Преглед на TMDHosting

Ревидирани од: Џери Лоу. .
  • Преглед Ажуриран: Ноември 11, 2020
TMDHosting
План за преглед: бизнис
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Ноември 11, 2020
Резиме
TMDHosting е еден од „ретките скапоцени камења“ во индустријата за хостирање што им го препорачувам на блогерите или бизнисите кои имаат потреба од сигурно решение за веб-хостинг. Не само што тие нудат стабилни перформанси на серверот и тони корисни функции, туку имаат и некои од најдобрите тим за поддршка на клиенти во индустријата.

Ажурирања: Додадени најнови информации за цени и резултатите од тестот за брзина (мај 2020 година). 

TMD хостинг е околу повеќе од 10 години и се смета за сигурен избор за оние кои имаат потреба од квалитетен провајдер за хостирање.

Со четири центри за податоци кои се распространети низ Соединетите Држави и во странство центарот за податоци во Амстердам, дали изборот на уредникот на персонални компјутери сè уште го има она што е потребно за да се смета за најдобар веб-домаќин за блогери и бизниси?

Моето искуство со TMD хостинг

Хостингот TMD не е најпознат провајдер на хостинг во светот, но ако се судрите на форуми за хостирање или во групи на социјални медиуми - ќе забележите дека повратните информации од нивните корисници имаат тенденција да бидат многу попозитивни од многу други големи имиња на хостинг таму.

Затоа, за да дознаете повеќе за ТМД, јас лично се пријавив на споделена сметка на ТМД Хостинг и ги ставив на тест. И момче, тие не пропуштија да воодушеват! Она што започна како сметка за тест-проект се претвори во сметка за дневна употреба. Поради добрата изведба што ја гледам, деновиве сум домаќин на повеќе веб-страници на ТМД.

Во овој преглед на хостинг TMD

Во овој преглед, ќе ви ги покажам задните сцени и ќе ви помогнам да одлучите дали TMD е правилно за вас.

Слегов на список на добрите и лошите страни, како и со месеци статистика за перформанси на серверот за вашата референца. Неколку пати разговарав со вработените и менаџерите во TMD хостинг, дел од тие разговори се снимени во овој преглед.

Јас исто така ќе споделам посебна зделка само за корисниците на WHSR (под про # 5 - големи попусти за нови регистрации) каде може да добиете дополнителен попуст од 7% попуст над цената за промовирање на регистрација на TMD.

И во случај да сакате сами да ги проверите работите, еве ги нашите тест сајт (те молам оди лесно)

За TMD хостинг

  • Компанија седиште: Орландо, САД
  • Основана е: 2007
  • Центри за податоци: САД, Велика Британија, Холандија, Сингапур, Јапонија и Австралија
  • Услуги: Заеднички, VPS, Облак, WordPress, Препродавач, Посветен хостинг

 


 

Хостинг на TMD - добрите и лошите страни

Еве што ми се допаѓа и не ми се допаѓа TMD.

Добрите: работи што ми се допаѓаат за TMDHosting

По тестирањето на TMDHosting, откривме дека има многу да се сака во врска со хостинг провајдерот. Еве некои од добрите кои се истакнуваат.

1. Одлични перформанси: Запалив брз + сигурен сервер

Во однос на серверот перформанси, TMDHosting може да оди toe-to-toe со некои од најдобрите во индустријата. Не само што имаат силни временски стапки, но исто така имаат брза брзина со брзо време на одговор на серверот.

TMD Хостинг брзина тест

Тест за брзина на хостирање на TMD во Bitcatcha
Тест за брзина на хостирање на TMD (мај 2020 година): Резултат = A +. Тест-страницата хостирана на TMD Hosting го задржа времето на одговор под 300ms за сите тест поени. Мојот тест-сајт е хостиран во центарот за податоци за податоци на ТМД во Европа - оттука најдобро се покажа во Лондон (види вистински резултат тука).
Тест за TMT Gtmetrix
Тест за брзина на GT Metrix од Мумбаи, Индија со користење на LTE Mobile линија врска; Снимениот TTFB беше 1.0s - што е прифатливо за заедничко хостирање со буџет (види вистински резултат тука).

TMD Хостинг Uptime 

Најнови рекорди

Ние започнавме автоматски систем за следење на перформансите на веб-домаќинот во септември 2019 година. Следните слики од екранот се направени на 11 година. ТМД имаше мал период на прекин на 2020-ти февруари и постигна 4% во други периоди во текот на февруари до мај 100 година.

TMD Хостинг Uptime
Дополнително хостирање на TMD - најновиот резултат можете да го видите на нашата сестринска страница ДомаќинСкор.

Минато рекорди

Еве неколку записи за ажурирање се од друга стара страница што јас ја хостирав со TMD.

Jan 2019: 100%
Февруари 2017 година: 99.94%

tmd uptime 072016
Jul 2016: 99.71%
TMDHosting резултат на времето за март 2016: 100% - сајт не слезе повеќе од 1,400 часа.
Mar 2016: 100%

2. Лесен за користење интерфејс

TMDHosting неодамна ја преработи порталната контролна табла и ја направи многу подостапна за своите корисници. Сега можете да управувате со се што е во еден погоден портал во кој се сместени платежните картички, билетите за поддршка, влезот на cPanel и други надградби.

Вака изгледа таблата со корисници на TMD Hosting - јас ви ја покажувам страницата веднаш откако ќе се најавам на мојата лична сметка.

Демо на контролната табла на корисникот TMD Hosting - некој дел од сликата е цензуриран заради приватност.
Демо на контролната табла на корисникот TMD Hosting - некој дел од сликата е цензуриран заради приватност.

3. Јасни упатства за ограничувањата на серверот

Кога станува збор за ограничувања на користењето на серверот, TMDHosting е транспарентен со нивните упатства.

Другите компании имаат тенденција да бидат доста нејасни со ограничувањата на серверот, што може да биде досадно. TMDHosting, од друга страна, ќе додели специфични секунди на процесорот месечно на секоја заедничка хостинг сметка и ќе испраќа предупредувања до корисниците ако надминуваат 70% од нивните процесорски секунди. Ова е особено фер за корисниците кои можеби не сфаќаат дека треба да ги надградат своите планови за да го прилагодат растот на нивната веб-страница.

Цитирајќи TMD Хостинг ToS:

Друштвото ќе го извести Клиентот ако нивната сметка достигне 70% од месечното време на процесорот, со цел да работат заедно и да се најде решение / оцени потребите на Клиентот и / или софтверот што го користи Клиентот. Во случај кога Клиентот не презема дејства за адресирање на времето на процесорот над 70% од нивниот месечен план, компанијата го задржува правото да го ограничи пристапот до дели заеднички процесорски ресурси за дадената сметка сè додека не се ресетира нивната месечна квота.

4. Гаранции за враќање на парите од 60 дена

Индустрискиот стандард за гаранции за враќање на пари на заеднички и облак хостинг планови обично се во рамките на 30 дена. TMDHosting, од друга страна, нуди 60-ден гаранција за враќање на парите за нивните заеднички и облак хостинг планови. Ова им дава на корисниците доволно време за тестирање на TMDHosting и не губат еден тон пари ако не сте продадени на нивните услуги.

5. Достапна цена: Не е најевтина, но разумна

TMDHosting има тенденција да одржи големи отстапки за нови клиенти. Можете да добиете колку што е 65% во вредност од попусти за нивните различни хостинг планови, ако сте нов клиент. TMD дели хостинг цена не е најевтиниот, но сфатив дека тие се разумни цени. 

Еве како цената TMD се справува со другите слични услуги за веб-хостинг:

Веб-домаќинЦена *преглед
TMDHosting5.95 $ / месечно
A2 Хостинг4.90 $ / месечнопреглед
BlueHost3.95 $ / месечнопреглед
GoDaddy4.99 $ / месечнопреглед
GreenGeeks3.95 $ / месечнопреглед
Hostgator8.95 $ / месечнопреглед
Hostinger4.95 $ / месечнопреглед
InMotion хостинг5.99 $ / месечнопреглед
iPage1.99 $ / месечнопреглед
Siteground5.95 $ / месечнопреглед

 

* Сите цени се засноваат на нова регистрација за период од претплата од 24 месеци. Цените се проверуваат на јануари 2019 година. За најдобра точност, повикајте се на официјалните страници.

TMD Хостинг специјален попуст

Успеавме да добиеме ексклузивна зделка од TMD Hosting - Сега можете да добиете дополнителен попуст од 7% на цената на намалена регистрација со купонски код „WHSR“ или „WHSR7“. Овој код за купон може да се примени на „Информациите за набавка“ на страницата за нарачка (погледнете на екранот подолу).

Дели хостинг започнува од 2.74 $ месечно, наместо вообичаените 2.95 $.

Заштедете дополнителни 7% користејќи специјален промо код „WHSR7“ (кликнете тука за да нарачате сега).

6. Избор на локации за хостирање

Ако се стремите да се фокусирате на одреден континент (т.е. Азија, Европа или САД), TMD Хостинг нуди повеќе хостинг локации кои можете да ги изберете за да имате подобри перформанси на серверот за вашата целна публика.

Во моментов, можете да изберете да го хостирате вашиот веб-сајт во Феникс, Чикаго (САД), Лондон (Велика Британија), Амстердам (NL), Сингапур, Токио (ЈП) и Сиднеј (АУ).

7. Вебели подготвени

Weebly е градител на веб-страницата за повлекување и пуштање што ви овозможува да изградите веб-сајт без било кое кодирање. Ова им олеснува на луѓето кои не се технички експерти или зафатени претприемачи да создадат работна веб-страница во само неколку минути.

Може да се изгради едноставен веб-сајт лесно користење на Weebly (основни карактеристики) во TMD Хостинг.

8. Одговорна поддршка за клиенти

Моето искуство со нивниот тим за поддршка на клиенти беше одлично. Без разлика дали станува збор за нивниот тим за разговор во живо од 24 × 7, форумот и нивната телефонска поддршка, успеав постојано да добивам брзи одговори. Тие дури нудат да помогнат бесплатно во пренесување веб-датотеки и бази на податоци за оние со постоечки веб-страници!

TMD Hosting управува со активен форум за поддршка - што мислам дека е доста корисен.

Конс за TMDHosting - важно е да се знае

Има многу да се сака за TMDHosting, сепак, тоа не значи дека немаат недостатоци. Подолу се дадени некои од негативните страни, кои мислам дека треба да се истакнат.

1. Функцијата за автоматска копија може да биде подобра

Индустрискиот стандард за архивирање на базата на податоци и задржување на датотеката е обично во рамките на 7 до 14 денови. TMDHosting нуди само 5 денови за периодот на задржување на базата на податоци и 1 ден за периодот на задржување на датотеката. Иако нивната дневна резервна копија е бесплатна, сепак има простор за подобрување.

2. Цените на обновување се малку високи

Додека TMDHosting нуди прифатливи цени за регистрација за нивните планови, нивните цени за обновување имаат тенденција да растат значително. На пример, нивната цена за регистрација на план за почетен хостинг е 2.95 $ / месечно и се обновува на 8.95 $ / месечно 4.95 $ / месечно *.

Забелешка: TMD хостинг ги слушна нашите поплаки (посакав). Компанијата ги ревидираше нивните цени за обновување за сите планови за заедничко и облачно хостинг! 

3. Само стандарден пакет CloudFlare

Во моментов, TMDHosting нуди само стандарден CloudFlare пакет за своите хостинг планови. A2 хостинг, на слична цена, го нуди CloudFlare Railgun пакет кој дава подобра оптимизација и брзина на товарење.

 


 

Планови за хостирање на TMD и цени

Хостинг TMD нуди различни планови за хостирање - споделени, препродавачи, VPS Cloud, управувани со WordPress и посветени. Да ги погледнеме овие планови за хостирање.

TMD споделени планови за хостирање

Плановите за заедничка хостинг се поделени на три различни нивоа на TMD: Starter, Business и Enterprise. Тие ги нудат сите стандардни карактеристики што ги очекувате, како што се бесплатен домен, веб-сервер NGINX и поддршка на cPanel.

Разликите меѓу нив се дополнителни карактеристики како што се WildCard SSL и Memcache пример за повисоки планови.

Заеднички плановиПлан за почетнициБизнис ПланПлан за претпријатија
Складирање (SSD)неограниченнеограниченнеограничен
Пренос на податоцинеограниченнеограниченнеограничен
Веб-страница беше домаќин1неограниченнеограничен
Бесплатен домен
NGINX сервер
memcached 128MB256MB
Opcache
WildCard SSL
Попуст на нов корисник65%40%30%
Регистрација (2 година)2.95 $ / месечно4.95 $ / месечно7.95 $ / месечно
Обнова (2 година)4.95 $ / месечно7.95 $ / месечно12.95 $ / месечно
ЦелПосетете онлајнПосетете онлајнПосетете онлајн

 

* Белешки:

  • Бидејќи користам TMD Shared Hosting, ние ќе се фокусираме повеќе во нивниот заеднички хостинг сервис во овој преглед.
  • Користете специјален код за купон „WHSR“ за да добиете 7% дополнителен попуст на веќе намалената цена наведена на веб-страницата на TMD Hosting. 

Планови за хостирање на TMD VPS

Нивните планови за хостирање на VPS се поделени во пет различни нивоа: Стартер, Оригинал, Паметна, Е-трговија и Супер моќен. Овие планови за хостирање VPS-отворен Stack овозможуваат голема флексибилност, што ви дава простор да размените ако вашата веб-страница расте. Што се однесува до ресурсите, може да добиете 200 GB SSD простор и 10 ТБ опсег на највисоко ниво.

Понудите за TMD VPS се смета за една од Нај отценети хостинг VPS на пазарот - можете да ги споредите овие планови со другите во статијата.

Планови за VPSСтартерОригиналниПаметниe-commerceМоќен
Складирање (SSD)40 GB65 GB100 GB150 GB200 GB
Пренос на податоци3 ТБ4 ТБ5 ТБ8 ТБ10 ТБ
Меморија (DDR4)2 GB4 GB6 GB8 GB12 GB
Процесорски јадра22446
Попуст на нов корисник50%50%50%50%50%
Цена за регистрација19.97 $ / месечно29.97 $ / месечно39.97 $ / месечно54.97 $ / месечно64.97 $ / месечно
Обновна цена39.95 $ / месечно59.95 $ / месечно79.95 $ / месечно109.95 $ / месечно129.95 $ / месечно
Цел Посетете онлајнПосетете онлајнПосетете онлајнПосетете онлајнПосетете онлајн

 

 

TMD Облак хостинг

Слични на нивните планови за заеднички хостинг, TMDHosting нуди три нивоа на облак хостинг: Стартер, бизнис и претпријатија.

Големата разлика меѓу нивоата се ресурсите дадени со Стартер планот, добивајќи само 2 процесорски јадра и 2GB DDR4 RAM меморија, додека планот Бизнис и Enterprise добива 4 процесорски јадра, 4GB DDR4 RAM и 6 процесорски јадра, 6GB DDR4 RAM, соодветно.

Облачни плановиСтартерБизнисПретпријатие
Складирање (SSD)неограниченнеограниченнеограничен
Пренос на податоцинеограниченнеограниченнеограничен
Меморија (DDR4)2 GB4 GB6 GB
Процесорски јадра246
memcached128 MB256 MB
Попуст на нов корисник60%50%40%
Цена за регистрација5.95 $ / месечно6.95 $ / месечно9.95 $ / месечно
Обновна цена8.95 $ / месечно11.95 $ / месечно17.95 $ / месечно
ЦелПосетете онлајнПосетете онлајнПосетете онлајн

 

Други планови за хостирање на TMD

Успеа хостинг на WordPress

Ако користите WordPress, TMDHosting нуди евтини Успеа хостинг на WordPress тоа е оптимизирано за платформата. Освен стандардните функции како што се бесплатниот домен, SSL-сертификатите и веб-серверот NGINX, хостинг-планот за WordPress е претходно конфигуриран да дава максимални перформанси за веб-страниците на WordPress.

Препродавач Хостинг

За оние кои бараат хостинг препродавач, TMDHosting нуди три нивоа за нивниот план за ресетирање на хостинг: стандардни, претпријатија и професионални. Некои од вклучените функции се неограничени веб-страници, WHM / cPanel и ресурси на серверот кои се движат од пропусниот опсег 700GB до пропусниот опсег 2000GB.

посветен хостинг

Посветен сервер Хостинг нуди најмногу моќ и ресурси на серверот што може да се добие форма TMDHosting. Одделени во четири нивоа, можете да го добиете План за ѕвезда, Оригиналниот, Паметен и Супер Моќен план. Во прилог на функции како што се премија поддршка и неограничен пропусен опсег, можете да добиете складирање од 1TB до 2x2TB и високо како 32GB DDR4 RAM меморија.

Збунети со плановите за хостирање на TMD Cloud и VPS?

Го прашав агентот за продажба на TMDHosting за разликата помеѓу нивните планови за хостирање во облак и VPS. Следното е одговорот што го добив -

Помогнете ми да изберам помеѓу вашите планови за облак и vps - како се разликуваат овие две?

Cloud решенијата што ги нудиме се погодни за веб-страници со средна големина, тие користат многу сервери за да создадат голем „облак“ компјутерска моќ. Во овој облак, се создава виртуелен контејнер и овој контејнер е сличен на VPS, со таа разлика што е потешко да се спушти, главно поради структурата на самиот компјутерски облак “.

- Агент за продажба на TMDHosting, Тод Картер

Моето вознемирување: Ако приспособливоста не е голем проблем (под претпоставка дека вашата страница нема да добие ненадеен пораст на сообраќајот), одете со Планот за хостирање на VPS на TMD за да заштедите пари.

 

 


 

Крајна линија: Хостинг на TMD - Да е!

Да потсетиме, еве што сакам и што не сакам во врска со хостингот TMD -

Кој треба да биде домаќин на ТМД?

Препорачувам TMD Хостинг за блогери или бизнис кои имаат потреба од сигурно веб хостинг решение. Не само што нудат стабилни серверски перформанси и тони корисни функции, но исто така имаат и еден од најдобрите тим за поддршка на корисниците во индустријата.

Ако размислувате за планот за заеднички хостинг, препорачувам да одите на ниво на Бизнис план, бидејќи трошоците за регистрација се само 24 $ во различни (2.95 $ / месечно наспроти 4.95 $ / месечно), но ќе имате многу подобри перформанси и капацитет на серверот .

TMD хостинг алтернативи и споредби

Користете го нашето Алатка за споредба на веб-домаќини за да дознаете како TMD Хостинг се реде со другите. Ако барате брзи споредби, подолу се неколку:

 

 

* Белешка: Се надевам дека сметате дека овој преглед е корисен. Оваа веб-страница е финансирана од корисници - добиваме провизија (без дополнителни трошоци за вас) ако направите купување преку нашата врска. 

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.