Hostgator vs InMotion хостинг

Hostgator

InMotion хостинг

Нашата рејтинг
План во преглед Бебе облакМоќ
Цена пред попуст $13.95 / месец$10.99 / месец
Цена (12-mo) $ 13.95 / месец$ 10.99 / месец
Цена (24-mo) $ 8.95 / месец$ 5.99 / месец
Специјален попуст Заштедете до 55% за градител на страницата Gator40% еднократен попуст
Промотивен код WHSRBUILD(Активирај ја врската)
Веб-страница https://www.hostgator.comhttps://www.inmotionhosting.com

Резиме

Добрите
Солидни перформанси на серверот - хостинг uptime> 99.99%
Брз сервер - TTFB под 50ms за корисниците на САД
Специјален попуст - 45% поевтино за корисници на прв пат
Бесплатна миграција на сајтови за нови корисници
Сеопфатна документација за поддршка
Најпопуларен избор на хостинг блогери врз основа на нашата анкета 2014 и 2016
Добрите
Извонредни перформанси на серверот - хостинг време на работа> 99.98%
Импресивен разговор во живо и техничка поддршка
Едно решение за сите - Сите хостинг функции што ви се потребни во еден план
Слободна услуга за миграција на страници за сите клиенти од прв пат
90-ден пари гаранција за враќање - Најдобро во хостинг пазарот
Многу простор да расте - Upgarde на VPS и посветен хостинг
Зачувај 50% ако е домаќин со InMotion сега (специјален попуст на WHSR)
Во целост сме задоволни со нашето искуство со InMotion Хостинг
Конс
Скапи обновување такси - Цена скок 40% по првиот мандат
Неограничен хостинг сервис ограничен од разни ограничувања за користење на серверот
Повремено долго време за чекање за поддршка за разговор во живо
Локација на серверот само во САД
Конс
По првичното регистрирање, цените одат нагоре
Нема активирање на инстант профил
Локација на серверот само во САД
Дознај повеќе

Основни карактеристики

Пренос на податоци Немереннеограничен
Капацитет на складирање неограниченнеограничен
контролен панел CPanelCPanel
Екстра домен реги. $ 12.95 / година за .com домен$ 14.95 / година
Приватен домен Рег. $ 14.95$ 12.99 / година
Инсталирај автоматски скрипта Mojo MarketplaceSoftaculous
Прилагодено Cron Работа ДаДа
Мапа на резервни копии CodeGuard - $ 2 / меДа, 2 УСД / месечно (Управувач со резерви)
Посветен ИП 4 $ / месечно$ 48 / година
Слободен SSL ДаАвтоматски SSL
Вграден Мапа на градител ДаBoldGrid
Дознај повеќе
Посетете онлајнhttps://www.hostgator.comhttps://www.inmotionhosting.com

Hostgator vs InMotion хостинг: Кој е победник?


Победник: хостинг на InMotion

  • Подобро хостинг перформанси - Uptime над 99.95%, TTFB <500ms
  • Бесплатна миграција на веб-страниците за првпат корисници
  • Основниот план започнува на $ 3.99 / mo
  • 90 дена гаранција за враќање на парите
  • 50% попуст (ексклузивно) кога ќе нарачате преку WHSR промо линк

Прво разгледан од страна на WHSR назад во 2009, InMotion Хостинг е уште еден домаќин со фунта репутација која се покажа себеси како успех. Тие се вистински едно хостинг магазин и можат да се грижат за речиси секој - од единствениот блогер за мали бизниси до големи бизниси.

HostGator, од друга страна, не е непознат за многумина. Нивната симпатична маскота не може да биде тема за домаќинство, но компанијата денес вреди добро во стотици милиони. Во 2012 HostGator беше продаден Меѓународна група за издржливост и периодот за пренос на мислења видел неколку икачки.

InMotion Trumps за WordPress хостинг

Како што споменавме погоре, InMotion ги задоволува сите нивоа на веб хостинг потреби, од заеднички сметки до VPS или дури и посветени сервери. Тие имаат широк спектар на планови и имаат дури и остро во специјализирана категорија за WordPress сајтови.

Освен вообичаените функции за хостинг, InMotion WordPress хостинг сметките содржат теми и приклучоци од BoldGrid, кои им нудат на корисниците силен инвентар на дополнителни функции за да ги зајакнат перформансите (и изгледа) на нивните сајтови, дури и во нивните планови за Вордпрес. Како што се зголемуваат цените на плановите, исто така, се прават функции како што се вклучување на JetPack Personal или Professional.

HostGator, од друга страна, исто така, нуди голем број на услуги, но се чини дека се повеќе фокусирани на нивните стандардни дели веб хостинг планови. Додека тие имаат инсталација на еден клик за апликации како што се WordPress, се чини дека е сосема беспрекорно.

Обидувајќи се да се потпре на популарноста на хостинг на WordPress, не го пресекува премногу добро тука, бидејќи не изгледа дека е извонредна разлика помеѓу нивните хостинг планови на WordPress и нивните вообичаени споделени планови. Едно нешто што неодамна го забележавме беше вклучувањето на Е-мејл маркетинг функции.

И двете имаат одлична изведба

Како што велат, доказот е во пудинг и InMotion Hosting се некои од најдобрите готвачи. Нивните сервери се одлични и тест на WHSR покажаа дека можат да (најчесто) да останат над индустрискиот стандард на 99.95% uptime.

Уште подобро е фактот што нашите тестови од различни локации покажаа добри брзини, што е една од клучните директиви во потрага по домаќин. Тие можат да ги насочуваат сајтовите што се пофали со Time to First Byte (TTFB) од долу 450ms.

За среќа за нив HostGator, исто така, покажува извонреден број на перформанси со uptime над 99.99% и брзи сервери. Во нашите тестови за брзина ги приклучивме во под 50ms одговор од нивните американски сервери.

InMotion Хостинг uptime за октомври 2018: 100%
Нашиот тест за брзина во InMotion Hosting, TTFB <200ms.

Дали има Фати?

Има многу малку за да не се допаѓаат воопшто за InMotion Хостинг. Настрана од вообичаените зголемувања на цените по обновувањето на услугите, единственото нешто што треба да се забележи е дека тие немаат активација на инстант профил.

HostGator е малку посложена поради нивната одлична изведба. Откако ЕИГ ја презеде компанијата, тие имаа две главни прекини на услугите во 2013 и 2014. Сепак, и покрај ова, тие сепак успеаја да излезат на врвот во две анкети спроведени од СХСР.

Треба да се каже нешто што и покрај какви било проблеми што ги имаат, корисниците на HostGator се сé уште доволно среќни да се држат до нив.

Пресудата

InMotion хостинг е еден од ретките и неколку кои добија преглед од пет ѕвездички од WHSR. Причината за ова не е само извонредност во перформансите, туку затоа што тие се качил на повеќе милји за да ги усовршат нивните хостинг планови.

Наместо едноставно да се репродуцираат планови, InMotion стави доволно внимание во нивниот хостинг на WordPress да се најде како поверодостоен. Ова не значи дека HostGator губи тука, бидејќи тие исто така имаат одлични перформанси.

Претпочитам да кажам дека за стандардните сметки не-извадоци, HostGator ќе биде одличен избор, но ако барате да одговараат на одредени специфични потреби, тоа може да помогне да се одблизу во InMotion.Кој Веб Домаќинот за споредба?

Не сум сигурен од каде да почнам? Еве три предлози за "мора да се видат":

Исто така проверете:
Обелоденување: WHSR добива надоместоци за упатување од хостинг компании наведени на оваа веб-страница. Нашите мислења се базираат на вистинско искуство и вистински хостинг услуги. Ве молиме прочитајте ја нашата политика за правна заштита за да разбереме како го оценуваме веб-домаќин.