Преглед на WP Engine

Ревидирани од: Џери Лоу. .
 • Преглед Ажуриран: Ноември 05, 2020
ВП мотор
Планирајте во преглед: подигнување
Прегледано од: Jerери Лоу
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Ноември 05, 2020
Резиме
WP Engine е многу посебен веб-домаќин компанија која се фокусира само на една ниша: WordPress хостинг. Целиот хостинг систем работи буквално на платформата на WordPress. Мојата нова студија покажува дека WP Engine се враќа на врвот на својата игра, чита за да дознаете повеќе.

Јас прв пат дознав за WP Engine уште многу одамна. Уште кога првата компанија започна во 2010 година, јас направив интервју преку Интернет со нејзиниот основач asonејсон Коен.

Не многумина слушнале за името "WP Engine" тогаш, но компанијата растеше експоненцијално. Многу добро познати блогери и бизниси (вклучувајќи HTC, FourSquare, Balsamiq, Sound Cloud) се префрлија.

Една година по интервјуто, добив бесплатна сметка и се преселив на WHSR. Процесот на миграција беше многу мазен и моето време на оптоварување на страницата беше преполовено веднаш. Непотребно е да се каже - Бев многу среќен и останав повеќе од 2 години.

Кратко време по Google Penguin (кој го имаше WHSR), одлучив да се промени и почна да се обновува сè од нултата површина. Идејата беше да се зголеми WHSR во провајдер на веб-услуги, да градиме заедница околу себе и да се потпираме помалку на сообраќајот на Google. Тоа беше времето кога WHSR Uptime Monitor беше направен и се вративме кон конвенционален VPS хостинг средина.

Година беше 2013.

Денешниот ВП мотор

Со текот на времето, WP Engine прерасна во исклучително популарен хостинг на WordPress.

Многу работи се променија откако се повлече WHSR. Различни нови функции беа додадени како технолошки напредок, компанијата е финансирана од голема група на инвеститори, вклучувајќи Automattic (луѓето зад WordPress.com), и многу блогери и експерти од ВП ги сметаат за еден од најдобро управуван WordPress хостинг (исто така имаше и некои што одат против нив, повеќе за тоа подоцна).

Дали WP Engine е добар како зборовите од улиците? Ајде да дознаеме.

 


 

Резиме на преглед

Добрите

 • Солидна изведба на серверот - Време на хостирање над 99.99%
 • Брза брзина на серверот - време од прв бајт (TTFB) под 250 мил
 • Испробајте се без ризик - гарантирано враќање на парите од 60 дена
 • Добра платежна практика - Корисниците лесно можат да наплатат или да ја откажат сметката
 • Продавач-пријателски - трансфер наплата на вашите клиенти
 • Агилна средина за развој - подготвени се места за развој и стоп
 • Genesis Framework и StudioPress вклучени теми

Конс

 • Скапи додатоци карактеристики
 • Без хостирање по е-пошта - корисниците ќе треба да плаќаат дополнително на трета страна (како што се Google Suite или Rackspace) за да бидат домаќини на нивните е-пошта
 • Нема директен пристап до. Htaccess датотеката
 • Само услуга за миграција на самопомош
 • Голем проблем со оптимизација со зададената поставка „Пренасочи бот“
 • Малку скапо - Цената се зголеми во март 2018
 • Скапи за сопствениците што работат повеќе ВП-страници

Алтернативи на ВП мотор

Корисниците кои размислуваат за WP Engine исто така би сакале да проверат Kinsta, Предидиумили Siteground.

Брзи линкови 

Дознајте повеќе за моето искуство и преглед на WP Engine хостинг од различни перспективи:

 

 


 

Перформанси на платформата на WP Engine

 

Наше искуство и мисли:

Хостинг време над 99.99%

Време до првиот бајт (TTFB) под 250ms

Номинален A + при тест на брзина на битката

 

Локација на серверот само во САД

WP Engine Платформа Uptime (Feb 2018): 100%

Местото за тестирање на WP Engine не се појавило за последните 1038 часови.

Постари рекорди на сервери

* Кликни за зголемување на сликата.

Jun 2017: 100%

Feb 2016: 99.97%

wpengine feb 2016 uptime

 

Ноември 2015: 100%

WP Engine Хостинг хостинг резултати од времето (ноември 2015)

Sep 2015: 100%

wpengine sept uptime - страницата не е намалена за 1757 часа

Sep 2014: 99.99%

wpengine хостинг

Лично искуство (2012 - 2013)

Како што споменав порано, јас се префрли на WHSR да WP мотор во 2012 / 13. Моето лично искуство со WP Engine во тоа време беше ништо друго освен WOW.

Времето на одговор на страницата го подобри 100% според Pingdom веднаш по миграцијата на страницата. Забележете дека не е извршено друго прилагодување кога ова беше измерено.

време на одговор на одговор
Времето за одговор на страницата е преполовено штом се префрли на WP Engine.

ВП мотор Bitcatcha Резултати за брзи тестови (март 2018): A +

Добри резултати во неодамнешниот тест за брзина во Bitcatcha.

WP Engine Bitcatcha Резултати за брзина на тестирање (Jun 2017): B +

Тест за одлични резултати од тестот за брзина од повеќето локации. Освен за Јапонија, времето за одговор од други локации е далеку под препорачаните 200ms на Google.

Тест за брзина на WP мотор на WebpageTest.org

Време до прв бајт (TTFB), според WebpageTest.org, на 224ms.

 


 

WP мотор за грижа за корисници

 

Наше искуство и мисли:

Јасни услови за користење и гаранции

60-ден парите назад гаранција 

Корисен разговор во живо и телефонска поддршка од 24 × 7

Без заклучување на договорот - откажете во секое време 

Добра практика за наплата - корисниците можат лесно да ја рефундираат или откажат сметката

Поплаки на купувачите за услуги по продажбата

 

 

 

Проактивна поддршка за разговор во живо

Продажен персонал на WP Engine е таму за да ве поздравам штом корисник слета на нивната веб-страница.

Моето неодамнешно искуство во разговор во живо со поддршка на WP Engine беше добро. Поддршката за разговор во живо на WP Engine е една од најдобрите пет според моите студии во 2017.

Мојот разговор со вработените во WP Engine, Морис Онјеми.

Огромна база на знаење во делот за поддршка на WP Engine.

Бидејќи WordPress е основна дејност на WP Engine, домаќинот обезбедува сеопфатен водич за оптимизација на WordPress во нивниот дел за поддршка (што не го добивате со други домаќини управувани од не-WP).

 

Поплаки на корисници за WP Engine Support (Главно во 2014 / 2015)

WP Engine поддршката беше врвна класа за време на мојот престој (2012 - 2013). Секоја поддршка на еден персонал со кој разговарав беше волшебник на WordPress. И тие беа толку страсни со својата работа - дека можете да кажете од тоа колку брзо тие одговараат на вашите пораки - нивниот систем за поддршка на билети беше како разговор во живо, каде што секој пат добив скоро инстант одговор.

Но, работите очигледно се смениле подоцна, ако барате наоколу и ќе забележите дека тука беа доста поплаки за поддршка на корисниците на WP Engine во 2014, вклучувајќи го и овој долг преглед од страна на Метју Вудворд. Жалбите, општо земено, се фокусираат на две работи -

 • Неинформираните / неискусни службеници за поддршка,
 • Бавни одговори (некои дури рекоа дека нивните барања се игнорирани), и

Одговор на WP Engine 

Монтажата на критиките на компанијата предизвика одговор од страна на WP Engine основачот Џејсон Коен во овој блог пост во мај 2014 - Растот е тежок.

За да се одговори на ова прашање, беа преземени седум итни активности, вклучувајќи ангажирање на нови служби за поддршка (од тогаш тие го зголемија тимот за поддршка од страна на 50%) и им овозможија на клиентите директно да го дознаат инженерот на компанијата (прочитајте цитати подолу).

1- вработување

Ние ја затворивме финансиската поддршка од Серија Ц во јануари и веднаш ја започнавме со работа во тимот за поддршка. Ние го зголемивме тимот од 50% од тогаш. Многу е тешко да се вработи брзо, а сепак да се задржат нашите стандарди на двата ставови (култура) и способност (способност). Ние дури ангажиравме дополнителни внатрешни работодавци кои ќе ни помогнат да го забрзаме овој процес.

2 - директен до инженер

Некои од нашите клиенти се високо технички, па кога и да контактираат со нас, тоа е со тешки, интересни проблеми, а не со оние кои можат да се решат со статија од базата на знаење или едноставен, очигледен одговор. Затоа, ние почнавме да создаваме патеки за оние клиенти што побрзо да дојдат до инженерите - луѓе кои можат да работат на работи кои се виткаат. Секако, ние не го имаме тоа 24 / 7, како што правиме со редовна поддршка. За среќа, овие проблеми обично се во ред за да се решат за време на нормалното работно време, па целокупниот пристап е ефективен.

Ажурирања: Повратни информации од корисниците по пораката на asonејсон

Неодамнешните повратни информации од корисниците (по пораката на asonејсон) укажуваат дека квалитетот на поддршката на клиентите на WP Engine се враќа.

Повратни информации од Брет Вегнер, Возете социјално сега

Исклучително веројатно, помеѓу едноставното поставување, автоматските миграции и одличната поддршка кога ви треба само малку повеќе контрола, WP Engine сè уште не ми откажа. Се чини дека има моменти кога административната страна на една страница изгледа малку слаба. Ова е обично за време на шпицот, но ако вашата страница е на сервер со други страници што имаат големи оптоварувања, може да станете погодени. Но, обично може да ги замолите да ја преместат вашата страница на друг сервер и тие ќе се погрижат да ве одведат во посигурна средина. - Брет Вегнер, Возете социјално сега / цитиран од Поставете мал бизнис.

Повратни информации од Дав Варфел, ВП Смек надолу

Времето на чекање за разговор во живо [со WP Engine] ќе зависи од неколку фактори; главно, време од денот и ако имаат проблеми со серверот. Мислам дека најдолго што морав да чекам е 15 минути. Поголемиот дел од времето, добивам одговор за помалку од 5 минути. Во споредба со другите домаќини, ова би го оценил како многу добар (8.5 / 10) - Преглед на моторот на Дејв Ворфел.

 

Бројот за посети на ВП моторот се брои

Пред неколку години, една поплака што често ја слушате за WP Engine е како тие ги наплаќаат своите клиенти. Корисниците на WP Engine се наплатуваат врз основа на посетата. Планот за влез на WP Engine, на пример, дозволува до 25,000 посети месечно. Ако вашиот блог привлече повеќе од 25,000 посети за еден месец, ќе треба да платите повеќе.

Значи, повеќе посети = повеќе користење на ресурсите на процесорот = повисоки хонорари на хост. Саем?

Не. Бидејќи WP Engine исто така наплатува на посети на ботови и нема имплементирано никакви мерки за блокирање на лоши ботови (за разлика од конвенционалниот хостинг, корисниците не можат да го постават својот robots.txt за да блокираат лоши ботови на WP Engine). Корисниците беа принудени да платат надоместоци поради посетите на ботови.

Одговор на WP Engine 

WP Engine ги отстрани посетителите од бот нивните пресметки во пресметките во октомври 13, 2015.

Дознајте како WP Engine дефинирајте како „посета“ во овој напис.

 


 

Карактеристики на WP моторот

 

Наше искуство и мисли:

GeoIP таргетирање и офлајн бекап

Агилна средина за развој - подготвени се развојни и стоп-сайти

Препродавач-пријателски: Префрлете платежна на вашите клиенти

Вклучена е и студијата StudioPress и Genesis

Скапи додатоци карактеристики

Нема е-мејл хостинг

Нема директен пристап до. Htaccess датотеката

„Пренасочи ботови“ предизвикувајќи големи проблеми со оптимизација

 

Важно е да се знае: WP Engine е само за веб-страници на WordPress

Имајте на ум дека WP Engine е хостинг само за WordPress.

Ова значи дека ако вашата страница не е основа на WordPress, тогаш не можете да ја хостирате вашата страница на WP Engine.

 

Пренос за фактурирање

Развивачот може да креира сајт во рамките на WP Engine и лесно да ги пренесе хостинг сметките / сайта на нивните клиенти.

Миграција на самопомош

Дали услугата за миграција на провајдерот на WP Engine? Не

Сепак, WP Engine има развиено автоматизиран приклучок за миграција без проблеми. Се што треба да направите е да обезбедите некои детали за сметката и процесот на миграција (т.е. пребарување / замена на вредности во база на податоци, ажурирање на структурата на врски и повеќекратни миграции на сајтови), може да се направи автоматски со приклучокот.

За детално упатство, прочитате го овој пост. За да ја преземете алатката за миграција, овде. Снимка на екранот на додатокот за миграција на WP Engine - ова е местото каде што ги додавате вашите информации за миграција во алатката.

 

Пристап до. Htaccess датотека во WP Engine

Во WP Engine, .htaccess правилата се поставени на корисничкиот портал (види слика).

Needе треба да поминете низ нивната техничка поддршка за пристап до вашата датотека .htaccess (на пример, за копирање и минато на голем дел од пренасочувања на .htaccess).

Можете да управувате со правилата за пренасочување на корисничкиот портал на WP Engine (најдете детални инструкции овде).

 

Скапи додатоци

Постојат многу одлични карактеристики со WP Engine, но тие не се бесплатни за корисниците на стартување и план за раст.

Домаќин на дополнителна страница на Планот за подигнување на моторот WP (без дополнителен капацитет за посета), додадете 20 УСД / месечно. GeoTarget (одлична карактеристика што ви дозволува да прикажувате различна страница на корисници од различна локација), додајте 15 УСД / месечно. Подобрете ја безбедноста на страниците (заштита на DDoS, WAF, Cloudflare CDN), додадете 30 УСД / месечно.

 

Испраќање и примање е-пораки

WP Engine не обезбедува функции за е-пошта или веб-мејл.

Ова значи дека ако сакате адреса на е-пошта која завршува со вашето име на домен (нешто како [заштитена по е-пошта]), ќе треба да ги хостирате сопствените е-маил сметки.

Да, знам дека секогаш можете да одите со Gmail бидејќи Google обезбедува бесплатни услуги за хостирање на е-пошта (како што е препорачано од WPEngine); но не сите сопственици на вебсајт сакаат нивните податоци да бидат хостирани со големите G (мене вклучени!).

Сепак, не оставајте страв. Пробав неколку различни решенија кога го префрлив мојот домаќин на WP Engine и го напишав ова е-мејл хостинг водич.

 

Студио Прес Теми и генезис рамка

 

Стекнување на StudioPress теми и Битие Рамковниот од Rainmaker Digital LLC во јуни 2018 дополнително ја зајакнува платформата на WP Engine, овозможувајќи побрзо време на пазарот со поголема леснотија и агилност.

Genesis е масивен екосистем на делови за WordPress и во суштина е она што е потребно за да се собере најдобра веб-страница на WordPress во градежни блокови. Од брзина до безбедност, па дури и естетика, има нешто во Битие Рамковниот што едноставно вреска ’професионален WordPress’ - и тоа е она што го плаќате.

Од друга страна, Темите на СтудиоПрес е колекција од повеќе од 35 професионално дизајнирани, оптимизирани Гутенберг, теми на Вордпрес изградени со Genенезис кои поддржуваат голем број случаи на вертикална употреба.

Примери на StudioPress Премиум Теми за WordPress (ги разгледате и демонстрирате сите теми тука).

Пренасочување на ботови = Големи прашања за оптимизација

WP Engine пренасочување на ботови во акција (извор: Beanstalk Marketing).

Стандардно, страниците хостирани на WP Engine со страница што завршува со број, (на пр. Example.com/page/1) или во аргумент за пребарување (на пр. Example.com/mypage/?myproduct=name), ќе бидат пренасочени на страницата пред да започне низата со број или пребарување арг (site.com/page, site.com/category, site.com/mypage/).* Оваа поставка, позната како „Пренасочувајте ботови“, е голем проблем со оптимизација како што ќе се случи ограничете ги ботовите на Google за да откриете содржина на вашата страница и да влијаете на протокот на веб-страница PageRank низ вашата страница.

За среќа - оваа поставка може да се исклучи со контактирање на поддршката за WP Engine.

* Белешка: Ова го цитира WP Engine's точно зборови од овој блог. WP Engine ја продава оваа одлика како „придобивка“ бидејќи заштедува оптоварување на серверот (и пари) за корисниците. 

 


 

Цена: Е ВП мотор вредност за пари?

 

Наше искуство и мисли:

Во моментов на продажба - добијте 2 месеци бесплатно и 10% попуст

Нема скриени трошоци или зголемен надомест за обновување

Без заклучување на договорот - откажете во секое време 

Добра практика за наплата - корисниците можат лесно да ја рефундираат или откажат сметката

Скапи за сопствениците што работат повеќе ВП-страници

Малку скапа - Цената се зголеми во март 2018 година (за постојните корисници, септември 2018 година)

 

WP мотор код за промо: WPE3 Бесплатно

Првпат корисниците што ќе се пријават со WP Engine ќе добијат 2 месеци бесплатен хостинг и 10% попуст од првата уплата кога ќе се примени промотивниот код „wpe3free“.

План за стартување по попуст е со цена од 22.50 $ / месечно (со годишен план).

Добијте 2 месеци бесплатно и 10% попуст кога се пријавувате на годишниот план на WP Engine.

WP мотор 2018 Промени во цената: Пред & после

WP Engine ги објави своите нови планови на 28 февруари 2018 година. Првичните планови - лични, професионални и деловни, се заменуваат со малку поскапи планови именувани StartUp, Growth и Scale.

Новата цена ($ 30.00, $ 115.00, $ 290.00 / mo) е малку повисока од старите ($ 27.55, $ 94.05, $ 236.55 / mo).

Снимките на екранот од е-поштата на WP Engine се до сите филијали.

Цена на ВП моторот за влез на моторот (пред и потоа)

Личен план (претходно)План за подигнување (По)
плановиЛичнаСтартување
Број на сајтови11
Посети / месец25,00025,000
WP Multisites-+ $ 20 / mo
CDN19 $ / месечнослободен
Цена (месечна основа)29 $ / месечно30 $ / месечно
Цена (договор 12-mo)27.55 $ / месечно25.00 $ / месечно

 

* Белешка: На 22 јануари 2020 година, сите тековни клиенти на Startup Plans ќе бидат претворени во новата цена (намалена од 35 до 30 американски долари) на нивниот месечен или годишен датум за обновување на наплата. За ажурирани цени и детали за планот, посетете: https://wpengine.com/plans/

Скапи за корисниците со повеќе сајтови

Додека брзиот сервер и WP експерт поддржува добро да се имаат; WP Engine не е токму она што ви треба за вашиот мал сообраќај, помалку важни веб-страници.

Планот за стартување овозможува само една инсталација на сметка и наплатува $ 20 / mo на дополнителна страница. Вашиот хостинг цена лесно ќе лаи до стотици долари месечно.

За корисници со повеќе ниско сообраќај сајтови, тоа е многу поефтино да се оди со заеднички хостинг сервис тоа обично чини помалку од $ 10 месечно.

Споредете ја цената: WP Engine vs WP Web Host, Pressidium, Kinsta и Pressable

Еве брза споредба на цените на WP Engine со другите управувани домаќини на WordPress (планови слични на стартувањето на WP Engine).

Карактеристики
ВП мотор
Веб-домаќин на WP
Kinsta
Предидиум
Може да се притисне
плановиСтартувањеЛајтСтартерЛичнаЛична
Број на сајтови11131
Месечни посети25,00020,00020,00030,00060,000
Складирање10 GB30 GB10 GB10 GB-
CDNслободенслободенслободенслободенслободен
Нормална цена (претплата на 12-mo)25 $ / месечно7.00 $ / месечно25 $ / месечно42 $ / месечно20.83 $ / месечно
Посетете / нарачкатаПосететеПосететеПосететеПосететеПосетете

 

* Белешка: Јас ја споредувам нормалната цена на WP Engine во оваа табела. WP Engine во моментов прави посебна промоција - ќе добиете 2-месечно бесплатно ако се пријавите за нивниот годишен план (што просечно достигнува 22.50 УСД / месечно).

 


 

Пресуда: Треба ли да биде домаќин со WP Engine?

Да потсетиме - еве ги добрите и лошите страни на хостирањето со WP Engine:

Добрите

 • Солидна изведба на серверот - Време на хостирање над 99.99%
 • Брза брзина на серверот - време од прв бајт (TTFB) под 250 мил
 • Испробајте се без ризик - гарантирано враќање на парите од 60 дена
 • Добра платежна практика - Корисниците лесно можат да наплатат или да ја откажат сметката
 • Продавач-пријателски - трансфер наплата на вашите клиенти
 • Агилна средина за развој - подготвени се места за развој и стоп
 • Genesis Framework и StudioPress вклучени теми

Конс

 • Скапи додатоци карактеристики
 • Без хостирање по е-пошта - корисниците ќе треба да плаќаат дополнително на трета страна (како што се Google Suite или Rackspace) за да бидат домаќини на нивните е-пошта
 • Нема директен пристап до. Htaccess датотеката
 • Само услуга за миграција на самопомош
 • Голем проблем со оптимизација со зададената поставка „Пренасочи бот“
 • Малку скапо - Цената се зголеми во март 2018
 • Скапи за сопствениците што работат повеќе ВП-страници

Јас не се сомневам дека WP мотор е еден од најдобрите WordPress хостинг услуги на пазарот.

Сепак, не го препорачувам WP Engine на сите.

На пример - ако немате намера да го стартувате вашиот сајт во WordPress, тогаш нема смисла да бидете тука.

Или, ако сте нови и само што почнавте, јас Ви препорачувам да одите со конвенционални заеднички хостинг услуги како InMotion хостинг, A2 Хостингили Interserver. Верувам дека ќе ми се заблагодарам за многу поевтина опција.

Или, ако треба да биде домаќин на повеќе ниски сообраќај сајтови, кои не треба толку многу ресурси на серверот; тогаш WP Engine дефинитивно е претерана.

Сепак, WP Engine може да биде скапоцен камен за програмери или WordPress сајтови со густ сообраќај.

Ако ја прочитате статијата на Девеш Најдобри опции за одржувани хостинг на WordPress, ова е она што го напиша на ВП мотор -

Ако сакате малку од сè, одете со WPEngine. Оваа опција е за вас, ако сакате да скала без да се загрозат квалитетот на поддршката и губењето на алатки за развој на програмери. И во исто време, не сакаат да потрошат богатство. Долго време го користам WPEngine и никогаш немав проблеми со нив.

WP мотор се препорачува за:

 • Корисници кои работат на еден WordPress сајт со средно до високо ниво сообраќај,
 • Постои можност вашата страница да биде вирусна и да ја погоди насловната страна на Reddit,
 • Вашиот WordPress сајт е вашиот главен извор на приходи,
 • Вие секогаш се грижите за хакери и малициозен софтвер,
 • Вие не сакате да се справите со досадната работа за одржување на WordPress - како што се back-up и подесување на кеш-фајлови на датотеки;

Направи потег како што направив со WHSR и да престанам да се грижи за вашиот сајт се пробиени или надолу поради сообраќајниот бран.

Алтернативи на ВП мотор

Ако ВП мотор не е за вас, постојат неколку добро водени WordPress хостинг да се разгледа. Kinsta, Веб-домаќин на WP, Siteground и Предидиум се неколку решенија што пробав и ги препорачувам.

Споредете го WP моторот со другите

Еве рамо до рамо споредба на популарните управувани услуги на WordPress - WP Engine vs Kinsta vs SiteGround.

Исто така проверете:

 


 

Нарачајте WP Engine Now

За повеќе детали или да нарачате WP Engine, посетете: https://www.wpengine.com/signup

 

 

(П / С: Врските што укажуваат на ВП мотор на оваа страница се придружни врски. Ако ги купите преку овој линк, ќе ме кредитираат како ваш референт. Вака ја одржувам оваа страница жива за скоро 8 години и можам да додадам повеќе бесплатни, корисни прегледи за хостирање. Купувањето преку мојот линк не ве чини повеќе - всушност, ќе попустите од дадениот промо-код WPE3 Бесплатно. Вашата поддршка е високо ценета, благодарам!)

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.