Atenție: nu toate VPN-urile care funcționează în China sunt aceleași

Actualizat: 2022-07-29 / Articol de: Jerry Low

Au trecut peste patru decenii de când China și-a deschis economia. În acea perioadă de timp, națiunea și-a răspândit aripile peste tot, de la explorarea petrolului până la tehnologie. Totuși, în același timp, ea menține o ținută foarte secretă asupra propriei cetățeni.

Dacă a existat vreodată o țară în care sunt necesare rețele virtuale private (VPN), China este. Din păcate, țara știe acest lucru și s-a mutat atât deschis cât și în tăcere pentru a se solidifica detinerea sa pe Internet.

Marele Firewall din China

China Mare Firewall funcționează pe trei concepte principale – filtrare activă, sondare activă și redistribuire proxy. Combinate, acestea au format o barieră eficientă în calea accesului gratuit la Internet în China. Există o mulțime de site-uri web pe care nu le puteți accesa în China, inclusiv Washington Post, The Epoch Times, Google, YouTube, Facebook, Twitter sau chiar Instagram. Aceste restricții nu se aplică numai accesului la acele site-uri web, dar chiar și aplicațiile nu vor funcționa.

Vedeți dacă site-ul dvs. este blocat în China
Vă întrebați dacă site-ul dvs. este blocat sau interzis în China? Rulați o verificare rapidă folosind China Firewall Test de Dotcom-Tools - vă permite să vedeți cum arată site-ul dvs. din șase locații diferite din China continentală.

Statutul juridic al VPN-urilor din China

Deși nu există o lege specifică împotriva VPN-urilor, politicile Chinei de pe Internet sunt aglomerate în termeni care îi conferă o gamă largă de competențe. Ca exemplu, am examinat pentru prima dată un segment mic dintr-o carte albă lansată de guvernul chinez în 2010.

Legea internetului din China
O parte a lucrării „China Status Internet”Eliberat de guvernul central al națiunii. 

De atunci, țara a consolidat reglementările în ceea ce numește Legea securității cibernetice (CSL), în vigoare în iunie 2017. Ambele documente sunt extrem de lungi și deosebit de vagi (în contextul terminologiei internetului).

Cu toate acestea, putem furniza o parte din conținut cu incidente petrecute în țară pentru furnizorii de servicii VPN. De exemplu, cazul omului din Guangdong care a fost amendă de 164 USD pentru utilizarea unui serviciu VPN neaprobat.

În cazul furnizorilor de servicii VPN, amenzile devin mai grele, iar un alt bărbat care a vândut servicii VPN în China a fost amendat cu 72,790 de dolari și condamnat la o pedeapsă de cinci ani și jumătate de închisoare. Este interesant faptul că amenda este echivalentă cu aproape 500,000 RMB exacte, amenda maximă admisă (în pereche cu închisoarea), așa cum este prevăzut la articolul 63 din CSL.

Articolul 63 din CSL
Articolul 63 pare să se raporteze direct la serviciile VPN din China.

Cracare mai mare la furnizorii VPN neaprobați

De atunci, țara și-a intensificat eforturile pentru a elimina utilizarea VPN în țară. Până în prezent, am observat că un număr de furnizori de servicii, inclusiv IPVanish afirmă deschis că serviciile lor nu mai funcționează în țară.

În vremurile mai recente, țara a profitat de pandemia Coronavirus pentru a împiedica și mai mult VPN-urile. Utilizatorii din țară au observat asta marci VPN de top au încetat să funcționeze În această perioadă.

Rezultatul: aglomerarea către VPN-uri chinezești

Problema principală cu VPN-urile din punctul meu de vedere este că, deși utilizatorii înțeleg practic ceea ce fac, neînțelegerea implicațiilor mai fine ale fiecărui serviciu poate duce la consecințe. De exemplu, nu a învățat rădăcinile unui furnizor de servicii.

Evitați VPN-urile din China

Au apărut rapoarte că aproximativ 30% din mărci de VPN de top în lume sunt deținut sau asociat cu guvernul chinez. Dacă acesta ar fi cazul, guvernul central ar putea pur și simplu să le ordone să predea jurnalele utilizatorilor ori de câte ori este necesar.

Ca exemplu al serviciilor VPN influențate de China, compania înregistrată continentală „Conectarea inovatoare” deține singure filiale care dezvoltă și comercializează aplicații VPN. Printre acestea se numără Autumn Breeze 2018, Lemon Cove și All Connected. 

Trebuie menționat însă că această situație nu este unică pentru China și se întâmplă în întreaga lume. Ceea ce mă aduce la următorul punct;

Probleme de jurisdicție VPN

În afară de problema evidentă a dreptului de proprietate, este important să existe un VPN. Fiecare țară are propriile legi și reglementări. O locație ideală pentru un furnizor de servicii VPN ar fi un loc care are o combinație de reglementări stricte de confidențialitate și legi de păstrare a datelor laxe.

Exemple de acestea ar fi SurfSharkînregistrarea Insulei Virgine Britanice sau NordVPN în Panama. Motivul este că, în cazul în care orice țară decide să încerce să judece un utilizator VPN, cei cu sediul în zonele de jurisdicție liberă pot pur și simplu să respingă „cererile de informații”. 

Spre deosebire de acest aspect, îmi aduc în minte cazul IPVanish care s-a împușcat la notorietate câțiva ani în urmă, când a fost plăcut predate jurnalele utilizatorului la cererea Departamentului de Securitate Internă din SUA.

Și nu este singur. Se alătură și celor care au făcut acest lucru, inclusiv HideMyAss și PureVPN, printre nume de top notate.

VPN-uri sigure care încă funcționează în China

Odată cu prăbușirea aspră a furnizorilor de servicii VPN din China, există puține opțiuni la care utilizatorii se pot adresa. În mod intenționat, am început investigații ascunse asupra mai multor VPN-uri care pot funcționa în ciuda restricției Chinei Marele Firewall.

În acest moment, am găsit doar două care pot funcționa (mai mult sau mai puțin) în mod fiabil în țară - ExpressVPN și NordVPN SurfShark.

Actualizări importante

Pe baza testelor noastre, datele indică faptul că conexiunile NordVPN din China nu reușesc să ajungă la servere aproximativ 66% din timp. Chiar dacă reușiți să vă conectați, viteza de descărcare și încărcare este scăzută, ceea ce face acest lucru literalmente inutil acolo. Același lucru este valabil și pentru ExpressVPN – nu am reușit să ne conectăm și să pătrundem prin China Firewall folosind ExpressVPN în teste recente (martie 2021).

SurfShark

SurfShark după cum am menționat mai devreme, are sediul în Insulele Virgine Britanice și are o rețea globală de peste 3,200 de servere. Acestea sunt răspândite în 65 de țări, astfel încât există o șansă mult mai mare de stabilitate și fiabilitate a liniei.

Compania nu se teme să inoveze și, de fapt, a început deja protocolul WireGuard. Se spune că noul protocol arată multe promisiuni și am efectuat câteva teste care reflectă acest lucru. Rețineți, însă, că latența rămâne aceeași (consultați rezultatele testelor noastre de mai jos).

SurfShark Teste de viteză

LocațieDescărcare (Mbps)Încărcare (Mbps)Ping (ms)
Benchmark (fără VPN)305.78119.066
Singapore (WireGuard)178.55131.56194
Singapore (fără WireGuard)200.4693.3911
Statele Unite (WireGuard)174.71115.65176
Statele Unite (fără WireGuard)91.3127.23190
Regatul Unit (WireGuard)178.55131.56194
Olanda (fără WireGuard)170.592.71258
Africa de Sud (WireGuard)168.3886.09258
Africa de Sud (fără WireGuard)47.614.28349
Australia (WireGuard)248.36182.1454

Ultimul om în picioare în China

Mai important, teste regulate cu SurfShark din interiorul Țării sugerează că SurfShark este unul dintre jucătorii cheie rămași care permit acces nerestricționat la internet utilizatorilor din China.

Pentru cei care se abonează la planul lor de doi ani, prețurile scad la 2.49 USD / lună datorită unei oferte speciale pe care am obținut-o de la companie. Deși nu sunt cei mai ieftini din jur, am monitorizat acest furnizor de servicii de ceva timp și am găsit că este cea mai fiabilă opțiune.

Mai multe detalii în nostru Surfshark revizuiască.

Ferește-te de VPN-urile gratuite

Așa cum presupune acoperirea, gratuit, în contextul unui serviciu VPN, este de obicei periculos. Rețineți, însă, că există servicii VPN 100% gratuite și cele care oferă un model freemium.

Prima opțiune este aceea în care pericolul se află cu adevărat. Serviciile VPN necesită o investiție masivă în hardware, software și expertiză. Companiile care îi dau departe trebuie să câștige bani într-un fel și singurul lucru pe care îl are este accesul la datele dumneavoastră. 

Chiar dacă aceste VPN-uri gratuite nu vă vând datele, cel puțin câștigă din reclame - ceea ce învinge scopul VPN, deoarece aceste anunțuri vă vor urmări probabil pe măsură ce utilizați serviciul.

Gânduri finale

Deși cazul Chinei și represiunile sale asupra furnizorilor de servicii VPN pot fi cele mai de impact pe care le-am văzut, nu sunt singuri în încercarea de a împiedica accesul gratuit la Internet. VPN-urile supraviețuiesc, deoarece mai multe țări din întreaga lume încearcă să cenzureze ceea ce ar trebui să fie gratuit.

Vă puteți imagina, trăind într-o țară precum China care blochează accesul la ceva la fel de de bază ca Google? Sau chiar și în SUA, unde guvernul decide în mod liber că poate preta orice informație pe care o place de la orice companie care operează acolo?

Dreptul la libertatea digitală și confidențialitatea noastră personală pe internet ar trebui să fie inviolate. De-aceea alegerea serviciului VPN potrivit să faci partener cu o alegere atât de importantă. Ea depășește cu mult dorința de a accesa conținut din mai multe regiuni pe Netflix.

Despre Jerry Low

Fondator al WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - o recenzie de găzduire de încredere și utilizată de utilizatorii 100,000. Mai mult de 15 ani de experiență în web hosting, marketing afiliat, și SEO. Contributor la ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com și multe altele.