BlueHost vs SiteGround

BlueHost

Siteground

Нашата рејтинг
План во преглед ОсновниGrowBig
Цена пред попуст $7.99 / месец$19.95 / месец
Цена (12-mo) $ 7.99 / месец$ 19.95 / месец
Цена (24-mo) $ 3.95 / месец$ 5.95 / месец
Специјален попуст Специјална цена - $ 2.95 / mo хостингНови промотори - 70% off!
Промотивен код (Активирај ја врската)Активација на линкот - Нови промо
Веб-страница https://www.bluehost.comhttps://www.siteground.com

Резиме

Добрите
Солидни перформанси на серверот - хостинг uptime> 99.95%
Добра серверска брзина - TTFB под 500ms
Сеопфатни документи за самопомош и видео упатства
Целосна сметка дневна резервна копија и реставрација
Едноставно користење - контролен панел пријателски за нови корисници
Флексибилност - надградба на VPS и посветен хостинг
Добрите
Исклучително сигурен - 100% време на работење во домаќинството најмногу пати
Одлични перформанси на серверот - Тест-страницата има повеќе од 200 мил
Избор на пет сервери на три континенти
Бесплатно ајде да шифрираме стандардна и дива картичка SSL
Иновативни - Full SSD, HTTP / 2, Вграден Cacher, NGINX, итн
Зачувај 60% на првата сметка
Најдобро за WordPress и Друпал веб-сајтови
Позитивни повратни информации од други корисници на SiteGround
Добар по продажбата поддршка
Конс
Скапи трошоци за обновување - 100% Цена скок по првиот мандат
Неограничен хостинг сервис ограничен од разни ограничувања и политики за користење на серверот
Повеќето надградби на серверот и дополнителни функции се скапи
Конс
Хостинг цената се зголемува по првата сметка
Гаранцијата за Uptime не ги покрива испадите во случај на DDoS
Дознај повеќе

Основни карактеристики

Пренос на податоци неограниченнеограничен
Капацитет на складирање 50 GB20 GB
контролен панел CPanelПрилагодено
Екстра домен реги. $ 11.99 / год за регистрација, $ 17.99 / год за обновување$ 15.95 / година за .com домен; цените варираат за различни TLDs.
Приватен домен Рег. $ 14.88 / година$ 12 / год
Инсталирај автоматски скрипта Еден клик Инсталирај (придвижуван од Mojo Market Place)Совршена (вклучувајќи 320 + апликации)
Прилагодено Cron Работа ДаДа
Мапа на резервни копии Слободен основен backup; BlueHost CodeGuard Backups чини $ 35.88 / година.Да
Посветен ИП $ 5.99 / година$ 54 / година
Слободен SSL Ајде да шифрирамеАјде да шифрираме
Вграден Мапа на градител Weebly веб-страница ГрадителДа, Weebly
Дознај повеќе
Посетете онлајнhttps://www.bluehost.comhttps://www.siteground.com

BlueHost vs SiteGround: Кој е победник?


Победник: Siteground

  • Солидна хостинг перформанси
  • Вграден Ајде да шифрираме SSL
  • Бесплатна миграција на веб-страниците за првпат корисници
  • Најнови карактеристики на серверот - HTTP / s, вграден cacher, NGINX
  • Основниот план започнува на $ 3.95 / mo

Хостинг сајтови од 2003, BlueHost денес прерасна во еден од grand-daddies на бизнисот и е можеби една од ретките сајтови вреди да се спореди со SiteGround. И двајцата имаат импресивни евиденција и Џери всушност е домаќин неговиот личен блог со SiteGround.

SiteGround: Иновативна компанија

Со текот на годините, SiteGround направи повеќе иновации во нивната услуга, која ги вклучува и нивните SuperCacher, кои им помагаат на своите корисници да ги оптимизираат перформансите на нивните сајтови. Иако саморазвиените иницијативи како оваа се популарни меѓу неколку врвни веб-хостинг провајдери, други како што се BlueHost се фаќаат во однос на стандардната технологија како што е употребата на SSD складирање.

Сепак, чувствувам дека поради долгото иновативно водство што го има SiteGround, тој се уште е краток само малку што е пред нас во понудата. На пример, некаде минатата година SiteGround започна со понуда на нов анти-бот решение базирано на АИ, за да им помогне на корисниците да ја зголемат безбедноста на нивната сметка. Размислете како нешто слично WordFence, без да мора да го инсталирате приклучокот на вашиот сајт.

Сепак, и покрај овие иновативни додатоци кои доаѓаат од SiteGround, некако BlueHost сѐ уште успеа да продолжи со перформансите и нуди импресивен TTFB од помалку од 500ms. Ова е добро време за одговор во индустријата и додека SiteGround може да ги задоволи и да ги надмине тие броеви, перформансите се малку повеќе непредвидливи.

Добар Uptime сигурност за двете

Споредете го времето на користење Siteground со BlueHost
SiteGround Uptime (август 2018): 100%.
Споредете го BlueHost uptime со SiteGround
BlueHost Uptime (јули 2018): 100%.

За среќа, сепак, добро функционираат во uptime сигурност со BlueHost заостануваат само малку позади SiteGround 100% при 99.95% uptime. Ништо помалку од она што би се очекувало од две врвни имиња во бизнисот.

Тие се исто така неверојатно добри за нови корисници да се залепат за да на различни начини. BlueHost има широк спектар на документација за самопомош и интуитивен кориснички интерфејс, додека SiteGround ќе им помогне на новите корисници да мигрираат на своите сервери бесплатно.

Ништо во овој свет не е совршено, но и двете доаѓаат со свои чуда. Она што го чувствувам е малку досадно со SiteGround е тоа што не нуди разговор за разговор во живо за технички и платежни проблеми. BlueHost се прави малку непријатност со постојани upsells за повеќе функции кои можат да бидат прилично скапи.

Сепак, секој од овие домаќини ќе биде одличен избор на толку многу нивоа што може да биде тешко да се избере. Би рекол дека или е во ред за широк опсег на корисници, бидејќи тие погодија многу клучни проблеми на главата со нивните понудени планови и приспособливост.Кој Веб Домаќинот за споредба?

Не сум сигурен од каде да почнам? Еве три предлози за "мора да се видат":

Исто така проверете:
Обелоденување: WHSR добива надоместоци за упатување од хостинг компании наведени на оваа веб-страница. Нашите мислења се базираат на вистинско искуство и вистински хостинг услуги. Ве молиме прочитајте ја нашата политика за правна заштита за да разбереме како го оценуваме веб-домаќин.