Како да изградите веб-страница за портфолио на автори

Ажурирано: 15 октомври 2020 година / Напис од: Лори Соард

Како автор, вие сте заштитно лице на вашата марка и веб-страницата на авторско портфолио ве запознава со нови читатели, како и ви дава професионална картичка за повици за потенцијални клиенти и издавачи. Како и да е, како писател, веројатно не знаете толку многу за кодирање на веб-страница или како сето тоа да го состави заедно.

За среќа, и двајцата сум автор и дизајнер на веб-страница и ќе ви помогнам чекор по чекор во тоа како можете лесно, ефтино да креирате веб-страница за авторско портфолио и да ви дадам детали за тоа што да ставите во вашето портфолио за максимално влијание.

Најдобар дизајн на веб-страница за писатели е што и да ја покаже вашата работа и вие како автор, бидејќи вашиот бренд е тој што сте и што истурате во вашата уметност.

Лори Соард Авторска страница во Амазон
Тоа сум јас :) Мојата страница на профилот на авторот на Amazon.com.

П: Зошто ви треба дигитално авторско портфолио?

Постојат околу 45,200 писатели и автори во САД, но само 21% од објавените автори со полно работно време живеат од пишување книги. Ако сакате да се натпреварувате во високо дигиталниот свет на денешната издавачка индустрија, направете веб-страница што ги собира посетителите и претворете ги во читатели.

Ако само-објавуваат, вашата веб-страница служи како дел од вашиот излог на Интернет. Ако ги продавате своите книги преку издавач, тогаш вашата страница може да има поинформативна природа. Вашата страница покажува кои сте вие ​​како личност и зошто ги пишувате книгите што ги правите.

Според „Статиста“: Во 2018 година, во Соединетите држави работеле над 45,200 писатели и автори - што е за 2018% повисоко од бројката забележана пред седум години (10).
Според „Статиста“: Во 2018 година, во Соединетите држави работеле над 45,200 писатели и автори - што е за 2018% повисоко од бројката забележана пред седум години (10).

П: Каква веб-страница за портфолио на писатели ви требаат?

Видот на страницата што ви треба многу зависи од видот на работата што ја работите. Бидејќи многу автори на фантастика ги надополнуваат своите приходи работејќи на хонорарни проекти, можеби ќе ви треба веб-страница што ги рефлектира обете страни на вашата личност за пишување.

Постојат различни типови на веб-страници на писатели и можеби ќе сакате да создадете повеќе од еден вид за да допрете до најпотенцијалните читатели или клиенти.

 1. Едноставен личен блог
 2. Статична веб-страница со лични информации
 3. Профил на писателот на Medium, Clippings.me, итн.
 4. Страница за социјални медиуми

Идеално, различните списоци работат заедно за да достигнете што е можно повеќе луѓе. Вие би се вратиле на вашиот блог од вашата страница на социјални медиуми со објавување линкови до нови написи и парчиња новости. Tieе ги поврзете социјалните медиуми со вашата веб-страница со додавање линкови до страниците за социјални медиуми на страниците на вашата веб-страница и така натаму.

Бесплатни опции за креирање веб-страница за писател

Ако главно пишувате во една лажат, тогаш веројатно можете да користите поедноставен дизајн за да покажете неколку примери и да понудите информации за тоа како да стапите во контакт со вас.

Постојат неколку бесплатни опции и градители на Интернет што можете да ги користите за да започнете, но овие имаат голем број ограничувања и треба да се користат само како јаз за застанување сè додека не можете да си дозволите да изградите сопствена страница што ќе ги покажува вашите уникатни вештини како писател.

 • WordPress.com - WordPress нуди основни, бесплатни веб-страници што можете да ги градите. Вие нема да можете да работите на задниот дел на страницата или да направите многу прилагодување со бесплатна веб-страница на WordPress, но може да ве натера на Интернет и да ви помогне да го изнесете зборот сè додека немате дополнителни средства за изградба на своја страница. . Ова е несомнено најдобриот градител на веб-страници за автори затоа што има толку многу помош од заедницата со овој софтвер со отворен извор.
 • Резиденција на писателот - Поставете едноставно едноставно портфолио на Интернет бесплатно и потоа плаќајте 8.99 УСД месечно. Повторно, вие сте ограничени со она што можете да го направите и дека цената од 9 долари месечно се додава во текот на годината кога лесно би можеле да ја хостирате сопствената страница за помалку преку евтина компанија за хостирање.
 • Клипинг.м - Дали сакате само место да споделите неколку клипови од некои ваши написи и да привлечете нови клиенти? Clippings.me ви овозможува да испраќате 10 клипови бесплатно, а потоа наплаќате мала месечна претплата за што и да е над тоа.
 • Континуирано - Поставете бесплатно онлајн портфолио и излезете пред клиентите на страницата. Оваа платформа е веројатно подобро прилагодена за хонорарни писатели на белетристика, но исто така можете да споделите дел од вашата фантастика и да се обидете да добиете свирки за пишување на духови.

Запомнете, можеби ќе сакате да додадете статична веб-страница и блог во одреден момент, но ова се одлични почетнички.


Како да ја изградите својата веб-страница за портфолио на сопствениот писател

Бесплатното решение за веб-страница треба да се користи на привремена основа или како дополнение на поприлагодено решение. Не чини многу време или пари да поставите свое портфолио на Интернет и да го истакнете вашето пишување.

Всушност, ќе потрошите многу помалку вадејќи заеднички хостинг и градење веб-страница за WordPress отколку годишните надоместоци за компании како што е Wix. Сега сум во процес на преместување на страната на семеен пријател на сервер бидејќи Wix им испрати сметка што не можат да ја оправдаат за следната година. Squarespace и слични компании исто така наплатуваат високи цени без да ги понудат истите поволности што ќе ги добиете од вашиот сопствен хостинг пакет преку хостинг компанија.

Ако ова е вашата прва веб-страница или не сте ја создале за некое време, можеби ќе се запрашате од каде треба да започнете. 

Еве ги чекорите што треба да се следат:


 

1. Добијте име на домен

Започнете со избор на име на домен.

За мене, моето име е прилично уникатно, па затоа бев во можност да го користам LoriSoard.com.

Меѓутоа, ако се викате Смит или Johnонсон, може да откриете дека вашето име на домен е веќе земено.

Во тој случај, можете да се обидете да го додадете зборот „автор“ или да ја користите наставката .автор. Некои хостинг компании го регистрираат вашето име на домен преку нивните пакети, па проверете го тоа пред да се регистрирате, но NameCheap е популарен избор за регистрација.

Постојат многу услуги за регистратор на домени таму, па изберете го оној што ви дава смисла.

2. Изберете хостинг / градител на веб-страница

Постојат некои хостинг компании за мали бизниси or градители на веб-страници кои се ефтини и нудат многу удари за вашата пари. Овие се најдобрите компании за хостирање веб-страници за писатели или кој било сопственик на мал бизнис. Тие исто така имаат одлична услуга за клиенти и се отворени за почетни веб-градители.

A2 Хостинг

А2 хостинг
Почетна страница на хостинг A2 (кликнете за посета)

Ова е компанија што моментално ја користам и нивната услуга за клиенти беше одлична. Се сметам себеси за поискусен развивач на веб-страници, но има некои работи што едноставно не ги знам и секогаш се среќни да ме водат низ технички работи.

Тие исто така нудат некои детални упатства и тие се многу сигурни и брзи.

Можете да добиете споделена веб-страница за хостирање за само 2.96 долари месечно.

Не сте сигурни како да се справите со инсталирање и управување со WordPress? Може да добиете управувана страница за околу 9.78 долари месечно.

За нови автори, без многу искуство во градење веб-страници, хостингот на А2 во WordPress за само 1 долари месечно е вашата најдобра опција (цената варира според рокот на договорот и мора да платите однапред за да добиете најдобри цени ) Овој пакет опфаќа единствена страница и неограничен простор.

Повеќе за тоа како да го поставите вашето портфолио на WordPress подолу во чекор # 4.

Weebly

Weebly
Weebly веб-градител (кликнете за посета)

Вебли е градител на веб-страници наместо компанија за хостирање. Користете вградени теми и потоа влечете и испуштајте слики и информации во градителот за да ја креирате веб-страницата за портфолио. Weebly е многу лесен за употреба и содржи некои шаблони за портфолија, како и одлики на мрежни продавници за да можете да продавате свои книги ако сакате. Веб-страницата користи вештачка интелигенција (АИ) за да разговара со вас преку процесот на градење на едноставно портфолио.

Авторите треба да го разгледаат Планот за поврзување за 5 долари месечно, бидејќи добиваат бесплатно име на домен, што можат да го поврзат на нивната страница. Ако планирате да продавате книги преку вашата страница, тогаш ќе ви треба Про план за да можете да формирате онлајн продавница и да собирате плаќања. Про работи со 12 долари месечно. Сите цени или кога плаќате за годината напред.

Дознајте повеќе за Weebly во нашиот преглед.

InMotion хостинг

InMotion хостинг
Почетна страница на хостинг InMotion (кликнете за посета)

InMotion Hosting е друга хостинг компанија која нуди разновидни пакети и цени многу разумни. Можете да одите со нивните планови за хостирање на WordPress и тие дури нудат и BoldGrid, што е градител за влечење и пуштање на страници. Сè уште постои мала крива на учење за да дознаете како да изградите портфолио со BoldGrid, но тоа е многу интуитивен систем.

Некои од карактеристиките што ги добивате со нивните пакети вклучуваат бесплатно име на домен, 40 GB SSD простор за само 5.99 УСД месечно и бесплатен SSL.

Најдобар пакет за автори е управуваниот пакет хостинг WordPress WP-1000. Ако очекувате помалку од 20,000 6.99 посетители месечно, оваа страница треба лесно да ги задоволи вашите потреби. Добивате бесплатно име на домен и една веб-страница за цена од XNUMX УСД месечно.

Hostinger

Hostinger
Почетна страница на хостингер (кликнете за посета)

Хостинџер ја прави нашата листа затоа што тие нудат толку ефтини опции за сопственици на веб-страници или автори за прв пат со мал буџет. Како што споменавме претходно, повеќето писатели треба да ги надополнат своите приходи на некој начин. Веројатно немате многу пари да потрошите за создавање на портфолио на Интернет, освен ако не се викате Стивен Кинг и тогаш вашиот издавач веројатно ќе го нарача за вас.

Хостингер исто така нуди брз градител на веб-страници за оние кои немаат многу технолошки такт. Walkе прошетате низ чекорите, како што е избор на план за хостирање за само 99 центи месечно и создавање на основна веб-страница со избирање на некои претходно инсталирани теми и поставување на свои слики и информации. Веб-страницата е прилично интуитивна, но можеби ќе треба да се повикате на нивните прирачници тука и таму.

Оние што немаат многу техничко знаење ќе се справат со единствениот споделен план за хостирање на градители на веб-страници за 99 центи месечно со 100 GB пропусен опсег и лесна платформа за градење веб-страница каде што можете да влечете и испуштате слики и текст.

3. Соберете елементи што ви требаат на вашата авторска страница

Без разлика дали одите со градителот на страницата надвор од кутијата или користите платформа како WordPress или дури креирате веб-страница HTML, има некои елементи на кои треба да биде целосно ефикасна секоја страница на автори

 • Разбирање на публиката - Бидете сигурни дека ја разбирате целната публика. Ако пишувате историски романси, вашата публика е сосема поинаква отколку ако пишувате научна фантастика. Ако пишувате статии од белетристика, вашата публика е повторно различна.
 • Лица на купувачот - Создади купувачот личности заснована на различна публика на читатели, за да разберете со кого разговарате преку вашата страница.
 • логото - Потребно ви е лого од некој вид, дури и ако е само вашето име на авторот во необична скрипта. Вашето лого комуницира кој сте како писател. Однесувајте се кон вашата напишана работа како деловна активност и означете ја. Еве ги нашите бесплатни логоа можете да преземете.
 • За страната - Луѓето треба да разберат кои сте и зошто пишувате што правите. Размислете за познати автори за кои знаете, како што е Стивен Кинг. Веројатно знаете детали за вашиот живот.
 • Страница за книги - Потребна ви е страница за да ги наведете сите ваши книги. Дури и ако ги поставите на вашата почетна страница, како што направив, треба да вклучите и повеќе детали за одделни страници за производи / книги.
 • Повик за акција - Какво дејствие сакате да преземат корисниците кога ќе слетаат на вашата страница? Ако едноставно сакате да се пријават за вашата поштенска листа за да можете да продолжите да им пазарувате, тогаш фокусирајте се на формулацијата, поставеноста и стапката на конверзија на вашиот CTA.

4. Создадете веб-страница за автори користејќи WordPress

Лично, сакам да го користам WordPress за веб-страницата на моето авторско портфолио. Мислам дека нуди најголема флексибилност и можам да блогирам блог со дел од портфолиото на мојата страница, нудејќи ажурирања кога брзам без да потрошам многу време за создавање страници. Всушност, WordPress е толку популарен што е и популарен користени од 38% од веб-страниците на Интернет.

Мојата страница е прилагодена малку со уникатна позадина и некои други елементи што нема да ги дознаете од полето. Можете да додадете уникатни одлики до користејќи ја вашата сопствена опција CSS или можеш ангажирајте некој да ја измени вашата тема откако ќе заврши.

Toе ве прошетам низ чекорите на користење на WordPress за да креирате веб-страница на вашето авторско портфолио.

Чекор 1. Инсталирајте WordPress

јас користам A2 Хостинг, кој доаѓа со ControlPanel. Додавањето WordPress на вашата страница преку ControlPanel е многу едноставно. Ако се чувствувате изгубени откако ги прочитавте овие упатства, исто така можете плаќаат за управувани WordPress и нека го инсталира серверот за вас. Ветувам дека е лесно, сепак.

Инсталирајте WordPress
Одете до вашата контролна табла и изберете го инсталаторот WordPress (W во синиот круг).
инсталирај WordPress
Кога страницата ќе се вчита, изберете сино копче на кое пишува „Инсталирај сега“.

Основни совети за конфигурација

Изберете ја URL-то за инсталација. Ако ја сакате страницата во вашата root папка, како што ја имам мојата (www.lorisoard.com), тогаш едноставно пробивате во yourdomain.com. Ако го сакате во подпапка или директно, едноставно именувајте го како што сакате да се појави.

Пример:

твојот домен.com / пишување.

Ова работи добро ако имате деловна веб-страница и сакате да додадете портфолио за вашата работа како автор.

Под Поставки за страница, изберете го името и описот на вашата страница. Ако сè уште не сте сигурни, можете да одите во вашата табла со WordPress под поставките и да ги промените овие информации подоцна.

За вашата Административна сметка, изберете корисничко име што ќе го запомните и комплицирана лозинка. Треба да поставите и администраторска е-пошта. Некои луѓе препорачуваат да ја поставите вашата е-пошта за веб-страница тука, како на пр [заштитена по е-пошта]

Проблемот што го најдов со ова е дека ако вашата страница се пробие или пропадне, тогаш тешко е да пристапите до е-поштата. Јас користам е-пошта од друг сервер за ова, но изборот е ваш. Постојат предности во користењето на е-пошта со ист домен, како што е препознавање на корисник.

Мојот сервер ми дозволува да изберам некои додатоци за преинсталирање, како на пр Ограничете ги обидите за најавување и Класичен уредник. Јас обично ги избирам и двете од нив.
Откако ќе ги изберете вашите опции, проверете дали сте ги напишале името на администраторот и лозинката на безбедно место и кликнете на синото копче „Инсталирај“.
Треба да ви биде дадена адресата за пристап до вашата табла со WP. Типично, тоа е

твојот домен.com / wp- администратор

Чекор # 2. Обезбедете ја вашата страница

Не одложувајте во овој следен чекор. Мора веднаш да ја обезбедите вашата страница, како на пр добивање на SSL сертификат и инсталирање на основни додатоци за безбедност.

Луѓето сакаат да пробиваат веб-страници на WordPress. Вордпрес страниците сметаат за 90% од целата хакирана содржина веб-страници на системот за управување (CMS). Една од причините се должи на неуспехот да се ажурираат приклучоците и темите.

Сепак, WordPress има и други слабости што треба да ги решите веднаш штом ќе го инсталирате софтверот со отворен извор на вашата страница. Најмалку, треба да ги инсталирате следниве додатоци:

 • Wordfence безбедност - Ова поставува заштитен allид и спречува напади на брутална сила. Се разбира, постојат бројни такви додатоци. Ова е она што го најдов добро функционира, но можете да го користите оној што ќе ви донесе најмногу смисла.
 • Скриј го мојот WP - Тоа најавување за вашата WP контролна табла на yourdomain.com/wp-admin? Секој го знае тоа. Можете да ја промените страницата за најавување со овој приклучок и да им го отежнете влегувањето на хакерите.

Безбедносната автентикација на WordPress (клучеви SALT) ги криптира информациите што ги користите за најавување на вашата страница. Можеби се чувствувате несигурни во промената на копчињата SALT затоа што сметате дека ви треба код и можете да ги менувате рачно преку датотека wp-config.php.

За среќа, постои полесен начин да ги промените за оние без знаење за кодирање. Вие едноставно додавате Сол Шајкер приклучок и можете да го поставите да ги менува клучевите секоја недела или месец, врз основа на вашите безбедносни преференции. Поставете го и заборавете го.

Приклучок за сол шејкер за вашата авторска страница
За да инсталирате Salt Shaker, одете на контролната табла, приклучоци, додајте нови и побарајте Salt Shaker. Кликнете на инсталацијата и потоа активирајте ја.
Поставување додаток на солен шејкер
Откако ќе се инсталира, кликнете на „Поставки“ под списокот со додатоци на Сол шејкер. Изберете го полето за избор и потоа поставете ги промените според вашите желби (дневно, неделно, месечно). Кликнете на копчето „Промени сега“. Ако пробате еден додаток за безбедност и го мразите, само избришете го и додадете нешто поразлично. Одлично за WP како платформа на веб-страница е што имате пристап до широк спектар на додатоци и начини за прилагодување на вашата страница.

Чекор # 3. Пронајдете ја вистинската тема на веб-страницата

Да се ​​најде вистинската тема за вашето портфолио на Интернет не е лесно. Јас всушност ја купив темата со која завршив затоа што ми се допаднаа некои од карактеристиките и изгледот на истата. Вие исто така може да ангажирате некого да создаде прилагодена тема или да користите која било од многуте достапни бесплатни теми за портфолио.

Започнете со проучување на веб-страниците на авторите и гледање што сакате и што не сакате во врска со нивните портфолија.

Откако ќе имате идеја за карактеристиките што ги сакате, одете до табулаторот за појави на левата страна од вашата табла за WP и кликнете на „Додај тема“, а потоа сортирај по одлики за да најдеш можни теми што можеби ќе сакаш да ги користиш.

Кликнете на „Примени филтри“.

Избор на образец за веб-страница за автор - Можете дополнително да ги насочите вашите опции со внесување на изрази за пребарување како што се „писател“, „книги“ или „портфолио“.
Можете дополнително да ги насочите вашите опции со внесување на поими за пребарување како што се „писател, ""книги, "Или"портфолио".

Еве неколку интересни теми што ги најдов и кои можеби сакате да ги разгледате:

Блог за писател на VW

Авторска страница за слетување

Портфолио за една страница

Ова се само неколку теми за избор. Постојат стотици достапни теми. И покрај тоа што градите портфолио, сигурно не мора да се држите до темата на портфолиото.

Можете да изберете од бесплатни теми за е-трговија ако тие добро се вклопуваат. Клучот е во содржината што ја додавате.

Чекор # 4. Изградете ги вашите страници и медиумска библиотека

Откако ќе изберете тема, време е да одлучите кои страници сакате и да ги додадете во вашата библиотека со медиуми, додавајќи корици на книги и други слики. Постојат неколку начини на кои можете да додадете книги на вашата страница.

Додадете книги како страници со избрана слика што е ваш капак и опис и купете врски на секоја страница. Потоа можете да ги поставите страниците во вашата навигација, како ставки од под менито или да ги додадете во областите со содржина.

Користете ги вашите објави само за објави за книги и поставете ја вашата страница како блог, така што на насловната страница ќе се појават нови изданија. Може да го промените она што го гледаат корисниците на целната страница во Теми / Прилагодете ги или Поставки / Читање. Можете или да изберете „Вашите најнови објави“, што ќе ги фрли вашите најнови објави на блогот на почетната страница на вашата страница или можете да изберете „Статичка страница“ и да изберете страница што сте ја креирале за да ви служи како почетна страница на вашата страница.

Ако не ви пречи да проучувате нов приклучок и да научите како да го користите, можете исто така да користите додаток за купување и да продавате книги директно користејќи WooCommerce или сличен додаток.

Чекор # 5. Проверете дали има грешки

Откако ќе ја поставите вашата страница на начинот на кој сакате, треба внимателно да ја проверите за грешки. Веројатно сте ги слушнале сите врева за корисничкото искуство (UX) и како лошото искуство ги брка клиентите. Врски што не работат, форми што не успеваат да испратат и 404 грешки ги фрустрираат корисниците.

Поминете време за тестирање на секоја врска на вашата страница. Поднесете ја секоја форма за да бидете сигурни дека пристигнува на вашиот крај и дека корисникот ќе добие порака за потврда. Тестирајте го вашиот процес на нарачување за да бидете сигурни дека сè работи без проблеми.

Исто така треба да инсталирате скршен врски за да бидете сигурни дека не служите грешки во иднина.

Бидете сигурни дека вашата страница е пријателска за мобилни телефони. Околу 73% од луѓето ќе влезат на Интернет само преку нивните паметни телефони до 2025 година. Ако вашата страница не е пријателска за мобилни телефони, веројатно веќе пропуштате голем број членови на публика кои не користат компјутери некогаш.

Повторно, има приклучок што може да ви помогне да ја направите вашата страница попријателска за мобилните уреди, но исто така треба да изберете одговорен во вашите филтри, бидејќи на прво место барате тема. Теми како што се Дваесет и Седумнаесет и Дваесет и Деветнаесет се веќе создадени со пристап на првиот мобилен телефон.

Пример за веб-страница со одговорен писател
Пример: Еве како изгледа мојата страница на мобилните уреди. Забележете како ги има сите елементи, но тие се протегаат малку подолу на страницата за помалиот екран и се ограничени на едно последно издание одеднаш или на еден блог одеднаш. Големината на текстот и сликите на страницата за мобилни уреди, сепак остануваат читливи, но се намалуваат до нивната големина.

Чекор # 6. (Подобрување во иднина) Ангажирајте некого да ја измени вашата страница

Откако ќе стори сé што можете, направете чекор назад и погледнете што може да недостасува. Дали сакате позадината да беше транспарентна, но не можете да го дознаете сопствениот CSS-код за да се направи така? Бидејќи сте завршиле најголем дел од напорната работа, не треба да чини премногу да ангажирате програмер за да поправите неколку помали проблеми за вас. Може да извршите аутсорсинг само делови од работата што не ви е пријатно да ја завршите или да ангажирате различни изведувачи за задачи за кои се експерти.

Уште подобро, прашајте кој било што ќе ангажирате да објасни што сториле за да можете да научите и се надеваме дека самите ќе го поправите следниот пат.

Можете исто така да најдете многу информации на Интернет за повеќе популарни теми како што се Дваесет Шеснаесет и Дваесет Седумнаесет. Еве неколку ресурси што ги надминуваат некои од најпопуларните прилагодувања за дваесет шеснаесет и дваесет седумнаесет:

 • Дваесет и шеснаесет форум за поддршка - Официјален форум на WordPress.org за помош со дваесет и шеснаесет теми. Прелистајте преку постови или поставете прашање.
 • Дваесет и седумнаесет форум за поддршка - Исто така, на WordPress.org, список на претходно решени прашања и форум исполнет со експерти за тоа како да ја користите темата и да ја прилагодите според вашите потреби.
 • Форуми за WordPress - Одете на форумите во WordPress за општи прашања или поставете прашања за прилагодување на CSS во папката. Можете исто така да пребарувате по тема и да видите дали вашето прашање е веќе поставено и решено. Овој форум опфаќа повеќе теми отколку само една.
 • Kinsta - Ако не се плашите од копање во датотеките на вашата тема и промена на стилот, овој водич нуди неколку совети за вистинско прилагодување на дваесет и нешто теми. Модераторот е добар и во одговарањето на прашања што читателите може да ги имаат, затоа прочитајте ги коментарите и поставете ги сите прашања.
 • Сè за основните - Постојат некои типични прилагодувања што корисниците ги прашуваат за време и повторно. Овој водич поминува низ некои од проблемите што луѓето ги гледаат со темата Дваесет и Седумнаесет, како што се висината на заглавието на почетната страница, отстранување на насловот на страницата и добиената празнина и отстранување на пораката „Гордо напојувано со WordPress“.

Колку повеќе работите со WordPress, толку повеќе ќе го разберете и ќе можете да правите помали измени или преку кодирање или преку додатоци кои го претвораат вашето портфолио во нешто многу лично и прилагодено.

Креирање веб-страница за автори не е нешто што се случува преку ноќ, туку нешто што се гради со текот на времето.


Примери за веб-страници на Велики писатели

Etенет Дин

Etенет Дин е инспиративна авторка лоцирана во Индијана. Таа пишува за Inspубовта инспирирана линија на Арлекин. Нејзината веб-страница е добар пример за авторско портфолио затоа што ги наведува нејзините најнови книги, додека сè уште покажува малку за авторот.

Посетителите можат да ги прегледаат сите нејзини книги во нејзиното портфолио на врската „книги“ и исто така да пристапат до нејзините фотографии на разни настани. Едно нешто што особено ми се допаѓа на оваа страница е нејзиниот дел насочен кон медиумите.

Никола Спаркс

Авторот Николас Спаркс ја користи веб-страницата на своето авторско портфолио за да се фокусира на неговото последно издание и ги поканува посетителите на „Нарачај сега“ со копчето „Повик за акција“. Сепак, додека корисникот се движи надолу, тој ќе види дополнителни страници на кои може да се движи, како што се врски до приказни и друга работа.

Можете исто така да се ажурирате за настаните и новостите за авторите. Се појавува скокачки прозорец откако сте биле на страницата за кратко време, ве поканува да се регистрирате за неговата пошта.

Дин Коонц

Авторот на неизвесност Дин Контц е бестселер во Newујорк Тајмс. Тој прави неколку интересни работи со своето авторско портфолио. Прво, ги гледате кориците на книгите во неговата последна серија поставени хоризонтално на горниот дел од страницата. Потоа, ако лебдите над картичката за навигација за книги, ви се дадени голем број опции, во зависност од која од неговите серии ве интересира, како што е Janeејн Хоук или опција да ги соберете сите негови книги одеднаш. Навигацијата е многу интуитивна и ги задоволува потребите на различните сегменти од неговата публика.

Емили Винфилд Мартин

Веб-страницата на Емили Винфилд Мартин е веројатно едно од најинтересните портфолија таму. Таа е автор за деца, но и уметник. Кога првично слетате на нејзината почетна страница, не ве пречекуваат корици со книги, туку слики од нејзината уметност. Вие всушност мора да отидете на нејзината страница Книги за да видите информации за нејзините книги.

Дури и нејзината онлајн продавница се пробива на двете страни на нејзината работа, со влез во нејзината уметност или книгите за нејзините деца.

Земи го зборот

Сега, кога создадовте прекрасно, единствено портфолио за да го истакнете вашето пишување, време е да го изнесете зборот.

Кажете им на целото семејство и пријатели и замолете ги да ја споделат адресата на вашата веб-страница на нивните сметки на социјалните мрежи. Ставете ја вашата адреса на веб-страница на деловни картички, во вашиот електронски потпис и споделете ја во реклами. Се здружувате со други автори и споделувајте ги едни со други веб-страници во вашите билтени.

Секое мало нешто што можете да направите за да го добиете зборот помага да се зголеми интересот за вашата страница и за вашите книги. На крајот, имајте шанса да го претворите во бизнис. Изградивте прекрасна веб-страница за писатели - сега е време да ја споделите со светот.

За Лори Соорд

Лори Соард работи како хонорарен писател и уредник од 1996. Има диплома по англиски јазик и докторат по новинарство. Нејзините статии се појавија во весници, списанија, онлајн и имаше неколку книги објавени. Од 1997, таа работи како веб дизајнер и промотор за автори и мали бизниси. Таа дури работеше и за кратко рангирање на веб-страници за популарен пребарувач и проучување на длабинска оптимизација за тактики за голем број клиенти. Ужива во слушањето од нејзините читатели.