BlueHost vs InMotion хостинг

BlueHost

InMotion хостинг

Нашата рејтинг
План во преглед ОсновниМоќ
Цена пред попуст $7.99 / месец$10.99 / месец
Цена (12-mo) $ 7.99 / месец$ 10.99 / месец
Цена (24-mo) $ 3.95 / месец$ 5.99 / месец
Специјален попуст Специјална цена - $ 2.95 / mo хостинг40% еднократен попуст
Промотивен код (Активирај ја врската)(Активирај ја врската)
Веб-страница https://www.bluehost.comhttps://www.inmotionhosting.com

Резиме

Добрите
Солидни перформанси на серверот - хостинг uptime> 99.95%
Добра серверска брзина - TTFB под 500ms
Сеопфатни документи за самопомош и видео упатства
Целосна сметка дневна резервна копија и реставрација
Едноставно користење - контролен панел пријателски за нови корисници
Флексибилност - надградба на VPS и посветен хостинг
Добрите
Извонредни перформанси на серверот - хостинг време на работа> 99.98%
Импресивен разговор во живо и техничка поддршка
Едно решение за сите - Сите хостинг функции што ви се потребни во еден план
Слободна услуга за миграција на страници за сите клиенти од прв пат
90-ден пари гаранција за враќање - Најдобро во хостинг пазарот
Многу простор да расте - Upgarde на VPS и посветен хостинг
Зачувај 50% ако е домаќин со InMotion сега (специјален попуст на WHSR)
Во целост сме задоволни со нашето искуство со InMotion Хостинг
Конс
Скапи трошоци за обновување - 100% Цена скок по првиот мандат
Неограничен хостинг сервис ограничен од разни ограничувања и политики за користење на серверот
Повеќето надградби на серверот и дополнителни функции се скапи
Конс
По првичното регистрирање, цените одат нагоре
Нема активирање на инстант профил
Локација на серверот само во САД
Дознај повеќе

Основни карактеристики

Пренос на податоци неограниченнеограничен
Капацитет на складирање 50 GBнеограничен
контролен панел CPanelCPanel
Екстра домен реги. $ 11.99 / год за регистрација, $ 17.99 / год за обновување$ 14.95 / година
Приватен домен Рег. $ 14.88 / година$ 12.99 / година
Инсталирај автоматски скрипта Еден клик Инсталирај (придвижуван од Mojo Market Place)Softaculous
Прилагодено Cron Работа ДаДа
Мапа на резервни копии Слободен основен backup; BlueHost CodeGuard Backups чини $ 35.88 / година.Да, 2 УСД / месечно (Управувач со резерви)
Посветен ИП $ 5.99 / година$ 48 / година
Слободен SSL Ајде да шифрирамеАвтоматски SSL
Вграден Мапа на градител Weebly веб-страница ГрадителBoldGrid
Дознај повеќе
Посетете онлајнhttps://www.bluehost.comhttps://www.inmotionhosting.com

BlueHost vs InMotion хостинг: Кој е победник?


Победник: хостинг на InMotion

  • Подобро хостинг перформанси - Uptime над 99.95%, TTFB <500ms
  • Бесплатна миграција на веб-страниците за првпат корисници
  • Основниот план започнува на $ 3.99 / mo
  • 90 дена гаранција за враќање на парите
  • 50% попуст (ексклузивно) кога ќе нарачате преку WHSR промо линк

InMotion Хостинг е еден од ретките планови кои ги тестирал и го доживеал WHSR, и многу ги оставивме со тоа како да плаќаат клиенти. Всушност е и останува многу силно име во бизнисот и има впечатлив спектар на услуги што се нудат.

BlueHost: Претпочитан хостинг Според анкетата

BlueHost не е срам и им нуди импресивни перформанси на своите клиенти од 2003. Таа порасна денес за да вклучи моќни Cloud хостинг планови во својот репертоар и постигна добри резултати во нашата 2013 и 2016 Веб хостинг анкети.

За чиста изведба на моќ, и BlueHost и InMotion имаат добар TTFB од помалку од 400ms, соодветно. InMotion Хостинг е предност во брзина, додека BlueHost е малку понапред во смисла на подобра цена за нивните планови - ние проценуваме околу 15% поевтино во споредба на долг рок.

Споредба на брзи тестови
InMotion Хостинг брзина тест на Bitcatch: A +

Споредба на брзи тестови
BlueHost брзина тест на Bitcatcha: B +

Хостинг за движење: Импресивно време на работа и поддршка

За стабилност, има мала разлика, бидејќи InMotion успеа да ни даде резултати од 100% uptime, додека BlueHost, иако не е совршен, беше во 99.99%, што исто така е многу импресивно и над нормата за веб-домаќини.

Онаму каде што навистина постои значајна разлика меѓу овие двајца даватели на услуги е во служба за корисници. InMotions редовно добиваше рев осврти од злото шеф (ака Џери) за својата служба за корисници и беше тестиран и докажан во нашите испитувања за поддршка на корисничка поддршка.

BlueHost, од друга страна, има добиено одредена топлина од корисниците што им се припишува на нив Меѓународна група за издржливост сега. Лично, сфатив дека не беше ужасно долго чекање за поддршка, но каде што има чад, веројатно ќе има оган.

Друга клучна разлика лежи во миленичето на мојот веб-сајт за миграција услуги. Моето чувство е дека ако сакате да освоите клиенти од други хостинг услуги, нешто мора да даде, нели? Каде InMotion Хостинг е паметен и нуди бесплатни миграциски услуги, BlueHost сака да го означи тоа како екстра за неверојатен $ 149.99.

Сето ова, иако, е ниско подигање, бидејќи на крајот на денот, ова се две многу добри и стабилни имиња во веб хостинг кои нудат исклучително широк спектар на услуги. Ова значи дека може да се скали како што расте вашиот бизнис со нив.

Благодарение на комплетна документација и помош, заедно со неопходната поддршка, било кој од овие веб-домаќини лесно може да биде прифатен од речиси секој. Новините или малите сајтови може да се одлучат и да растат во секое време.

Моето единствено двоумење би било за утврдените места да се обидат да се преселат во BlueHost, бидејќи тие многу наплаќаат за миграција. Освен ако домаќинот со кој сте веќе со страшно, можеби не вреди да се исплати тој дополнителен дел.Кој Веб Домаќинот за споредба?

Не сум сигурен од каде да почнам? Еве три предлози за "мора да се видат":

Исто така проверете:
Обелоденување: WHSR добива надоместоци за упатување од хостинг компании наведени на оваа веб-страница. Нашите мислења се базираат на вистинско искуство и вистински хостинг услуги. Ве молиме прочитајте ја нашата политика за правна заштита за да разбереме како го оценуваме веб-домаќин.