Plesk vs cPanel: Споредете го најпопуларниот контролен панел на веб хостирање во светот

Ажурирано: 15 / Напис од: ryери Лоу

Контролните панели се таков составен дел од нашите искуство со хостирање на веб-страница а сепак многумина од нас не размислуваат многу. На пример, дали знаевте дека двете најпопуларни контролни панели за веб-хостинг (WHCP) се Plesk и cPanel?

Овие два бренда зафаќаат неверојатен приближник од околу 98% пазарен удел според истражувањето на Датанзе. Плеск е најпопуларен досега, но cPanel исто така има силен удел 19.5%. Сам, тоа е веќе доста значајно, но земено во друг контекст, дури и повеќе.

Споредете го учеството на пазарот за контрола на хостинг - cPanel vs Plesk vs WHMCS наспроти друг софтвер за контролен панел
Удел на пазарот на контролни панели во веб хостинг

Што точно прави WHCP?

WHCP е софтвер кој им нуди на корисниците лесен начин да управуваат со своите сметки за веб-хостинг. Е GUI-базирани, што значи дека ќе ви овозможи да користите запознаен иконски управуван систем со точки и кликнување за да ги завршите работите. На подлабоко ниво, тој дава брз пристап до многу контроли што можете да ги користите за конфигурирање и одржување на вашата сметка за веб-хостинг.

На пример, од WHCP можете да инсталирате веб-апликации, да ги конфигурирате поставките за DNS, да управувате со е-пошта, да гледате на користење на ресурсите и многу повеќе.

Plesk и cPanel се најшироко користените WHCP

Plesk и cPanel се воспоставени и целосно опремени WHCP, што значи дека тие можат да направат скоро се што ќе му треба на корисникот кога станува збор за управување со нивните веб-страници. Сепак, постојат различни нивоа на цени како добро.

Некои компании за веб хостинг може да се одлучат за верзии кои имаат помалку карактеристики или можеби дури и да одлучат да не се ажурираат до најновите верзии на WHCP. Ова може да предизвика некои несогласувања кога станува збор за функционалност.

На пример, Плеск Опсидијан штотуку беше објавен во септември 2019. Сепак, ќе потрае некое време за многу веб-хостинг компании ширум светот да ја ажурираат својата верзија, ако воопшто решат. Прашањето за cPanel наспроти Плеск е повеќе прашање на лична предност. Јас ги користев и двете и да бидам искрен, открив поголема дискрепанција во она што веб-домаќинот го овозможува или оневозможува од контролниот панел.

Значи, кој WHCP треба да изберам?

Компаниите за веб хостинг мора да плаќаат или Plesk или cPanel според видот на лиценцата што ја користат. Цената се разликува во зависност од тоа за која верзија на софтверот ќе го изберат, како и од бројот на потребни лиценци. Оваа цена треба да им се пренесе на корисниците (тоа сме ние) од компанијата за веб хостинг за тие да останат профитабилни.

Цените обично се водат од побарувачката и колку што се конкурентни колку што е индустријата за веб хостинг, секогаш постои конкурент кој се обидува да го намали главниот играч. Оваа здрава конкуренција ги одржува компаниите искрени во нивната цена - освен ако не се појави монопол.

Монополот се појавува

cpanel лиценца за промена на надоместокот
Многу веб-домаќини веќе започнаа со зголемувањето на цените во согласност со зголемувањето на цените на cPanel

И Плеск и ЦПанел се сега мнозинска сопственост од истата инвестициска компанија, Окли Капиталс. Ова му дава на комбинираното дуо скоро монопол на пазарот WHCP и ефектите веќе ги чувствуваат веб-хостинг компаниите во форма на зголемени трошоци за лиценца.

За среќа, постојат и други алтернативи на WHCP на пазарот, од кои некои се дури и слободни или со отворен извор. За жал, Плеск и ЦПанел доминираат со широка маргина и може да биде тешко за просечниот сопственик на веб-страница да избега од поскапувањата предизвикани од монополот.

Имајќи го ова предвид, да разгледаме подетална споредба на овие двајца актуелни кралеви на просторот WHCP.

Споредба на цени: cPanel vs Plesk

Цените на cPanel / Plesk влијаат на трошоците за хостирање на крајниот корисник на два начина:

1 Ненаменети VPS / Посветени корисници за хостирање

Ненаменети VPS или посветени корисници на hsoting ќе треба да купат cPanel или Plesk поединечно и да ги инсталираат на своите сервери. Во ова сценарио, цената на Plesk / cPanel влијае директно на вашата цена.

Еве ја цената за Плеск

Плеск цени
Plesk WebAdmin Edition, вклучително и Водич за алатки на WordPress, започнува со 9.16 $ месечно. Информации за цени ажурирани ноември 2019, Ве молиме, повикајте се на официјалната страница за најдобра точност.

Еве ја цената за cPanel

cPanel цени
cPanel Solo сметка (само една сметка за хостинг) започнува со $ 15.00 месечно. Информации за цени ажурирани ноември 2019, Ве молиме, повикајте се на официјалната страница за најдобра точност.

2 Дели хостинг / управувани корисници на хостинг VPS

Во ова сценарио, се пријавувате со компанија за веб хостинг што користи cPanel или Plesk како нивна контролна табла за хостирање. Во ова сценарио, не можете да изберете кои наставки или карактеристики да ги користите, но цената е обично поевтина, бидејќи се дели меѓу другите корисници на истиот сервер.

ТМД Хостинг - Втор Топ Избор за Малезија и Сингапур веб-сајтови.
Пример - TMD хостинг нуди хостинг cPanel и Plesk во заедничка и VPS околина. хостингот на cPanel започнува од 2.95 $ / месечно додека Plesk, понуден во хостинг на Windows, започнува од 3.99 $ / месечно (видете планови на ТМД и цени тука).

Брза споредба

cPanel хостингПлеск хостинг
A2 Хостинг - Плеск се нуди во целиот опсег на хостирање, понудите започнуваат од 2.96 УСД / месечно.A2 Хостинг - Плеск се нуди во целиот опсег на хостирање, понудите започнуваат од 3.70 УСД / месечно.
LiquidWeb - понуден cPanel во хостинг VPS, понудите започнуваат од 29 $ / месечно.LiquidWeb - Плеск се нуди во хостинг VPS, понудите започнуваат од 29 долари / месечно.
Siteground - cPanel понуден во целиот опсег на хостирање, понудите започнуваат од 3.95 $ / месечно.Siteground - Не го поддржува Плеск.
TMD Хостинг - cPanel понуден во споделени планови за хостирање, понудите започнуваат од 2.95 УСД / месечноTMD Хостинг - Плеск се нуди во заеднички планови за хостирање на Виндоус, понудите започнуваат од 3.99 УСД / месечно


* Придружните врски се користат во табелата погоре.

Карактеристики Споредба: cPanel vs Plesk

Споредете ги карактеристиките на клучот cPanel и Plesk во следната табела (ажуриран 2019).

cPanelPlesk
Софтвер и наставки
Оперативни системиCentOS, CloudLinux или RHEL 7 или Amazon LinuxDebian, Ubuntu, CentOS, RHEL, Cloud Linux, Amazon Linux, Virtuozzo Linux, Windows Server 2008 R2 SP
Веб сервериApache-тоNGINX & Apache
Автоматски монтериFantastico, SiteApps, Softaculous, Installicious, Carton Page (целосен список овде)Веб-апликации (вградена), Водич за алатки за WordPress, пакет алатки за Joомла, Мекацелосен список овде)
Безбедносни карактеристики
Автоматски SSLАјде да шифрираме SSLАјде да шифрираме SSL, Symantec
други, пак,Пристап до SSH, блокатор за IP, заштита на топла врска, заштита од пијавици, ModSecurance, двофакторна автентикација.Пристап до SSH, Firewall за апликација во веб, проверка на автоматска безбедност на WordPress / Joomla, автентикатор на Google, ImunifyAV (следење на малициозен софтвер), Fail2Ban (блокирање на IP)
Статистика карактеристики
УслугиАналоген, AwStats, WebalizerWebalizer, Plesk Traffic Manager, AWStats
Останати карактеристикиПрилагодени извештаи, графичка анализа, дневници, ротација на дневникПропусен опсег во реално време, прилагодени извештаи, графички кориснички пресметки
DNS карактеристики
УслугиBINDBIND
Останати карактеристикиКластерирање, автоматска конфигурација на рацетеДалечински DNS, поддршка за балансирање на оптоварување, управување со главниот / роб, автоматско совпаѓање на датотеки, DNS рекурзија, SOA Settings
Поддршка за базата на податоци / карактеристики
УслугиMySQL, PostgreSQLMySQL, MSSQL, PostgreSQL
Административни панелиphpMyAdmin, phpPgAdminphpMyAdmin, phpPgMyAdmin, безбедна поставка, мулти-кориснички / мулти-DB
Карактеристики на пошта
УслугиExim, Courier-IMAP, Courier-POPQmail
Листа на поштапоштарMailman Aliasing, Auto-responses, Groups, User Access
WebmailОрда, SquirrelmailHorde IMP
Анти-спамSpamAssassin, BoxTrapper, Spam BoxSpamAssassin
Anti-VirusClamAVDrWeb, Kaspersky
Видови / нивоа на сметка
Admin панелcPanel за управување со веб-страници и WHM за администрација на сервери.Исти најави за крајни корисници и администрација на серверот
препродавач НајаваДа, со WHM 11Да
Влез на сопственикот на доменотДаДа
Пријавување на корисник на поштаДаДа
Пробен
Демо онлајнКликни тукаКликни тука

За cPanel

почетната страница на cPelel
почетната страница на cPelel

Официјална веб-страница на cPanel: http://www.cpanel.net/

Првично објавен во годината 1996, cPanel првично е дизајниран од Ј. Никола Костон, а сега е во сопственост на Окли Капитал.

Софтверот поддржува широк спектар на оперативен систем засновани на Unix, вклучувајќи CentOS, Red Hat Linux, Како и FreeBSD. cPanel е најчесто користениот контролен панел кај индивидуалните веб-администратори затоа што често се нуди во повеќето споделени планови за хостирање. cPanel нуди две интерфејси, еден за клиентот и еден за препродавачот, препродавачот панел е исто така познат како панел WHM.

Демо: Обидете се со cPanel и WHM бесплатно

слики од екранот cPanel

Основниот корисник cPanel им овозможува на корисниците да ја контролираат својата страница темелно, со лесен за навигација, user-friendly интерфејс. Функциите што се достапни ќе се разликуваат зависно од поставувањето преку панелот WHM. Некои вообичаени задачи што можат да се извршат преку корисничкиот cPanel ги вклучуваат; поставување датотеки, создавање на домени, менување на записите на DNS, создавање / уредување на сметки за е-пошта и следење на употребата на ресурси за веб-страниците хостирани под тој cPanel. Овие функции се јасно етикетирани и се поделени во различни области во главната табла на cPanel.

табла за корисници на cPanel
табла за корисници на cPanel

Слики на слики од WHM

WHM панелот е дизајниран за препродавачи да можат да создаваат cPanels за претплатници. Панелот WHM е генерално понуден на корисници со препродавач, VPS или посветен серверски профил.

Генерално, WHM нуди многу функции, но може да биде тешко да се користи за некој што го користел само основниот корисник cPanel.

Табла за корисници на WHM
Табла за корисници на WHM

Забележете дека овој пост е напишан со крајните корисници на ум. Иако може да изгледа многу лесно да се започне со cPanel како краен корисник; поставувањето и управувањето со системот за заднини е друга приказна.

На пример, има голем број на чекори, вклучително и конфигурирање на управувачот со пакетите како Yum и нивоата за ослободување на серверот, што треба да се следат пред инсталацијата. Исто така, имајте во предвид дека cPanel не доаѓа со деинсталатор - откако ќе се инсталира, ќе мора да го реформатирате серверот за да го отстраните.

За Плеск

plesk почетната страница
Почетната страница на Плеск

Официјална веб-страница на Plesk: https://www.plesk.com/

Плеск беше ослободен повторно во годината 2003. Компанијата е првично производ на SWsoft (после SWsoft ја стекна Plesk Inc. во 2003), подоцна беше ребрендиран како „Паралели Плеск Панел“ подоцна, и конечно сега беше испратен од сопствената веб-страница посветена сега (Plesk.com). Плеск поддржува и оперативен систем базиран на Виндоус и Уникс, тука спаѓаат Дебиан, ФриБСД, Убунту, СУСЕ, Ред Хет Линукс, Виндоус Сервер 2016 и Виндоус Сервер 2019. Општо земено, Плеск нуди подобра флексибилност и достапна услуга во споредба со cPanel.

Plesk доаѓа во две верзии - Plesk WebPro и Plesk WebHost. Plesk WebPro е издание на Plesk, насочено кон веб-професионалци, има рационализиран интерфејс и е домаќин на до 30 домени; Plesk WebHost доаѓа со поддршка за препродавачи, планови за хостирање и неограничени домени.

Демо: Обидете се со веб-домаќинот Плеск Вебпро и Плеск

Слики на екранот во Плеск

Општо, Плеск ги прави истите работи како cPanel, но новите распореди се сосема различни. Би било тешко да се префрлате помеѓу двајцата кога сте нови или веќе се навикнавте на еден од нив.

Плеск е одлично решение за оние кои се запознаени со Виндоус и не им пречи да поминат малку време да сфатат како е поставено сè - што, според мое мислење, не е премногу тешко. Една главна работа што ми се допаѓа повеќе во Плеск отколку cPanel е Плеск градител на страници. Гледам дека Plesk Site Builder е многу моќен и лесен за употреба. Само за да имате брзо чувство за тоа како е, подолу има неколку слики од екранот.

Корисничка табла за корисници на Плеск
Табла за корисници на веб-страницата Plesk

Слики на слики од веб-страница во Плеск

Табла за корисници на веб-страницата Plesk
Табла за корисници на веб-страницата Plesk

Bottomline: Plesk Или cPanel?

Јас би го препорачал cPanel на основниот корисник кој само се обидува да управува со мала мала страница или кој веќе подолго време користи cPanel (бидејќи е тешко да се префрлиш заради разликите во изгледот). Јас би го препорачал Плеск на секој што бара моќен и ефтин GUI за управување со својата веб-страница.

Дополнително, Плеск нуди сè што cPanel прави плус градител на страницата што е одлична алатка за некој што штотуку започнува со веб-дизајн или сака да направи брза веб-страница, Плеск е исто така генерално малку поевтин од cPanel, така што само ми дава поголема смисла . Ве молиме имајте во предвид дека за многумина ефтини платформи за црева Плеск не е опција.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.