Најдобри услуги за ефтин хостинг (под 5 долари / месечно)

Член од Џери Лоу. .
Ажурирано: ноември 24, 2020


Благодарение на различни фактори, провајдерите на веб-хостинг сега можат да понудат повеќе за помалку. Ова значи поголема флексибилност и избор за потрошувачи како вас и јас.

Денес повеќето споделени планови за хостирање се поевтини од $ 5 / месечно. За оние кои се нови или хостираат едноставни страници со ниски побарувања за ресурси - ефтиното споделено хостирање е идеална точка за лансирање.

Нашиот тим на WHSR го има тестирале повеќе од 60 компании за хостирање и студирал цени на 1,000 планови за хостирање. Еве еден брз поглед на некои од најевтините планови од компаниите хостинг што ги препорачуваме.

Споредба од глава до глава

Веб-домаќинПлан за влезОбновна ценаБесплатен домен?Бесплатна миграција на страницата?Домаќин на страницатаСудење за враќање на паритеПорачај сега
A2 Хостинг3.92 $ / месечно7.99 $ / месечноНеДа1Во секое времеДобијте хостинг А2
BlueHost2.95 $ / месечно7.99 $ / месечноДаДа130 деновиЗемете BlueHost
GreenGeeks2.95 $ / месечно9.95 $ / месечноДаДа130 деновиЗемете ги GreenGeeks
Hostinger0.99 $ / месечно9.99 $ / месечноНеДа130 деновиЗемете Hostinger
HostPapa3.36 $ / месечно7.99 $ / месечноДаДа130 деновиПреземете ја HostPapa
InterServer4.00 $ / месечно4.00 $ / месечноНеДанеограничен30 деновиПреземете го ИнтерСервер
InMotion хостинг2.49 $ / месечно7.49 $ / месечноДаДа190 деновиДобијте хостинг InMotion
Скала хостинг3.95 $ / месечно5.95 $ / месечноДаДа130 деновиЗемете ScalaHosting
TMD Хостинг2.95 $ / месечно4.95 $ / месечноДаДа160 деновиДобијте хостинг TMD
FastComet2.95 $ / месечно4.90 $ / месечноДаДа145 деновиЗемете FastComet


Важни забелешки

 1. Муабет со хостинг е местото каде вашите веб-страници ги споделуваат ресурсите на серверот (меморија на серверот, моќност на процесорот, ширина на опсег, итн.) со други веб-страници. Тоа е најисплатливо за да домаќин на веб-страница денес. Повеќе од 90% од индивидуалните домаќини ги доменот и страниците на заеднички план за хостирање.
 2. Има одредени вообичаени проблеми (како што е побрзаниот сервер) со планови за хостирање со ниска цена. напишав решенијата за некои од овие проблеми на дното на оваа страница - проверете ги.
 3. Некои компании даваат бесплатен домен (обично за 1 година) на нови клиенти, но тоа не треба да биде вашиот главен фактор за разгледување. Доменот на .com чини само 10 долари - 15 долари годишно - не дозволувајте тоа да влијае на вашата одлука за купување.
 4. Договори за евтини хостинг не секогаш остануваат ефтини. Многу компании ги намамуваат клиентите со ефтини цени, а потоа ја зголемуваат надоместокот за обновување две или три години подоцна. Многу од овие компании губат пари во текот на првите две или три години кога имаат клиент, па подоцна ги наплатуваат повисоките цени за да ги надоместат загубите. Исто така е важно да погледнете ја цената за обновување кога се пријавувате.
 5. При изборот на домаќин со ниска цена, треба исто така погледнете минато на вашите тековни потреби на веб-страница и разгледајте дали домаќинот може да ги поддржи идните потреби. На пример, ако вашата страница расте во популарност, дали можете лесно да преминете на помоќни опции, како што се VPS хостинг?


Топ 10 Евтини хостинг провајдери Ревидирани

1. Hostinger

Планот за хостингер - започнува со 0.99 $ / месечно - почетен план

Регистрација на најевтин план со: 0.99 УСД / месечно - Кликни тука за да нарачате сега

Hostinger нуди широк спектар на хостинг услуги, кои се движат од напредни со VPS облак хостинг планови за почетници кои само сакаат да започнат со заеднички хостинг.

Најевтиниот план на Хостингер - „Сингл“ има цена од 0.99 УСД / месечно. По цена помала од еден долар, имате домаќин на 1 веб-страница со 10 GB простор на дискот и 100 GB пропусен опсег, плус иновативни карактеристики како што се напредни работни места, Curl SSL, MariaDB и база на податоци InnoDB, неделна резервна копија - работи што обично не ги правите добиете од план за буџет за хостирање.

Ако сте спремни да платите малку повеќе, Планот за хостинг премиум премиер (започнува со $ 2.89 / месечно) доаѓа со бесплатна безбедност на BitNinja Smart, која ве штити од XXS, DDoS, малициозен софтвер и голем број други сајбер напади; и Mail Assassin, кој ве штити од пораки за спам.

Дознајте повеќе за Hostinger во нашиот преглед.

Преглед на Hostinger

Накратко, еве што ми се допаѓа и не ми се допаѓа на Хостингер. Можете да дознаете повеќе за нашето искуство во овој детален преглед на хостинг.

Добрите на Hostinger 

 • Солидна изведба на хостинг - Уптима> 99.98%, тест за брзина А +
 • Тежок попуст за време на регистрацијата, планот „Сингл“ започнува од 0.99 УСД / месечно
 • Планирајте оптимизиран за најдобра изведба на WordPress (LSCWP)
 • Бесплатна миграција на страници за клиенти кои првпат патуваат
 • Пријатен за новинар: Мазен процес на вградување
 • Иновативни карактеристики, поддршка Curl, Cron Работа, MariaDB, и InnoDB.
 • Бесплатен BitNinja Smart Security (спречи XXS, DDoS, малициозен софтвер и скриптен инјекциски напад) за Premium Plan ($ 2.89 / mo)

Конс на Hostinger

 • Цените на хостинг се зголемуваат по првиот мандат
 • Нема дневни резерви
 • Нема пристап за SSH / sFTP за план за влез

2. InterServer

Interserver ефтини планови за споделување на хостинг

Регистрација на најевтин план со: 4.00 УСД / месечно - Кликни тука за да цел

Само-смета за лесен за користење евтини хостинг провајдер, ИнтерСервер специјализира во заеднички, VPS, посветен и ко-локација хостинг решенија.

Две нешта што ми се допаѓаат најмногу за InterServer:

 1. Компанијата не ја зголемува нивната цена по првиот мандат - споделените планови за хостирање на Интерсервер се заклучуваат на 5 американски долари / месечно (или 4 американски долари на месец ако се пријавите и продолжите три години) и
 2. Тие им овозможуваат на корисниците да бидат домаќини на неограничени домени со помалку од $ 5 / месечно (повеќето буџетски планови за кои разговараме во овој напис дозволуваат само еден домен по сметка)

Овие два фактора го направија InterServer лесен избор кога планирате да хостирате повеќе (мало сообраќај) веб-страници во една сметка повеќе од 5 години.

Брз преглед: Што мислам за Interserver

Почнав да го користам InterServer од 2013 и го посетив компанијата HQ во Secaucus, Њу Џерси во 2016. Нивните перформанси на серверот беа цврсти, а техничките поддржувачи се одлични (сите направени од внатрешни штабови). Можете да ја прочитате мојата детален преглед InterServer тука.

Добрите на InterServer

 • Рок цврст сервер перформанси, хостинг uptime над 99.97% врз основа на нашиот рекорд
 • Цена за регистрација ($ 5 / mo) е заклучена за живот, додека други ја зголемуваат нивната цена по првиот мандат
 • Техничка поддршка 100% направено во куќа
 • Домаќин неограничени домени и сметки за е-пошта
 • Бесплатна миграција на страниците за сите нови клиенти
 • Компанија основана и водена од двајца добри пријатели - Мајкл Лаврик и он Кваliери; Повеќе од 20 години докажано деловно работење.

Конс на ИнтерСервер

 • Не нуди бесплатна име на домен (дополнителен трошок од $ 15 / година)
 • Локација на серверот само во САД - компанијата гради и управува со сопствен центар за податоци во Newу erseyерси.

3. InMotion хостинг

Заеднички планови за хостирање InMotion

Регистрација на најевтин план со: 2.49 УСД / месечно - Кликни тука за да нарачате сега

InMotion Hosting е сигурен, богат со функции и достапен.

Lite plan започнува од 2.49 УСД / месечно. Тоа им овозможува на корисниците да бидат домаќини на 1 веб-страница и доаѓа со бесплатен домен, пристап до SSH, поддршка за PHP 7, резервна копија и враќање на страницата, целосна поддршка во Cron и Ruby и заштита од малициозен софтвер. Уште повеќе - ако сте прв пат клиент, луѓето во InMotion Hosting ќе ви помогнат да ја мигрирате вашата страница бесплатно.

Додуша, хостинг InMotion не нуди најевтин план во градот, но тие се најдобриот хостинг провајдер во целина, засновано на моето искуство.

Јас го користам InMotion Хостинг лично и имам собрано години на снимање во времето на InMotion Хостинг и брзината. За да дознаете повеќе, ве молиме проверете мојот детален преглед на InMotion Хостинг тука.

InMotion Хостинг Преглед

Еве што ми се допаѓа и не ми се допаѓа во врска со хостинг InMotion.

Предности на хостинг на InMotion

 • Солидна изведба на серверот, време на работа> 99.95% TTFB ~ 400ms
 • Бесплатно име на домен за првата година
 • Добар разговор за разговор и поддршка за е-пошта
 • Бесплатна миграција на страници за клиенти кои првпат патуваат
 • Плановите за влез на ниво (Лајт и лансирање) опремени со сите потребни карактеристики за да бидат домаќин на деловна веб-страница
 • 90 дена враќање на парите за пари (индустријата #1)

Конс на InMotion хостинг

 • Хостинг цените се зголемуваат за време на обновувањето
 • Избор на локации на сервери само во САД

4 Грин Гикс

План за ефтин хостинг на Greengeeks

Регистрација на најевтин план со: 2.95 УСД / месечно - Кликни тука за да цел

Основан во 2006 од Треј Гарднер, GreenGeeks има корист од своето долгогодишно искуство во неколку големи хостинг компании. Денес, Треј и неговиот искусен основен тим на професионалци го изградија GreenGeeks во здрава, стабилна и конкурентна компанија.

Корените на компанијата лежат во Северна Америка и служат повеќе од клиентите на 35,000 со повеќе од 300,000 веб-страниците. Како еко-пријателска компанија, таа се посвети себеси да остави позитивен енергетски отпечаток и ја заменува искористената енергија со тројно енергетски кредити кои се користат.

Но, тоа не е сè - Згора на тоа што е пријателски настроен кон животната средина, GreenGeeks е исто така многу пријателски расположен за буџетот. Нивниот план за споделување хостинг сè што е во едно, 300%, чини само 2.95 УСД / месечно при регистрација.

Еве брз преглед на нивните добрите и лошите страни. Можете исто така да Дознајте повеќе за GreenGeeks во преглед на Тимотеј.

Што е добро и лошо за GreenGeeks

Добрите

 • Еколошки пријателски - 300% зелен хостинг (врвот на индустријата)
 • Одлична брзина на серверот - отценети A и погоре во сите тестови за брзина
 • Повеќе од 15 години докажани деловни резултати
 • Бесплатно име на домен за првата година
 • Миграција на бесплатни сајтови за нови клиенти
 • Па вреди за парите - $ 2.95 / mo да биде домаќин на неограничени сајтови во една сметка (со дневна резерва)

Конс

 • Нашиот тест сајт оди под 99.9% uptime во март / април 2018.
 • Поплаки на клиентите за платежните практики.
 • Неповратен надомест за 15 за $ XNUMX се наплаќа за време на купувањето.
 • Цената се зголемува до $ 9.95 / mo по првиот мандат.

5. TMD Хостинг

ТМД Хостинг - Втор Топ Избор за Малезија и Сингапур веб-сајтови.

Регистрација на најевтин план со: 2.95 УСД / месечно - Кликни тука за да цел

За прв пат клиенти, споделениот план за TMD започнува од 2.95 УСД / месечно - намалување на цената за 60% од стандардната цена за обновување. Компанијата постои повеќе од 10 години и има четири центри за податоци распространети низ САД и прекуокеански центар за податоци во Амстердам.

Неодамна им беше дадена бесплатна сметка од TMDHosting, па одлучивме да го ставиме хостинг провајдерот на тест. Исклучи - буџетот домаќин не е лошо воопшто.

Дознајте повеќе за TMD хостинг во овој детален преглед.

Предност и недостатоци на хостинг на TMD

Еве што ми се допаѓа и не ми се допаѓа TMD хостинг.


Добрите 

 • Голема ефикасност на серверот
 • Лесна за употреба контролна табла
 • Јасни насоки за ограничување на серверот
 • 60 ден гаранција за враќање на парите
 • Голем попуст за нови регистрации - користете го купонскиот код „WHSR“
 • Избор на шест хостинг локации
 • Одлична поддршка на клиентите


Конс

 • Автоматската резервна копија може да биде подобра
 • Цените покачување по првиот мандат
 • Стандарден CloudFlare само

6. A2 Хостинг

A2 Хостинг

Регистрација на најевтин план со: 3.92 УСД / месечно - Кликни тука за да цел

А2 хостинг е брз, сигурен и ефтин. Нивниот заеднички хостинг доаѓа во три вкуса - Lite, Swift и Turbo.

Лајт, најевтиниот план за сите, им овозможува на корисниците да хостираат веб-страница на 1, бази на податоци 5 и сметки за е-пошта 25.

Вие не би знаеле дека Lite е буџетски план со разгледување на неговите карактеристики: Целосно складирање на SSD, пристап до SSH, Rsync, FTP / FTPS, подготвен Git и CVS, поддршка за Node.js и Cron и претходно конфигурирано за најдобра изведба на WordPress ( користејќи вграден WP додаток - оптимизиран А2). Сите овие за 3.92 долари месечно.

Дознајте повеќе во мојот преглед на Хостинг на A2.

A2 Хостинг Добри и лошите страни

 Добрите

 • Одлична изведба на серверот; TTFB <550мс
 • Без ризик - во секое време гаранција за враќање на парите
 • Планови за влез на ниво (Lite) спакувани со сите неопходни функции за домаќин на бизнис веб-страница
 • Избор на серверот локации во САД, Европа и Азија.
 • Многу простор за растење - корисниците добиваат да ги надградат своите сервери на VPS, облак и посветен хостинг

 Конс

 • Домаќин само еден домен по профил
 • Поддршка за разговор во живо не 24 × 7 врз основа на мојот тест во живо.

7 Домаќинот Папа

Хостпапа хостинг план за хостинг

Регистрација на најевтин план со: 3.95 УСД / месечно - Кликни тука за да цел

Основан во 2006 од Џејми Опалчук, HostPapa е со седиште во Онтарио, Канада.

Јас направив интервју со основачот на „Хостепапа“, Jamејми Опалчук, во декември 2016 година. Разговаравме за работењето на компанијата и деловниот фокус; Г-н Jamејми беше многу транспарентен и корисен со своите одговори.

Ние го следиме веб-домаќин од средината на 2017. Можете да дознаете повеќе за моето искуство во овој детал за преглед на HostPapa.

Лично најдов дека HostPapa е добар домаќин - тие не се најдобри, но нивната ефтина цена е дефинитивно огромен плус - имајќи предвид дека најевтиниот план исто така доаѓа со бесплатно име на домен, 100 GB простор и 120 бесплатни претходно вградени обрасци на страницата.

Домаќини и парови на домаќинотПапа

Сумирајќи, еве ги добрите и лошите страни на HostPapa -

Добрите

 • Неодамнешните перформанси за време на работа на серверот ги исполнуваат индустриските стандарди. Време на работа> 99.98%
 • Бесплатно име на домен при регистрација - Заштедете ~ 15 $ (такса за регистрација на домен)
 • Реномирана компанија со добри деловни резултати (BBB акредитирани бизнис со A + рејтинг)
 • Корисна поддршка за разговор во живо врз основа на моето искуство
 • Еколошки хостинг - Намалете го остатокот од јаглерод

Конс

 • Недостаток на опции на серверот локации (домаќин само во Канада)
 • Скапи надоместоци за обновување - Стартер планот чини 7.99 УСД / месец по првиот мандат

9. Скала хостинг

ScalaHosting - Избор на буџет за бугарски веб-страници

Регистрација на најевтин план со: 3.95 УСД / месечно - Кликни тука за да цел

Започнувајќи со многу разумна цена од 3.95 $ / месечно, ScalaHosting има многу да понуди. И покрај тоа што се однесува на единствениот концепт само за една страница на повеќето планови за хостирање, на друго место е дарежлив. Ако сте bieубител на веб хостинг ова е одлично место за почеток.

Им дава на сите нови корисници бесплатна миграција на веб-страници, име на домен и SSL. Само тоа ќе го направи исклучително силен предлог за вредност за пари. Вклучен е и инсталатор на софтвер, 7-дневен циклус на автоматски резервни копии и многу повеќе.

Што е најважно, има многу простор да расте на ScalaHosting. Од нивниот опсег на споделени планови за хостирање, можете да преминете кон нивните исто така одлични VPS хостинг планови.

ScalaHosting Pro & Cons

Некои од она што ми се допаѓаат и не ми се допаѓаат на ScalaHosting вклучуваат:

Добрите

 • Одлични почетни цени со загарантирана моќност од 1x процесор и 50 GB складирање
 • Бесплатно име на домен за првата година (заштедете ~ $ 15)
 • Разумна стапка на обновување - истиот план се обновува на 5.95 УСД / месечно по првиот мандат
 • Автоматизирана резервна копија и реставрација на податоци
 • Целосен опсег на хостинг решение за надградба - VPS, посветен и управуван WP план

Конс

 • Заедничкиот хостинг користи мешавина на SSD и трговски дискови

9. FastComet

FastComet

Регистрација на најевтин план со: 2.95 УСД / месечно - Кликни тука за да цел

FastComet е редок скапоцен камен во светот на домаќинот. Со долг список на корисни функции и етикети со ниска цена - веб-домаќинот е погоден и за почетниците и за напредните корисници.

Веб-страницата за тестирање беше поставена во FastComet во почетокот на 2018 година и ги следивме перформансите на нивниот сервер повеќе од една година. Можете да ги проверите резултатите што ги добивме детали за прегледот на Брзиот центар.

FastComet најевтиниот план за хостирање е неверојатно ниска цена при регистрација - нивниот најевтин план, FastCloud, чини само 2.95 УСД / месечно при регистрација. Планот доаѓа со 15 GB простор на дискот SSD, скенирање и пријавување на малициозен софтвер, бесплатен мрежен заштитен allид, пристап до SSH и дневна резервна копија.

Преглед на FastComet

Еве што сакам и не ми се допаѓа во врска со FastComet накусо.

Добрите

 • Резултати од ажурирање на цврсти сервери засновани врз нашето следење
 • Избор на 10 локации на серверот.
 • Заедничка поддршка за план NGINX, HTTP / 2 и PHP 7
 • Обезбедена околина за хостирање со автоматско скенирање на малициозен софтвер
 • Одлична поддршка за разговор во живо врз основа на мојата студија за системот за разговор во живо на компанијата за хостирање
 • In-house градител на сајтови со 40 + готови гради и 350 + современи дизајнирани теми
 • Одлична репутација - тони позитивни повратни информации од корисниците на социјалните медиуми

Конс

 • Ја прекина гаранцијата за заклучување на цените
 • Само пробни 7 денови за корисници на VPS Cloud

10. BlueHost

Хостинг на BlueHost

Регистрација на најевтин план со: 2.95 УСД / месечно - Кликни тука за да цел

Блухост влезе на пазарот за веб хостинг во 2003 година и од тогаш се одвива силно. Компанијата со седиште во „Прово“, Јута е добро призната денес и е домаќин на над два милиони веб-страници.

За разлика од многу други компании во денешниот хостинг простор, Bluehost официјално не открива каде се наоѓаат нивните сервери. Покрај веројатното присуство во Јута, малку е навистина познато и нема опции да изберете локација на пријавување.

Поддршката е достапна преку разговор во живо, телефон и систем на билети. Доколку ви треба повеќе специјализирана помош, Блухост има и маркетинг консултанти кои можат да работат со вас за вашите потреби.

Брзо реактивирање на BlueHost

Добрите

 • Одлични перформанси на серверот засновани на мојот запис
 • Па признати брендови во хостинг индустрија
 • Популарен избор меѓу блогерите - официјално препорачан од WordPress.org
 • Сеопфатни документи за самопомош и видео упатства
 • Одлично за почетници - Корисни почетни е-пошта кога се најавувате
 • Флексибилност - надградба на VPS и посветен хостинг подоцна
 • Пријатен за новинар: Мазен процес на вградување

Конс

 • Цените се префрлуваат на $ 7.99 / mo при обновување
 • Неограничен хостинг ограничен со други ограничувања
 • Корисниците можат да ги хостираат само нивните сајтови во САД


Хостинг за буџет: Поевтино подобро?

Цените на домаќините драстично се променија во текот на последните 10-15 години. На почетокот на 2000 година, пакет од 8.95 долари месечно со основни карактеристики се сметаше за ефтин. Тогаш цената падна на 7.95 УСД, потоа на 6.95 УСД, 5.95 УСД месечно, а потоа дури и пониска во 2020 година.

Ако погледнете некои од најниските цени што ги избрав погоре - ќе забележите дека денес, некои споделени хостинг услуги чинат помалку од 1 УСД месечно.

Податоци за пазарот

Па, колку ниска цена треба да оди, за да се смета како евтино решение за хостинг на денешниот пазар?

За да одговориме на ова прашање, разгледавме повеќе од 1,000 планови за хостирање низ целиот свет. Краток одговор - за да бидете означени како „евтин давател на хостинг“, треба да отидете под $ 5 / месечно при регистрација и не повисока од $ 10.00 / месечно кога ќе ја обновите.

хостинг цени врз основа на нашата пазарна студија (2018)
Ние направивме истражување на пазарот две последователни години и разгледавме 1,000+ планови за хостирање, нашите податоци се објавени овде.

Но, почекајте, најевтиниот хостинг план можеби не е во право за вас

Постојат голем број на фактори што треба да ги земете предвид при изборот на веб хостинг сервис.

Цената е само еден од овие фактори.

Исто така, постојат и други критериуми - како што се време на хостирање, брзина на серверот, безбедносни карактеристики, верзија на софтвер, поддршка по продажбата, итн; што треба да ги разгледате.

Еден добар буџет домаќин треба да има доволно ресурси за сервери за домаќин на најмалку еден мал сообраќај (~ 1,000 посети на ден) веб-страница.

Планот за хостирање исто така треба да вклучува основни карактеристики на хостинг, вклучувајќи (но не ограничувајќи се на тоа) основни карактеристики за одржување на серверот, услуги за е-пошта, лесен инсталер за популарни скрипти, најнова верзија на PHP и MySQL, техничка поддршка во разговор во живо, 99.9% време на работа на серверот и разумна брзина на мрежата на серверот.

Некои компании за хостинг на буџетот, исто така, обезбедуваат редовна резервна копија на серверот, автоматско скенирање на малициозен софтвер, дополнителна посветена IP-адреса, како и еден клик Ајде да шифрираме активирање SSL. Овие карактеристики се убави да се имаат, но тие се како „бонус“. Можам целосно да разберам дали хостинг компаниите им наплатуваат на корисниците дополнително за скенирање на малициозен софтвер или функција за бекап и обновување.

Ова нè враќа назад листата на најдобрите евтини хостинг на врвот на оваа страница.


Вообичаени проблеми со ефтино хостирање на веб (и како да ги решите)

Досега имаме покриено листа на евтини, квалитетни хостинг услуги за да се разгледа.

Сега е време за неколку корисни совети за тоа како да се справите со вообичаените проблеми што се појавуваат при ефтини зделки за хостирање.

Проблем #1: Агресивна распродажба и вкрстена продажба

Повеќето ниски трошоци хостинг компании имаат агресивни up-продажба и крос-продажба на практики.

Буџет хостинг компании се на пазарот за да заработат пари.

И тоа го прават со продавање или препорачување на дополнителни услуги и веб апликации како што се SSL сертификати, напредни е-мејл хостинг функцииимиња на домени, CDN услуги, е-мејл маркетинг алатки, И многу повеќе.

Додека некои од понудите се јасни, некои даватели на евтини веб хостинг ги измамуваат своите клиенти да се пријават на бесплатни проби. Кога завршува судењето, тие им наплатуваат на своите клиенти високи цени за услугите. Нивните клиенти завршуваат со премиум цена за услуги што едноставно сакале да ги испробаат, а кои најверојатно дури и не им се потребни.

Успешна пракса во iPage
Слика од екранот од страницата за проверка на iPage. Дали ви се потребни сите овие карактеристики? Проверете внимателно кога ја ставате нарачката.

 Решение: Бидете претпазливи при проверка

Бидете претпазливи во текот на процесот на одјавување, осигурајте се дека компанијата за хостинг не ве потпише на кој било софтверски или веб-пробен период. Можете да проверите со поддршката за разговор во живо на веб-домаќин ако сте во незгода и прашајте дали сте се пријавиле на било кој веб-сервис.

Бидете скептични со сите пораки и предлози што ги добивате од вашата компанија за хостинг. Избегнувајте да кликнувате слепо и да направите вашето истражување пред да се регистрирате за какви било додатоци во вашата сметка.

На кратко, бидете паметен потрошувач - и ќе бидете во ред.

Проблем #2: Побрзаа сервери

Некои буџет хостинг компании имаат тенденција да преоптоварување на нивниот капацитет и домаќин премногу веб-сајтови на еден сервер.

Практиката е позната како overselling. Додека препродажбата е добра во намалувањето на трошоците за хостирање (дознајте повеќе во мојот друг напис - Вистината за неограничен хостинг); тоа понекогаш го загрозува корисничкото искуство. Веб-страниците хостирани на преполн сервер доведоа до бавна стапка на одговор и чести надолнини.

 Решение: Избегнувајте веб-домаќин со побрзаа сервери; следи време на одржување на домаќинот по пријавувањето

А бавниот и често долу серверот влијае на вашиот сајт корисничко искуство и Google рангирање лошо. Ова е причината зошто ние се нагласи толку многу на серверот uptime и стапка на одговор во нашите хостинг осврти. Никој не треба да биде домаќин на нивните сајтови на бавен и нестабилен веб-домаќин.

Откако ќе се пријавите на нов хостинг:

Повеќе совети: Што е хостинг uptime?

Uptime се однесува на времетраењето на вашиот веб-сајт, достапен за посетителите и потенцијалните клиенти; нешто што не е време на работа е прекин - и да се преувеличува, прекинот е лош.

Престој значи дека луѓето не можат да стигнат до вашата страница која може да биде фрустрирачка за потенцијалните посетители, а исто така да ве чини сообраќај и приходи. Дополнително, ако луѓето не се во можност да стигнат до својата веб-страница за прв пат, можеби нема да пробаат повторно. Тоа, рече, хостинг провајдерите обезбеди минимум uptime гаранции што е гаранција дека тие ќе имаат вашиот сајт и работи тој процент од вкупниот број часови во еден ден.

Не се занимавајте со хостинг провајдери кои даваат помалку од 99.9% uptime guarantee. Ако вашиот постоечки хостинг провајдер постојано прави помалку од 99.9% uptime, време е да префрлите веб-домаќин.

Uptime примероци објавени во WHSR

inmotion hosting - ниска цена хостинг со сигурен uptime
Рекорд за време на хостинг на InMotion (февруари / март 2017 година): 100%. InMotion Hosting споделените планови за хостирање започнуваат од 2.95 $ / месечно, споредете и дознајте повеќе на https://www.inmotionhosting.com/.
a2hosting uptime
A2 хостинг uptime запис (јуни 2017): 100%. A2 Хостинг дели хостинг планови започне во $ 3.92 / mo, споредете и да дознаете повеќе во https://www.a2hosting.com/.

Повеќе за алатките за надгледување на времето (што треба да се користат)

Постојат буквално десетици, ако не и повеќе, алатки за следење на серверот достапни онлајн - некои се бесплатни, а некои трошоци се над илјадници долари годишно.

Некои извршуваат едноставни проверки на HTTP за да потврдат дали вашиот сајт работи, додека други вршат многу сложени работни задачи за да ги следат истовремено и контролните точки на 50.

Различните алатки го извршуваат секој крај на спектарот, што може да биде малку големо за корисниците, но исто така гарантира дека постои алатка таму за да одговара на вашите потреби и буџет.

На пример, користам бесплатни алатки како Uptime Robot, и Pingdom често за следење на веб-домаќин.

Ако работите со веб-страници на ниво на претпријатие и барате помоќни алатки, проверете Nagios Uptime и Кактуси.

Проблем #3: Лоши соседи

Понекогаш, евтините домаќини се инфилтрирани од она што најчесто се нарекуваат лоши соседи.

Овие лоши соседи се спамери кои јадат до ресурсите на серверот или безгрижни веб-администратори кои се пробиени. Ако споделите сервер со спамери, нема да има доволно ресурси за вас. Ако споделите сервер со некој кој добива тројански или компјутерски вирус, вашиот сајт може да се инфицира премногу.

 Решение: Барање за промена на кутијата на серверот

Назад во старите денови, евтини веб-домаќини често се експлоатираат од спамери и хакери. Верувам дека ова не се случи, што често овие денови како хостинг компании обично ќе имаат многу строга политика против спамери и хакери.

Ако вашата сметка е пробиена од внатре, побарајте преместување и побарајте од домаќинот да ве префрли на друг серверски блок.

Проблем #4: IP адреса со црно-откос

Обично добивате заедничка IP адреса кога се претплаќате на ефтин веб-домаќин. Во ретка прилика, оваа споделена IP адреса може да биде на списокот во црна боја, како резултат на активностите на другите корисници.

 Решение: Проверете го IP-домаќин пред пријавувањето

Препорачливо е да ја проверите IP адресата на вашиот веб-домаќин Листа со блокирања на SpamHaus штом ја добивте вашата сметка. Или подобро, прашајте ги за список на IP-адреси за да проверат пред да се регистрирате.

За да ја одредите вашата IP адреса на веб страната, напишете го следниов код во командната линија на вашиот компјутер.

nslookup yoursiteaddress.com

Ако, за жал, вашата IP адреса на серверот е на листата, постојат само две работи што можете да ги направите: 1. Притиснете го веб-домаќин на белата листа на IP-адресата; и 2. барање за преместување или промена на IP адреса.

Проблем #5: Слаба техничка поддршка

Некои компании за евтин хостинг имаат слаба поддршка на клиентите и не успеваат да одговорат навремено на барањата на клиентите. Бавното време на одговор не е секогаш резултат на недостаток на грижа. Во некои случаи, ефтините домаќини едноставно немаат доволно членови на технички персонал за да можат да ги задоволат барањата за поддршка на клиентите.

 Решение: Разговарајте со персоналот за поддршка пред да се регистрирате

Нема многу што можеме да направиме со хостинг компанија која работи на сиромашна попродажна поддршка.

Ако другите аспекти (цена, перформанси на хостинг, карактеристики, итн.) Се добри - тогаш можеби ќе сакате да останете и само да се справите со тоа. Друго, единствениот избор што го имате е да ги оставите.

За новинарите кои претпочитаат да добиваат поддршка од лажица, најдобро е да се избегнат хостинг компании со лоша услуга. Разговарајте со одделот за поддршка пред да ја поставите вашата нарачка, побарајте поврзани технички прашања (како што се границите на inodes, циклуси на процесорот, Ruby on Rails итн.) И да го оценат нивниот квалитет врз основа на одговорите.

За ваша препорака, направив прикриен експеримент и разговарав со 28 хостинг компании (кои многу од нив наплатуваат помалку од 5 американски долари месечно и можат да се категоризираат како „евтин веб-домаќин“) поддршка во 2017 година - да видиме што открив во оваа студија.

Проблем #6: Скриени такси и такси

Некои компании за хостинг со ниски трошоци имаат сомнителни деловни практики и нејасни услови и услови.

 Решение: читање на TOS; Избегнувајте евтини хостинг компании со сомнителна корисничка политика

Скриените обвиненија објаснуваат зошто најевтиниот домаќин можеби не е најдобар хостинг избор.

Избегнувајте, повторувам, избегнувајте некој евтин веб-домаќин што наплатува неразумни трошоци за откажување.

Прочитајте TOS (брз совет: одете на страната ToS на домаќинот, притиснете Ctrl + F, барајте клучна фраза како 'откажување' и 'refund') јасно и бидете сигурни дека откажувањето е направено. Веб-домаќин може да наплаќа за регистрација на домен (што може да оди до еднократен надоместок од $ 25) и SSL сертификати; но нешто повеќе од тоа е не-оди.

Не оди со оние со риба поништување политика, без разлика колку евтини тие се.

A2Способување во секое време гаранција за враќање на парите
Секогаш постојат услови и услови зад атрактивни евтини хостинг понуди (дознаете повеќе).

Проблем #7: зголемување на давачките по првиот мандат

Евтин хостинг компании не секогаш остануваат евтини.

Всушност, многу ги намамат клиентите со евтини цени, а потоа ја зголемуваат надоместокот за обновување две или три години подоцна.

За жал, ова е индустриска норма. Многу од овие компании губат пари во текот на првите две или три години имаат клиент, па затоа ги наплаќаат повисоките цени подоцна за да ги надоместат загубите. Многу клиенти не сфаќаат дека ќе платат повисоки цени и ќе добијат шок за штиклирање кога ќе го видат автоматското плаќање на изјавата за кредитна картичка.

 Решение-1: Хостирање на домаќин

Обновна цена за евтини хостинг планови обично се повисоки од цената за регистрација.

На пример, iPage promo цената е $ 1.99 / mo за време на регистрацијата и кога станува збор за обновување, таа ќе оди до $ 9.99 / mo (во времето на пишување).

Истата политика работи на повеќето буџетски хостинг компании, вклучувајќи A2 ХостингSiteground, GoDaddy, Hostgator, Bluehost, InMotion хостинг, и така натаму.

На ултра-ниска цена таг е како хостинг компании ги намамат клиентите да се префрлат домаќинот.

За обновувања, единствениот начин да ги задржите ниските цени е да направите „веб-домаќин со надеж“ - значи, продолжете да го менувате домаќинот секогаш кога ќе истече договорот. И, за домаќини на буџетот кои обезбедуваат „Гаранција за враќање на парите во секое време“, би препорачал да се пријавите за подолг период на претплата, бидејќи ви овозможува да уживате во ниската цена малку подолго (и да земете пари ако не ви се допаѓа вашиот домаќин повеќе).

Interserver не ја зголеми цената за време на обновувањето
Interserver не ја зголемува нивната цена за обновување (извор).

 Решение-2: Држете се до компаниите кои нудат прифатливи стапки на обновување

Некои буџетски веб-домаќини им овозможуваат на корисниците да се заклучат во ниска цена за обновување по пријавувањето.

На пример, InterServer и FastComet ја заклучуваат цената за обновување на вашата стапка на регистрација.

Цената за која се регистрирате е цената што ја обновувате вашата претплата за хостинг во иднина. На пример, FastComet клиентите кои ќе се пријават три години со 2.95 УСД / месец, ќе можат да ги обноват своите планови подоцна со 2.45 УСД месечно. Истото важи и за InterServer - кои им овозможуваат на клиентите да обноват по цената на регистрација.

Проблем #8: долг период на претплата

Долг период на претплата за евтина хостинг цена

Некои веб-домаќини ќе бараат нивните клиенти да се претплатите за многу долг период, во замена за ниските ценовни ознаки.

Пред многу години Lunarpages го продаде својот заеднички хостинг договор како $ 4.95 / mo. Но договорот $ 4.95 / mo е достапен само за клиенти кои се подготвени да платат 5 години напред - што е отскокнување. 5 години! Нешто може да се случи онлајн во 5 година, компанијата за хостинг може само да ги земе парите и да ја затвори продавницата.

 Решение: Избегнувајте регистрирање повеќе од 24 месеци 

Освен ако не можете да откажете и да побарате враќање на средствата во секое време за време на претплата; друг договор кој е подолг од 2 години е не-одат.

Проблем #9: Ограничени дозволени индекси

Некои буџетски хостинг ќе ја ограничат употребата на inode во сметката на корисниците за контрола на капацитетот за складирање и ресурсите на серверот.

 Решение: држете се со домаќинот што дозволува инокс на 150,000 и погоре

Јас не нагласувам многу за inodes овие денови, но јас не би отишле со домаќинот нудат 50,000 inodes по сметка.

Лесно решение е да ги прочитате ToS на компанијата (брз совет: одете на страницата ToS на домаќинот, притиснете Ctrl + F, барајте клучни зборови како „inodes“ и „број на датотеки“) јасно пред да се регистрирате.

Од друга страна, вашата обврска е да го ограничите бројот на inodes на вашата сметка. Разбирам дека неограничениот хостинг не е ограничен. Чувајте ги дуплираните датотеки во вашата сметка, избришете непотребни датотеки, редовно бришете е-пошта (празен сандаче и преземајте е-пошта на вашиот локален компјутер наместо) и оптимизирајте ги Вашите бази на податоци.

Ограничувања на хостинг на иноди
Пример: Хостингер овозможува до 250,000 inodes на дели хостинг сметка (што е великодушно за хост $ 2.15 / mo). Дознај повеќе во нашиот преглед на Хостингер.

Најчесто поставувани прашања

Кој е најевтиниот начин да се биде домаќин на веб-страница?

Одговорот е 0 $. Иако се релативно ретки, постојат бесплатни веб-хостинг понуди како 000Webhost кои доаѓаат со поддомени (т.е. mydomain.000webhost.com) што можете да ги користите за да креирате и да извршите веб-страница за нула цена. Сепак, постојат различни ограничувања и ризици со бесплатното хостирање - ако можете да си дозволите да платите 3 до 10 долари месечно, силно ви препорачувам да одите со буџетски веб-домаќин.

Кој е најевтиниот провајдер со платен хостинг што го препорачувате?

Заедничкиот хостинг на хостингер започнува од 0.90 долари месечно - тие се најевтините меѓу врвните даватели на хостинг. За да ја оценам ефикасноста на Хостингер, јас сум домаќин на тест-страница на нивната платформа и објавувам податоци за време / брзина што ги собирам овде. Можете да прочитате за моето искуство во ова детален преглед на Хостингер.

Кои се различните видови на хостинг услуги?

Постојат четири главни типа на веб-хостинг се споделени, виртуелен приватен сервер (VPS), облак и посветен сервер хостинг. Секоја понуда се разликува степени на перформанси, сигурност и безбедност.

Каде можам да хостирам веб-страница бесплатно?

Давателите како Wix и 000Webhost нудат бесплатни планови. Сепак, многу врвни веб-домаќини исто така нудат пробни периоди на заедничка хостинг со разумна цена и препорачуваме да се обидете и двајцата да ја видите разликата.

Дали е Wix навистина бесплатен?

Wix навистина нуди ограничен бесплатен план. Сепак, овој бесплатен план доаѓа со многу недостатоци, вклучувајќи не може да се поврзе вашиот сопствен домен и засилени реклами на Wix на вашата страница.

Дали е хостинг WordPress?

Самиот WordPress CMS е слободен за употреба и можете да го користите бесплатно на WordPress.com (со ограничувања).

Дали бесплатен хостинг е добар?

Бесплатното хостирање обично не е погодно за долгорочно користење, освен ако немате намера да водите многу основна веб-страница со мал обем на сообраќај. Повеќето веб-страници ќе бараат повеќе ресурси бидејќи растат и не е веројатно дека бесплатен хостинг ќе може да го прилагоди тој раст.


Во мало: Не сите евтин веб-домаќин се лоши

Не сите дели хостинг компании се лоши. Евтини неограничено дели хостинг планови се многу популарни и моќни овие денови. Повеќе од 90% од индивидуалните е домаќин на нивниот домен и сајтови на заеднички хостинг план.

И тие работат добро.

Тоа не ги прави вашите страници „поладни“ или подобро, едноставно затоа што се одлучувате за скапо решение за хостирање. Да не спомнувам - ако направите споредба, има многу работи може да тргне наопаку премногу со посветен или VPS хостинг.

Некои сопственици на страници се претплатија на VPS или посветен хостинг едноставно поради нивното его - со вид на начин на размислување каде што мислат дека се различни и подобри. Но, тоа не е точно. Всушност, познавам некои сопственици на мали бизниси кои се префрлија на посветен хостинг кога не им требаше и се покајаа за тоа. Тие потрошија пари на непотребни ресурси на серверот и стручна техничка помош кога заедничкото хостирање ќе беше добро.

Додека не изградите веб-страница / блог со голем сообраќај, нема потреба да вложувате толку време и пари во моќен план за хостирање. Тоа е само губење време и пари.

Наместо тоа, насочете се на содржината и маркетингот.

Разбирање на вашите потреби

Ако купувате нешто што не ви треба, трошите пари без оглед колку е тоа евтино или добро.

И затоа мора да ги знаете вашите потреби за хостинг пред вас изберете нов веб-домаќин. Пред да ја напуштите оваа страница за да купите веб-домаќин, проверете дали имате основно разбирање во веб-домаќин и име на домен. Размислете темелно за нашите сопствени потреби и одговорете на овие прашања -

 • Каков вид на веб-страница сте градење?
 • Дали сакате нешто заедничко?
 • Дали ви се потребни апликации од Windows?
 • Дали ви е потребна специјална верзија на софтвер (т.е. PHP)?
 • Дали на вашиот веб-сајт му е потребен посебен софтвер?
 • Колку е поголем (или мал) бројот на веб сообраќај?
 • Кој е вашиот 12 (или 24) месечен буџет за веб-страницата?
 • Колку од овие пари треба да одат во хостинг?

За почеток -

 • Изберете веб-домаќин што можете да си ги дозволите најмалку 2 години. Вашата веб-страница / блог не може да направи никакви пари, особено во прв, па затоа сакате да бидете сигурни дека немате потреба да го затворите блогот поради недостиг на средства.
 • Засега не ви требаат врвни услуги за веб-хостинг. Засега достапен споделен веб-домаќин треба да биде доволно добар. Само запомнете да проверите за ограничувањата на просторот и времето на работа на серверот.
 • Токму сега треба да се фокусирате на градење корисни содржини и растење на вашата заедница. Треба да потрошите повеќе за маркетинг и содржина. Добијте добра услуга за билтенот и започнете со изградување на вашата е-маил листа, започнете социјални медиуми маркетинг реклами, стапи во контакт со локалните блогери и да ги вработи за да го промовирате вашиот блог, итн
 • Поставувајте прашања за услугата на купувачи и ако тие ќе ви помогнат да разберете да работите со веб-страница, бидејќи сте нови за блогирање.

Препорачани буџет Пријателски веб-домаќин: Hostinger, InMotion хостинг, GreenGeeks

За искусни блогери и сопственици на страници -

 • Како дел од вашата работа сега е да бидете сигурни дека вашите читатели можат да се движат непречено во рамките на вашиот сајт / блог. Ви треба многу сигурен и брз веб-домаќин.
 • Треба да ги следите времето на користење на вашиот сајт и брзината на одговор со алатки како Pingdom и Uptime Robot.
 • Следете ја употребата на меморијата на вашиот блог и знајте ја вашата граница - откако вашиот блог хитови 80% од доделената меморија (ова е вообичаеното тесно грло што најпрво ќе го најдете со заеднички хостинг), тогаш е време да се разгледа надградбата на VPS или облак хостинг.

Препорачани буџет Пријателски веб-домаќин: A2 Хостинг, Interserver, Облаци


Релевантни ресурси

Ние исто така објавивме голем број на водичи кои може да се направат и корисни коментарите за хостинг за оние кои бараат веб-домаќин.