6 парчиња софтвер за блогирање што можеби не сте слушнале

Член напишан од:
 • Веб алатки
 • Ажуриран: Jan 20, 2020

Блогосферата е преполни со повеќе или помалку софистицирани списанија, повеќе или помалку професионални и конкурентни, повеќе од помалку идентични во структурата и функционалноста.

Ако се прашувате зошто се толку слични, еден одговор е дека тие ги користат истите системи за управување со содржини - WordPress, најмногу, но дури и Јоомла! и Друпал, кои се на второ и трето според неодамнешен извештај од анкетата на W3Techs.

Да, мрежата е направена од WordPresses, Joomlas и Drupals. Но, дали е тоа крајот на тоа? Што ако сè што ви треба е поедноставно решение за блогирање, оној што нема да заземе премногу ресурси за хостирање, но сепак ќе ви гарантира сигурни алатки?

Постојат и други (помали) решенија за блогирање таму

Многумина едноставно не се толку познати како погоре споменатото трио, или затоа што никогаш не добиле доволно промоција на прво место, или затоа што им недостигаат некоја функционалност или не се толку флексибилни. Сепак, решението за блогирање е избор што треба да се направи врз основа на вашите потреби, а не на популарноста на CMS.

Што е со неколку имиња?

Постојат малку познати решенија за блогирање 6 кои се бесплатни, прилагодливи и со отворен извор. Има повеќе таму, но овие шест лилјани се лесни за да можат да започнат без проблеми - и тие доаѓаат со убави чисти дизајни.

Тука се:

 1. FanUpdate
 2. Chyrp
 3. OpenBlog
 4. Pixie
 5. PivotX
 6. CuteNews

Чувствувате како да експериментирате со овие платформи? Продолжете со читање. Јас сум тука за да направам вовед. ;)

1. FanUpdate

FanUpdate првично беше создадена од страна на Џени Ференц за нејзината веб-страница Prism-Perfect.net, но кога се пресели од проектот, корисничката база за нејзината скрипта продолжи да бара поддршка и надградби, така што заедницата на развивачи на Nepwork.com ја презеде дождови на проектот и продолжи да се развива FanUpdate (сега на третото издание). Fanupdate се дистрибуира според лиценцата GPL.

FanUpdate семафорот

Потребно

 • PHP
 • MySQL,

Демо: N / A

Интернет-страница на добавувачот: http://www.jemjabella.co.uk/scripts/fanupdate/ (само верзија која сè уште е достапна откако беше исклучен FanUpdate.net)

Добрите

FanUpdate е лесен и лесен за инсталирање и бара само HTML веб-дефиниција подготвена на вашиот веб-сајт за да работи. Посетителите можат лесно да ги коментираат вашите записи и да имаат свои сопствени аватари преку интеграцијата на Граватар. Филтрите за спам и системите за коментирање коментари помагаат да се заштити вашиот сајт од злоупотреба. Верзијата 3 исто така е фиксна претходна безбедност бубачка.

За да работи FanUpdate со вашата веб-страница, вашите страници мора да носат наставка за датотека .PHP, затоа што тоа е јазикот на кој преведувачот на кодот ќе треба да ги прикаже објавите на блогот на почетната страница.

Подолу е да се постави шипката за обичен код на FanUpdate каде што сакате да се прикаже вашиот блог - генерално, вашиот index.php датотека:

<? Php

// FanUpdate блог XY0
// тема: сите мислења

$ main_limit = 5;

need_once ('/ home / username / public_html / fanupdate / show-blog.php');

?>

Сликата на екранот погоре е преземена од една од моите веб-страници што го користи FanUpdate како решение за блогирање.

Конс

Еден од најголемите недостатоци во користењето на FanUpdate е неговиот анти-спам систем. Скриптата може да ги открие најчестите форми на коментари за спам - дури и благодарение на листа на зборови и фрази, кои можете да ги наброите во панелот Опции - но коментарите на спам за спам обично ќе бидат одобрени без дури и да испратат барање за модерација на вашата e-mail адреса. Ако користите FanUpdate, проверете ја вашата листа на Одобрени, Очекувани и Несакани коментари најмалку еднаш неделно, бидејќи вашиот систем за блогирање може да одобри коментар за спам и наместо тоа да стави легитимен коментар во спам.

Друг недостаток е невозможноста да се направи нешто друго од FanUpdate, но блоговите. Не можете да направите страници, не можете да инсталирате додатоци, итн. FanUpdate е навистина основна алатка за блогирање за мали веб-страници што работат на пакет за хостинг со ограничени ресурси.

2. Chyrp

Chyrp е минимален CMS кој има за цел да биде помалку гломазна алтернатива на WordPress. Алекс Сураки првично го разви Chyrp како хобистички проект во 2004, тогаш подоцна беше купена од Arian Xhezairi во 2010, кој го продолжи развојот. Последните верзии доаѓаат со голема документација и поддржувачка заедница зад себе.

chyrp

Потребно

 • PHP 5.2 +
 • MySQL 4.1 + или SQLite 3 + (со ЗНП)

Демо: https://www.softaculous.com/softaculous/demos/Chyrp

Интернет-страница на добавувачот: https://github.com/chyrp/chyrp

Добрите

Лесен за инсталирање, убаво стилизиран и лесен, Chyrp е побезбедна и пофункционална алтернатива на FanUpdate. Chyrp може да се прошири преку модули и преводи, така што е многу индивидуализира и, ако знаете малку templating и PHP програмирање, може да се претвори во флексибилна алатка. Документацијата ќе ви даде јасен и разбирлив водич за забрзување на процесот.

Еден интересен тип на продолжување за Chyrp е пердуви. Пердувите ја интегрираат основната платформа за собирање на посложени функции. Еден пример е член, пердув за статии кои ви овозможуваат да додадете наслов и постер за вашите пораки.

Конс

Уредувачот на текстот е - добро, само текстуален уредувач. Не постои мајчин WYSIWYG функционалност со Chyrp. Сепак, тоа може да се обезбеди преку Модул со Редактор.

3. OpenBlog

OpenBlog е лесен за блогирање платформа базирана на CodeIgniter PHP рамка. Тоа е едноставно и нема да ги преоптоварува вашите сервери, но како WordPress и Chyrp, поткрепени се од продуктивна заедница која обезбедува теми, додатоци и наставки. OpenBlog поддржува мулти-јазик и е објавен под GPL v3 лиценца.

OpenBlog Dashboard

Потребно

 • PHP
 • MySQL,

Демо: N / A

Интернет-страница на добавувачот: http://open-blog.org

Добрите

OpenBlog е исто толку лесен за WordPress, за почетник, но истовремено е интересен и за посредникот до напреден корисник. Инсталацијата е автоматизирана и шаблоните се прилагодливи - и заедницата обезбедува доволно избор за шаблони во секој случај.

Една интересна карактеристика во Административниот панел е резервната база на податоци: копчето се чита на страничната лента на вашиот панел и кога ќе кликнете на неа, добивате моментална резервна датотека .ZIP за да ја преземете. Лесно е

URL адресите се пријателски за пребарување и платформата поддржува страници, RSS и WYSIWYG едитор. Приклучоците ви овозможуваат да ја проширите вашата платформа и тие се многу слични на WordPress, па затоа ништо не е премногу сложено.

Ако започнете со блогирање и не сакате да го пробате WordPress, OpenBlog прави валидна алтернатива.

Конс

За разлика од WordPress, OpenBlog не дозволува модификација на шаблоните од внатрешната страна на вашиот административен панел. Willе мора да ги применувате промените рачно и потоа повторно да ги вчитате датотеките преку FTP.

4. Pixie

Првично креиран од Скот Еванс за својата веб-страница на бендот, Pixie се разви во лесен, но ефикасен CMS - или како програмери како да го нарекуваат, "Мали, едноставни, Мапа на создавачи". Pixie е пренослив, поддржува повеќе јазици и се објавува под лиценцата GPL v3.

Домашна страница на Pixie

Потребно

 • PHP
 • MySQL,

Демо: http://demo.getpixie.co.uk/

Интернет-страница на добавувачот: http://www.getpixie.co.uk

Добрите

За почетниците, инсталацијата на софтверот тежи само 2.28 MB, со што Pixie е една од најлесните CMS-те што се достапни денес.

Интересно е што Пикси поддржува Микроформати на XFN. Ова е корисно за да ги задржите сите врски преку вашиот блог семантички релевантни за машините за пребарување и за човечките суштества слично (тоа е, ако некој навистина го проверува изворот на страницата и открива каков атрибут сте користеле - „сопружник“, „пријател“, итн.)

Pixie поддржува CSS теми и резервни копии на база на податоци. За да ја зачувате вашата DB, одете на Подесувања -> Резервна копија -> Резервна копија на базата на податоци: системот ќе креира .ZIP-датотека на сервер што може да го преземете со кликање на врската што ќе се појави на страницата.

Конс

Pixie не е толку лесен за корисниците колку што може да се појави. Ако сте навикнати да создавате објави на блогови и страници каде што ќе ги објавите исто така, ќе бидете разочарани - да креирате нови страници на Pixie, мора да погодите Подесувања на главните јазичиња и да ги создаде од таму. Објектот за објавување ќе ви овозможи да ги уредите само. За мислења, нема табулатор - мора да се вратиш на Профил, движете се надолу на „Брзи врски“ и кликнете на „Додај нов запис на мојот блог“ (каде што „Мојот блог“ е името на вашиот блог).

5. PivotX

PivotX е решение за блогирање со отворен код развиен од тим на волонтери и објавен под лиценцата GPL. Поддржува повеќе автори, екстензии и додатоци за дополнителни функции.

PivotX Homepage

Потребно

 • PHP
 • MySQL или рамни датотеки

Демо: http://pivotx.net/page/screenshotspage

Интернет-страница на добавувачот: http://pivotx.net

Добрите

Тоа е 7 MB инсталација - не пердув, но сепак е прилично лесна за канонот. Доаѓа со контролна табла слична на онаа на WordPress, но е прилично стилна.

Можете да ги напишете своите мислења и страници на страницата во рамките на записи и страници, што е сосема детално на прв поглед: под Елементи и страници имате секоја алатка за креирање и одржување на вашите пораки и страници, па дури и за умерени коментари, следења и за управување со категории .

Управување со медиуми е слично на медиумите на WordPress и ви овозможува да испратите слики, датотеки и шаблони. Можете да ги уредувате тековните датотеки со образец во преглед на текст.

Едно нешто што го сакам за PivotX е тоа што можете да стартувате повеќе блогови и subweblogs и можете да ги разликувате со назначување на различни категории и шаблони за секоја од нив.

Покрај тоа, можете да одберете да зачувате податоци или на рамни датотеки или MySQL база на податоци. Сепак, рамните датотеки не се толку безбедни.

Конс

Кривата за учење е малку построга отколку за WordPress, бидејќи неговиот интерфејс е помалку лесен за корисниците, но ова не е загрозувачки бидејќи софтверот е прилично добар. Најдобар начин да започнете е да ја прочитате документацијата и да се запознаете со секциите за терминологија и администраторска табла за администратори, кои се разликуваат од WordPress или другите CMS.

6. Cutenews

Cutenews е мала скрипта за блогирање, развиена од тимот на CuteNews. Тоа е едноставна платформа за блогирање само за заднина, како што е FanUpdate, но таа прави употреба на рамни датотеки наместо MySQL бази на податоци за чување на податоци.

CutePHP Homepage

Потребно

 • PHP
 • рамни датотеки за складирање

Демо: N / A

Интернет-страница на добавувачот: http://cutephp.com

Добрите

Најновите верзии на Cutenews се повеќе слични на WordPress по изглед и функционалност. Cutenews може да се прошири преку приклучоци и модули, а малите бизниси можат да купат лиценца за комерцијална употреба. Таа доаѓа со функција за пребарување, префрлање на датотеки и можност за копирање (и обновување) зачувани верзии. Cutenews, исто така, поддржува UTF-8 и IP забрана.

Конс

Како платформа која користи рамни датотеки наместо ДБ за складирање, Cutenews може да добие сосема ресурси, бидејќи вашата веб-страница расте во мислења и коментари.

Зошто не сте слушнале за нив порано

Кога си само почнувајќи со блогирањето, повеќе сакате да ги следите масите во страв дека ќе изгубите. Дури и кога порано не сте допреле до CMS, можете лесно да инсталирате WordPress (или само да регистрирате сметка на WordPress.com) и да започнете со тема однапред. Или можете да инсталирате Joomla! или Друпал, изберете основна кожа и започнете да објавувате најосновен начин, додека следите еден од илјадниците упатства достапни на Интернет за да го подобрите изгледот на вашиот блог.

Од друга страна, запознавањето со другите решенија - и дајте си повеќе опции - бара истражување, време и посветеност. Значи, додека дефинитивно е добра идеја да ги навлажнете нозете со најпопуларните CMS, размислете да посветите некое време на истражување и експериментирање со алтернативите.

Можам да ве уверам, забавно е. ;)

Слика од Стјуарт Мајлс / FreeDigitalPhotos.net

За Луана Спинетти

Луана Спинетти е слободен писател и уметник со седиште во Италија, и страсен студент по компјутерски науки. Има средношколска диплома по психологија и образование и присуствуваше на 3-годишен курс по уметност на стрипови, од каде дипломира на 2008. Како мулти-фацетирана личност како што е, таа разви голем интерес за SEO / SEM и Web Marketing, со посебен наклон кон социјалните медиуми, а работи на три романи на нејзиниот мајчин јазик (италијански), за која се надева дека инди објави наскоро.