Преглед на WPWebHost

Ревидирани од: Џејсон Чоу.
 • Преглед Ажуриран: Фев 05, 2020
WPWebHost
Планирајте во преглед: WP Lite
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Февруари 05, 2020
Резиме
WPWebHost е хостинг на WordPress хостинг кој доаѓа со е-мејл хостинг. Во споредба со другите, тие нудат поголем капацитет на серверот - складирање, месечни посети и сл со многу поволни цени - почнува од $ 3 / mo. Таа е погодна за почетници кои имаат потреба од веб-страница оптимизирана за WordPress.

WPWebHost е една од водечките веб хостинг компании во Југоисточна Азија. Компанијата за хостинг е во бизнисот од 2007 и тоа е целосно во сопственост на подружница на Група компании Exabytes.

WPWebHost се нарекува себеси како "WordPress Geeks" и обезбедува кориснички средини за оние кои користат веб-страница на WordPress.

Затоа, во овој преглед, ќе разгледам подетално на WPWebHost и ќе ви дадам конечен одговор за тоа дали тие живеат во согласност со мониторот на „WordPress Geeks“.

За WPWebHost

 • Седиште: Penang Cybercity, Малезија.
 • Основана е: 2007
 • Услуги: Управување со хостинг на WordPress


Што има во овој преглед на WPWebHost

Планови и цени на WPWebHost

Пресуди


Предности на WPWebHost

1 - Сигурен хостинг

WPWebHost е особено изненаден кога станува збор за стапки на работа. За време на мојот почетен период на тестирање (за првите 4 месеци), успеав да добијам 100% uptime рекорд со атарот што беше поставен.

Доволно е да се каже, WPWebHost нуди одлични перформанси кога станува збор за хостинг.

WPWebHost uptime (август до септември 2019): 99.96%

WPWeb најбрзо време
Веб-страницата за тестирање, домаќин на WPWebHost, не беше 100% на 5th и 11-ти септември, 2019.

WPWebHost uptime (јуни 2019): 99.8%

Веб-страницата за тестирање која беше хостирана на WPWebHost следеше за 40 минути на јуни 14th, 2019.

WPWebHost uptime (август 2018): 100%

Веб-страницата за тестирање која беше хостирана на WPWebHost не поминала низ прекини во текот на периодот на тестирање.

2 - Оптимизиран WordPress овозможува брзи перформанси

Со WPWebHost, тие ви даваат функции кои можат да помогнат да се оптимизира ефикасноста на WordPress. Ова е апсолутно одлично за подобрување на брзината на вашата веб-страница (и верувајте ми, брзината е важна!).

Ги наведов важните карактеристики што ги нуди WPWebHost и во кој план е вклучено:

 • SSD чување
 • Прокси HTTP / 2 & NGINX
 • Поддршка за најновите PHP 7.X
 • Вграден Memcached
 • Слика и видео CDN од JetPack
 • Обезбедува автоматска конфигурација за најдобра изведба на WordPress

3-Awesome WordPress хостинг карактеристики по прифатлива цена

Кога станува збор за цените, WPWebhost нуди достапен удар со нивните 4 планови - WP Blogger, WP Lite, WP Plus и WP Geek.

Не само што нивните планови се достапни, но WPWebHost исто така нуди и еден тон слични карактеристики што ги нуди други хостинг на WordPress Managed хостинг, по пониска цена - со почеток во $ 3 / mo!

Подолу се карактеристиките што можете да ги добиете:

 • SSD складирањето започнува со минимален 10GB
 • Веб филтрирање за заштита од спам коментар
 • Вклучен е Jetpack приклучок за да ја надминете ефикасноста на WordPress
 • Бесплатна SSL - Ајде да ги шифрираме автоматски да се инсталира на вашата страница кога ќе додадете домен
 • Е-пошта Хостинг (повеќе за ова подоцна)
 • Неограничен CDN
 • Дневно скенирање на малициозен софтвер
 • WordPress постановка и GIT поддршка на располагање за WP Plus и WP Geek
 • Автоматски или закажана резерва на располагање за WP Lite и погоре.
 • Автоматско резерви во реално време за WP Plus и погоре
 • Однапред кеширање за брзински перформанси - WP Plus и погоре

Исто така, со повисоките планови, добивате да уживате во повеќе сервери. WP Geek ви нуди посветена серверска околина, додека WP Plus ве става во заедничко опкружување.

WPWebHost има еден од најевтините хостинг на WordPress на пазарот.

4 - избор на различни локации на серверот

За локациите на серверот, WPWebHost нуди избор на 2 да биде домаќин на вашата веб-страница на WordPress:

 • САД (Денвер, Колорадо)
 • Сингапур

Се препорачува да ја одберете локацијата на серверот поблизу до вашата публика, бидејќи тоа ќе помогне да се намали латентноста на серверот.

Изберете локација на серверот за време на исходот
Можете да ја изберете вашата локација на серверот за време на процесот на исходот
Локацијата на вашиот сервер е прикажана во порталот на клиентот.

Страна белешка: Што е латентност?

Латентност е колку време е потребно за серверот да одговори на барањето за податоци.

Ако имате публика во Малезија, Сингапур или било која друга земја во близина, хостинг вашата веб-страница во Сингапур / Малезија сервер ќе ја намали латентноста - бидејќи податоците ќе патуваат пократко растојание помеѓу серверот и компјутерот на корисникот.

Како резултат на тоа, вашата веб-страница ќе се вчита побрзо за вашите посетители, давајќи им подобро корисничко искуство.

И ако не сте сфатиле - Подобро корисничкото искуство значи подобри конверзии.

5- Лесен за користење интерфејс

WPWebHost корисниците добиваат контрола врз своите сметки во две различни области:

 1. Сервер контролен панел (Plesk) за управување со серверот, инсталација на WordPress, подесување на веб-mail, контрола на корисниците и управување со бази на податоци.
 2. Клиентски области за наплата, техничка поддршка и нови налози за услуги.

Серверски контролен панел (Plesk)

WPWebHost го користи контролниот панел Plesk за управување со корисниците со WordPress хостинг. Ако сте како мене и не можете да стоите нередот, чистиот и лесен за интерфејс на WPWebHost ви олеснува да управувате со сите примери на WordPress во рамките на истата табла.

Можете да инсталирате, да ги избришете и да ги ажурирате сите приклучоци и теми на WordPress без потреба да се најавите на BackPress бекендот.

WPWebHost контролен панел
Ова е првата целна страница што ја гледате откако ќе влезете во контролниот панел. Страната лента од левата страна на контролниот панел ви овозможува брз пристап до сите ваши веб хостинг компоненти, како што се датотеки, бази на податоци, веб-страници и домени итн.
Можете да ја изберете секоја компонента и да ги конфигурирате на вашите параметри.

Областа на клиентот

Покрај контролниот панел, WPWebHost има и чист интерфејс за областа на клиентот, кој ви овозможува лесно прегледување и управување со сметките. Ако сакате да додадете нови услуги, можете да го направите и од областа на клиентот.

Област на клиентот WPWebHost
Областа на клиентот WPWebHost е крајно лесен за корисниците. Едно нешто што ми се истакнува, е како WPWebHost ги направи важните поставки, исклучително лесен за пристап до своите корисници. Вие имате можност да ги промените поставките DNS, да управувате со сите домени и сметка преку нивниот интерфејс што е лесен за корисниците.

6-управуван WordPress хостинг со е-мејл хостинг

За разлика од многу други управувани домаќини на WordPress, WPWebHost доаѓа со хостинг по е-пошта што им овозможува на корисниците да ги хостираат своите е-пошта. Ова е голем плус ако започнете веб-страница и немате професионална е-пошта за да одите заедно со неа.

Обично, управуваниот хостинг WordPress нема да понуди хостинг по е-пошта, како дел од нивните планови. Наместо тоа, со поголема веројатност ќе користите трето лице решение за да водите свои е-пошта, што може да ги додаде вашите трошоци. (Често пати, Google Suite е препорачливо решение и тие ќе ве чини $ 5 / mo за основниот план.)

Дозволено ви е да создадете неограничена количина на сметки за е-пошта (покрај WP Blogger - што ве ограничува само на сметки за е-пошта 2), сè додека не ги надмине ограничувањата за складирање.

Сликата од екранот покажува каде можете да ги прилагодите поставките за е-пошта.

WPWebHost е-мејл хостинг
Можете да креирате своја сопствена е-адреса и да го конфигурирате хостинг-мејл

7- Голема вредност во споредба со другите успеа хостинг на WordPress

Постојат голем број на причини за кои верувам дека WPWebHost прави голема вредност за корисниците (на врвот на е-мејл хостинг).

1 - поевтина цена, повеќе посети

WP Lite, WP Plus и WP Geek чинат $ 7 / mo, $ 27 / mo и $ 77 / mo и им овозможуваат на 20K, 50K и 150K посети месечно, соодветно.

Споредете го овој број со други управувани WP хостинг Siteground, Kinsta, и ВП мотор - WPWebHost е јасно поевтино и сеуште нуди поголем капацитет.

Еве брза споредба:

КарактеристикиWPWebHostKinstaВП мотор
ПланWP LiteСтартерСтартување
Број на сајтови111
Складирање30 GB5 GB10 GB
Месечни посети20,00020,00025,000
Цена (12-mo)7 $ / месечно30 $ / месечно29 $ / месечно
Глобален CDNДаДаДа

2 - Домен безжичен домен (.com / .blog)

Корисниците на WPWebHost добиваат бесплатен домен .com или .blog кога се претплатите на годишниот план WPWebHost. Овој домен останува ФОК се додека е хостиран во WPWebHost.

3-Jetpack Personal или Professional вклучен

Jetpack Personal е вклучен во WP Lite - кој чини $ 3.50 / mo ако купувате одделно. Jetpack Professional е исто така вклучен во WP Plus и WP Geek и нормално ќе ве чини $ 29 / mo ако купен одделно (ref: WPWebHost Jetpack хостинг).

ФИИ, тука е комплетно Цените на Jetpack.

WPWebHost го вклучува Jetpack во сите планови бесплатно.

8- Бесплатна миграција на веб-страница или помошник за поставување на нов сајт

За сите нови клиенти, можете да префрлувате / мигрирате вашиот WordPress сајт на WPWebHost бесплатно. Тоа е апсолутен спасител на животот ако мразиш да мораш да поминуваш низ неволјите префрлање на вашиот веб-сајт на нов веб-домаќин. Се што треба да направите е да побарате асистент за помош со поднесување на билет за поддршка.

Корисниците можат да иницираат WPWebHost бесплатен веб пренос од нивната контролна табла. Побарајте "Увоз на веб-страници", пополнете го името на вашиот домен и деталите на сметката на FTP на вашиот оддалечен сервер. Кликни "Ok" и ќе почне да го пренесува веб страната од вашиот претходен веб-домаќин.


Конс од WPWebHost

1 - Мешани резултати при тестирање на брзината на серверот

WPWebHost тест за брзина на WebPageTest, TTFB> 750ms за прв пат.

Јас направив тест за брзина за мојата кукла, но резултатот не беше до моите очекувања за време на првиот тест. Сепак, резултатот покажа значително подобрување на мојот втор тест откако ја сменив локацијата за тестирање.

Тест #1: Од Далс, САД

За време на мојот прв тест, резултатот од TTFB од WebPageTest беше> 750ms.

И покрај прикажувањето на "А", ова не беше она што јас ги очекував. Поради тоа, повторно го стартувам тестот по втор пат за повторно да ја проверам брзината.

Тест #1 - TTFB> 750ms кога се тестира од САД

Тест #2: Од Сингапур

Овој пат, ја сменив тест-локацијата во Сингапур - што е поблиску до мојата локација на серверот.

Таа покажа големи подобрувања, со резултатите на TTFB кои се движат околу околу 150ms.

Тест #2 - TTFB околу 150ms кога се тестира од Сингапур

WPWebHost постигнал B на тест на брзината на сајтот Bitcatcha

Кога станува збор за тест на брзината на сајт Bitcatcha, WPWebHost постигна "Б" за вкупните резултати.

Но, ако внимателно погледнете, времето за одговор на серверот од Сингапур покажува најбрзо: 6ms

WPWebHost постигнал B тест на брзина на серверот на Bitcatcha

Брзината на одговор на серверот WPWebHost на HostScore не беше во согласност

Половина од локациите што ги набудувавме на HostScore покажаа недоследност за брзината на одговор на WPWebHost. Ако се погледне подолу во графиконот подолу, тестот од Лондон, Сингапур, Сао Паоло, Банглар и Сиднеј флуктуираше за последните 30 денови на набудување.

Домаќинот за целокупно WPWebHost перформанси беше 71.99% со просечна брзина на одговор припишана на 268.15ms.

Брзина на одговор на серверот WPWebHost на HostScore
Брзина на одговор на серверот од различни локации 10 што ги набудувавме на HostScore.

2 - Ограничени ресурси во базата на знаење

Кога станува збор за ресурси и водичи, WPWebHost паѓа малку краток во бројот на понудени статии. Поминав низ нивната база на знаење и можев само да ги бројам 45 статии / упатства на располагање.

Тоа дефинитивно е далеку помала од она што го очекувам од веб хостинг компанија.

Друга работа што треба да се напомене, WPWebHost нема никакви видео туторијали и други потребни упатства на нивната страница за поддршка, па затоа не очекувајте многу таму исто така.

Можете да го проверите нивниот форум во заедницата, но колку што можам да кажам, тоа е неактивно веќе некое време.

WPWebHost база на знаење е ограничена, да речеме најмалку.

3- Нема достапен телефон и разговор во живо за поддршка за 24 / 7

Единствената посветена поддршка 24 / 7 што ја најдов е преку нивниот систем на билети. Ако се надевате дека ќе најдете други методи за поддршка, како што се разговор во живо и телефон на нивната веб-страница, тогаш немате среќа.

Што се однесува до самите одделенија за поддршка, имам чувство дека нема да добиете многу брза помош од WPWebHost. Дефинитивно е нешто што треба да го подобрат.


WPWebHost план и цени

Табелата подолу ги прикажува цените и разликите помеѓу секој план:

ВП БлогерWP LiteВП ПлусWP Geek
1 веб-страница1 веб-страница5 веб-страница30 веб-страница
10 GB чување30 GB SSD чување60 GB чување100 GB чување
-Личен JetpackПрофесионален JetpackПрофесионален Jetpack
Слободен домен за живеењеСлободен домен за живеењеСлободен домен за живеењеСлободен домен за живеење
--Дневен скенери за малициозен софтверДневен скенери за малициозен софтвер
--Оптимизација на брзинаОптимизација на брзина
Погоден за ~ 10K посета~ Посета на 20K~ Посета на 50K~ Посета на 150K
3 $ / месечно7 $ / месечно27 $ / месечно77 $ / месечно

WPWebHost имаат 4 WordPress хостинг планови - WP Blogger, WP Lite, WP Plus и WP Geek

Секој план доаѓа со неограничен пренос на податоци и е-мејл сметки, Прокси HTTP / 2 & NGINX, претходно инсталирана WordPress средина, PHP 7.x подготвени, веб филтрирање и други корисни WordPress карактеристики.


Пресуда: WPWebHost е погоден за ...?

Брз преглед на мојот преглед на WPWebHost

Со одличните карактеристики, поголем капацитет и прифатлива цена, мислам дека WPWebHost е скриен дијамант за хостинг на WordPress кој допрва треба да биде откриен од главниот корисник.

Во моментов, недостатокот на поддршка и брендирање може да бидат главните причини кои би можеле да ги повратат потенцијалните купувачи да не се пријават со нив.

Заедно со групата компании Exabytes, мислам дека WPWebHost има потенцијал да расте и да се натпреварува со големите момчиња во индустријата за хостирање и да биде достоен за прекар "WordPress Geeks".

WPWebHost се препорачува за корисници кои бараат поевтина алтернатива за хостинг на WordPress.

WPWebHost се препорачува за:

 • Почетници на кои им е потребна WordPress оптимизирана веб-страница.
 • Сопственици на мали бизниси на кои им е потребна присуство преку Интернет користејќи WordPress, но не сакаат да ја извршат мачната работа за одржување.

Алтернативи: Споредете WPWebHost

За да нарачате или да дознаете повеќе: https://wpwebhost.com/

За Џејсон Чоу

Џејсон е фан на технологијата и претприемништвото. Тој сака да гради веб-сајт. Можете да стапите во контакт со него преку Твитер.