Surfshark Review

Actualizat: 06 septembrie 2021 / Articol de: Timothy Shim

3,200+ servere, cu sediul în BVI

Surfshark este relativ nou în scena rețelei private virtuale (VPN) și a apărut cu o explozie.

În doar un an, au reușit să lanseze o rețea mare de peste 3,200 de servere în aproximativ 65 de țări.

Primul lucru care m-a făcut să mă îndrăgostesc a fost vestea că se bazează în Insulele Virgine Britanice (BVI). BVI sunt un teritoriu britanic de peste mări, așa cum știm, dar nu are legi cunoscute privind păstrarea datelor despre care să vorbească și are propriul sistem judiciar separat. Acest lucru îl face o bază ideală pentru companiile VPN, deoarece aceasta face parte din activitatea lor principală - anonimatul.

Cu asta în minte, m-am înscris la un plan de doi ani și am sărit chiar înăuntru, executându-l prin lucrări.

Surfshark va suporta examinarea serviciului său? Să aflăm.

* Legătură rapidă: Salt la testele de viteză SurfShark.

Surfshark Prezentare generală

Despre companie

  • Compania: Surfshark Ltd.
  • Data înființării: 2018
  • Țară: Insulele Virgine Britanice
  • Site-ul: https://surfshark.com

Utilizabilitate și specificații

  • Dispozitive nelimitate
  • Spoofing GPS
  • Servere numai RAM
  • Torrenting & P2P permise
  • Deblochează Netflix, Hulu, BBC iPlayer
  • 3,200 + servere
  • Lucrează în China


Pro-urile de Surfshark

  • Nu se înregistrează
  • Securitate și navigare anonimă
  • O gamă largă de aplicații
  • Excelentă asistență pentru clienți
  • Dispozitive nelimitate
  • Viteze fantastice
  • Netflix Works
  • Surfshark vine la prețuri incredibile

Surfshark Cons

  • Serverele P2P Limited cu viteze slabe
  • Cel mai rapid server nu este necesar

Preț

  • $ 12.95 / mo pentru abonamentul 1 pe lună
  • $ 6.49 / mo pentru abonamentul 6 pe lună
  • $ 2.49 / mo pentru abonamentul 24 pe lună

Verdict

Surfshark a dezvoltat un serviciu deja impresionant pentru a deveni și mai bun. O mică creștere a prețurilor a intrat în joc, dar rămâne o alegere excelentă pentru raportul calitate-preț. Rămâne în topul listei mele de favorite.

 

Rezumatul videoclipului


Pro: De ce este recomandat SurfShark?

1. Nu se înregistrează

Ce înseamnă nicio jurnalizare la SurfShark

După cum am menționat mai devreme, primul lucru care ma făcut să iau notă de Surfshark a fost baza BVI de la care lucrează. Acest lucru este foarte bun pentru politica de logare pe care compania o are. Se pretinde că stochează numai cantități limitate de date de utilizator pentru anumite scopuri.

Potrivit acestora, singurele informații care sunt păstrate sunt adresa dvs. de e-mail și unele informații de facturare în cazul în care se solicită restituiri. Procesul de înscriere pare să confirme acest lucru, iar informațiile disponibile în panoul de gestionare a contului se desfășoară, de asemenea. Singurul lucru vizibil este adresa dvs. de e-mail și setările.

SurfShark's Note privind lipsa înregistrării

Surfshark nu colectează și nu colectează date precum adrese IP, istoricul navigării, informații despre sesiune, lățimea de bandă utilizată, ștampile de timp ale conexiunii, trafic de rețea și alte date similare (sursă).

2. Securitate și navigare anonimă

Ca și în cazul majorității VPN-urilor, Surfshark vine cu o gamă de protocoale pe care le puteți alege. Alegerile de aici sunt mult mai limitate decât de obicei. Aveți acces numai la IKEv2, OpenVPN (TCP sau UDP) și la un protocol puțin cunoscut numit Shadowsocks.

Includerea lui Shadowsocks a fost un pic surprinzător la început, de la dezvoltatorul său a fost cerut nu mai lucrați la cod și eliminați-l din GitHub unde a fost distribuit. Protocolul rămâne în viață, însă are acum propriul său sit: Shadowsocks.

Este probabil ca utilizarea acestui protocol să fie utilă pentru utilizatorii din China continentală să-și treacă drumul Marele Firewall. Deși nu există nicio afirmație oficială reală, am observat că Surfshark funcționează relativ bine din China de ceva timp.

Test de conectivitate China
Realizăm teste de conectivitate în China, captura de ecran este rezultatul în aprilie 2021.

Au fost introduse noi funcții de confidențialitate

În plus față de toate acestea, Surfshark a dezvoltat abur și a adăugat recent sau va adăuga foarte curând câteva caracteristici interesante. În acest moment, spoofing-ul GPS a fost inclus, împreună cu autentificarea cu 2 factori (2FA).

Mai important, s-au convertit în servere numai RAM, ceea ce înseamnă că confidențialitatea dvs. este practic asigurată. De fiecare dată când alimentarea este pornită pe serverele lor, totul este complet șters.

Audit independent

Surfshark susține, de asemenea, că a trecut prin audituri independente de către Cure53. Iată raportul lor de audit Extensie Chrome SurfShark VPN (2018) și Infrastructura SurfShark (2021).

* Notă: Cure53 (cure53.de) este o firmă germană de securitate cibernetică fondată de Dr. Mario Heiderich. Are aproape un deceniu de experiență în domeniu, inclusiv un audit al unei aplicații mobile de monitorizare parentală sud-coreeană.

3. O gamă largă de aplicații

Surfshark are o gamă largă de aplicații pe care le puteți utiliza pentru a le instala pe aproape orice tip de dispozitiv conectat. Aceasta include totul de la platformele Windows și Linux sau Mac utilizate pe scară largă la dispozitive mobile și chiar televizoare inteligente și unele routere.

Există, de asemenea, variante pe care le puteți utiliza cu browsere populare, cum ar fi Chrome și Firefox. Trebuie remarcat faptul că extensia Chrome pentru Surfshark a fost auditate de o firmă independentă la sfarsitul 2018, trecand cu doar doua defecte minore gasite.

SurfShark este soluția VPN pentru Windows PC, Mac, Android, Android TV, iOS, Linux, Chrome și Firefox pentru a vă asigura viața digitală.
Pe lângă sistemele de operare populare pentru computer și mobil, puteți utiliza și SurfShark VPN pentru Apple TV, Samsung TV, Fire TV, Roku, Android TV, Chromecast, Nvidia Shield și altele.

4. Excelentă asistență pentru clienți

Înregistrări recente de chat cu ajutorul serviciului Surfshark
Unul dintre înregistrările mele de chat cu suport pentru Surfshark.

Verificând suportul pentru clienți, am fost foarte mulțumit de rezultate de fiecare dată. I-am contactat de două ori, o dată cu o anchetă de vânzări și o altă întrebare cu o natură mai tehnică. Ambele răspunsuri au fost rapide (în câteva secunde).

De asemenea, am fost mulțumită de nivelul de cunoștințe afișat de personalul de asistență care a reușit să-mi rezolve problemele în mod rapid și eficient.

5. Conexiuni / dispozitive nelimitate

SurfShark acceptă dispozitive nelimitate.
Conectați-vă simultan la SurfShark cu dispozitive nelimitate.

Problemele legate de numărul de dispozitive pe care le puteți conecta la o rețea VPN s-au concentrat doar pe parcursul ultimului an sau cam așa ceva. În trecut, trebuia să ne ocupăm, în principal, de protejarea unui dispozitiv static și a unui dispozitiv mobil (de obicei).

Astăzi, datorită IoT, practic totul este conectat la Internet. O gospodărie poate avea cu ușurință până la dispozitivele 10 conectate la diferite rețele. Locul meu, de exemplu, are trei telefoane mobile, trei tablete, două calculatoare desktop, un laptop, un router și un televizor inteligent!

Surfshark este unul dintre puținele servicii VPN din jur care nu pune limita numărului de conexiuni pe care le puteți utiliza în același timp - indiferent dacă sunteți o familie cu șase dispozitive - fiecare streaming Netflix sau Hulu - sau o companie cu mai multe magazine. 

6. Viteze fantastice

discutând Viteze VPN este o cutie complet diferită de viermi, deci dacă nu sunteți sigur ce face VPN-ul dvs. să meargă rapid (sau lent), verificați VPN ghid aici.

Viteza SurfShark

LocațieDescărcare (Mbps)Încărcare (Mbps)Ping (ms)
Benchmark (fără VPN)305.78119.066
Singapore (WireGuard)178.55131.56194
Singapore (fără WireGuard)200.4693.3911
Statele Unite (WireGuard)174.71115.65176
Statele Unite (fără WireGuard)91.3127.23190
Regatul Unit (WireGuard)178.55131.56194
Olanda (fără WireGuard)170.592.71258
Africa de Sud (WireGuard)168.3886.09258
Africa de Sud (fără WireGuard)47.614.28349
Australia (WireGuard)248.36182.1454

Notă: Testele de viteză cu WireGuard sunt cele mai recente.

Benchmark - Test de viteză fără SurfShark VPN

Test de viteză Surfshark - Benchmark (fără VPN): În momentul testării am primit 300+ Mbps pe o linie de 500Mbps
Benchmark (fără VPN): La momentul testării am primit 300 + Mbps pe o linie 500Mbps

Actualizări: SurfShark + WireGuard

Surfshark a sărit recent în trenul WireGuard. Se spune că noul protocol arată multe promisiuni și am efectuat câteva teste care reflectă acest lucru. Rețineți că latența rămâne aceeași.

Înainte de a testa Surfshark, am efectuat mai întâi un test de viteză pe linia mea pentru a măsura viteza sa la momentul respectiv.

Viteza SurfShark (cu WireGuard) din Regatul Unit (rezultatul real aici).
Viteza SurfShark (cu WireGuard) din Australia (rezultatul real aici).
Viteza SurfShark (cu WireGuard) din Statele Unite (rezultatul real aici).

Viteza SurfShark (cu WireGuard) din Africa de Sud (rezultatul real aici).
Viteza SurfShark (cu WireGuard) din Singapore (rezultatul real aici).

Test de viteză SurfShark (înainte de WireGuard)

Asia (Singapore)

SurfShark test de viteză din Singapore (vedeți rezultatul real aici).

Am ales Singapore pentru testul meu din regiunea Asia, deoarece are unele dintre cele mai bune infrastructuri din jur și este un important centru de tranzit pentru conexiunile internaționale. Sincer, ochii mei aproape au ieșit din cap, văzând că am reușit să ating 200Mbps pe un test din aval.

Rezultatul este pur și simplu cel mai bun pe care l-am întâlnit până acum și am re-testat de câteva ori doar pentru a vă asigura că a fost corect (a fost).

Europa (Olanda)

Test de viteză SurfShark din Olanda (vedeți rezultatul real aici).

Vitezele de la conectarea mea la un server VPN bazat pe Europa au fost la fel de bune, semnul fiind cel mai mult în decursul ping-ului lung.

SUA (Seattle)

Test de viteză Surfshark - Test de viteză SurfShark din Statele Unite (vezi rezultatul real aici).
Test de viteză SurfShark din Statele Unite (vedeți rezultatul real aici).

De la un server VPN bazat pe SUA, viteza a scăzut din nou pentru mine. Acest lucru se așteaptă, de obicei, de când sunt fizic la fel de departe de SUA. Cu toate acestea, 91 Mbps este încă un rezultat excelent și mai mult decât suficient, teoretic, pentru a transmite stream video chiar și la 8K.

Africa (Africa de Sud)

Test de viteză Surfshark - Test de viteză SurfShark din Africa de Sud (a se vedea rezultatul real aici).
Test de viteză SurfShark din Africa de Sud (vedeți rezultatul real aici).

Africa a fost oaia neagră obișnuită din familie, dar a avut încă un rezultat mai bun decât am putut obține de la alte servicii VPN. 47 Mbps poate suna puțin mai lent dacă ați fi comparat-o cu viteza implicită a liniei, dar cu siguranță este suficientă chiar și pentru redarea fluxului video 4K.

7. Netflix Works

Netflix funcționează, așa că nu cred că există prea multe alte lucruri de discutat despre asta.

Un punct de remarcat este că, din cauza creșterii ping-urilor pentru servere mai îndepărtate, există o întârziere ușor vizibilă la încărcarea paginilor pe Netflix. Puțin enervant, dar streamingul funcționează în continuare bine.

8. Surfshark vine la prețuri incredibile

Cele mai recente prețuri Surfshark
Surfshark 24-plan lunar la pretul de $ 2.49 / mo.

Surfshark a suferit recent o revizuire a prețurilor foarte mică, ridicându-l puțin. Având în vedere cât de repede s-au dezvoltat - atât în ​​funcții, cât și în rețea, acest lucru nu vine ca o surpriză.

Ca întotdeauna, alegerea pentru planuri extinse este singura modalitate de a obține valoare reală de la serviciile VPN. În calitate de utilizator Surfshark de peste un an, vă pot spune că merită absolut.

Planul de doi ani se ridică în prezent la 2.49 USD / lună și rămâne una dintre cele mai bune raporturi calitate-preț pe care le-am văzut până acum. Da, pot exista opțiuni mai ieftine în jur, dar nu cu calitatea pe care o oferă Surfshark - în multe cazuri, nici măcar aproape.

Comparați tarifarea Surfshark cu alte servicii VPN

Servicii VPN *6-mo12-mo24 sau 36-mo
Surfshark$ 6.49 / mo$ 6.49 / mo$ 2.49 / mo
ExpressVPN$ 9.99 / mo$ 6.67 / mo$ 6.67 / mo
FastestVPN$ 10.00 / mo$ 2.49 / mo$ 1.11 / mo
NordVPN$ 11.95 / mo$ 4.92 / mo$ 3.71 / mo
PureVPN$ 10.95 / mo$ 10.95 / mo$ 3.33 / mo
TorGuard$ 9.99 / mo$ 4.99 / mo$ 4.99 / mo
VyprVPN$ 12.95 / mo$ 3.75 / mo$ 1.66 / mo
IPVanish$ 4.99 / mo$ 3.33 / mo$ 3.33 / mo


* Notă - Prețul a fost verificat exact în ianuarie 2021. Faceți clic pe linkuri pentru a citi rezultatele revizuirii și testelor de viteză pentru fiecare serviciu VPN. 

Surfshark Cons

1. Serverele P2P Limited cu viteze slabe

Surfshark - nu este cel mai bun VPN pentru Torrent Freak.

Primul lucru pe care trebuie să-l cunoașteți este că Surfshark limitează P2P sau Torrenting la o mână de locații; Canada, Germania, Italia, Japonia, Olanda, Marea Britanie, SUA. Pentru mine acest lucru se referă în special la faptul că cea mai apropiată de locația mea ar fi Japonia.

Cu toate acestea, după cum puteți vedea din testul de viteză de mai sus, serverul din Japonia a mai funcționat relativ bine pentru mine. Din păcate, asta nu pare să se traducă foarte bine în viteze torrent.

Puteți să faceți torrent cu Surfshark, dar încet.

Am rulat un set de torrent-uri de testare, căutând filmele cu cele mai multe semințe pe care le-am putut găsi pentru a le observa cum ar face. Vitezele de descărcare torrent au fost o fracțiune din viteza testată, din motive necunoscute.

Acest lucru sa întâmplat de câteva ori ca și cum am încercat diverse lucruri, cum ar fi schimbarea de servere sau folosind diferite seturi de fișiere. De fapt, Surfshark pur și simplu nu pare să vrea să joace frumos cu P2P atât de mult. Puteți torent, dar încet.

2. Cel mai rapid server nu este necesar

Când am rulat aplicația VPN Surshark prima dată, am vrut să văd cât de bine ar face totul în mod implicit. Tot ce am făcut a fost să îl instalez, să introduc acreditările, apoi să dau clic pe "cel mai rapid server". Am fost conectat la un server local unde sunt - cu rezultate dezamăgitoare. Același lucru sa întâmplat și cu opțiunea "Cel mai apropiat server".

Sfatul meu ar fi să încercați mai întâi, dar dacă obțineți rezultate teribile, optați pentru un server alternativ. Personal, situația mea a funcționat cel mai bine conectând la un server Surfshark din Singapore.


Instalarea Surfshark pe dispozitivele dvs.

Cum se configurează SurfShark pe Windows 10

1. Aplicația SurfShark

configurarea VPN pe Windows 10 folosind aplicația
Aplicația Windows Surfshark este ușoară pentru începători (Accesați Surfshark online)

Există două moduri principale de configurare a unui SurfShark pe Windows 10. Primul și cel mai simplu mod este să utilizați aplicația oferită de SurfShark. Această metodă este preferată, deoarece, în afară de comoditate, vine cu alte funcții încorporate.

Pentru a instala aplicația:

  1. Accesați site-ul web Surfshark și descărcați aplicația Windows
  2. Faceți dublu clic pe fișierul instalator pentru a începe configurarea
  3. După instalarea, faceți clic pe Run pentru a porni aplicația

Când rulează aplicația, vi se va cere să vă conectați la contul dvs. sau să îl creați. Dacă nu v-ați înscris încă pentru serviciu, atunci alegeți să înregistrați un cont. Dacă aveți un cont existent, introduceți adresa de e-mail și parola. 

Pentru a vă conecta la un server SurfShark, puteți să faceți clic pe butonul „Conectați” și să lăsați Surfshark să aleagă cel mai bun server pentru dvs. sau să faceți clic pe o opțiune din fila „Locații” dacă doriți să vă conectați la o anumită țară / server. Surfshark are peste 3,000 de servere VPN în 61 de țări la care vă puteți conecta.

2. Instalare manuală pe Windows

configurarea VPN pe Windows 10 utilizând instalarea manuală
Interfața GUI OpenVPN este separată de instalarea de bază a Windows-ului.

Modul în care configurați manual SurfShark pe Windows depinde de protocolul pe care doriți să îl utilizați.

Diferite protocoale VPN oferă niveluri diferite de securitate și performanță. Pentru a afla mai multe despre acest lucru, citiți nostru Ghid VPN. Prefer, în mod normal, OpenVPN pentru o mai bună securitate în comparație cu alte protocoale existente.

Pentru a configura manual Surfshark pentru OpenVPN pe Windows:

  1. Descărcați GUI OpenVPN și instalați-l
  2. Descărcați fișierele de configurare OpenVPN (de obicei într-un fișier ZIP) de la furnizorul dvs. VPN. Vă recomand să extrageți aceste fișiere într-un folder separat din directorul dvs. de instalare OpenVPN (de ex. C: \ Users \ YourUsername \ OpenVPN \ config)
  3. Rulați aplicația OpenVPN
  4. Faceți clic dreapta pe pictograma OpenVPN de pe dvs. zona notificărilor
  5. Alegeți serverul dorit, apoi faceți clic pe „Conectați”
  6. Introduceți numele de utilizator și parola

Cum se configurează SurfShark pe Android

configurarea VPN pe Android
Trebuie doar să căutați furnizorul dvs. VPN pe Play Store

Având în vedere simplitatea modului în care dispozitivele mobile gestionează lucrurile, configurarea SurfShark pe Android este probabil cea mai simplă dintre toate metodele:

  1. Lansați aplicația Play Store pe dispozitiv
  2. Căutați Surfshark și instalați-l
  3. Porniți aplicația și conectați-vă folosind datele de acreditare
  4. Apăsați butonul „Conectați” pentru a porni serviciul

Puteți, de asemenea, să alegeți locația dvs. din lista serverelor / țărilor din aplicație. 

Configurarea pe iOS

configurarea VPN pe iOS
VPN-urile bazate pe dispozitive mobile sunt simplu de utilizat

Configurarea unui VPN pe dispozitivul iOS ar trebui să fie doar simplă ca pe platforma Android:

  1. Găsiți aplicația Surfshark în App Store
  2. Descărcați și instalați aplicația
  3. După ce ați terminat, lansați aplicația și apăsați butonul „Conectați-vă”

Cum se configurează conexiunile SurfShark bazate pe browser

SurfShark are o extensie bazată pe browser (atât pentru Chrome cât și pentru Firefox) pe care o puteți folosi.

Chrome Browser

Configurarea VPN pe browserul Chrome
Puteți controla toate funcțiile Surfshark din extensia Chrome
  1. Accesați magazinul web Chrome și căutați extensia VPN
  2. Când îl găsiți pe cel potrivit, faceți clic pe „Adăugați la Chrome”
  3. Faceți clic pe pictograma de extensie din bara de instrumente a browserului dvs.
  4. Introduceți datele de autentificare
  5. Apăsați butonul „Conectare rapidă” și ați terminat

Firefox Browser

Configurarea VPN pe browserul Firefox
VPN-urile bazate pe browser sunt rapide și ușor de instalat
  1. Faceți clic pe Meniu (pictograma cu trei linii orizontale) și faceți clic pe „Adaosuri”
  2. Căutați furnizorul VPN și faceți clic pe el
  3. Faceți clic pe „+ Adăugare la Firefox”
  4. Odată instalat, faceți clic pe pictograma de pe bara de instrumente și introduceți datele de acreditare
  5. Pur și simplu faceți clic pe „Conectare rapidă” și sunteți gata să mergeți

Cum se configurează Surfshark pe routere

configurarea VPN pe routere
VPN-urile pot fi instalate pe unele routere, dar de multe ori au performanțe limitate.

Înainte de a începe, este important să realizăm câteva lucruri despre VPN și routere. Întrucât VPN-urile folosesc adesea criptarea grea, performanțele pe routere sunt adesea afectate negativ datorită capacității lor hardware limitate.

De asemenea, nu toate routerele vor suporta VPN-urile. Dacă doriți să utilizați un VPN pe router, asigurați-vă că este capabil să facă acest lucru înainte de a vă înscrie la serviciu! Similar cu configurația manuală pe Windows, va trebui mai întâi să descărcați fișierele de configurare OpenVPN ale lui Surfshark. Apoi:

  1. Conectați-vă la panoul de administrare al routerului dvs.
  2. Din meniu, faceți clic pe „VPN”, apoi pe „OpenVPN”
  3. Selectați „Client OpenVPN” și faceți clic pe „Adăugare profil”
  4. Selectați fila „OpenVPN” și completați datele de acreditare
  5. Faceți clic pe „Alegeți fișier” pentru a selecta un fișier de configurare OpenVPN, apoi faceți clic pe „Încărcare”
  6. Faceți clic pe „OK”

Odată făcut acest lucru, profilul ar trebui să apară sub lista dvs. de conexiuni VPN din router. Pentru a începe oricare dintre ele, alegeți-l pe cel dorit și apăsați butonul „Activare” de lângă acesta.

Verdict: Surfshark face valuri!

În mod normal, eu sunt un recenzent și chiar îmi place să cântăresc cât mai mulți factori posibil. Acest lucru este temperat atât de experiența personală, cât și de toate eforturile mele pentru a păstra orice părtinire din ea. Fără îndoială, de data aceasta pot spune că sunt foarte impresionat de ceea ce oferă Surfshark.

Acest lucru este valabil mai ales, dat fiind că am observat personal dezvoltarea lor de la un nou copil la bloc până la oferta impresionantă pe care o au astăzi. Da, este posibil să fie încă relativ noi, dar sunt serioși în afaceri.

În mai puțin de un an, au introdus funcții noi și au mai mult decât dublat numărul de servere pe care le aveau la prima conectare. În același timp, chiar și cu o mică drumeție, prețurile sunt mai mult decât competitive.

Surfshark rămâne ferm ca unul dintre VPN-urile de top din lista mea de favorite.

A recapitula -

Pro-urile de Surfshark

  • Nu se înregistrează
  • Securitate și navigare anonimă
  • O gamă largă de aplicații
  • Excelentă asistență pentru clienți
  • Conexiuni nelimitate
  • Viteze fantastice
  • Netflix Works
  • Surfshark vine la prețuri incredibile

Surfshark Cons

  • Serverele P2P Limited cu viteze slabe
  • Cel mai rapid server nu este necesar

Alternative SurfShark

Pentru a vedea mai multe opțiuni în serviciile VPN, verificați-ne listă cu cele mai bune servicii VPN 10.

Câștigarea divulgării - Folosim legături de afiliere în acest articol. WHSR primește taxe de trimitere de la companii menționate în acest articol. Opiniile noastre se bazează pe experiență reală și date de testare reale.

Despre Timothy Shim

Timothy Shim este scriitor, editor și tehnician geek. Începând cu cariera sa în domeniul tehnologiei informației, el și-a găsit rapid amprenta și de atunci a lucrat cu titluri media internaționale, regionale și interne, printre care ComputerWorld, PC.com, Business Today și Asian Banker. Expertiza sa constă în domeniul tehnologiei atât din punct de vedere al consumatorilor, cât și al întreprinderilor.

Conectați: