Стаблбокс преглед

Ревидирани од: Џери Лоу. .
  • Преглед Ажуриран: Окт 25, 2018
StableBox
План во преглед: Стандарден
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Октомври 25, 2018
Резиме
StableBox е надвор од бизнисот (ние дознавме за ова на Feb 2016) и ние веќе не ги препорачуваме.

Ажурирање на февруари 2016: Компанијата StableBox и нејзиниот сопственик Hypernia ненадејно излегоа од работа. Не можевме да контактираме со лицето со кое работевме во минатото и немаме дополнителни информации во овој момент на пишување. Ако сте постоечки корисник - ве молиме посетете ни и кажете ни што се случило.

Ако некогаш сте баравте веб-домаќин, знаете дека наоѓањето на добра не е лесна задача. Надвор од сортирање преку обемот на провајдери на располагање, потребно е многу време и моќ да се најде "фати" со премногу добри биди вистински зделки, а да не зборуваме за споредба на јаболка и портокали низ различните провајдери.

Една од најфрустрирачките работи во моментов е да се најде добар веб-домаќин кој ќе го почитува вашето купување и всушност ви го распредели просторот за кој плаќате. За жал, надминувањето се префрли од практиката што ја користат само неколку буџетски провајдери до речиси "дадена" практика - освен ако компаниите не се подготвени да платат премија цена. Во суштина, overselling е практика во која веб-домаќините продаваат простор за повеќе клиенти отколку што нивните сервери навистина им дозволуваат - тие знаат дека повеќето клиенти нема да го користат целиот простор и средства што им се дадени, па да заработат неколку екстра долари, тие го продаваат тоа внимателно пресметан, најверојатно не-искористен простор за дополнителни клиенти. Тоа, рече, поголемиот дел од времето не предизвикува проблеми, но факт е дека ти е поголема веројатноста да доживеете бавно време на вчитување на страницата и да имате повеќе проблеми со серверот како резултат.

Тоа, рече, толку тешко како што е да се најде веб-домаќин кој не преоптоварување на својот сервер, постојат неколку таму - и StableBox е еден од оние провајдери.

Забелешка: Не поседувам сметка за хостинг на StableBox. Овој преглед е напишан врз основа на моето истражување и истрага од надвор.

За StableBox и Hypernia Corporation

канцеларија

StableBox започна во почетокот на 2012 и нуди разновидни хостинг услуги, вклучувајќи хостинг во заедничка средина или облак како дополнување на услуги за регистрација на домен.

Иако самиот StableBox е релативно нов на арената за хостинг, тој е во сопственост и управуван од Hypernia Corporation, компанија во Мајами, која е околу од 2001. Во прилог на StableBox, Hypernia нуди бројни веб сервиси, вклучувајќи сервери за игри, гласовни сервери и хостинг на ниво на претпријатие-ниво преку брендот SuperPod.

Планови за хостинг на StableBox

StableBox нуди два вида на хостинг планови: дели хостинг и хостинг во облакот. Двете средини се напојуваат со SSD кеширање и се следат 24 / 7 од внатрешен центар за мрежни операции; ова практично, локализирано преземање е ретка и одлична карактеристика.

Муабет со хостинг

StableBox нуди заеднички хостинг решенија во четири нивоа. За $ 29.95 годишно, нејзиниот основен план за влез на ниво вклучува една FTP сметка, 10-мејл сметки, 10 GB SSD кеширани складишта, 100 GB пропусен опсег, 24 / 7 поддршка, офлајн резервни копии и 10 поддомени. На врвот на скалата е планот Премиум на $ 19.95 месечно; овој план вклучува неограничени FTP и е-мејл сметки, 999 GB SSD кеширани складишта, 999,999 GB пропусен опсег, 27 / 7 поддршка, офлајн бекап и неограничени поддомени.

Двете среднорочни планови зависат од $ 4.95 и $ 9.95 месечно, со карактеристики подобрени од Основниот план, но не толку силни како Премиум. А посветен ИП ќе чини $ 4 месечно покрај секој план, со исклучок на Basic (не е достапен со основниот план).

StableBox Муабет хостинг Цена
StableBox Муабет хостинг Цена

облак хостинг

Хостинг на облак на StableBox е достапен во шест конфигурации, почнувајќи од облак 512 MB до облак од 8 GB. Цените започнуваат од само $ 4.95 месечно за облакот 512 MB, кој вклучува едно виртуелно процесорско јадро, 10 GB диск простор, 500 GB пропусен опсег и една IP адреса. Над-линијата облак доаѓа со 8 GB посветен RAM меморија, четири виртуелни процесорски јадра, 160 GB диск простор, 8,000 GB пропусен опсег и една IP адреса. Сите планови се поддржани од Линукс и сите освен облак хостинг на ниво на влез вклучуваат бесплатни Microsoft Windows и поддршка на MSSQL и cPanel / WHM.

Q & A со Лејн Екли, Потпретседател на операциите на StableBox

За да дознаете повеќе за StableBox хостинг, направив кратко интервју со е-пошта со StableBox VP за операции г-дин Лејн Екли. Следното е рекорд на нашето Q&A.

Како работи SLA за StableBox дели хостинг клиенти?

Во зависност од тежината на прекинот на услугата и влијанието на ефектуираните клиенти, ние ќе обезбедиме каде било, од делумно кредитирање на клиентите, од сите до најмногу месеци бесплатно. Ретко имаме какви било непланирани прекини во услугата, но во случај да направиме само сметка на сметка за да ги обезбедиме сите клиенти да добијат соодветен кредит за влијанието на услугата.

Можеме да претпоставиме дека StableBox е домаќин кој е без преголеми трошоци? Тоа го добив од читањето на ТОС, но морам да бидам сигурен.

Искрено, тоа ќе зависи од вашата дефиниција за overselling. Гледајќи во една машина за домаќини, ги надгледуваме неговите можности до одреден степен, бидејќи повеќето клиенти ретко кога користат повеќе од 10-30% од ресурсите што им се доделени, но тоа не значи дека нашите машини домаќини се некогаш преоптоварени или клиентите ќе работат во прашања со користење на ресурсите што им се доделени. Ако имаме машина домаќин која започнува да користи повеќе ресурси (ние никогаш не дозволуваме машините да поминат преку искористување на 80% за време на врвните часови - процесорот, RAM, NIC и HDD), ние едноставно ги вчитуваме рамнотежата на сметките за хостинг зад сцената за да обезбедиме ниту едно машините некогаш стануваат преоптоварени, па дури и блиски до неа.

Сите машини домаќини го следат 24 / 7 преку нашиот автоматски систем за следење и алармирање, кој автоматски го известува нашиот персонал за NOC во случај машината да го надмине прагот на 80% од било која причина. Системот за следење исто така ги следи хард дисковите, RAID низите, користењето на ресурсите (процесорот, RAM меморијата, NIC, HDD, PPS, пропусен опсег и сл.), Системски темпи и многу повеќе за да се осигуриме дека сè ќе работи стабилно и непречено.

Можете ли да коментирате малку за придобивките од CloudLinux оперативниот систем?

Го сакам CloudLinux бидејќи ни овозможува да одржуваме многу високо ниво на стабилност и одлични перформанси на машината домаќин додека се осигура дека еден клиент за хостинг не влијае на друг заради лошо напишан код или на друг начин. Накратко, CloudLinux ни овозможува да поставиме прагови на употребата на процесорот, RAM и диск I / O на основа на сметка на cPanel за да се осигураме дека еден клиент не ги троши сите ресурси на машините домаќини, што пак влијае на сите други клиенти на истата машина домаќин.

Праговите звучат ужасно за нашите клиенти, бидејќи многу други домаќини во индустријата ја користеа оваа способност да ги заклучат ресурсите на основа на сметка заклучно со тоа што водењето на стандардна веб-страница е проклето невозможно, без огромни проблеми, но можам да ги уверам сите од нашите клиенти праговите во место се многу над потребите на повеќето дели веб хостинг клиенти, дури и оние кои работат WordPress со здрава количина на мислења секој ден.

Како пример, имаме WordPress блок поврзан со Minecraft, домаќин на една од нашите машини што прима многу повеќе од 100 илјади уникатни посетители на ден, но сепак нивната веб-страница работи без проблеми и брзо.

Исто така, им овозможуваме на клиентите да ја следат нивната употреба на процесорот, користење на RAM меморија, HDD I / O, простор на хард дискот и многу повеќе директно преку нивниот контролен панел cPanel, овозможувајќи им на секој клиент да ги следи нивната употреба во реално време и преку историски графикони за да помогне во решавањето на проблемите прашања во кои може да наидат.

StableBox Веб Хостинг - мое мислење

Ние секогаш советуваме да ги читате коментарите на корисниците на интернет пред да ги купите услугите за хостинг - и додека можам да најдам многу позитивни повратни информации онлајн за Hypernia серверите за игри, открив дека е речиси невозможно да се најдат веродостојни критики за StableBox ... добро или лошо. Тоа, рече, тоа едноставно затоа што StableBox е толку ново за хостинг арената. Како такви, следниве наоди се базираат на моето сопствено истражување и мислење - ве молам, знајте дека претходно не се обидов или не користев StableBox.

Добриот

Постојат многу "прозорци" на StableBox хостинг услуги, вклучувајќи ги и checkmarks во неколку од основните хостинг услуги.

99.9% Договор за ниво на услуга

Најголемата предност, според мое мислење, е дека StableBox ја поддржува својата услуга со 99.9% uptime SLA - ако вашиот квалитет на услуга падне под таа ознака, имате право да ја прекинете претплатата и ќе добиете целосна наплата (како на TOS 10.10).

Нема преоптоварување хостинг

Еден од клучните прозорци е тоа што StableBox не преоптовара својот простор кој (како што е споменато, StableBox не дозволува машините да одат минатото 80% искористување), сама по себе, го елиминира најголемиот дел од проблемите што се доживуваат како резултат на побрзаа сервери. Покрај тоа, со оглед на тоа што StableBox shared hosting е поддржан од оперативниот систем CloudLinux, активностите и употребата на хостинг на соседите нема да влијаат врз перформансите на вашиот веб-сајт.

Достапен

Уште еден добар фактор е тоа што StableBox го има најприфатливиот, кеширан хост кој е придвижуван од RAID. Тоа не ги преоптоварува корисниците со тони бескорисни карактеристики (кој навистина има потреба од 1,000 MySQL база на податоци капацитет, во секој случај?) Што значи дека не плаќаат за бескорисни карактеристики и дека, како целина, системот е многу полесно да се разбере и навивам.

15 Години на искуство во хостинг индустрија

Конечно, иако самиот StableBox е новодојденец во просторот за хостирање, со него управува Хипернија, реномирана, докажана компанија со речиси 15 години искуство во индустријата. Поделбата на серверот за играње на Hypernia е голем успех и има бесконечни количини на позитивни повратни информации од клиентите - претпоставувајќи дека ова е показател за она што можеме да го очекуваме од StableBox, со нетрпение очекувам да видам одлични работи. Основниот план на StableBox е кражба на $ 29.95 за годината и одлична опција за луѓе кои почнуваат да бараат прифатлив, сигурен домаќин.

Брендови под управа на Hypernia - Hypernia Game и Гласовен сервери, StableBox и SuperPod.
Брендови под управа на Hypernia - Hypernia Game и Гласовен сервери, StableBox и SuperPod.

Не-толку-добро за StableBox

Недостаток на документи за поддршка на корисниците

Ова е местото каде што обично играм адвокат на ѓаволот и наоѓам барем неколку области во кои недостасува домаќинот ... меѓутоа, навистина не можам да пронајдам никакви видливи недостатоци, давање, да гледам од надвор и да не сум тестиран StableBox рацете на. Тоа, рече, ако морам да најдам нешто за да се жалам или што е помалку од совршено, би можел да забележам дека има простор за подобрување на базата на знаење.

StableBox подобро би можел да им служи на сегашните и потенцијалните клиенти преку обезбедување подобра документација и упатства за да се прикажат можностите, функционалноста и најдобрите практики.

Како што реков, ако морам да најдам нешто ...

StableBox Промо код: WHSR352014

За да уживате во 35% попуст за време на вашиот хостинг пакет cPanel, користете промо код "WHSR352014".

Нарачај СтаблБок сега: http://www.stablebox.com

Пресуда: Веб-домаќин Се чини дека е добар домаќин

Сè на сè, иако нема домаќин е совршен, StableBox се чини дека е близу до него - има големо ветување и се надевам дека оваа компанија продолжува во одличната насока на која се наметнува. Цената е во ред, фер избори, и без надзор и гаранции за време на работа имаат моќ на ѕвезда. Без разлика дали сте искусен вебмастерот или само што почнувате, StableBox дефинитивно вреди да се размисли.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.