BlueHost vs Hostgator

BlueHost

Hostgator

Нашата рејтинг
План во преглед ОсновниБебе облак
Цена пред попуст $7.99 / месец$13.95 / месец
Цена (12-mo) $ 7.99 / месец$ 13.95 / месец
Цена (24-mo) $ 3.95 / месец$ 8.95 / месец
Специјален попуст Специјална цена - $ 2.95 / mo хостингЗаштедете до 55% за градител на страницата Gator
Промотивен код (Активирај ја врската)WHSRBUILD
Веб-страница https://www.bluehost.comhttps://www.hostgator.com

Резиме

Добрите
Солидни перформанси на серверот - хостинг uptime> 99.95%
Добра серверска брзина - TTFB под 500ms
Сеопфатни документи за самопомош и видео упатства
Целосна сметка дневна резервна копија и реставрација
Едноставно користење - контролен панел пријателски за нови корисници
Флексибилност - надградба на VPS и посветен хостинг
Добрите
Солидни перформанси на серверот - хостинг uptime> 99.99%
Брз сервер - TTFB под 50ms за корисниците на САД
Специјален попуст - 45% поевтино за корисници на прв пат
Бесплатна миграција на сајтови за нови корисници
Сеопфатна документација за поддршка
Најпопуларен избор на хостинг блогери врз основа на нашата анкета 2014 и 2016
Конс
Скапи трошоци за обновување - 100% Цена скок по првиот мандат
Неограничен хостинг сервис ограничен од разни ограничувања и политики за користење на серверот
Повеќето надградби на серверот и дополнителни функции се скапи
Конс
Скапи обновување такси - Цена скок 40% по првиот мандат
Неограничен хостинг сервис ограничен од разни ограничувања за користење на серверот
Повремено долго време за чекање за поддршка за разговор во живо
Локација на серверот само во САД
Дознај повеќе

Основни карактеристики

Пренос на податоци неограниченНемерен
Капацитет на складирање 50 GBнеограничен
контролен панел CPanelCPanel
Екстра домен реги. $ 11.99 / год за регистрација, $ 17.99 / год за обновување$ 12.95 / година за .com домен
Приватен домен Рег. $ 14.88 / година$ 14.95
Инсталирај автоматски скрипта Еден клик Инсталирај (придвижуван од Mojo Market Place)Mojo Marketplace
Прилагодено Cron Работа ДаДа
Мапа на резервни копии Слободен основен backup; BlueHost CodeGuard Backups чини $ 35.88 / година.CodeGuard - $ 2 / ме
Посветен ИП $ 5.99 / година4 $ / месечно
Слободен SSL Ајде да шифрирамеДа
Вграден Мапа на градител Weebly веб-страница ГрадителДа
Дознај повеќе
Посетете онлајнhttps://www.bluehost.comhttps://www.hostgator.com

BlueHost vs Hostgator: Кој е победник?


Победник: Hostgator

  • Подобро хостинг перформанси - Uptime над 99.95%, TTFB <50ms за US тест порта
  • Бесплатно име на домен за корисници на прв пат
  • Бесплатна миграција на страница за прв пат корисник
  • Планот за заеднички хостинг започнува во $ 2.75 / mo (36 месеци)

И двете имиња се добро познати во индустријата и тоа е можеби она што го предизвика купувањето Меѓународната група за издржливост (ЕИГ) за нив. Денес тие и двете значително се зголемија и нудат широк спектар на веб хостинг услуги на своите клиенти.

Операција цена: BlueHost 1 - 0 Hostgator

Ако ги обележите површината на секој, BlueHost дели хостинг чини да се биде вредност на исказот на двете и нуди многу добри откупни цени почнувајќи од најниско ниво како $ 2.95 месечно ако се одлучите за 24-месечен договор. HostGators започнува во поголема количина, од $ 3.58 месечно.

Статус за статистика тие се неверојатно слични, на пример, како фаворизирање на еден-клик софтвер инсталатор од Mojo Marketplace и користење на cPanel интерфејс. Исто така, постојат вградени градители на сајтови заедно со бесплатни SSL преку Let's Encrypt.

Она што се разликува е перформансите и некои опционални услуги. Каде BlueHost нуди поевтини купувачи за веб хостинг простор, наплаќа повеќе за некои опционални услуги, како што е посветена IP адреса, која ќе ви ја води $ 5.99 годишно во споредба со $ 2 на годината на HostGator.

Иако BlueHost има бесплатен веб-сајт за бекап, пристапот до нејзината BlueGuard Backup услуга ќе ви го врати $ 35.88 годишно во споредба со Резервната HostGator која можете да ја добиете за $ 24 годишно.

Перформанси на серверот: BlueHost 1 - 1 Hostgator

Во реалноста, додека двата од овие домаќински часовници се наоѓаат под ознаката 500ms за TTFB, HostGator навистина се истакнува на нивните сервери во САД кои кликнуваат на отворање на очи помалку од 50ms TTFB. Ова е извонредно според сите стандарди.

Hostgator Сервер Брзина Тестови

Резултат од тестот за брзина на Hostgator #1: Време на одговор за САД 30 и 69ms (кредит: Bitcatcha).
Резултат од тестот за брзина на Hostgator #2: Време на одговор за САД 37 и 28ms. (Кредит: Bitcatcha)

Поддршка: BlueHost 1 - 2 Hostgator

HostGator исто така има предност во однос на документацијата за поддршка. Можеби тоа е една од причините зошто постојано беше изгласан за избор на најпопуларниот блогер заснован на нашите 2014 и 2016 анкети.

За жал, таму каде што има прозорци, постојат падови и повторно се гледа некоја сличност помеѓу BlueHost и HostGator. И двете имаат скапи трошоци за обновување (над 100% се зголеми по првиот договор). Недостатоците од цените продолжуваат исто како и одборот во однос на надградбите на серверот, кој ќе ве натера малку повеќе од нормата.

Како и со многу EIG-базирани услуги што ги видов, HostGator, исто така, страда во поддршката на корисниците со некои долги чекања потребни за поддршка за разговор во живо. Сепак, нема големи проблеми во оваа област за BlueHost, изненадувачки.

Како опција за првпат, не е тешко да поддржувам ниту еден од овие домаќини, бидејќи тие се и добар избор за стартер сметки. Всушност, мислам дека дури и поголеми (мали и средни) бизниси може безбедно да биде домаќин на било како што имаат многу скалабилни услуги и широк спектар на услуги.Кој Веб Домаќинот за споредба?

Не сум сигурен од каде да почнам? Еве три предлози за "мора да се видат":

Исто така проверете:
Обелоденување: WHSR добива надоместоци за упатување од хостинг компании наведени на оваа веб-страница. Нашите мислења се базираат на вистинско искуство и вистински хостинг услуги. Ве молиме прочитајте ја нашата политика за правна заштита за да разбереме како го оценуваме веб-домаќин.