Преглед на

Ревидирани од: Тимоти Шим
  • Објавено: декември 07, 2018
  • Ажурирано: Jul 11, 2019
Преглед на
План за преглед: SiteJet Professional
Ревидирани од:
Рејтинг:
Преглед Последно освежено: Јули 11, 2019
Резиме
Нема многу да не ми се допаѓа за SiteJet. Лесно е да се користи и доаѓа со еден тон карактеристики. Секако, јас би сакал да имам пристап до повеќе шаблони, но претпоставувам дека тоа се навраќа на тоа да биде претежно насочена кон веб дизајнери или градители.

Не е важно што некој може да каже за Sitejet, едно е јасно и тоа е фактот дека оваа компанија има неограничени амбиции.

Насочувајќи се себеси против CMS Behemoth WordPress, Sitejet, сепак, има свои уникатни веб дизајнери, хонорарни преведувачи и даватели на услуги. Барем тоа ни го кажува нејзиниот маркетинг играч.

Всушност, нејзиниот основач Хендрик Келер ни кажа дека Sitejet, преку матичната компанија WebsiteButler, им помогна на илјадници мали бизниси да ги креираат своите веб-страници и им помагаат да ги сервисираат во постојан бизнис бизнис модел. Тимот се умори од недостатоците на WordPress и другите CMS кога развиваме сајтови за нашите клиенти. Така тие одлучија да развијат сопствен сопствен софтвер, кој станал Sitejet. Сега компанијата им дозволува на другите дизајнери да го користат нашиот софтвер за да развијат сајтови, за да не мора да го почитуваат WordPress и како неефикасно може да биде.

Карактеристики на Sitejet

Првото нешто што ќе го забележите за Sitejet Dashboard е тоа што токму тоа - во многу графички поглед ги прикажува перформансите на било кое место што сте го создале со својот животен циклус - од времето кога сте го создале како проект, тогаш преку вашите фази на дизајнирање и, конечно, нејзината комерцијална одржливост, како што е во живо.

Табла на SiteJet.

Уред за влечење и спуштање богат со функции

Можете исто така да добиете скратена листа на сите веб-сајтови кои моментално се во вашата сметка (објавени или не) и изберете што да направите со нив од една централна локација. Изборот за уредување на било кој од нив ќе ве внесе во уредувач за влечење и капка, кој е и чист, а сепак многу богат со функции.

Прелистување преку вградени шаблони за веб-страници на Sitejet (види ги сите Sitejet шаблони тука).

Уредување на образец во Sitejet.

* Кликнете на сликата за зголемување.

Изграден за тимска соработка

Она што ја прави SiteJet повеќе посебен од оној што е градител на веб-страница или CMS е нејзините заеднички функции.

Ова работи на различни нивоа - или со колеги или со клиенти. Можете да работите заедно со еден колега, можеби секој од своја страна, и оставете белешки еден за друг за да ги следите. Постои, исто така, елементот за повратни информации од клиентите, каде што можете да поканите клиент за да го видите и коментираат тековниот напредок на локацијата што се гради.

Интерактивната повратна способност прави тековни промени во дизајнот многу полесно да се процесира и може да помогне во забрзувањето сајт градење. Секоја веб-страница може да се раководи како индивидуален проект, со интегрирани белешки и задачи.

Конечно, ако сте веб градител или дизајнер на сајтови, можете да го предадете веб-сајтот на вашиот клиент и да му ги дадете својот сопствен портал на самопослужување додека го задржувате главниот контрола на сметката. Го сакам овој систем, бидејќи како некој што е претходно разработен во дизајнот на веб-сајтот, тоа им помага на идиоти-доказите на страницата што ја градите, ограничувајќи колку штета може да направи клиентот на неговата / нејзината веб-страница.

Кога вашиот предлог е подготвен, можете да испратите линк кон вашиот клиент барајќи од нив да го прегледаат

Едноставен, но Моќен Градител интерфејс

Пред да разговарам за интерфејсот, би сакал да ве известам дека Sitejet нуди бесплатни пробни сметки кои можете да ги користите за да видите дали ви се допаѓа. Постои апсолутно нула цена за да ги тестира сите овие работи надвор. Од вас ќе биде побарано да ја надградите платената сметка ако сакате да објавите било која веб-страница што сте ја креирале.

Покрај тоа, сајт градители се толку чести во денешно време дека тоа е многу веројатно дека веќе ќе се кандидира во еден и се обиде тоа. Ајде да кажеме дека Sitejet е многу напреден градител на веб-страници. Доаѓа со стандардни шаблони, но достапната опција за прилагодување е импресивна.

Од вообичаеното влечење и пад, исто така имате опција директно да го интегрирате рачното кодирање во веб-страницата - HTML, Javascript или дури и CSS. Во оваа област дизајнерите на веб-страниците кои се справуваат со повеќе проекти повторно имаат уште една предност - системот може да управува со постојани елементи на веб-страница што веќе сте ги создале. Ова многу ја намалува вишокот.

Бидете подготвени за повеќе формати со одликата 'View As'.

Враќајќи се на рачното кодирање, сето ова е врзано во многу блиску до интерфејсот, што значи дека сето тоа се случува на образецот - на подели екран, ако е потребно. Ова ви овозможува да не морате да ловте поединечни датотеки со стилски листови на пример, одличен заштедувач на време.

За оние од вас кои се уште не искусиле кодирање WordPress - тоа не е тешко, но тоа бара од вас да имаат некое разбирање за тоа како WordPress го организира својот екосистем. Системот SiteJet е многу поинтуитивен ако си нуркач на код.

Ако некогаш сте се изгубиле, SiteJet има фантастичен видео туториал кој може да ви помогне. Повеќе сфаќам дека овие помошни видеоснимки се многу покорисни од едноставниот чекор-по-чекор опис, бидејќи визуелно може да се види како нешто е направено.

Еве демо видео натаму како да се изгради веб-сајт со Sitejet во 25 минути.

Планови и цени на веб-страницата: Платете како што растат

ПрофесионалнатимБизнис
Хостирани веб-страници111
Проект на веб-проектиБесплатни и неограничениБесплатни и неограничениБесплатни и неограничени
Проект менаџер
Автоматски веб-генератор-
Управување со повеќе корисници и улоги-До корисници на 3До корисници на 10
Извоз на веб-страница (HTML, CSS)-
Дополнителни домаќин веб-сајт$ 5 / mo на веб-страница$ 5 / mo на веб-страница$ 5 / mo на веб-страница
Цена (Годишен план)5 $ / месечно19 $ / месечно89 $ / месечно

Како веб-домаќини, кои го зголемуваат бројот на сајтови кои можете да ги хостирате врз основа на вашиот план, SiteJet исто така нуди и нивоа на систем за објавување. Еден корисник сајт ќе ви постави назад $ 5 за еден месец - и се сеќавам, ова е само за објавени сајтови.

Можете да имате многу проекти во делата на таа сметка. Ако сте веб-дизајнер и на крајот објавувате уште неколку веб-страници, тогаш плаќате повеќе. Размислете за трошоците за водење бизнис и за плаќање повеќе само ако заработувате повеќе од повеќе клиенти.

За жал, повеќето од колаборативните функции што ги споделив за претходно се достапни само под Тимскиот план, кој чини $ 19 месечно. Ова можеби не изгледа многу, но на гладен млад веб-дизајнер може да изгледа како многу пати.

Дознајте повеќе за плановите на сајтот и цените

заклучок

Искрено, нема многу да не ми се допаѓаат за Sitejet. Лесно е да се користи и доаѓа со еден тон карактеристики. Секако, јас би сакал да имам пристап до повеќе шаблони, но претпоставувам дека тоа се навраќа на тоа дека е главно насочена кон дизајнерите на веб-страници или градителите.

Позитивни

  • Едноставен, но моќен интерфејс за влечење и пад
  • Одлични карактеристики за веб-дизајнери

CONS

  • Не е достапен бесплатен план
  • Недостаток на вградени маркетинг алатки


Исто така, проверете го видеото подолу за да го разберете работниот тек на веб-дизајн користејќи Sitejet.

За Тимоти Шим

Тимоти Шим е писател, уредник и технолог. Започнувајќи ја својата кариера во областа на информатичката технологија, тој брзо се најде во печатена форма и оттогаш работеше со меѓународни, регионални и домашни медиумски наслови, меѓу кои: ComputerWorld, PC.com, Business Today и The Asian Banker. Неговата експертиза лежи во полето на технологијата и од потрошувачите, така и од претпријатиските гледни точки.