Surfshark Recenzie

Actualizat: 2022-06-14 / Articol de: Timothy Shim

Companie: SurfShark

Context: Surfshark este un relativ nou venit la Virtual Private Network (VPN) scena și a apărut cu o bubuitură. Înființat în 2018 în Insulele Virgine Britanice, furnizorul VPN deține o rețea mare de peste 3,200 de servere în aproximativ 65 de țări.

Pret de inceput: $ 2.49

Valută: USD

Vizitați online: https://www.surfshark.com

Rezumatul revizuirii și evaluările

5

De-a lungul ani Surfshark a crescut un serviciu deja impresionant. Suport nelimitat pentru conexiuni, spoofing GPS, servere doar RAM, politică fără jurnal verificată de terți, plus funcționează bine în China – furnizorul VPN se remarcă atât în ​​ceea ce privește utilizarea, cât și raportul calitate-preț.

Un alt lucru care m-a încântat a fost știrea că are sediul în Insulele Virgine Britanice (BVI). Insulele Virgine Britanice sunt un teritoriu britanic de peste mări, după cum știm, dar nu au legi cunoscute privind păstrarea datelor despre care să vorbim și au propriile sale separate. sistemul judiciar. Acest lucru îl face o bază ideală pentru companiile VPN, deoarece aceasta face parte din activitatea lor de bază - anonimatul.

Cu asta în minte, m-am înscris la un plan de doi ani și am sărit chiar înăuntru, executându-l prin lucrări.

Rezumatul videoclipului

1. Nu se înregistrează

Ce înseamnă nu logare la SurfShark

După cum am menționat mai devreme, primul lucru care m-a făcut să iau notă Surfshark a fost baza BVI din care funcționează. Acest lucru este de foarte bun augur pentru politica de interzicere a tăierii pe care o are compania. Pretinde că stochează doar cantități limitate de date ale utilizatorilor pentru scopuri specifice.

Potrivit acestora, singurele informații care sunt păstrate sunt adresa dvs. de e-mail și unele informații de facturare în cazul în care se solicită restituiri. Procesul de înscriere pare să confirme acest lucru, iar informațiile disponibile în panoul de gestionare a contului se desfășoară, de asemenea. Singurul lucru vizibil este adresa dvs. de e-mail și setările.

SurfSharkNote despre interzicerea înregistrării

Surfshark nu colectează și nu adună date cum ar fi adrese IP, istoric de navigare, informații despre sesiune, lățime de bandă utilizată, marcaje orare a conexiunii, trafic de rețea și alte date similare (sursă).

Audit independent

Surfshark de asemenea, pretinde că a trecut prin audituri independente de către Cure53. Iată raportul lor de audit SurfShark Extensie VPN Chrome (2018) și SurfShark Infrastructură (2021).

* Notă: Cure53 (cure53.de) este un german securitate cibernetică firma fondată de Dr. Mario Heiderich. Are aproape un deceniu de experiență în domeniu, inclusiv un audit al unei aplicații mobile de monitorizare parentală sud-coreeană.

2. Securitate și navigare anonimă

Ca și în cazul majorității VPN-urilor, Surfshark vine cu o gamă de protocoale din care puteți alege. Totuși, alegerile de aici sunt puțin mai limitate decât de obicei. Aveți acces doar la IKEv2, OpenVPN (TCP sau UDP) și un protocol puțin cunoscut numit Shadowsocks.

Includerea lui Shadowsocks a fost un pic surprinzător la început, de la dezvoltatorul său a fost cerut nu mai lucrați la cod și eliminați-l din GitHub unde a fost distribuit. Protocolul rămâne în viață, însă are acum propriul său sit: Shadowsocks.

Este probabil ca utilizarea acestui protocol să fie utilă pentru utilizatorii din China continentală să-și croiască drum pe lângă Marele Firewall. Deși nu există o afirmație oficială reală, am observat Surfshark să funcționeze relativ bine din China de ceva timp.

Test de conectivitate China
Realizăm teste de conectivitate în China, captura de ecran este rezultatul în aprilie 2021.

Au fost introduse noi funcții de confidențialitate

Pe lângă toate acestea Surfshark și-a acumulat abur și fie a adăugat recent, fie va adăuga în curând câteva funcții interesante. În acest moment, a fost inclusă falsificarea GPS, împreună cu autentificarea cu 2 factori (2FA).

Mai important, s-au convertit în servere numai RAM, ceea ce înseamnă că confidențialitatea dvs. este practic asigurată. De fiecare dată când alimentarea este pornită pe serverele lor, totul este complet șters.

3. O gamă largă de aplicații

Surfshark are o gamă largă de aplicații pe care le puteți utiliza pentru a o instala pe aproape orice tip de dispozitiv conectat. Aceasta include totul, de la platformele Windows și Linux sau Mac utilizate pe scară largă până la dispozitive mobile și chiar televizoare inteligente și unele routere.

Există, de asemenea, variante pe care le puteți utiliza cu browsere populare, cum ar fi Chrome și Firefox. Trebuie remarcat faptul că extensia Chrome pentru Surfshark a fost auditate de o firmă independentă la sfarsitul 2018, trecand cu doar doua defecte minore gasite.

SurfShark este soluția VPN pentru Windows PC, Mac, Android, Android TV, iOS, Linux, Chrome și Firefox pentru a vă asigura viața digitală.
Pe lângă sistemele de operare populare pentru computere și dispozitive mobile, puteți utiliza și SurfShark VPN pentru Apple TV, Samsung TV, Fire TV, Roku, Android TV, Chromecast, Nvidia Shield și altele.

4. Excelentă asistență pentru clienți

Înregistrări recente de chat cu Surfshark a sustine
Una dintre înregistrările mele de chat cu Surfshark sprijini.

Verificând suportul pentru clienți, am fost foarte mulțumit de rezultate de fiecare dată. I-am contactat de două ori, o dată cu o anchetă de vânzări și o altă întrebare cu o natură mai tehnică. Ambele răspunsuri au fost rapide (în câteva secunde).

De asemenea, am fost mulțumită de nivelul de cunoștințe afișat de personalul de asistență care a reușit să-mi rezolve problemele în mod rapid și eficient.

5. Conexiuni / dispozitive nelimitate

SurfShark acceptă dispozitive nelimitate.
Conectați-vă simultan la SurfShark cu dispozitive nelimitate.

Problemele legate de numărul de dispozitive pe care le puteți conecta la o rețea VPN s-au concentrat doar pe parcursul ultimului an sau cam așa ceva. În trecut, trebuia să ne ocupăm, în principal, de protejarea unui dispozitiv static și a unui dispozitiv mobil (de obicei).

Astăzi, datorită IoT, practic totul este conectat la Internet. O gospodărie poate avea cu ușurință până la dispozitivele 10 conectate la diferite rețele. Locul meu, de exemplu, are trei telefoane mobile, trei tablete, două calculatoare desktop, un laptop, un router și un televizor inteligent!

Surfshark este unul dintre puținele servicii VPN din jur care nu limitează numărul de conexiuni pe care le puteți utiliza în același timp - indiferent dacă sunteți o familie cu șase dispozitive - fiecare streaming Netflix sau Hulu - sau o afacere cu mai multe magazine . 

6. Performanță de viteză fantastică

discutând Viteze VPN este o cutie complet diferită de viermi, deci dacă nu sunteți sigur ce face VPN-ul dvs. să meargă rapid (sau lent), verificați VPN ghid aici.

SurfShark Teste de viteză VPN

Pe scurt, iată rezultatul din care am obținut SurfShark Teste de viteză VPN.

LocațieDescărcare (Mbps)Încărcare (Mbps)Ping (ms)
Benchmark (fără VPN)305.78119.066
Singapore (WireGuard)178.55131.56194
Singapore (fără WireGuard)200.4693.3911
Statele Unite (WireGuard)174.71115.65176
Statele Unite (fără WireGuard)91.3127.23190
Regatul Unit (WireGuard)178.55131.56194
Olanda (fără WireGuard)170.592.71258
Africa de Sud (WireGuard)168.3886.09258
Africa de Sud (fără WireGuard)47.614.28349
Australia (WireGuard)248.36182.1454

Notă: Testele de viteză cu WireGuard sunt cele mai recente.

Benchmark – Test de viteză fără SurfShark VPN

Surfshark test de viteză - Benchmark (fără VPN): la momentul testării, am primit peste 300 Mbps pe o linie de 500 Mbps
Benchmark (fără VPN): La momentul testării am primit 300 + Mbps pe o linie 500Mbps

SurfShark Teste de viteză (cu conexiune WireGuard)

SurfsharkSe spune că noul protocol WireGuard este foarte promițător și am efectuat câteva teste care reflectă acest lucru. Rețineți totuși că latența rămâne aceeași.

Înainte de testare Surfshark, am efectuat mai întâi un test de viteză pe linia mea pentru a-i măsura viteza la momentul respectiv.

SurfShark (cu WireGuard) viteza din Regatul Unit (rezultatul real aici).
SurfShark (cu WireGuard) viteza din Australia (rezultatul real aici).
SurfShark (cu WireGuard) viteza din Statele Unite (rezultatul real aici).
SurfShark (cu WireGuard) viteza din Africa de Sud (rezultatul real aici).
SurfShark (cu WireGuard) viteza din Singapore (rezultatul real aici).

SurfShark Teste de viteză (fără WireGuard)

Asia (Singapor)

SurfShark test de viteza din Singapore (vedeți rezultatul real aici).

Am ales Singapore pentru testul meu din regiunea Asia, deoarece are unele dintre cele mai bune infrastructuri din jur și este un important centru de tranzit pentru conexiunile internaționale. Sincer, ochii mei aproape au ieșit din cap, văzând că am reușit să ating 200Mbps pe un test din aval.

Rezultatul este pur și simplu cel mai bun pe care l-am întâlnit până acum și am re-testat de câteva ori doar pentru a vă asigura că a fost corect (a fost).

Europa (Olanda)

SurfShark test de viteza din Olanda (vedeți rezultatul real aici).

Vitezele de la conectarea mea la un server VPN bazat pe Europa au fost la fel de bune, semnul fiind cel mai mult în decursul ping-ului lung.

SUA (Seattle)

Surfshark test de viteza - SurfShark test de viteză din Statele Unite (vezi rezultatul real aici).
SurfShark test de viteză din Statele Unite (vedeți rezultatul real aici).

De la un server VPN bazat pe SUA, viteza a scăzut din nou pentru mine. Acest lucru se așteaptă, de obicei, de când sunt fizic la fel de departe de SUA. Cu toate acestea, 91 Mbps este încă un rezultat excelent și mai mult decât suficient, teoretic, pentru a transmite stream video chiar și la 8K.

Africa (Africa de Sud)

Surfshark test de viteza - SurfShark test de viteză din Africa de Sud (vezi rezultatul real aici).
SurfShark test de viteză din Africa de Sud (vedeți rezultatul real aici).

Africa a fost oaia neagră obișnuită din familie, dar a avut încă un rezultat mai bun decât am putut obține de la alte servicii VPN. 47 Mbps poate suna puțin mai lent dacă ați fi comparat-o cu viteza implicită a liniei, dar cu siguranță este suficientă chiar și pentru redarea fluxului video 4K.

7. Netflix Works

Poți să folosești SurfShark pentru a ocoli geo-blocarea Netflix și pentru a viziona filme disponibile numai în alte țări.

Netflix funcționează, așa că nu cred că există prea multe alte lucruri de discutat despre asta.

Un punct de remarcat este că, din cauza creșterii ping-urilor pentru servere mai îndepărtate, există o întârziere ușor vizibilă la încărcarea paginilor pe Netflix. Puțin enervant, dar streamingul funcționează în continuare bine.

8. Surfshark Vine la prețuri incredibile

Surfshark cel mai recent preț
Surfshark Plan de 24 de luni la prețul de 2.49 USD/lună.

Surfshark a suferit recent o revizuire minoră a prețului, ridicându-l puțin. Având în vedere cât de repede s-au dezvoltat - atât în ​​funcții, cât și în rețea, acest lucru nu este o surpriză.

Ca întotdeauna, alegerea planurilor extinse este singura modalitate de a obține valoare reală din serviciile VPN. Ca Surfshark utilizator de peste un an, pot să vă spun că merită absolut.

Planul de doi ani se ridică în prezent la 2.49 USD/lună și rămâne una dintre cele mai bune propuneri raportate la raportul calitate-preț pe care le-am văzut până în prezent. Da, pot fi opțiuni mai ieftine în jur, dar nu cu calitatea Surfshark oferă – în multe cazuri, nici măcar aproape.

Comparaţie Surfshark stabilirea prețurilor cu alte servicii VPN

Servicii VPN *6 luni abonamentAbonament de 1 anAbonament de 2/3 ani
Surfshark$ 12.95 / mo$ 3.99 / mo$ 2.30 / mo
AtlastVPN$ 10.99 / mo$ 3.29 / mo$ 1.99 / mo
CyberGhost$ 12.99 / mo$ 4.29 / mo$ 3.25 / mo
ExpressVPN$ 12.95 / mo$ 8.32 / mo$ 8.32 / mo
IPVanish$ 10.99 / mo$ 3.99 / mo$ 3.99 / mo
NordVPN$ 11.99 / mo$ 4.99 / mo$ 3.99 / mo
PureVPN$ 10.95 / mo$ 10.95 / mo$ 3.33 / mo
TorGuard$ 9.99 / mo$ 4.99 / mo$ 4.99 / mo
VyprVPN$ 15.00 / mo$ 8.33 / mo$ 8.33 / mo


* Notă – Prețul a fost verificat exact în aprilie 2022. Faceți clic pe linkuri pentru a citi rezultatele analizelor noastre și ale testelor de viteză pentru fiecare serviciu VPN. 

Surfshark Contra: Ce se poate SurfShark Fă mai bine?

1. Serverele P2P Limited cu viteze slabe

Surfshark - Nu cel mai bun VPN pentru ciudații Torrent.

Primul lucru pe care trebuie să-l știi este acela Surfshark limitează P2P sau Torrenting-ul la o mână de locații; Canada, Germania, Italia, Japonia, Olanda, Marea Britanie, SUA. Pentru mine, acest lucru este deosebit de îngrijorător, deoarece cea mai apropiată de locația mea ar fi Japonia.

Cu toate acestea, după cum puteți vedea din testul de viteză de mai sus, serverul din Japonia a mai funcționat relativ bine pentru mine. Din păcate, asta nu pare să se traducă foarte bine în viteze torrent.

Puteți face torrent cu Surfshark, dar încet.

Am rulat un set de torrent-uri de testare, căutând filmele cu cele mai multe semințe pe care le-am putut găsi pentru a le observa cum ar face. Vitezele de descărcare torrent au fost o fracțiune din viteza testată, din motive necunoscute.

Acest lucru s-a întâmplat de câteva ori când am încercat diverse lucruri, cum ar fi schimbarea serverelor sau utilizarea diferitelor seturi de fișiere. Faptul este, Surfshark pur și simplu nu pare să vrea să se joace frumos cu P2P atât de mult. POȚI torrent, dar încet.

2. Cel mai rapid server nu este necesar

Când am rulat aplicația VPN Surshark prima dată, am vrut să văd cât de bine ar face totul în mod implicit. Tot ce am făcut a fost să îl instalez, să introduc acreditările, apoi să dau clic pe "cel mai rapid server". Am fost conectat la un server local unde sunt - cu rezultate dezamăgitoare. Același lucru sa întâmplat și cu opțiunea "Cel mai apropiat server".

Sfatul meu ar fi să îl încercați mai întâi, dar dacă obțineți rezultate groaznice, optați pentru un server alternativ. Personal, situația mea a funcționat cel mai bine dacă se conectează la o persoană din Singapore Surfshark Server.

Surfshark Ghid de instalare

Cum se configurează SurfShark pe Windows 10

1. SurfShark aplicaţia

configurarea VPN pe Windows 10 folosind aplicația
Surfshark Aplicația Windows este ușoară pentru începători (Vizita Surfshark on-line)

Există două moduri principale în care puteți configura a SurfShark pe Windows 10. Prima și cea mai simplă modalitate este să utilizați aplicația oferită de SurfShark. Această metodă este preferată deoarece, în afară de comoditate, vine cu alte caracteristici încorporate.

Pentru a instala aplicația:

  1. Vizitați Surfshark și descărcați aplicația Windows
  2. Faceți dublu clic pe fișierul instalator pentru a începe configurarea
  3. După instalarea, faceți clic pe Run pentru a porni aplicația

Când rulează aplicația, vi se va cere să vă conectați la contul dvs. sau să îl creați. Dacă nu v-ați înscris încă pentru serviciu, atunci alegeți să înregistrați un cont. Dacă aveți un cont existent, introduceți adresa de e-mail și parola. 

Pentru a vă conecta la un SurfShark server, puteți fie să faceți clic pe butonul „Conectați” și să lăsați Surfshark alegeți cel mai bun server pentru dvs. sau faceți clic pe o opțiune din fila „Locații” dacă doriți să vă conectați la orice țară/server anume. Surfshark are peste 3,000 de servere VPN în 61 de țări la care te poți conecta.

2. Instalare manuală pe Windows

configurarea VPN pe Windows 10 utilizând instalarea manuală
Interfața GUI OpenVPN este separată de instalarea de bază a Windows-ului.

Modul în care ai configurat SurfShark manual pe Windows depinde de ce protocol doriți să utilizați.

Diferite protocoale VPN oferă niveluri diferite de securitate și performanță. Pentru a afla mai multe despre acest lucru, citiți nostru Ghid VPN. Prefer, în mod normal, OpenVPN pentru o mai bună securitate în comparație cu alte protocoale existente.

A înscena Surfshark manual pentru OpenVPN pe Windows:

  1. Descărcați GUI OpenVPN și instalați-l
  2. Descărcați fișierele de configurare OpenVPN (de obicei într-un fișier ZIP) de la furnizorul dvs. VPN. Vă recomand să extrageți aceste fișiere într-un folder separat din directorul dvs. de instalare OpenVPN (de ex. C: \ Users \ YourUsername \ OpenVPN \ config)
  3. Rulați aplicația OpenVPN
  4. Faceți clic dreapta pe pictograma OpenVPN de pe dvs. zona notificărilor
  5. Alegeți serverul dorit, apoi faceți clic pe „Conectați”
  6. Introduceți numele de utilizator și parola

Cum configurați SurfShark pe Android

configurarea VPN pe Android
Trebuie doar să căutați furnizorul dvs. VPN pe Play Store

Având în vedere simplitatea modului în care dispozitivele mobile gestionează lucrurile, configurarea SurfShark pe Android este probabil cea mai ușoară dintre toate metodele:

  1. Lansați aplicația Play Store pe dispozitiv
  2. Caută Surfshark și instalați-l
  3. Porniți aplicația și conectați-vă folosind datele de acreditare
  4. Apăsați butonul „Conectați” pentru a porni serviciul

Puteți, de asemenea, să alegeți locația dvs. din lista serverelor / țărilor din aplicație. 

Cum se configurează SurfShark pe iOS

configurarea VPN pe iOS
VPN-urile bazate pe dispozitive mobile sunt simplu de utilizat

Configurarea unui VPN pe dispozitivul iOS ar trebui să fie doar simplă ca pe platforma Android:

  1. Găsi Surfshark aplicația din App Store
  2. Descărcați și instalați aplicația
  3. După ce ați terminat, lansați aplicația și apăsați butonul „Conectați-vă”

Cum se configurează bazat pe browser SurfShark Conexiuni

SurfShark are o extensie bazată pe browser (atât pentru Chrome, cât și pentru Firefox) pe care o puteți utiliza.

Browser Chrome

Configurarea VPN pe browserul Chrome
Puteți controla totul Surfshark funcțiile din extensia Chrome
  1. Accesați magazinul web Chrome și căutați extensia VPN
  2. Când îl găsiți pe cel potrivit, faceți clic pe „Adăugați la Chrome”
  3. Faceți clic pe pictograma de extensie din bara de instrumente a browserului dvs.
  4. Introduceți datele de autentificare
  5. Apăsați butonul „Conectare rapidă” și ați terminat

Firefox browser

Configurarea VPN pe browserul Firefox
VPN-urile bazate pe browser sunt rapide și ușor de instalat
  1. Faceți clic pe Meniu (pictograma cu trei linii orizontale) și faceți clic pe „Adaosuri”
  2. Căutați furnizorul VPN și faceți clic pe el
  3. Faceți clic pe „+ Adăugare la Firefox”
  4. Odată instalat, faceți clic pe pictograma de pe bara de instrumente și introduceți datele de acreditare
  5. Pur și simplu faceți clic pe „Conectare rapidă” și sunteți gata să mergeți

Cum se configurează Surfshark pe routere

configurarea VPN pe routere
VPN-urile pot fi instalate pe unele routere, dar de multe ori au performanțe limitate.

Înainte de a începe, este important să ne dăm seama de câteva lucruri despre VPN și routere. Deoarece VPN-urile folosesc adesea grele criptare, performanța pe routere este adesea afectată negativ din cauza capacităților hardware limitate ale acestora.

De asemenea, nu toate routerele vor accepta VPN-uri. Dacă doriți să utilizați un VPN pe router, asigurați-vă că poate face acest lucru înainte de a vă înscrie la serviciu! Similar cu configurarea manuală pe Windows, mai întâi va trebui să descărcați Surfsharkfișierele de configurare OpenVPN ale lui. Apoi:

  1. Conectați-vă la panoul de administrare al routerului dvs.
  2. Din meniu, faceți clic pe „VPN”, apoi pe „OpenVPN”
  3. Selectați „Client OpenVPN” și faceți clic pe „Adăugare profil”
  4. Selectați fila „OpenVPN” și completați datele de acreditare
  5. Faceți clic pe „Alegeți fișier” pentru a selecta un fișier de configurare OpenVPN, apoi faceți clic pe „Încărcare”
  6. Faceți clic pe „OK”

Odată făcut acest lucru, profilul ar trebui să apară sub lista dvs. de conexiuni VPN din router. Pentru a începe oricare dintre ele, alegeți-l pe cel dorit și apăsați butonul „Activare” de lângă acesta.

Gânduri finale: Surfshark face valuri!

În mod normal, sunt un recenzent uniform și îmi place să cântăresc cât mai mulți factori. Acest lucru este temperat atât de experiența personală și am făcut tot posibilul pentru a împiedica orice părtinire. Fără îndoială, de data aceasta pot spune că sunt foarte impresionat de ce Surfshark are de oferit.

Acest lucru este valabil mai ales, dat fiind că am observat personal dezvoltarea lor de la un nou copil la bloc până la oferta impresionantă pe care o au astăzi. Da, este posibil să fie încă relativ noi, dar sunt serioși în afaceri.

În mai puțin de un an, au introdus funcții noi și au mai mult decât dublat numărul de servere pe care le aveau la prima conectare. În același timp, chiar și cu o mică drumeție, prețurile sunt mai mult decât competitive.

Surfshark rămâne ferm unul dintre cele mai bune VPN-uri de pe lista mea de favorite.

Despre Timothy Shim

Timothy Shim este scriitor, editor și tehnician geek. Începând cu cariera sa în domeniul tehnologiei informației, el și-a găsit rapid amprenta și de atunci a lucrat cu titluri media internaționale, regionale și interne, printre care ComputerWorld, PC.com, Business Today și Asian Banker. Expertiza sa constă în domeniul tehnologiei atât din punct de vedere al consumatorilor, cât și al întreprinderilor.

Conectați: