Интервју на домаќинот: Q & A со извршниот директор SiteGround Тенко Николов

Член напишан од:
  • интервјуа
  • Ажурирано: ноември 14, 2018

Отсекогаш сум сакал да тестирам повеќе хостинг компании и да ги прегледате на веб хостинг тајната Откриени (WHSR). Иако веќе го имам повеќе од десетина разгледувани*, се уште има долга листа на други веб-домаќини што сакам да ги испробам.

SiteGround (http://www.siteground.com) - име на кое честопати се разгледувате на разни форуми за веб-мастери - е едно од имињата на врвот на списокот. Со помош на маркетинг-персоналот на „Site Ground“ Светла Ангова, успеав да влезам во извршниот директор на „Мапа на земјата“, зафатен распоред на Тенко Николов за интервју преку Интернет. Компанијата штотуку ја заврши годишната анкета за задоволството на клиентите минатата недела, така што има многу точки за разговор.

* Ажурирања: Еве го мојот детален Преглед на SiteGround, прв пат објавен во 2014 и ажурирани на секои два месеци.

Без да потрошите повеќе простор за читање, еве го Q & A.

Вовед: SiteGround, компанијата

тенко
Здраво Tenko, јас разбирам дека сте биле студент по право на прв, но сега сте водечки технолошки-базирани компанија. Која е приказната зад ова?

Па, доаѓам од семејство со долга традиција во вршење на законот.

Сепак, моето срце беше во технологијата откако бев во средно училиште. Веднаш штом почнав да работам со скратено работно време во SiteGround за време на мојата втора година во Правниот факултет, чувствував дека мојата иднина не е во полето на правото.

Тоа е интересно. Што повеќе можете да ни кажете за бизнис на SiteGround како и за денес?

Ние во моментов смениме скоро 250K имиња на домени. Постојат 120 луѓе кои работат за SiteGround и ние работиме со сервери во центри за податоци 3 низ целиот свет - САД, Европа и Сингапур. Што се однесува до нашата целна публика, првично се чинеше дека привлече нови почетоци на веб-тип на клиенти. Па, таму навистина беа повеќе луѓе штотуку почнуваат на веб 10 години.

Сепак, постепено сме ги пренасочувале нашите напори кон понапредните корисници. Особено по значајното ребрендирање што го спроведовме минатата година, имаше сериозен пораст во бројот на веб професионалци, кои градат и одржуваат веб-страници за живеење, избирајќи ја нашата услуга. Ние развивме високо оптимизирана услуга за корисниците на Joomla и WordPress, како резултат на тоа многу наши фанови станаа наши клиенти.

На SiteGround хостинг

SiteGround е различен од останатите на многу начини. На пример, некои од функциите на серверот (т.е., SuperCacher и претходно инсталиран GIT) понудените не се гледаат многу често во другите планови. Што можеме да знаеме повеќе за ова?

Мислам дека она што ги прави нашите планови за хостинг поинаку не е единствен софтвер или политика што ја воведуваме, но фактот дека повеќето работи што ги правиме се засноваат на единствена филозофија. Оваа филозофија е дека ние секогаш се обидуваме да измислиме нови и уникатни решенија, наместо да се потпираме на масовно достапни.

На SuperCacher (научи како функционира) е добар пример. Тоа е алатка која им овозможува на нашите клиенти да ги искористат предностите на повеќе технологии за оптимизација на брзината, како што се лак и Memcached. Единствена работа е тоа што бевме први имплементира Memcached во заедничка серверска околина. на Интеграција на ГИТ исто така беше ставена на располагање уникатно на нашите сервери, со леснотија на неговата употреба на ум.

Безбедноста е секогаш голема загриженост за веб-администраторите и блогерите. Што повеќе можете да го споделите за вашиот тим за обезбедување? И како тим работи заедно?

Постојат две состојки кои го прават нашиот тим за безбедност толку успешен.

Прво, тие се секогаш на стража. Ние ги следиме повеќекратни извори на информации за сите видови слабости и експлоатирања што можат да влијаат на нашите сервери и клиенти. На овој начин успеваме да бидеме меѓу првите кои ќе научат за какви било закани. Второ, тие се неверојатно креативни во решавањето на проблемите - што значи дека веднаш штом ќе откријат проблем тие ја користат својата експертиза за да најдат оригинално решение самостојно. Овој пристап е многу побрз од индустриската пракса, каде што безбедносниот тим чека некој друг да го реши проблемот, а потоа применува готови решенија. Освен нивната обврска постојано да се проверуваат актуелните проблеми и да ги надмине, тимот за безбедност континуирано работи на проекти за зголемување на нашата безбедност, а не како одговор на постоечки проблем, туку како превенција од идните.

На задоволства на клиентите на SiteGround

Верувам дека веќе имате годишен извештај за резултатите од анкетата за задоволство на клиентите на компанијата. Можете ли да ни кажете повеќе за тоа? И според вашето мислење, кои се некои од областите кои имаат потреба од подобрување во 2014?

Резултатите од анкетата навистина ги надминаа моите очекувања.

Ова е втора година кога ги поставуваме нашите клиенти за нивното мислење во таков голем обем. Бев малку уплашен дека по одличните резултати што ги видовме минатата година, ќе биде тешко да се добијат подобри повратни информации. Меѓутоа, не само што успеавме да ги одржиме екстремно високите стапки на задоволство (над 95% за сите аспекти, вклучувајќи поддршка, брзина, безбедност и навремена работа), но, исто така, постигнавме промена во перспективата на нашите клиенти преку комуникација подобро нашите силни страни, што беше проблем што го идентификувавме минатата година. Можете да ги видите целосните резултати на нашиот блог.

Кога станува збор за предизвиците за следната година, имаме некои идеи на ум за повторно отворање на нашата програма за препродавачи. Поради оваа причина бевме заинтересирани за добиените повратни информации од нашите сегашни клиенти на препродавачи. Исто така, го гледаме растечкиот пазар за облак услуги како област со голем потенцијал за нас, што планираме да истражиме понатаму.

SiteGround Резултати од истражувањето на клиентите во прв поглед

анкета за корисници на XEGX анкета за корисници на XEGX анкета за корисници на XEGX

SiteGround идни планови и повеќе

Видовме неколку големи превземања и спојувања во последниве години - милиони, ако не и милијарди, беа направени од основачите на хостинг компании. Што мислиш за ова? Дали продажбата или купувањето на други компании е дел од планот за проширување на Сајтот во следните 18 месеци?

SiteGround отсекогаш бил малку различен од типичниот менталитет на стартување.

Сето ова не сме создале, со цел да го продадеме.

За мене, лично, се вклучени во создавање и развој кул, иновативна и совршено самоодржлива компанија е добро место за да биде. Што се однесува до купувањето на други компании, ова дефинитивно е можен начин за растење. Технолошките компании кои имаат развиено квалитетни услуги, за кои сметаме дека се корисни, се повеќе интересни за мене во овој момент, отколку компании во самата хостинг индустрија.

Сето тоа е за моите прашања. Благодарам!

Сакате повеќе на SiteGround?

Siteground

Можете да ја посетите SiteGround онлајн тука - https://www.siteground.com; како и следење на компанијата на сите поголеми платформи за социјални медиуми - Twitter и Facebook.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.