Анкета: Најдобра алатка за развој на Веб за онлајн бизниси Според експертите на 24

Член напишан од:
 • Онлајн Бизнис
 • Ажурирано: Јуни 20, 2020

Толку многу платформи изгради својата веб-страница, толку малку време!

Како сопственик на онлајн бизнис, последно што треба да размислите е платформата што ќе ја користите за да го поставите вашиот веб-сајт. Веќе сте поплавени со повеќе задачи за одгледување на вашиот бизнис. Како го дизајнирате и развивате вашиот сајт треба да биде низок приоритет, нели?

ПОГРЕШНО!

Според Abode's Состојба на содржината: очекувања во пораст, 38% од корисниците ќе престанат да се ангажираат со страницата ако имаат слаб дизајн и распоред.

Друга студија, 2015 B2B извештај за употребливост на веб: Она што купувачите на B2B го сакаат од веб-страниците на добавувачи од Хаф Индустриски Маркетинг, Комаркетинг и Купувачот Зона, наведува дека 47% од посетителите првично ги разгледуваат страниците на производи и услуги пред да побараат други делови.

Повеќе студии ја потврдуваат важноста на поставување бизнис веб-страница за привлекување и ангажирање со вашата публика и потенцијални клиенти. Точка е, треба да се стави повеќе акции за тоа како планирате да се развие и одржување на вашиот веб-сајт. Успехот на вашиот бизнис ќе зависи од тоа колку е добар вашиот веб-сајт.

Проблемот сега е да се одлучи која алатка за развој на веб-страници или платформа да се избере од пазарот.

Секој има карактеристики и придобивки што другите не ги поседуваат. Затоа, треба да се смирите со најдобрата алатка што одговара на вашите потреби.

Ако не знаете каде да започнете да го изберете вашиот сајт градител за вашиот онлајн бизнис, тогаш внимателно од сопствениците на бизнис подолу. Тие ги споделуваат своите мисли и мислења на кои е најдобрата платформа за онлајн бизниси и зошто.

Исто така прочитајте - Колку чини да се изгради веб-страница

1- Џастин Метрос

Основач на Радијатор / Facebook - Twitter - Скопје

Џастин МетросСекој мал бизнис ќе има корист од веб-страница која им помага на зајакнување на нивниот бренд, производи и услуги, додека го прошируваат својот дофат. За сопствениците на бизниси кои сакаат да се движат на интернет, важно е да ги усогласите вашите цели со вашиот буџет и очекувања.

Најлесен начин да станете и да работите е да се консултирате со веб-професионалец кој сметате дека можете да му верувате.

Вистинскиот професионалец може да помогне во навигацијата на соодветната рамнотежа на платформата, првичното поставување, месечните давачки за услугите и тековното одржување. Секој бизнис е уникатен и нема точни или погрешни одговори - но некои ќе ви бидат подобри од другите.

Постојат многу неверојатни мрежни платформи достапни со цел да помогнат да се подигне вашата страница и вашата порака, а притоа да се минимизираат почетните надземни страни. И Wix и Squarespace веднаш ми паѓаат на ум, и обајцата имаат некои убави и многу ефективни шаблони за да ве возбудат и брзо да трчаат. Секој има корисна алатка за администрација и дизајн, за кои не е потребна посебна обука за употреба. Откако ќе се постави, ажурирањето на содржината на вашата страница треба да се чувствува природно и да се зајакнува.

Ако вашиот бизнис продава стока преку Интернет или во продавница, или и двете, тогаш ништо не го чуе Шопиф. Тој нуди многу прифатливи нивоа на цени дизајнирани за раст, бесплатни и разумни цени образци за да ви помогне да станете и да работи брзо, а исто така има и одличен систем на точка на продажба кој може да се врзува директно во самиот бизнис. Управувајте со содржината, инвентарот, нарачките, испораката и исполнувањето и управувањето со клиентите, под еден покрив - тоа е прекрасно и менување на играта. И ќе порасне со вас веднаш до претпријатие.

Кликни тука за да го споделите одговорот на Џастин!

2- Ананд Сринивасан

Основач на Hubbion /Twitter

anand srinivasanДодека WordPress е дефинитивно доволно течност за да се направат веб-страници од секаков вид и големина, во овој момент живееме во свет на избори. Вашиот избор треба да зависи од тоа каква веб-страница сакате да работите. Сопственик на мал бизнис кој треба да ги продава своите производи преку Интернет може да избере Shopify или Magento. Ако сакате да промовирате услуга, проверете SquareSpace.

Но, ако сето она што ви треба е да поставите микро-сајт да се соберат клиент води, тогаш Unbounce или Instapage се одлични избори. Сите овие услуги чинат само неколку долари месечно и се базирани на точка-и-клик. Треба да поминат помалку од десет минути за да поставите веб-страници со која било од овие услуги.

Кликни тука за да го споделите одговорот на Ананд!

3-Efe Cakinberk

Извршен директор на Паметни DNS-прокси / Twitter

Ефе ЧакинберкПостојат многу онлајн услуги каде што можете сами да креирате веб-страница за мал бизнис за еден час. односно: Wix, Weebly, Squarespace.

Но, дури и за најмалиот буџет, предлагам луѓето да користат платформа за WordPress.

Бидејќи WordPress има најразлични алатки, можете да го проширите и надградите вашиот веб-сајт со поголема флексибилност. Впрочем, сопственикот на веб страната треба да размислува за управување со веб-страниците, безбедноста, резервната копија и сл. За сите овие работи со управувана WordPress хостинг услуга како WP Engine, Pagely или Fly Wheel. Јас дефинирани не препорачуваме да користите заедничка необезбедена услуга за хостирање на бизнис за доверба за нивното онлајн присуство. Исто така, не заборавајте да го задржите сето назад со услуги како Fatdisco или VaultPress.

Кликни тука за да го споделите одговорот на Ефе!

4-Mohit Tater

Главен човек во MohitTater.com / Facebook - Twitter - Скопје

Мохит ТатерНајдобар начин да се нагоре и трчање е да се користи лесна за употреба, off-the-полица услуга како SquareSpace.com.

Дури и вкупно newbie ќе биде во можност да се создаде сајт за неколку минути на SquareSpace. Најдобриот дел е, тие нудат бесплатен пробен период и нема потреба од кредитна картичка. Дали заборавив да споменам дека сајтовите креирани користејќи SquareSpace изгледаат прекрасно и тие исто така прават сајтови за е-трговија?

Кликни тука за да го споделите одговорот на Мохит!

5 - Кевин Пејн

Влезна маркетинг консултант во Kevintpayne.com / Twitter - Скопје

Кевин ПејнАко сте сопственик на мал бизнис барате да продавате дигитални производи, препорачувам да го користите Платформа RainMaker што е едно во едно решение за градење на вашата онлајн бренд, без да мора да купувате повеќе производи.

Некои од многуте функции што ги вклучува се:

 • Повеќе шаблони на WordPress
 • Систем за управување со учење до креирајте курсеви преку Интернет
 • Средство за распоред на социјалните медиуми
 • Е-пошта алатка за автоматизација за капење кампањи
 • Способност да биде домаќин на подкасти
 • Способност за создавање веб-сајтови за членство

Јас, исто така, препорачувам HubSpot ако намалите стартување на B2B Saas. Тоа е врвен систем за автоматизација на маркетингот што го прави спроведувањето Влезни маркетинг кампањи ветре. Ако сте технолошки старт во инкубатор, може да се квалификувате за попуст 90% HubSpot.

Кликни тука за да го чуете одговорот на Кевин!

6 - Roxana Nasoi

Основач во SERPlified / Facebook - Twitter - Скопје

Roxana NasoiСо текот на годините, започнав многу мрежни вложувања и експериментирав многу со повеќето видови на CMS. Кога Кристофер ме праша за најлесниот начин да се изгради веб-страница, јас помислив на создавање на овој список, со надеж дека ќе изберете не она што е таму популарно, но која е најдобрата платформа за да одговараат на вашите потреби, производи и услуги. Еве го:

Сето тоа зависи од типот на вашиот бизнис.

а) Ако сте визуелен бизнис (да речеме да обезбедите инфо графика, креирање слики, создавање на содржини од социјални медиуми, логоа, фотографија), тогаш многу ве советувам да се обратите за CMS на Tumblr.

Совршен пример (и една од веб-страниците што ја следам уште од 2011) е Ова не е среќа. Сопственикот на Петески го основа како заедница, а потоа ја следеше продавницата, каде може да ги купите маиците „Не е“. За овој вид деловно работење во заедница, не ви треба многу, а Tumblr е најлесниот начин да поставите слика, врска и краток опис таму.

ИТ бара минимална сума на инвестиции и е супер-лесна за корисниците. Маркетинг-делот зависи од вас.

b) HTML 5 работи за било кој тип на мал бизнис.

Ова би ми било да одам ако сакав да отворам веб-страница што ги објаснува услугите и производите на нашата компанија и се фокусираме на она што можеме да направиме за да им помогнеме на нашите клиенти. И помалку за тоа кои сме, нашиот глас и сл. За вториот дел, имате социјални медиуми, Medium.com и LinkedIn Pulse. Јас велам дека овие работи се исто толку добри за да блогираат за компанијата и тимот или да промовираат приказни за успешни клиенти. Додека веб-страницата е извор за клиенти, таканаречената „онлајн визит-картичка“.

Изградба на веб-страница во HTML5 е еднократна инвестиција, малку скапо (може да чини околу 2,000 УСД или повисока, во зависност од тоа што сакате), но стабилно е, и имате целосна контрола врз тоа како ќе изгледа и функционира. Личен фаворит.

Сега, не грижи се за делот за оптимизација. Бидејќи е лесно да се оптимизира вашата веб-страница за машини за пребарување со примена на соодветна архитектура за оптимизација во кодот на веб-страницата. Вашиот коденер треба да знае нешто или две за ова.

в) Shopify е CMS платформа за вас, ако размислувате да продавате предмети, има е-трговија што е напишано во сите свои распоред. Инкорпорирањето со платформите за социјални медиуми го прави голем придонес, ако се борите и со инките за продажба, исто така.

г) Градење личен бренд? Потоа одете „WordPress“. И… ние сме тука. Следна станица, WordPress. Доколку сте солопренер или хонорарци, имањето блог ќе ви помогне да стекнете изложеност и да градите доверба за вашиот бренд. Исто така, тоа доаѓа заедно со многу додатоци кои можат да помогнат во оптимизирање на секоја статија за SERPs и за социјалните медиуми (преку СМ картички).

Како алтернатива, многу хонорарни преведувачи ќе го користат Behance или Wix само за да се стави портфолио таму. Но, ако сакате повеќе и сакате да комуницирате со вашата публика, читатели и клиенти, држете се до WordPress.

Мојот неодамнешен бизнис, SERPlified, делува како блог. Во суштина, сакав да имам свое место каде повремено ќе пишувам и „страница“ каде клиентите би можеле да ми го прочитаат умот. Најмногу ги избирам моите клиенти врз основа на препораки, така што во овој момент, не ми требаше еден вид веб-страница за повик до акција направена во HTML5.

д) Епл-базиран или ИТ-бизнис штотуку почнува (стартување, мал бизнис) може да има поголема корист од користењето на Јоомла. Широко се користи во САД (над 50%, според GetApp.com), со 33% од компаниите со седиште во Интернет-секторот и ист број во индустријата за ИТ и услуги.

Имате поголема флексибилност, вредност за парите и голема поддршка во овој CMS. Недостатоци е безбедносен дел во претходно изградените карактеристики. Сепак, ова може да се надмине со протоколи за кибербезбедност. И ИТ најдобро знае кога станува збор за сајбер-заштита.

Кликни тука за да го чуете одговорот на Roxana!

7-Кас Меккалоу

Сопственик на Пишано / Facebook - Twitter - Скопје

Кас МекКалоуЈас обично го препорачувам WordPress на повеќето мали бизниси, и ако сакате да изградите заедница или страница за членство, тоа е начинот да се оди. Сепак, постојат и други решенија кои им даваат огромна вредност на малите бизниси.

Една опција што ја видов неодамна е Synergy 8. Момците во Synergy 8 имаат изградено неверојатно решение за мал бизнис, кое ви помага да се рангирате на оптимизација и ви овозможува да ги извршите целиот CRM и настан систем од нивната платформа. Неодамна го посетив дечкото во Synergy 8 и беше многу импресиониран.

Кликни тука за да го чуете одговорот на Cas!

8-Uttoran Sen

Сопственик на GuestCrew / Facebook - Twitter - Скопје

вторникWordPress сигурно! Употребата на WordPress е скоро 2nd природа за повеќето онлајн бизниси во текот на изминатата деценија или така - но тоа е начинот на кој го прилагодувате, ја прави сета разлика.

За едноставни веб-сајтови кои не треба многу страници, претпочитам да направам веб-страница со една страница. На лентата за навигација се содржат вообичаените страници од околу, контакт, итн, но тие се поврзани со специфичен екран на истата страница од една страница.

На пример, мојата страница Толпата зборува е таква локација. Горните копчиња за навигација го испраќаат посетителот до одредената локација на страната каде што е одредена содржина. Ако кликнете на табулаторот About или за функции, екранот ќе ве посочи до местото на страницата каде што се наоѓаат тие податоци.

На овој начин, не само што ќе заштедите себе си од создавање повеќе страници, туку исто така го олеснувате посетителот да ги добива сите информации што тој сака брзо.

Дури и за сајтови кои се обичај кодирани или тие се користат било која друга CMS и не се подготвени да се промени - тие исто така треба редизајн или блок секција во одреден момент. Кога бев консултиран со ре-дизајн на Темок, Предложив да одам со WordPress за блогот. Со WordPress, постојат достапни приклучоци кои можат да ви овозможат копче за социјално споделување, да додадете членство, да поставите ценовна страница, да го поправите вашиот оптимизација, да направите вашата шема да изгледа правилно - дури може да ве придвижи и во Google News! Не постои начин кој било друг CMS може да стори толку многу работи. WordPress е само најлесниот начин да се изгради сајт за секој мал бизнис.

Кликни тука за да го чуете одговорот на Уторан!

9- Сем Херли

Основач на OPTIM-EYEZ / Facebook - Twitter - Скопје

Сем ХерлиРацете, WordPress!

Тоа е најчесто користен, широко поддржан CMS кој доаѓа со TONS додатоци и поддршка во заедницата.

Дури и новинар може да почне со ВП ... И постепено ќе ги научиш јажињата.

Ако сте заглавени за време, пари и ресурси; не постои подобра опција.

Јас нема да ги именувам другите: Но НЕКОИ бесплатни платформи на пазарот се страшни за оптимизација, употребливост, Конверзија и следствено на тоа - вашата репутација (и покрај нивните побарувања).

Стап со WordPress и секогаш можете да го прилагодите подоцна кога имате повеќе буџет.

За почеток: Направете употреба на бесплатно (Или многу ниско цена) теми / кожи на пазарот!

Кликни тука за да го чуете одговорот на Сем!

10- Елвис Мајкл

Основач на Listiller / Twitter - Скопје

Елвис МајклМојот избор е прилично чест, но морам да ја дадам мојата препорака на никој друг освен WordPress.

Многу корисници имаат поминато безброј месеци (дури и години), полирање и усовршување на нивните блогови на платформа која не се одржува самостојно. На крајот, тие постепено ги реализираа сите ограничувања што овие платформи ги наметнуваат на нивната способност да растат. Всушност, јас се сопнав на хорор приказни во кои местата како Blogger.com одеднаш - и доста нагло - ја прекинаа веб-страницата на корисникот без предупредување.

За оваа и многу други причини, WordPress-домаќин е само апсолутно најдобра платформа за секој блогер кој е сериозен во врска со онлајн објавувањето, без разлика дали тоа лице започнува бизнис или само хобист.

Друга причина за изборот на алтернативни платформи (како што е горенаведениот Blogger) се должи на тоа што нудат бесплатен хостинг простор. Тоа се рече, стекнување на вашиот веб хостинг простор е малку како $ 3 - $ 4 месечно овие денови, со што го прави WordPress високо достапни и не прилично очекувано за поновите и искусни блогери.

Кликни тука за да го чуете одговорот на Елвис!

11- Керен Лернер

Основач на Врвен лев дизајн / Facebook - Twitter - Скопје

Керен ЛернерЗа мене, лесно значи:

 • брзо да започне
 • брзи резултати
 • низок стрес
 • ниска кавга

Луксузниот начин е да се оди со компанија која има искуство, талент и експертиза за да го извлече најдоброто од вас и да осигура дека излегува на веб-страница која го претставува вашиот бизнис на начин на кој можете да бидете горди. Сепак, некои мали и средни претпријатија имаат ограничени буџети и немаат друг избор освен да одат DIY. Често избираат WordPress шаблони, бидејќи WordPress е толку широко користен и софистициран. Сепак, за неискусни корисници, шаблоните на DIY WordPress често создаваат многу проблеми и не се лесно. Всушност, ако сакаме да препорачаме добар образец на DIY, препорачуваме Squarespace - тоа е еден од подобрите градители на шаблони. Има некои ограничувања, но тоа е многу поинтуитивно и помалку кавга. Толку лесно со споредба.

Совет за бонус: Бидете сигурни дека ќе се организирате правилно име на домен, така што на крајот немате .squarespace.com. И еден ден, ќе бидете во можност да инвестирате во следниот чекор (луксузната опција) - нарачана дизајнирана веб-страница со WordPress како CMS - создаден од тим од талентирани експерти!

Кликни тука за да го чуете одговорот на Керен!

12- Erhan Korhaliller

Основач во EAK Digital / Facebook - Twitter - Скопје

Erhan KorhalillerЗа мене, најбрзиот и најлесниот начин да се создаде квалитетна веб-страница со ниска цена е сè уште WordPress. Велејќи дека внимавам на новите градители на веб-страници со АИ, како што се Firedrop и Мрежа.

Иако сум сигурен дека оваа технологија ќе потрае одредена рафинираност, со континуирано подобрување на АИ-придвижуваните алатки како што се chatbots и Amazon's Alexa, не се сомневам дека оваа технологија ќе донесе нова зора на практичност и употреба на изградба на нова веб-страница. Како и да е, за сега и во блиска иднина, јас секогаш би препорачал ангажирање човечки талент за да се заврши работата ако дозволи вашиот буџет.

Кликни тука за да го чуете одговорот на Ерхан!

13-Сем Ворен

Менаџер и партнерства на Раппај / Facebook - Twitter - Скопје

Сем ВоренЈас лично претпочитам да користам WordPress за малите бизнис веб-страници. Но, инсталациите на WordPress често бараат некоја напредна експертиза за да се исправи, а техничките проблеми може да бидат тешки за непосветен сами да се решат.

Имајќи го ова предвид, јас би го препорачал SquareSpace како најлесниот начин за сопственик на мал бизнис да изгради нова веб-страница. Исклучително е лесен за корисниците и неофитите ќе се чувствуваат удобно да работат со платформата во ниеден момент воопшто.

Кликни тука за да го чуете одговорот на Сем!

14 - Дејвид Леонард

Претседателот на THGM Writers / Twitter - Pinterest

Давид ЛеонардИзградив веб-страници користејќи WordPress. Многу луѓе мислат дека WP е само за блогови, но можете да ги видите овие мали веб-сајтови за мали бизниси кои помогнав да се изгради (вклучувајќи го и моето) не се блогови:

Процесот е многу едноставен:

 • Поставете го бесплатниот CMS од WordPress.org
 • Изберете тема која е целосно одговорна за мобилни уреди. Овој аспект е критичен.
 • Изберете кои додатоци ви се допаѓа (што го прави WordPress толку лесно за никого!)
 • Добијте сопствен дизајн. Прошетка низ важноста на ова во овој пост.
 • Додадете ја вашата содржина, но бидете сигурни дека тоа е на едноставен англиски јазик и е насочено кон корисниците (вашата веб-страница е за вашите клиенти, а не за вас).

Voila! Имате мал бизнис веб-сајт. Можете да ги менувате текстот и сликите со текот на времето, но да ја добиете платформата и темата од самиот почеток, бидејќи тоа е потешко да се смени по патот.

Кликни тука за да го чуете одговорот на Давид!

15-Сју-Ен Бубац

Сопственик на Напиши микс за бизнис / Twitter - Скопје - Facebook

Сју-Ен БубацКако сопственик на бизнис на бутик скоро 30 години, можам да ви кажам дека мрежниот маркетинг не е приоритет.

Со сите капи, кој е сопственик на мал биз во работењето и управувањето - особено во локалните услуги за тули и малтер - веќе зафатена компанија, не е невообичаено идејата за веб-страница да биде целосно без ум.

Вистински, кога размислував за, или гледам, имав бизнис веб-сајт со текот на годините, неколку работи ме закачија. За мене, ова беа пречки за започнување. Најголемите проблеми беа (во тоа време) високата цена за дизајнирање на веб-страница, недостаток на креативна слобода во дизајнот, воопшто, и недостаток на контрола за да се направат промени и надградби на страницата.

Конечно, но најчесто затоа што почнав да пишувам содржини за веб, создадов веб-сајт за мојот прв бизнис да му дадам "веб присуство" ... и да додадам нешто во моето портфолио на пишување!

Јас не можев да го совладам WordPress на почетокот, така што мојата прва страница живее на WebStarts, снабдувач на хостинг во форма на Wix и добавувач на градење на веб-страници што го направи тоа прилично лесен. Убаво ДИИ. И прилично ефтин.

Се разбира, сега, како про содржина творец за бизниси, јас и двајцата освоив и научив тоа

WordPress сајтови се бизнис сајт конкурентен стандард. Сепак, локацијата на мојот локален пазар останува на локален градител на лесни локации и одржува "присуство на интернет".

Кликни тука за да го чуете одговорот на Сју-Ен!

16-Candost Yalcinkaya

Основач на Винкредо

Избрана градител на веб-страници: Weebly

Кога ја градивме нашата веб-страница за Винкредо, сакавме да користиме платформа која ќе биде лесна, брза и стилна за да се состави. Освен тоа што е неверојатно едноставно да се влечат и испуштаат елементи за дизајнирање на веб-страницата, тие имаат Видео Позадина што може да се изгради на веб-страницата за да го направи многу повеќе визуелно привлечен за промовирање на Vincredo и нашите производи.

Тоа беше навистина она што го продаде платформата кога станува збор за донесување одлука која платформа да се користи.

Кликни тука за да го чуете одговорот на Candost!

17- Zane McIntyre

Сопственик на Фабрика на Комисијата / Twitter - Скопје - Facebook

Zane McIntyreМногу луѓе веројатно ќе одговорат препорачуваат употреба на урнек од CMS што е пријателски за корисниците WordPress.

Меѓутоа, што ако сте во фаза на обид да го докажете вашиот бизнис концепт? Постојат многу градители на целни страници како Instapage и LaunchRock (со претходно изградени шаблони на пејџер), кои можат да ви помогнат да добиете страница брзо и економично.

Целта е да се дефинира јасен пат на приходи / води за вашиот бизнис, а понекогаш мора да се разгледаат можностите за веб-страница / CMS, прво може да доведе до одвлекување внимание.

Кликни тука за да го чуете одговорот на Zane!

18- Денис Ју

Главен директор за технологија во BlitzMetrics / Facebook - Twitter - Скопје

Денис ЈуСекој ја користи WordPress како своја база вклучена во себе, што е добар почеток бидејќи е лесен за употреба и конфигурирање за вашите потреби.

Но, ако сакате сообраќај и продажба, само користење на WordPress не е доволно.

Треба да објавувате тони едноминутни видеа што се интегрираат со Фејсбук. Побарајте додатоци на WordPress кои управуваат со коментарите на Фејсбук, пиксели на Фејсбук и инстант статии на Фејсбук - има многу достапни.

На крајот на краиштата, колку и да изгледа „убаво“ вашата страница, она што е важно е да се поврзе со најголемиот извор на сообраќај на планетата - Фејсбук. Ако ги додадете овие артикли, ќе го имате најдоброто од двата света и нема да губите драгоцено време да се мешате со технички делови.

Кликни тука за да го чуете одговорот на Денис!

19- Сузан Нобл

Коосновач на Предности на возраста / Facebook - Twitter - Instagram

Сузан НоблЗа пријатели и клиенти кои имаат потреба од супер едноставни сајтови знам дека можам да се изградувам сам, го користам Пантер. Тоа е нова веб-страница за градење, која е супер лесна за употреба и прави убави, одговорни страници што се совршени за мали бизниси, консултанти и хонорарни преведувачи. Направив неколку, и го сакам начинот на кој таа се интегрира со големите провајдери за хостирање за да можете да објавувате страници на вашиот домен со кликнување на копче.

За мојата страница, јас користам WordPress. Јас работам со WordPress повеќе од десет години, така што сум многу удобно со тоа. Добиено е толку софистицирано што многу навистина големи компании сега го користат и може да се прилагоди да направат нешто што сакате.

Кликни тука за да го чуете одговорот на Сузан!

20 - Ентони М. Спалоне

Административен директор на Арктик Греј, АД. / Facebook - Скопје - Instagram

Ентони М. СпалонеАко сте во потрага по брзо влечење и отфрлање на интуитивната платформа за изградба на вашата веб-страница, Wix без сомнение би било најдобро место за почеток. Тие имаат многу user-friendly CMS што го прави создавање на вашиот сајт ветре со многу ефективни хостинг планови.

Меѓутоа, ако барате нешто поцврсто во однос на е-трговија, Shopify ќе биде најдобриот избор за вас. Нивната CMS е малку посложена за Wix, но функционалноста е убава со сè, од паметно пребарување вградено во автоматски напуштени кошнички за обновување на пораки.

Вие не може да тргне наопаку или со еден. :)

Кликни тука за да го чуете одговорот на Антони!

21-Нил Шет

Дигитален маркетинг стратегија на Само начин онлајн / Facebook - Twitter - Google +

Нил ШетWordPress е мојата платформа GO TO кога станува збор за започнување веб-страница, но не е најлесната платформа за користење. Ова е местото каде што WIX и Squarespace имаат предност, но тие се ограничени во функциите. Затоа секогаш им препорачувам на моите клиенти да присуствуваат на курс за обука WordPress на 1 ден во нивната локална област, што обично е доволно за да се изгради доволно добар сајт и да започнат да управуваат со вашата содржина.

Има некои причини зошто претпочитам WordPress над другите платформи, но мојот врвен 3 се:

 1. Прилагодувања - можете да направите нешто во денешно време со WordPress користејќи го како традиционален блог за продажба на производи и услуги преку Woocommerce.
 2. Управување со содржината - лесно е да додадете содржина и да изгледате одлично
 3. Масивна заедница - да се биде толку популарна платформа, го олеснува наоѓањето на некој што знае како да стори нешто што не го правиш.

Кликни тука за да го чуете одговорот на Нил!

22- Niraj Ranjan Rout

Извршен директор на Зима / Facebook - Twitter - Скопје

Нирај Рањан РутSquarespace е еден од најдобрите веб-градители за мали бизниси. Тоа е најголемата USP е дека малите бизниси не треба да ангажираат умешен кодер за да ја изградат страницата.

За разлика од WordPress, каде што се потребни огромни количини на кодирање, Squarespace ви овозможува да влечете и пуштате слики и текст. Како што некој ја прави страницата, истовремено можат да видат во живо како ќе изгледа веб-страницата. Го сакам тоа!

Кликни тука за да го чуете одговорот на Нирва!

23- Алекс Флореску

Раководител на производ на ShortPixel / Facebook - Twitter

Алекс ФлорескуЗа основен веб-сајт, лесно и интересно решение ќе биде рамен CMS. Немате база на податоци за управување, не зазема многу простор за хостирање и може да биде многу побрзо од големиот CMS.

Покрај тоа, рамен CMS обично е многу лесно да се инсталира: едноставно го отпакувате на вашиот сервер. Но, ако вашиот сајт е дел од долгорочна стратегија или ако има потреба од одредени карактеристики, тогаш оди со старите добри WordPress. Лесно е да се одржува и ажурира. Лесно е да се прилагодува и прилагодува поради повеќекратните приклучоци и теми. Треба да ја споменам огромната и пријателска заедница?

Значи, ако имате едноставен сајт, можете да изберете рамен CMS. Инаку, одговорот е WordPress.

Кликни тука за да го чуете одговорот на Алекс!

24 - Андреа Џулијао

Менаџер на заедницата во Icegram / Facebook - Twitter

Најбрзиот начин на одгледување на мал бизнис е со концентрирање на содржината. И покрај Weebly, Wix ви овозможува да креирате убави веб-страници, страници на блогот - WordPress сеуште е крал. Можете да управувате и со голем број страници, како и со корисници. За да додадете на тоа огромниот директориум за бесплатни приклучоци што нуди WordPress е нешто што секој мал бизнис може да го користи во некоја точка или друго.

Кликнете овде за да го објавите одговорот на Андреа!

Завиткување

Со разновидна листа на одговори погоре од успешните сопственици на бизнис, вашата глава веројатно се врти малку во овој момент. Многу луѓе предложија користење на популарни платформи како WordPress и Squarespace, додека други споменаа да земат различна рута со одење со веб-градители на AI, па дури и со користење на рамен CMS.

На крајот на краиштата, избирање веб-платформа за да го изградите вашиот онлајн бизнис треба да биде тешка одлука.

Настрана од големиот обем на платформи што треба да ги изберете, треба да го прифатите фактот дека вашата веб-страница е веројатно најважното средство на Интернет што го имате. Тоа е местото каде што ќе можете да возите сообраќај што можете да го претворите во продажба. Без одличен веб-сајт кој ја сака вашата публика, тогаш очекувајте дека вашиот бизнис ќе опаѓа.

Оваа едноставна причина е зошто треба внимателно да ја одберете најдобрата платформа за вас врз основа на она што луѓето го кажаа погоре.

Исто така,

За Кристофер Јан Бенитез

Кристофер Јан Бенитез е професионален хонорарен писател кој им нуди на малите бизниси содржина која ја ангажира нивната публика и ја зголемува конверзијата. Ако барате високо-квалитетни статии за нешто поврзано со дигиталниот маркетинг, тогаш тој е вашиот момче! Слободно кажете му "Здраво" на Фејсбук, Гугл + и Твитер.