BlueHost vs InMotion Хостинг vs SiteGround

BlueHost

InMotion хостинг

Siteground

Нашата рејтинг
План во преглед ОсновниМоќGrowBig
Цена пред попуст $7.99 / месец$10.99 / месец$19.95 / месец
Цена (12-mo) $ 7.99 / месец$ 10.99 / месец$ 19.95 / месец
Цена (24-mo) $ 4.95 / месец$ 5.99 / месец$ 5.95 / месец
Специјален попуст Специјална цена - $ 2.95 / mo хостинг40% еднократен попустНови промотори - 70% off!
Промотивен код (Активирај ја врската)(Активирај ја врската)Активација на линкот - Нови промо
Веб-страница https://www.bluehost.comhttps://www.inmotionhosting.comhttps://www.siteground.com

Резиме

Добрите
Солидни перформанси на серверот - хостинг uptime> 99.95%
Добра серверска брзина - TTFB под 500ms
Сеопфатни документи за самопомош и видео упатства
Целосна сметка дневна резервна копија и реставрација
Едноставно користење - контролен панел пријателски за нови корисници
Флексибилност - надградба на VPS и посветен хостинг
Добрите
Извонредни перформанси на серверот - хостинг време на работа> 99.98%
Импресивен разговор во живо и техничка поддршка
Едно решение за сите - Сите хостинг функции што ви се потребни во еден план
Слободна услуга за миграција на страници за сите клиенти од прв пат
90-ден пари гаранција за враќање - Најдобро во хостинг пазарот
Многу простор да расте - Upgarde на VPS и посветен хостинг
Зачувај 57% ако е домаќин со InMotion сега (специјален попуст на WHSR)
Во целост сме задоволни со нашето искуство со InMotion Хостинг
Добрите
Исклучително сигурен - 100% време на работење во домаќинството најмногу пати
Бесплатна миграција на сајтови за корисници на GrowBig и GoGeek
Избор на пет сервери на три континенти
Бесплатно ајде да шифрираме стандардна и дива картичка SSL
Иновативни - Full SSD, HTTP / 2, Вграден Cacher, NGINX, итн
Зачувај 60% на првата сметка
Најдобро за WordPress и Друпал веб-сајтови
Позитивни повратни информации од други корисници на SiteGround
Добар по продажбата поддршка
Конс
Скапи трошоци за обновување - 100% Цена скок по првиот мандат
Неограничен хостинг сервис ограничен од разни ограничувања и политики за користење на серверот
Повеќето надградби на серверот и дополнителни функции се скапи
Конс
По првичното регистрирање, цените одат нагоре
Нема активирање на инстант профил
Локација на серверот само во САД
Конс
Хостинг цената се зголемува по првата сметка
Мешани резултати во нашиот тест на брзината на серверот
Гаранцијата за Uptime не ги покрива испадите во случај на DDoS
Дознај повеќе

Основни карактеристики

Пренос на податоци неограниченнеограниченнеограничен
Капацитет на складирање 50 GBнеограничен20 GB
контролен панел CPanelCPanelПанел
Екстра домен реги. $ 11.99 / год за регистрација, $ 15.99 / год за обновување$ 14.95 / година$ 15.95 / година за .com домен; цените варираат за различни TLDs.
Приватен домен Рег. $ 14.88 / година$ 12.99 / година$ 12 / год
Инсталирај автоматски скрипта Еден клик Инсталирај (придвижуван од Mojo Market Place)SoftaculousСовршена (вклучувајќи 320 + апликации)
Прилагодено Cron Работа ДаДаДа
Мапа на резервни копии Слободен основен backup; BlueHost CodeGuard Backups чини $ 35.88 / година.Да, $ 2 / moДа
Посветен ИП $ 5.99 / година$ 48 / година$ 54 / година
Слободен SSL Ајде да шифрирамеАвтоматски SSLАјде да шифрираме
Вграден Мапа на градител Weebly веб-страница ГрадителBoldGridДа, Weebly
Дознај повеќе
Посетете онлајнhttps://www.bluehost.comhttps://www.inmotionhosting.comhttps://www.siteground.com

BlueHost vs InMotion Хостинг vs SiteGround: Кој е победник?


Победници: InMotion & SiteGround

InMotion хостинг

 • Најдобро во хостинг перформанси
 • Бесплатна миграција на веб-страниците за првпат корисници
 • Основниот план започнува на $ 3.99 / mo
 • 90 дена гаранција за враќање на парите
 • 50% попуст (ексклузивно) кога ќе нарачате преку WHSR промо линк

Siteground

 • Одлична поддршка за корисниците
 • Вграден Ајде да шифрираме SSL
 • Бесплатна миграција на веб-страниците за првпат корисници
 • Најнови карактеристики на серверот - HTTP / s, вграден cacher, NGINX
 • Основниот план започнува на $ 3.95 / mo

Брза навигација: Брзина на перформанси / Сигурност на серверот / Функции на домаќинот / Служби за корисници / Пресудата

До денес, направивме неколку прегледи за веб-домаќини, но повеќето од нив се многу засилени. Со тоа мислам дека ги оценив против основните критериуми според сопствените заслуги. Сепак, што се случува кога треба да одиш малку подалеку?

Избор на веб-домаќин врз основа на индивидуалните прегледи е во ред, но денес ќе одам да ви помогнам малку повеќе. Дозволете ми да колективно оцени три многу добро познати домаќини еден против друг, а потоа ќе ги споделам моите мисли.

Иако главните критериуми за кои гледам се уште остануваат, ќе ви дадам поблизок поглед како специфични области на Siteground, InMotion хостинг, и BlueHost држете се едни против други.

Брзина на изведба

Меѓу нашите три домаќини, SiteGround нуди најголемо ширење на центри за податоци, со локации на 5 низ САД, Европа и Азија. Ова позиционирање го прави исклучително одржлив за хостинг сајтови угости на сообраќај од целиот свет.

BlueHost доаѓа блиску во однос на географската покриеност, бидејќи исто така ги покрива САД, Европа и Азија.

InMotion Hosting, од друга страна, се чини дека се потпира високо на брегот на крајбрежјето во САД. Не сум сигурен за степенот на ова ширење, бидејќи тие само зборуваат за нивната гордост во нивниот центар за податоци во Лос Анџелес.

Ајде да видиме колку брзо тие сервери се:

Тест за брзина на движење SiteGround - Subpar

Проверка на брзината на SiteGround #1: TTFB падна под 900ms - што е помалку од идеално.
Тест на брзина на локација #2: TTFB = 1720ms.

BlueHost Speed ​​Test - Добро

BlueHost тест за брзина #1: TTFB = 335ms.
BlueHost тест за брзина #2: TTFB = 458ms.

InMotion Хостинг брзина тест - Одлично

Тест за брзина на хостинг на InMotion #1: TTFB = 171ms.
Тест за брзина на хостинг на InMotion #2: TTFB = 154ms.

Нормално ги извршувам тестовите за брзина од две или три клучни географски локации (САД и Азија со повремена ЕУ фрлена во). Овој пат бев забележувајќи проблеми со серверот тајмингот надвор од Сингапур, па одлучи да го прескокнете Азија сервери.

Неизненадувачки беше добрата изведба на InMotion Хостинг, која се спушташе во TTFBs, далеку помалку од горната граница за оценка на Google под 400ms. BlueHost едвај успеа да го направи таму, но сепак се наоѓаше - едвај. Она што беше изненадувачки беше резултатите од SiteGround кои беа ужасни.

Велам изненадувачки, бидејќи јас обично добивам добри резултати за SiteGround брзини. Само за двојно проверување, повторно го повторив тестот многупати во период од два дена и постојано се враќав како кал.

Хостинг сигурност

Гаранции за Uptime

InMotion Хостинг, како и обично има фантастичен uptime рекорд и иако се чини дека нивниот одговор на серверот време е малку непредвидливо за доцните, во целина, тоа е само парична казна. 100% uptime е фантастично и како што се очекуваше.

99.9% UPTIME е веродостојноста која ви е потребна

Овде, во InMotion Hosting веруваме дека ви нудиме не само најсигурната мрежа што е можно, туку и најбрза. Ова е причината зошто имаме ексклузивни Max Speed ​​Zones, кои вклучуваат избор на центри за податоци за нашите бизнис хостинг и VPS решенија.

BlueHost виде малку проблем во текот на изминатите 30 денови, но сепак, 99.99% е исто така одличен uptime рекорд. Тоа е норма на она што многу добри веб хостинг провајдери имаат тенденција да се гарантира.

SiteGround, исто така, добро се одржа, со совршен неодамнешен рекорд. Сепак, тука повторно се гледаат некои индикации за високите времиња на одзив што SiteGround серверот ги дава во последно време. Времето на работа се совпаѓа со нивната гордост во технологијата што ја имплементираат иако:

Рачно изработени решенија за 99.99% Uptime

Отсекогаш сме биле пионери во измислување на нашите сопствени напредни веб хостинг решенија за безбедност. Тие го минимизираат ризикот од престој на нивоата што компаниите, потпирајќи се на достапните масовни решенија, никогаш не можат да ги постигнат.

Нашиот тест сајт Uptime рекорди

WHSR е домаќин на тест сајтови на сите три компании. Подолу се наоѓаат време на тестирање на местото што го снимивме во 2018.

Siteground Uptime - 100%, Одлично

Август 2018 SiteGround 30 денови просек uptime: 100%
Јули 2018 SiteGround 30 денови просек uptime: 100%
Март 2018 SiteGround 30 денови просек uptime: 100%

InMotion Хостинг Uptime - 100%, одличен

Август 2018 InMotion Хостинг 30 денови просек uptime: 100%
Јули 2018 InMotion Хостинг 30 денови просек uptime: 100%
Јануари 2018 InMotion Хостинг 30 денови просек uptime: 100%

BlueHost Uptime - 99.99%, Добро

Август 2018 BlueHost 30 денови просек uptime: 100%
Јуни 2018 BlueHost 30 денови просек uptime: 99.99%
Март 2018 BlueHost 30 денови просек uptime: 99.98%

Хостинг Карактеристики

Јас сум прилично сигурен дека повеќето од вас кои го читаат ова поминаа околу блокот еднаш или двапати, па наместо восочни лирски за многубројните карактеристики на нашите три домаќини, ајде да ги разгледаме и поинтересните.

SiteGround - Одлично

Во својата најосновна инкарнација, SiteGround нуди речиси нешто што просечниот корисник може да го посака, дури и во најосновните. Всушност, единствената чудна работа што ја чувствувам за понудите на SiteGround е тоа што наметнува ограничувања на простор за складирање.

Она што го продава силно е она што тие го нарекуваат Geeky SuperCacher. Ова очигледно е прилагодена местење на нивните сервери што им помага на WordPress, Joomla и Drupal сајтови побрзо. Освен тоа, други подесувања вклучуваат кешинг механизам базиран на NGINX и SuperCacher, кој исто така ја оптимизира веб-страницата брзина.

Клучни продажни поени на SiteGround

 • Бесплатно, да шифрираме SSL на Standard & Wild Card
 • Напредни технологии за брзина на серверот (SSD, HTTP / 2, Вграден Cacher, NGINX и многу повеќе)

Хостинг на InMotion - добро

InMotion има ширење на одлики како добри, всушност, дури и подобри од SiteGround. Додека основите се таму, тоа оди чекор понатаму во понудата на Google рекламни кредити дури и со најосновниот план.

Едно клучно нешто што треба да се забележи во врска со InMotion е тоа што нуди поширок спектар на споделени хостинг планови од повеќето други домаќини. Меѓутоа, чувствувам дека ова е видливо, бидејќи единствената вистинска разлика меѓу овие планови е во поддржаните домени и веб-простор.

InMotion, исто така, нуди такви тврдења за подобрувања на брзината, како што се зборува за сето тоа, и се чини дека се базира на слични кешинг оптимизации.

Клучните продажни точки на InMotion:

 • Спакувани со основни карактеристики за блогови и бизниси
 • Многу простор за одгледување - надградба на VPS и посветен хостинг
 • Бесплатни преносни веб-страници без прекини

BlueHost - просек

BlueHost, од друга страна, нуди разумно ширење на функции врз основа на цените помеѓу плановите. Меѓутоа, ако го земете ова во споредба со SiteGround и InMotion, тогаш почнува да изгледа чудно.

Додека другите двајца домаќини нудат работи како спам-чувари и резервни копии вклучени во нивните планови за влез, BlueHost наплатува повеќе за нив. Всушност, ако сте биле во потрага на повеќето влез ниво основните планови, Bluehosts "нуди најмалку карактеристики меѓу трите.

Клучни продажни точки на BlueHost:

 • Сеопфатни документи за самопомош и видео упатства
 • Планови изградени на VPS со интегриран кеширање W3
 • Бесплатни рекламирање кредити од Google

Услуги на клиентите

Една од најкритичните полиња на било која техничка компанија е нејзината способност да управува со услуги на клиентите. Ова е особено точно со онлајн услугите, бидејќи не постои реална директна интеракција помеѓу клиентот и продавачот.

SiteGround Поддршка за корисници - Одлично

SiteGround, треба да се забележи, беше пронајдено дека има еден од најдобрите разговор поддршка околу. Всушност, Џери има дури и отишле на тајност да направат еден круг лични тестови за ова.

SiteGround успеа да одговори на неговите барања за помалку од 30 секунди. Тоа е феноменално време кога ќе се разгледа вообичаено што е на понуда од страна на многу веб хостинг компании. Настрана од тоа, исто така, доаѓа со систем за издавање на билети, па дури и број кој можете да го повикате за помош.

Рекорд за разговор во живо на Jerryери со клиенти на SiteGround.

Поддршка за корисници на BlueHost - Subpar

Bluehost, исто така, нуди слични услуги, и иако јас и самиот си го пробав и не чекав премногу долго, останувам малку загрижен за нив. Ова произлегува од фактот дека тие се ЕИГ компанија, од кои за жал, слушнав толку многу негативни работи.

InMotion Хостинг Поддршка за корисници - Одлично

InMotion Хостинг, од друга страна, имаше пофални критики од Џери, кој ја наметна својата супериорна служба за корисници. Овој домаќин веќе подолго време е познат за да ексел во својата служба за корисници и е насочен кон корисниците кои имаат големи очекувања.

Таа, исто така се рангираше меѓу најдобрите во разговорот за разговор во живо на WHSR, каде што тие се вклучија во помалку од 60 секунди за одговор.

Пресудата

Она што започна како претпоставена битка на врвните кучиња, заврши со неколку изненадувања за мене. Најголемата острина се појави во форма на резултати од тестот за брзина. Од една страна, InMotion направи подобро отколку што очекував (и верувајте ми, имав големи очекувања од тоа). Сепак SiteGround беше вистински изневерам, што ми беше невообичаено.

Во однос на карактеристиките, почувствував дека сите три домаќини нудат многу добро ширење и ако некој не се одлучи за своите услуги, тоа не би било затоа што им недостасуваше во оваа област. Сепак, почувствував дека како топ-ниво на нивната индустрија, SiteGround и InMotion Хостинг може да се фрли во некои бонуси за реклами како BlueHost.

Конечно, во смисла на цена - Резултатите од страничните резултати од страна на резултатите беа предвидливи, бидејќи никој не сака да си ги ценат надвор од пазарот. Сепак, со брзината што ја нуди InMotion, тие се само уште пооправдани.

Би требало да го фрлам мојот глас за InMotion Хостинг, врз основа на оваа споредба, и за секој кој ви кажува цена и брзина секогаш се меѓусебно исклучуваат едни од други - запомнете, постојат исклучоци.Кој Веб Домаќинот за споредба?

Не сум сигурен од каде да почнам? Еве три предлози за "мора да се видат":

Исто така проверете:
Обелоденување: WHSR добива надоместоци за упатување од хостинг компании наведени на оваа веб-страница. Нашите мислења се базираат на вистинско искуство и вистински хостинг услуги. Ве молиме прочитајте ја нашата политика за правна заштита за да разбереме како го оценуваме веб-домаќин.