30 Прекрасно сајтови кои се реализирани од WordPress

Член напишан од:
  • WordPress
  • Ажуриран: Jan 21, 2020

WordPress е како кутија чоколади - никогаш не знаете што ќе добиете.

Со мноштво теми, додатоци и типови содржини, креирање веб-страница со WordPress.org е исполнет до крај со бескрајни можности. Единствената граница е вашата фантазија и, се разбира, вашата способност да забележиш и да ги инкорпорираш вистинските компоненти.

За жал, идејата за победа на веб-страница не е секогаш лесно да се дојде. Иако постојат многу убави теми со основни елементи на дизајнот со кои можете да започнете, тешко е да се концептуализирајте и изградете единствена веб-страница - оној кој е всаден со личноста на вашиот бренд.

Наместо да чекаат инспирација за штрајк, понекогаш е поефикасно да се "позајмат" некои идеи од оние кои веќе биле преку тешкиот кревање.

Без понатамошно адо, тука е листата на врвот триесет страшни веб-сајтови кои се напојува со WordPress. Уживајте!

1. TEDx Мелбурн

Мапа на: http://tedxmelbourne.com/

Ако погледнете во стандардно репозиториумот на темата WordPress, ќе видите дека сѐ поголем број теми ги користат сликите во позадината на целиот екран над преклопот. Иако веб-страницата на TEDx Melbourne не користи слика на цел екран, тие го искористија просторот над превитката - благодарение на "искинатиот" ефект што ги оневозможува посетителите да дојдат долу.

2. Doze Studio

Мапа на: http://doze.studio/

Не дозволувајте скриншот да ве измами - страницата на Doze Studio можеби е една од најомилените и стравопочитувачки локации таму. Точно, нивната жалба е благодарение на нивниот талентиран тим за анимација. Но, фактот дека тоа е напојувано од WordPress е ништо помалку од неверојатно.

3. Mercedes Benz

Мапа на: https://www.mercedes-benz.com/en/

Црвените и луксузните бои се меч на небото. Веб-страницата на Мерцедес Бенц го докажува ова и докажува: не треба да го преплашувате веб-дизајнот. Едноставно запознајте ги силите на вашиот бренд, ставете ги во најдобро светло и бидете сигурни дека вашата публика ги гледа без одвлекување на вниманието.

4 Компанијата "Волт Дизни"

Мапа на: https://thewaltdisneycompany.com/

Една деценија во 21st век, повеќето возрасни денес во дигитално поврзани земји се запознаени со Волт Дизни. Исто како и нивните филмови, официјалната веб-страница на Волт Дизни ја обелодени атмосферата на авантурата. Паметната поставеност на статуата на Волт Дизни и Мики Маус ги поканува посетителите да ја запознаат компанијата.

5. Гринич библиотека

Мапа на: http://www.greenwichlibrary.org/

Настрана од убавите средини, веб-страницата на Библиотеката на Гринич прикован на неколку други аспекти на ефективното над дизајнот на патиштата. Некои примери се искажана вредност и CTA.

6. Sweden.se

Мапа на: https://sweden.se/

Многу корисници на WordPress се запознаени со изгледот на картичката. Тоа им овозможува да организираат и уредно презентираат содржини - без да мора да размислат за нивната прогресија. Таа, исто така може да биде оптимизирана за да одговара на било која тема, дури и за веб-страница која ја нагласува традицијата на целата земја. Sweden.se е еден од совршените примери кои го користат овој пристап. По посетата на страницата, ќе бидете испратени директно до колекција на картички, каде што можете да пребарувате локални приказни кои го разгоруваат вашиот интерес, од модните трендови до можности за работа во Шведска.

7. DELAUNAY

Мапа на: https://delaunay.jp/

Фразата "помалку е повеќе" прстени се вистинити во светот на функционалниот веб дизајн. Сепак, постои огромна разлика помеѓу празен, неинспиративен сајт и минималистички ремек-дело. DELAUNAY од Јапонија може да ви покаже што значи второто со својата единствена локација.

8. Ѕвездени дела

Мапа на: http://www.stellarworks.com/

Веб-страницата на Ѕвездената работи, конкретно на страницата "Колекции", е една од ретките уметнички дела што користат распоред од страна на страна. Компанијата дизајнира мебел кој резонира со различни лични и корпоративни брендови - способност што тие ја демонстрираат со својата беспрекорна веб-страница.

9. Bata

Мапа на: http://www.bata.com/

Освен професионално фотографираните слики во позадина, веб-страницата на Бата им овозможува на посетителите да знаат што е за нивна компанија во еден момент. Ова е благодарение на задебелен изјава во центарот на страната.

10. Капетан Криејтив

Мапа на: http://www.captaincreative.com.au/

Капетан Криејтив - алтер его од дизајнер и уметнички директор Бред Џејмс - нè учи дека откако ќе ја пронајдете вашата марка, треба да го прифатите со секое влакно од вашето битие. Ако сте толку креативни и информирани како што е, тогаш тоа дефинитивно ќе доведе до позитивни резултати. Само погледнете како е презентабилно и незаборавно неговото место.

11. Фотографија на Џес Маркс

Мапа на: http://www.jessmarksphotography.com.au/

Исто како Капетан Креатив, Џес Маркс Фотографија е уште една страница која ја одразува личноста на нејзиниот творец. Надвор од карикатурниот дизајн, тоа е всушност извонредно изложено место. Има јасни предлози за вредност, организирана навигација и заглавувачи за внимание кои можат да им помогнат на посетителите да дојдат наоколу.

12. Бостон пазар

Мапа на: https://www.bostonmarket.com/

Веб-страницата на пазарот во Бостон сфаќа дека храната мора да биде претставена со висока дефиниција, што ги прави неодоливи и аппетитни. За среќа, WordPress е златен рудник на темите на позадината на екранот во моментов. Освен ова, тие исто така користеа корисна, "леплива" врвна лента која може да им помогне на посетителите додека се движат.

13. Realtor

Мапа на: http://www.realtor.com/

Ако планирате да креирате преглед на најдобрите WordPress сајтови, тогаш никогаш не треба да ги заборавите оние што им даваат приоритет на употребливоста и функционалноста на изгледот. Realtor е едноставен, брз и корисен сајт кој може да им помогне на корисниците да најдат одличен дом за нив за нив во секунди. Можете исто така да имплементирате слична функција со помош на Приклучоци за WordPress.

14. Силвестер Сталоне

Мапа на: https://sylvesterstallone.com/

Тоа е повеќе од веројатно дека Силвестер Сталоне плати некој друг да ја создаде својата веб-страница. Но, повторно, секој човек кој знае како да инсталира теми и приклучоци може да создаде нешто како професионален изглед. Сепак, страницата на Сталоне е совршен пример за правилно направено лично место. Чиста, брза и нуди страница во заедницата каде што корисниците можат да дискутираат.

15. Следна веб

Мапа на: https://thenextweb.com/

Има само нешто чудно за The Next Web и како тие се справи со нивниот дизајн. Можеби тоа е хумористичното скокање на Двајт Хауард со колаче, или можеби тоа е нивниот интересен избор на теми, како да научите како да читате и да зборувате валкано за Сири. Без оглед на тоа што го прави нивното место незаборавно, тие јасно знаат нешто или две за удобноста на корисникот. И покрај тоа што се натоварени со информации од врвот до дното, нивната почетна страница не изгледа премногу зафатена или тешко да се движите.

16. Џејмс Брендон фотографија

Мапа на: https://www.jamesb.com/

Како фотограф, од вас се очекува да го знаете вашиот начин на презентација. Џејмс Брендон не се разочара од неговата лична страница. Посебно, портфолиото, вреди да се спомене за неговата едноставност и распоред. Ги прифати принципите на дизајнирање без одвраќање и осигурувајќи дека вашата целна публика може да се фокусира на вашите основни содржини.

17. Мобилна мобилност

Мапа на: https://www.trefectamobility.com/

Trefecta Mobility припаѓа на малцинството на компании кои користат мени за навигација од страна. Секако, со врвно мени заштедува многу екран недвижен имот, но од перспектива на корисникот, страничното мени може да биде многу полесно за скенирање. Во случајот Trefecta Mobility, овој избор за дизајн се покажа многу добро.

18. Gracenote

Мапа на: http://www.gracenote.com/company/about-us/

На прв поглед, почетната страница на Gracenote изгледа како нешто што можете да го измислите со WordPress за неколку минути. Но, откако ќе стигнете до нивната страница, ќе разберете зошто нивната страница е вклучена во оваа листа. За повеќето брендови, веб-страницата е ефикасна алатка за публиката да им се појави во нивната култура. Gracenote го постигнува ова со едноставна фотографија која покажува енергетска сала за состаноци. Ако имате слична слика на вашиот тим, тогаш треба да бидете во можност лесно да ја имплементирате истата стратегија на вашиот сајт.

19. ИЗОД

Мапа на: http://izod.com/

Тоа е секогаш задоволство да се види основани брендови потпора WordPress во потполност степен. ИЗОД е моден малопродажен производител од средината на опсег кој користи дизајн за визуелна тешка локација. Додека жалбата на нивниот веб-сајт е во голема мера зависи од професионалната фотографија, тие исто така потврдуваат колку е ефективна визуелна содржина во пренесувањето на пораката на вашиот бренд.

20. Chaptr

Мапа на: https://chaptr.studio/

Chaptr е креативна агенција која го турка минимализмот во крајност. На нивната почетна страница има само четири визуелни елементи - логото на заглавјето, копчето на менито, предлогот за вредност и суптилно поставеното логото "Ч" кое интригира вас само за да дојдете долу за повеќе информации. Откако ќе го направите, ќе откриете елементи на страницата под преклопот кои совршено се ткаат заедно во едно ангажирање искуство.

21. Компјутеризирани форми

Мапа на: http://computerizedforms.com/

Уште една веб-страница која ги турка способностите на WordPress до самите граници, Компјутеризираните форми вклучуваат привлечни анимации и интерактивност со неговото сложено кодирање. Како што корисникот се прелистува по страната, графичките елементи, како што се буквите во "Компјутеризирани форми", создаваат спектакл на форми, бои и елементи што може да се кликнат. Такво место може да биде тешко да се реплицира, но треба да ви даде идеја за тоа колку моќни сајтови за WordPress навистина можат да бидат.

22. Кети Пери

Мапа на: https://www.katyperry.com/

Да - со лизгачи за лизгање на цел екран сеуште е одличен начин да се даде визуелна обработка на вашата публика додека сеуште ја доставувате пораката на вашиот бренд. Самата Кети Пери ја користи оваа стратегија за да ја внесе својата креативна личност во нејзината веб-страница. Се разбира, тие се одлични за споделување на корисни информации, како што се најавите и концертните распореди. Со право алатки, веројатно може да се создаде слична WordPress сајт за еден час. Добар почеток би бил лесен за употреба приклучок за лизгач што може да ви помогне да ги организирате и презентирате вашите визуелни средства.

23. Железо до железо

Мапа на: https://irontoiron.com/

Ако сакате да се фокусирате над пати, одлична алтернатива на лизгачите на сликата или сликите во позадината на екранот е едноставно запознавање со вашиот тим и за што се залагате. Железо на железо е колаборативна работа на дизајнерот Кевин Ричардсон и веб-развивачот Џонатан Кристофер. Освен нивната понуда за јасна вредност, тие не губат време да им дозволат на публиката да ја знаат нивната стручност.

24. Фликр блог

Мапа на: http://blog.flickr.net/en

Гордо напојува со WordPress.com, блогот Flickr е олицетворение на чистото, WordPress искуство. Се одликува со едноставно мени на врвот, слика за грабање на вниманието над превитката, и погодна листа на најдобра содржина на страницата подолу. Иако овој распоред е веќе широко користен, тој сеуште е сигурен и ефективен без оглед на вашата лажат.

25. WGN TV

Мапа на: http://wgntv.com/weather/

Времето веб-сајт WGN ТВ е одличен доказ за тоа како флексибилен WordPress навистина може да биде. Во моментот кога ќе ја вчитате страницата, веднаш ќе бидете пречекани со временска кутија која ќе ви даде корисни информации, како што се температурата, нивото на влажност и неделната прогноза. И верувајте или не, исто така можете да прикажувате информации за времето во вашата WordPress страница со помош на временските приклучоци како WP Облачно.

26. Кој е Леон

Мапа на: http://whoisleon.com/

Како младиот развивач на веб-страници, најдобриот начин да го покажете вашиот талент и експанзивна вештина е да ги истурите сите во вашата лична страница. Леон е веб-развивач, UX дизајнер, фотограф, видеограф, мобилен развивач и самопрогласен љубител на кафе. Освен за второто, сè што тврди дека може да биде веќе докажано само од неговата веб-страница.

27. Надворешна врзана Хрватска

Мапа на: http://www.outwardboundcroatia.com/en/

Outward Bound Croatia е непрофитна организација основана за студенти ширум светот. Брз поглед на страницата ќе ви каже кој е изграден за: надежни, енергични и млади поединци кои сакаат да учат преку искуство. Секоја единствена фотографија што се наоѓа во врска со авантурата, ефикасно се поврзува со посетителите во нивниот искуствено учење систем.

28. Среќен во мојата кожа

Мапа на: http://www.happyinmyskin.co.uk/

Работи од тренер на mindfulness Faiy Rushton, Happy In My Skin е една од најпознатите тивка веб-страници напојувани од WordPress до денес. Во прилог на минималистички дизајн пристап, веб-сајтот користи совршена комбинација на фонтови, бела простор користење и бои. Ова оди да се покаже дека веб-сајтот дизајн не е за секој детал - тоа е за тоа како овие парчиња мрежа и се надополнуваат едни со други.

29. ETQ

Мапа на: https://www.etq-amsterdam.com/

ЕТК е една од најпознатите добро дизајнирани онлајн продавници таму - речиси е хипнотизирање. Откако корисникот почнува да се движи надолу, тие влегуваат во состојба во која тие едноставно треба да го видат следниот пар. Ако им се случи да видат чевли што им се допаѓа, тие само треба да кликнат на сликата и да го исполнат процесот на брзо исходот.

30. FormFree

Мапа на: http://www.formfree.com/

Пред да го отфрлите ова како само уште една страница со слика на позадината на целиот екран, одвојте време да ја посетите FormFree себе. Стил, не забележуваш ништо посебно? Обидете се со лизгање. Во моментот кога ќе влезете на страницата, веднаш сте влегле во линеарно искуство - исто како што планирале програмерите. Тоа е чекор напред од формата со долг лизгање што го прават многу други веб-страници на WordPress.

заклучок

Се чувствувате ли инспирирани уште? Ако можете живописно да визуелизирате како ќе изгледа вашиот следен веб-сајт, тогаш ќе бидете подготвени да пребарувате теми и приклучоци кои можат да ви помогнат да ја изградите.

За да ви даде почеток, кликнете тука за WordPress хостинг ние препорачуваме и овде за долга листа на теми на WordPress за кои треба да знаете.

За Кристофер Јан Бенитез

Кристофер Јан Бенитез е професионален хонорарен писател кој им нуди на малите бизниси содржина која ја ангажира нивната публика и ја зголемува конверзијата. Ако барате високо-квалитетни статии за нешто поврзано со дигиталниот маркетинг, тогаш тој е вашиот момче! Слободно кажете му "Здраво" на Фејсбук, Гугл + и Твитер.