Shopify Review

Прегледано од: Jејсон Чоу
 • Објавено: Oct 23, 2017
 • Ажурирано: октомври 19, 2020
Shopify Review
План за преглед: Основен Shopify
Ревидирани од:
Рејтинг:
Преглед Последно освежено: Октомври 19, 2020
Резиме
Shopify е една од најдобрите целосно хостирани платформи за е-трговија на пазарот денес. Има разумна цена, доаѓа со солидни одлики, поддржува повеќе канали (продавајте на Фејсбук, Амазон, итн.) И деноноќна поддршка. Ова го прави Shopify одлично решение се-во-едно за е-трговија што може да им помогне на деловните субјекти да продаваат повеќе - преку Интернет преку е-трговија и офлајн преку интегрирани ПОС-системи. Меѓутоа, ако барате едноставен градител на веб-страници, ова би можело да биде малку над врвот за вашите потреби. Дополнителната интеграција на алатката е добра и можеби вреди да се разгледа во нејзина корист.

Shopify е водечко име во заедницата на купувачи на интернет-продавници и тоа го прави природно двојно зголемен како градител на сајтови.

Со повеќе од половина милион e-commerce продавници напојувани од Shopify, сигурно има нешто за секого, нели? Ајде внимателно да го разгледаме она што е на понуда и да видиме дали тоа ќе одговара на вашите потреби.

Што е Shopify?

Shopify е целосна платформа за е-трговија која им помага на секојдневните луѓе постави своја онлајн продавница и продаваат производи на повеќе канали. Започнување продавница на Shopify може да биде лесно како регистрација на сметка и изменување на постоечки образец.

Како работи Shopify?

Во своето срце, Shopify делува како градител на веб-страница. Оваа алатка за прицврстување што е центрирана околу Shopify нуди графички кориснички интерфејс (GUI) насочен кон градење веб-страница. Не е потребно дополнително знаење за кодирање.

Веб-страниците што се изградени со користење на градител на страници Shopify се исто така хостирани на нивните веб-сервери. За да го комплетирате прегледот, Shopify има дополнителни апликации кои им помагаат на веб-страниците за е-трговија да работат. Ова им дава дополнителна потребна функционалност, како што се обработка на плаќање, управување со залихите, одлики на количката, ракување со испорака и многу повеќе.

Shopify - Еден од најдобрите градители на мрежни продавници за почетници
Shopify - Еден од најдобрите градители на интернет продавници за почетници (посетете онлајн).

 

Кои користат Shopify?

Shopify се користи од сите типови на луѓе - од локални продавници за мајка и поп до технолошки почетни компании и глобални бизниси од милион долари. Некои од најголемите брендови на Shopify вклучуваат BudweiserПингвин Книги, и Тесла моторс.

Што можете да продадете на Shopify?

Генерално, можете да продавате повеќето производи за семејството на Shopify. Слики, антиквитети, чанти, камери, керамика и керамика, марки, маици, вино, мебел, играчки, книги, делови за автомобили, предмети за бебиња, канцелариски материјали и отпечатоци од фотографии се едни од вообичаените производи што се продаваат во продавниците на Shopify.

Постојат голем број деловни активности забранети да ја користат платформата Shopify, вклучително:

 • Кршење на IP, регулирани или нелегални производи и услуги; како што се коцкање, фармацевтски производи, инвестициски и кредитни услуги, виртуелна валута и содржина и услуги за возрасни.
 • Кредити за видео игри или виртуелен свет
 • Активности на социјалните медиуми
 • Повеќестепен маркетинг и пирамидални шеми
 • Билети за настани

За да дознаете повеќе, прочитајте Продавница за Дел Б-5 Забранет бизнис.

Вистински продавници изградени со бесплатни теми на Shopify

Продавница за пример # 1 - Црниот челик. Оваа продавница на Shopify користи „Безграничен“, бесплатна тема што работи одлично за изложба на производи.
Пример # 1 - Црниот челик. Оваа продавница на Shopify користи „Безграничен“, бесплатна тема што работи одлично за изложба на производи.
Shopify Пример # 2 - Вилавокер. Оваа продавница користи „Jumpstart“, тема која е идеална за прикажување на мал број производи.
Пример # 2 - Вилавокер. Оваа продавница користи „Jumpstart“, тема која е идеална за да се прикаже мал број производи.
Пример # 3 - Продавница за ценегеника
Пример # 3 - Продавница за ценегеника
Shopify Пример # 2 - Вилавокер. Оваа продавница користи „Jumpstart“, тема која е идеална за прикажување на мал број производи.
Пример # 4 - Дриз

Купи карактеристики

Иако Shopify е е-трговија продавница дизајнер, исто така, смета дека некои програмери се уште ќе го користите за да се изгради еден во име на клиенти и тоа е уредно нешто да се запамети. Потпишувањето бара малку повеќе детали отколку што сум навикнат, но претпоставувам дека е корисно за онлајн продавницата да собере многу информации од предната страна.

Постојат неколку слободни теми, но слично BigCommerce, постојат цела многу премиум (скапи) теми достапни и можете дури и да изградите своја сопствена и да ја подигнете. Сепак, фокусот останува многу на продажба и тоа е местото каде што мислам дека Shopify има направено исклучително добро. Shopify има добра интеграција со трети страни, како што се разни интернет-провајдери на услуги

Ако сте продавач, ќе знаете дека понудата на вашите клиенти повеќекратни опции за плаќање е добра работа. Shopify има многу опции за плаќање, како што се кредитни картички (преку повеќе портали) PayPal, па дури и BitCoin! Исто така постојат и повеќе традиционални опции како банкарски трансфери или Cash on Delivery, ако сте во тоа. Уникатно, постојат Shopify Payments кои можат да бидат целосно интегрирани со вашата продавница. На тој начин сè поминува низ Shopify без потреба од портали или нешто друго.

Вие сте исто така и во иднина, во смисла дека Shopify има вградено мобилна количка за електронска трговија. На овој начин вашите потенцијални клиенти можат да купуваат и плаќаат од вашата продавница директно од своите мобилни уреди.

Shopify добредојде страница.
Продажбата теренот започнува веднаш од самиот почеток
Shopify има лесен-за-користење веб-уредник.

Додавањето производи е едноставно со уредникот WYSIWYG
Shopify страница за поставување на продавница.

Продавам теми Демо

 

Тема на Shopify - Пацифик 180 долари.
Тема на Shopify - Venture, FOC.
Тема на Shopify - алхемија, 150 долари.
Тема на Shopify - Набавка, ФОЦ.

Прилагодување / градење на теми 

Shopify користи Течни, отворен код дефиниција јазик во Руби, да се создаде нивните теми. A широка листа на измамници е предвидено за оние кои сакаат да градат Shopify теми од нула.

 


 

Позитивни: Работи што ни се допаѓаат во врска со Shopify

1. Продажба на производи на повеќе канали

Shopify - продадете на сите можни канали
Shopify им овозможува на корисниците да продаваат каде и да се вашите клиенти - преку Интернет, лично и секаде помеѓу.

Shopify им овозможува на корисниците да користат други потенцијални канали на продажба за да ја зголемат продажбата. Еве неколку поддржани канали со лесна интеграција на производите:

 • Продадете на Фејсбук - Продајте ги вашите производи на Shopify на страница на Фејсбук.
 • Продадете на Амазон - Поврзете го Shopify со професионалниот продавач на Амазон.
 • Продадете на Pinterest - Продавајте ги вашите производи преку пинови директно.
 • Продавајте на мобилни апликации - продавајте производи на Shopify на апликации што ги развивате.
 • Продавајте лично во продавници за тули и смртници - Shopify помага во обединување на сите ваши производи и залихи со вградениот ПОС-систем.

2. Купете „Копче за купување“

Со оваа одлика, можете да вметнете кој било производ и да додадете исход на вашата страница. Одлична алатка е да создадете сопствено искуство за купување за вашите посетители.

Користејќи го „Копчето за купување“, можете лесно да заработите пари од вашата веб-страница или блогот со само еден клик.

„Копчето за купување“ на Shopify работи слично на „Купи сега“ од PayPal. Linkе се поврзе назад со Shopify кога посетителите ќе кликнат на одјавувањето од вашата веб-страница.

Копче за купување купување.
Копче за купување купување.

3. Поддржува над 100 процесори за плаќање ширум светот

Shopify доаѓа со разни вградени услуги за плаќање што го прави процесот на купување неспокојот за вашите клиенти.

Плаќања во продавница

Shopify воведе Shopify Payments за да овозможи олеснување на плаќањата преку Интернет.

Предностите на Shopify Payments е тоа што можете да управувате со сите ваши продажни трансакции во рамките на платформата Shopify. Лесно е да се постави бидејќи системот за плаќање е целосно интегриран во вашата продавница.

Сепак, Shopify Payments е достапна само за продавници во следниве области:

 • Соединети Држави
 • Канада
 • Обединето Кралство
 • Ирска
 • Австралија
 • Нов Зеланд
 • Хонг Конг
 • Сингапур
Купувајте плаќања
За да ги поставите Shopify Payments, одете во Поставки> Плаќања> Прифати плаќања. Вашите надоместоци за трансакција може да бидат поништени до 0%, доколку изберете Shopify Payments за да ја процесирате целата ваша продажба.

Портали за плаќање од трета страна

За корисниците кои немаат пристап до плаќањата на Shopify - Shopify исто така се интегрира со над 100 различни процесори за плаќање кои можат да управуваат со повеќе валути, правејќи го полесниот процес на плаќање на вашиот клиент.

Погледнете детални информации за плаќање по земја или регион овде.

Shopify им овозможува на сопствениците на продавници да прифаќаат кредитна картичка и сите поголеми плаќања за е-паричник преку Интернет.

4. Одлична изведба на страницата

Повеќето од нас нема да сакаат да чекаат во ред (освен ако не треба) повеќе од 15 минути при купување. Слично на тоа, 50% од клиентите или повеќе веројатно нема да се вратат на веб-страница што полека се вчитува или ги чека да чекаат на исходот.

Сигурен сум дека не сакате да изгубите 50% од потенцијалната продажба, затоа е одлична изведба на страницата за онлајн продавница. Истрчав неколку тестови за изведба на веб-страница на Shopify и резултатите беа одлични.

купувајте битката
Создадов продавница Shopify користејќи го нивниот бесплатен план за целта на тестирањето. Мојата тест-продавница постигна A + во резултатите од тестот на серверот на BitCatcha.
TTFB помалку од 300ms
Направив уште еден тест со продавницата во живо Shopify. TTFB (време-до-прв бајт) е помалку од 300ms. Тоа во основа значи дека продавницата се вчитува неверојатно брзо! Амазон пресметале дека забавувањето на вчитувањето на страницата од само една секунда може да ги чини продажба од 1.6 милијарди долари секоја година. Ако е толку сериозно за Амазон, замислете како би можеле да изгубите ако не ја одржувате својата веб-страница брзо.

5. Продавајте и дигитални и физички производи

Shopify ви овозможува да ракувате со дигитални и физички производи. Тие нудат бесплатна апликација што можете да ја користите за да ги одредите видовите за вашите производи.

Можете да ги категоризирате вашите производи како дигитални и да се справувате со овие конкретни испораки преку е-пошта или како преземање преку мрежно складирање.

Можете исто така да го поставите видот на испорака и исполнување за секој производ, ако работите со физичка стока. Во прилог на тоа, можете започнете бизнис со dropify на Shopify лесно со Shopify.

Оставете испорака со Shopify.

6. Интегрирајте ја вашата продавница со Shopify POS

Имате продавница за тули и малтери и сакате да го проширите своето присуство? Искористете го системот ПОС (продажно место) на Shopify.

Можете да го интегрирате ПОС-продавницата на Shopify во вашата физичка продавница и податоците потоа ќе бидат споделени помеѓу ПОС и вашата онлајн продавница. Со Shopify POS системот, можете да управувате со продажбата, залихите, податоците за клиентите итн., Интернет и офлајн, на единствена платформа.

Трговците кои ќе изберат да се претплаќаат на ПОС на Shopify ќе добијат целосен ПОС-систем, заедно со неговите уреди.

Добивате печатач за потврда (Star Micronics), фиоки за готовина APG, скенер за баркодови Socket Mobile и читач на картички (сопствена машина на Shopify, напојувана со помош на Swipe).

7. Обемна документација за самопомош

Shopify нуди сеопфатна документација за самопомош што можете да ја користите за да започнете. Корисно е за почетници и експерти со корисни информации, како што се дефиниции за технички термини, како и упатства за поставување.

Можев да разберам неколку едноставни дефиниции и поставки со читање на нивниот центар за помош на Интернет. За повеќе водичи и совети, можете да се обратите на Упатства за купување.

купување центар за помош

8. Корисен додаток за проширување на продавницата

Покрај она што го нуди Shopify како стандардни карактеристики, можете да го посетите и пазарот за апликации Shopify за да добиете други корисни додатоци (бесплатни или платени) за да ја засилите продавницата.

Широкиот спектар на апликации што Shopify може да ги понуди ги прави една од поразновидните платформи за е-трговија на пазарот.

Можете да ја проширите вашата продавница со над 1,200 додатоци на Shopify.

Сите се достапни од продавницата за апликации Shopify што ви помага подобро да управувате со различните аспекти на вашата онлајн продавница, како што се залихите, клиентите, испораката, маркетингот и многу повеќе.

Купувајте пазар на апликации

9. Зголемете ја продажбата со напуштеното враќање на количката во Shopify

Обновувањето за напуштена количка од Shopify е дизајнирано да ви помогне да ги пратите посетителите кои не го завршиле процесот на исплата.

Оваа функција порано беше достапна само на повисоките планови на Shopify, но тие неодамна одлучија да ја направат достапна на сите планови - апсолутно голема корист за корисниците.

Со информациите за контакт обезбедени од клиенти, нецелосниот процес на купување ќе се чува како напуштена каса.

Стандардно, Shopify ќе испраќа е-пошта зачувани на заштеда на коли на клиенти во 2 конкретни временски интервали, но исто така можете да ги прилагодите овие поставки.

Купувајте Напуштено враќање на количката

Лошите страни: Работи што не ги сакаме во врска со Shopify

1- Прилагодете ја темата користејќи сопствен PHP јазик

Платформата Shopify го користи нивниот само-развиен PHP јазик наречен „Течни".

Сите теми се кодирани во овој формат. Тоа го отежнува прилагодувањето на темата, освен ако не знаете да кодирате во Течна или не сте подготвени да ангажирате програмер кој знае како да ги кодира темите на Shopify.

Неколку прегледи на Shopify од програмери споменуваат дека Течниот јазик е лесен за учење, но јас лично не се чувствувам пријатно да се мешам со кодот.

Освен ако не сакате да ги уредувате основните датотеки на темите, тогаш не можете да се држите до нивните претходно изградени.

Алтернативно, наместо тоа можете да изберете премиум тема со поддршка за да избегнете какви било проблеми со кодирање.

Програмски јазик за купување Течни
Програмски јазик за продажба - Течни

2. Напредни карактеристики по повисока цена

Планот за Shopify Basic се испорачува само со најнепознатите карактеристики што ќе ви требаат за да ракувате со онлајн продавница.

Напредни функции, како што се извештаи, анализа на измама, картички за подароци и стапка на испорака во реално време, достапни само на планови од повисоко ниво

3. Апликациите имаат цена

Иако можете да добиете многу корисни додатоци од пазарот на апликации Shopify, многу од нив не се бесплатни.

На пример, апликацијата „Понуди за излез“ чини 9.99 УСД / месечно, а „Интуит КвикБукс“ чини 29.99 УСД / месечно. Можеби ќе треба да платите дополнителни 15 УСД / месечно ако ви е потребна Апликацијата за ретаргирање. Додека овие апликации нудат одлични карактеристики, користењето на сите дефинитивно ќе ги зголеми вкупните трошоци.

Меѓутоа, ако одредена платена апликација може да ви помогне да заштедите време или да ја намалите количината на кавга во работниот тек, тоа може да биде исплатливо како инвестиција. Внимателно изберете ги вашите апликации и изберете ги оние што се во можност да ви помогнат во секојдневниот бизнис.

4. Нема е-мејл хостинг

Shopify не ви обезбедува е-мејл хостинг иако веб-хостингот е вклучен во сите планови на Shopify. Ова значи дека не можете да хостирате адреса за е-пошта заснована на домен, како што е [заштитена по е-пошта]

Она што можете да направите е да поставите препраќање по е-пошта. Ова го прави така што секогаш кога некој ќе посегне кон [заштитена по е-пошта], е-поштата автоматски ќе биде проследена до вашата редовна сметка за е-пошта, како што е Gmail или Yahoo. Истото важи и за одговарање на е-пошта.

За да ја користите функцијата за препраќање по е-пошта, треба да поставите врска со хостинг за е-пошта од трета страна пред да можете да одговорите од вашата сметка за е-пошта.

 


 

Купувајте планови и цени

Бидејќи Shopify е наменет како брз градител на веб-страници за трговија, вклучените трошоци се и повеќе од просечните платформи засновани на веб хостинг или градител на страници. За повеќето луѓе, нивните главни текови се оние кон кои сакате да гледате и има три вкусови на ова;

 • Basic Shopify - 29 УСД / месечно (провизија за трансакција - 2% и провизија за кредитна картичка - 2.9% + 0.30 УСД)
 • Shopify - 79 УСД / месечно (провизија за трансакција - 1% и провизија за кредитна картичка - 2.6% + 0.30 УСД)
 • Напредно Shopify - 299 УСД / месечно (провизија за трансакција - 0.5% и провизија за кредитна картичка - 2.4% + 0.30 УСД)
 • Shopify Lite - 9 УСД / месечно (продажба на социјални медиуми или веб-страница)

Купувајте стандардни планови и цени

Најниското ниво во нивните стандардни планови достигнува цена од 29 американски долари - што не е ефтино за хостирање или за создавање веб-страница. Сепак, плановите на Shopify сите доаѓаат со одлики за е-трговија, така што заедно со основниот градител добивате цела низа придружни алатки

Ова вклучува;

 • Неограничен број производи
 • Неограничено складирање на датотеки
 • Способност за продажба на дигитални производи
 • Рачно креирање на нарачки
 • Делот за веб-страница и блог
 • Попусти на етикетата за испорака
 • Пакување на мало ако е потребно (со дополнителни трошоци)
 • Продадете преку канали на социјални медиуми (Фејсбук, Пинтрест, Тви

На прв поглед

Планови / цени за купувањеОсновни ShopifyShopifyНапредно Shopify
Месечна цена$ 29 / mo$ 79 / mo$ 299 / mo
Сметки за вработените2515
Надоместоци за кредитни картички2.9% + $ 0.302.6% + $ 0.302.4% + $ 0.30
Надоместоци за трансакции / порта на трети страни2%1%0.5%
Купувајте плаќања0%0%0%
Подароци картички-ДаДа
Напуштено враќање на количкатаДаДаДа
Бесплатно SSL сертификатДаДаДа
Анализа на измама-ДаДа
Лични извештаи-ДаДа
Професионални извештаи-ДаДа
Градител на извештаи за однапред--Да
Стапки на испорака во реално време--Да
24 / 7 поддршкаДаДаДа

Купувајте приказни за успех

Смесата Wish Coffee е една од илјадниците уникатни мали бизниси кои го сочинуваат екосистемот Shopify. Утврдив дека повеќето корисници на Shopify се мали и средни бизниси кои нудат лажни производи и тоа е многу добра работа, бидејќи се одразува на нивото на поддршка и посветеност што Shopify им ја нуди.

Посетете онлајн: www.deathwishcoffee.com

 


 

заклучок

Не е важно дали имате продавница за тули и малтери или само што започнувате сосема нова продавница за е-трговија, Shopify може да биде идеален избор за вас. Иако е точно дека на патот може да има предизвици, создавањето онлајн продавница со Shopify дефинитивно вреди за вашата инвестиција (време и пари).

Исто така - научете го Три начини да се создаде веб-страница.

Дали го препорачувам Shopify?

Да Особено ако барате да го зголемите вашето присуство на Интернет и да земете парче профитабилен пазар за електронска трговија преку Интернет.

За сопствениците на деловни активности, Shopify нуди флексибилност и можност за развој на вашиот бизнис. Од креирање на страницата за вашиот производ до испорака или преземање, Shopify има сè што некогаш ќе ви треба.

Со Shopify, имате сите шанси да ја зголемите продажбата интегрирајќи се во нивната најнова технологија.

Позитивни

 • Продажба на производи на повеќе канали
 • Купете „Копче за купување“
 • Поддржува над 100 процесори за плаќање ширум светот
 • Одлична изведба на страницата
 • Продавајте и дигитални и физички производи
 • Интегрирајте ја вашата продавница со Shopify POS
 • Обемна документација за самопомош
 • Корисен додаток за проширување на продавницата
 • Зголемете ја продажбата со Shopify напуштено враќање на количката

CONS

 • Прилагодете ја темата користејќи сопствен PHP јазик
 • Напредни одлики по повисока цена
 • Апликациите имаат цена
 • Нема е-мејл хостинг

Shopify алтернативи

Како да започнете со Shopify?

Во ред е да имате начин на размислување без ризици. Никој не е подготвен да инвестира во нешто пред да го испроба. Затоа Shopify нуди 14-дневно тестирање. Тоа е потполно бесплатно за употреба и дури не мора да ги пополнувате деталите за вашата кредитна картичка.

Кликнете тука за да се регистрирате за бесплатна сметка во Shopify.

Регистрирај се

Продавница за регистрација на страницатаРегистрирај се

 

 

За Џејсон Чоу

Џејсон е фан на технологијата и претприемништвото. Тој сака да гради веб-сајт. Можете да стапите во контакт со него преку Твитер.