Извори за наоѓање хонорарно пишување и други работни места од дома

Член напишан од:
  • Копирај пишување
  • Ажурирано: Јуни 24, 2020

За 10 години професионално блогирање и пишување, научив неколку совети за хонорарно пишување. Денес, ќе одговорам на некои од најголемите прашања од аспиранти хонорарни писатели и споделување на неколку врвни места за да најдам хонорарна работа за пишување.

Пред да започнете во хонорарна работа за пишување, еве неколку работи што треба да ги разгледате:

Каква работа пишува?

Прво, треба да одредите каква работа сакате.

Ако сте блогер, има многу блогирање и духовни блогирање (што е, блогирање без кредит за вашето име).

Сепак, може да се чувствувате подготвени да излезете од таа кутија и во бренд амбасадор, пишување описи на производиили Пишување. Ќе ви треба искуство во која област ќе влезете, па ако имате, додадете ја во вашата биографија. Ако знаете за блиски контакти во овие полиња, размислете да ги нудите вашите услуги на ограничена или ниска цена, еднаш или двапати, за да ги направите нозете мокри. Јас не советувам да направам навика за ова, но помошта на компаниите и брендовите е секогаш корисна.

Што плаќаат?

Плаќањето за пишување варира во голема мера. Некои свирки плаќаат за зборот, некои нудат рамни такси.

Бидејќи конкуренцијата е вкочанета, новинарите можеби веруваат дека не можат да пишуваат за нешто повеќе од неколку долари.

Мојата прва свирка плати $ 0.05 по збор, што не е одлично, но тоа е далеку повеќе од $ 5 за зборовите 500.

Друга работа што треба да ја разгледате е дека некои сајтови плаќаат приходи за споделување, а не збор брои - тоа е, ќе добиете дел од рекламирање. Други сајтови обезбедуваат читач гласови или количина бонуси, додека редовните плати е доста ниска или непостоечки.

Врз основа на Jerryери изучување на врвни писатели на 100 хонорарни писатели во UpWork, пишување такси просек на $ 29.29 / час со највисока во $ 200 / час и $ 30 / час како средна вредност.

Додека правите неколку долари за пост може да се чувствувате добро сега, по патот ќе се чини дека сте направиле многу работа за речиси ништо за возврат.

Совет за професионалци: Никогаш не пишувајте бесплатно (или ефтино)!

Можеби сте почетник кој само се обидува да се пробие во слободната сцена, но тоа не значи дека пишувате бесплатно или нечисто евтини цени.

Ова е лоша практика. Ќе се сретнете со многу клиенти на порталите за работа, па дури и во Фејсбук, кој ќе ве праша да пишувате за бесплатни примероци. Отфрли го.

- Pardeep Goyal, Како да заработите пари како слободен писател

Тоа работеше за мене за кратко време, но ако не се чувствувате удобно со почеток со таква ниска плата, наместо да понудете гостин пост за некоја тема за која сте страсни и познавања. Придонесувањето кон нешто за кое ќе се грижиш ќе те мотивира добро да пишуваш и можеш да ја утврдиш твојата репутација. Во спротивно, не можете да гарантирате дека износот на приходот што го добивате ќе биде достоен за вашето време и напор, и може да бидете во искушение да напишете дел од понизок квалитет.

Payscale - Содржина Writer Salary
Плата на писателите во Соединетите држави (јуни 2019). Писателите во САД прават, во просек, 44,366 $ според Истражување за исплата на скала (Просечната плата е зголемена во споредба со 2017 - $ 42,042).

Каде да ги објавите вашите примероци

Ако немате веб-сајт или вашиот блог е премногу личен, ќе ви треба портфолио на пишување делови онлајн.

Повеќето огласи за работа ќе бараат пишување примероци - овозможувајќи ви да добиете пристоен свир без многу искуство. Ти можеш креирајте веб-страница лесно со следење на овие инструкции; или се упати кон Clippings.Me да ги испратите вашите примероци за пишување. Clippings.Me е професионална, полирана и насочена кон писатели. Вие можете да вчитате неограничени отпечатоци бесплатно.

Каде да ги објавувате слободните пишување?

Во 2008, ја следев мојата прва блогерска работа по неколку месеци на аплицирање на некои од сајтовите наведени подолу.

Немав претходно платени искуства, но јас имав историја како веќе долго време блогер во таа ниша, оптимизација и веб дизајн искуство.

Не заборавајте да аплицирате за било која работа на овие одбори на ист начин на кој ќе се однесувате на која било друга работа: напишете ефективно писмо со коментари што се фокусира на потенцијалниот клиент, испраќате професионална биографија и поднесете прилагодени примероци за пишување.

1. Problogger Работа одбор

Problogger работа одбор
Problogger работа одбор

Донесена од вас од веродостојните луѓе во ProBlogger, овој одбор првенствено ги наведува блогирањето и затоа тоа е првиот извор на кој одам. Покрај тоа, многу од рекламите тука се прилично сеопфатни во кажувајќи ви точно она што ви треба искуството и платите параметри. Работните места се распаднати од блог мрежните позиции наспроти понуди за работа од компании. Нуди многу совети за блогирање и на главната страница.

Преземе акција: Посетете Проблогер

2. Слободни пишување свирки

FWJ - Слободни пишување работни места

Овој одбор се ажурира секој работен ден.

Тоа е категоризирано според делот "Содржина за пишување работни места", "Блогирање работни места" и така натаму, овозможувајќи ви да проверите пишување работни места кои не се строго блогирање, но во области како што се превод или едукативни материјали.

Можете исто така да се претплатите и да добиете работни места во вашето сандаче. Блогот, исто така, нуди многу совети за слетување работни места.

Исто така - забележете дека функција FreelanceWritingGigs.com корисна листа на веб-страници на 100 + кои плаќаат да пишувате, проверете ги.

Преземе акција: Посетете FreelanceWritingGigs.com

3. Медиумски бистри

медиумско бистро
Медиа Бистро работа одбор

Овој одбор е првенствено за локална работа во медиумите, па ако живеете во близина на голем град или област што ја покриваат, ќе сакате редовно да ги проверувате овие списоци за работа.

Одвреме-навреме имаат слободни работни задачи и оддалечени работни места, иако многу од нив се постојани свирки во сите области на медиумите. Ова е погодно место за барање работа по локација. Оваа страница, исто така, нуди најнови вести за медиумите и мноштво платежни можности за обука.

Преземе акција: Посетете MediaBistro.com Job Board

4. Работа за новинарство

Работа за новинарство
Работа за новинарство

Слично на Бистри на медиуми, оваа страница исто така ви овозможува да пребарувате според видот на работа (блогер, писател). Не плашете се од името на сајтот; тука се достапни локални работни места за блогер. Исто така, нуди многу совети и обука на терен, како и новинарски вести.

Преземе акција: Посетете новинарска работа

5. Вашиот локален CraigsList

Craigslist - Најди ги локалните хонорарни работни места
Craigslist

Бидете внимателни со ова, но можете да најдете локални и можеби далечински работи на оваа страница.

Често ProBlogger и Freelance Writing Gigs ќе ги собере квалитетите реклами од оваа страница, сепак, тоа не значи дека не можете да најдете работа во близина преку CraigsList. Проблемот е што некои од овие врски можат да бидат спамови. Ако изгледа и се чувствува како реклама или едноставно вреска, "работи од дома!", Можете да бидете сигурни дека тоа е спам.

Преземе акција: Посетете Craiglist

6. Утрински кафе Билтен

Слободно пишување
Слободно пишување

Овој билтен е претплатен преку FreelanceWriting.com и е одличен извор за хонорарна работа за блогирање. Е-неделниот е-пошта има краток опис, така што само треба да кликнете на линковите што се однесуваат за вас. Ова е еден од моите највредни ресурси, затоа предлагам веднаш да се регистрирате.

Посетете утрински кафе Билтен

7. Сите Инди писатели

Сите слободни работни места за пишување

Оваа страница е сеопфатна и го наведува плати / професионално ниво пред дури и да кликнете на содржината, правејќи го овој нов омилен. Исто така вклучува и писарски пазар за работни места и можности за печатење.

Преземе акција: Посетете ги сите писатели на Индија

8. Блогирање Про Работа одбор

Одборот за работа со Bloggingpro
Bloggingpro платени работни места во блогирањето

И овие се одделени според видот на вработените: блогер, copywriter, уредник. Ги прикажува само отворените / неодамнешните позиции. Исто така содржи совети за блогирање.

Преземе акција: Посетете Блокирање Pro Job Board

9.LinkedIn Jobs

Linkedin Jobs

Поради својата природа како професионален сајт, LinkedIn е одлично место за барање работа, детали за вашето работно искуство, собирање на препораки и поврзување со компаниите и полињата за кои би сакале да работите. Покрај тоа, вие одберете што барате од контактите и како сакате да ги допрат до вас.

Иако не е мојот врвен ресурс за наоѓање на работа, имав некои интересни проекти преку моите контакти.

Преземе акција: Посетете ги работните места на Скопје

10. Пријавете се со фирмите за креативно поставување

Креативен круг
Креативен круг

Оваа опција ќе работи најдобро за вас, ако можете да направите темпирани работни места на краток рок, да живеете во близина на голем град и да барате пишување на работа што повеќе вработува како полно работно време - односно, да работите цели денови или недели во исто време и најверојатно на лице место за клиент. Неодамна се пријавив Креативната група и Креативен круг.

Каде да се најде пишување работа?

Добив дел од мојата најдобра работа за пишување за пријателите и семејството, за целосна плата, па не оставај камен да не се сврти.

Побарајте локални компании кои би сакале да бидете дел и да ловите целни списанија за прифаќање на терени во вашата лажат. Лични настани и конференции ја заокружуваат мојата листа на места каде што имам договори за пишување.

Овие извори ќе ви започнат со слетување на вашата прва добро платена хонорарна работа за пишување и градење на вашите вештини.

Други начини да пронајдете и чувате пишување клиенти вклучуваат:

1. Имајте блог

Мојата прва платена свирка ми пишуваше за брендот со големо име - American Greetings (AG). Бидејќи веќе блогирав со години, имав нозе на другите апликанти, но се погрижив АГ да знае дека сум обожавател и ја разбрав нивната публика.

Блогирањето овозможува одлично уредување, пишување и лекторирање искуство. Позиција на вашиот блог во лажат што сакате да го напишете за: начин на живот, ако сакате да работите со брендови, techie ако сакате да направите наука или техничко пишување, стил ако сакате да работите во мода итн.

Преземе акција: Научете како да креирате и растете блог денес

2. Стратешки остварете контакт лично

Ако присуствувате на настани за да најдете брендови и компании со кои ќе работите, не е доволно да ја испуштите вашата визит-карта и медиа комплет во секоја од нив.

Прегледајте кој ќе биде на настанот и одберете го вашиот врв 5 или 6 за да контактирате. Вклучете се со брендот пред да стигнете до настанот. Размислете креативни начини на кои можете да работите со нив пред време и зошто тие треба да ве вработиме преку некој друг. Што ќе сторите за нив, што никој друг не може да го направи истото?


Други хонорарни работни места

Ако пишувањето не ви е баш чаша чај, не грижете се за тоа. На крајот на краиштата, ова е свирка економија и која се прошири и на работата од домашна сцена. Денес, има толку многу работни места што можете да ги направите далечински без разлика дали на хонорарна или полно работно време.

Ако ви се претпостави таа мисла, да ги разгледаме некои од можностите.

1. Виртуелен асистент

Ова е една од првите работни места што ми доаѓа на ум за мене како сопственик на мал бизнис. Многу пати честопати се наоѓав себеси посакувајќи да имам дополнителен пар очи, едноставно да ми помогне да скенирам за повеќе релевантни информации.

Како писател и уредник, голем дел од мојата работа е да им обезбедим на моите клиенти да им понудам содржина што ги содржи најточните можни информации. Со некој кој би можел да се грижи да бара информации и области за проверка на факти што ми требаат, работам значително побрзо.

Постојат многу сопственици на мали бизниси како мене кои би можеле да ја користат помошта, а не само во истражувањето. Тие би можеле да направат со асистенти за да им помогнат во распоредот, помалите работи и многу повеќе.

Што ќе ви треба

Персонален компјутер, стабилна Интернет врска, веб камера и по можност некој софтвер за закажување за да ви помогне да следи сè.

Каде да најдете работни места со асистент

Вашиот најдобар залог би бил портал за работа како Upwork, PeoplePerHour or Freelancer.com каде можете да ги објавите своите вештини, достапност и цени. Ова работи за вас на два начина. Првиот е дека вашиот профил ќе добие постојан прилив на посетители. Втората е дека отвора повеќе можности.

Така е - само затоа што сте асистент за истражување, не ве прави ексклузивни. Сè додека можете да се справите со обемот на работа, можете слободно да земете што повеќе клиенти истовремено колку што сакате.

2. Создавач на содржина

Како што подразбира името, Создавачите на содржини го прават токму тоа. Размислете како YouTube, но опсегот се протега подалеку од тоа. Создавачите на содржини всушност градат содржини со многу различни типови намери.

Некои се забавуваат, додека други едуцираат. На пример, ако сте одличен готвач и сметате дека постојано ви се бараат рецепти - можеби сте ја пронашле следната работа. Креирајте видеа за правење некои од вашите омилени јадења и споделете ги на YouTube.

Ако тоа не е вашата чаша чај, научете курс и запишете го тоа. Ако имате искуство или длабоко знаење во специфични области, можете да изградите свои курсеви и да ги продадете. Од содржина, како што е оваа, можете да заработите или преку рекламирање или од цената на продажбата на вашите видеа.

Што ќе ви треба

Личен компјутер со високи перформанси за да ви помогне при снимање или рендерирање на видео, некој софтвер за уредување видео, одлична Интернет врска, плус добра веб-камера и микрофон.

Каде да најдете работни места за создавачи на содржини

Ова зависи од тоа каков вид на креатор на содржини сакате да бидете. За општа содржина, YouTube е најпопуларен. За курсеви преку Интернет, можете да барате платформа како Udemy. Грч е добро место ако планирате да направите стриминг во живо на игри.

3. Менаџер на социјални медиуми

Улогата на Менаџер за социјални медиуми е прилично нова за пазарот, но всушност е работа за маркетинг. Вашата улога ќе биде да промовирате компанија и нејзините производи или активности преку социјални канали. Бидете подготвени да ги гледате само Фејсбук и Твитер - има толку многу канали за социјални медиуми денес.

За да го направите ова, ќе ви требаат вештини за создавање кратки, ангажирани содржини со најразлични визуелни привлечни. Потребно е агилен начин на размислување, одредено знаење за тоа како умот функционира на социјалните канали, плус подготвеност за брзо прилагодување.

Научете повеќе за: Основниот водич за маркетинг на социјалните медиуми

Што ќе ви треба

Ова може да работи дури и само со мобилен уред и интернет-врска.

Каде да најдете работа со менаџерот за социјални медиуми

Повеќето платформи за работа ќе имаат барем неколку понуди за вработување на Менаџер за социјални медиуми. Сепак, можете да направите и свое истражување за компании што ви се допаѓаат и директно да им приоѓате на нив со свои предлози.

4. Внесување на податоци

Можеби најистакната меѓу оддалечените работни места, внесувањето на податоците е едноставно, но мачно. Сепак, на крајот на денот, им нуди можност на оддалечените работници да ја донесат сланината без да мора да излезат од своите домови.

Барањата се исто така прилично ниски бидејќи сè што треба да направите е да внесете купишта со податоци или други информации во одреден систем или формат. Се очекува да се соочат со многу понуди за нискоболк, бидејќи бидејќи ова е нешто што скоро секој можеше да го стори.

Што ќе ви треба

Компјутер, интернет-линија, пристојни вештини за пишување и побожна количина на еластичност.

Каде да најдете работа за внесување податоци

Овие работни места се толку вообичаени што најверојатно ќе ги најдете насекаде. Хит страници како Freelancer.com или FlexJobs и објавете го вашиот профил на други, како што е Fiverr.

5. Графички дизајнер

Ако сте креативен вид, добра вест е дека сè уште има огромна побарувачка за секаков вид визуелни. Од уникатни уметнички дела до стандардни дизајнирани веб-банери за разпенвам и горење, можете да работите оддалеку создавајќи ги сите видови на нешта.

Исто така, ќе имате можност да работите според вашиот избор. На пример, ако сакате да се придржувате до формат на една компанија, можете да се регистрирате со еден и да работите со полно работно време од далечина на нивната уметност.

Меѓутоа, ако сте специјалист и мислите дека можете да заработите повеќе во правење сопствени дизајни, тогаш најдобро е да го направите тоа на основа на задачи. Вие сте шефот, затоа дизајнирајте свој работен план.

Што ќе ви треба

Пристоен компјутер, софтвер за дизајн (типот варира во зависност од тоа каква уметност ќе дизајнирате), можеби печатач и одлична креативност! Јас исто така ви препорачувам креирајте своја сопствена веб-страница бидејќи тоа ќе ви овозможи да ја покажете вашата работа пред потенцијалните клиенти.

Каде да најдете работни графички дизајнери

Постојат буквално работни графички дизајнери на секоја постоечка платформа за работни места, затоа само погледнете наоколу на места како Всушност или дури и во Линк.

6. Развивач на софтвер / развивач на апликации

Иако тука користам генерички термин, Програмерот всушност се однесува на повеќето постојни работни задачи за техничко програмирање. Може да бидете господар на Scrum, развивач на игри, развивачи на Android или кој било друг вид.

Повеќето од овие работни места не бараат од вас да бидете всушност во канцеларија, затоа слободно испуштете се на тастатурата од дома. Пазарот на труд е дисплеј во дигиталната економија и ќе откриете дека постојано се потребни широк спектар на вештини.

Што ќе ви треба

Цврсти програмски вештини, компјутер со Интернет конекција, плус многу кафе и пица.

Каде да најдете работа за развивач на софтвер

Повторно, овие работни места се толку вообичаени што ќе ги најдете на различни места. За стабилна работа, препорачувам да пробате професионална платформа како Linkedin. Доколку претпочитате работа со договори, побарајте повеќе специјализирана платформа за програмери како што е RubyNow, GitHub, Гигантили Пиштол.io.

7. Dropshipper / Affiliate Marketer

Пред да започнам со ова - сакам да ви кажам дека овие улоги не се лесни за полнење без искуство. Сепак, потенцијалот е огромен и имате шанса да станете свој шеф.

Dropshipping or Филијалата Маркетинг не бара од вас да градите свои производи - вие едноставно ги продавате на свој начин. Сè што продавате, ќе ви набави провизија - дури не мора да чувате попис или работи.

Изградете веб-страница и промовирајте ги производите што сакате да ги преместите. Откако некој посетител ќе купи нешто надвор од вашата страница, вашата сметка ќе се кредитира. Заработете доволно и можете да исплатите пари. Механиката е едноставна како таа.

Што ќе ви треба

Компјутер плус интернет-линија, веб-хостинг и име на домен, и неколку придружни програми за да се регистрирате.

Каде да најдете работни места за Dropshipper / Affiliate Marketer

Ова е единствената работа на оваа листа за која не треба да аплицирате. Едноставно изградете своја веб-страница. Како и да е, за да се најавите со придружни програми ќе треба да одлучите какви ниши сакате и директно да аплицирате за тие програми.

8. Преведувач / преписник

Ако не мислите дека можете да напишете, преведувањето е нешто што можете да го направите ако имате талент за јазици. Благодарение на глобалната економија, компаниите честопати денес треба да работат на повеќе јазици. Ова може да се однесува на скоро сите видови на содржини, од текст на веб-страница до упатства за упатства.

Локализацијата е голема работа и ќе ја видите скоро каде и да одите. Хонорарното работење како преведувач има потенцијал да донесе постојан приход дури и да работи од далечина. Ако не можете да преведете - транскрибирајте!

Препишувањето е едноставно конвертирање на аудио во текст, така што ќе треба да слушате и да напишете.

Што ќе ви треба

Компјутер со Интернет линија, апликација за обработка на текст и многу време.

Каде да најдете работни места за преведувачи / преведувачи

Овие работни места се прилично вообичаени и може да ги најдете на повеќето страници со списоци. Подобро би било доколку ја објавите вашата понуда на работна страница како Fiverr бидејќи тоа ќе ви помогне да привлечете клиенти кои одговараат на вашите барања за цени.

9. Бета тестер

Тестирањето е дел од процесот за обезбедување квалитет и верувајте или не, компаниите ќе ви плаќаат дури и да тестираат веб-страници. Овие обично се повеќе ограничени временски улоги иако и процесот што треба да го следите ќе варира во зависност од тоа за кого работите.

Во суштина, ќе ви биде дадена списокот со списоци и ќе ви биде кажано да трчате сеедно, што тестирате и запишувајте белешки и забелешки додека одите заедно. Основната идеја трае по два реда - дали тоа функционираше и како беше вашето искуство.

Што ќе ви треба

Барањата се разликуваат во зависност од тоа што сте побарале да го тестирате. Најмалку, компјутер и Интернет линија, плус апликација за обработка на текст.

Каде да ги најдете Бета Тестер esterобс

Овие се малку повеќе специјализирани и нема да ги најдете обично достапни. Погледни кон веб-страниците како Американска употреба и ТестерВорк. Во некои прилики, можеби ќе најдете некои на места за објавување работни места, како Всушност.

Повеќе места за наоѓање работа од дома

Денес постојат толку многу места за да најдат далечинска работа или работа од дома, што можеме да започнеме да ги категоризираме. На пример;

Fiverr е платформа која им овозможува на лицата кои бараат работа да ги наведат своите вештини во форма на понудени „свирки“. Бидејќи стекнувате искуство, ќе командувате со повисоки цени. Повеќето свирки вклучуваат дигитална работа што е идеална за оддалечени лица што бараат работа. Најдобриот дел е тоа што е воспоставена платформа, така што овде сигурно нема недостаток на клиенти. Целиот ангажман ќе се управува преку платформата Fiverr. Плаќањата се безбедни и нема да мора да се грижите за купувачите што прават тркач на вас (посетете онлајн).

Општи страници за огласување работни места

Овие страници ви овозможуваат да објавувате профил или да продолжите со надеж дека некој ќе ве контактира за вашата понуда за работа.

Повеќе специјализирани страници

Овие страници се грижат за барателите на работа и работодавачите за специфични полиња. Некои може да наведат само еден вид работа, додека други можат да изберат неколку.

  • Топтал -Топтал ги опфаќа првите 3% од хонорарците, но само во нивните области на развој на софтвер, дизајн, финансии и управување со производи.
  • GitHub - Оваа страница е специјализирана за развој на софтвер и други области на програмирање. Исто така, вклучува специјализирана област за работа за овие улоги.
  • SolidGigs - Не е специјализирана за специфични полиња, но наведува работни места специјално за хонорарни преведувачи, ако тоа е она што го барате.
  • Behance - Огласи за работни места за креативни типови како дизајнери, архитекти или мода.
  • Продажба - Ако сте крал на теренот, тогаш SalesGravy е за вас. Оваа страница е масивно складиште за сите работни места што вклучува продажба.

Како можам да издвојам од толпата?

1. Волонтер каде е вашата страст

Еден од моите тековни клиенти ме чуваше во предвид, бидејќи бев страстен во врска со причината за означување на ГМО, исто како што е и онаа.

Напишав голем број статии во детството на оваа кампања, и таа ме најмираше на нејзиниот тим. Како резултат на тоа, ме познаваат блогери во природната сфера на живеење и ме враќаат или се однесуваат на други луѓе кои бараат писатели. Тоа е затоа што и јас сум активен во оваа заедница, поддржувајќи ги нивните причини. Не само доброволно; да станете активни и ангажирани со блогерите кои прават работа за која навистина се грижите.

2. Надвор

Стариот клише во бизнисот оди, "под ветување и преку испорачување".

Додека треба да бидете креативно склони кон иднината, ветувајќи помалку додека одлучувате однапред за да изградите во "дополнителна опрема" за вашиот клиент прави да изгледате добро и ви дава простор за дишење во случај на катастрофа. За еден клиент, јас бев нејзина "одат на" лице за итни случаи за одреден временски период. Ова може да биде незгодно и не е секогаш опција, ниту пак треба да биде долгорочно барање, но може брзо и лесно да ја гради својата репутација. Како можете да "предадете" за вашите клиенти и клиенти?

3. Комуницирајте прашања пред да разнесат

Вистинскиот живот е полн со лоша комуникација, пропуштени рокови и пропуштени можности.

Ако тоа се случи со потенцијален или тековен клиент, земете го на патот. Признајте кога направивте нешто лошо или ако не сте сигурни. Преземете чекори за да бидете подобри. Неодамна, недоразбирањата меѓу двајца мои клиенти ме фатија во средината. Јас разговаравме за проблемот со двете и одбија работа за да ги задржиме среќни. Тие не ги решија своите проблеми, но ја ценеа мојата чесност и гест.

Досега, да бидам искрен никогаш не направив полоша ситуација; тоа само ги подобри работите или заврши несакана врска со клиентот.

4. Лично запознај го клиентот

Кога е можно, имајте директен разговор со вашиот клиент.

За малите клиенти ова е прекрасен начин за идеи да вежбаат, да најдат заедничка основа и да ве стават на ум. Еден од моите претстојни клиенти е продавач на услуги за моето семејство, меѓутоа, ние изградивме врска за нашата заедничка филозофија. Кога бараше писател, мислеше на мене. Го зедов она што го знаев од нашево време заедно и ги спуштив нејзините услуги над и над она што го бараше. Сега таа ме смета за уште поголеми одговорности на својот тим.

За Џина Бадалати

Гина Бадалати е сопственик на "Негувањето", блог посветен на поттикнување и помагање на мајки на деца со посебни потреби и ограничени диети. Гина блогира за родителите, ги подига децата со пречки во развојот и живее без алергија повеќе од 12 години. Таа е блогери на Mamavation.com, и има блогови за големите брендови како Свила и Глутино. Таа исто така работи како текстописец и амбасадор на брендови. Таа сака ангажирање на социјални медиуми, патување и готвење без глутен.

Поврзете се: