Неограничен хост хостинг: реално?

Член од Џери Лоу. .
Ажурирано: ноември 11, 2020

Што е неограничено веб хостинг?

„Неограничен хостинг“ се однесува на понуди за веб хостинг кои доаѓаат со неограничено складирање на дискови, пренос на податоци и во некои случаи, неограничен домен на дополнувања.

Иако технички е невозможно за која било компанија да биде домаќин на „неограничени“ веб-страници (повеќе за ова подоцна), плановите за хостирање без ограничувања се многу популарни - главно затоа што значително ги намалува трошоците за хостирање на повеќе страници.

Врвни даватели на неограничен хостинг

Хостинг компании - дури и најдобрите, се во деловна активност да заработат пари. НО, има некои може да го сторат тоа со поголема искреност од другите.

Во случај да баравте „неограничен“ веб-домаќин, еве неколку „неограничени“ даватели на хостинг (список по азбучен ред) што вреди да се испробаат. Ги следам времето и брзината на овие даватели на услуги - кликнете и прочитајте ги нашите детални прегледи за повеќе детали.

1. A2 Хостинг

А2 неограничен хостинг> кликнете за да нарачате.

Со A2 хостинг добивате избор или да хостирате една или повеќе веб-страници во три неограничени планови за хостирање - Drive, Turbo Boost и Turbo Max. A2's Turbo планира малку да ја засили играта и да го отвори пристапот до нивната опција Turbo, за која се тврди дека може да работи и до 20x побрзо.

Сите планови за хостирање A2 вклучуваат голем број на слободни бенефиции кои се движат од лесна миграција на страници и бесплатна поставување SSL до некои други бесплатни апликации кои се доста корисни, како што е A2 Оптимизиран додаток за WordPress и PrestaShop.

Дознајте повеќе во овој преглед на хостинг A2.

Неограничени одлики на А2

 • Неограничен хостинг на SSD
 • Домаќини неограничени веб-страници
 • Автоматска акрипција на SSL-инсталацијата
 • А2 Оптимизиран софтвер
 • A2 Оптимизирана зголемена безбедност

Позитивни:

 • Одлична изведба на серверот; TTFB <550мс
 • Сигурен сервер, хостинг време над 99.95%
 • Без ризик - во секое време гаранција за враќање на парите + попусти за најавување
 • Избор на различни локации на сервери на 4
 • Бесплатна миграција на веб-страници за клиенти за прв пат од страна на Тим А2

Конс:

 • Миграцијата на сајтот се наплаќа кога ќе се смени
 • Поддршка за разговор во живо не е секогаш достапен

2 Грин Гикс

Планот за веб хостинг на Greengeeks
GreenGeeks неограничен хостинг> кликнете за да нарачате.

GreenGeeks нуди повеќе од неограничено складирање и ширина на опсег, но исто така и овластен зелен хостинг од Bonneville Environment Foundation (BEF). Тие се многу прифатливи - најавување на Lite plan со само 2.95 УСД / месечно и се претставија добро во нашиот тест за брзина на серверот.

Дознајте повеќе во прегледот на Тимоти Грингекс.

Карактеристики на неограничен хостинг на GreenGeeks

 • Бесплатно име на домен за првата година
 • Неограничено складирање на SSD
 • Домаќини неограничени веб-страници
 • Бесплатно да ја криптирате SSL на Wildcard
 • Вклучена е кешот LiteSpeed

Позитивни:

 • Еколошки пријателски - 300% зелен хостинг (врвот на индустријата)
 • Оценето А во сите тестови за перформанси на серверот
 • Повеќе од 15 години докажани деловни резултати
 • Избори на четири локации на серверот
 • Лесен за употреба градител на страницата на SitePad

Конс:

 • За време на купувањето се наплатува плаќање за неповратна сума од 15 долари
 • Поплаки од клиенти за практики за наплата

3. InMotion хостинг

Различни опсези за хостирање на Inmotion Hosting> кликнете за да нарачате.

Ако не сакав да имам најголема доверба во InMotion хостинг, не би се откажувал стотици долари секоја година во хостинг такси. Верувам дека два клучни елементи ги прават еден од главните домаќини со кои наидов до денес; Извонредни перформанси на серверот и фантастична служба за корисници.

Неограничениот хостинг InMotion доаѓа во четири вкусови - Lite, Launch, Power и Pro со сите четири планови даваат „неограничен“ капацитет за пренос на податоци. InMotion Lite дозволува само 1 веб-страница на сметка, додека Лансирањето, Power и Pro дозволуваат до 2, 50 и 100 веб-страници на сметка.

Дознајте повеќе во мојот преглед за хостирање на InMotion.

Неограничени одлики на InMotion

 • Неограничен пропусен опсег
 • Бесплатно градител на веб-страници BoldGrid
 • Мапа на резервна копија и обнова
 • Услуги за клиенти и техничка поддршка со седиште во САД
 • Заштита на малициозен софтвер

Позитивни:

 • Солидна изведба на серверот - Време на хостирање> 99.99%
 • Едношалтерско решение за сите - сите карактеристики на хостинг што ви се потребни во еден план
 • Слободна услуга за миграција на страници за сите клиенти од прв пат
 • Гаранција за враќање на парите од 90 дена - број 1 на пазарот за хостирање
 • Импресивен разговор во живо и техничка поддршка

Конс:

 • Локација на серверот само во САД
 • Нема активирање на инстант профил

4. TMD Хостинг

tmd неограничено хостирање
Почетна страница на хостинг TMD> кликнете за да нарачате.

TMDHosting не е совршен, но јас го препорачувам нивното неограничено хостирање за блогери или бизнис кои имаат потреба од веродостојно решение за веб-хостинг. Не само што тие нудат стабилни перформанси на серверот и тони корисни функции, туку имаат и некои од најдобрите тим за поддршка на клиенти во индустријата.

Планот за неограничен хостинг на TMD е со Weebly Sitebuilder и започнува со 2.95 $ / месечно.

Дознајте повеќе за TMD хостинг.

Карактеристики на неограничен хостинг на TMD

 • Неограничено складирање на SSD
 • Домаќин Неограничени веб-страници
 • Бесплатен домен
 • Веб-креаторот на веб-страници е подготвен
 • Веднаш активирање на сметката

Позитивни:

 • Голема ефикасност на серверот
 • Лесна за употреба контролна табла
 • Јасни насоки за ограничување на серверот
 • Избор на шест хостинг локации
 • 60 дена гаранција за враќање на парите

Конс:

 • Автоматската резервна копија може да биде подобра
 • Стандарден CloudFlare само

5. SiteGround

Услуга за хостирање на веб-страници
Неограничени планови за хостирање на страницата> кликнете за да нарачате.

SiteGround е една од ретките компании што се стреми да обезбеди сигурен хостинг сервис со иновативни карактеристики. Една таква карактеристика е Super Cacher, која е вградена алатка за кеширање што може да ги направи веб-страниците побрзо да се вчитаат. Друга карактеристика е можноста да инсталирате Ајде да шифрираме SSL со само неколку кликања, што го прави исклучително погодно за корисниците да ја обезбедат својата веб-страница.

Тие им овозможуваат на своите корисници да бидат домаќини на неограничени веб-страници и да работат на „неограничени“ бази на податоци MySQL во нивниот заеднички хостинг; но ограничете го складирањето на сметката на 10/20/30 GB во нивните планови за StartUp, GrowBig и GoGeek.

Дознајте повеќе во мојот преглед на хостингот на SiteGround.

Карактеристики на страницата за опкружување

 • Домаќини неограничени веб-страници
 • Управувана поддршка со WordPress
 • Динамичко кеширање за WordPress
 • Автоматска дневна резервна копија
 • Додадете соработници на сметки

Позитивни:

 • Исклучително сигурен - 100% време на работење во домаќинството најмногу пати
 • Бесплатна миграција на страници за премиум планови
 • Избор на пет сервери на три континенти
 • Иновативни - полн SSD, HTTP / 2, вграден Cacher, NGINX, итн
 • Лесно поставување Ајде да шифрираме SSL на стандардни и диви картички

Конс:

 • Гаранцијата за Uptime не ги покрива испадите во случај на DDoS
 • Скапо - споделените планови за хостирање на SiteGround се меѓу највисоките на пазарот
 • Значителен пораст на цените по првата сметка


Како е можно неограничено складирање и ширина на опсег на дискот?

Земи BlueHost како пример - компанијата BlueHost нуди целосен опсег на услуги за хостирање - од споделен хостинг до VPS и посветен хостинг.

Ако се одлучите за планот BlueHost Shared Hosting Plus, вие мора да хостирате * неограничен * веб-сајт по цена од 5.45 $ / месечно. Од друга страна, ќе мора да платите барем 79.99 УСД / месечно на планот BlueHost Standard Dedicated, кој доаѓа со * ограничено * складирање на 500 GB, 4 GB RAM и 5 TB опсег.

Математиката не работи како што треба, не?

Зошто некој би платил 79.99 $ месечно за план за хостинг со ограничен опсег, кога истиот провајдер нуди неограничен план со само 5.45 $ / месечно?

Пример: Планови за хостирање на BlueHost - ограничени ресурси, но чинат повисоки.
Пример: BlueHost неограничени планови за хостирање - Неограничени ресурси, но чинат поевтино.

Вистината е дека хостинг компаниите се во свој свет, особено во терминологијата. За просечен лаик, „неограничено“ значи токму тоа - без ограничувања.

Сепак, тоа не е толку точно кога станува збор за неограничени планови за хостирање.

Неизречената вистина за неограничено хостирање

Вистината е ... секогаш има ограничување.

Разбудете се и помирисајте ги розите, луѓе. Ивееме во конечен свет.

 • Невозможно е да се окупира неограничен физички простор за да се водат неограничени сервери.
 • Невозможно е да имате неограничен број на кабли за пренесување на неограничена количина на податоци низ целиот свет
 • Исто така е невозможно да се ангажираат неограничени работна сила за одржување сервери и мрежи.

Неограничен е ништо друго освен имагинарен индустриски термин, либерално попрскуван со ограничувања (исто така познати како исклучоци).

Каде се градат неограничени сервери
Ова е местото каде што се изградени серверите на Интерзервер - ја направив оваа фотографија кога го посетив нивниот центар за податоци во 2016 година (повеќе слики во мојот InterServer преглед) Работна сила, мрежни кабли, компјутерски хардвер - сè е ограничено. Зошто Интерзервер е во можност да понуди „неограничени“ хостинг услуги?

Зошто компаниите домаќини „мамат“?

Веб хостинг е многу конкурентна работа. Компаниите за веб-хостинг прават се што можат, вклучително и давање бесплатни услуги за миграција и бесплатни кредити на Google Adwords, за да освојат нови клиенти.

Бидејќи „повеќе ако честопати подобро“ во верувањето на потрошувачите, „неограничените планови за хостирање“ станаа популарна маркетинг тактика во средината на 2000-тите (и, ако правилно се сеќавам на ова, BlueHost беше првиот што го започна ова).

Како работи Неограничено хостинг?

Па сега имате „зошто“ - време е да се решите со „како“.

Ако сте поминале низ страницата на веб-страницата која ве ветува месечината и ѕвездите за цената на дното на каменот од $ 2 / mo и мислите дека конечно може да се стави еден преку веб-хостинг провајдер, размислете повторно.

Да го разгледаме феноменот познат како overselling.

Што е overselling?

Преклопувањето се случува кога компанијата за хостинг продава повеќе отколку што имаат вистински капацитет за обезбедување. Големите хостинг компании обично поседуваат неразбирливи количини на капацитет за хостирање (цевки за пропусен опсег, компјутерски сервери, работна сила ... итн.) Кои никогаш нема да бидат надминати од една веб-страница.

Во исто време, на повеќето веб-страници им требаат само малку ресурси за да работат секојдневно, како што е просечната корпоративна веб-страница. Бидејќи повеќето ресурси во нивните сервери остануваат неискористени, хостинг компаниите (кои нудат неограничен хостинг) затоа имаат можност само да ги репродуцираат неискористените хостинг капацитети (т.е. overselling).

Неограничен хостинг работи… додека не користите премногу

Сега, враќајќи се на нашата тема - како работи неограничен веб-хостинг.

Неограничен хостинг против сите-ти-може-да јаде вклучена
Неограничен хостинг против сите-ти-може-да јаде вклучена

Размислете за читање на реклама за новата продавница за сите што можете да јадете и заминувате таму за да ја обидете. Откако ќе стигнете таму, постои белешка велејќи дека мора да тежи помалку од 70kg (154lbs) пред да може да внесете.

Тоа е улов.

Истото важи и за многу неограничени хостинг планови - вие сте добредојдени да хоствате неограничени веб-страници и да заземате неограничено хостирање за складирање и пропусен опсег додека се исполнети условите на X или Y.

Проблемот е што овие услови ретко се појавуваат во областа на маркетингот на веб хостинг-страната. Тој дел од страницата ве известува дека добивате неограничен план.

Во мал печатење, обично според условите за користење (ToS), најверојатно ќе има еден милион и едно ограничување и куќни правила.

Ограничувања за неограничени хостинг услуги

На пример:

iPage неограничен хостинг ToS
Неограничен хостинг на iPage е предмет на ограничување на времето и меморијата на процесорот за да се спречат „негативните влијанија врз другите корисници“ (извор).
Hostinger неограничен хостинг ToS
Hostinger неограничен хостинг е предмет на ограничување на 250,000 inodes и 1,000 табели или 1GB за складирање по база на податоци (извор).
BlueHost неограничен хостинг ToS
BlueHost неограничен простор за хостирање е предмет на ограничување од 200,000 иноди и голем број правила за базата на податоци (извор).

Можете да добиете повеќе детали за овие ограничувања во мојот BlueHost, Hostinger, и Преглед на iPage.

Секој провајдер на неограничен хостинг таму ќе има свои правила за куќи и ограничувања на серверите за да ги контролира нивните корисници. Овие ограничувања би можеле да бидат во однос на прашањата за процесорот, RAM меморијата, инодите, бројот на MySQL базите на податоци, бројот на врските со базата на податоци MySQL, па дури и да се постават FTP-поставувања - списокот продолжува.

Веднаш штом вашите веб-страници ја погодија црвената зона; компанијата за хостирање ќе го повлече приклучокот на вашата сметка или ќе ви наметне дополнителни трошоци (и момче, дали тие ПОДГОТОВКИ!).

Така функционира "неограничен хостинг".

Дали е неограничено хостирање на злото?

Може да тврдите дека преголемите и неограничените планови за хостинг се малку неетички. Сепак, не укажува дека споменатата компанија за хостирање е целосно зло.

Како прво, практиката на преголема продажба е главната причина зошто можеме да ја имаме супер ефтини, услуги за хостирање со повеќе домени на пазарот овие денови.

Исто така, одењето „неограничено“ никогаш не е лесна деловна одлука за давателите на хостинг.

На пример, земете го Hostgator во 2000, компанијата помина повеќе од една година за да се подготви (вклучувајќи вработување нов вработен и инвестирање во поддршка на хардвер) за лансирање на неограничен хостинг. Иако сега нудат неограничена услуга за хостирање, нивните сервери останаа сигурни и ефикасни; а поддршката на клиентите никогаш нема недостаток на квалитет.

Брент Оксли, основач на Hostgator, го изјави ова кога Hostgator започна да нуди неограничено хостинг:

Сакав неодамна да ги наречам плановите неограничено. Сепак, поради ограничувањата во бројот на вработени, не би можеле да продолжиме со очекуваниот раст. Една година подоцна, конечно сме НАДВОРЕШНИ и подготвени сме да го смениме планот. До сега, ја намалував продажбата намерно, со цел да ја поддржуваме нашата поддршка. Ако историјата се повтори, преименувањето на планот од суштина неограничено, всушност, "неограничено" ќе ја зголеми продажбата за најмалку 30%. "

Во минатата година потрошивме повеќе пари за регрутирање вработени отколку што имаме за рекламирање! Ни требаа години на ангажирање и обука да нè одведат до таму каде што сме сега. Отидовме да ги молиме вработените да работат прекувремено, да прашаме кој сака да си оди дома. HostGator секогаш ќе има повремени јаз во распоредот, но засега, испраќаме над десетина вработени дома на ден.

- Брент Оксли, основач и извршен директор на екс-домаќин


Дали треба да имате важни веб-страници на неограничено хостинг?

Вистината е, квалитетот на хостинг договор се потпира на голем број на фактори.

Во денешно време, последните работи што треба да ги имаме Споредете се основни карактеристики како што се трансфер на податоци и складирање на диск. Технологијата еволуираше толку многу што многу од овие фактори сега се нечистотии евтино и скоро секоја заедничка компанија за хостирање деновиве им го дава на истото неограничено срање.

Како да ги споредиме помеѓу хостингер и плановите на неограничен хостинг на SiteGround? Тие изгледаат сите исти однадвор: неограничена ширина на опсег, неограничено складирање, неограничени бази на податоци, неограничен домен на додаток, цена под $ 10 / месечно, и така натаму.

Хостинг перформанси, како што се uptime и брзина; како и специјално изградените карактеристики се одговорите.

InMotion Хостинг неограничен хостинг планови
Пример од реалниот живот - InMotion хостинг: Еден добар хостинг договор е повеќе од само голем пропусен опсег и капацитет за складирање. Серверската изведба, должината на пробниот период, цената за обновување, резервна копија на податоци, избор на локации на сервери, вградени безбедносни функции и така натаму се некои други важни фактори.

За да добиете неограничен веб-домаќин на кој можете да верувате, обидете се:

 1. Тестирајте го домаќинот сами - Регистрирајте се и внимателно следете ги перформансите на хостингот. Ако не ви се допаѓа она што го гледате, откажете се пред да заврши пробниот период и побарајте враќање на средството.
 2. Читање на вистински прегледи за хостинг тоа се заснова на тврди податоци и искуство на вистинска употреба.

Примери на неограничено време и брзина на хостирање

Пред да објавиме преглед на домаќинот, се пријавуваме на веб-домаќин и користиме алатки за следење на време и брзо за да го измерат нивниот квалитет на услугата.

Време на сервер

Еве неколку податоци за ажурирање (следени со употреба Uptime Robot) објавивме во минатото:

uptime - де-jan
SiteGround uptime запис (Jan 2014).
Хостинг uptime рекорд за InMotion хостинг
InMotion Хостинг uptime рекорд (февруари / март 2017).

Еве друг податок за хостирање за време на употреба (следи користено Свежо Пинг):

Време на хостирање на SiteGround во август 2020 година

Резултати од тест за брзина

И еве неколку резултати од тестот за брзина (користење Bitcatcha) објавивме во нашите прегледи.

Резултати од тест за брзина на SiteGround.

Надминување на ограничувањата на неограничените домаќини

Неограничените даватели на хостинг обично применуваат ограничувања на употребата на нивните ресурси на серверот - како што се времето на работа на процесорот, истовремените врски на базата на податоци и инодите.

Постојат неколку работи што можете да ги направите за да ги надминете овие ограничувања и да се заштитите, вклучително и:

 1. Користете бесплатна мрежа за достава на содржини (како на пр Cloudflare) да се намалат товарите на барање на серверот,
 2. Редовно оптимизирајте ја вашата база на податоци за да ги забрзате пребарувањата во базата на податоци,
 3. Користете апликации од трети страни (како на пр Додаток за коментари на Фејсбук и форми на Google) за да ги намалите оптоварувањата на серверот и
 4. Кеширајте ја вашата страница агресивно за да ги намалите товарите на меморијата.

TL; DR

Значи, дали сме јасни на темата неограничено хостирање? Брз преглед на она што штотуку го прочитавте:

 • Неограничен хостинг е невозможен; сè е ограничено во нашиот свет.
 • Неограничено е само маркетинг термин што го користат хостинг компаниите за да освојат клиенти.
 • Overselling е како тие можат да си дозволат да понудат такви планови на цените на дното на карпите.
 • Неограничените одлики за хостирање, како што се складирање на дискови и ширина на опсег, честопати не ги одредуваат навистина критичните квалитети на договорот за хостинг.
 • Осигурете се да разгледате детали како што се ажурирање на страницата, брзина на одговор на серверот, услуга за продажба, поддршка за софтвер и сл.

Друг релевантен водич

Во случај да ви треба помош, напишав голем број сеопфатни водичи за веб-домаќини (видете подолу) - Верувам дека тие се многу корисни за првите тајмери.