Имиња на домени за жителите на Велика Британија кои работат со глобален бизнис

Член напишан од:
  • Хостинг водичи
  • Ажурирано: април 09, 2019

Кога работите со глобален бизнис, може да биде предизвик да знаете кој домен е во право за вас или најдобро го претставува вашето присуство на интернет. Дури и кога работите или се наоѓате на едно место, како Велика Британија, може да имате продавница која испорачува производи низ цела Европа или компанија со сателитски канцеларии низ целиот свет. Често, името на доменот што подобро претставува широко распространет дофат на вашата компанија е одличен начин да се покаже за што се работи вашиот бизнис.

Најпрво - ако размислувате "како можам дури и да најдам име на домен?" Тогаш WHSR има совети за вас. Може да изгледа огромно за да знаат каде да започнете во пребарување на вашиот домен и постојат многу опции за извори и управување со вашето име на домен.

Прашања што треба да ги поставите

Да почнеме, ајде да се фокусираме на вистинското име. Најдобро е да се разгледаат следниве ставки при изборот на име на домен кој ќе ја претставува вашата компанија онлајн (можеби на неодредено време!):

1. Која е вашата компанија или бренд име?

Вашиот бренд име и име на домен треба да се одразуваат еден со друг, така што клиентите имаат лесна способност да ве најдат! Ако името на вашиот бренд е сосема различно од вашето име на домен, ова може да влијае на вашето пребарување на интернет. Осигурајте се дека сте го обезбедиле името на доменот што е тесно поврзано со името на вашата компанија.

2. Каде се наоѓа вашата компанија или бренд?

Вашата локација може да влијае на вашето име на домен ако одберете да добиете домен од највисоко ниво на земја (ccTLD) кој го претставува регионот на вашата компанија. Ова ќе му помогне на вашиот успех во рангирање во локални пребарувања врз основа на земјата или регионот имате име на домен за. Ова помага да се изгради бренд свест и ранг со локалните потрошувачи.

3. Каде се наоѓаат вашите клиенти?

Вашите клиенти може да бидат во целиот свет и сакаат да ги најдат вашите производи или услуги. Поседувањето на име на домен за нивната локација може да биде интелигентна одлука да се изгради доверба на брендот и да се помогне во пребарувањето, како и со горенаведените совети за ccTLD базирани на локација.

4. Што прави вашата компанија?

Без разлика дали вашата компанија е во технологија или фитнес или патување или навистина било кој тип на вертикални, често постојат доменски екстензии кои ги претставуваат овие индустрии. Тие можат да бидат забавно да ги користите како главни име на домен или да препраќате до вашиот главен домен. На пример, вашиот главен бренд може да биде helensdanceyoga.uk, а вие исто така може да поседувате helensdanceyoga.fit и helensdance.yoga за да ги покриете сите ваши основи и да го заштитите името на вашиот бренд.

Користењето на овие точки делува како голема скокачка точка за наоѓање на име на домен. Ако вашиот бренд е популарен збор, фраза или име, тој веќе може да се користи на повеќе популарни екстензии. Многу компании се одлучат за поопштите пристапи кон имињата на домените, како што е сопственик на широкиот претставник .EU или .COM.

.EU Име на доменот и Брексит

Брексит ги засега сопствениците на домените

Додека овие проширувања се одлични, може да биде тешко да го најдете вашиот идеален домен поради нивната популарност -. ЕU е најпопуларниот домен на највисоко ниво (TLD) на 9, а најмногу регистрира .COM. За среќа, ако вашиот идеален домен е земен, постојат многу други кои одговараат на европските компании. Можете да користите екстензија која ја претставува вашата точна локација, како што е .UK, продолжување кое ги претставува вашите вибрации за стартување, како што се .IO, или домен кој вели дека сте компанија, како. CO.

на .EU име на домен предизвика малку возбуда во однос на Брексит. Постои неизвесност околу тоа дали или не регистранти кои се засновани надвор од Велика Британија ќе можат ги задржат нивните имиња на домени .EU. Додека не се донесени конечни одлуки, општата препорака е против обновување и да се продолжи со алтернативна опција за име на домен.

Земја законик домените на највисоко ниво за бизнис надвор Велика Британија

Ако сте базирани надвор од Обединетото Кралство и лов на име на домен, постојат многу Домени на највисоко ниво на државни кодови (ccTLDs) кои можат да ја одразуваат вашата локација, вашиот глобален дофат или вашата индустрија, како што се следниве:

1. Име на домен за вашето подигнување - .IO

на Име на доменот .IO е многу популарен меѓу стартната и технолошките заедници. И покрај тоа што е ccTLD, често се поврзува со терминологијата "Input / Output", поради што е толку популарна во технолошката и стартапната сцена. Оваа екстензија е отворена за регистрација од никого и е забавна и незаборавна опција.

2. Име на домеин за вашата компанија - .CO

на .CO ccTLD го зеде светот од невреме. Речиси како кратка верзија на .COM, компании, корпорации и заедници како продолжување на името на доменот за да го претставуваат она што го прават. Сопствениците на имиња на домени .CO, исто така, добиваат пристап до член бакшиш и freebies!

3. За Велика Британија со седиште бизниси -

Ако сте со седиште во Велика Британија, место што е дом на повеќе 5.6 милиони мали бизниси како на 2018, зошто да не го дофати името на доменот да претставува каде се започна? На .UK домен име е одлична опција за оние со седиште во Велика Британија.

4. Користете општ збор како .BIZ

Водење бизнис онлајн може лесно да се сумира со .BIZ домен име. Ова е популарна gLTD која е совршена за веб-сајтот на било кој бизнис или онлајн компонента.

5. Биди прецизен со .INFO

Ако вашата компанија е информативен центар, како што е Википедија, зошто не го поседувате името на доменот што го претставува она што ви го нуди вашиот веб-сајт посетители? Со над пет милиони брендови и поединци кои користат екстензија .INFO, тоа е доверлив име на домен за да го вклучите вашиот бренд.

6. Бизнис што се враќа со. CHARITY

на .CHARITY име на домен е нов, објавен во 2018, што значи дека шансите за изнаоѓање на точната која што сакате е висока. Име на име .CHARITY е одлично за вашата добротворна организација. Може да игра домаќин на веб-страница која може да собира донации, да ги информира луѓето за тоа што го постигнувате и да ги собере луѓето за вашата кауза.

7. За UK Private Limited Company (LLC) - .LLC доменот

Подигнувањето на вашиот нов ДОО е возбудливо време! Често, овие бизниси постојат под вообичаени зборови или имиња, а тоа значи дека името на вашиот домен за прв избор не е секогаш достапно. На .LLC име на домен беше објавен во 2018 и затоа сè уште има многу достапност. Ова име на домен е голема опција како што е кратко, го опишува вашиот бизнис како ДОО, и да ви бидеме малку покреативни со вашето име на домен.

8. Одете. GLOBAL за вашето глобално претпријатие

Ако имате канцеларии и клиенти низ целиот свет, нема причина да го ограничите вашето име на домен на една локација. Името на доменот што дава изјава за вашето глобално влијание е оној како .GLOBAL име на домен.

Има многу интересни зборови кои се направени во домените од највисоко ниво за да им помогне на претставниците на сите вертикали и индустрии. Немојте да се чувствувате обесхрабрени кога се зема името на вашиот домен за прв избор или ако нема да можете да го одржите вашиот .EU домен. Секогаш постојат опции за вас и вашиот бизнис. Среќен домен лов!


За авторот: Саманта Лојд

Саманта е експерт за дигитален маркетинг, претприемач и (наскоро да биде!) Подкастер. Таа работи за Tucows, преземајќи содржини и органски дигитален маркетинг за нивната подружница, Лебдиш. Таа сака да ве пополни во индустријата за технологија во Торонто и пошироко. Кога таа не работи, таа живее за патување и океанот и секогаш бара шанса да се нурне, шнорхел и пад.

За WHSR гостин

Оваа статија е напишана од гостин учесник. Погледите на авторот подолу се целосно негови и не може да ги одразуваат ставовите на КОСР.