Weebly Review

Ревидирани од: Тимоти Шим
 • Објавено: Oct 12, 2017
 • Ажурирано: октомври 21, 2020
Weebly Review
План за преглед: Стартер
Прегледано од: Тимоти Шим
Рејтинг:
Преглед Последно освежено: Октомври 21, 2020
Резиме
Weebly им овозможува на корисниците да градат веб-страници лесно и брзо како услуга и вклучува веб хостинг во зделката. Ако сакате само едноставна страница, таа е достапна дури и бесплатно.

Основана 2002 во Сан Франциско од колеги пријатели Дејвид, Дан и Крис, Weebly е градител на сајтови, кој помогна во текот на 40 милиони веб-сајтови.

Со комбиниран годишен сообраќај од повеќе од 325 милиони уникатни посетители, компанијата сега е поддржана од финансирање од главните играчи како што е Sequoia Capital и Tencent Holdings (Април 2014).

Преглед: Што е Weebly?

Како работи Weebly?

Weebly напојува повеќе од 40 милиони веб-страници. Тоа е еквивалентно на 2% од сите веб-страници што моментално се во живо. Изгледа одлично кога ќе го споредите со огромната достапност на градителите на веб-страници. Основано е врз верувањето дека „секој треба да има алатки за да го однесе својот бизнис од идеја до почеток“.

Weebly работи нудејќи им на корисниците многу визуелен интерфејс што можат да го користат за градење на нивните веб-страници и не бара воопшто познавање на кодирање. Сè што ви треба е да влечете и испуштите работи, да ги промените големината на работите со глувчето и да додадете или уредувате текст и слики.

Примери за веб-страници изградени со Weebly

Неколку одлични места изградени со Weebly-

Пример #1: Фотографија Лео Едвардс го користи Weebly за да прикаже зачудувачки распоред богати со слики
Пример #2: Бокс Бокс е онлајн продавница која нуди сопствени рачно изработени занаети.
Пример #3: Кујна во заливот Тампа е малку старо училиште, но добар пример за основна страница што ги завршува работите
Пример #4: Ракел Орозо е уште еден добар пример за онлајн моден бутик

За да видите повеќе, проверете го ова преглед на прекрасни веб-страници на Weebly.

Weebly карактеристики

Право надвор од лилјак, Weebly се сведува на бизнис и првото нешто што ќе ви биде побарано е дали ќе продавате работи онлајн или не (повеќе за ова подоцна). Следно, пополнете ги информациите за вашиот веб-сајт, како што се името, производите и другите описи и ќе ви биде прикажан селекторот на шаблонот.

Weebly има многу убави шаблони и откако ќе биде избрано, ќе бидете прашани дали би сакале домен Weebly, да купите свој, или да користите домен кој веќе го поседувате. Погледувајќи ги шаблоните, останува да се прашувам дали има потреба од поголем дел од функциите на влечење и капка на Weebly.

Weebly го намалува погонот помеѓу комерцијални и некомерцијални сајтови.

Компонентите се лесни за движење.

И покрај големиот број на опции кои можете да ги повлечете и испуштите на постојните шаблони, тие се веќе толку сеопфатни и уредливи дека повеќето луѓе кои бараат едноставни, статични веб-страници нема потреба од многу понатамошни модификации. Една добра точка да се забележи, иако е дека Weebly автоматски ви помага да креирате мобилна верзија на вашиот сајт.

Улогата доаѓа кога сакате да продавате онлајн. Додека поставувањето за ова е прилично едноставно, Weebly наплатува сајтови кои продаваат производи на врвот на месечните надоместоци. Освен ако не сте бизнис корисник кој плаќа највисокиот долар од $ 25 месечно, Weebly ќе ви наплати надомест за 3% по трансакција.

За да го разгледаме ова во контекст, прочитајте ја нашата студија за тоа колку би требало веб страната да чини тука.

Weebly карактеристики Демо

Конфигурација на локацијата на Weebly.
Додавање и уредување на веб-страница.

Weebly Themes Демо

* Кликнете за да видите појасна, поголема анимирана слика.

„Едисон“, образец за онлајн продавница, е минималистичка тема што ја става вашата содржина напред и во центарот.
„Venue“, личен образец за веб-страница, доаѓа со уникатни палети на бои и слики со заглавија на цел екран.

„Birdseye“, шаблон за портфолио, и дава на вашата веб-страница уредничко, прво-чувство за стил на слика.
„Хартија“, деловен образец, е совршен за ресторан / бар кој сака модерна веб-страница.

Видете ги сите теми на Weebly: www.weebly.com/themes

 


 

Позитивни: Она што ми се допаѓа кај Weebly

1. Добра мешавина на шаблони

Некогаш, Вебли го следеше патот по кој патуваа повеќето градители на веб-страници и тоа беше да им понуди на корисниците тон шаблони за избор. Денес тие некако успеаја да го оптимизираат ова, иако бројот е скратен на неколку десетици шаблони.

Се чувствувам како ова да е меч со две острици, бидејќи некои луѓе можеби би сакале да го поминуваат времето прелистувајќи низ шаблони со разни дизајни, но и конфигурации. Сепак, на полична основа се чувствувам како да е во согласност со основната мисија на Weebly - да помогне во лесниот, брз развој на страницата.

Додека ја разгледував нивната база на податоци за шаблони (Вебли ги повикува Теми), Забележав дека тие нудат ширење кое иако е спартанско, опфаќа повеќето категории што на луѓето ќе им бидат потребни за основни страници. Ова значи дека, сè е таму, но е рационализирано за да се спречат корисниците да губат време и да пребаруваат низ стотици шаблони за да го најдат тој „совршен“.

Тесни теми за различни типови на страници.

Пред многу месечини, Вебли има еден тон шаблони за избор, но поради некоја причина тие ги намалија на 50-непарни податливи. Beе бидам искрен тука и ќе кажам дека сум малку на оградата за целата работа „број на шаблони“.

Исто така, ги охрабрува корисниците да станат малку покреативни во сопствените дизајни, затоа, генерално, ова го сметам како победа за нив.

2. Лесен за употреба уредник на страницата

Градителот на влечење и спуштање е јадрото на системот Weebly и е тоа што им помага на корисниците брзо да градат веб-страници. Преку манипулација со некои визуелни елементи, корисниците можат да ја состават својата веб-страница во интерфејсот „она што го гледате е она што го добивате“.

Јадрото на ова е двојно. Едно - тоа бара нула знаење за кодирање. Да, целосно нула. Дури и ако не можете да кажете HTML од PHP можете да изградите целосна и функционална веб-страница што има потенцијал да биде моќна како и секоја друга (скоро).

Вториот дел е дека системот овозможува брз развој на страницата. Помислете на тоа како на модерна градба каде што изведувачите користат монтажни делови наместо да мораат да градат сè на свое место. Ја намалува брзината на развој за еден тон!

Користејќи го нивниот градител и шаблони, јас лично изградив функционална веб-страница со прилагодувања за помалку од неколку часа! Се разбира, ова важи само ако не дозволите да се расејувате од сè што има Weebly.

Weebly демо: За да додадете содржина на вашата веб-страница, користете го градителот за влечење и пуштање лево.
Weebly демо: За да додадете содржина на вашата веб-страница, користете го градителот за влечење и пуштање лево.
Weebly демо: За да додадете страница на вашата страница.
Weebly демо: За да додадете страница на вашата страница.
Weebly демо: Прегледајте ја вашата страница во мобилна верзија.
Weebly демо: Прегледајте ја вашата страница во мобилна верзија.

3. Вебли Центар за апликации

За оние кои гледаат покрај основното искуство за градење веб-страница, тоа е местото каде што  Weebly App Center влегува. Интерфејсот за влечење и испуштање овозможува користење на основни елементи на веб-страница, но центарот за апликации е местото каде што барате помоќни алатки.

Weebly има вкупно повеќе од 270 апликации тука кои се мешавина од бесплатни за употреба и платени. Овде можете лесно да додавате и овозможувате работи како што се е-трговија, маркетинг или карактеристики на социјални медиуми. Повторно, тие не бараат знаење за кодирање, иако некои може да бараат разбирање на основните концепти како што се е-пошта маркетинг и слично.

Апликации за да ги направат вашите веб-страници на Weebly помоќни (видете ги сите апликации што се достапни тука).

4- Аналитиката ви помага да ја следите вашата страница

Штом страницата ќе работи и ќе работи, сопствениците на страниците тогаш можат следете како функционира нивната страница да го следи и разбере однесувањето на посетителот. Weebly ви овозможува да прегледате неколку основни метрички вредности, како на кои страници одат вашите посетители, колку хитови добивате, што бараат луѓето на вашата страница или дури и надворешните извори ги повикуваат посетителите на вашата страница.

Колку точно пристап до аналитиката ќе добиете, зависи од вашата сметка на Weebly. Бесплатните сметки можат да ги прегледуваат прегледите на страниците и единствените посетители, така што можеби ќе треба „да платите за да играте“ како што некои би рекле. Сепак, одлично е да се знае дека карактеристиката постои.

Можете да ги следите посетителите и да ги разберете вашите деловни перформанси користејќи Weebly Statistics.
Можете да ги следите посетителите и да ги разберете вашите деловни перформанси користејќи Weebly Statistics.

5. Вградена алатка за оптимизација

Оптимизацијата на пребарувачот е исклучително големо поглавје во книгата за развој и управување со веб-страници. Иако некои може да се потсмеваат на основните функционалности што ги има Weebly за SEO, јас повторно ве повикувам да размислите за што е наменет Weebly - брз и лесен развој на страницата.

Како такво, во овој преглед на Weebly, откривам дека поограничените опции за оптимизација се подобри за основните страници и она што Вебли веќе го покрива тоа. Тие овозможуваат внесување на наслови и описи на страници, код на заглавието и подножјето, контрола на индексирање на пребарувачот и пренасочувања.

6. Одлично за е-трговија

Една категорија веб-страници е популарна со оглед на популарност на онлајн купување е веб-страници за е-трговија. Weebly е едноставно одличен за ова и има сè што ви треба за да започнете да поставувате онлајн продавница самостојно.

Постои дури и систем за додавање и одржување на базата на податоци на производи, комплетна со слики и категории. Нивниот сегмент за трговија доаѓа во образена форма, исто така, влијае на тоа како ги прикажувате производите. Постојат дури и шаблони за разлики за различни видови стоки; на пример, за управување со поделбата на дигиталните наспроти физичките добра и услуги.

Конфигурирање на вашата Интернет продавница Weebly - т.е. додадете купони, управувајте со производите и поставувајте портал за плаќање на Табла> Магазин.
Додавање производ во вашата онлајн продавница во Вебли.
Додавање производ во вашата онлајн продавница во Вебли.

Тоа дури им помага на корисниците да управуваат со плаќањата и ќе ви овозможи да им дозволите на вашите клиенти да плаќаат со разни средства како што се кредитни картички и PayPal. Во оваа област има многу опции и сè што не можете да најдете во главната област на плаќања на Weebly, може да се најде во центарот за апликации.

Може да ви помогне и на други начини за електронска трговија, како што се:

 • Купон: Понудете купонски кодови за да привлечете повеќе продажби сезонски.
 • Подарок картичка: Испратете картички со подароци за подароци до вашите клиенти преку е-пошта.
 • Испорака: Поставете правила и стапки за испорака за различни видови нарачки.
 • Данок: Поставете даноци за секоја земја и наведете во кои испраќате производи.

Конс: Она што не ми се допаѓа

1. Блогерите можеби се срамежливи

Не ме сфаќај погрешно, не е како да не можеш да блогираш со веб-страница на Weebly. Сепак, за некој како мене, кој е многу запознаен со системот за управување со содржини на WordPress, на Вибли сериозно му недостасуваат во оваа област.

Сепак, користењето на алатката за блогови Weebly се чувствува толку многу како да користам многу примитивна верзија на процесор за текст што се чувствува толку… тапа. Има многу малку што е посветено на содржината и овозможува проширена функционалност таму.

Целото искуство со блогирање на оваа платформа се чувствуваше чудно и се чинеше како тежок обид да се понуди нешто што навистина не сакаа да го сторат. Вашите формати се главно фиксни, и ви е дозволено да изработувате наслов и да фрлате содржина, тоа е околу тоа.

Со оглед на огромниот број блогови што излегоа денес, малку бев изненаден што Вебли не изгледаше повеќе заинтересиран за прислушување и на тој пазар. Можеби не сакаше да влезе директна конкуренција со WordPress.com.

2. Помошта може да биде скапа

Поддршката на клиентот може да биде скапа за компаниите - го разбирам ова. Сепак, во исто време, лошата поддршка на клиентите може да направи или да расипе компанија. Затоа, јас сум малку curубопитен за тоа како Weebly одлучи за многу јасен план за поддршка на клиенти.

Колку помош ќе добиете од Weebly зависи од тоа каков план имате со нив. Се разбира, основните работи се тука за секого (на пр. База на знаење, FAX, па дури и некои видео упатства), но освен ако не сте на ништо друго освен бесплатен или почетен план, нема да имате пристап до нивната телефонска поддршка или приоритетната поддршка .

Имаат форум на заедницата но кога peирнав таму, изгледаше малку голо.

3. Не е најголемиот резервен систем

Ова е нешто што ме натера да лутам - лошиот систем за бекап што го нуди Weebly. Бекапите се нешто што е од клучно значење за скоро сè што е поврзано со технологија. На локален компјутер, веб-страница или што било друго, секогаш ви требаат бекап. Освен ако не ви пречи да изгубите безброј часови од вашата работа ако нешто тргне наопаку.

За да се дојде до системот за резервна копија на Weebly, потребно е малку навигација, но најсмешно од сè е што дури и да направите резервна копија од вашата веб-страница, Weebly не ви дозволува да ја увезувате резервната датотека во својот систем!

Со оглед на ова, не сум сигурен зошто воопшто дозволуваат резервна копија.

4. Проблеми со слики и уредување фотографии

За градителот на страници сè во едно, можностите за уредување на слики што ги нуди Weebly се поедноставни во најдобар случај. Всушност, може да се направи подобро со користење на Microsoft Paint (ако сте на систем Виндоус). Во самиот Weebly сè што можете да направите е да зумирате, заматувате, затемните или да нанесете филтер за боја.

 


 

Weebly ефикасноста на сајтот

Одличен резултат. Тест-страницата на Weebly постигна А во „Прв бајт време“ кога беше тестирана во Веб страната Тест. Брзината на локацијата на Weebly е споредлива некои од врвните хостинг услуги ние проверивме во минатото.

Weebly планови и цени

Weebly нуди бесплатни сметки кои се способни лесно да ги обработуваат основните локации. Тоа размери во различни степени нуди дополнителни функции како што се видео позадини и регистрации на корисници. На врвот на скалата со целосни ѕвона и свирки, Weebly може да чини до $ 25 месечно.

 

Weebly планираслободеннаБизнис
Годишна цена0.00 $ / месечно12.00 $ / месечно25.00 $ / месечно
Диск складирање500 MBнеограниченнеограничен
SSL безбедностДаДаДа
Поврзете го доменотНеДаДа
Бесплатен доменНеДаДа
Трансакција такси-3%0%
Додадете производи-25 производинеограничен
Погоден за…Интернет-страница за флаерМал бизнис / Интернет продавницаСè и повеќе

 

Споредете Weebly планови: www.weebly.com/pricing

Weebly успешни приказни

Поголемиот дел од корисниците на Weebly се чини дека се различни поединци или мали бизниси. Некои, преку помош на градителите на сајт на Weebly, изградиле успешни бизниси и го проширија својот досег на глобално ниво. На пример, колекторот Dharma Yogi е основан во 2014 и во текот на изминатите години 3 продаде повеќе од 15,000 производите преку нивната веб-страница.

Посетете онлајн: www.dharmayogawheel.com

 


 

Преглед на мрежата: Наша пресуда

Иако има свои предности и недостатоци, чувствувам дека Weebly е успех и ќе работи добро за скоро секој. Основните работи се сите таму и сигурно е моќна алатка за градители на веб-страницата за е-трговија.

Примарните карактеристики се доволно лесни за употреба за скоро секој, дури и со оглед на малку време потребно за запознавање. Во исто време, центарот за апликации им дава понапредни користени алатки што им се потребни за да ги направат нивните страници помоќни.

Најдобро од сè, можете да започнете со бесплатен план за да видите дали ви одговара и дали ви одговара, тогаш можете да изберете платен план.

Позитивни

 • Добра мешавина на шаблони
 • Лесен за употреба уредник на страницата
 • Weebly App Center
 • Аналитиката ви помага да ја следите вашата страница
 • Вградена алатка за оптимизација
 • Одлично за е-трговија

CONS

 • Блогерите може да се избегнат
 • Помошта може да биде скапа
 • Не е најголемиот бекап систем
 • Проблеми со слики и уредување фотографии

Weebly алтернативи

Да започнеме со Weebly

Пријавете се на Weebly
Чекор 1 - Регистрација со Фејсбук, Гугл или сметка за е-пошта.
Започнете со Weebly
Чекор 2 - Изберете дали ви треба онлајн продавница (ова може да го промените подоцна во Поставување).

Исто така прочитајте - други начини да се создаде веб-страница.

За Тимоти Шим

Тимоти Шим е писател, уредник и технолог. Започнувајќи ја својата кариера во областа на информатичката технологија, тој брзо се најде во печатена форма и оттогаш работеше со меѓународни, регионални и домашни медиумски наслови, меѓу кои: ComputerWorld, PC.com, Business Today и The Asian Banker. Неговата експертиза лежи во полето на технологијата и од потрошувачите, така и од претпријатиските гледни точки.