Преглед на Wix

Ревидирани од: Тимоти Шим
 • Објавено: Oct 11, 2017
 • Ажурирано: октомври 17, 2020
Преглед на Wix
План за преглед: Комбо
Ревидирани од:
Рејтинг:
Преглед Последно освежено: Октомври 17, 2020
Резиме
Преземено во својата најосновна форма, Wix е алатка за градење веб-страница што им нуди на корисниците можност да создадат неверојатни веб-страници преку лесен за употреба интерфејс за влечење и пуштање. Исто така, има дополнителни функции што овозможуваат вклучување на моќни додатоци за проширување на функционалноста на страницата, што го прави еден од повеќе разноврсните градители на страници што постојат денес.

Wix е далеку од еден од градителите на сајтови кои забележаа метеорски пораст на навлегувањето во релативно краток период.

Кршењето на теренот само во 2006, од страна на 2017, компанијата покажа храбра тврдење на неверојатни 100 милиони корисници. Во текот на таа кратка временска рамка има воведено повеќе надградби од уредникот HTML5 до нивна drag and drop верзија 2015.

Преглед: Што е Wix

Како работи Wix?

Понуден како услуга преку Интернет, Викс ви овозможува да работите со визуелен уредник влечи и пушти за да ја изградиш својата веб-страница дури и ако немаш нула знаење за кодирање и немаш претходна обука.

Помислете на тоа дека користите градежни блокови за да креирате ваш личен дизајн.

Системот е толку интуитивен што веројатно ќе ви одземе само неколку моменти да се запознаете. Откако вашата основна страница е подготвена и визуелно прифатлива за вас, Wix Website Builder исто така ви овозможува да додавате дополнителни елементи како посебни додатоци на вашата страница, како што се градители на форми, форуми, продавници на Интернет и многу други работи.

Примери на веб-страници изградени со Wix

Еве неколку одлични локации изградени со Wix.

Пример #1: Animalивотна музика - Агенција за видео рекламирање, оваа динамична страница, мора да ја искусите за да верувате.
Пример #2: Моника Пак Пилатес - За фитнесот и вежбањето кои се едноставни, а сепак шарени и примамливи.
Пример #3: Karlie Kloss - Една од страниците со повисок профил создадена и хостирана со Wix, од супермодел не помалку!
 

Wix карактеристики

Една од првите работи што ќе ги сретнете кај повеќето градители на страници е складиштето на шаблони и тоа е исто во Wix. Веб-страницата може да се пофали над 500 шаблони кои се уредно категоризирани за вашиот преглед.

Прелистувајќи ги повеќето од нив, сметам дека Викс нуди вистинска мешавина на стилови, од минималистички до сеопфатни. Уредувањето на шаблонот е чудо, со тоа што интерфејсот нуди многу опции во вистински стил на влечење и пуштање. Откако ќе ги набавите предметите каде што сакате, само пополнете ги деталите и ќе работи.

Настрана тоа, она што навистина се забележува е дека Wix континуирано додава и ги обновува функциите што точно се мешаат со тековните трендови и технологија. Еден пример за ова лежи во неговиот неодамна воведен волшебник за оптимизација. Ова е во согласност со многу повеќе луѓе кои стануваат свесни колку оптимизација може да помогне при нивното веб-присуство.

Волшебникот дозволува Wix да ви помогне да ја оптимизирате вашата веб-страница со леснотија. За продавачи на Интернет, Wix не само што има опции за плаќање преку електронска трговија, туку дури и ќе можете да закажувате резервации на вашата страница. Тоа опфаќа ниша потрошувачи што не сум ја видел лесно достапна на друго место.

Screenshot-

Wix нуди шаблони во широк спектар на стилови
Преглед на Wix контролна табла (Најава> Управување со страница> Преглед). Конфигурирајте ги опциите за страницата и сметката тука.
Интерфејс Wix е чист и поедноставен
Додавање апликации и функции на веб-страницата Wix (Пријавете се> Управувајте со страницата> Поставки за страницата).

Wix Шаблони Демо

Како што споменавме, Wix може да се пофали со над 500 претходно дизајнирани теми кои се уредно категоризирани за вашиот проучување. Следните слики демонстрираат некои од темите што ги најдов. 

„Столар“ - шаблон Wix за деловни страници; бесплатно за сите корисници на Wix.
„Мапа на ресторани“ - шаблон Wix за ресторани; бесплатно за сите корисници на Wix.
„Paperie“ - шаблон Wix за онлајн продавница; достапен за корисниците на Wix e-commerce.
„Сон на фотографи“ - образец за веб-страница за фотографија; бесплатно за сите корисници на Wix.

 


 

Позитивни: Она што ми се допаѓа кај Викс

1. Тони добри шаблони на веб-страници за избор

Постојат повеќе од 500 прекрасни Wix веб-обрасци во 70 различни категории за избор. Ги опфаќа скоро сите општи потреби и лажат. Започнувањето со вашата веб-страница е едноставно како да пребарувате низ нивната база на податоци за шаблони и да кликнете само на оној што ќе го користите.

Шаблони со викс
Постојат повеќе од 500 прекрасни Wix шаблони во 70 различни категории и стилови на дизајн од кои можете да изберете (видете примероци).

2. Многу интуитивен уредник на визуелна страница

Понуден како онлајн услуга, Викс ви овозможува да работите со влезен и пушти визуелен уредник за да ја изградите својата веб-страница дури и ако имате нула знаење за кодирање и немате претходна обука. Помислете на тоа дека користите градежни блокови за да креирате ваш личен дизајн. Системот е толку интуитивен што веројатно ќе ви одземе само неколку моменти да се запознаете.

Демо - Уредување на вашата веб-страница на Wix. 1) Целосна поставка на веб-страница - Управувајте со страниците, прегледајте ја вашата страница во мобилен или десктоп екран, објавете ја вашата страница и поврзете се со домен тука. 2) Мени на страницата - Поставете ја позадината на страницата и менито за уредување тука. 3) Wix Editor - повлечете и испуштајте за да ги преместите елементите на вашата страница и да уредувате текст.

Научете повеќе за: Како да ја креирате својата прва веб-страница користејќи Wix

3. Уникатен уредник за мобилни страници

Wix е пријателски подвижен на два различни начина. Првиот е тоа што ви овозможува или да користите одговорни шаблони синхронизирани со вашиот основен дизајн или можете самостојно да ја прилагодите мобилната-пријателска страница.

Сепак, поинтересна е единствената апликација Wix Mobile што можете да ја користите за да работите со вашите Wix-страници од мобилни уреди. Ова е нешто што можам да видам дека ќе биде многу корисно за соло претприемачи кои во основа мора да направат сè сами.

Апликацијата за мобилни уреди Wix им дава начин да ги создаваат и уредуваат своите веб-страници во движење без да мора да лапаат лаптоп - само таблет, па дури и паметен телефон со голем екран!

4. Моќни додатоци преку App Market

Како што споменав претходно, Wix има многу дополнителни одлики што можете да ги додадете на вашата основна веб-страница. За да ги користите, дозволете ми да ве запознаам со пазарот за апликации Wix. Ова складиште работи слично на додатоците на WordPress.

Постојат над 260 апликации креирани и од Wix и од други развивачи на трети страни кои може да ги разгледате и да изберете да ги интегрирате во вашата веб-страница. Од сите градители на страници што ги видов, пазарот за апликации Wix е еден од најсеопфатните досега.

Wix пазар на апликации

5. На располагање сеопфатна поддршка

Бидејќи Wix е дизајниран да го направи градењето веб-страница што е можно поедноставно, не се потпира само на комуникација со својот тим за поддршка на клиенти за да го стори тоа. Искуството започнува од времето кога се најавувате со нив и системот ви помага заедно со сигнали и упатства.

Во уредникот Wix, секој дизајн на уредлив елемент е означен со прашалник за да ве извести дека помошта е потребна за вас доколку ви е потребна.

Ако има нешто за што сè уште не сте сигурни, има повеќе самопомош во форма на центар за помош и корисничка заедница или форум. Центарот за помош има богатство на знаење за сите работи Wix, но исто така вклучува и многу други придружни информации, како што се основите на оптимизација или маркетинг.

За покомплексни прашања, можете да започнете тема за дискусија во форумот за заедницата и да го допрете богатството на знаење што може да го имаат другите корисници на Wix. Ако сè друго не успее, секогаш постои можност да стапите во контакт со поддршката за Wix преку е-пошта.

Центар за поддршка на Викс.

6. Вик-страниците се брзи

Брзината на веб-страницата е важна во окото на Google, како и на вашите посетители. Кога ја градите вашата страница со Wix Site Builder, тоа значи дека сте хостирани и на нивните сервери. За целите на овој преглед на Wix, креирав примерок со нив и ги тестирав брзините што беа прифатливи.

Испитување на перформанси на Wix

Лажна страница што ја изградив користејќи го Wix Free Plan.
Wix користење на веб-страницата на тестот за ефикасност Тест на веб-страница; сервер локација: Далес, Вирџинија. Одличен резултат од прв бајт (кој ја рефлектира брзината на мрежата / серверот).

Конс: Она што не ми се допаѓа кај Викс

1. Бесплатното не е БЕСПЛАТНО

Добро, тој поднаслов може да биде малку погрешен, но бесплатната верзија на Wix е осакатена на многу начини. На пример, сите бесплатни Wix-страници мора да носат брендирање Wix, што на моменти може да биде малку вознемирувачко. Особено, ако само се обидувате да водите мала, лична страница од која не заработувате ништо.

Сите бесплатни веб-страници на Викс ја носат оваа реклама за Викс.

2- Тешко е да се префрлат шаблони

Еден недостаток на Wix шаблонот е сепак дека штом еднаш ги изберете, тешко е да се предомислите подоцна. Вашата содржина нема лесно да пренесува еден образец во друг, па затоа, ако одлучите дека сакате друг образец, веројатно ќе треба да работите многу повеќе.

3- Не можете да ја извезувате вашата веб-страница Wix

Преместувањето веб-домаќини е дел и дел од животот на сопствениците на неколку веб-страници. Тоа е само нешто што треба да се направи понекогаш и може да се случи од многу причини. Основната е несреќата со вашиот постоечки домаќин.

Wix го вади ова целосно од вашите раце не дозволувајќи им на корисниците да извезуваат веб-страници на Wix. Вие исто така не можете да вметнете никакви елементи на вашата веб-страница Wix на друго место, затоа исфрлете го тој заобиколен пат од вашиот ум.

Според нив;

Поточно, не е можно да се извезуваат или вметнуваат датотеки, страници или страници, креирани со Wix Editor или ADI, на друга надворешна дестинација или домаќин.

 


 

Wix цени

Во согласност со бројот на корисници на својата страница, Wix има широко распространетост на она што го нарекува „премиум сметки“, што се движи по цена од 4.50 УСД месечно, сè до 24.50 УСД месечно.

За да ги видите овие бројки во контекст - прочитајте ја нашата студија за цената на веб страната.

Она што не се рекламира широко е дека сеуште можете да го користите уредувачот за влечење и спуштање бесплатно. Јас сепак чувствувам дека ценовниот опсег не соодветствува со реалните потреби на потрошувачите, од индивидуални до дури мали компании.

Wix е достапна бесплатно, но нивните бесплатни сметки имаат многу ограничувања. На пример, не мора да го користите вашето име на домен и вашата страница се брендира со некакво рекламирање на Wix. Откако ќе се фрустрирате доволно со тоа, време е да погледнете кон нивните платени планови.

Стратегијата за цени на Wix изгледа страшно слична на тоа како го прават хостинг компаниите - колку повеќе плаќате, толку подобри карактеристики добивате. Постојат различни разлики помеѓу секој од плановите, затоа внимателно поминете низ нив.

На пример, ако она што сакате да го направите е да изградите онлајн продавница, тогаш само плановите соодветни за вас би биле нивните две најскапи - е-трговија или ВИП.

 ВИПеКом.неограниченКомбоПоврзете се
Годишна цена24.50 $ / месечно16.50 $ / месечно12.50 $ / месечно8.50 $ / месечно4.50 $ / месечно
Диск складирање20 GB20 GB10 GB3 GB500 MB
SSL безбедностДаДаДаДаДа
Бесплатен доменДаДаДаДаНе
Отстрани Wix рекламиДаДаДаДаНе
App BuilderДаДаНеНеНе
App Site BoosterДаДаНеНеНе
Онлајн ПродавницаДаДаНеНеНе
Е-пошта кампањи10 е-пошта / месечноНеНеНеНе

 

 

Wix успешни приказни

Корисниците на Викс имаат поставено воодушевувачка низа веб-страници кои изгледаат во најмала рака, достоинствени, функционални и соодветни на намена. Шепи за кауза е водена од фотограф кој им помага на засолништата за животни да ги промовираат своите обвиненија за посвојување. Веб-страницата е едноставна, но добро одговара на нејзината тема со милени животни прикажани во целосна, славна боја.

Посетете онлајн: www.pawsforacausefurrtography.com

 


 

Нашата пресуда за Wix

Wix им нуди на своите корисници можност да градат убави веб-страници брзо и со нула знаење за кодирање. Тој нуди многу сеопфатни функции за поддршка на ова и можностите се огромни. Замислете да создадете онлајн продавница и да го започнете вашиот бизнис за само неколку часа - и тоа е она што е премиса.

Дали е совршен? Можеби не бидејќи има пропусти во сè. Сепак, лично чувствувам дека недостатоците во Викс се покомерцијални по природа (тоа е деловна активност), а не техничко. Постојат неколку чудни ограничувања, како што не е дозволување на корисниците да ги извезуваат своите страници, пример за лисица.

Сепак, како градител на веб-страница, искуството е многу рационално и има многу малку причини за конфузија. За повеќето потенцијални сопственици на страници во светот, Wix е многу солидна понуда што ја препорачувам. Има толку многу да се сака за тоа, што е тешко да се победи предлогот.

Исто така прочитајте - други начини да се создаде веб-страница.

Позитивни

 • Тони претходно изградени шаблони
 • Многу интуитивен уредник на визуелни страници
 • Уникатен уредник за мобилни страници
 • На располагање моќни додатоци
 • На располагање е сеопфатна поддршка
 • Вик-страниците се брзи

CONS

 • Бесплатното не е БЕСПЛАТНО
 • Тешко е да се префрлат шаблони
 • Не можете да ја извезувате вашата веб-страница Wix

Wix алтернативи

Како да започнете со Wix?

Секој може да се регистрира и да создаде веб-страница на платформата Wix (не е потребна кредитна картичка). Кликнете на оваа врска за да започнете.

Чекор 1 - Регистрирајте се со бесплатен пробен период Wix и најавете се.
Чекор 1 - Регистрирајте се со бесплатен пробен период Wix и најавете се.
Чекор 2 - Изберете го типот на веб-страница што ја сакате и изберете претходно вграден образец.

 

За Тимоти Шим

Тимоти Шим е писател, уредник и технолог. Започнувајќи ја својата кариера во областа на информатичката технологија, тој брзо се најде во печатена форма и оттогаш работеше со меѓународни, регионални и домашни медиумски наслови, меѓу кои: ComputerWorld, PC.com, Business Today и The Asian Banker. Неговата експертиза лежи во полето на технологијата и од потрошувачите, така и од претпријатиските гледни точки.