Најдобри провајдери за хостирање на облаци

Ажурирано: 16 / Напис од: ryери Лоу

Најдобрите даватели на хостинг „Облак“ денес им нудат на корисниците повеќе од само збирка ресурси. Тие често се разликуваат во ан веќе заситен пазар. Со тоа што веб-услугите стануваат подостапни секој ден, треба да внимавате што го прави провајдерот посебен за вас.

Собрав список на она што мислам дека во моментов се најдобри провајдери за хостирање на облак на пазарот. Секоја од овие имаат експертиза и уникатен предлог што можат да ви помогнат во вашите потреби за хостирање во Cloud.

Врвните услуги за хостирање на облак што треба да се разгледаат

1. Дигитален океан

Услуги за хостирање на облак од дигитален океан

Веб-страница: https://www.digitalocean.com/

Дигитален океан, компанијата

Дигитален океан е основан во 2011 година и нуди само услуги за облак компјутери. Ова вклучува компјутерски ресурси, виртуелно складирање, управувани бази на податоци, мрежни услуги и придружни алатки за развивачи.

Оваа серија понуди ги прави многу разноврсна опција. Наместо да ги продавате услугите на Облак како целосни пакети - ќе изберете секој елемент што ви треба. На пример, буквално можете да ги користите нивните производи за да изградите комплетна услуга за складирање на облак.

Забележителни карактеристики во плановите и услугите на дигиталниот океан

Услугите се снема од 12 центри за податоци низ целиот свет. Тие исто така се многу сигурни и нудат гаранција за време на време од 99.99% во нивниот договор за ниво на услуга. Поддршката се обезбедува преку стандарден систем на билети.

Континуитет на деловно работење и обновување на катастрофи со дигитален океан е малку комплексно. Додека тие ги охрабруваат корисниците да вршат резервни копии и слично, компанијата не дозволува извоз на слики на нивните датотечни системи со Droplet.

Поради модуларен систем што го користи Дигитален Океан, цените се исто така варијабилни во зависност од вашите потреби. Општо, сепак, капките започнуваат со 5 долари за месечно, управувани бази на податоци од 15 американски долари / месечно и блокирање на складирање од 10 долари за месечно.

2. Скала хостинг

ScalaHosting управуваше со услуги за хостирање на облак

Веб-страница: https://www.scalahosting.com/

ScalaHosting на компанијата

ScalaHosting има повеќе од една деценија искуство во веб хостинг. Нивниот уникатен пораст на славата всушност настана од нивната желба да се направи VPS хостинг подостапен за масите. Ова значеше да има алатки што беа покорисни и достапни.

На некој начин, тие всушност се иноватор на најразлични. Дури и пред cPanel да ги зголеми цените за лиценцирање, ScalaHosting работеше да им понуди на клиентите алтернативни решенија како нивните Контролен панел за веб-хостинг Спанел (WHCP).

Клиентите од нивните одржувани планови за VPS добиваат пристап до Spanel WHCP што е одлично од повеќе причини. Првата е дека е многу разноврсна и комплетна, додека има исклучително поедноставен кориснички интерфејс. Што е најважно, Spanel е целосно компатибилен со cPanel, што го прави животот многу полесен за оние кои сакаат да мигрираат.

Дознајте повеќе за ScalaHosting во нашиот преглед.

Планови за хостирање со облаци со Скала хостинг

Поддршката е достапна во ScalaHosting преку широка база на знаење или систем за поддршка на билети. Тие нудат или управувано или нереализирано хостирање на VPS / Cloud. Првиот започнува со 9.95 $ / месечно, а вториот од 10 $ / месечно.

3. SiteGround

веб-хостинг облак хостинг

Веб-страница: https://www.siteground.com/

SiteGround, компанијата

SiteGround е околу од 2004 година и има неверојатен углед во индустријата за веб хостинг. Настрана од вообичаените планови за веб хостинг, тие исто така нудат целосно управувани решенија за хостирање во облак. 

Иако обично се продава како стандарден пакет, секој пакет е во реалноста што може да се конфигурира во однос на процесорот, меморијата и просторот SSD. Сите продадени планови ќе бидат конфигурирани и управувани од нивниот тим за вас, што ќе ви овозможи да се фокусирате на вашата основна дејност.

Серверите на SiteGround се хостирани на 6 локации низ целиот свет и сите се зелени. Компанијата пренесува голем дел од нивната инфраструктура кон Google Cloud, зголемувајќи ја сигурноста и перформансите. Тие самоуверено нудат гаранција за време на време од 99.99% во нивниот SLA.

Можете да дознаете повеќе за нивните други планови за хостирање во мојот Преглед на SiteGround.

Планови за хостирање на облак на SiteGround

Најпознати по својата поддршка за клиенти, клиентите на SiteGround Cloud ќе добијат пристап до нивниот високо обучен тим на DevOps. Помошта е достапна преку разговор во живо, телефон или систем на билети што работи 24/7.

На корисниците им се нудат три главни пакувања на Облак кои се движат од 80 $ / месечно до 160 американски долари. Цените ќе варираат во зависност од тоа кои елементи од вашиот план ќе одлучите да ги прилагодите.

4. Kinsta

Услуги за хостирање на облак Kinsta

Веб-страница: https://kinsta.com/

За компанијата, Kinsta

Kinsta е една од необичните избори за овој список. Основани во 2013 година, тие се специјализирани во Cloud хостинг само за пазарот со WordPress. Ова ги прави високо фокусиран давател на услуги угостителство за исклучително популарен дел од просторот за веб-хостинг.

Белешка - Кинста е исто така една од моите омилени без преголеми веб-домаќини.

Како и повеќето други даватели на услуги на Облак, Kinsta ги нагласува перформансите и тие нудат пристап до 23 центри за податоци низ целиот свет. Сепак, невообичаено, тие само наведуваат 99.9% време на време. Ова е релативно пониско од плановите на облаците / ВПС на повеќето даватели на услуги.

Клучна точка за продажба што се врти околу понудата на Кинста е нивната високо оптимизирана изведба за WordPress. Ова вклучува дополнителни PHP работници, подесување на технолошки оџак, моментално клонирање и изведување, плус поддршка од стручни развивачи на WordPress.

Кинста - напојувано од Google Cloud Platforms

Kinsta е уште еден провајдер кој работи со Google Cloud Platforms, на корисниците им нуди високо ресурси за прилагодување. Мулти-регионалното распоредување значи дека корисниците со повеќе страници можат да изберат од која било од нивните локации за секоја страница, дури и на истата сметка.

Ова не е ефтино и стандардните планови на Kinsta започнуваат од 30 $ / месечно за единечни страници на WordPress. Цените потоа се движат по целиот пат до плановите на Enterprise од 1,500 $ месечно. Секој план е индивидуално прилагодлив. Плановите направени од склопот се исто така достапни на барање.

Повеќе за Kinsta во нашиот преглед.

5. Вултер

Vultr услуги за хостирање на облак

Веб-страница: https://www.vultr.com/

Vultr на компанијата

Во контекст на веб-хостинг, Вулрт е релативно понова компанија и е околу неколку години. Сепак, тимот кој стои зад оваа компанија е искусен и доаѓа со солиден учинок.

Вултер го истакнува Cloud концептот и не нуди „планови“ само по себе. Наместо тоа, она што го добивате е навистина флексибилно опкружување кое се наплатува според точната (или што е можно поблиска до тоа) количина на потрошени ресурси.

Што има во пакетите за хостирање на облаците во Вулрт

Вултер го истакнува Cloud концептот и не нуди „планови“ само по себе. Наместо тоа, она што го добивате е навистина флексибилно опкружување кое се наплатува според точната (или што е можно поблиска до тоа) количина на потрошени ресурси.

Она што е достапно се блок ресурси на Облак како што се складирање SSD, време на процесорот и солидна мешавина на популарни контролни панели плус оперативни системи како што се Windows и разни дистрибуции на Linux.

Нивниот SLA наведува дека тие се стремат кон 100% uptime, но ако ги погледнете броевите, поблиската реалност е 99.99% за кредити за враќање на повратот. Сите ресурси се напојуваат од нивната широка мрежа од 17 центри за податоци низ целиот свет.


Зошто хостинг во облак?

Интересот за хостинг во облак постојано расте со текот на времето. Во комбинација, индустријата се очекува да достигне со големина од 156 милијарди американски долари во 2020 година.

Даватели на облаци домаќин на веб-страница со ресурси на повеќе сервери. Овој дизајн на инфраструктурата им нуди на корисниците многу повеќе придобивки во споредба со традиционални планови за хостинг засновани на еден сервер

На пример, можноста за комбинирање на ресурсите на повеќе сервери значи дека индивидуалните сметки за хостирање во Cloud буквално немаат ограничување на перформансите. Во исто време, клиентите не се присилени да плаќаат за ресурси во мирување и можат да скалаат по барање по потреба.

Поради непотребната природа на инфраструктурата, зголемена е и сигурноста. Крајниот резултат е во основа сајтови базирани на Облак кои се побрзи, посигурни и многу рентабилно. Ова доведе до зголемен интерес за хостирање во Облак во споредба со традиционалното веб-хостирање. 

VPS наспроти Cloud хостинг

Иако многу провајдери за хостирање ги користат термините Виртуелен приватен сервер (VPS) и Облак наизменично, тие не се исти. Сметките за VPS се исклучени конфигурации со единечни сервери, што значи дека иако тие можат да бидат моќни, на нив честопати им недостасува приспособливост на Cloud хостингот.

Кога ќе се одлучите за план за VPS, во прво време може да изгледа одлично бидејќи знаете дека можете да ги зголемите достапните ресурси. Но, што се случува кога ќе го зголемите до максимум дозволеното од страна на серверот на кој сте?

Како што можете да видите, оваа граница на приспособливост е клучното прашање помеѓу овие два и може да има вистинско деловно влијание доколку управувате голема страница или мрежа на страници.

Кој е домаќин на облак исправен?

Имајќи ги во предвид овие општи идеи за Cloud хостинг, до сега ќе бидете свесни дека не е во ред за сите. Сепак, веб-страниците со средна до голема големина треба да се засноваат на хостинг во облак, не само за приспособливост, туку и за перформанси, безбедност и пристап до специјализирана поддршка.

Ако веќе имате веб-страница и не гледате многу во однос на изгледите за раст, обично не постои потреба да се префрлите на хостинг во Облак. Веб-страниците што гледаат повеќе од 30,000 до 50,000 посетители месечно (и растат) треба да се одлучат или барем сериозно да размислат за хостирање во Облак.

Што не води кон следното нешто

Пронаоѓање на вистинскиот давател на услуги на облак

Буквално, секој провајдер на веб хостинг на пазарот нуди Cloud хостинг. Само затоа што тие се, не значи дека можете да се одлучите за кој било од нив. Иако упатства за тоа што го дефинира хостинг во облак може да биде ист, не сите даватели на услуги се еднакви.

Во мојот список на најдобри провајдери за хостирање на Облак погоре, јас вклучив мешавина специјално за оваа причина. На пример, Kinsta, која е специјализирана за хостирање на Облак за веб-страници на WordPress. Користа за корисниците на Kinsta е далеку поголема од користењето на Cloud платформата, но е сеопфатна.

Ова вклучува пристап до високо оптимизирана платформа, можност за интеракција со експерти за WordPress на нивниот тим и многу повеќе.

Посебни карактеристики на Kinsta
Решението за хостирање на Кинста, заедно со нашата контролна табла MyKinsta, беше изградено од основата специјално за WordPress.

Општо, за проценка на давателите на Облак, настрана од перформансите, треба да барате уникатен предлог што секоја услуга ја нуди. Усогласете го тој уникатен предлог со вашите сопствени потреби и ќе имате победник на вашите раце.

Сепак, не заборавајте да внимавате на основите, како и на пример гаранцијата за ажурирање, рок-цврсти SLA, канали за поддршка и други потреби.


Завиткајте: Проценка и план

И покрај падот на цените на хардверот и многу услуги, преселбата кон Облак сè уште треба внимателно да се разгледа бидејќи во крајна линија е инвестиција во вашата иднина. Ставајќи го Облакот од вашиот ум за момент, одвојте некое време проценете ги потребите на вашата страница.

Врз основа на бројот на минатите и тековните сообраќајни броеви (како и идните проценки), изгответе неколку графикони за да видите каде тргнувате. Ова ќе ви даде идеја за временската рамка со која можете да работите за да изготвите план за транзиција за преминување во Облак.

Не оставајте го во последен момент и направете избрзан скок - тоа е рецепт за катастрофа.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.