Cel mai bun VPN pentru Hong Kong (pe baza testelor de conectivitate și a prețurilor)

Actualizat: 02 noiembrie 2021 / Articol de: Timothy Shim
VPN pentru Hong Kong

Hong Kong rămâne o destinație turistică renumită și este, de asemenea, un centru financiar global favorizat. Cu toate acestea, vizitatorii trebuie să se bazeze pe Virtual Private Network (VPN) servicii pentru a obține acces la site-urile web, servicii sau chiar aplicații cu care sunt obișnuite (vezi cazuri de cenzură).

Premium vs VPN ieftin vs gratuit - La ce să ne așteptăm?

VPNTrebuie avutRecomandat pentru ...
Peste 5 USD / lună
  • Acoperire excelentă a rețelei
  • Gama bună de protocoale
  • Viteze mari
  • Cerințe puternice de confidențialitate
  • Streaming media bun
  • Utilizarea afacerii
Sub 5 USD / lună
  • Acoperirea cel puțin strategică a rețelei regionale
  • Viteze bune
  • Utilizarea zilnică regulată a internetului
Gratuit VPN
  • Protecție de bază
  • Viteze utile
  • Utilizare pe termen scurt
  • Încercarea de interese

Ce face un VPN bun pentru Hong Kong?

  • Nu există politică de înregistrare
  • Companie cu sediul în afara 5/9/14-Eyes Alliance Country
  • Criptare robustă
  • Viteza mare de conexiune
  • Acoperire excelentă a rețelei
  • Capabil să ocolească cenzura strânsă
  • Compatibil cu dispozitive și platforme majore

Mai multe detalii de la partea de jos a acestui articol.

Mărci VPN notabile inclusiv ExpressVPN și Vypr au fost observate că scad ușor sub standardele lor obișnuite ridicate în China. Testele observate folosind aceste servicii indică o conectivitate slabă (în și din China continentală) în ansamblu. 

Ca exemplu, datele noastre de testare indică acest lucru NordVPN conexiunile din China nu reușesc să ajungă la servere aproximativ 66% din timp. Chiar dacă reușiți să vă conectați, viteza de descărcare și încărcare este scăzută, ceea ce face ca acest lucru (unul dintre VPN-urile mele preferate) să fie literalmente inutil acolo.

ExpressVPN, o altă alegere populară și foarte reputațională, nu reușește să se conecteze în China de cele mai multe ori. Aceste fapte sunt deprimante, dar există o serie de VPN-uri surprinzătoare care au reușit să mențină operațiuni decente în China.

Iată lista VPN-urilor de top care funcționează pentru Hong Kong:

1. Surfshark

Surfshark - cel mai bun VPN pentru Hong Kong

Site-ul: https://surfshark.com/

Recenzie SurfShark

Surfshark este un serviciu VPN relativ nou, dar a luat avânt în ultimii ani. Acest lucru nu este surprinzător, deoarece este unul dintre puținele VPN-uri care oferă conexiuni simultane nelimitate pe mai multe platforme. Deci, când vă aflați în Hong Kong, nu va trebui să vă faceți griji cu privire la protejarea întregii familii.

Citiți recenzia mea Surfshark pentru a afla mai multe.

Privat și sigur

Cu sediul în Insulele Virgine Britanice, o țară fără legi obligatorii privind păstrarea datelor, Surfshark se mândrește cu o politică strictă de neînregistrare; politica sa de confidențialitate a fost verificată independent de către Cure53, dovedind că Surfshark nu înregistrează niciuna dintre activitățile dvs. 

Cu peste 3200 de servere la nivel mondial, inclusiv în Hong Kong în sine, vă veți bucura de opțiuni de conectivitate ridicate. Acestea vă pot ajuta să vă asigurați confidențialitatea digitală 24/7 și să vă oferiți funcții conexe. 

Streaming local și internațional

De exemplu, serverele ascunse vă pot ajuta să vă mascați complet traficul VPN. Nimeni nu va ști că folosiți chiar și un VPN - așa că veți fi blocat. În plus, puteți accesa atât site-uri de streaming locale din Hong Kong, cât și conținut străin fără probleme; ViuTV, TVB, RTHK, Bloomberg, BBC, CNN, TVMost, Netflix, HBO Asia printre altele. 

De asemenea, împreună cu funcții de securitate precum criptarea pe 256 de biți (un standard puternic de criptare), comutatorul kill, protecția împotriva scurgerilor, tunelarea divizată, modul Camuflaj și suita CleanWeb, care blochează reclame și programe malware, toate acestea fac din Surfshark alegerea preferată .

Teste de viteză SurfShark

LocațieDescărcare (Mbps)Încărcare (Mbps)Ping (ms)
Benchmark (fără VPN)305.78119.066
Singapore (WireGuard)178.55131.56194
Singapore (fără WireGuard)200.4693.3911
Statele Unite (WireGuard)174.71115.65176
Statele Unite (fără WireGuard)91.3127.23190
Regatul Unit (WireGuard)178.55131.56194
Olanda (fără WireGuard)170.592.71258
Africa de Sud (WireGuard)168.3886.09258
Africa de Sud (fără WireGuard)47.614.28349
Australia (WireGuard)248.36182.1454

Cât de bine funcționează Surfshark în Hong Kong?

Datele indică faptul că conectarea la Surfshark în China nu a avut probleme - în medie, o conectivitate enormă de 100%, cu 286 ms, necesari pentru a ajunge la un server VPN ales.

2. TorGuard

TorGuard - VPN pentru Hong Kong

Site-ul: https://torguard.net/

Despre TorGuard

Cu sediul în Nevis, Indiile de Vest, TorGuard afirmă că are o politică strictă de neînregistrare. Cu toate acestea, această afirmație este destul de vagă, deoarece nu există audituri publice disponibile. Spre deosebire de Surshark, TorGuard poate suporta până la cinci dispozitive simultane. 

Oferă criptare AES-256 cu SHA-512, alături de protocoale unice nerecuperabile precum Stunnel, OpenVPN, SSTP și Tuneluri SSH. Din păcate, pe măsură ce nivelurile de criptare cresc, viteza va avea de suferit. Va trebui să cântăriți în orice moment nevoia dvs. de viteză față de securitate.

Funcția kill switch este specifică aplicației, astfel încât să puteți termina anumite procese în cazul unei căderi a conexiunii VPN. Acest lucru vă oferă mai mult control. Modul Stealth al lui TorGuard ajută la depășirea restricțiilor de geolocalizare. În plus, ei susțin că au protecție împotriva scurgerilor cunoscute. 

Din păcate, interfața poate părea destul de datată și, de asemenea, nu oferă o experiență bună pentru utilizator. În plus, utilizarea TorGuard poate necesita anumite cunoștințe tehnice. Deci, pentru cei dintre voi care nu sunt pricepuți la tehnologie, utilizarea TorGuard poate fi destul de intimidantă.

Aflați mai multe din recenzia noastră TorGuard.

Cât de bine funcționează TorGuard în Hong Kong?

După ce a implementat peste 3000 de servere în peste 50 de țări, inclusiv în Hong Kong, TorGuard vă asigură accesul la conținut local împreună cu conținut străin fără restricții. În general, stabilitate și potențial mare.

3. FastestVPN

FastestVPN - VPN pentru Hong Kong

Site-ul: https://fastestvpn.com/

Despre FastestVPN

Cu sediul în Insulele Cayman, FastestVPN își are fundația pe teritoriul autonom britanic de peste mări. Ei s-au angajat să nu împărtășească date cu terți, dar dovezile nu sunt clare. 

FastestVPN oferă servere limitate - disponibile în peste 40 de țări. Cu toate acestea, ei au o prezență în Hong Kong. Serviciul acceptă IKEv2, L2TP, PPTP, precum și OpenVPN (atât TCP, cât și UDP). 

Securitatea se bazează pe criptare AES 256-Bit. Echipat cu un firewall NAT încorporat, care este asemănător cu a avea un perete împotriva traficului de intrare nesolicitat, FastestVPN ajută la creșterea securității dispozitivelor dvs. 

Spre deosebire de Surfshark, FastestVPN permite conectarea a până la 10 dispozitive simultan cu un singur cont. Unii au susținut că FastestVPN nu este atât de configurabil și viteza sa este lentă. 

Iată avantajele și dezavantajele FastestVPN.

Cât de bine funcționează FastestVPN în Hong Kong?

Cel mai rapid VPN poate fi în general bun dacă locuiți într-o zonă foarte urbană sau cu un buget foarte restrâns. Dacă aveți nevoi mai specializate și căutați un furnizor premium în Hong Kong, cel mai bine este să luați în considerare opțiuni mai bune, cum ar fi Surfshark.

 

De ce ai nevoie de un VPN pentru Hong Kong?

În timp ce guvernul chinez blochează mult digital acces la lumea exterioară, Hong Kong și-a menținut credința într-un stil de viață liber. A făcut parte din politica mult-lăudată „o țară, două sisteme” introdusă de Beijing atunci când Hong Kong s-a întors în patria mamă în 1997.

Cu toate acestea, încet, dar sigur, China nu a putut rezista strângându-i prinderea pe Orașul Mondial al Asiei. Politica din ce în ce mai părtinitoare, împinsă de loialiștii PCC inserați, a dus la proteste în masă în această mică regiune.

Rezultatul a fost un control sporit al poliției, controlul în masă pe suporturile digitale și blocarea conținutului neprietenos al PCC. Acest lucru a adus în mod natural o creștere a interesului pentru VPN-uri.

Dacă sunteți vizitator, s-ar putea să nu fiți obișnuiți să vă monitorizați toate activitățile digitale, să fiți restricționat de pe multe site-uri și pericolul general de a fi transportat de poliție pentru un comentariu pe care îl postați online. Acolo este util un VPN.

Citeşte mai mult: 10 țări care interzic utilizarea VPN

Cum se alege un VPN pentru Hong Kong

În timp ce regimul strict de cenzură pe internet al Chinei nu se aplică Hong Kongului, iar accesul la internet este aproape omniprezent, mulți au apelat la VPN-uri pentru a-și proteja securitatea și confidențialitatea online.

Deci, atunci când căutați un VPN în Hong Kong, există anumite criterii de care trebuie să fiți conștienți:

Politici de înregistrare

O politică privind jurnalele zero, cunoscută și sub denumirea de no-jurnalizare, îi asigură pe utilizatori că un furnizor VPN nu va colecta, stoca, urmări sau distribui informații precum IP-urile dvs., site-urile web pe care le accesați, timpul petrecut pe un site web, descărcări sau asemenea date similare.

Rețineți că VPN-ul dvs. este la curent cu tot ceea ce faceți. La urma urmei, ei dețin serverele și agențiile guvernamentale pot solicita aceste informații. Cu toate acestea, dacă optați pentru un furnizor VPN cu o politică strictă privind jurnalele zero, astfel de solicitări sunt inutile, deoarece nu există nimic de predat.

În plus, dacă furnizorul dvs. VPN are sediul într-un 5-Țara Alianței Ochilor, sunt obligați din punct de vedere legal să furnizeze datele dvs. oficialilor guvernamentali, atunci când este necesar.

Deci, cel mai bine este să evitați utilizarea furnizorilor VPN din aceste țări.

Criptare și alte caracteristici de securitate

Este necesară o criptare solidă pentru a vă proteja confidențialitatea și a împiedica interceptarea datelor dvs. Advanced Encryption Standard (AES) este cea mai comună criptare utilizată de VPN-uri, în timp ce unii folosesc criptare de nivel militar, care este AES-256. Deci, chiar dacă un hacker îți interceptează traficul pe internet, șansele ca aceștia să îl poată decripta sunt aproape nule.

VPN-ul dvs. va trebui, de asemenea, să aibă protecție împotriva scurgerilor DNS și o caracteristică kill switch. Acestea vă vor asigura că datele și confidențialitatea rămân intacte, în cazul unei scurgeri sau a unei conexiuni întrerupte brusc. Amintiți-vă, un VPN este la fel de bun ca și capacitatea sa de a vă păstra în siguranță pe dvs. și datele dvs.

Viteză

Un VPN vă redirecționează traficul prin serverele sale. Procedând astfel, viteza conexiunii la internet poate suferi. Pentru a contracara acest lucru, mulți furnizori VPN implementează rețele vaste de servere pe tot globul. Astfel, este posibil să vă conectați la un server mai aproape de locația dvs. și astfel să reduceți distanța, ceea ce se traduce prin viteze mai mari pentru dvs.

Deși viteza este importantă, pare să aibă o valoare mai mică decât conectivitatea efectivă de lucru pentru cei din China sau Hong Kong. Cu toate acestea, o viteză prea lentă este încă lipsită de sens - deci asigurați-vă că se potrivește cel puțin cu nevoile dvs. de utilizare.

Servere (Geo-blocare)

A avea un număr extins de servere la nivel mondial este crucial atunci când vine vorba de ocolirea unei game mai largi de blocuri geografice. Majoritatea site-urilor de streaming vor utiliza, de asemenea, software anti-VPN pentru a înscrie pe lista neagră orice adresă IP conectată la serverele VPN. 

Deci, dacă optați pentru unul cu mai puține servere sau locații - acestea pot fi repede trecute pe lista neagră de către unii furnizori de servicii. VPN-urile cu o prezență globală mai mare la rețea vor putea evita listarea neagră prin adăugarea constantă de noi servere, oferindu-i timp pentru a elimina interdicțiile IP. 

Capacitate de cenzură

Deși cenzura nu este acum atât de intensă în Hong Kong, acest lucru s-ar putea schimba în viitorul apropiat. Mulți folosesc un VPN pentru a evita cenzura. Cu toate acestea, acest lucru este mai ușor de spus decât de făcut, deoarece firewall-urile guvernamentale devin din ce în ce mai puternice. 

Doar cele mai puternice rețele VPN sunt capabile să ocolească acest nivel de cenzură. Nu confunda nivel de cenzură pe care China îl aplică cu cea a celor mai multe alte țări. Sunt serioși cu privire la ceea ce fac și o aplică cu rabie.

Compatibilitate

Nu are rost să ai cel mai bun VPN în lume dacă nu îl puteți utiliza pe dispozitivul dvs. Din fericire, majoritatea VPN-urilor acceptă dispozitive și platforme majore. Dacă ești unul care dorește să-ți folosească VPN pe mai multe dispozitive în același timp, alegeți una care să permită mai multe conexiuni simultane pe mai multe platforme, cum ar fi Surfshark

Suport

Deși mulți consideră că utilizarea VPN este destul de ușoară, este întotdeauna bine să alegeți un serviciu VPN care oferă asistență decentă pentru clienți. Ați dori timp de răspuns rapid de la reprezentanți cunoscuți. Asistența 24/7 este esențială dacă VPN-ul ales nu se află în aceeași țară ca dvs.

Concluzie

Constituția din Hong Kong oferă drepturi civile și libertate democratică. Cu toate acestea, datorită interferenței crescânde din partea Chinei, valorile ei democratice de bază sunt erodate, ducând la o scădere a libertății și la creșterea autocenzurii. 

Hongkii cred că autoritățile chineze își monitorizează activitatea pe web, e-mailurile și comunicațiile online. Din această cauză, chiar și vizitatorii din Hong Kong sunt puternic încurajați să își protejeze drepturile digitale și confidențialitatea utilizând un VPN.

Acest lucru este deosebit de important atunci când utilizați numeroasele rețele Wifi publice și / sau nesecurizate din Hong Kong. Cele trei VPN-uri funcționează mai bine în Hong Kong cu Surfshark luând trofeul ca alegere de top.

Citeşte mai mult:

Despre Timothy Shim

Timothy Shim este scriitor, editor și tehnician geek. Începând cu cariera sa în domeniul tehnologiei informației, el și-a găsit rapid amprenta și de atunci a lucrat cu titluri media internaționale, regionale și interne, printre care ComputerWorld, PC.com, Business Today și Asian Banker. Expertiza sa constă în domeniul tehnologiei atât din punct de vedere al consumatorilor, cât și al întreprinderilor.

Conectați: