Како да се изгради успешна веб-страница за недвижнини

Член напишан од:
 • Онлајн Бизнис
 • Ажурирано: февруари 27, 2020

Светот се движи кон целосно дигитална ера и ако мислите дека вашата индустрија нема да биде погодена, размислете повторно. Ако сте агент за недвижнини и работеле врз основа на референции, ладни повици и други традиционални методи, дозволете ми да споделиме некои мисли со вас.

Според Национална асоцијација на Брокерите (NAR), во 42 проценти од дома купувачи во 2017 го направија својот прв чекор кон нивното купување, гледајќи на интернет за имот што бил достапен за продажба. Во споредба со тоа, 17 проценти прво контактирале со агент за недвижнини. Ако имате намуртено на твоето лице од тој диспаритет во бројки - бидете загрижени, бидејќи тоа само ќе се влоши.

Сте слушнале за вековната фраза; "Ако не можете да ги победите, придружете се"? Тоа е токму она што треба да го разгледувате.

Благодарение на дигитални, дома купувачи влегуваат во процесот повеќе образовани за условите на пазарот, што да внимавате во имот и многу повеќе. Најчесто започнуваат со образовниот процес, дури и ако се во контакт со некој агент.

Направете употреба на оваа промена и прво да ги едуцирате вашите потенцијални клиенти - со вашата веб-страница.

Вистинскиот процес на поставување на веб-страница за недвижнини не е тежок. Се што ви треба е име на домен, хостинг на веб-страници и можеби или користите веб-градител или WordPress дефиниција за да ги направите работите убави и функционални.

1. Поставување на Фондацијата: домен, хостинг, градител на веб-страници

Домен имиња

предлози: NameCheap, GoDaddy

Името на доменот е адресата што вашиот онлајн идентитет ќе ја користи за да им овозможи на луѓето да дојдат до вашата веб-страница. Тоа е нешто толку вообичаено што повеќето луѓе едвај размислуваат за тоа, но како недвижен имот, треба да ти е важно.

Името на вашиот домен треба да биде нешто едноставно и репрезентативно, така што потенцијалните клиенти ќе можат да го видат и лесно да се запомни.

Земете ги на пример овие две имиња на домени;

www.beautifulhousesinthebayarea.com www.fredrealtors.com

Првиот може да значи многу работи, но вториот е тешко спорен. Исто така го додава вашиот идентитет како агент на бизнисот.

Веб хостинг

предлози: InMotion хостинг, A2 Хостинг

Веб хостинг е посложени бизнис, но јас нема да одам во ореви и завртки од тоа тука, бидејќи WHSR е практично енциклопедија на веб хостинг сервис провајдери.

Само пребарувајте и се чувствувате веб-хостинг провајдер што е добро за вас и вашиот бизнис. Лично, јас му препорачувам InMotion хостинг or A2 Хостинг, но тоа е само личен избор.

Градежни веб-страници

предлози: Weebly, Wix, WordPress

Следно е она што ќе го користите за да го изградите вашиот софтвер. Градежни веб-страници денес се напредни и лесни за употреба. Тие, исто така, во многу случаи се бесплатни. Сите што ќе ви треба е малку талент за дизајн и можете да користите блокови само за да ја ставите вашата страница заедно.

Weebly е сајт градител кој има многу слободни и убави шаблони можете да изберете. Повеќе примероци тука: www.weebly.com/themes.

Има многу добри избори во градителите на веб-страници како што се Wix, Weebly и повеќе кои исто така пакет во имињата на домените и хостинг, ако барате решение "се-во-едно".

Ако барате нешто малку поразлично, Веблиум, ан АИ-погон веб-градител, исто така е можна опција. Тоа може да ви понуди алтернативна веб-страница за градење на искуство за вас.

Друга опција што Ви препорачуваме да истражите е WordPress.org. Оваа апликација доаѓа со тони теми што можете да ги користите за дизајнирање на било кој простор што го сакате. Уште поважно, на WordPress екосистем има голем број додатоци кои можете да ги користите за да извршите дополнителни функции што треба да ги поседува вашиот сајт (повеќе за ова подоцна).

WordPress, исто така, има корист од тоа што првично беше наменет како систем за управување со содржини (CMS), кој ви овозможува да користите содржини за да го зголемите сообраќајот на страниците.

2. Додавање карактеристики на вашата страница за недвижнини

Добар изглед

Добро, би можел да изберам подобар збор, но како агент сигурен сум дека знаете дека броењето на првите впечатоци. Ако не можете да покажете имот во сета своја неверојатна слава на убав начин на вашата страница, добро, вие нема да добиете многу далеку.

Повеќето дома купувачи се во еден вид на сонливото расположение, кога тие бараат нешто да се купи. Ова го нарекувам синдром на меден месец, па дури и искусен купувач на домови е подложен на тоа. Тие градат сон во нивните умови - дали може да го исполни?

Се разбира, инвеститорот најверојатно нема да падне за тоа, но кој знае, нели?

Исто така, оди без да мора да се каже дека треба да имате одлични слики на имот што го набројувате. Повторно, според податоците на NAR, на купувачите кои го користеле интернетот за време на нивното пребарување дома, 89% најде слики за имот за продажба многу корисно.

Брз совет: Професионалци се скапи, но сметаат дека тоа е инвестиција во вашиот бизнис. Сликите кажуваат илјада зборови по сите.

Searchability

Не зборувам за едноставно поле за пребарување за кое корисниците можат да напишат нешто и да го скенираат вашиот сајт, туку нешто што им помага на повеќето корисници да бараат во реалниот живот.

На пример, тие најверојатно ќе сакаат имот во специфични области, помеѓу одредени цени или дури со одреден број на бањи. Бидете сигурни дека тие можат да го најдат она што го бараат!

Пример за реален живот: Кога ќе кликнете на лентата за пребарување, ќе биде побарано поле за предлози Лиан Џиа (Пекинг, Кина) страница.

Брз совет: Да се ​​биде екстензивен е важно, но не ги преплавувајте вашите посетители со опаѓачките кутии 20 за да изберете - бидете сигурни дека тие се клучни елементи за избор!

Бидете мобилни пријателски

Сигурен сум дека сте искусиле сурфање на веб-страницата на вашиот мобилен уред и откриле дека изгледа страшно и воопшто нема никаква смисла. Тоа е затоа што локацијата најверојатно не е пријателска за мобилни уреди. Мобилните уреди се мали и стандардните веб-страници често не играат добро со мали екрани.

Без оглед на која алатка ќе одберете да ја изградите вашата веб-страница, запомнете дека во крајна линија, вашата веб-страница мора да биде пријателска за мобилни уреди. Според статистиката, од почетокот на 2017, бројот на луѓе кои пристапуваат на интернет од мобилни уреди постојано ги надмина 50%.

Изградбата на страница која не е исто така мобилна, веројатно ќе отуѓи половина од вашите потенцијални клиенти!

Брз совет: WordPress има теми кои автоматски помагаат да го направат вашиот сајт мобилен-пријателски. Овие обично се нарекуваат "Отворени теми".

Бидете сеопфатни

Како агенти за недвижнини, сигурен сум дека знаете за потребите на повеќето луѓе кои бараат имот. Се сеќавате на оние продажни терени што треба да ги извршите секој пат? Добро.

Пренесете го знаењето на вашата веб-страница. Освен само информации за имотот, не заборавајте да дадете сеопфатни придружни информации, како што се блиските удобности, автопати и образовни зони.

За инвеститорите, осигурајте се дека сте во можност да обезбедите некоја форма на пазарни извештаи, бидејќи тоа е најверојатно за што ќе бидат најзаинтересирани.

Пример за реалниот живот: Имотот Гуру (Малезија) исто така, обезбеди сеопфатна локација водич и практичен хипотека калкулатор на нивната веб-страница.

Брз совет: Малку истражување оди долг пат. Запомнете, Google е ваш пријател. Оди таа екстра милја, па вашите потенцијални купувачи не ќе мора да!

Дозволи Брзо следење

Сето ова додека сум разменувал информации со вас за тоа како да ја поставите куката. Обезбедување на информации и имајќи прекрасни дизајни на страницата се потребни, но не заборавајте да ја поставите куката! Секогаш имаат лесни опции за потенцијалниот клиент да стапат во контакт со вас.

За веб-страниците, тоа е она што го нарекуваме повик за акција. На пример, светло-црвено копче кое вели: "Повикај го сега!" Само скока на вашите корисници. Или можеби врска до вашата е-пошта за да побараат истрага? Секогаш лоцирајте го ова близу каде потенцијалниот купувач може да стои на работ на одлучување.

Брз Совет: Бидете храбри, но не и гарни. Црвеното е едно, но копче кое е во светло-црвена боја со светлина што лета е само - ugh!

Едуцирајте

Повторно, ова е нешто што може или не како да се направи, но дозволете ми да го кажам ова - Ако вашите потенцијални купувачи не ве слушаат, можете да бидете сигурни дека слушаат некој друг. Наместо тоа, чекор напред и да им ги понудиме потребните информации за да донесат добри одлуки за купување.

Кажете им за придобивките од купувањето во одредени области, на пример, или дека оваа куќа е во близина на одличен трговски центар кој има сè под сонцето. Нека знаат колку е лесно да пристапите до главниот автопат на автопатот или било што друго што помага.

Пример за реалниот живот: Трулија (САД) ги споделува истражувањата и трендовите на пазарот трендови за да ги едуцира своите корисници.

Брз Совет: Знам дека повеќето од нас не се писатели, па фокусирајте се на вашиот основен бизнис. Вклучете писател да кажете привлечни приказни за вашите својства и да видите интерес интерес!

Сертификати

Постојат буквално милијарди веб-сајтови на интернет и ако се прескокнувате и на банда, исто така, ќе биде N + 1. Бидете сигурни дека вашите потенцијални купувачи знаат дека сте експерт во она што го правите и дека другите го признале тоа.

Вклучете ги наградите што сте ги освоиле или наведете ги сведоштвата од среќни купувачи што сте ги имале во минатото. Креирајте ниво на доверба помеѓу вас и вашиот потенцијален купувач пред да се одржи вашиот прв состанок!

Пример за реалниот живот: Тестаментна страница во Дајан и Jен Realtor (САД).

Брз Совет: Без разлика на вашиот избор на боемски или симплистички, не заборавајте да го прикаже професионализмот во сите фази - Не Мики Маус или Доналд Дак молам!

3. Пазарот на вашата недвижност веб-страница

Само затоа што имате веб-сајт не значи дека можете само да нека седат таму и да очекуваат клиенти да дојдат поплави. Запомнете дека N + 1 Јас само споменав неколку параграфи погоре? Тој факт останува, и треба да бидете сигурни дека вашата веб-страница е видена.

Социјалните медиуми маркетинг

Ова е еден аспект на маркетингот кој е револуционизиран во текот на изминатите неколку години. Социјалните медиуми презедоа толку голем дел од рекламниот простор што многу традиционални бизниси само се распаднаа. Бидете сигурни дека ќе се потпрете на ова со избирање на една социјална платформа за социјално вмрежување за да се фокусирате и да го користите тоа за да го промовирате вашиот веб-сајт и да комуницирате со потенцијалните клиенти.

Социјалните медиуми се повеќе течни и интерактивни од веб-сајтовите, па можете да ја споделите вашата личност да светат преку комуникација со нив. Тие се исто така одлични за создавање возбуда и возбуда, па сметајте да трчате со натпревари или само едноставни реклами. Се сеќавате на проекциите на отворени куќи што ги правите? Промоциите на социјалните медиуми се токму тоа, иако во дигитална форма.

Ако користите Facebook како избрана социјална платформа, ќе имате дополнителна предност - Chatbots. Овие автоматизирани системи за одговор се претстојната форма на ефикасна комуникациска алатка која ќе ви помогне да освоите повеќе клиенти.

Кога ќе го направите вистинскиот пат, може да ги искористите овие бесплатни (во некои случаи) и моќни ботови за да им понудат информации на купувачите, да ги забрзаат времето за одговор и генерално, да дејствуваат како вас додека сте на друг начин окупирани. Прочитајте повеќе за chatbots во маркетинг тука.

Сето ова се додава и кога се пренасочува кон вашиот веб-сајт кој ќе има повеќе сеопфатни информации, ќе бидете победник.

Прелистувачи и оптимизација

Еден од најлесните начини да добиете малку повеќе сообраќај е да бидете сигурни дека ќе го наведете вашиот веб-сајт во директориумот на пребарувачот. Осигурајте се дека сите содржини се индексирани од страна на добрите луѓе во Google or Бинг и тоа ќе ви помогне кога луѓето ќе бараат услуги како што е твое. Најдобро од сè, овие огласи се бесплатни.

Сепак, градење на тоа, е нешто многу важно: Пребарување Engine Optimization (SEO).

Кога ја градите содржината на вашата веб-страница, осигурајте се дека внимателно ги следите клучните зборови кои јасно го идентификуваат вашиот убав, како што се: Недвижнини, сопственост или други слични термини.

SEMRush е исклучително моќна алатка која можете да ја користите за да добиете стратешки информации за трендовите, анализата на клучни зборови и многу повеќе

Се сеќавам дека долга опашка клучни зборови исто така, помага многу. Овие ќе ви помогнат да бидете сигурни дека ќе го добиете вистинскиот сообраќај и ако ги совпаѓате оние со силна содржина, сигурно ќе бидете забележани од пребарувачите.

Забелешка: Градење ефективна содржина на оптимизација е најверојатно една од најважните работи што можете да ги направите за да возите сообраќај кон вашиот веб-сајт. Поминете време на ова! Еве неколку оптимизација алатки кои може да бидат заинтересирани да ви помогне да ги следите трендовите, да формулирате ефективни клучни зборови и повеќе:

Изградба на квалитетни содржини

Настрана од задржување на пребарувачите заинтересирани за вас и сообраќај кон вашиот сајт, квалитетна содржина што е релевантна за вашите посетители ќе ви помогне во претворањето на изгледите кон купувачите. Ова не треба да биде директно поврзано со продажбата на имотот, но дури и нешто што е безопасно како "10 Home Renovation Ideas" ќе им даде на посетителите идеи и ќе генерира поголем сообраќај.

Силно препорачувам да додадете сегмент "блог" на вашиот сајт каде што можете да го наведете овој тип на содржина. Ова ќе ви помогне неизмерно да генерирате сообраќај за вашиот сајт. Вие не мора да пишувате премногу често, дури еднаш неделно или така е во ред, но се фокусирате на градење силна содржина што е информативна и интересна.

Идеално, пишувајте содржини што другите ќе сакаат да ги направат удел, и имаш свој бесплатен рекламна шема се случува!

Листа на локален бизнис на Google

Google не е само пребарувач, но тоа е она што сакам да го наречам и најголемата маркетинг компанија во светот. Поднесете ја вашата страница до Google локален бизнис и не само што ќе го сторат тоа бесплатно, туку ќе ви дадат повеќе совети како да го промовирате вашиот бизнис.

Охрабрете ги посетителите да се регистрираат

Иако се чини дека многу луѓе не сакаат да се регистрираат, сфаќам дека во многу случаи тоа е главно поради тоа што многу формулари за регистрација се екстремно нападни. Запомни, она што ви треба е релативно едноставно - име, адреса за е-пошта и дозвола да ги контактирате со маркетинг материјал. Нешто друго е обично само алчност.

Направете брз процес на регистрација од еден чекор, кој е мазен и лесен и ќе ја изградите вашата база на потенцијални клиенти. Ова ќе биде непроценливо во вашите идните маркетиншки напори, особено со вашата веб-страница и ќе ви покажам како следно.

Најдобар маркетинг канал за Брокерите: е-мејл маркетинг

Кога посетителите ќе дојдат на вашата веб-страница, тие ќе разгледуваат наоколу и генерално само ќе си направат своја работа. За разлика од тоа, вашата веб-страница треба да има многу информации за да привлече различни клиенти. Ова е местото каде е-мејл маркетинг доаѓа во рака.

Насочувањето на маркетингот од е-пошта може да ви помогне да организирате кампањи за специфични цели. Земете на пример ако имате презаситеност на имот на плажата за промоција. Тема до е-маил маркетинг кампања заедно оние линии и експлозијата до сите оние кои некогаш се регистрирани на својата веб-страница порано!

Во овој напор, за среќа, постојат огромен број на алатки на располагање. Рано во постоењето на вашиот сајт, вашата e-mail маркетинг листа веројатно ќе биде мала и може да се управува со бесплатна или евтина услуга. Како што растете, исто така има и бројни про опции кои можете да ги изберете.

Некои од изборите во е-мејл маркетинг простор вклучуваат многу реномирани имиња како што се include Постојана Контакт, MailChimp, и ActiveCampaign.

Постојана Контакт

Лично, користејќи неколку е-мејл маркетинг платформи пред, Констант Контакт се чувствува прилично добар. Таа ги има сите капацитети (и повеќе) што ги нуди професионалниот сајт, а во исто време да има поедноставен кориснички интерфејс што нема премногу да го заплаши. За повеќе детали, прочитајте го мојот Константен преглед на контакти.

Mail Chimp

MailChimp е маркетинг алатка за е-пошта која е екстензивна и реномирана. Има планови за сите, од почетник до искусен ветеран.

Како што расте вашата листа, исто така ќе стекнете искуство во користењето на алатките за е-пошта и растат со него.

Зошто е-мејл маркетинг е за вас?

Е-пошта маркетинг треба да биде вашиот фокус во вашите напори за продажба. Тој е исклучително моќен и може да биде огромен бизнис поттик ако се прави на вистинскиот начин. Тие ви ја нудат единствената можност со евтино средство за клиентско информирање - во секое време од денот.

 • Според лидерите на пазарот за истражување на McKinsey, е-поштата е скоро 40 пати поефикасна од Фејсбук и Твитер во помагањето на вашиот бизнис да стекне нови клиенти.
 • Со силни и ефикасни е-мејл маркетинг алатки, може да се изгради силни и трајни односи со вашите потенцијални купувачи.
 • Секој пат кога циркулира маркетинг е-пошта на твоето, вашиот бренд ги зјапа луѓето во нивните лица - размислете за километражата што ќе ја добие.
 • Исто така, ви дава нешто најтрадиционални методи нема - податоци. Податоците може да се анализираат за моделите и ќе ви овозможат да ги научите саканите, непожелните и склоностите на вашите клиенти. Ова ви овозможува да ги модифицирате вашите идните кампањи за максимална ефикасност.
 • Брзо и едноставно е да започнете. Како и веб-страниците, многу е-мејл маркетинг алатки денес нудат лесен-за-користење drag and drop интерфејси, така што ќе може да се изгради вашиот билтени брзо. Дури и ако не сте дизајнер, веројатно има шаблони што можете да ги користите.
 • Генерирање на води, дури и ако содржината не е она што некои од вашите теренски потреби. Некои може да го следат врската назад кон вашиот сајт и е очаен од други информации таму, како и.
 • Покрај испраќањето информации, можете да го користите е-мејл маркетинг за да генерирате возбуда. Изгради возбуда за претстојните настани и да ги натерате луѓето да чекаат со нетрпение за тоа!

Проверете статија на WHSR Е-мејл маркетинг за нови блогери за брз водич за темата.

Примери на веб-страниците за недвижнини

1. Вајхерт Брокерите

Веб-страница: www.weichert.com

Вајхерт има исклучително традиционално и поедноставено место кое е поставено многу чисто.

Сите посебни главни елементи се во место, вклучувајќи ги и првите елементи за впечаток за она што нивните клиенти сакаат - во овој случај, за лесно пребарување на својствата. Диференцијацијата од другите е широк информативен дел кој нуди купувачи и продавачи и други истражувања.

Добрите

 • Чист дизајн
 • Непосредна можност за пребарување

Конс

 • Целокупниот дизајн е малку датиран

2. Основни недвижности

Веб-страница: corenyc.com

Core ја презеде мобилната пријатеност малку предалеку во смисла дека сега е малку десктоп непријателски. Секако, бидејќи десктоп-уредите имаат поголеми екрани, тоа е употребливо, но моменталниот повик не е присутен за таа категорија корисници.

Чистотата на страницата завршува со криење сè и оставајќи го посетителот да го пребара екранот за тоа каде да оди.

Добрите

 • Модерен дизајн го прави целосно искористување на екранскиот простор
 • Мобилен френдли

Конс

 • Не е лесно за корисниците да се движат

3. Алисон Џејмс имот и домови

Веб-страница: www.allisonjamesinc.com

На прв поглед, Алисон Џејмс има сето тоа - прекрасен дизајн, современи чувства и сите вистински делови за информации.

Единственото мало сомневање што го имам овде е начинот на кој нивното брендирање е премногу пригушено на дното на целниот страница. Има визуелно мало влијание врз брендирањето таму што може да влијае на првите импресии на посетителите.

Добрите

 • Уреден, модерен дизајн
 • Вклучува критични елементи на индустријата

Конс

 • Малку слаба за брендирање

заклучок

До сега сигурен сум дека многумина од вас стануваат малку вртоглави. Да, признавам дека е многу за првиот тајмер да апсорбира, но да се релаксира и да длабоко здив. Додека сето ова може да звучи излез од вашето поле на експертиза, јас ве уверувам дека не е.

Имајќи и одржување на вашиот веб-сајт за недвижнини е нешто што е едноставно непроценливо во оваа линија на бизнисот. Тоа претставува професионализам, стабилност, репутација и многу други работи на вашиот клиент - сите од нив се добри.

Посвети малку време да се работи на ова како страничен проект и никогаш нема да го жалам. Градење на веб-страници и други придружни задачи исто така е нешто што многу луѓе го прават, па има помош околу, ако едноставно го барате кога е потребно.

Можеби ќе ти помине некое време и - нема да го сјајам - некоја болка, но не е ли сè во животот образовно искуство? Направете го тоа искуство да работи во ваша корист и да се здобие со нога на натпреварот денес.

Настрана од овој напис, јас Ви препорачуваме да пребарувате низ останатиот дел од WHSR за да дознаете повеќе за веб хостинг, разговор ботови, социјалните медиуми маркетинг, е-мејл маркетинг, и повеќе. Имаме еден тон ресурси кои лежат наоколу, одлични за сопствениците на аспиранти!

За Тимоти Шим

Тимоти Шим е писател, уредник и технолог. Започнувајќи ја својата кариера во областа на информатичката технологија, тој брзо се најде во печатена форма и оттогаш работеше со меѓународни, регионални и домашни медиумски наслови, меѓу кои: ComputerWorld, PC.com, Business Today и The Asian Banker. Неговата експертиза лежи во полето на технологијата и од потрошувачите, така и од претпријатиските гледни точки.