10 начини за заштита на вашиот бизнис од лош веб-домаќин

Член напишан од:
 • Хостинг водичи
 • Ажуриран: Jan 21, 2020

А сигурен веб-домаќин го задржува вашиот сајт и работи (достапни за клиенти) постојано со минимални престој; лош веб-домаќин, од друга страна, може да биде штетен за вашиот успех со ограничување на сообраќајот, а не да се спомене вашиот оптимизација пласман.

Како сопственик на паметни бизнис, мора да бидете свесни дека дури и најдобрите хостинг провајдери може да се претворат во лоши домаќини (или најлошото - истече од работа и да "исчезнат") еден ден.

За оние кои работат онлајн - неопходно е да се постави одредено ниво на одбрана и да се заштитите од сопствената бизнис веб-домаќин.

Еве ги моите идеи за тоа како да го направите тоа.

1. Регистрирајте го вашиот домен со друга партија

Многу хостинг компании сега нудат бесплатна регистрација на домен со купување на хостинг пакет. Сепак, може да биде паметно да се потрошат дополнителни $ 10- $ 15 и Регистрирајте го вашиот примарен домен со друг регистратор.

Јас вообичаено го користам бесплатниот домен за моите секундарни сајтови, кои ги користам за домаќин тестирање или оптимизација за експерименти. На тој начин, ако доменот се приклучи на таа хостинг компанија и сакам да се префрлам, не сум изгубил нераскажаните часови работа на веб-сајт за којшто градам сообраќај.

Јас го користам NameCheap за да ги купам сите мои нови домени во денешно време - Цените се евтини и нивната платформа е лесна за употреба.

Многу е полесно да се преселите во нова хостинг компанија кога ќе го регистрирате вашиот домен со друга партија. Инаку, ќе заврши да мора да чекате за вашата компанија за хостинг да го ослободи вашиот домен. Ова може да се направи незгодно, бидејќи тие исто така го губат вашиот хостинг бизнис.

Ако веќе сте го регистрирале вашиот домен со вашата компанија за хостинг, не паничете. Вие сеуште можете да го пренесете на трета страна регистратор лесно.

Совет - Постојат многу различни регистраторски услуги што можете да ги користите на сличен начин. NameCheap е само еден пример што го користам во оваа статија.

2. Бидете внимателни со начинот на плаќање

Иако е погодно да се постави автоматски план за плаќање со вашата компанија за хостинг, исто така може да предизвика кошмар кога сакате да го откажете.

Бескрупулозните компании може да продолжат да наплатуваат дебитна или кредитна картичка долго откако веќе сте ја откажале вашата сметка.

Начин на плаќање: PayPal vs кредитна картичка vs дебитна картичка

Постојат три популарни опции за плаќање кога се регистрирате за веб хостинг сметка. Секој вид исплата има свои предности и недостатоци.

Во минатото морав да ја откажам мојата кредитна картичка затоа што хостинг компанијата одби да престане да ја наплатува мојата картичка. Тоа беше ужасно искуство - ги имам во мојата листа на најдобрите 10 лоши веб-домаќини.

PayPal 1-

PayPal ви овозможува да го платите трговецот без нив да имате пристап до вашите фактички информации за платежна картичка.

Покрај тоа, PayPal има вградени мерки за да ги заштити и вас како купувачи и трговци од измама, кражба итн.

Лесно е да ја откажете претплатата од панелот за кориснички профили на PayPal

2 - кредитна картичка

Иако е потешко да се обезбеди нов број на сметка на кредитна картичка, многу компании за кредитни картички нудат вградена заштита на потрошувачот во случај на неовластени трошоци.

Сепак, внимателно разгледајте ги политиките на вашата кредитна картичка пред да им дадете информации на веб-домаќин. Во некои екстремни прилики, можеби ќе треба да ја откажете вашата сметка за да ги запрете трошоците.

3 - дебитна картичка

Неетичка компанија може да продолжи да ја наплаќа вашата сметка (како мојот случај пред 13-14 години) или може да ви наплатат такси обидувајќи се да го запрете плаќањето. Ако плаќавте со дебитна картичка, полесно е да се замените ако се случи нешто лошо; нема да ви наплатат (само повлечете ги сите пари од вашата дебитна сметка) доколку компанијата за хостирање дополнително ви наплати откако ќе ја откажете вашата сметка.

Совет - Листа на хостинг компании кои прифаќаат PayPal плаќање.

3. Стап со хостинг провајдер со долг пробен период

Гаранциите се сигнал дека можете да му верувате на таа компанија повеќе од една која не стои зад нејзината услуга. Долгиот пробен период покажува дека хостинг компанијата е уверена во квалитетот на услугата што ја имаат да понудат.

(Ова објаснува зошто е прикажан пробниот период нашата голема табела за разгледување на домаќинот.)

Веб хостинг провајдерите треба да понудат најмалку еден месец, но има и некои кои нудат уште подолг пробен период.

Некои од најдобрите домаќини што ги пробав во минатото нудат најдолгиот период на целосна наплата.

Некои компании нудат "Секогаш гаранција за враќање на пари" - ова значи дека можете да ја откажете вашата хостинг сметка и да побарате враќање на средствата во секое време за време на претплатата. Да речеме дека плаќаат за една година на услуга, но по 90 дена, вие сте навистина несреќни со квалитетот на компанијата за хостинг. Со гаранција за враќање во секое време, можете да побарате враќање на средства и да го откажете остатокот од времето на вашата сметка.

Совет - A2 Хостинг е, колку што знаеме, единствената компанија која и понатаму нуди гаранција за поврат на пари во 2018.

4. Избегнувајте компании со црната листа на IP адреси

Постојат многу причини да се избегнат црната листа на IP адреси, вклучувајќи го и репутацијата на хостинг компанијата и уште поважно, па вашите пораки испратени од вашиот домен не се блокирани од други провајдери поради IP. А домаќин на црната листа значи дека вашата e-mail може да биде и црната листа.

Еве како можете да проверите за IP-адресата на црната листа во два едноставни чекори:

 1. Пред да се пријавите, побарајте IP адреса на вашиот веб-домаќин.
 2. Извршете брз чек користејќи Спам Куќа пребарување алатка.

Центар за отстранување блокови од SpamHaus
Центар за отстранување блокови од SpamHaus

5. Споредба на цените и карактеристиките пред купувањето

Како сопственик на бизнис, сакате да добиете најдобар можен договор. Ти би требало споредба хостинг карактеристики и цени, но, исто така, се погледне на онлајн коментарите, па дури и јавете се на неколку луѓе кои се домаќини со тие компании.

Две прашања да прашам:

 1. Дали има подобра опција во споредба со веб-домаќин во потесен избор?
 2. Дали веб-домаќин е премногу скап или премногу евтин?

Правило кога добивате понуди за било кој тип на работа е да се исфрли најниската понуда и највисоката понуда. Бидејќи веб-домаќин е во суштина наддавање за вашиот бизнис со она што тие имаат да понудат и цената за тој пакет, исто така треба да ги исфрлите најниските и највисоките домаќини, ако има смисла да ги елиминираат тие опции.

Не бркајте го најнискиот понудувач.

Запомнете дека за да направите понуда со ниска цена, овој провајдер ќе мора да ги пресече аглите некаде. Во најмала рака треба да знаете каде вашиот потенцијален хостинг провајдер ги прави овие кратенки.

- Василиј Николаев (Цитат: Magento Хостинг Водич)

Запомни

 • Кога хостинг договор е премногу добар за да биде вистина, тоа веројатно е.
 • Ќе го добиете она што го плаќате. Ако изберете компанија за хостирање која чини $ 0.99 / месец, веројатно ќе завршите на преоптоварен сервер.
 • Избегне хостинг компании кои наплаќаат повисока цена, освен ако не постои добра причина. На пример, Kinsta наплатува $ 25 / mo за одржуван хостинг на WordPress но нивните планови доаѓаат со WP експертска поддршка и тони иновативни карактеристики.

6. Направете резервна копија на вашата страница редовно

Со праведност, резервната копија на вашата страница редовно е важна без оглед каде сте домаќин на вашата веб-страница.

Со тоа осигурете дека имате неодамнешна верзија на фајловите и средствата на вашиот сајт, ако нешто тргне наопаку - без разлика дали тоа е поврзано со хакер или сајбер-криминална или одбиена хостинг ситуација. Резервните копии се изненадувачки лесно да се направи - особено ако користите работа со Cron.

Да претпоставиме дека работите во cPanel средина, влезете во контролниот панел на домаќинот, а потоа внесете ја следнава команда во Cron командно поле:

 mysqldump --opt -Q -у dbusername --password = dbpassword dbname | gzip> /path-to-store-the-backup-file/db_backup.sql.gz

Заменете ги променливите полиња со информации релевантни за вашата база на податоци и корисници, а потоа испратете ја базата на податоци за да ослободите простор за складирање што ќе го зачува датотеката на вашиот вистински систем. Извадете ја zip датотеката, потоа промените детали за базата на податоци пред да ја зачувате датотеката и да ја поставите на вашиот сервер.

Последниот чекор е да внесете "php -q /path-to-the-php-script-folder/backup.php" во делот за работа на Cron на cPanel.

7. Следете го хостинг времето на работа и брзина редовно

Пример: Извештај за Uptime за една од моите тестови за сайта хостирани во Netmoly.

Хостинг на работно време

Uptime се однесува на времетраењето на времетраењето на вашата веб-страница, достапно за посетителите и потенцијалните клиенти.

Нешто што не е време на работа е прекини. Престој значи дека луѓето не можат да стигнат до вашата страница која може да биде фрустрирачка за потенцијалните посетители, а исто така да ве чини сообраќај и приходи. Дополнително, ако луѓето не се во можност да стигнат до својата страница за прв пат, можеби нема да пробаат повторно.

На кратко, толку е поголема вашата работа за време на работа.

Гаранција за Uptime

Еден добар хостинг провајдер ќе обезбеди uptime гаранции (да речеме, 99.9%) - тоа значи дека компанијата ќе бидете сигурни дека вашата веб-страница е во живо и работи тој процент од вкупните часови во еден ден.

НО - никогаш не знаеме сигурно дали хостинг компанијата ги исполнува нивните ветувања.

Ова е причината зошто ние треба да ги следиме времето на работа на нашиот сајт и да побараме компензација секогаш кога времето на работа на нашиот сајт е под 99.9%.

За следење на времето за работа на веб-сајтот, ние ги користиме веб-алатките што го следат нашиот сајт секои една до пет минути и го запишуваат времето на застој (ако има). Ако некоја локација е често долунаведена -

Хостирање на серверска брзина

Пример: Резултат од тестот за брзината на серверот за мојот сајт за тестирање во кој се наоѓа Hostinger.

Вашата брзина на хостирање е важна. Тони студии и истражувања докажаа дека стапката на одговор на веб-страницата влијае на ранг-страниците за пребарување на веб-страницата, стапката на конверзија и посетителите.

Брзината на страницата е сега еден од факторите за рангирање на мобилни пребарувања на Google. Работа тренер кафе доби дополнителен 40% органски сообраќај по чистење на своите кодови и прекинати врски, извршниот директор на SmartFurniture.com потврди дека страницата направи квантен олово во пребарувачот рангирање едноставно со зголемување на ефикасноста на неговата веб-страница. Амазон би изгуби $ 1.6 BILLION секоја година, ако тие забави за една секунда!

Оттука, важно е редовно да се мери и следи брзината на вашиот сервер. Ако вашиот хостинг се забавува постојано - работете со поддршка за да ја утврдите (и решете) основната причина (или мигрираат на нов веб-домаќин ако вашиот сегашен веб-домаќин е вратот на шишето).

Совет - Бесплатни алатки за следење на серверот: Uptime Robot, Домаќин тракер, и Pingdom. Бесплатни алатки за мерење брзина на веб-страница: Bitcatcha, GtMetrix, и UpTrends. Исто така, прочитајте го мојот детален водич како да ги следите ефикасноста на вашиот домаќин на време.

8. Редовно ажурирајте ја вашата лозинка

Хакерите стануваат попаметни, па затоа не е доволно само да се стави силна безбедност.

Едно сценарио (што се случи во реалниот живот) може да биде ако некој што работи за компанијата за хостинг остава лоши термини и ги зема податоците за клиентите. Таа личност сега ја има лозинката на вашата страница. Тој може да го продаде или да го употреби.

Совет-

Три работи што можете да направите за да се осигурате во овој случај:

 • Користете силна лозинка која не е лесно да се погоди. Користете комбинација на букви, броеви, големи и мали букви и специјални симболи.
 • Променете ги вашите лозинки често поради причините споменати погоре за лозинката што е украдена или хакирана.
 • Чувајте добар анти-вирусен софтвер на вашиот компјутер и бидете сигурни дека е до датум. Ова ќе ги спречи хакерите да добијат пристап до вашиот компјутер и да ги крадат вашите тастатури / лозинки.

9. Секогаш чувајте ги вашите опции отворени

Не мора засекогаш да се држите со истиот веб-домаќин. Постојат моменти кога компанијата за хостирање започнува на позитивна нота, но потоа оди по удолнина. Понекогаш, компанијата за хостирање расте пребрзо за серверите што ги работат, нивните перформанси на серверот и услугата на клиентите страдаат.

Имајте на ум дека:

 • Навистина не е тешко да го вклучите вашиот веб-домаќин. Некои компании дури и ќе мигрираат на сајтот бесплатно по барање.
 • Преклопувањето на веб-домаќин ретко влијае на ранг-листата на Google денес. Само осигурајте се дека ќе го минимизирате вашиот сајт престој за време на прекинувачот.

Совет - Детали чекор-по-чекор водич сум напишал за мигрирање на веб-домаќин. И еве го листа на 10 хостинг компании препорачувам.

10. Разбирање на потребите на вашиот веб-сајт

Видови на различни веб хостинг услуги.

Знаејќи што вашите вистински потреби помагаат да ги исчистите чадовите (маркетинг сладок говор) и да ве однесете до јадрото на понудените компании за квалитет и вредност.

На пример - ако ви треба дели хостинг токму сега, но веројатно ќе треба VPS подоцна; тогаш треба да се избегне хостинг компанија која нуди само дели хостинг.

Совет - Разберете како функционира веб хостинг и име на домен.

Крајна линија: Зошто Добар Веб домаќин е важно?

Мислам дека вашиот веб-домаќин е најмалку важно дел од вашиот онлајн бизнис успех?

Па, размислете повторно.

Пред да го завршам овој пост, би сакал да разговарам малку повеќе за тоа зошто е добар веб-домаќин.

Компанијата за хостирање што ќе ја изберете за вашата веб-страница ја прави разликата во приходите од деловни активности (потенцијалните клиенти не можат да ви достигнат кога вашата страница е спуштена), брзината на страницата, достапноста на веб-страницата, напорите за управување со серверот и рангирањето на Google. Исклучително е важно да го хостирате вашиот бизнис со сигурна компанија која нуди цврсти перформанси за хостинг.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.