Преглед на хотелот за скала

Ревидирани од: Џејсон Чоу.
  • Ажуриран преглед: Сеп 10, 2020
Скала хостинг
Планирајте во преглед: Почетен план
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Септември 10, 2020
Резиме
ScalaHosting е добар почеток за оние кои сакаат да го вложат својот бизнис преку Интернет. Getе ги изберете спецификациите засновани врз потребите на вашата веб-страница затоа што плаќате само за тоа што ви треба. Запомнете да бидете polубезни и да разговарате со почит кога работите со персоналот. Прочитајте понатаму за да дознаете повеќе за оваа компанија.

ScalaHosting е основана пред повеќе од една деценија, во 2007 година да биде прецизна. Невообичаено нешто за овој домаќин беше нивниот фокус на плановите на VPS. Нивната цел беше да ги направат плановите VPS (и сега Cloud) достапни за пошироката публика.

Вертикалите на производи за веб-хостинг индустрија се нормално јасни - на долниот крај на спектарот, имате заедничка хостинг. Минато што одите во VPS / Cloud и посветени зони за хостирање на сервери. Вторите обично беа поскапи и не станаа мејнстрим до подоцна.

Денес, тие долго работеа по минатото и наместо тоа се фокусираат на иновативни технологии. Со алатки како што е „Спанел“ во својот инвентар, ScalaHosting нуди опции за корисниците полесно да управуваат со нивните хостинг околини.

За ScalaHosting

  • Компанија на компанијата: Далас, Тексас
  • Основана е: 2007
  • Услуги: Заедничко хостирање, VPS / хостинг во облак, хостирање преку е-пошта, хостинг препродавач, посветени сервери.

Нашето искуство со ScalaHosting

ScalaHosting е еден давател на услуги што останал близу до нашиот тим веќе некое време. Во ова време на пишување, со нив одржуваме и споделени и VPS хостинг сметки.

ScalaHosting првпат се наоѓа под радарот на WHSR кога нашиот поранешен уредник Лори Соард интервјуираше Винс Робинсон, нивниот извршен директор. Оттогаш нашиот шеф Jerryери Лоу остана во комуникација со тамошниот тим. Една од најзначајните личности со кои се соочи во овој период е Крис, момчето што започна со проектот Спанел Скала (ние, всушност, направивме и маркетинг работа заедно).

Во овој преглед - преку размена на слики од екранот на нашите сметки и резултатите од тестот, јас идам да ве однесе на турнеја ScalaHosting да ви даде увид на нивните перформанси. Одвојте време да прочитате преку тоа и сами да видите што Скала има да понуди.

Резиме: Што е тоа во овој преглед на скала-хостинг?


Добри страни: Она што ми се допаѓа за ScalaHosting

1. Добро воспоставено углед

Во свет каде силните доминираат на слабите, ScalaHosting преживеал веќе 13 години. Во овој временски период, го постигна она што требаше да го стори - да ги направи плановите на VPS / Cloud подостапни.

За време на своето патување, таа собра лојален следниве и денес сервери над 50,000 клиенти. Во овој временски период, изградени се над 700,000 веб-страници со ScalaHosting. Ова патување за успех е доказ за нивниот квалитет на услугата.

2. Одлична изведба на хостинг

Резултатот од брзината на WebPageTest ги покажа сите зелени за нашата тест-страница што е домаќин на ScalaHosting (видете вистински резултат на тестот).

Како и со сите наши хостинг осврти, формиравме локација за тестирање за да можете да видите од прва рака колку добро врши домаќинот. Во нашите резултати за брзина на WebPageTest, нашата страница покажа резултати од зелено светло низ таблата.

Подолу се дадени неколку неодамнешни резултати од времето на работење и перформанси:

СкалаХостинг Uptime

табела за време на работа
Скала Хостинг време (август 2020 година): 99.98%

Брзина на СкалаХостинг

Табела за перформанси на ScalaHosting
Просечна брзина на одговор на ScalaHosting (август 2020 година): 145.56ms. Брзината се проверува од САД, Велика Британија, Сингапур, Бразил, Индија, Австралија, Јапонија, Канада и Германија.

Не е лесно за домаќинот да ги произведува овие резултати доследно, така да им одговара. Ова е особено значајно бидејќи нивните планови за хостирање се исклучени само од Далас, центар за податоци во Тексас. Нивните планови за хостинг на VPS ја имаат опцијата и за Европа.

3. Саморазвиениот Спанел е ултра удобен

Кориснички интерфејс на SPnanel
Корисничкиот интерфејс на Spanel е исто толку ефикасен и лесен за употреба како cPanel - на екранот се гледа како изгледа Spanel.

Спанел е можеби единствениот најзначаен фактор на ScalaHosting. Тоа е применливо за корисниците на нивните VPS / Cloud plan и го зазема местото на cPanel. И Плеск и ЦПанел се во сопственост на истата родителска организација, што доведува до близу монопол на контролниот панел за веб-хостинг (WHCP).

SPanel им нуди на корисниците алтернатива што е одлична од многу причини. Клучно е што е целосно компатибилен со cPanel. Ова значи дека корисниците на cPanel имаат лесен начин за излез од екосистемот доколку сакаат да мигрираат во Спанел.

Тој исто така нуди многу поекономична структура за лиценцирање во споредба со cPanel и е поагилна и пријателска за ресурсите. Севкупно, Спанел беше дизајниран да биде едношалтерски контролен панел за практичноста на корисниците.

Тоа не е сè, секако. Исто така, зголемени се придобивките во безбедноста, управувањето со веб-страниците, гаранциите за испорака преку е-пошта и многу повеќе.

4. Моќно управување со WordPress со SWordPress

Како што можете да видите со едноставното додавање на „S“ во нивната конвенција за именување, ScalaHosting се залага за функционалност заради трепет. SWordPress е алатка за управување со WordPress која практично им нуди на корисниците управувана околина за хостирање на WordPress.

Менаџерот SWordPress ви овозможува не само да инсталирате или отстраните WordPress лесно, туку ви овозможува да ресетирате или да менувате многу корисни опции. Овие вклучуваат ресетирање на лозинката на администраторот, овозможување автоматско ажурирање на WordPress или дури и управување со безбедносни брави.

Скалата има уште повеќе планови за SWordPress, така што има уште подобро да се дојде со оваа алатка. Тоа е дел од платформата Spanel, така што тоа е уште поголема вредност за корисниците.

5. Зголемена заштита со SShield

Интернет е опасно место и уште повеќе за сопствениците на веб-страници. Со години работев голем број на страници и се обидов напади да се случуваат така што редовно е неверојатно. SShield ви помага да се справите со тие напади (блокирајќи ги) и ScalaHosting тврди дека тоа е повеќе од 99.9% ефективни!

За да го направите ова, SShield е активен 24/7 и активно ги следи сите страници на секој сервер. Настрана одбранбените мерки, исто така ќе ги извести сопствениците на страниците, вклучувајќи извештаи за напад за повикување. Во исто време, SShield ќе ги советува сопствениците на страници за какви чекори можат да преземат за да ја зголемат безбедноста на веб-страницата.

SShield наводно работи со мотор на АИ, така што одбрамбените се адаптивни. Ова е слично на тоа како работат некои хеуристички антивирусни апликации. Наместо да упатува фиксни збирки на информации, моторот на АИ ќе процени потенцијални закани засновани врз логично одземање и потенцијал на закана.

6. Многу слободни

Обожавам бесплатни работи колку и секој друг, особено кога станува збор за долгорочна обврска како веб-хостинг. ScalaHosting очигледно го знае ова и вклучува многу корисни работи во нивните пакети за хостирање.

На пример, добивате бесплатно име на домен со сите планови за хостирање, Интегрирано Cloudflare CDN, Ајде да шифрираме SSL, бесплатни услуги за миграција за што повеќе страници колку што сакате, автоматски далечински бекап и многу повеќе.

7. Бебе етикета хостинг

За разлика од некои домаќини кои нудат хостирање бела етикета за препродавачи, ScalaHosting го нуди ова дури и на нивните најосновни планови за хостинг. Хостинг со бела етикета се однесува на недостаток на брендирање на ScalaHosting на нивните алатки како што се административни панели и така натаму.

Ова ви овозможува голема флексибилност, особено ако сте развивач или агенција и треба да работите на сметката за да биде предадена на клиент подоцна.


Конс: Што не ми се допаѓа за ScalaHosting

1. Цена испакнатини при обновување

Како и со скоро сите решенија за хостирање на буџети, ScalaHosting примами нови корисници со големи попусти. За жал, откако ќе заврши периодот на меден месец, корисниците се намалуваат со тврдите надоместоци за обновување. На пример, пријавувањето за заедничко хостирање може да чини малку 3.95 $ месечно. Откако ќе се обнови, ќе гледате да платите 5.95 $ за истиот план.

2. ограничени локации на сервери

Иако перформансите на ScalaHosting се одлични и се одвиваат добро на нашите тестови, не постои негирање дека растојанието навистина влијае на латентноста. Со ограничени локации на сервери, потенцијалните клиенти на Скала кои сакаат да таргетираат сообраќај во регионот на Азија, едноставно ќе треба да живеат со него. Ова е особено така ако користите заедничка хостинг. VPS корисници / облак се уште ќе биде во можност да се одлучат за локација во Европа, која е малку повеќе стратешката локација.

3. Заедничко хостирање само делумно користи SSD

Плановите за заедничко хостирање на Скала имаат само оперативни системи и бази на податоци SSD. Сè друго, сè уште го користи традиционалниот хард диск. Ова може да ги направи страниците повеќе слаби во споредба со целосните решенија со SSD-напојување.


ScalaHosting цени и планови

За овој преглед на ScalaHosting, ќе ги разгледаме првенствено плановите за заеднички хостинг на Скала и планови за VPS / Cloud.

Планови за споделување на веб-хостинг

плановиМинипочетокНапредно
Веб-сајтови1неограниченнеограничен
Складирање50 GBнеограниченнеограничен
Посети / ден~ 1,000~ 2,000~ 4,000
Слободна миграција
Слободен SSL
Слободен CDN
Хостинг со бела етикета
Кибер-безбедност на SShield
Про-заштита на спам
Приоритетна поддршка
Цена за регистрација (36-mo)3.95 $ / месечно5.95 $ / месечно9.95 $ / месечно
Обновна цена5.95 $ / месечно8.95 $ / месечно13.95 $ / месечно
Погоден заЕдинствена страницаПовеќе странициКомплексни страници
Нарачка / Дознај повеќеМинипочетокНапредно

ScalaHosting располага со три споделени планови за хостинг. Овие се во основа идентични со нивните планови за хостирање на WordPress. Најниската ниво е најосновна и е многу слична со повеќето други домаќини. Придобивките од скалата главно започнуваат да се движат нагоре по скалилата.

На пример, нивниот план за старт вклучува SShield сајбер-безбедност и ако продолжите понатаму кон Напредниот план, исто така ќе добиете Pro Spam Protection и неколку други придобивки. Ако одлучите за тоа, сепак, може да размислите и за VPS / Cloud план, бидејќи тие започнуваат со истата промотивна цена.

VPS / Планови за облак - управувани

плановипочетокНапредноБизнисПретпријатие
Процесорски јадра1246
Меморија2 GB4 GB6 GB8 GB
SSD чување20 GB30 GB50 GB80 GB
контролен панелСпанелСпанелСпанелСпанел
Бесплатни слики{икона во ред}
SShield
Цена за регистрација (36-mo)9.95 $ / месечно21.95 $ / месечно41.95 $ / месечно63.95 $ / месечно
Обновна цена13.95 $ / месечно25.95 $ / месечно45.95 $ / месечно67.95 $ / месечно
Нарачка / Дознај повеќепочетокНапредноБизнисПретпријатие

Управуваните планови за VPS се кремот на земјоделските култури и по многу разумни цени за наплатата на ScalaHosting, тие сигурно се зделка. Со карактеристиките и ресурсите што се достапни во овие планови, тие им нудат на корисниците нови за VPS одлично опкружување со песочни садови.

Клучот за разликување на овие планови против нереализираните планови е тоа што тие на корисниците им нудат придобивки од користењето на Спанел. Ова придонесува за подобра цена-ефикасност ако се земе во предвид дека сте на управуван план.

VPS / Планови за облаци - Непарирани

плановипочетокНапредноБизнисПретпријатие
Процесорски јадра1246
Меморија2 GB4 GB6 GB8 GB
SSD чување50 GB70 GB100 GB150 GB
Цена за регистрација10 $ / месечно19 $ / месечно33 $ / месечно49 $ / месечно
Нарачка / Дознај повеќепочетокНапредноБизнисПретпријатие

Непакуваните планови за VPS / Cloud на Скала не доаѓаат со WHCP, затоа ќе треба да додадете само еден или да одлучите да го вклучите со вашиот план. Ова всушност може да ги зголеми вашите трошоци, правејќи го поекономично да изберете управуван план и да ја користите Спанел бесплатно (во основа) бесплатно.

Како и со одржуваните планови, постои опција да вклучите различни додатоци со вашиот план. На пример, можеби ќе сакате да вклучите дополнителни cPanel лиценци, да ги зголемите мрежните брзини или дури да прилагодите мали варијации на ресурси - за соодветна цена.


Пресуда: Дали вреди да се вложи скалата?

Брзо повторете го прегледот на ScalaHosting

Споредливоста на веб-домаќините е нормално тешко да се суди, бидејќи многу од нив нудат различни пакети со слични работи. Сепак, морам да кажам дека ScalaHosting не труби многу други даватели на услуги во голем број области.

Прво и најважно, морам да кажам дека тие успеаја да испорачаат клучно ветување, а тоа ги прави плановите за VPS / Cloud подостапни. За сумата што ја наплаќаат за плановите за почетници VPS / Cloud, повеќето домаќини ќе понудат заедничка хостинг (во некои случаи, дури и не споделени хостинг со висока употреба).

Следната важна нота е уникатната предлог да се има алтернатива во WHCP, која е многу компатибилна со индустриските стандарди. Ова е одлична понуда специјално за корисниците на VPS кои можеби не се задоволни од тоа како cPanel доминира на пазарот (и се наплаќа за привилегијата).

Ако сакате да ги истражите VPS сцена, ScalaHosting е добро место за почеток. Ако не, нивните споделени планови за хостинг сè уште доаѓаат со многу слободни и кога сте подготвени, можете да се движите беспрекорно кон VPS.

Забелешка - ScalaHosting е исто така едно од нашите омилени веб-домаќини кои не се големи.

Споредете го ScalaHosting со другите

За да дознаете повеќе за споредбата помеѓу ScalaHosting и другите слични хостинг услуги, видете го следново:

Посетете го ScalaHosting на Интернет

Да ја посетите или нарачате Скала хостинг: https://www.scalahosting.com

За Џејсон Чоу

Џејсон е фан на технологијата и претприемништвото. Тој сака да гради веб-сајт. Можете да стапите во контакт со него преку Твитер.