Каде да биде домаќин на вашиот следен проект? Најдобри услуги за хостирање на angoанго

Член напишан од:
 • Хостинг водичи
 • Ажурирано: Jul 08, 2020

Џанго е малку енигма затоа што лажат како што е, loveубовта кон оваа рамка се чини дека е растргнат помеѓу два интересни ривали - САД и Русија. Сепак, има уште многу да се сакаме за devs бидејќи ги има сите одлични карактеристики што му се потребни на современиот веб-програмер.

Бидејќи оперативниот систем е независен, angoанго може да работи на скоро секое опкружување што може да се разбере, што е огромен плус. И покрај тоа, не сите веб-домаќини се подготвени да ги поддржат програмерите на angoанго.

Whyе го оставиме „зошто“ надвор од равенката засега и ќе се фокусираме на најдобрите места каде што можете да најдете услуги за хостирање Djанго.

5 од најдобрите домаќини на Djанго

1. Пајтон на кое било место

Hostingанго хостинг - Пајтон на кое било место

Веб-страница: https://www.pythonanywhere.com/

Иако ова не е домаќин што поседува обични пребарувања, ако барате hostingанго хостинг, најверојатно е првото име на кое ќе се среќавате. Овој домаќин е целосно насочен кон Пајтон и ги исклучува веб-услугите на Amazon (AWS).

Планови се грижиме за сите нивоа на корисници на Питон од апсолутни почетници до апликации гуруа. На најнискиот крај на скалата, постои дури и бесплатна сметка за која можете да се регистрирате само за да ја проверите околината.

Користењето на PythonAnwhere за започнување на вашиот проект е едноставно и оние што се запознаени со локалните средини ќе бидат среќни да слушнат дека не е многу различно. Постојат огромен број на претходно изградени модули подготвени за увоз и употреба.

Ако гледате кон angoанго, има и инсталатор со еден клик. Сè што треба да направите е да кажете за што сакате да се именува вашата апликација и каде треба да одат датотеките. Остатокот е автоматизиран, така што нема никакви проблеми со конфигурациите за Apache или за нешто друго.

Брз преглед на Пајтон

Цена: од 5 $ / месечно (достапен бесплатен план)

Добрите

 • Брзо распоредување за Djанго
 • Достапен е бесплатен план за почетници
 • Работи на моќни веб-сервери на Амазон
 • Активен форум

Конс

 • Бесплатни поддомени користат заедничка SSL
 • Сложено прилагодено ракување со SSL

2. Дигитален океан

Hostingанго хостинг - Дигитален океан

Веб-страница: https://www.digitalocean.com/

Ознаката што гласи „Облак на развивач“ треба да ви каже сè што треба да знаете за можностите на домаќинот Djанго тука. Она што можеби не сфаќате е дека цените во Дигиталниот океан се многу конкурентни.

Настрана релативно ниската цена за влез, технологијата „Облак“ значи дека вашата наплата ќе биде прецизна и вие плаќате само за тоа што треба да го користите - ништо друго. Најголемата пречка за домаќинот Djанго на Дигитален Океан е тоа што можеби не е погоден за секого.

За разлика од домаќинот, како што е PythonAnywhere, на дигиталниот океан ви треба да ја поставите околината што треба да ја користите. Понатаму, бидејќи тоа е толку високо конфигурабилен, треба да знаат не само што ви треба, но исто така и како да ги собере сите се движи парчиња заедно.

Ова значи дека некое време и напор ќе бидат потрошени за управување со вашата околина наместо чисто да ги градите вашите апликации овде. Од една страна, што го прави многу поевтино за распоредување. Од друга страна, тоа може да биде предизвик за почетниците.

Сериозно, ако не знаете што правите, дигиталниот океан може да биде голем предизвик. Ако го сторите тоа, небото е граница - и јас тоа го мислам буквално.

Преглед на брз дигитален океан

Цена: од 5 $ / месечно

Добрите

 • Планови за високо конфигурирање
 • Пристоен трошок за влез за Cloud computing
 • Практично неограничени опции

Конс

 • Потребна е одредена техничка вештина
 • Може да одзема многу време за управување

3. Скала хостинг

Hostingанго хостинг - скала хостинг

Веб-страница: https://www.scalahosting.com/

ScalaHosting можеби нема да понуди специјално дизајнирани планови на DJango, но нивниот белег на совршеност доаѓа во форма на Spanel. Со голем дел од светот на домаќинот што се одржува под трол на cPanel, цените се вид монополизирани. Многумина што го отфрлија cPanel најдоа среќен дом на ScalaHosting.

Спанел ја менува играта на голем начин и им нуди на корисниците високо корисна опција. Исто така е целосно компатибилен со cPanel за да можете лесно да мигрирате во ScalaHosting од кој било домаќин на кој сте. Тие исто така нудат бесплатни услуги за миграција, така што тоа е проблем што можете полесно да ги измиете рацете.

Спанелот е достапен на плановите на Складиен облак ВП на Скалахестинг. И покрај тоа целосно управувано опкружување, сепак успева да часовник по релативно ниска цена на влез. Добивате пристап не само до Спанел, туку и целосно прилагодлива околина.

Ова значи поддршка за скоро сè, од Пајтон до специјализирани услуги, како што е скенирање на малициозен софтвер во живо преку технологија SShield - и дарежливи ресурси за да извршите сè.

Прочитајте го нашиот детален преглед на хостинг Скала.

Брз преглед на ScalaHosting

Цена: од 9.95 $ / месечно

Добрите

 • sPanel е високо компатибилен cPanel
 • Неограничени миграции на страници
 • Скенирање на малициозен софтвер во живо
 • Брзо распоредување на апликации

Конс на ScalaHosting

 • Не-посветена околина на Djанго

4. angангоероп

Hostingанго хостинг - djangoeurope

Веб-страница: https://djangoeurope.com/

Овој домаќин со седиште во Швајцарија е друг кој очигледно е центричен на angoанго, со сервери во Германија, Финска, Швајцарија и САД. Да им се даде уште поголем кредибилитет е фактот дека и двајцата основачи имаат техничко потекло, од кои едниот е самиот Djанго.

Djangoeurope нуди најдоброто од двата света во Џанго хостинг - обичај средина каде што вие не мора да се грижите за повеќето конфигурација уште е исклучително инвеститорот пријателски. Тие нудат еден-клик распоредување Џанго без гужва.

Вашата сметка ќе работи Debian 9 и доаѓа со NGINX и Lighttpd претходно инсталиран веб-сервер. Сè друго може да се инсталира самостојно, или можете да ги натерате да го сторат тоа за вас ако сакате. Оваа услуга е отворена понудена на нивната страница и не е „скриена тајна“ предмет на каприците на персоналот за поддршка.

Настрана од Џанго, исто така можете да го користите вашиот профил како и сите други хостинг решение. Ако поради некоја причина одлучите едноставно да управувате статичко место - таа опција е достапна и за вас. Плановите се со цена во евра за да може да изгубите малку при конверзијата ако сте на друго место.

Лично, мислам дека најголемата предност PythonAnywhere има е тоа што е понудено од страна на оние кои всушност знаеме што треба Џанго и Python корисници. Ова резултира во многу рационална понуда што веројатно нема да тргне наопаку.

Преглед за брз Djangoeurope

Цена: од 5 € / месечно

Добрите

 • Високо специјализирана средина за хостирање
 • Брзо распоредување на Djанго
 • Лесен веб-интерфејс
 • Домаќини неограничени страници и домени

Конс

 • Многу ограничен опсег
 • Ограничена опција за оперативен систем

5. A2 Хостинг

Хонг hostingанго - а2

Веб-страница: https://www.a2hosting.com/

За оние кои се запознаени, А2 хостинг е бренд кој е долго време беше познат по своите инвеститорот-пријателски хостинг планови. Нивниот заеднички хостинг планови доаѓаат со многу функции ќе биде тешко притисне да се најде на друго место.

Сепак, за angoанго, подобро е да се погледне кон нивните планови за VPS. Удобно е што се што ви треба овде за angoанго е не-управуван VPS. Овие планови се многу конкурентни цени на А2 хостинг и започнуваат од малку колку што е 5 долари за месечно.

И покрај тоа што е генерички домаќин како ScalaHosting, плановите за хостирање на А2 сепак им олеснуваат на оние што сакаат околина во Djанго. Сè што треба да направите е да ја поставите виртуелната околина и да го стартувате инсталаторот за пип. После тоа, едноставно е прашање на конфигурирање на angoанго онака како што сакате. Можете дури и да го конфигурирате интерфејсот за администратори на Django, ако сакате.

Пип исто така ви овозможува да инсталирате какви било други пакети на Python што можеби ќе ви требаат, па затоа е еден вид на зделка за сите. За devs, инсталацијата на командната линија со користење на овие алатки не треба да претставува проблем.

Дознајте повеќе за А2 хостинг во преглед на Jerryери.

Брз преглед за хостирање на А2

Цена: од 5 $ / месечно

Добрите

 • Одлични перформанси на серверот
 • Многу побожен
 • Турбо сервери на располагање

Конс

 • Неимпресивна 99.9% гаранција за Uptime

Што да барате во домаќинот анго

Ова прашање е малку дискутабилно бидејќи постојат многу нивоа на можности. Од една страна, екстремно специјализираните опкружувања ги ограничуваат вашите опции донекаде. Сепак, тие обично се однапред конфигурирани на вашите потреби и се подготвени да одат.

Еден добар пример за тоа е PythonAnywhere, кој е многу дизајниран. Толку многу што дури и тие се нудат себеси како остварливо решение за наставниците на кои им се потребни подготвени околини за настава на своите студенти - со можност да му понудат на секој ученик сметка за црвена употреба.

Алтернативно, постои и избор во генеричко хостинг што поддржува Djанго средини. Овие решенија се посложени за поставување, но и со вистинскиот домаќин е можно. На крајот на денот, изборот на вашиот домаќин на angoанго лежи претежно во тоа што ви треба.

Домаќините што ги наведов овде може да се разликуваат во она што тие треба да го понудат, но секој прави силен случај за оние што се заинтересирани за angoанго и Пајтон. Лично, ако барате основно песочник, мислам дека поопшта животна средина е начинот да се оди.

Конечни мисли: Помалку пребарување, повеќе код

Џанго се зголемува во популарност и тоа не е тешко да се види зошто. Пајтон е една од ретките јазици на високо ниво, околу кој работи добро на повеќе платформи. Природата на angoанго и Пајтон, исто така, промовира добри навики за кодирање со оглед на нејзината склоност кон „повторна употреба“ на код.

Хостинг во голема мера влијае на перформансите на веб-сајтови - и во овој случај, дури и веб апликации. Одењето со кој било од овие наведени домаќини треба да ви помогне да ги ублажите овие загрижености бидејќи во срцето, тие се солидни изведувачи.

Зошто да губите време во потрага по добар домаќин кога треба да се фокусирате на кодирање?

За Тимоти Шим

Тимоти Шим е писател, уредник и технолог. Започнувајќи ја својата кариера во областа на информатичката технологија, тој брзо се најде во печатена форма и оттогаш работеше со меѓународни, регионални и домашни медиумски наслови, меѓу кои: ComputerWorld, PC.com, Business Today и The Asian Banker. Неговата експертиза лежи во полето на технологијата и од потрошувачите, така и од претпријатиските гледни точки.