Hostgator vs SiteGround

Hostgator

Siteground

Нашата рејтинг
План во преглед Бебе облакGrowBig
Цена пред попуст $13.95 / месец$24.99 / месец
Цена (12-mo) $ 13.95 / месец$ 24.99 / месец
Цена (24-mo) $ 8.95 / месец$ 14.99 / месец
Специјален попуст Заштедете до 55% за градител на страницата GatorНови промотори - 60% off!
Промотивен код WHSRBUILDАктивација на линкот - Нови промо
Веб-страница https://www.hostgator.comhttps://www.siteground.com

Резиме

Добрите
Солидни перформанси на серверот - хостинг uptime> 99.99%
Брз сервер - TTFB под 50ms за корисниците на САД
Специјален попуст - 45% поевтино за корисници на прв пат
Бесплатна миграција на сајтови за нови корисници
Сеопфатна документација за поддршка
Најпопуларен избор на хостинг блогери врз основа на нашата анкета 2014 и 2016
Добрите
Исклучително сигурен - 100% време на работење во домаќинството најмногу пати
Одлични перформанси на серверот - Тест-страницата има повеќе од 200 мил
Избор на пет сервери на три континенти
Бесплатно ајде да шифрираме стандардна и дива картичка SSL
Иновативни - Full SSD, HTTP / 2, Вграден Cacher, NGINX, итн
Зачувај 60% на првата сметка
Најдобро за WordPress и Друпал веб-сајтови
Позитивни повратни информации од други корисници на SiteGround
Добар по продажбата поддршка
Конс
Скапи обновување такси - Цена скок 40% по првиот мандат
Неограничен хостинг сервис ограничен од разни ограничувања за користење на серверот
Повремено долго време за чекање за поддршка за разговор во живо
Локација на серверот само во САД
Конс
Хостинг цената се зголемува по првата сметка
Гаранцијата за Uptime не ги покрива испадите во случај на DDoS
Дознај повеќе

Основни карактеристики

Пренос на податоци Немереннеограничен
Капацитет на складирање неограничен20 GB
контролен панел CPanelПрилагодено
Екстра домен реги. $ 12.95 / година за .com домен$ 15.95 / година за .com домен; цените варираат за различни TLDs.
Приватен домен Рег. $ 14.95$ 12 / год
Инсталирај автоматски скрипта Mojo MarketplaceСовршена (вклучувајќи 320 + апликации)
Прилагодено Cron Работа ДаДа
Мапа на резервни копии CodeGuard - $ 2 / меДа
Посветен ИП 4 $ / месечно$ 54 / година
Слободен SSL ДаАјде да шифрираме
Вграден Мапа на градител ДаДа, Weebly
Дознај повеќе
Посетете онлајнhttps://www.hostgator.comhttps://www.siteground.com

Hostgator vs SiteGround: Кој е победник?


Победник: Siteground

  • Солидна хостинг перформанси
  • Вграден Ајде да шифрираме SSL
  • Бесплатна миграција на веб-страниците за првпат корисници
  • Најнови карактеристики на серверот - HTTP / s, вграден cacher, NGINX
  • Основниот план започнува на $ 3.95 / mo

Има моменти кога кога станува збор за гледање на двајца домаќини, има многу мала соба за да се докаже дека е супериорен во однос на другите. Еден таков случај е во битката помеѓу SiteGround и HostGator, две од најистакнатите имиња во веб хостинг индустријата денес.

Не ме сфаќајте погрешно, ова е добра работа, бидејќи во најголем дел, добри домаќини ги губат многу полиња за проверка кои треба да се полнат со лов на корисниците за совршен домаќин. Ако се внимава на најважните технички работи, како што се карактеристики и перформанси, останува само да размислите што ви се допаѓа на тортата, така да се каже.

Обете понуди солидни карактеристики: SiteGround има предност од WordPress

И SiteGround и HostGator нудат многу импресивни технички перформанси. Гледајќи минатото на договорот за ниво на услуга, SiteGround може да понуди многу сигурни сервери кои често служат до 100% услужно време со разумни брзини.

HostGator, од друга страна, е малку позади на страната на сигурност, но не и многу. Ова е поткрепено со екстремно брзи сервери кои можат да го следат под очите под 50ms за американските корисници. Оваа брзина е многу ретка и е поддржана со солидна рејтинг "А" во BitCatcha брзина тест.

Двете ги поздравуваат новите корисници со отворени раце и нудат стрмни попусти за новиот хостинг план, заедно со бесплатни миграциски услуги за подигнување. SiteGround, исто така, има импресивно пердув во својата капа за да биде една од само три локации препорачано од WordPress.com. Всушност, SiteGround исто така е препорачано од Drupal.org што го прави двојно импресивен.

Тоа не се само препораките што ги прават одлични, но SiteGround успеа да ги усогласи ресурсите на серверот за максимални перформанси на овие платформи. Дури има и посветен приклучок која работи со WordPress сајтови (само за употреба на SiteGround серверите, таа нема да работи на друго место), што ќе ви помогне да ја подесите вашата страница за оптимални перформанси.

Дали има и опаѓање?

Еден мал штрајк во рекорд на HostGator е тоа што повторно, тоа е ЕИГ компанија. Ова е повеќе од лична жалба што ја чувствувам во тоа што чувствувам дека компаниите со EIG навистина не ја менаџираат својата служба за корисници многу добро. HostGator може да биде мал исклучок од правилото иако како што има прилично добра служба за корисници и документација и кориснички форум за поддршка на тоа. За жал, постојат повремени долго чека за поддршка преку разговор во живо - но тоа не е навистина договор разбивање.

SiteGround добива добар целокупен фидбек од многу корисници, но понекогаш се покажа малку темпераментен во тестовите за брзина. Исто така, нема поддршка за разговор во живо за повеќето прашања - што го прави бавниот одговор од LiveGator разговор во живо да изгледа малку подобро, нели?

Пресуда: претпочитам SiteGround, но HostGator е добро

HostGator може да има раб во брзина, технички, но запомнете дека осветлувањето брзо под 50ms услов е само за американските корисници. Претпочитам сеопфатно поцелосно искуство и поради тоа, со оглед на изборот помеѓу овие две, претпочитам SiteGround.

HostGator би бил подобар избор за оние кои бараат добар домаќин за да се пробијат во веб-хостинг сцена и оние кои бараат не-гужва, без мус решение. Ветераните или оние кои имаат поизразен вкус, може да очекуваат подобри перформанси ако сакаат да инвестираат малку време со SiteGround.

Една од причините зошто ова е така, бидејќи SiteGround вклучува малку повеќе премија кога станува збор за цената. Нивните хостинг планови се поскапи, а некои дури сметаат дека нивните цени за обновување се малку неразумни.Кој Веб Домаќинот за споредба?

Не сум сигурен од каде да почнам? Еве три предлози за "мора да се видат":

Исто така проверете:
Обелоденување: WHSR добива надоместоци за упатување од хостинг компании наведени на оваа веб-страница. Нашите мислења се базираат на вистинско искуство и вистински хостинг услуги. Ве молиме прочитајте ја нашата политика за правна заштита за да разбереме како го оценуваме веб-домаќин.