SiteGround преглед

Ревидирани од: Џери Лоу. .
 • Преглед Ажуриран: Окт 30, 2020
Siteground
План за преглед: GrowBig
Прегледано од: Jerери Лоу
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Октомври 30, 2020
Резиме
SiteGround е едно од најпрепознатливите имиња во индустријата за веб хостинг и нуди комбинација на одлични перформанси и одлична услуга на клиентите. И покрај релативно повисоките цени за обновување, тие на новите корисници им нудат одлична цена за најавување.

Ако знаете само едно име во денешниот свет на веб-хостинг, „SiteGround“ е многу веројатно тоа име. Некои ја сакаат компанијата, некои ја мразат - како и со сите популарни деловни активности на Интернет, SiteGround има свои фер удели на среќни и несреќни клиенти.

Но, повеќето луѓе не тврдат дека SiteGround направи одлична работа во развивањето на нивниот бизнис во последните 5 години. Тие се најбрзо растечките хостинг компании што сум ги видел одамна - нивното име се споменуваше во секое објавување на социјалните мрежи поврзано со хостингот; и во WHSR, имаме почесто информации за услугата SiteGround почесто од сите други брендови.

Па, што е толку посебно за SiteGround? Weе откриеме во овој преглед.

Забелешка: SiteGround ги ревидираше своите цени во јуни 2020 година. Заедничките планови за хостирање на SiteGround сега чинат 6.99 УСД / месечно - 14.99 УСД / месечно при регистрација и 14.99 УСД / месечно - 39.99 УСД / месечно за време на обновување. Зголемувањето е прилично стрмно (претходно беше 3.95 УСД / месечно - 11.95 УСД / месечно) и ако сметате дека се премногу скапи за вас, Ве молиме, прочитајте го мојот коментар за Конт # 2 на SiteGround.

Моето лично искуство со SiteGround

Брендот „SiteGround“ првпат се најде под радарот на WHSR кон крајот на 2013 година.

Ние добивме временски слот интервју со SiteGround, Тенко Николов и бесплатен хостинг профил за тестирање со.

Денес сум домаќин мојот личен блог и голем број на други веб-страници на хостингот SiteGround.

Со текот на годините, јас собрав тони корисни информации за SiteGround, вклучувајќи го и SiteGround споделениот хостинг рекорд за време, латентниот тест од различни земји (САД., Велика Британија, Бразил, Јапонија, Австралија, Германија, Канада, Индија и Сингапур), повратни информации од корисниците од групи на социјални медиуми и форуми, како и записи за разговор со поддршка за разговор во живо на SiteGround.

Ако барате преглед на SiteGround што ќе ви покаже „зад сцената“ - дојдовте на вистинското место.

За SiteGround, компанијата

 • Основана во 2004 од страна на група универзитетски пријатели.
 • Компанијата тврди дека е домаќин на повеќе од 2,000,000 домени во времето на пишување.
 • Услуги: Муабет, Управувано WP, Успеа WooCommerce, посветен и облак хостинг
 • Канцеларии во пет различни земји: Бугарија, Италија, Шпанија, Обединетото Кралство и САД.

Што има во овој преглед на веб-страницата

Планови за хостирање на веб-страниците и цени

Пресуда и други брзи факти

 


 

Добри страни: Зошто ни се допаѓа хостинг на SiteGround

1. Екстремно сигурен и брз - 100% време на време на одржување на домаќинот најмногу пати

Не можам доволно стрес колку е важно за давателот на хостинг да биде постојано сигурен и брз, бидејќи секое прекинување или забавување на вашата веб-страница може да има сериозни реперкусии врз вашата целокупна рентабилност. Поради тоа, перформансите за хостирање на SiteGround ме импресионираа бидејќи се во можност да одржуваат 100% годишно време во годината и брзо да ја оптоваруваат релативно.

Изведба на хостинг на SiteGround

ФИИ, Прегледи на WHSR делумно се засноваат на следење на перформансите на веб-страниците што ги основаме на секој домаќин. Покрај сестринската страница основана за следење на перформансите на домаќинот (HostScore), ние исто така спроведуваме независни тестови на нашите сопствени страници за секој домаќин.

Еве ги статистиките за брзина за мојата тест-страница што е домаќин на SiteGround во јануари и февруари 2020 година.

тест за брзина на локацијата на теренот
Следење на брзината на хостинг на SiteGround - во просек, мојата тест-страница хостирана од SiteGround се вчитува за помалку од 200ms (брзината се мери на секои четири часа од 10 локации ширум светот, видете ги најновите статистики овде).

Тест за брзина на SiteGround на Bitcatcha

Тест за брзина на SiteGround - прегледајте ја брзината на хостинг
Нашиот неодамнешен тест за брзина на Bitcatcha покажува дека SiteGround се вчитува побрзо од просекот. Запишаните времиња на одговор беа под 260 см од 10 различни локации (видете ги реалните резултати овде).

Неодамнешно време на веб-страница (2020)

Јас секогаш ми се допадна SiteGround, затоа што имав многу малку проблеми со нив. Сигурноста на серверот, особено, е една од најсилните пакети на SiteGround според мое мислење.

Следната слика го прикажува рекордот за време на работа на SiteGround што го добивме за јануари и февруари 2020 година. Нивните перформанси на серверот отсекогаш биле импресивни за мене - имам податоци кои датираат уште од 2014 година, покажувајќи дека постојано постигнуваат 99.99% uptime

Мапа на рекорд на SiteGround од јануари и февруари 2020 година.
SiteGround јануари 2020 година нагоре = 99.94%, февруари 2020 година навреме = 100%.

Претходно SiteGround Uptime (2014 - 2019)

* Кликни за зголемување на сликата.

Jun 2019: 100%

Jul 2018: 100%

Mar 2018: 100%

Преглед на перформанси на SiteGround - податоци за времето на работа

Jul 2016: 99.95%

време на работното време 072016

Mar 2016: 99.9%

siteground - 201603

Sep 2015: 100%

siteground септември uptime - страницата не е намалена за 1723 часа

Јуни 2015 година: 99.99%

време на работното време - јуни 2015

Jan 2015: 99.99%

siteground uptime dec 2014

Октомври 2014 година: 100%

SiteGround хостинг минатото 30 дена uptime резултат (септември 2014)

 

Поради добрите перформанси, SiteGround е наш

2. Бесплатна миграција на сајтови за корисници на GrowBig и GoGeek

Со секоја нова сметка за хостинг GrowBig или GoGeek во SiteGround, добивате еден бесплатен професионален трансфер на веб-страница. Тимот за поддршка на SiteGround ќе помогне пренесете ја вашата веб-страница до вашиот сервер на SiteGround. За корисниците на план на StartUp, услугата за трансфер се наплатува (30 долари за секој трансфер на страници).

Како да побарате бесплатна миграција на сайта во SiteGround

Сликата GIF покажува како да побарате трансфер на страници. Забележете дека ја користам мојата лична сметка за да демонстрирам како се прави ова.

(Кликнете за да ја зголемите сликата) За да започнете миграција на страница: Најавете се на корисничка област> Поддршка> Помош за асистент (долу)> Пренесете веб-страница.

SiteGround мигратор

Мигратор на лице место
SiteGround Migrator - Посебен додаток на WordPress дизајниран да го автоматизира преносот на веб-страниците на WordPress на сметката за хостирање на SiteGround.

Алтернативно, има DIY опција за миграција за корисниците на WordPress - SiteGround мигратор. Тоа е специјален додаток за автоматизирање на трансферот (откако ќе го инсталирате и клучот во потребните детали) на веб-страницата на WordPress на сметката за хостинг на SiteGround.

 

3. Избор на локации на сервери на три континенти

Шест локации на сервери со SiteGround: Америка (Чикаго и Ајова, САД), Европа (Лондон Велика Британија, Емсхавен и Амстердам, NL) и Азија (Сингапур).

Како и сите други работи во нашиот свет, преносот на податоци е ограничен од физички ограничувања.

Кога вашиот веб-сајт е домаќин поблиску до вашите корисници, тој ќе се вчита побрзо за нив (бидејќи податоците и барањата на корисниците поминуваат пократко растојание).

Побрзото време на вчитување на страницата е еднакво на подобро корисничко искуство. Подоброто корисничко искуство честопати е еднакво на повисоките конверзии на клиентите на интернет.

Затоа е важно да ја водите вашата веб-страница блиску до вашите корисници.

Во SiteGround, корисниците добиваат избор од шест серверски локации кога ќе се пријават:

 1. Чикаго и Ајова, САД
 2. Лондон, Обединето Кралство
 3. Амстердам и Емсхавен, Холандија
 4. Сингапур.

Ова им овозможува на корисниците да го хостираат својот веб-сајт блиску до нивната публика.

Ние направивме некои латентни тестови за Обединето Кралство и Малезија / Сингапур веб-сајтови во 2017 / 2018. Врз основа на нашите резултати од тестот, SiteGround е најдобар за веб-сајтови кои се насочени кон публика што живее во овие региони.

Латентни тестови од Обединетото Кралство

Веб-домаќинЛокација на серверотВреме на одговор
(од Велика Британија)
Брзина рејтинг
BitcatchaWPTest
SitegroundЛондон34 ms351 msA+
FastCometЛондон20 ms161 msA+
PickAWebЕнфилд35 ms104 msA
HeartInternetЛидс37 ms126 msB+
HostingUKЛондон, Мејденхед, Нотингем41 ms272 msA
FastHostsГлостер59 ms109 msA
TSOhostМејденхед48 ms582 msA
eUK домаќинВејкфилд, Мејденхед, Нотингем34 ms634 msA+

 

Латентни тестови од Малезија / Сингапур

Веб-домаќинЛокација на серверотВреме на одговор
(од Сингапур)
Брзина рејтинг
BitcatchaWPTest
SitegroundСингапур9 ms585 msA
A2 ХостингСингапур12 ms1795 msA
HostingerМалезија8 ms191 msA+
ExabytesМалезија / Сингапур19 ms174 msA
ВодиенСингапур7 ms107 msA
IPServerOneМалезија12 ms215 msB+

 

 

4. Официјално препорачани од WordPress.org и Drupal.org

Ако вашата веб-страница е изградена или на WordPress или на Друпал, SiteGround ќе биде одлично за вас бидејќи е препорачано од двајцата WordPress.org и Drupal.org.

„Исто како што на цвеќето им треба вистинско опкружување за да растат, WordPress најдобро функционира кога е во богата средина за хостирање“. - WordPress.org.

 

5. Ајде да шифрираме поддршка за SSL: Лесна инсталација и ажурирања на SSL

Безбедноста е од суштинско значење за веб-страница, бидејќи не само што ве заштитува од хакери и малициозен софтвер, туку исто така им кажува на корисниците дека нивните податоци се безбедни на вашата веб-страница.

SiteGround нуди бесплатно Ајде да шифрираме и SSL на Wild Card кога се најавувате со нивните планови за веб-хостинг, и изненадувачки е лесно да се инсталира на кое било од имињата на вашите домени.

Да ги провериме и инсталираме Ајде да шифрираме SSL сертификати на SiteGround

Да ви покажам како Ајде да шифрираме SSL е инсталиран на SiteGround, дозволете ми да ве одведам на мојата лична сметка. Она што го барате подолу е таблата со корисници за хостирање на SiteGround.

Стандард Ајде да криптираме SSL е бесплатен со сите сметки на хостинг и автоматски инсталиран на сите домени со SiteGround. За да ги проверите вашите бесплатни стандарди Ајде да ги криптираме SSL сертификатите на SiteGround, најавете се на cPanel> Безбедност> SSL / TLS Manager> Сертификати (CRT).

Ајде да шифрираме поддршка за Wildcard SSL

Почнувајќи од 29 март 2018 година, сите клиенти на SiteGround можат да добијат бесплатна Ајде да ја криптираме WildCard SSL - што го прави процесот на поставување на поддоменот многу полесен.

За да инсталирате Ајде да ја криптираме WildCard SSL, најавете се на cPanel> Безбедност> Ајде да криптираме.

Стандард ајде да шифрираме SSL против WildCard SSL

Со стандардниот FOC Ајде да шифрираме SSL, корисниците треба да инсталираат посебен сертификат за домен за секој поддомен.

Со Wildcard можете да ги обезбедите со еден сертификат.

Кликнете на „Get Wildcard“ за да ја активирате вашата бесплатна SSL-картичка за WildCard на SiteGround.

Приватен SSL (Premium EV SSL) на SiteGround - Набавка и инсталација

SiteGround, исто така, нуди премиум сертификат EV и Wildcard SSL сертификат преку GlobalSign за корисници кои им се потребни. До купете ја вашата приватна SSL, едноставно најавување и одете во „Додај услуги“ (види слика).

Premium сертификат SSL сертификат чини $ 90 ++ за 12 месеци; ЕV SSL сертификатот чини $ 499 ++.

ЕС SSL на веб-страницата
За да нарачате премиум приватен SSL, најавете се во вашата клиентска област на SiteGround> Дополнителни услуги> Wildcard SSL сертификат> Кликнете на „Земи“.

 

6. Напредни технологии за брзина на сервер (SSD, HTTP / 2, NGINX и многу други)

Целиот хостинг на SiteGround доаѓа со:

 • Целосно складирање на SSD,
 • Сервери со можност за HTTP / 2,
 • Едноставно спроведување на Cloudflare CDN, и
 • Различно ниво на механизам за складирање со помош на SiteGround SuperCacher

Овие карактеристики им помагаат на корисниците да ја оптимизираат брзината на вчитување на својата веб-страница лесно.

SiteGround SuperCacher се користи за забрзување на веб-страниците на WordPress, Joomla и Drupal. За да го активирате SuperCacher, најавете се на вашиот SiteGround cPanel> Алатки за подобрување на страницата> SuperCacher. Погледнете го упатството за конфигурација на SuperCacher овде.

 

7. SiteGround New Users Promo: Зачувај 60% на првата сметка

Кога се пријавувате со SiteGround, ќе добиете 60% попуст на вашата прва сметка за кој било од плановите за хостинг.

Со оглед дека стандардната цена за SiteGround работи на околу $ 14.99 / mo за нивниот план StartUp и $ 24.99 / mo за нивниот GrowBig план, 60% попуст на било кој од нив е апсолутно многу.

По попустната цена за SiteGround Shared Hosting

По специјалниот попуст за пријавување, споделениот хостинг на SiteGround започнува со 6.99 $ / 9.99 $ / 14.99 $ месечно за плановите StartUp, GrowBig и GoGeek. Забележете дека, сепак, овие цени ќе се вратат во нормала по првиот мандат (повеќе за ова овде).

 

8. Многу позитивни повратни информации од другите корисници на SiteGround

Пребарувањето на интернет покажува дека многу корисници имале позитивни искуства со користење на SiteGround како нивниот домаќин. Со подобрувањето на задоволството на клиентите годишно, SiteGround презеде чекори за да обезбеди дека нивните корисници се третираат добро.

SiteGround гласаше како врв во Затворените групи на Фејсбук

SiteGround врвот анкета во 2016 (извор).
SiteGround врвот на анкетата повторно една година подоцна во 2017 (извор).

Над 97% Стапка на задоволство на клиентите во 2017 и 2018

Годишната анкета за задоволството на клиентите на „SiteGround“ беше објавена во јануари секоја година (до 2018 година).

Во 2017 година, 97.3% од испитаниците биле задоволни од услугата SiteGround; 95% би му препорачале веб-домаќин на пријател.

Во 2018, 98% од испитаниците биле задоволни со SiteGround услугата.

Врз основа на интерното истражување на компанијата, SiteGround успеа да ги подобри стапките на задоволство на клиентите веќе трета година по ред во 2017.

 

9. Прекрасно корисничка поддршка

SiteGround наплатува премија за нивните хостинг услуги. Ако ти Споредете SiteGround со други хостинг провајдери, можете да видите дека тие наплаќаат 80 - 200% над пазарната стапка.

Сепак, повеќето SiteGround корисници избираат да останат со нив долгорочно. Зошто?

Верувам дека поддршката на клиентот е една од основните причини. Секогаш е лесно да се добие помош од SiteGround - без разлика дали е преку разговор во живо, е-пошта, телефон или нивна база на знаење и упатства за 4,500 страници.

SiteGround ја има најдобрата поддршка за разговор во живо

Јас направив анкета порано и зборуваше со хостинг компаниите 28 преку нивниот систем за разговор во живо. SiteGround се издвои како најдобро време на чекање и моето лично задоволство.

Историја на разговор на SiteGround
На моето барање за разговор во живо на SiteGround присуствуваше во 30 секунди и моите проблеми беа решени за неколку минути. Сликата погоре го покажува стандардниот екран за разговор во живо на SiteGround. Можете да дознаете повеќе за персоналот за поддршка со кој разговарате, гледајќи го неговиот / нејзиниот детален профил. Во овој пример, разговарав со кул девојка по име Никола Н. Човечкиот допир во системот за разговор во живо на SiteGround го подобри целокупното искуство.

Пофалби на тимот за поддршка на SiteGround

Прегледи на корисници на SiteGround
Оригинален преглед на Siteground од страна на Лајн Баркер на Фејсбук. Неговиот сајт BackPainLiberation.com е хостиран на Siteground. Снимката на екранот е направена со дозвола од авторот (јуни 2, 2019).

Како да дојдете до поддршка за SiteGround

Во 2018 имаше краток период каде што повеќе не можете да користите разговор во живо за да ги решите вашите технички или платежни проблеми со SiteGround. Тоа повеќе не е случај во 2019.

Погледнете ја сликата подолу за да дознаете како можете да побарате помош во SiteGround.

Запис за разговор во живо на SiteGround
За да разговарате со нивниот тим за поддршка, едноставно најавете се на вашата контролна табла на SiteGround> Поддршка> Побарајте помош од нашиот тим> Контактирајте не> Изберете го вашиот проблем> Објави на разговор. Забележете дека за некои случаи, системот наместо тоа ќе ве насочи кон нивната база на знаење.

 


 

Контрола на SiteGround хостинг

1. Гаранцијата за Uptime не ги покрива испадите во случај на DDoS

Едно нешто да се забележи за SiteGround е дека мора да обрнете внимание на деталите во нивниот договор за ниво на услуга (SLA) кога станува збор за гаранција за uptime. Во многу случаи, uptime гаранции за веб-домаќини не се избегне покривање на некои работи како што се природни катастрофи и така натаму.

SiteGround, од друга страна, го зема малку подалеку со тоа што не дозволува време на прекин поради DDoS напади, хакерски напади и други слични настани. Ова не е сосема вообичаено и ме тера да се запрашам колку малку верба има компанијата во нивната мрежа.

Навистина, DDoS нападите се многу тешки за многу компании (особено помали) за да се справат со тоа, но затоа често тие работат со огромни мрежни мрежи како Cloudflare за да го ублажат проблемот.
Вклучностите на ова е нивната SLA малку вознемирувачки.

Всушност, SiteGround исто така не опфаќа итно одржување и хардверски или софтверски дефекти кои се отстрануваат во рок од еден час. Додавањето на оваа клаузула е едноставно значење од нивна страна да бидам искрен.

Скриншот од SiteGround ToS (5 - Договор за ниво на услуга).

 

2. Значителен пораст на цените за споделен хостинг

Нови ознаки на цените на SiteGround
Новите ознаки на цените на SiteGround се применуваат ефикасно од 18 јуни 2020 година на сите споделени планови за хостирање. Планот StartUp чини 6.99 $ / месец, GrowBig 9.99 $ / месец и GoGeek 14.99 $ / месечно за регистрација (посетете го SiteGround на Интернет за да дознаете повеќе).

Siteground неодамна ги зголеми почетните цени за нивните споделени планови за хостирање за значителна сума. Всушност, во некои случаи има повеќе од двојно. Новите цени започнуваат од 6.99 $ и се движат до 14.99 $ месечно.

Со оглед на нивниот квалитет на услугата, зголемувањето на цените не е целосно неразумно. Сепак, тоа ги прави малку надвор од опсегот за повеќето основни сопственици на веб-страници. На пример, деловни страници со ниски сообраќај, лични блогови или можеби страници за портфолио.

Ако вашата страница спаѓа во такви категории на категории, препорачувам да барате наместо кон поевтини опции, како што се InMotion хостинг (започнете со 3.99 $ / месечно), Hostinger (започнете со 0.99 $ / месечно), TMD Хостинг (започнете со 2.95 $ / месечно), и Скала хостинг (започнете со 3.95 $ / месечно).

 


 

Цена: Колку е хостинг на SiteGround?

Заеднички цени за хостинг на SiteGround

плановиСтартувањеGrowBigGoGeek
Број на веб-страници1неограниченнеограничен
SSD чување10 GB20 GB40 GB
Слободен трансфер на сајтовиДаДаДа
SuperCacher
Приоритетна поддршка
Сценирање на WordPress & Joomla
Инстант резервна копија
Соработници на сметки
Погоден за~ Месечни посети на 10,000~ Месечни посети на 25,000~ Месечни посети на 100,000
Цена за регистрација6.99 $ / месечно9.99 $ / месечно14.99 $ / месечно

 

* Цените се ажурираат на јуни 2020 година. За најдобра точност, посетете ја Официјална веб-страница на SiteGround.

 

Цена за хостинг на Cloud (/ VPS) на SiteGround

ВлегувањеБизнисБизнис Плус
Процесорски јадра234
Меморија4 GB6 GB8 GB
SSD чување40 GB60 GB80 GB
Пропусен опсег5 ТБ5 ТБ5 ТБ
Цена за регистрација80 $ / месечно120 $ / месечно160 $ / месечно

 

* За најдобра точност, посетете ја Службена веб-страница за хостинг VPS на SiteGround.

 

 


 

Алтернативи на SiteGround

Клиенти често споредете го SiteGround со Hostgator и хостинг на InMotion бидејќи нивните планови за хостинг се многу слични.

Податоците од Google Trends покажуваат дека BlueHost е најпопуларен бренд меѓу тројцата. Пласман на второ место, SiteGround има најмногу регионални интереси во Русија и Италија. InMotion Хостинг, на третото место, се популарни во Северна Америка и Индија.

Карактеристики и разумни цени - SiteGround има најголема цена, но тие обезбедуваат некои напредни одлики за хостирање (специјален механизам за кеширање, NGINX, HTTP / 2, складирање на целосен SSD, инфраструктура на Google Cloud, итн.) Што другите двајца не го прават. Нивните карактеристики и цени ќе ги споредиме понатаму во следните табели.

Споредба на Google Trends (видете како живеат овде).

Споредете го SiteGround со хостинг за движење

InMotion Hosting е популарна компанија за хостинг со повеќе од 15 години деловно искуство. Ги користам од 2009 година (оваа страница што ја читате е хостирана на хостинг InMotion).

КарактеристикиSitegroundInMotiong хостинг
План во прегледGrowBigМоќ
Веб-сајтовинеограничен6
SSD чување?
Слободен трансфер на сајтови
Серверски локацииСАД, Европа, Азија.Само САД - Исток или Западниот брег
HTTP / 2 и NGINX
Пари гаранција за враќање30 денови90 денови
Цена за регистрација (претплата на 36-mo)17.49 $ / месечно4.49 $ / месечно
Обновна цена24.99 $ / месечно8.99 $ / месечно
Нарачка / Дознај повеќеSiteGround.comInMotionHosting.com

 

Споредете го веб-страницата со опкружување со Hostgator

Hostgator Inc. е основана од Брент Оксли во неговиот студентски дом уште во 2002 година. Компанијата прерасна во операција од еден човек во една со стотици вработени со текот на годините; и беше рангиран на 21-то (2008 година) и 239-та (година 2009 година) во компанијата 5000 најбрзо растечка компанија. Во 2012 година, Брент ја продаде компанијата и беше продадена на Меѓународната групација Ендјуранс за, неофицијална бројка, за 225 милиони долари.

КарактеристикиSitegroundHostGator
План во прегледGrowBigБебе план
Веб-сајтовинеограниченнеограничен
SSD чување?
Слободен трансфер на сајтовиВо првите 30 дена по пријавувањето
Серверски локацииСАД, Европа и АзијаСамо САД
HTTP / 2 и NGINX
Пари гаранција за враќање30 денови45 денови
Цена за регистрација (претплата на 36-mo)17.49 $ / месечно5.95 $ / месечно
Обновна цена24.99 $ / месечно9.95 $ / месечно
Нарачка / Дознај повеќеSiteGround.comHostGator.com

 

 


 

Често поставувани прашања за SiteGround

Дали е SiteGround некој добар?

SiteGround е едно од најпознатите имиња во веб-хостинг, фали импресивни перформанси и сигурност на серверот (погледнете ги резултатите од нашите тестови овде) Исто така е познат по одличниот рекорд за услуги на клиентите.

Колку чини SiteGround?

SiteGround ги ревидираше нивните цени во јуни 2020 година. Плановите за споделување хостинг сега започнуваат од 6.99 $ / месечно, што се зголемува на 14.99 $ / месечно по обновувањето; Плановите за хостинг на VPS започнуваат од 80 $ / месечно и одат сè до 160 $ ​​/ месечно.

Кој е подобар Bluehost или SiteGround?

SiteGround им нуди на корисниците супериорни перформанси во однос на Bluehost, иако вториот нуди поевтини планови за веб хостинг.

Дали SiteGround има гаранција за враќање на парите?

Да. SiteGround има 30-ден гаранција за враќање на парите.

Можете да ја откажете вашата услуга во првите 30 дена и ќе добиете целосна наплата. Гаранцијата за враќање на парите не ги опфаќа имињата на домените, облакот или посветен хостинг на серверот.

Кој план на SiteGround е најдобар?

SiteGround тврди дека најпопуларен план е GrowBig, кој нуди добар баланс на ресурси со економичност.

За корисниците на GrowBig, можете да побарате бесплатна миграција на страници ако префрлувате од други веб-домаќини на SiteGround.

Каде е SiteGround?

SiteGround е со седиште во Бугарија и работи сервери во Северна Америка, Европа и Азија.

Дали SiteGround нуди CDN?

SiteGround има вградена поддршка за CDN на Cloudflare во сите планови за хостирање. Покрај тоа, тој исто така нуди свој сопствен механизам за зачувување за понатамошно подобрување на ефикасноста на веб-страницата.

Што е SG скенер на веб-страниците?

SG Site Scanner (претходно наречен HackAlert) се напојува со Sucuri и е систем за откривање на малициозен софтвер и систем за рано предупредување за да помогне во заштитата на вашиот сајт и трошоците за $ 19.80 / год.

SiteGround SG скенер
За да додадете СГ-скенер за страници, најавете се во контролната табла на корисникот SiteGround> Додај услуги> Земете СГ-скенер за веб-страница.

Дали веб-страницата има фер политика за употреба?

Да. Можете да го користите контролниот панел за да проверите дали вашата веб-страница користи прекумерни ресурси на серверот.

За да го следите користењето на ресурсите на вашата сметка, најавете се на контролната табла на SiteGround> Поддршка> Статус на употреба на ресурси.

Треба да го надминете пропусниот опсег, тие ќе го ограничат вашиот сервис и ќе наплаќаат надоместок за дополнителна употреба.

SiteGround TOS


 

Дали се препорачува SiteGround?

Да, јас го препорачувам SiteGround.

Всушност, тие се едни од моите најдобри избор за бизнис, облак, и управуван WordPress хостинг. Како едно од најпрепознатливите имиња во индустријата за веб хостинг, компанијата нуди комбинација на одлични перформанси и одлична услуга за клиенти. И покрај релативно повисоките цени за обновување, тие на новите корисници им нудат одлична цена за најавување.

Нивните понуди го опфаќаат целиот спектар на производи за веб-хостинг, што значи дека дури и ако купувате само со заедничка хостинг, има многу јасен пат за миграција на овој домаќин. Приспособливоста секако не е проблем.

Кој треба да биде домаќин на SiteGround?

SiteGround одговараат дека сте еден од оние кои бараат решение за хостинг без грижа, SiteGround добро одговара на законот.

Кога да не се користи SiteGround?

Како се споредува SiteGround со другите?

Брз преглед: SiteGround преглед

Да потсетиме, еве што ни се допаѓа и не сакаме на SiteGround.

 

 

 

 

P / S: Дали овој преглед е корисен?

WHSR се финансира главно од приход на здруженија - ова значи дека заработуваме само ако купувате преку нашата врска. Ако ви се допаѓа нашата работа, ве молиме поддржете не со купување преку нашата придружна врска. Ни помага да ја задржиме содржината на нашата веб-страница со врвен квалитет и да произведеме покорисен преглед на хостинг како овој. Ви благодарам!

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.