Shërbimet më të mira të VPN: Krahasuar 10 VPN-të kryesore

Përditësuar: 05 janar 2021 / Artikulli nga: Timothy Shim

Zgjedhja e më të mirës absolute nuk është një detyrë e lehtë. Shumë varet nga testet e gjera të kryera, por një pjesë e madhe gjithashtu varet nga ju - përdoruesi. Të gjithë kanë nevoja të ndryshme kur bëhet fjalë për a Shërbimi Virtual Private Network (VPN) dhe si kjo apo jo, nuk është e thjeshtë të gjesh një që është më i miri në gjithçka.

Në përgjithësi, megjithatë, duke kaluar nëpër shumë VPN-të, kam gjetur se ekzistojnë disa emra të mëdhenj që kanë dalë gjithnjë e më shumë dhe janë vlerësuar jashtëzakonisht shumë në të gjitha kategoritë kyçe. Kjo përfshin privatësinë dhe anonimitetin, shpejtësinë dhe stabilitetin, nivelet e shërbimit të klientit, veçoritë teknike dhe sigurisht veçoritë shtesë dhe mundësitë e çmimeve.

Krahasimi dhe rishikimi i planeve për çmimet më të mira të VPN-ve (azhurnuar nëntor 2020)

Për përsosmëri të përgjithshme në pothuajse të gjitha kategoritë, ekzistojnë tre ofrues të VPN që duhet të shikoni në vitin 2021: NordVPN, Surfshark dhe ExpressVPN.

 Më të mirë ÇmimiPrerje-transportim trupashGjykim të lirë ServeratMbështetje NetflixP2P MbështetjePajisje
NordVPN$ 3.71 / moDitë 305,500 +6
Surfshark$ 2.49 / moDitë 303,200 +i pakufizuar
ExpressVPN$ 8.32 / moDitë 303,000 +5
TorGuard$ 4.99 / moDitë 303,000 +5
FastestVPN$ 0.83 / moDitë 15-pjesërisht10
IA private$ 2.42 / moDitë 303,000 +pjesërisht5
Hotspot S.$ 7.99 / moDitë 72,000 +pjesërishtI panjohur5
VPN pastër$ 3.33 / moDitë 312,000 +pjesërisht5
VyprVPN$ 2.50 / moDitë 30700 +pjesërisht3
IPVanish$ 3.25 / moDitë 71,100 +pjesërisht10

Këshilla të dobishme për blerësit VPN

1- NordVPN tani është aktiv shitje që ofron 68% zbritje + 3 muaj shtesë - klikoni këtu për të porositur (30 ditë provë falas).

2- Si të zgjidhni një VPN? - 6 karakteristika kryesore për të parë

3- Rastet e përdorimit të ndryshëm për VPN-në tonë të rekomanduar:

10 shërbimet më të mira të VPN-së

1. NordVPN

NordVPN - Zgjedhja jonë më e mirë e VPN

Faqja e internetit: https://nordvpn.com/

NordVPN pa një 2019 jashtëzakonisht emocionuese dhe hyn fort këtë vit të ri. Marka ka dëshmuar qëndrueshmërinë e saj duke kapërcyer disa vështirësi dhe ka përparuar përpara me një mori të produkteve dhe shërbimeve të reja.

Duke qenë në treg për një kohë tani, NordVPN tashmë ka treguar përsosmërinë e saj. Kjo u shërben atyre mirëpo ata sjellin përpara NordPass për konsumatorët dhe Ekipet e NordVPN për përdoruesit e biznesit.

Akoma, forca e tyre mbetet në shërbimin thelbësor VPN, i cili tashmë ofron një rrjet të jashtëzakonshëm me mbi 5,500 servera në 60+ vende të botës. Kjo i bën ata një nga qentë më të mëdhenj, më të këqij në industrinë e VPN.

Ata ofrojnë përdoruesve shpejtësi të qëndrueshme, performancë të besueshme, mundësi të shkëlqyera anonimiteti dhe mundësi të shkëlqyera çmimesh. Edhe me rregullime të lehta çmimesh, ju mund të regjistroheni në planin e tyre 24-mujor për sa më pak 3.71 dollarë në muaj.

Mësoni më shumë rreth NordVPN në rishikimin tim në thellësi.

Pros nga NordVPN

 • Pricesmime të arsyeshme të planit afatgjatë
 • I respektuar dhe i mbushur me tipare
 • Rrjeti i serverit masiv

Mosmarrëveshjet e NordVPN

 • P2P është e kufizuar në servera specifikë

Test NordVPN Speed

Shpejtësitë e SH.B.A.-së në lidhjen NordVPN ishin disi të pasakta. Shkalla e pingut = 251 ms.

Rezultati i testit të shpejtësisë nga serveri amerikan.

Serveri i Gjermanisë: Ping = 225ms, download = 31.04Mbps.

Rezultati i testit të shpejtësisë nga serveri i Gjermanisë.

2. Surfshark

surfshark vpn

Faqja e internetit: https://www.surfshark.com/

Surfshark na ka marrë nga stuhia dhe për një të porsaardhur në skenën e VPN, po bën valë. Ky shërbim i themeluar për vitin 2018 është i shpejtë, i fuqishëm dhe vjen me një çmim të vështirë për të arritur 2.49 dollarë në muaj.

Bazuar në Ishujt e Virgjër Britanikë, Surfshark madje tashmë ka rritur rrjetin e saj për të përfshirë mbi serverë 3,200 në më shumë se vendet 60. Një pikë shënimi është se ai gjithashtu përfshin protokollin Shadowsocks i cili ndihmon përdoruesit në territorin e Kinës të kalojnë Firewall-in e Madh.

E gjithë përvoja e Surfshark nga regjistrimi për tu regjistruar ishte shumë e shpejtë dhe pa dhimbje. Edhe nëse mund të hasni çështje të mundshme, nuk duhet të keni shkaqe alarmi pasi mbështetja e tyre për klientët është në top dhe do të zgjidhë shpejt çdo çështje që mund të lindë.

Sigurisht, ka edhe një ton ekstra që vijnë me shërbimin që e bën numrin një në këtë listë.

Karakteristikat shtesë e bëjnë Surfshark një opsion jashtëzakonisht tërheqës siç është CleanWeb (reklama në bllok dhe përpjekjet për phishing), lidheni me pajisje të pakufizuara dhe çmimet e afërta të shitjeve që shet abonimet afatgjata në.

Mbani një sy të ngushtë në Surfshark pasi cilësia e shërbimit të tyre është e shkëlqyeshme dhe pasi të vendosni disa vite më shumë shërbim të shkëlqyeshëm, ato mund të ngrihen në krye të listës sonë. Siç është, ato janë një mundësi e shkëlqyer e orientuar nga buxheti.

Mësoni më shumë rreth Surfshark në përmbledhjen time të thelluar.

Pro të Surfshark

 • Hardmimet e vështira
 • Të shpejtë dhe të qëndrueshëm
 • Siguria e lartë
 • Reputacion i mirë

Cons të Surfshark

 • Flota më e vogël e serverëve

Testi i Shpejtësisë së Surfshark-ut 

Rezultati i testit të shpejtësisë së Surfshark nga serveri Singapor
Rezultati i testit të shpejtësisë nga serveri Singapor (shih rezultatin aktual këtu).

Singapori është zakonisht zona më e shpejtë e lidhjes sonë VPN por shpejtësitë që tregon Surfshark thjesht i zhdukën konkurrencën.

Rezultati i testit të shpejtësisë së sipërfaqes nga serveri amerikan
Rezultati i testit të shpejtësisë nga serveri amerikan (shih rezultatin aktual këtu).

SH.B.A është larg nga vendi ku jam dhe kjo tregon me pinga të lartë dhe me shpejtësi më të ulët. Rrjeti i poshtëm është akoma mbresëlënës dhe më shumë se i mjaftueshëm për transmetimin 4K.

Rezultati i testit të shpejtësisë së sipërfaqes nga serveri Evropë
Rezultati i testit të shpejtësisë nga serveri Evropë (shih rezultatin aktual këtu).

Evropa është një lloj i terrenit të mesëm, por shpejtësitë mbetën të larta. Pak shqetësuese ishin pingulimet më të larta në krahasim me serverët me bazë në SH.B.A.

P2P dhe Torrenting

Megjithëse përrua ishte relativisht pa probleme, unë u shqetësova nga sa ngadalësuan shkarkimet kur krahasoheshin me performancën e rregullt të HTTP.

3. ExpressVPN

ExpressVPN

Faqja e internetit: https://www.expressvpn.com/

ExpressVPN është një nga markat më të besueshme dhe me reputacion në biznesin VPN dhe është në fakt, një nga zgjedhjet tona më të mira. Bazuar në Ishujt e Virgjër Britanikë, shërbimi i tyre është i besueshëm, i sigurt dhe i qëndrueshëm.

Duke ofruar më shumë se serverat 3,000 në vendet e 94 anembanë globit, rrjeti i gjerë i saj ofron përdoruesve nga pothuajse çdo vend pikëkalime të shpejta. Lista e aftësive që ofron është e gjatë dhe e dallueshme, duke përfshirë edhe encryption top-notch, qasje në përmbajtjen e shërbimeve të kufizuara në gjeolokacion si Netflix dhe iPlayer BBC dhe mbështetje për ndarjen e skedarëve P2P.

Sigurisht, ka edhe një ton ekstra që vijnë me shërbimin që e bën numrin një në këtë listë.

Mimet fillojnë nga 8.32 $ në muaj e tutje, që për fat të keq është në anën e lartë.

Mësoni më shumë rreth ExpressVPN në shqyrtimin tim të thelluar.

Pro nga ExpressVPN

 • Të shpejtë dhe të qëndrueshëm
 • Siguria e lartë
 • Reputacion i mirë

Mosmarrëveshjet e ExpressVPN

 • I shtrenjtë

Test Speed ​​Speed ​​ExpressVPN 

Kam arritur të marr 83 Mbps për shpejtësi shkarkimi në ExpressVPN. Kjo nuk ndodh gjithmonë në disa VPN.

Rezultati i testit të shpejtësisë nga serveri amerikan.

Shkalla e ping nga serveri Singapor tregon 11 ms, të cilat e konsiderojnë si cilësi të mirë.

Rezultati i testit të shpejtësisë nga serveri i Singaporit.

P2P dhe Torrenting

Shpejtësitë ishin të lëmuara për përçarje. Unë mendoj se trafiku P2P ishte në gjendje të fitonte shpejtësi më të mirë se zakonisht.

4. TorGuard

Torguard VPN

Faqja e internetit: https://torguard.net/

Ky emër mund të mos jetë shumë i njohur për shumë prej jush, por unë ndoshta kam qenë aq i befasuar sa ndiheni tani. Në shikim të parë, klienti TorGuard do të duket një shkollë pak i vjetër dhe jo aq i lëmuar rreth skajeve sa tre kryesorët tanë në listën tonë më të mirë VPN.

Megjithatë, opsionet e shumëfishta të funksioneve që ajo ka ndërtuar në shërbim dhe shpejtësi lidhëse mbresëlënëse e bëjnë këtë lehtësisht një nga zgjedhjet e mia më të larta. Aftësia për të rregulluar nivelet e enkriptimit nuk mund të duket si një ide e madhe, por i lejon përdoruesit të balancojnë sigurinë dhe anonimitetin sipas nevojave të tyre.

TorGuard gjithashtu po fillon të ofrojë qasje në protokollin e gjeneratës së ardhshme WireGuard, që do të thotë se po jeton në skajin më të fundit të teknologjisë VPN.

Çmimet fillojnë nga aq i ulët sa $ 4.99 në muaj.

Mësoni më shumë rreth TorGuard VPN në këtë përmbledhje.

Pro e TorGuard

 • Rrjet i shkëlqyer i serverëve global
 • Shpejtësi të qëndrueshme të lidhjes
 • Shumë karakteristika të shkyera nga përdoruesit
 • DPI mund të anashkalojë firewalls të Kinës
 • Ka servera WireGuard

Mosmarrëveshjet e TorGuard

 • Ndërfaqja ka nevojë pak për tu përdorur
 • Çmimi pak i lartë

5. FastestVPN

FastestVPN

Faqja e internetit: https://fastestvpn.com/

Ky ofrues i shërbimit VPN ka një nga planet më të shquara afatgjata në ofertë që kam parë ndonjëherë. Nëse jeni duke kërkuar të blini në një VPN dhe të rrini me të, FastestVPN vjen aq i ulët sa cent 83 në muaj në një plan pesëvjeçar.

Ajo që e bën atë me të vërtetë të veçantë është se ata kanë pësuar përmirësime të gjera dhe janë shumë më afër shpejtësive për të cilat pretendon emri i tyre. Të gjitha, specifikimet teknike janë të nivelit të lartë, performanca është mjaft e mirë dhe vjen me një garanci 7-ditore për kthimin e parave gjithashtu nëse keni një ndryshim të zemrës. E vetmja gjë e dobët për të cilën kam parë është se ai ka probleme të herëpashershme me tejkalimin e bllokuesve të vendndodhjeve dhe nuk ka shpërndarjen e rrjetit me të cilin mburren qentë e lartë - akoma.

Pro nga më të shpejtaVPN

 • Shpejtësi të forta
 • Dirt-të lirë afat-gjatë planet
 • Asnjë politikë e prerjes
 • Disponueshmëria e lartë dhe koha e shfrytëzimit

Mosmarrëveshjet më të shpejta të VPN

 • Numri i kufizuar i serverëve
 • Glitches të rastit në rrjedhën e kufizuar të gjeolokimit

6. PrivateInternetAccess

PrivateInternetAccess (ose ANP) ka një rrjet të mrekullueshëm të serverëve - në të vërtetë, më shumë se TorGuard ka. Ky është një lajm i madh pasi që në shumë raste, shpejtësia VPN është e prekur nga distanca fizike nga serverat VPN.

Ajo gjithashtu vjen me një klient shumë të largët që u përpoq të bënte veten sa më pak modest në sistemin tuaj. Kjo mund ta bëjë atë ose fantastike - ose shumë të zemëruar për ju - në varësi të disponimit tuaj ndaj çështjes. Çmimet fillojnë nga $ 2.42 në muaj në një plan vjetor.

Pro nga PrivateInternetAccess

 • Rrjeti i serverit masiv
 • Integron shtesa të tilla si adblocker dhe anti-malware
 • Përfshirë proxy SOCKS5
 • E madhe për transmetimin e mediave

Kundrat e PrivateInternetAccess

 • Vështirë për të shkuar te cilësimet
 • Ndërfaqja e kufizuar e përdoruesit

7. Hotspot Shield

Hotspot Shield VPN

Pajisja e përdoruesve me kriptim të shkallës ushtarake dhe mbajtjen e mbi 2,000 serverëve në 25 vende, mburoja e Hotspot është një nga ofruesit më të mëdhenj të shërbimeve VPN përreth. Alsoshtë gjithashtu me çmim të denjë me vetëm 7.99 $ në muaj në një plan vjetor (me një garanci të kthimit të parave prej 45 ditësh!)

Ata gjithashtu mbështesin pothuajse të gjitha pajisjet e disponueshme sot, nga kompjuterat në celularë, në mënyrë që të mund të shkosh përpara dhe të ekzekutosh ndoshta të gjitha zhytjet në shtëpi në të njëjtën kohë - deri në një kufi të 5 për llogari.

Pro nga Hotspot Shield

 • Dedikuar, live mbështetje 24 / 7 teknologjisë
 • Privatësia e plotë nga ndjekësit
 • Periudha shumë e gjatë e garancisë së parave

Mosmarrëveshjet për Mburoja e Hotspotit

 • Skeda e kufizuar
 • Përdor protokollin e njohur pak të njohur (Catapult Hydra)

8. PureVPN

PureVPN

PureVPN krenohet me përsosmërinë e tij në transmetimin e medias dhe anashkalimin e blloqeve të gjeolokimit. Kjo është e madhe për Netflix dhe shërbime të tjera të këtij lloji. Është interesante se është rritur gjithashtu edhe përkrahja standarde e pajisjes së desktopit dhe të celularëve për t'u degëzuar në pajisje të tjera më të vogla. Kjo përfshin mbështetjen për Kodi dhe madje edhe Chromebook.

Ai gjithashtu ka një rrjet të madh serverash që mbulon 140 vende në të gjithë botën - një nga më të përhapurit përreth. P2P gjithashtu mbështetet së bashku me encryption të shkëlqyera dhe serverë shumë të sigurt. Mimet për PureVPN fillojnë nga 3.33 $ në muaj në një plan dy vjeçar.

Pro e PureVPN

 • Servera të gatshëm për ozonit
 • Servera të dedikuar P2P
 • Serverët e optimizuar për transmetim

Mosmarrëveshjet e PureVPN

 • Me seli në Hong Kong
 • Në kundërshtim me politikën e privatësisë

9. VyprVPN

VyprVPN

Bazuar në Zvicër, VyperVPN është një ofrues shërbimesh pa shërbime, që ka qenë rreth e rrotull për një kohë të gjatë. Ata gjithashtu kanë dallimin e zotërimit (jo të qirasë) të serverëve të tyre, që do të thotë se ata kanë më shumë kontroll mbi sigurinë e shërbimeve të tyre.

Për ata që janë të shqetësuar për gjetjen e limituesve të gjeolokimit në shërbime si Netflix, kjo mund të jetë një zgjedhje interesante. Ata kanë zhvilluar protokollin e tyre të quajtur Kameleon i cili është projektuar posaçërisht për t'ju ndihmuar të fshehni faktin se jeni duke përdorur një shërbim VPN!

Shtë e lehtë për t'u përdorur dhe kontrollon shumë prej kutive të duhura me vetëm 2.50 dollarë në muaj në një plan dy vjeçar veçanërisht kur përfshihet protokolli Chameleon.

Pro nga VyprVPN

 • Bazuar në Zvicër
 • Qasje e plotë në Netflix dhe përmbajtje të tjera të kufizuara në vendndodhje
 • Asnjë server i palëve të treta
 • Lehtë për t'u përdorur app

Mosmarrëveshjet e VyprVPN

 • Disa nivele të prerjes
 • Sistemi i mbështetjes së ngadaltë

10. IPVanish

IPVanish VPN

Pasi një konkurrent i lartë në botën e VPN-ve, IPVanish ka humbur shumë shkëlqimin e saj që nga ajo kohë fiasko logging e 2016. Sot ajo është në pronësi të një kompanie të ndryshme dhe ende u ofron përdoruesve një shans për të drejtuar trafikun përmes mbi një mijë servera në më shumë se vendet e 60.

Me 256-bit encryption, mbështetje për torrenting dhe falas proxy SOCKS5, ata gjithashtu ofrojnë përdoruesve gatishmërinë e madhe në qasjen e shërbimit në rrjetin e tyre. Shërbimet e kufizuara me gjeolokacionin janë paksa prekëse, por në përgjithësi, IPVanish bën një punë të përgjithshme.

Çmimet për IPVanish fillojnë nga $ 3.25 në muaj në një plan vjetor.

Pro e IPVanish

 • TOR Compatible
 • Merrni akses në tarifat më të ulëta të VOIP
 • Parandalon inspektimin e thellë të pakojeve

Mosmarrëveshjet për IPVanish

 • Reputacioni i dyshimtë pas skandalit të prerjes
 • Jo i lirë


Si të zgjidhni VPN-në më të mirë? Karakteristikat kryesore për t'u kujdesur për të

Ka një numër të ofruesve të shërbimeve VPN atje, kështu që kur pazaret për një ofrues të shërbimit është e rëndësishme të mbani në mend saktësisht se çfarë janë kërkesat tuaja. Nëse thjesht përpiqesh të anashkalosh disa perde të censurës, ka alternativa më të lira, të tilla si a Proxy HTTP / HTTPS.

VPN janë forma më e lartë e intimitetit normal të konsumatorit dhe mbrojtjes së anonimitetit, Ato janë krijuar për t'ju mbajtur të sigurt, të sigurt dhe për të siguruar që trafiku juaj në internet (siç janë aktivitetet e shfletimit dhe shkarkimet) janë mbajtur personale.

Meqenëse rrjetet private virtuale mund të përdoren me shumë qëllime në mendje, mënyra sesi secili ofrues i shërbimit synon klientët e tij luan një rol në hartimin e produktit të tyre. Për shembull, TorGuard u ndërtua me një qëllim për të ndihmuar në mbrojtjen e atyre që vazhdimisht në rrjetet e ndarjes së skedarëve nga Peer-to-Peer (P2P).

Duke pasur parasysh këtë, le të hedhim një vështrim në fushat specifike të VPN-ve që duhet të merrni parasysh gjatë vlerësimit të një.

Funksioni kryesor VPN # 1- Anonimiteti

Ndërsa është e vërtetë që interneti ka qenë për shekuj, teknologjia ka evoluar me shpejtësi. Sot, kompanitë në mbarë botën kanë filluar të gjurmojnë përdoruesit dixhitalisht për t'i ndihmuar ata përmes analizës së të dhënave.

Në disa raste, qeveritë kanë qenë gjithashtu të njohura ose dyshohet të ndjekin përdoruesit në mënyrë dixhitale. Nëse mendoni se nuk do t'ju ndodhë sepse jetoni në vendin X, që është e mrekullueshme, mendoni përsëri.

Atje jane mbikëqyrja e njohur e qeverisë projekte që po kryhen në vende aq kufizuese sa Kina dhe Rusia deri në Zvicrën neutrale! Mund të gjurmoheni përmes postave elektronike, të regjistroheni në faqet e internetit, dhe po, madje thjesht duke vizituar ndonjë vendndodhje në internet.

E frikshme, apo jo?

Një nga funksionet thelbësore të një shërbimi VPN është t'ju ndihmojë të mbani anonimitetin në Internet. E bën këtë nga duke fshehur adresën tuaj IP, maskimin e vendndodhjes tuaj, encryptimin e të dhënave që transmetohen midis jush dhe faqeve në Internet dhe duke siguruar që edhe ofruesi juaj i shërbimit VPN nuk mban gjurmë kur dhe çfarë bëni.

Më shumë ofrues të shërbimeve VPN sot po miratojnë gjithashtu pranimin e opsioneve të pagave anonime siç janë monedha kripto dhe para të gatshme, apo edhe çertifikata dhurate në disa raste.

Personalisht, një artikull për të cilin unë mbaj një sy të shqiponjës është vendi në të cilin VPN regjistron biznesin e saj. Shumë VPN thonë se nuk e logjikojnë veprimtarinë e përdoruesit, por disa vende kanë ligje të detyrueshme për ruajtjen e të dhënave. Unë preferoj të zgjedh një ofrues VPN që regjistrohet në një vend ku ofruesi i shërbimit nuk është i detyruar me ligj që të mbajë regjistrime. Shembuj të lokacioneve si kjo janë Panama ose Ishujt e Virgjër Britanikë.

VPN e rekomanduar për anonimitetin më të mirë: 

 • NordVPN - Duke qenë e vendosur në Panama, kjo kompani VPN është nën juridiksionin e vendit (që ndodh të ketë jo shumë në mënyrën e ligjeve për ruajtjen e të dhënave).
 • Surfshark - Surfshark pranon të gjitha kartat kryesore të kredisë për pagesa (VISA, Master, AMEX, Discover) dhe ofron mundësi të ndryshme pagese anonime përfshirë Bitcoin, GooglePay dhe AliPay.

Funksioni kryesor VPN # 2- Siguria

Nga protokollet e Encryption deri tek karakteristikat e sigurisë së softuerit të klientit, VPN-të sot ofrojnë siguri në shumë nivele. Sigurisht, më kritike është siguria dhe integriteti i lidhjes që ajo mban midis jush dhe Internetit megjithëse.

Një veçori tjetër që ofrojnë shumë ofrues të shërbimeve VPN është një ndërprerës i vrasjeve. Kjo do të thotë që çdo herë që lidhja midis pajisjes dhe serverit VPN të thyhet ose të humbet për çfarëdo arsye, klienti VPN do të ndalojë të gjitha të dhënat që të dalin ose të hyjnë në pajisjen tuaj.

Ghosting

VPN-të kanë qenë gjithashtu rreth kohëzgjatjes së mjaftueshme që disa uebfaqe apo edhe qeveri kanë përvojë në njohjen e aktivitetit VPN. Ofruesit e shërbimeve VPN gjithashtu e dinë këtë dhe kanë prezantuar një tipar të quajtur Stealthing, Ghosting ose Obfuscation VPN (terminologjia ndryshon, por në përgjithësi kjo do të thotë të njëjtën gjë). Kjo ndihmon në ngatërrimin e sistemeve që kërkojnë në mënyrë aktive VPN përdoruesit.

Double VPN

Disa VPN shkojnë shumë për t'i ndihmuar klientët e tyre të fshehin identitetin e tyre dhe të dalin me një tipar të quajtur dyfish VPN ose multi-hop. Kjo do të thotë që të lidheni me një server VPN dhe lidhja më pas kalohet përmes një serveri tjetër VPN para se të godisni internetin. Përveç kursit, encryption është dyfishuar, si dhe shton një shtresë shtesë të sigurisë.

Tipar VPN i dyfishtë i ofruar nga NordVPN.
NordVPN përdor encryption të dyfishtë për të siguruar privatësinë dhe sigurinë e nivelit të lartë (mësoni më shumë në tonë Shqyrtimi i NordVPN).

Përveç kësaj, karakteristika të tjera po i shtohen shumë shërbimeve VPN gjatë gjithë kohës si skanimi i Malware, bllokimi i bannerit të uebit dhe më shumë. Ndërsa të gjitha këto janë të volitshme, mos harroni kurrë qëllimin kryesor - mbajtjen e lidhjes suaj të sigurt dhe anonim.

VPN e rekomanduar për sigurinë më të mirë:

 • NordVPN - NordVPN përdor enkriptim të shkallës ushtarake dhe mbështet tunelimin e ndarë, çelësin e vrasjes së bllokimit të rrjetit dhe mbrojtjen e rrjedhjes së DNS.
 • Surfshark - Surfshark ofron një ndërprerës automatik të vrasjes, kriptim të dyfishtë dhe bllokim automatik të reklamave dhe malware. Gjithashtu, ata gjithashtu mbështesin një protokoll pak të njohur me emrin Shadowsocks, e cila mund të jetë shumë e dobishme për përdoruesit në territorin e Kinës për të punuar në rrugën e tyre Firewall i Madh.

Tipari kryesor i VPN # 3 - Shpejtësia dhe qëndrueshmëria

Këtu është gjëja e parë që duhet të realizoni përpara se të regjistroheni me ndonjë ofrues të shërbimit VPN; shpejtësia juaj e Internetit do të marrë një goditje. Nuk ka asnjë mënyrë rreth saj, kjo është thjesht mënyra se si funksionon teknologjia - tani për tani.

Sidoqoftë, një VPN e cila ka shumë servera të cilët janë përhapur në një numër të mirë vendndodhjesh në të gjithë botën do t'ju lejojë të lehtësoni disi mangësitë e shpejtësisë. Merrni për shembull një ofrues të tillë si NordVPN kundrejt iPredator. Nord ka mbi 5,000 serverë të përhapur në 58 vende ndërsa iPredator ka një pjesë të vogël në vetëm një vend (Suedi).

Pavarësisht se sa të shkëlqyera janë serverët e iPredatorit, nëse vendndodhja juaj aktuale është larg Suedisë, ka të ngjarë që shpejtësitë e Internetit tuaj të vuajnë jashtëzakonisht kur lidheni me të. Të paktën, vonesa e lidhjes suaj do të rritet. Si rregull, sa më larg vendndodhja juaj aktuale nga serveri VPN, aq më shumë do të preken shpejtësitë tuaja dhe aq më i lartë do të jetë latente.

Hardueri ku po përdorni shërbimin VPN gjithashtu duhet të ketë fuqi të konsiderueshme përpunimi, pasi kriptimi VPN është intensiv me CPU. Për shembull, nëse do të drejtonit VPN në një verifikues të ruterit në një kompjuter, do të merrni shpejtësi shumë më të shpejtë në kompjuter.

Laptopi im është një kompjuter me fuqi të ulët me një procesor Intel i5-8250U dhe mund të menaxhojë afërsisht 170Mbps në 200Mbps me 128-bit. Një lidhje VPN në një ruter mund t'ju japë një shpejtësi prej afërsisht 5Mbps në 15Mbps.

Mbani në mend se shumë gjëra të ndryshme punojnë së bashku për të ndikuar në shpejtësinë e përgjithshme të Internetit - nuk është gjithmonë faji i ofruesit të shërbimit VPN nëse shpejtësia juaj bie!

VPN e rekomanduar për shpejtësinë më të mirë:

 • ExpressVPN - Duke pritur më shumë se 3,000 servera në 94 vende të globit, rrjeti i saj i gjerë u ofron përdoruesve nga pothuajse çdo vend pikat e hyrjes mahnitëse.

Test shpejtësie ExpressVPN

Testi i shpejtësisë ExpressVPN - ExpressVPN është një nga tre VPN më të mirë.
Rezultati i provës së shpejtësisë ExpressVPN nga serveri Azi. Ping = 11 ms, shkarko = 95.05 Mbps, ngarkoni = 114.20 Mbps (shih shqyrtimin e plotë të ExpressVPN).
Testi i shpejtësisë së rrjetit ExpressVPN - ExpressVPN është një nga tre VPN kryesore.
Rezultati i testit të shpejtësisë ExpressVPN nga serveri i Australisë. Ping = 105 ms, shkarko = 89.55 Mbps, ngarkoni = 38.76 Mbps.

Tipari kryesor VPN # 4 - Spoofing i lokacionit

Mos harroni se nuk bëhet fjalë për shpejtësinë, por edhe disponueshmërinë. Nëse doni të transmetoni përmbajtjen Netflix në SHBA për shembull, do të dëshironi një VPN e cila ka serverë në atë vend. Po kështu, në Mbretërinë e Bashkuar nëse po shikoni përmbajtjen e iBBC.

Nëse jeni në një vend që censuron rëndë internetin ose po udhëtoni drejt një të tillë, si Kina, sigurohuni që të zgjidhni një shërbim VPN që është i mirë në gjetjen e blloqeve. Kjo është veçanërisht e vështirë në Kinë pasi që pothuajse çdo gjë online është cenzuruar dhe të gjitha shërbimet VPN përveç shteteve të drejtuar ose të miratuara janë të ndaluara.

Për të kapërcyer këtë, disa ndërmarrje VPN përdorin bllokime të serverëve të cilat mund të ndihmojnë në anashkalimin e disa kufizimeve në internet siç janë zjarret e rrjetit. Kjo siguron që VPN juaj të funksionojë në ato vende me censurë të fortë.

VPN e rekomanduar për zgjedhjet më të gjera të vendndodhjes

 • NordVPN - Me më shumë se 5,000 serverë në 58 vende, NordVPN punon në vendet ku qasja në internet është e kufizuar dhe censura e fortë është në vend, përfshirë Kinë dhe rajonin e Lindjes së Mesme.

Tipari kryesor i VPN # 5 - P2P & Mbështetje për Torrenting

Më në fund, ka mbështetje për P2P, të cilën disa ofrues nuk do ta lejojnë. Shkëmbimi i skedarëve shpesh është intensiv i brezit, por përdoruesit e P2P në disa vende vërtet kanë nevojë për shërbime VPN. Në këto raste ka specialistë të tillë si TorGuard që kujdesen për ta. Të tjerë si NordVPN kufizojnë përdoruesit e P2P në serverë të caktuar.

Kam gjetur se për pjesën më të madhe, shumë VPN janë mjaft të mira në lidhje me përdorimin e P2P në ditët e sotme dhe shpejtësitë nuk janë me të vërtetë të prishura. Deri tani vetëm një ofrues që kam provuar ka qenë jashtëzakonisht i rreptë për përdorimin e P2P, duke shkurtuar shpejtësitë e mia të përshpejtuara deri në zero nëse nuk isha i lidhur me një server të miratuar për ndarjen e skedarëve.

* Kujdes: Disa ofrues të shërbimeve VPN plotësisht nuk lejojnë përdorimin e P2P, sigurohuni që të kontrolloni përpara se të blini një në një nëse kjo është ajo që ju kërkoni!

P2P shërbime miqësore VPN

 • TorGuard - Shkrime me shpejtësi më të mirë, vlerë të madhe dhe përplasje të mëdha përplasjeje nga shumica e ISP-ve.

Tipari kryesor VPN # 6 - Shërbimi i Klientit

Testi i shpejtësisë së forumit TorGuard - TorGuard është renditur në vendin e 4 në listën tonë më të mirë VPN.
TorGuard - një nga shërbimet më të mira të mbështetura VPN, drejton një forum aktiv për të mbështetur përdoruesit e tij (mësoni më shumë në Shqyrtimi i TorGuard i Timothy).

Ashtu si me çdo industri, komuniteti VPN ka qen e saj të lartë dhe qentë të ulët në shërbimin e klientit. Unë nuk jam duke shkuar për të përmendur se kush janë ata, por sigurohuni që unë do t'i telefonoj për këtë në shqyrtimet individuale VPN.

Një gjë për të cilën duhet të theksoj është se për një shërbim që është po aq teknik në natyrë sa një VPN, nuk ka absolutisht asnjë justifikim për një kompani që specializohet në të që të mos ofrojë mbështetje të mirë për klientët. Është e nevojshme. Nëse jeni duke u regjistruar për një shërbim VPN, sigurohuni që të kaloni disa komente për të parë se si ata bëjnë në mbështetjen e klientit.

Që disa mbështeten në sistemin e biletave është mjaft e keqe, por ata thjesht mund të plaken të përgjigjen. A mund ta imagjinoni të uleni në shtëpi dhe të zhgënjeheni gjithnjë kur çdo email kthehet tek ju pas një ose dy ditësh - mos harroni, ju po paguani për privilegjin e përdorimit të shërbimit të tyre.

Pse një VPN gjatë gjithë jetës mund të mos jetë një marrëveshje e mirë

Disa ofrues të shërbimeve VPN e kanë këtë koncept të ofrimit të një 'Marrëveshje gjatë gjithë jetës' për shërbimet e tyre. Ndërsa kjo mund të tingëllojë si një vjedhje për ata prej jush që imagjinojnë një VPN gjatë gjithë jetës për ndoshta 100 dollarë - ndaloni ta konsideroni më parë.

VPN-të për nga natyra e tyre kërkojnë që kompanitë të zhytin një shumë të madhe parash në zhvillimin e produkteve, pajisjeve, infrastrukturës, plus kosto të tjera. Nëse ata do t'i marrin paratë tuaja një herë dhe do t'ju japin një shërbim të tërë jetës - çfarë ndodh kur kjo grup fondesh fillon të thahet?

Mendoni si një skemë ponzi, ku shërbimi juaj po mbështetet nga regjistrime të reja të skemës. Kur skema bëhet shumë e rëndë për të mbështetur fonde të reja, ajo shembet. Në skemat ponzi financiare që do të rezultojnë në humbje financiare.

Në një VPN nuk është aq e dukshme. Ju mund të vini re simptoma pa u larguar nga shërbimi shërbimi. Shpejtësi më të ngadalta, vështirësi lidhëse dhe më e keqja nga të gjitha - boshllëqe të mundshme të sigurisë të shkaktuara nga shërbimi dhe mbështetja joadekuate.

Përndryshe, ofruesi i shërbimit mund të subvencionojë të ardhurat e tij duke shitur të dhënat tuaja, që është edhe më keq sesa ofrimi i shërbimeve nën standarde. Pra, para se të zvogëloni kartën tuaj të kreditit për një plan jetësor, mendoni për rrezikun e mundshëm që mund të lindë nga një plan si ai. Askush nuk mund të lejojë të dhurojë një shërbim falas.

Rastet e përdorimit të VPN - Pse duhet të konsideroni një VPN?

1. VPN kryesore për bizneset

VPN e rekomanduar për biznes, provoni: NordVPN

Bota e biznesit është transformuar shumë në kohët moderne dhe elementë të tillë si BYOD dhe puna në distancë kanë shtuar rreziqet ekzistuese të sigurisë për bizneset. Nomadët dixhitalë vijnë gjithashtu nën të njëjtën ombrellë rreziku, duke rezultuar në një nevojë shumë më të madhe për transmetim të sigurt të të dhënave dhe intimitetit.

NordVPN me aq sa dimë janë një nga një pjesë e vogël e ofruesve që marrin parasysh nevojat e përdoruesve të biznesit të vogël. Kjo hyn në lojë me Skuadrat NordVPN të cilat mund të blihen në pako licencash.

Ashtu si VPN e tyre e konsumatorit, Skuadrat NordVPN shtojnë në disa funksionalitete administrative për të ndihmuar pronarët e bizneseve të vendosin llogari për ekipet e tyre të përdorin shërbimin VPN. Kjo i ndihmon ata të sigurojnë të gjitha komunikimet e korporatave dhe u lejon atyre të kërkojnë siguri në lidhjet WiFi edhe jashtë zyrës.

Kompania gjithashtu ka produkte satelitore të cilat mund të zgjasin ombrellën e sigurisë së përdoruesve të biznesit edhe më tej si psh NordPass NordLocker. Kjo i vendos ata në një pozicion komandues me një ndalesë për shumë përdorues të biznesit.

2. VPN për Studentët

VPN e rekomanduar për studentët: NordVPN (15% zbritje studentore)

Të gjithë kemi qenë atje si studentë; gjithmonë i shkurtër në para dhe duke u futur në telashe. Falë shpërthimit të mediave dixhitale dhe sociale, siguria dhe intimiteti në rrjet është bërë një nevojë më urgjente për studentët në të gjithë botën.

Edhe pse në shumicën e rasteve studentët do të zgjedhin thjesht shërbimin më të lirë, pse të zgjidheni kur një dollar më shumë mund të blini një nga VPN-të më të mira në treg. NordVPN i përshtatet kësaj kategorie bukur dhe çmimet mënjanë, u ofron studentëve një mori të tërë karakteristikash shtesë.

Aplikacionet e tyre mobile dhe shtesat e shfletuesit gjithashtu i bëjnë ato ideale për studentët në lëvizje, duke lejuar punë të sigurtë në laptopët dhe smartphone të tyre kudo në kampus.

3. VPN më e lirë shërbim

VPN më e lirë: Surfshark

Jtë jetë e qartë, kur flasim për 'më të lirë', nuk është shërbimi VPN ai që ofron çmimet më të prera. Ka shumë VPN të lira atje që nuk mund ta bëjnë fare. Ajo që kemi gjetur është ajo që ofron një ekuilibër të shkëlqyeshëm të çmimeve përkundrejt funksionalitetit.

Le të jemi të sinqertë - një rrjet VPN nuk është i lirë për tu ekzekutuar. Kërkon nga kompanitë që jo vetëm të pajisen pajisjet në një nivel global, por edhe softuerin për të ndihmuar në krijimin e lidhjeve të sigurta.

Për shërbimin më të lirë VPN, ofruesi që kemi zgjedhur është Surfshark. Në të gjitha ndershmërinë, ishte një sfidë e ngushtë midis tyre dhe NordVPN për ofruesin më të lirë. Të dy këta shitës kanë karakteristika të shkëlqyera dhe një çmim që përputhen.

Ndërsa disa mund të thonë se ka mundësi të tjera në dispozicion për çmime edhe më pak se një dollar në muaj, ne me të vërtetë nuk i rekomandojmë ato. Mos harroni - bizneset duhet të jenë fitimprurëse dhe nëse një ofrues po ju ngarkon kikirikë - nuk do të keni shumë para për të investuar në zhvillimin e produktit të tyre më tej.

Krahasoni çmimet e SurfShark me VPN të tjera

Plani dy-vjeçar i Surfshark gjithashtu plotëson bukur një hendek që duket se mungon më së shumti. Shumica e ofruesve të VPN inkurajojnë përdoruesit të regjistrohen për tre ose më shumë vjet për të marrë zbritje optimale.

Nëse po mendoni të përdorni Surfshark në një plan pagese nga një muaj në muaj, tarifat janë pothuajse të njëjta me çdo shërbim tjetër VPN në treg. Aty ku vërtet shkëlqen është në planin e tyre dy vjeçar (24 muaj) i cili vjen me vetëm 2.49 dollarë në muaj (shiko tabelën e krahasimit më poshtë).

Gjithashtu, unë kontrollova me stafin mbështetës të Surfshark dhe konfirmova që kjo çmim për të cilën ju regjistroheni do të jetë e vlefshme edhe kur bëhet fjalë për rinovimin. Kjo do të thotë që nëse regjistroheni për planin dy vjeçar me 47.70 dollarë, nuk ka rritje të çmimit për rinovimin!

Shërbime VPN *1-mo12-mo24-mo
Surfshark$ 12.95$ 6.49 / mo$ 2.49 / mo
ExpressVPN$ 12.95$ 8.32 / mo$ 8.32 / mo
NordVPN$ 11.95$ 6.99 / mo$ 4.99 / mo
PureVPN$ 10.95$ 5.83 / mo$ 3.33 / mo
TorGuard$ 9.99$ 4.99 / mo$ 4.99 / mo
VyprVPN$ 12.95$ 3.75 / mo$ 2.50 / mo
IP zhduket$ 5.00$ 3.25 / mo$ 3.25 / mo

4. Shërbimet më të mira të VPN për zhbllokimin e iPlayer Netflix dhe BBC

VPN e rekomanduar për zhbllokim: ExpressVPN, NordVPN

Disa shërbime të transmetimit të mediave kufizojnë përmbajtjen bazuar në vendndodhjen për shkak të faktorëve të ndryshëm siç janë ligjet specifike të vendit, ligjet e censurës ose marrëveshjet e licencimit. Kjo përfshin IPlayer i BBC-së Netflix. Për të marrë rreth kësaj, një shërbim VPN ndihmon, por jo vetëm ndonjë VPN do të bëjë.

Disa VPN janë më të mira se të tjerat, pasi shumica thjesht mbështeten në vendet e serverëve. Më të mirët do të rrotullohen aktivisht IP-të e serverit dhe do të kryejnë aktivitete të bllokuara në IP-të e ndaluara më parë. Në fakt, disa VPN-të e dinë se nuk mund ta mbështesin Netflix-in dhe të deklarojnë me sinqeritet se nuk munden në kushtet e shërbimit.

Me aftësitë e saj të shkëlqyera të shpejtësisë dhe gamën shumë të gjerë të rrjetit të serverëve, ExpressVPN dhe NordVPN ka të ngjarë dy më të mirët në biznes për të transmetuar media nga shumica e burimeve - jo vetëm Netflix. Shpejtësia e saj mund të kujdeset lehtësisht me video HD dhe Netflix është padyshim në krye të listës 'duan' të shumicës së njerëzve.

5. VPN për Përdoruesit Android

VPN e rekomanduar për pajisjet Android: ExpressVPN,

Android është një nga sistemet operative më të pandërprera në tregun e sotëm dhe numri i përdoruesve që fiton rritet gjatë gjithë kohës. Kjo është një nga arsyet pse ka një numër në rritje të ofruesve të shërbimeve të VPN që mbështesin këtë treg.

Çështja i është dhënë edhe më shumë urgjencës kur e kupton se thjesht për shkak të natyrës së Android-it - është menduar për pajisjet mobile - se një shërbim VPN bëhet një domosdoshmëri edhe më e madhe. Publik Wi-Fi është dukshëm e rrezikshme për t'u përdorur

Për VPN-të Android, ExpressVPN është një zgjedhje e shkëlqyeshme, sepse aplikacioni i dedikuar ka disa karakteristika të shkëlqyera. Nga një dizajn i zjarrtë në fuqinë e picketit të zgjuar të lokacionit, është projektuar për ta bërë jetën tuaj të lehtë dhe sigurisht të sigurt në të njëjtën kohë.

6. VPN për Torrenting / P2P

VPN e rekomanduar për Torrenting: ExpressVPN, TorGuard

Disa prej jush mund të keni dëgjuar që VPN e bëjnë ndarjen e skedarëve P2P (Torrenting) më shpejt, por kjo nuk është plotësisht e vërtetë. Whatfarë është e vërtetë, sidoqoftë, është se përplasjet në disa vende mund t'ju bëjnë të vuani me gjobë të konsiderueshme apo edhe me burg në qoftë se jeni duke kapur torrent për materiale të gabuara.

Në shumë raste, ka edhe Ofrues të Shërbimit të Internetit që shqetësohen nga përplasjet pasi pretendojnë se ndarësit e skedarëve P2P janë duke ngrënë pjesën më të madhe të brezit të disponueshëm. Kjo shpesh ka rezultuar në goditje, duke ulur shpejtësinë e përdoruesve të P2P.

Një VPN e mirë - siç është TorGuard, do t'ju ndihmojë të merrni rreth rrëzimit të torrenteve nga këta ISP. Në fakt, kur përdorni një VPN për të mbytur, ISP-ja juaj nuk do ta dijë as që jeni përrua.

7. VPN për Lirinë Dixhitale

VPN e rekomanduar për të anashkaluar censurën e autoriteteve: Surfshark, NordVPN

Ka shumë vende në këtë botë ku liria dixhitale nuk vret vetëm nga qeveria, por shtypet në mënyrë aktive. Një shembull i jashtëzakonshëm i kësaj qëndron në Venezuelë, një vend i cili ka parë censurim të fluturojë, së bashku me goditjet e lirisë dixhitale.

Gjithnjë e më shumë njerëz po kërkojnë VPN më të mirë për Venezuelën - Trego Trendet e Google.
Trendi i kërkimit për VPN në Venezuelë spiked në vitin 2019.

Vendi renditet jashtëzakonisht i ulët në të drejtat politike dhe liritë civile, domethënë banorët praktikisht nuk kanë të drejtë të shprehen hapur, dhe as nuk mund të kenë qasje në shumë përmbajtje dixhitale që publikohet lirshëm, madje edhe lajme.

Pësimi i një kolapsi ekonomik, udhëheqja e përgjigjes së Venezuelës thjesht ka qenë të shkatërrohet më shumë në popullsinë e saj. Në këto situata ekstreme, një VPN mund të jetë mënyra e vetme që reporterët e pavarur mund të transmetojnë ndonjë lajm të vërtetë nga një vend, në thelb, nën mbyllje totale.

Përveç protokolleve të zakonshme të rrjedhës kryesore, Surfshark gjithashtu ofron përdorimin e Shokët e hijeve, e cila e ndihmon atë të tejkalojë dobësitë në bllok pak më mirë sesa VPN-të e tjera në listën tonë. Kjo e bën atë një mundësi më të mirë për t’u përdorur në mjedise shumë të rregulluara siç është Venezuela.

Pyetjet e bëra më shpesh mbi Shërbimet dhe Teknologjia VPN

Cili është numri 1 VPN?

Shqyrtimet tona kanë zbuluar se NordVPN ka shumë të ngjarë zgjedhja më e mirë midis VPN-ve. Ai u jep përdoruesve një përzierje shumë të fuqishme të veçorive dhe çmimeve të arsyeshme, plus kompania përmirëson vazhdimisht shërbimet e saj.

Cili VPN falas është më i miri?

VPN falas nuk rekomandohen vërtet. Ka disa opsione të shkëlqyera me pagesë që ngarkoni tarifa shumë të arsyeshme të cilat janë më të sigurta sesa përdorimi i shërbimeve falas që mund të shesin të dhënat tuaja private.

A kam vërtet nevojë për një VPN?

Duke pasur parasysh liritë në rënie, shumë njerëz po përjetojnë në rrjetë së bashku me rritjen e mbledhjes së të dhënave, gjithmonë këshillohet që të mbani një lidhje VPN aktive.

A mund të paguaj çdo muaj për një VPN?

Po, VPN-të kanë plane mujore, por çmimet për këto shpesh janë të shtrenjta. Shumica do të ofrojnë zbritje të mëdha për planet me afat më të gjatë, duke rezultuar që ato të jenë shumë më të përballueshme.

Krahasoni çmimet e VPN dhe veçoritë e tjera në këtë tabelë.

Cilat janë disavantazhet e VPN?

Meqenëse VPN-të janë të dizajnuara për siguri dhe intimitet, ato mund të ndikojnë në potencialin e shpejtësisë së lidhjes suaj në Internet. Disa fusha të tjera që mund të vuajnë përfshijnë latente dhe përputhshmëri të aplikacionit.


Dhënia e informacioneve shpjeguese

Ne përdorim lidhjet filiale në këtë artikull. WHSR të marrë tarifat e referimit nga kompanitë e përmendura në këtë artikull. Mendimet tona bazohen në përvojën e vërtetë dhe të dhënat aktuale të serverit. 

Rreth Timoteut Shim

Timothy Shim është shkrimtar, redaktor dhe geek teknologjik. Duke filluar karrierën e tij në fushën e Teknologjisë së Informacionit, ai shpejt e gjeti rrugën e tij në shtyp dhe prej atëherë ka punuar me tituj medial ndërkombëtar, rajonal dhe të brendshëm, përfshirë ComputerWorld, PC.com, Business Today dhe The Asian Banker. Ekspertiza e tij shtrihet në fushën e teknologjisë si nga pikëpamja e konsumatorit, ashtu edhe nga ndërmarrjet.