Целосно упатство за пренамена на стара содржина

Член напишан од:
  • Совети за блогирање
  • Ажурирано: Jul 10, 2019

Вашата содржина е една од најголемите средства како сопственик на веб-страница. Веројатно сте инвестирале многу време, напор и пари во развојот на најдобрата содржина што веројатно можете да ја направите за вашата веб-страница и вашите читатели.

Кога ќе фактор истражување на клучни зборови и конкуренти, пишување или ангажирање писатели, и создавајќи слики со додадена вредност - Вашата содржина е најверојатно една од вашите најголеми инвестиции. Има само чувство дека треба да добиете најмногу километража е можно од вашата содржина.

Еден начин на кој можете да ја извадите содржината на следното ниво е да бидете сигурни дека останува во првите редови и продолжува да го привлекува вниманието долго откако ќе биде објавено во почетокот. Можете да го направите ова со пренамена на стара содржина.

Колку можете да заштедите со рециклирање на стара содржина?

Пени Сансевиери, извршен директор на експертите за маркетинг маркетинг, рече:

Многу всушност - мислам во смисла да има одлична содржина што е само датирано. Понекогаш е навистина забавно да ги ажурирате овие и да ги стартувате на "повратни четврток" - а понекогаш можеме само да се поврземе со стариот пост (ако е сè уште актуелен) како # throwbackThursday идеја.

- Пени Сансевиери

Секако, износот што ќе го зачувате ќе се разликува, во зависност од трошоците. Множеството на вештини на авторите кои работат за вас може многу да се разликуваат. Вие исто така може да плаќаат стапки во широк опсег од слободна гостин блогер пост да $ 100 или повеќе за технички напис. Белата хартија и водичи чинат уште повеќе.

Трошоци за пишување копија врз основа на Upwork Top 100 freelancer профили. Просечна стапка на час = $ 30 / час; највисока = $ 200 / час, најниска = $ 9 / mo.

Ајде да го разгледаме ова од средината на патот перспектива.

Да речеме дека имате писател што го плаќате за да креирате содржина која е донекаде искусена и темата не е исклучително техничка или детална. Вие му плаќате $ 50 / член за тоа дело. Додај во тоа чинат неколку акции слики на околу $ 1.00 секој. Покрај тоа, веројатно сте потрошиле пари за рекламирање, некое време ги истражувале најдобрите теми и клучни зборови, а можеби платиле уредник и пари за да го исчистат делото до совршенство.

Времето е пари

Дури и ако самата си ја направил целата работа, таа сепак ја има истата вредност. Само што потрошивте време, наместо вистински пари, кога самите си ја вршите целата работа. Често се вели дека "времето е пари", така што ќе одиме со овие бројки. Да речеме дека твојата проценета цена за овој член е $ 100 по сè.

Ако повторно го рециклирате истото парче подоцна, ќе ги зачувате надоместоците за пишување $ 50, $ 3 во слики и надоместокот за уредување. Можете исто така да заштедите време, бидејќи не треба да правите толку многу истражувања овој пат.

Сега, да речеме дека наоѓаш повеќе од еден начин за повторно да ја наместите истата содржина. Вие едноставно спасивте пари експоненцијално.

Како да ја изберете вистинската содржина за повторна цел

Шејли Меккевер
Шели Мекевер

Ако вашиот блог постоел некое време, може да имате еден тон на стара содржина за да ги решите. Може да биде тешко да се одреди која содржина прво треба да се надомести.

Шели Мекевер, раководител за стратешки раст во Црвени филијали медиуми имаа некои интересни мисли за изборот на која содржина треба да се искористат.

"Неодамна ја спроведувавме практиката наречена историски процес на оптимизација. Сето ова е за земање на вашата стара содржина со висок сообраќај и за освежување на неа за да го задржите до-to-date и да ги зголемите конверсиите. "

Шели објасни дека открија стотици блог статии од претходната година, кои се уште добиваат голем сообраќај. Првиот чекор беше да се идентификуваат овие статии и да се знае што е уште важно.

Додека знаевме дека нашата содржина е одлична, ние едноставно не ги завиткавме главите за тоа колку од нашите стари содржини сè уште се гледа таму.

1. Анализирај статистика на вашиот сајт

Вашиот прв чекор во идентификувањето која содржина треба да биде повторно наменета треба да биде да ја проучиш анализата на позадината на вашиот сајт и да откриеш што добива најмногу сообраќај. Започнете со статии од годината пред, а потоа работите на вашиот пат назад. Одете до вашиот контролен панел и до делот Metrics како што е прикажано подолу.

Webalizer
Изберете FTP на Webalizer за извештај за статистиката на вашиот сајт. Во зависност од темата cPanel што ја користите, вашата икона може да изгледа малку поинаква.

Кликнете на FTP на Webalizer. Ќе ви биде даден извештај. Подолу е прикажана екранот на страницата која мојот клиент започна пред околу четири години во првите неколку месеци. Можете да видите како можам да гледам севкупна статистика и потоа кликнете на секој месец за да добиете подетални статистики (повеќе за тоа во минута). Сивеев од името на доменот за заштита на приватноста на клиентот.

примерок со статистички податоци
Ова се општите статистики за веб-страница преку Webalizer.

Следно, можете да кликнете на било кој од месеци за да добиете подобри детали за кои статии сеуште добиваат сообраќај. За целите на оваа анализа, сакате да започнете со најновиот месец во вашите извештаи и потоа да се вратите неколку месеци. Скролувајте надолу до главните URL адреси и ќе видите кои страници добија најмногу хитови.

2. Погледни го Google Analytics

Следниот чекор треба да биде да ја проверите Google Analytics. Ако веќе не користите алатки за веб-администратори на Google, треба да бидете. Овие можат да ви дадат некои детални информации за тоа од каде доаѓаат посетителите и нивното однесување на вашиот сајт.

Ајде да погледнеме извештај од приближно исто време за истиот клиент со сосема новото место.

Google-извештај
Обрнете внимание на стапката на отскокнување? Ух. Сепак, ова е лесно да се исправи, со текот на времето.

Ова информација може да се прекине уште повеќе, со тоа што ќе се вршат дополнителни извештаи. Ова ќе ви помогне да видите каква содржина е најпопуларна и да ви помогне да дознаете зошто не се враќаат многу посетители.

3. Се преправаме дека си конкурент

Пребарајте ја вашата страница на ист начин како што би конкурент. Погледни се со свежи очи. На пример, можете да отидете на SpyFU.com и напишете го вашето име на домен. Погледнете што се појавува како најпопуларни страници. Со комбинирање на три различни извори, ќе ги фатите сите најпопуларни написи кои се уште се барем малку популарни кај читателите.

4. Сортирајте ги резултатите

Откако ќе имате силна листа на статии што би можеле да ги разгледате за реконструкција, одете напред и исфрлете ги сите кои не се зимзелени. Ако тоа е тема која сè уште нема да биде навремена следната година, веројатно не сакате да се грижите за тоа веднаш. Постои време и место за обновување на овие статии, исто така, но за сега ќе се фокусирате на зимзелени содржини кои ќе го издржат тестот на времето.

Обидете се да дознаете кои од останатите статии можете да додадете нешто, да ги промените малку и да презареждате.

7 начини за реуреција на стара содржина

Постојат многу различни начини на кои можете да ги преиспитате старите содржини, освен едноставно преобјавување или споделување на социјалните медиуми, иако тие се и витални активности.

1. Напиши преглед

Креирајте преглед на слични натписи и поврзете се со вашата стара содржина. Веројатно сте виделе сајтови да го направите ова со работи како рецепти и украсување совети.

Некои идеи за пишување на:

  • Нашите 10 најдобри совети за ____________
  • Најдобри начини за прослава __________ (пополнете одмор)
  • Членовите за __________ што ги сакаат нашите читатели

Ќе ја добиете идејата. Дознајте начин за заокружување на неколку постари написи и повторно да ги споделите преку свежа леќа. Ова ќе биде брзо пишување, затоа што само треба да го сумирате секој напис, да напишете вовед, затворање и објавување.

Едно нешто што е навистина важно ако повторно употребувате стара содржина е да бидете сигурни дека менувате како го прикажувате и освежувате што треба да се освежи, а не само да го ставите назад таму.

2. Направи слајдшоу

Земете слики од екранот и фрагменти од инфо и направете слајдшоу за да ставите на SlideShare. Ова може да ви помогне да стигнете до нови читатели кои инаку можеби не ја виделе вашата содржина.

3. Креирај видео

Можете да додадете некои свежи содржини од стара содржина, создавајќи додаток на првичниот дел.

На пример, ако имате објава на вашиот сајт за тоа како да го исчистите филтерот на уредот за греење и ладење, тогаш може да направите видео што всушност покажува како да го направите и да се вратите на статијата. Можете да го додадете видеото на стариот пост и да го поврзете поставувањето на YouTube со статијата. Ова им дава на двата дела дополнителна експозиција.

Научи повеќе - Како да креирате неверојатни видеа во 5 минути

4. Блог книга

Дарен Роуз од ProBlogger препорачува рационализирање на содржината.

На пример, тој го спакувал "31 денови да изградат подобар блог"Серија во е-книга и го продаде. Ако имате доволно содржина што е поврзана, или сте направиле серија, можете лесно да ги соберете овие информации, да додадете малку на неа и да создадете друг прилив на приходи од вашата стара содржина.

Научи повеќе - Како да ја објавите вашата книга самостојно

5. Креирај информативен

Веб е визуелен медиум. Тоа е веројатно зошто инфографиката станала толку популарна. Ако визуелниот има живописни бои, луѓето се 80% повеќе подготвени да го прочитаат. Едноставно додадете некои графикони, слики и поврзете ги сите заедно со вашиот текст и некои статистики за да го поддржите.

Нудејќи сложени информации во сварливиот визуелен формат сигурно ќе привлече нови читатели кои можеби немаат време да читаат детален дел, но можат да читаат пократки содржини. Важно е да имате обата формати на вашата страница.

Научи повеќе - Најдобар водич за правење на инфографика

6. Брзо освежување

Ако пост е сеуште популарен, но сметаш дека е малку датиран, оди напред и направи некои ажурирања. Додајте нов повик за акција или некои посветли и подобри слики. Направете брзо пребарување на тековните клучни зборови и видете дали оптимизација треба да се прилагоди. Потоа, објави ја старата содржина за да видиш дали можеш да ја вратиш влечната сила со неа.

7. Креирај серија пораки

Користете ги старите блог постови за да креирате серија пораки на одредена тема. Ова ви овозможува да постигнете неколку работи. Прво, можете да ја изградите вашата мејлинг листа со собирање електронски пораки. Второ, можете да ја притиснете содржината на дневна основа кога некој посетител не може да се врати на вашиот сајт ден по ден. Ќе имате заробена публика.

Социјалните медиуми и повторното насочување

Повеќето продавачи денес знаат колку е важно да имаат силна маркетинг кампања за социјалните медиуми. Поминаа над $ 32 милијарди за рекламирање на социјални медиуми во 2017. Ако сакате да дојдете до интернет, социјалните медиуми е одлично место за тоа.

Се разбира, постојат многу фини детали што се појавуваат во врска со тоа кои мрежи на социјални медиуми треба да ги користите за да достигнете кои се целните демографски и кои времиња се најдобро да ги објавите.

Можете да дознаете повеќе за влезот и испитот од каде и кога читате го "Која платформа за социјални медиуми треба да биде вашиот бизнис?"И Луана Спинетти водич за анализа на корисничката интеракција на социјалните медиуми за зајакнување на ангажманот.

Кога ќе преработиш пост на каков било начин, треба да го викате на вашите следбеници на социјалните медиуми. Како ќе знаат дека сте направиле промена ако не ја споделите таа промена? Еве неколку идеи:

  • Споделете ја врската со вашиот блог повторно и објаснете што сте ги смениле или додаде.
  • Прашајте ги следбениците да ги коментираат промените.
  • Понудете бесплатна копија од книгата или серијата на актуелните следбеници, ако тие ќе го споделат вашиот пост за реконструкцијата.
  • Прашајте ги следбениците што друго би сакале да знаат за оваа тема. Ако е доволно популарна за да се рангира добро, тогаш може да има дополнителни блог постови што можете да ги напишете за тоа.

Социјалните медиуми се одлична алатка и за маркетинг и за интеракција со посетителите на вашиот сајт.

Твојот преземање за враќање на старите блог постови

Еден блог пост што опфаќа популарна тема може да се повтори на многу различни начини. Ако тоа е тема за која постојано се заинтересирани луѓето, тогаш е поверојатно дека ќе понудат континуиран успех за вашиот сајт. Затоа секогаш е паметно да се фокусирате на содржина која одговара на прашање или решава проблем за вашите читатели.

Некои едноставни измени, како што се додавање на нови слики, освежување на која било стара содржина, па дури и подобрување на вашиот повик за акција може да направи прилично успешен дел од содржината феноменален успех.


TL; ДР

Направете ја вашата стара содржина повторно релевантни со свежи идеи за прегрупирање на таа содржина. Блогерите и менаџерите за стратешки раст објаснуваат која содржина најдобро е да се реорганизира и да понудат преземања за спроведување денес.

За Лори Соорд

Лори Соард работи како хонорарен писател и уредник од 1996. Има диплома по англиски јазик и докторат по новинарство. Нејзините статии се појавија во весници, списанија, онлајн и имаше неколку книги објавени. Од 1997, таа работи како веб дизајнер и промотор за автори и мали бизниси. Таа дури работеше и за кратко рангирање на веб-страници за популарен пребарувач и проучување на длабинска оптимизација за тактики за голем број клиенти. Ужива во слушањето од нејзините читатели.