Këshilla për produktivitetin e 21 për blogerët e udhëtimeve: Si të bëni më shumë ndërsa udhëtoni në botë

Përditësuar: 06 tetor 2020 / Artikulli nga: Jerry Low

Shumë ëndërrojnë duke filluar një blog dhe të fitoni para të denja ndërsa udhëtoni nëpër botë.

Nuk mund ta mohojmë atë: ashtë një gjë argëtuese për të bërë.

Nëse jeni duke ecur nëpër Torres del Paine në Patagoni ose duke lundruar në një plazh në Bali, do të shihni botën, do të shijoni ushqim të ri dhe do të takoni njerëz të rinj ndërsa blogoni gjatë joprodukteve tuaja.

Unë kam qenë me fat që kam pasur atë lloj përvoje. Kam udhëtuar shumë gjerësisht në të gjithë Azinë; dhe blogged rrugën time nëpër të gjitha. Duhet të them se fleksibiliteti për të luajtur gjatë kohës së punës dhe për të punuar në mënyrë efikase gjatë kohës së lojës është ndoshta më e rëndësishmja për të punuar si një bloger me kohë të plotë.

(Kjo tha, megjithatë, unë nuk udhëtoj shumë këto ditë. Dhe kur të bëj, kam dy djem me vete)

Ndërsa nuk jam më gallivant nëpër botë, mendova se mund të ndaja me ju këshillat e mia më të mira të produktivitetit në këtë postim. Po mendoni se si mund të siguroni që jeni duke punuar në mënyrë efikase ndërsa jeni në rrugë? Këto këshilla mund të jenë thjesht çelësi për ta kuptuar.

Armatosur me këto këshilla të produktivitetit 21, unë jam i bindur se nuk do të keni probleme në të gjitha që do të goditni ekuilibrin e përsosur midis punës dhe lojës, duke maksimizuar produktivitetin tuaj duke akoma duke shijuar të gjitha përvojat që udhëtimi ka për të ofruar.

Në një tempull budist Në Phuket, Tajlandë; 2013

1. Trajto blogun tënd si një biznes i vërtetë

Merrni seriozisht blogun tuaj. Drejtoni dhe rritni blogun tuaj si një biznes.
Trajtojuni bashkëpunëtorët tuaj, duke përfshirë bashkëpunëtorët tuaj, redaktorët, dizajnerët grafik, etj., Ashtu si do të trajtonit ndonjë partner tjetër të biznesit dhe do të keni një qëllim në gjithçka që bëni.

Mos harroni, keni nevojë për partnerë të vërtetë që mund t'ju ndihmojnë gjatë kohëve të vështira.

Imagjinoni të humbni fluturimin tuaj lidhës për në Lima dhe të përfundoni të bllokuar në aeroportin e Bogota brenda natës. Si do ta përmbushni atë afat të 9 të mëngjesit nëse nuk keni Wi-Fi dhe duhet të hipni në një fluturim në orën 8 të mëngjesit?

Kur papritur e gjeni veten në një gjendje të detyruar, keni nevojë për partnerë të besueshëm që mund të marrin xhoko tuaj. Kjo do të thotë të vendosni kohë dhe përpjekje për të kultivuar marrëdhënie profesionale me bashkëpunëtorët tuaj.

Unë shpenzoj para duke reklamuar në Facebook. Unë shpenzoj para për reklama në Twitter. Në fakt, unë do t'i bëj të dyja për këtë artikull që po lexoni tani. Unë gjithashtu paguaj për reklama në bloge të tjera. Trajtoni blogun tuaj si një biznes nëse doni të siguroni jetesën me të. - Mateu, Ekspert Vagabond

Lexoni gjithashtu: 6 gjërat që duhet të bëni për ta kthyer blogun në biznes

2. Ndani qartë punën dhe kohën e lojës

Kur jeni në rrugë, kufijtë mes punës dhe lojës tentojnë të turbullojnë.

Pse të mos e çoni laptopin tuaj në plazh dhe të punoni në postimin tuaj të fundit në mes të seancave të surfit? Jo vetëm që kjo është thjesht jopraktike, por gjithashtu do të vrasë produktivitetin tuaj.

Kur jeni duke udhëtuar, ju duhet të vendosni kufij të vendosur midis kohës së punës dhe kohës së lojës.

Luaj është lojë. Puna është punë.

Ndajini të dy në mënyrë të qartë, pasi truri ynë nuk është i dizajnuar për shumë punë. Mos më besoni? Shikoni kjo video nga Dr. Sanjay Gupta. Realiteti është se për 99% prej nesh, aq më shumë ne multitask, aq më pak produktive jemi.

Fotografitë personale të udhëtimit
Sandboarding në Moreton Island, Brisbane Australi; 2007.


Çelësi për të qëndruar produktiv është të qëndrosh i fokusuar. Kjo do të thotë të minimizosh distractions dhe zhurma. Sigurisht, nuk mund të keni një zyrë, por kjo nuk do të thotë që nuk mund të gjesh një hapësi pune të favorshme. Mundohuni të punoni në një kafene të qetë ose hunkering poshtë në dhomën tuaj të hotelit nëse ajo ka një tavolinë.

3. Mbyllni njoftimet e reja të postës elektronike.

Kjo është gjëja absolute e parë që bëj çdo herë që vendos Outlook në një kompjuter portativ të ri. Për të qenë produktiv, ju duhet të qëndroni të fokusuar dhe të eleminoni sa më shumë distractions që mundeni.
Nuk ka asgjë më të keqe se të marrësh një njoftim të ri në çdo minutë 5 gjatë kohës që po përpiqesh të mbarosh një postim rreth pesë plazheve spektakulare më të bukura të Bali.
Mbani mend, kur jeni duke bloguar në rrugë, ju nuk keni një zyrë të gatshme në dispozicion, ku mund të kërkoni ngushëllim nga distractions, kështu që ju duhet të bëni një shumë të "çmenduri-proofing" në tuaj nëse doni të merrni punë bërë.

4. Vetëm kontrolloni email-in tuaj disa herë në javë.

Është kutia juaj e postës elektronike, dhe ju jeni të lirë të vendosni rregullat tuaja.
Nuk duhet të kontrollosh çdo ditë emailin tënd.

Kur unë jam duke punuar në një projekt të rëndësishëm, unë zgjedh të mos e kontrolloj emailin tim gjatë orarit të punës, pasi e gjej këtë në mënyrë dramatike rrit produktivitetin tim. Edhe përgjigjja se çfarë mund të duket si një email i thjeshtë mund të vrasë gjysmë ore të kohës dhe të prishë ritmin tuaj të punës. Mos harroni, shumica e emaileve të kohës mund të presin. Ju jeni më mirë duke marrë gjërat e rëndësishme bërë së pari.

5. Ndalo të kontrollosh mediat sociale çdo minutë 15.

Mos i humbisni orët e çmuara të ditës duke lëvizur përmes Instagram-it dhe Facebook-ut. Mediat sociale janë një mjet i shkëlqyeshëm për t'ju ndihmuar të qëndroni të lidhur me të dashurit tuaj në shtëpi derisa jeni duke udhëtuar, por çelësi është që ta përdorni me moderim.

Kur jeni duke kontrolluar mediat sociale çdo minutë 15, ai bëhet një kohë e madhe thith, dhe kjo do të pengojë produktivitetin tuaj. Nëse nuk mund të shkurtosh kohën që shpenzon në mediat sociale, këto janë shumë aplikacione që mund të ndihmojnë.

Përpjekje timeout or Vetëkontroll për të bllokuar faqet e mediave sociale për pjesë të kohës kështu që nuk bëhet një zbavitje.

6. Merrni gjërat e rëndësishme që bëhen së pari.

Para se të filloni ditën e punës, bëni një listë të gjërave që ju duhet të bëni.
Pastaj yll detyrat që janë më kritike, dhe të marrë ato bërë së pari. Ju jeni më produktiv në fillim të ditës së punës, kështu që do të bëni më shumë nëse merreni me projektet më të mëdha, më të rëndësishme, ndërsa përqendrimi dhe motivimi juaj janë në majat e tyre.

Ju nuk mund të krijoni me dramën e pandërprerë të kokës. Është e pamundur që të drejtosh energji të fuqishme në dy vende të ndryshme në të njëjtën kohë.
Duhet të punosh në pastrimin e mendjes. Krijoni disa strategji, tërhiqni qiramarrësit, meditoni çdo ditë dhe praktikoni kujdes. Do të hapni një hapësirë ​​të madhe kohe për qartësi dhe produktivitet. - Caz, Blog Udhëtimi

Lexo gjithashtu: Si të filloni një blog udhëtimi dhe të fitoni para

7. Përdorni teknikën Pomodoro.

Teknika Pomodoro është një mënyrë e shkëlqyer për të mbajtur nivelet tuaja të produktivitetit të larta gjatë orarit të punës.

Cili është sekreti i kësaj teknike? Qëndro lazer e fokusuar për minuta 25 dhe pushim për minuta 5. Përsëriteni katër herë dhe pastaj merrni një pushim më të gjatë 15-minutësh dhe filloni procesin përsëri.

Ideja është që ndërprerjet e shpeshta dhe të qëndrueshme të ju ndihmojnë të mbani mendjen tuaj të përqendruar, duke përmirësuar përqendrimin e përgjithshëm dhe, nga ana tjetër, produktivitetin. Ju mund të gjeni më shumë informacion në lidhje me këtë teknikë të madhe këtu.

Teknikat e Pomodoro-s shkurtimisht.

8. Plani përpara.

Mos prisni derisa të paraqiteni në stacionin e autobusëve në Santiago për të vendosur nëse po shkoni në veri në San Pedro de Atacama ose në jug të Puerto Montt.

Keni një plan udhëtimi paraprakisht dhe përpiquni të rrini në të. Thjesht duke u ulur në rrugë do t'ju kushtojë në aspektin e kohës, energjisë dhe burimeve monetare. Ju do të jeni shumë më produktiv nëse keni një plan me orar të caktuar të punës dhe afate kohore.

9. Mbani shënime gjithmonë.

Për disa javë, mbase nuk do të mbani mend emrin e atij restoranti të shkëlqyeshëm që keni ngrënë në Korfuz ndërsa udhëtonit nëpër Greqi.
Zgjidhja më e lehtë është të keni gjithmonë një fletore dhe një stilolaps me vete, në mënyrë që të shënoni detajet përkatëse në lidhje me përvojat.

Këto ditë, unë mbaj një fletore (lloji i letrës, jo një kompjuter portativ) dhe Evernote në iPhone tim kur udhëtoj.

10. Mbani një listë të hacks titullar.

Titujt janë ndoshta aspekti më i rëndësishëm i çdo postimi në blog.
Hulumtimet tregojnë se 8 nga 10 njerëzit do të lexoni titullin tuaj. Por vetëm 2 nga 10 njerëzit do të marrë kohë për të lexuar tërë postin tuaj.

Titujt e mirë do tërheq më shumë vëmendje dhe të ndihmojë në ndërtimin e një ndjekjeje të qëndrueshme të lexuesve.

11. Gjurmoni lajmet dhe postimet e reja në mënyrë efikase

Përdorni mjete si Feedly dhe Flipboard për të marrë përmbajtje dhe lajme të freskëta në një vend.

Shmangni mbingarkesat në gazetat e blogeve, pasi që vetëm do të mbushni kutinë tuaj.

12. transferojmë

Nuk ka nevojë të bëni gjithçka vetë.
Personalisht, unë transferojmë disa nga veprat e mia të shkrimit dhe dizajnit. Ideja është gjithmonë e imja, por normalisht zgjedh të kem dikë që shkruan shumë më mirë sesa të mundem për t'i hedhur fjalët.
Gjithashtu, të kesh dikush që mund të besosh për të kontrolluar punën tënde ndihmon shumë! Unë jam me fat që ka redaktorin tim, Lori Soard, i cili ka mbështetur operacionin tim të blogging për vite me rradhë.

13. Planifikoni postimet tuaja të mediave sociale.

Dërgimi manualisht në mediat sociale është një kohë e thithur. Përdorni caktimin automatik për ta çliruar atë kohë.

E përdor Tweet Deck Tampon në ditët e sotme.

Mjete të tjera që shumica e blogerëve rekomandojnë janë HootSuite SocialOomph.

14. Puna kudo në çdo kohë me telefonin tuaj celular

Trajoni telefonin tuaj të mençur si workstation tuaj.

Kur është fjala për ruajtjen e produktivitetit tuaj në rrugë, smartphone juaj është një nga aleatët tuaj më të mëdhenj.

Vendosni telefonin tuaj të mençur në mënyrë që të maksimizoni potencialin e tij si një mjet pune. Sigurohuni që të instaloni të gjitha aplikacionet e nevojshme në mënyrë që të punoni në mënyrë efektive nëpërmjet telefonit tuaj dhe sigurohuni që ta konfiguroni në mënyrë që të punoni në çdo kohë, kudo me një lidhje Wi-Fi kur të jetë e nevojshme.

Provoni këto aplikacione:

15. Kanë vizion të madh, por vendosni qëllime afatshkurtra

Vendosni qëllime të mëdha në jetë, por gjithmonë përqendrohuni në hapat e vegjël, sasiorë në listën tuaj të detyrave.

Jeta është një maratonë, jo një sprint. Është mirë të kesh qëllime të mëdha në jetë, por duhet të përqendrohesh në vendosjen e një këmbë përpara tjetrës dhe përparimin e një milje në një kohë nëse dëshiron të marrësh kudo.

Pra, ndërsa një objektiv i madh i jetës mund të jetë për të fituar $ 10,000 në muaj, janë hapat e vegjël në listën tuaj të detyrave (shkruani tre postime të reja para datës së X-së, të kontaktoni pesë blogues për postimin e mysafirëve para datës Y etj) që në të vërtetë do t'ju lejojë të përmbushni atë qëllim të madh.

Vepro: Lehtë për të filluar ide biznesi në internet për fillestarët.

Fotografitë personale të udhëtimit
Në Santorini, Greqi; 2010

16. Festoni të dy arritjet e vogla dhe të mëdha.

Kur takoni një qëllim, merrni kohë për të festuar, edhe nëse arritja nuk është domosdoshmërisht një e madhe. Ajo nuk duhet të jetë ndonjë elaborate. Mund të jetë diçka aq e thjeshtë sa të kalosh ditën duke eksploruar një plazh të ri ose duke dalë gjatë natës për disa birra me miqtë.

17. Qëndro i motivuar.

Nëse ju u vini në xhep ndërsa jeni duke fjetur në autobusin e natës nga Mendoza në Buenos Aires, ose keni humbur fluturimin tuaj në Hong Kong dhe po përpiqeni të gjeni një tjetër, kur jeni në rrugë, gjërat do të shkojnë keq.

Do të ketë një kohë kur duhet të lejoni që disa plane të udhëtimit të shkojnë dhe thjesht të ftoheni gjatë gjithë ditës në hotelin tuaj ose dhomën e hotelit. Çelësi është që të mos lejoni që kjo t'ju mbajë përsëri.

Gjithmonë jini të përgatitur për t'u përballur me sfida të reja dhe mos lejoni që pengesat t'ju mbajnë poshtë!

18. Ushtroni ose meditoni rregullisht.

Një regjim i vazhdueshëm ushtrimesh ose meditimesh mund të bëjë mrekulli për produktivitetin tuaj. Ushtroj rregullisht edhe kur udhëtoj, që nga shëtitjet e gjata në plazh e deri në lojërat me ballë me vendasit.

Është e rëndësishme të mbahet një mendje e qartë dhe gjej se stërvitja më ndihmon jashtëzakonisht në këtë.

Shumë njerëz gjithashtu e konsiderojnë meditimin si një mjet të paçmuar për të mbajtur një mendje të qartë dhe të përqendruar. Kongresmenja Nancy Pelosi fillon ditën e saj të pushimit me një shëtitje me energji X-XNUM-minutëshe, ndërsa CEO i Starwood Hotels & Resorts 'Frits van Paaschen drejton 45 milje. Condoleezza Rajs ngrihet në 10: 4 jam për të punuar pa marrë parasysh se ku në botë ajo ndodh, dhe mogul Richard Branson insiston që rutina e tij e stërvitjes i jep atij 30 orë shtesë produktiviteti në ditë.

Në fund të fundit? Njerëz të suksesshëm kanë tendencë të kenë një rutinë ushtrimi që punon për ta. Pra duhet ti.

19. Mos u shqetësoni shumë për atë që po bëjnë të tjerët.

Puna e vështirë kur është koha e punës; mos dysho veten.
Në fund të fundit, ideja është që të jetoni të lirë dhe të shijoni jetën tuaj. Çfarë të tjerët po bëjnë me jetën e tyre është biznesi i tyre - jo juaji. Vazhdimisht krahasimi i vetes me të tjerët do të krijojë ankth të panevojshëm dhe do t'ju tërheqë vëmendjen nga puna juaj.

20. Shmangni djegien

Nëse përpiqesh të kesh punë për orë 12 rresht, nuk do të jesh produktiv.

Ju mund të përqendroheni vetëm në një gjë për kaq shumë kohë. Planifikoni ditën e punës me pushime për t'i dhënë mendjes pjesën tjetër që i nevojitet. Ju do të përmirësoni përqendrimin dhe produktivitetin.

Ju ndoshta do të dëshironi të hidhni në peshqir, por mos e bëni. Ky [Blogim] është një biznes që shpërblen qëndrueshmërinë. M'u desh një vit për të bërë dollarin tim të parë në blogun tim (i cili erdhi si një befasi krejtësisht e papritur dhe e mirëpritur). Të gjitha piketat e mia kryesore janë luftuar shumë dhe janë fituar shumë. Ashtë një biznes betejash të vogla dhe ngjitje të ngadaltë pa pushim lart e lart. Nuk është një rrugë e lehtë, por njerëzit që do ta arrijnë atë, janë ata që nuk dorëzohen. - Steph, Twenty Something Travel

21. Have fun.

E fundit por jo më pak e rëndësishme, merrni kohë për të shijuar të gjitha përvojat e mrekullueshme që udhëtimi ka për të ofruar.

Dua të them - kjo është çështja e tërë për të siguruar jetesën përmes blogjeve në udhëtime, apo jo?
Asnjëherë mos harroni të argëtoheni gjatë kohës që jeni në rrugë.

Rreth Jerry Low

Themeluesi i WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - një shqyrtim hosting i besuar dhe i përdorur nga përdoruesit e 100,000. Më shumë se 15 vjet përvojë në web hosting, marketing affiliate, dhe SEO. Kontribues në ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com, dhe më shumë.