InMotion Хостинг vs SiteGround

InMotion хостинг

Siteground

Нашата рејтинг
План во преглед МоќGrowBig
Цена пред попуст $10.99 / месец$24.99 / месец
Цена (12-mo) $ 10.99 / месец$ 24.99 / месец
Цена (24-mo) $ 5.99 / месец$ 14.99 / месец
Специјален попуст 40% еднократен попустНови промотори - 60% off!
Промотивен код (Активирај ја врската)Активација на линкот - Нови промо
Веб-страница https://www.inmotionhosting.comhttps://www.siteground.com

Резиме

Добрите
Извонредни перформанси на серверот - хостинг време на работа> 99.98%
Импресивен разговор во живо и техничка поддршка
Едно решение за сите - Сите хостинг функции што ви се потребни во еден план
Слободна услуга за миграција на страници за сите клиенти од прв пат
90-ден пари гаранција за враќање - Најдобро во хостинг пазарот
Многу простор да расте - Upgarde на VPS и посветен хостинг
Зачувај 50% ако е домаќин со InMotion сега (специјален попуст на WHSR)
Во целост сме задоволни со нашето искуство со InMotion Хостинг
Добрите
Исклучително сигурен - 100% време на работење во домаќинството најмногу пати
Одлични перформанси на серверот - Тест-страницата има повеќе од 200 мил
Избор на пет сервери на три континенти
Бесплатно ајде да шифрираме стандардна и дива картичка SSL
Иновативни - Full SSD, HTTP / 2, Вграден Cacher, NGINX, итн
Зачувај 60% на првата сметка
Најдобро за WordPress и Друпал веб-сајтови
Позитивни повратни информации од други корисници на SiteGround
Добар по продажбата поддршка
Конс
По првичното регистрирање, цените одат нагоре
Нема активирање на инстант профил
Локација на серверот само во САД
Конс
Хостинг цената се зголемува по првата сметка
Гаранцијата за Uptime не ги покрива испадите во случај на DDoS
Дознај повеќе

Основни карактеристики

Пренос на податоци неограниченнеограничен
Капацитет на складирање неограничен20 GB
контролен панел CPanelПрилагодено
Екстра домен реги. $ 14.95 / година$ 15.95 / година за .com домен; цените варираат за различни TLDs.
Приватен домен Рег. $ 12.99 / година$ 12 / год
Инсталирај автоматски скрипта SoftaculousСовршена (вклучувајќи 320 + апликации)
Прилагодено Cron Работа ДаДа
Мапа на резервни копии Да, 2 УСД / месечно (Управувач со резерви)Да
Посветен ИП $ 48 / година$ 54 / година
Слободен SSL Автоматски SSLАјде да шифрираме
Вграден Мапа на градител BoldGridДа, Weebly
Дознај повеќе
Посетете онлајнhttps://www.inmotionhosting.comhttps://www.siteground.com

InMotion Хостинг vs SiteGround: Кој е победник?


Победник: N / A (вратоврска)

InMotion хостинг

  • Солидна хостинг перформанси - Uptime над 99.95%, TTFB <500ms
  • Бесплатна миграција на веб-страниците за првпат корисници
  • Основниот план започнува на $ 3.99 / mo
  • 90 дена гаранција за враќање на парите
  • 50% попуст (ексклузивно) кога ќе нарачате преку WHSR промо линк

Siteground

  • Солидна хостинг перформанси
  • Вграден Ајде да шифрираме SSL
  • Бесплатна миграција на веб-страниците за првпат корисници
  • Најнови карактеристики на серверот - HTTP / s, вграден cacher, NGINX
  • Основниот план започнува на $ 3.95 / mo

Ја биле во веб-хостинг бизнис за повеќе од 15 години, InMotion Хостинг порасна да стане од најистакнатите имиња наоколу. Тие се еден од ретките домаќини кои добија преглед од пет ѕвездички од WHSR и се вистински магазин за хостирање на една продавница. Нивниот бизнис модел им помага на речиси сите - од единствениот, блогер со мали времиња до големите бизниси.

SiteGround не е ниту чудно, бидејќи КОСР внимаваше на нив неколку години - всушност, Џери е домаќин на својот блог со нив. Се докажа себеси повторно и повторно да биде вистински договор, комбинирајќи одлични карактеристики, стабилни перформанси и добар опсег на хостинг опции.

Двете Excel во WordPress хостинг

InMotion има огромен спектар на понуди кои не ги опфаќаат само вообичаените типови на хостирање, но тие дури и се појавија специјализирана категорија за сајтови на WordPress. Ова не е само ребрендиран споделен хостинг, како што многумина домаќини имаат тенденција да прават, но тие се стави вистински фокус на оваа популарна CMS апликација.

Нивните WordPress сметки содржат теми и приклучоци BoldGrid, кои нудат на корисниците силен попис на дополнителни функции за да ги зајакнат перформансите (и изгледа) на нивните веб-сајтови, дури и во нивните влез ниво Планови WordPress. Како што цените на планот се зголемуваат, така и функциите како што е вклучувањето на Лична или професионална JetPack.

Се разбира, тие исто така го имаат остатокот од сè, вклучувајќи и посветени сервери кои некои домаќини се измачуваат од понудата поради чистата премногу висока цена која ја стеснува побарувачката на пазарот од толку многу. На крајот на краиштата, не многу клиенти ќе можат да купат во својот премиум-хостинг план за хостирање на повеќе од $ 500 месечно - но опцијата останува со InMotion Hosting.

SiteGround, исто така, не одговара на тие понуди, но ако ја погледнете нивната веб-страница, ќе забележите дека наместо да се фокусирате само на технолошките разлики, тие ги насочуваат своите планови на одредени пазари. Земете на пример нивните WooCommerce и WordPress хостинг категории.

Двете се неизмерно популарни области кои се обврзани да привлечат народ. Во исто време, SiteGround апелира до техничарите со тоа што имаат специјализирани достигнувања во повеќето планови, како што е нивната SuperCacher технологија која помага во забрзувањето на веб-страниците базирани на Content Management System како WordPress, Drupal и Joomla.

И двете имаат одлична изведба

Имајќи такви одлични критики од нас, може да се уверите дека и двајцата домаќини имаат многу стабилни перформанси. InMotion е тестиран за да може да остане над индустрискиот стандард на 99.95% uptime. Исто така, има добри резултати за брзина и може да ги поврзува сајтовите со време до првиот бајт (TTFB) подолу 450ms.

SiteGround, од друга страна, е малку повеќе мешана торба. Додека покажа дека е доста стабилен со ефикасноста на uptime 99.95%, резултатите од брзината се разликуваат малку. Користејќи ги BitCatcha тестовите за брзина, SiteGround добро функционираше за региони како што се САД или Европа, но заостануваше во областите како Сингапур или Јапонија.

Што е Catch?

Има многу малку за да не им се допаѓате воопшто на било кој од овие домаќини. И двајцата имаат сеопфатни планови и дополнителни функции и алатки кои им даваат предност од веб-домаќинот. Ако ништо друго, InMotion веројатно има премногу детални планови кои може да ги збунат корисниците за прв пат.

Пресудата

Технички, тешко е да се препорача еден над другиот меѓу овие две одлични избори. Претпочитам да кажам дека InMotion Hosting може да биде добро погоден за секој кој ги забранува оние кои се зелени во веб хостинг - можеби нови сопственици на сајтови.

Тоа ќе биде добар избор и за поголемите компании, бидејќи тие нудат помоќни планови како главен производ, наместо да бараат да бидат нарачани преку дискусија. SiteGround, од друга страна, може да одговара на пониските нивоа на веб хостинг сферата.

Една работа да се напомене иако е дека и двете од нив нудат одлични опции во WordPress хостинг, а особено.Кој Веб Домаќинот за споредба?

Не сум сигурен од каде да почнам? Еве три предлози за "мора да се видат":

Исто така проверете:
Обелоденување: WHSR добива надоместоци за упатување од хостинг компании наведени на оваа веб-страница. Нашите мислења се базираат на вистинско искуство и вистински хостинг услуги. Ве молиме прочитајте ја нашата политика за правна заштита за да разбереме како го оценуваме веб-домаќин.