Kajian Surfshark

Dikemas kini: 17 Mac 2021 / Artikel oleh: Timothy Shim

Surfshark adalah pendatang baru yang relatif kepada Rangkaian Persendirian Maya (VPN) pemandangan dan muncul dengan kuat.

Hanya dalam masa setahun mereka dapat menjaringkan rangkaian lebih dari 3,200 pelayan di sekitar 63 negara.

Perkara pertama yang membuat saya bersemangat adalah berita bahawa ia berpusat di Kepulauan Virgin Britain (BVI).

BVI adalah Wilayah Luar Negara British seperti yang kita tahu tetapi tidak mempunyai undang-undang pengekalan data yang diketahui untuk bercakap dan mempunyai sistem kehakiman yang tersendiri. Ini menjadikannya pangkalan yang ideal untuk syarikat VPN kerana itu adalah sebahagian daripada perniagaan utamanya - tanpa nama.

Dengan pemikiran itu, saya mendaftar untuk rancangan dua tahun dan melompat tepat, menjalankannya melalui karya.

Adakah Surfshark akan dapat meneliti perkhidmatannya? Mari kita ketahui.

Tinjauan Surfshark

Mengenai Syarikat

Kegunaan & spesifikasi

  • Peranti tanpa had
  • Spoofing GPS
  • Pelayan RAM sahaja
  • Torrenting & P2P dibenarkan
  • Buka kunci Netflix, Hulu, BBC iPlayer
  • Pelayan 3,200 +
  • Bekerja di China


Kelebihan Surfshark

  • Tiada Pembalakan
  • Pelayaran Selamat dan Anonymous
  • Pelbagai Apps
  • Sokongan Pelanggan yang Hebat
  • Sambungan tidak terhad
  • Kelajuan hebat
  • Kerja Netflix
  • Surfshark Datang pada harga yang tidak dapat dipercaya

Surfshark Cons

  • Pelayan P2P Terhad dengan Kelajuan Kurang
  • Pelayan Terpantas Tidak Diperlukan

Harga

  • $ 12.95 / mo untuk langganan bulan 1
  • $ 6.49 / mo untuk langganan bulan 6
  • $ 2.49 / mo untuk langganan bulan 24

Keputusan

Surfshark telah mengembangkan perkhidmatan yang sudah mengagumkan menjadi lebih baik. Sebilangan kecil harga telah dimainkan, tetapi ia tetap menjadi pilihan nilai terbaik untuk wang. Ia tetap berada di atas senarai kegemaran saya.

 

Ringkasan Video


Kelebihan: Mengapa SurfShark Disarankan?

1. Tiada Pembalakan

Notes on logging from the Surfshark knowledge base
Nota mengenai pembalakan dari Surfshark asas pengetahuan

Seperti yang saya nyatakan sebelum ini, perkara pertama yang membuatkan saya mengambil perhatian terhadap Surfshark adalah asas BVI yang berfungsi. Bode itu sangat baik untuk kebijakan pembalakan yang ada di perusahaan itu. Ia mendakwa hanya menyimpan jumlah data pengguna terhad untuk tujuan tertentu.

Menurut mereka, satu-satunya maklumat yang disimpan ialah alamat e-mel anda dan beberapa maklumat pengebilan dalam hal pembayaran balik diminta. Proses pendaftaran mereka seolah-olah mengesahkan ini dan maklumat yang terdapat dalam panel pengurusan akaun juga tidak. Satu-satunya perkara yang dapat dilihat ialah alamat e-mel dan tetapan e-mel anda.

Pada nota sampingan, Surfshark juga menyatakan tuntutan telah melalui audit bebas, tetapi saya perlu menekankan bahawa audit itu dilakukan hanya pada pelanjutan Google Chrome mereka.

2. Pelayaran Selamat dan Anonymous

Seperti kebanyakan VPN, Surfshark datang dengan pilihan protokol yang boleh anda pilih. Pilihan di sini sedikit lebih terhad daripada biasa sekalipun. Anda hanya mempunyai akses ke IKEv2, OpenVPN (TCP atau UDP) dan protokol yang kurang dikenali yang dikenali sebagai Shadowsocks.

Kemasukan Shadowsocks sedikit mengejutkan pada mulanya sejak pemajunya diminta berhenti bekerja pada kod dan keluarkannya dari GitHub di mana ia dikongsi. Protokol ini tetap hidup dan kini mempunyai laman web sendiri: Shadowsocks.

Kemungkinan penggunaan protokol ini akan membantu para pengguna di tanah besar China untuk mengerjakan perjalanan mereka Firewall Besar. Walaupun tidak ada tuntutan rasmi, saya telah memerhatikan Surfshark untuk bekerja dengan agak baik dari dalam China untuk beberapa waktu sekarang.

Ciri Privasi Baru Diperkenalkan

Sebagai tambahan kepada semua Surfshark ini telah membina wap dan telah menambah baru-baru ini atau akan segera menambahkan beberapa ciri menarik. Pada masa ini, spoofing GPS telah disertakan, bersama dengan 2-Factor Authentication (2FA).

Lebih penting lagi, mereka telah menukar ke pelayan hanya RAM yang bermaksud privasi anda pada dasarnya terjamin. Setiap kali kuasa dilancarkan ke pelayan mereka, semuanya dihapuskan sepenuhnya.

3. Pelbagai Aplikasi

Surfshark mempunyai pelbagai aplikasi yang boleh anda gunakan untuk memasangnya pada hampir semua jenis peranti yang bersambung. Ini termasuk segala-galanya dari platform Windows dan Linux atau Mac yang banyak digunakan untuk peranti mudah alih dan juga TV pintar dan beberapa penghala.

Terdapat juga varian yang boleh anda gunakan dengan pelayar popular seperti Chrome dan Firefox. Harus diingat bahawa sambungan Chrome untuk Surfshark adalah diaudit oleh firma bebas pada lewat 2018, melewati hanya dua kelemahan kecil yang dijumpai.

4. Sokongan Pelanggan yang Hebat

Recent chat records with Surfshark support
Salah satu rekod sembang saya dengan sokongan Surfshark.

Memeriksa sokongan pelanggan mereka, saya sangat gembira dengan hasilnya setiap kali. Saya menghubungi mereka dua kali, sekali dengan siasatan jualan dan yang lain dengan persoalan yang lebih teknikal. Kedua-dua kali respons cepat (dalam masa beberapa saat).

Saya juga gembira dengan tahap pengetahuan yang ditunjukkan oleh kakitangan sokongan mereka yang dapat menyelesaikan masalah saya dengan cepat dan cekap.

5. Sambungan / Peranti tanpa had

Isu-isu jumlah peranti yang anda boleh menyambungkan ke VPN hanya menjadi tumpuan sepanjang tahun lalu atau lebih. Pada masa lalu, kami terutamanya perlu bimbang untuk melindungi satu peranti statik dan satu mudah alih (biasanya).

Hari ini, terima kasih kepada IoT, praktikal semuanya disambungkan ke Internet. Satu isi rumah boleh dengan mudah mempunyai peranti 10 yang disambungkan ke pelbagai rangkaian. Tempat saya sebagai contohnya mempunyai tiga telefon bimbit, tiga tablet, dua komputer desktop, satu komputer riba, penghala dan TV pintar!

Surfshark adalah salah satu daripada beberapa perkhidmatan VPN di sekeliling yang tidak meletakkan topi pada bilangan sambungan yang anda boleh gunakan secara serentak. Benar, ini mungkin bukan perkara yang hebat, tetapi ia hanya mengambil satu perkara yang membimbangkan dari papan.

6. Kelajuan hebat

Membincangkan kelajuan VPN adalah cacing yang sangat berbeza sekali, jadi jika anda tidak pasti apa yang membuat VPN anda berjalan pantas (atau lambat), periksa saya Panduan VPN di sini.

Kelajuan SurfShark

LokasiMuat turun (Mbps)Muat naik (Mbps)Ping (ms)
Tanda aras (tanpa VPN)305.78119.066
Singapura (WireGuard)178.55131.56194
Singapura (Tanpa WireGuard)200.4693.3911
Amerika Syarikat (WireGuard)174.71115.65176
Amerika Syarikat (No WireGuard)91.3127.23190
United Kingdom (WireGuard)178.55131.56194
Holland (Tanpa WireGuard)170.592.71258
Afrika Selatan (WireGuard)168.3886.09258
Afrika Selatan (Tanpa WireGuard)47.614.28349
Australia (WireGuard)248.36182.1454

Catatan: Ujian kelajuan dengan WireGuard adalah yang terbaru.

Penanda Aras - Ujian kelajuan tanpa SurfShark VPN

Surfshark speed test - Benchmark (without VPN): At time of testing I got 300+ Mbps on a 500Mbps line
Benchmark (tanpa VPN): Pada masa ujian saya mendapat 300 + Mbps pada baris 500Mbps

Kemas kini: SurfShark + WireGuard

Surfshark baru-baru ini menaiki kereta api WireGuard. Protokol baru dikatakan menunjukkan banyak janji dan kami telah menjalankan beberapa ujian yang mencerminkan ini. Perlu diingat bahawa kependaman masih tetap sama.

Sebelum menguji Surfshark, saya mula-mula menjalankan ujian kelajuan di talian saya untuk mengukur kelajuannya pada masa itu.

Kelajuan SurfShark (dengan WireGuard) dari United Kingdom (hasil sebenar di sini).
Kelajuan SurfShark (dengan WireGuard) dari Australia (hasil sebenar di sini).
Kelajuan SurfShark (dengan WireGuard) dari Amerika Syarikat (hasil sebenar di sini).
Kelajuan SurfShark (dengan WireGuard) dari Afrika Selatan (hasil sebenar di sini).
Kelajuan SurfShark (dengan WireGuard) dari Singapura (hasil sebenar di sini).

Ujian Kelajuan SurfShark (sebelum WireGuard)

Asia (Singapura)

Ujian kelajuan SurfShark dari Singapura (lihat hasil sebenar di sini).

Saya memilih Singapura untuk ujian rantau Asia saya kerana ia mempunyai beberapa infrastruktur terbaik di sekitar dan merupakan hab transit utama untuk sambungan antarabangsa. Secara jujur, mata saya hampir muncul dari kepala saya kerana saya dapat memukul 200Mbps pada ujian hiliran.

Hasilnya hanyalah yang terbaik yang saya jumpai sejauh ini dan saya kembali berlatih ujian beberapa kali untuk memastikan ia betul (ia adalah).

Eropah (Belanda)

Ujian kelajuan SurfShark dari Belanda (lihat hasil sebenar di sini).

Kelajuan dari sambungan saya ke pelayan VPN yang berpangkalan di Eropah sama baiknya, dengan tanda memberitahu kebanyakannya berada dalam lag ping yang lebih lama.

Amerika Syarikat (Seattle)

Surfshark speed test - SurfShark speed test from United States (see actual result here).
Ujian kelajuan SurfShark dari Amerika Syarikat (lihat hasil sebenar di sini).

Dari pelayan VPN yang berpangkalan di AS, kelajuan turun untuk saya lagi. Ini biasanya diharapkan kerana saya secara fizikal jauh dari AS seperti yang boleh. Walau bagaimanapun, 91 Mbps masih merupakan hasil yang hebat dan lebih daripada cukup, secara teorinya, untuk menyiarkan video walaupun di 8K.

Afrika (Afrika Selatan)

Surfshark speed test - SurfShark speed test from South Africa (see actual result here).
Ujian kelajuan SurfShark dari Afrika Selatan (lihat hasil sebenar di sini).

Afrika adalah kambing hitam biasa dalam keluarga, tetapi masih menunjukkan hasil yang lebih baik daripada yang saya dapat dari perkhidmatan VPN yang lain. 47 Mbps mungkin terdengar sedikit lambat jika anda membandingkannya dengan kelajuan talian lalai saya, tetapi sudah pasti sudah cukup untuk menyalurkan video 4K.

7. Kerja Netflix

Netflix berfungsi, jadi saya tidak fikir ada terlalu banyak perkara lain untuk membincangkannya. Titik nota walaupun adalah kerana peningkatan ping bagi pelayan jauh lagi, terdapat kelewatan yang ketara dalam memuat halaman di Netflix. Sedikit mengganggu tetapi penstriman masih berfungsi dengan baik.

8. Surfshark Datang pada harga yang tidak dapat dipercaya

Surfshark latest pricing
Pelan bulan Xtreme Surfshark berharga $ 24 / mo.

Surfshark baru-baru ini menjalani semakan harga yang sangat kecil, sedikit demi sedikit. Memandangkan seberapa cepat mereka berkembang - baik dalam fitur dan rangkaian, ini tidak mengejutkan.

Seperti biasa, mencari rancangan lanjutan adalah satu-satunya cara untuk mendapatkan nilai sebenar dari perkhidmatan VPN. Sebagai pengguna Surfshark selama lebih dari setahun sekarang, saya dapat memberitahu anda bahawa mereka sememangnya sangat berbaloi.

Pelan dua tahun pada masa ini berjumlah $ 2.49 / bulan dan kekal sebagai salah satu cadangan nilai untuk wang yang pernah saya lihat hingga kini. Ya, mungkin ada pilihan yang lebih murah, tetapi tidak dengan kualiti yang ditawarkan Surfshark - dalam banyak keadaan, bahkan tidak dekat.

Bandingkan harga Surfshark dengan perkhidmatan VPN yang lain

Perkhidmatan VPN *6-mo12-mo24 atau 36-mo
Surfshark$ 6.49 / mo$ 6.49 / mo$ 2.49 / mo
ExpressVPN$ 9.99 / mo$ 6.67 / mo$ 6.67 / mo
FastestVPN$ 10.00 / mo$ 2.49 / mo$ 1.11 / mo
NordVPN$ 11.95 / mo$ 4.92 / mo$ 3.71 / mo
PureVPN$ 10.95 / mo$ 10.95 / mo$ 3.33 / mo
TorGuard$ 9.99 / mo$ 4.99 / mo$ 4.99 / mo
VyprVPN$ 12.95 / mo$ 3.75 / mo$ 1.66 / mo
IPVanish$ 4.99 / mo$ 3.33 / mo$ 3.33 / mo


* Catatan - Harga diperiksa tepat pada Januari 2021. Klik pautan untuk membaca ulasan dan keputusan ujian kelajuan kami untuk setiap perkhidmatan VPN. 

Surfshark Cons

1. Pelayan P2P Terhad dengan Kelajuan Kurang

Surfshark - bukan VPN terbaik untuk kebiasaan Torrent.

Perkara pertama yang perlu anda ketahui adalah bahawa Surfshark menghalang P2P atau Mengotorkan beberapa lokasi; Kanada, Jerman, Itali, Jepun, Belanda, UK, Amerika Syarikat. Bagi saya ini amat penting kerana paling dekat dengan lokasi saya ialah Jepun.

Walau bagaimanapun, seperti yang anda lihat dari ujian kelajuan di atas, pelayan Jepun masih berfungsi dengan baik untuk saya. Malangnya, nampaknya tidak diterjemahkan dengan pantas ke kelajuan torrent.

Anda boleh torrent dengan Surfshark, tetapi perlahan-lahan.

Saya berlari satu set ujian torrents, mencari filem yang paling tinggi yang saya dapati untuk mengetahui bagaimana mereka akan lakukan. Kelajuan muat turun torrent adalah sebahagian kecil daripada kelajuan yang diuji, sebab sebab tidak diketahui.

Ini berlaku beberapa kali kerana saya mencuba pelbagai perkara seperti menukarkan pelayan atau menggunakan set fail yang berlainan. Hakikatnya, Surfshark semestinya tidak mahu bermain dengan baik dengan P2P yang banyak. Anda boleh torrent, tetapi perlahan-lahan.

2. Pelayan Terpantas Tidak Diperlukan

Apabila saya melancarkan aplikasi VPN Surshark buat kali pertama, saya ingin melihat sejauh mana ia akan dilakukan dengan segala-galanya secara lalai. Apa yang saya lakukan ialah memasangnya, masukkan kelayakan saya kemudian klik pada 'server terpantas'. Saya telah disambungkan ke pelayan setempat di mana saya - dengan keputusan kecewa. Perkara yang sama berlaku dengan pilihan 'Server Paling Sesuai'.

Nasihat saya adalah untuk mencuba terlebih dahulu tetapi jika anda mendapat keputusan yang mengerikan, pilih pelayan alternatif. Secara peribadi, keadaan saya bekerja dengan baik untuk menghubungkan ke pelayan Surfshark yang berpangkalan di Singapura.


Memasang Surfshark pada Peranti Anda

Menyiapkan SurfShark pada Windows 10

1. Aplikasi SurfShark

setting up VPN on Windows 10 using app
Aplikasi Surfshark Windows mudah untuk pemula (Lawati Surfshark dalam talian)

Terdapat dua cara utama anda boleh menyiapkan SurfShark pada Windows 10. Cara pertama dan termudah adalah dengan menggunakan aplikasi yang disediakan oleh SurfShark. Kaedah ini lebih disukai kerana selain kemudahan, ia dilengkapi dengan ciri-ciri lain yang terdapat pada mereka.

Untuk memasang aplikasi:

  1. Lawati laman web Surfshark dan muat turun aplikasi Windows
  2. Klik dua kali fail pemasang untuk memulakan persediaan
  3. Apabila pemasangan selesai, klik Jalankan untuk memulakan aplikasi

Semasa aplikasi berjalan, anda akan diminta untuk log masuk ke akaun anda, atau membuat yang baru. Sekiranya anda belum mendaftar untuk perkhidmatan tersebut, pilihlah untuk mendaftarkan akaun. Sekiranya anda mempunyai akaun yang ada, masukkan alamat e-mel dan kata laluan anda. 

Untuk menyambung ke pelayan SurfShark, anda boleh mengklik butang 'Sambung' dan membiarkan Surfshark memilih pelayan terbaik untuk anda, atau klik pada pilihan di bawah tab 'Lokasi' jika anda ingin menyambung ke negara / pelayan tertentu. Surfshark mempunyai lebih dari 3,000 pelayan VPN di 61 negara yang boleh anda sambungkan.

2. Pemasangan Manual pada Windows

setting up VPN on Windows 10 using manual installation
Antaramuka OpenVPN GUI terpisah dari pemasangan Windows teras anda.

Cara anda mengatur SurfShark anda secara manual pada Windows bergantung pada protokol apa yang ingin anda gunakan.

Protokol VPN yang berbeza menawarkan tahap keselamatan dan prestasi yang berbeza. Untuk mengetahui lebih lanjut mengenai ini, baca kami Panduan VPN. Saya biasanya lebih suka OpenVPN untuk keselamatannya yang lebih baik berbanding dengan protokol lain yang ada.

Untuk menyediakan Surfshark secara manual untuk OpenVPN pada Windows:

  1. Muat turun GUI OpenVPN dan pasangnya
  2. Muat turun fail konfigurasi OpenVPN (biasanya dalam fail ZIP) dari penyedia VPN anda. Saya mengesyorkan anda mengekstrak fail tersebut ke dalam folder yang terpisah di dalam direktori pemasangan OpenVPN anda (contoh: C: \ Users \ YourUsername \ OpenVPN \ config)
  3. Jalankan aplikasi OpenVPN
  4. Klik kanan pada ikon OpenVPN pada anda kawasan pemberitahuan
  5. Pilih pelayan yang anda mahukan, kemudian klik 'Sambung'
  6. Masukkan nama pengguna dan kata laluan anda

Menyiapkan VPN pada Android

setting up VPN on android
Cari sahaja penyedia VPN anda di Play Store

Memandangkan kesederhanaan bagaimana peranti mudah alih menangani sesuatu, menyiapkan SurfShark di Android mungkin kaedah yang paling mudah:

  1. Lancarkan aplikasi Play Store pada peranti anda
  2. Cari Surfshark dan pasangkannya
  3. Mulakan aplikasi dan log masuk menggunakan bukti kelayakan anda
  4. Tekan butang 'Sambung' untuk memulakan perkhidmatan

Anda juga boleh memilih untuk memilih lokasi anda dari senarai pelayan / negara dalam aplikasi. 

Menyiapkan pada iOS

setting up VPN on iOS
VPN berasaskan peranti mudah alih mudah digunakan

Menyiapkan VPN pada peranti iOS anda semudah di platform Android:

  1. Cari aplikasi Surfshark di App Store
  2. Muat turun dan pasang apl
  3. Setelah selesai, lancarkan aplikasi dan tekan butang 'Sambung'

Menyiapkan Sambungan SurfShark berasaskan Penyemak Imbas

SurfShark mempunyai pelanjutan berasaskan penyemak imbas (untuk Chrome dan Firefox) yang boleh anda gunakan.

Menyiapkan VPN dihidupkan Chrome pelayar

Setting Up VPN on Chrome browser
Anda boleh mengawal semua ciri Surfshark dari sambungan Chrome
  1. Lawati kedai web Chrome dan cari sambungan VPN anda
  2. Apabila anda menjumpai yang betul, klik 'Tambah ke Chrome'
  3. Klik pada ikon sambungan pada bar alat penyemak imbas anda
  4. Masukkan kelayakan log masuk anda
  5. Tekan butang 'Quick Connect' dan anda sudah selesai

Menyiapkan VPN dihidupkan Firefox pelayar

Setting up VPN on Firefox browser
VPN berasaskan penyemak imbas cepat dan mudah dipasang
  1. Klik pada Menu '(ikon dengan tiga garis mendatar) dan klik pada' Add-ons '
  2. Cari penyedia VPN anda dan klik di atasnya
  3. Klik '+ Tambahkan ke Firefox'
  4. Setelah dipasang, klik ikon pada bar alat dan masukkan kelayakan anda
  5. Cukup klik 'Quick Connect' dan anda sudah bersedia untuk pergi

Menyiapkan Surfshark pada Penghala

setting up VPN on routers
VPN dapat dipasang pada beberapa router, tetapi sering kali mempunyai prestasi yang terbatas.

Sebelum kita memulakan, penting untuk menyedari beberapa perkara mengenai VPN dan penghala. Oleh kerana VPN sering menggunakan penyulitan berat, prestasi pada penghala sering terjejas secara negatif kerana kemampuan perkakasannya yang terhad.

Juga, tidak semua router akan menyokong VPN. Sekiranya anda ingin menggunakan VPN pada penghala anda, pastikan ia dapat melakukannya sebelum mendaftar ke perkhidmatan tersebut! Sama seperti konfigurasi manual pada Windows, pertama anda perlu memuat turun fail konfigurasi OpenVPN Surfshark. Kemudian:

  1. Log masuk ke panel pentadbiran penghala anda
  2. Dari menu, klik 'VPN' kemudian 'OpenVPN'
  3. Pilih 'OpenVPN Client' dan klik 'Tambah Profil'
  4. Pilih tab 'OpenVPN' dan isikan kelayakan anda
  5. Klik 'Pilih Fail' untuk memilih fail konfigurasi OpenVPN kemudian klik 'Muat Naik'
  6. Klik 'OK'

Setelah selesai, profil akan muncul di bawah senarai sambungan VPN anda di penghala. Untuk memulakan salah satu daripadanya, pilih yang anda mahukan dan tekan butang 'Aktifkan' di sebelahnya.


Putusan: Surfshark Membuat Gelombang!

Biasanya saya seorang pengulas biasa dan saya ingin menimbang seberapa banyak faktor yang mungkin. Ini berpanjangan dengan kedua-dua pengalaman peribadi dan saya berusaha sedaya upaya untuk menjauhkan diri dari itu. Tidak syak lagi, kali ini saya boleh mengatakan bahawa saya sangat kagum dengan apa yang ditawarkan oleh Surfshark.

Ini benar terutamanya kerana saya sendiri telah memperhatikan perkembangan mereka dari kanak-kanak baru di blok ini hingga persembahan menarik yang mereka ada hari ini. Ya, mereka mungkin masih baru, tetapi mereka serius dalam perniagaan.

Tidak sampai setahun, mereka telah memperkenalkan ciri-ciri baru dan melipatgandakan jumlah pelayan yang mereka miliki ketika pertama kali saya log masuk. Pada masa yang sama, walaupun dengan kenaikan kecil, harga lebih tinggi daripada persaingan.

Surfshark tetap teguh sebagai salah satu VPN teratas dalam senarai kegemaran saya.

Untuk merakam -

Kelebihan Surfshark

  • Tiada Pembalakan
  • Pelayaran Selamat dan Anonymous
  • Pelbagai Apps
  • Sokongan Pelanggan yang Hebat
  • Sambungan tidak terhad
  • Kelajuan hebat
  • Kerja Netflix
  • Surfshark Datang pada harga yang tidak dapat dipercaya

Surfshark Cons

  • Pelayan P2P Terhad dengan Kelajuan Kurang
  • Pelayan Terpantas Tidak Diperlukan

Alternatif

Untuk melihat lebih banyak pilihan dalam perkhidmatan VPN, lihat kami senarai perkhidmatan VPN terbaik 10.

Pendedahan pendapatan - Kami menggunakan pautan afiliasi dalam artikel ini. WHSR menerima bayaran rujukan dari syarikat yang disebut dalam artikel ini. Pendapat kami berdasarkan pengalaman sebenar dan data ujian sebenar.

Mengenai Timothy Shim

Timothy Shim adalah seorang penulis, editor, dan pakar teknologi. Memulakan kerjayanya di bidang Teknologi Maklumat, dia dengan cepat mencetak cetaknya dan sejak itu bekerja dengan tajuk media Antarabangsa, serantau dan domestik termasuk ComputerWorld, PC.com, Business Today, dan The Asian Banker. Kepakarannya terletak di bidang teknologi dari sudut pandang pengguna dan perusahaan.