Преглед на RoseHosting

Ревидирани од: Џери Лоу. .
  • Преглед Ажуриран: Јули 29, 2019
RoseHosting
План во преглед: SSD бизнис
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Јули 29, 2019
Резиме
Силно препорачувам Роуз Хостинг; особено за луѓе специјално во потрага по квалитетен домаќин кој строго не го надгледува. Јас лично го тестирав заедничкиот 1000 план за хостинг на Роуз хостинг од ноември 2013, и најдов многу добри и не многу лоши.

Постојат многу провајдери за хостирање таму да изберат, но тешко е да се најде еден со подолга историја од оној на Роуз хостинг.

Основана во 2001, овој хостинг провајдер се наоѓа во Сент Луис Мисури во Соединетите Американски Држави, каде што исто така управува со свој центар за податоци. Компанијата тврди дека RoseHosting.com е првата и единствена веб хостинг компанија во светот која нуди комерцијални Линукс виртуелни сервери назад во 2001 (под Rose Web Services LLC) и ги охрабрува своите клиенти потврди го фактот на Archive.org.

Имено, Роуз Хостинг е организација за хостинг од Линукс која е специјализирана за VPS хостинг (иако компанијата исто така нуди и заеднички и посветени планови за хостинг сега).

Дополнително, овој хостинг провајдер има строги правила без политика за надминување - практика во која не ја гледаме често буџет / заеднички хостинг пазар. Некои од нејзините позначајни клиенти вклучуваат Институтот Altarum, UPF.org и Voice IP Solutions.

Роуз хостинг планови

Роуз Хостинг нуди бројни хостинг планови и конфигурации за да им служи на различни потреби на клиентите. Овие планови вклучуваат:

Муабет со хостинг

Постојат четири заеднички хостинг планови достапни, почнувајќи од 200 GB до 2,000 GB максимален месечен пренос на податоци и 2 GB до 30 GB SSD диск за складирање. Цените се движат од $ 4.95 месечно до $ 19.95 месечно со различни карактеристики и подмножества помеѓу плановите - видете ги снимените слики подолу за споредби.

Сите планови вклучуваат бесплатна поставка, блокатор на спам, неограничени паркирани домени, работни задачи на Cron, гаранција за враќање на парите од 30-ден, и така натаму.

Клучни карактеристики во Роуз дели хостинг планови. Цените се базираат на годишен план со 10% специјален попуст (ажуриран на мај 31, 2018). Забележете дека RoseHosting не дава бесплатни домени за време на регистрацијата. Нарачајте тука.

VPS хостинг

Хостинг на VPS на Роуз доаѓа со четири расположливи планови кои се движат од $ 19.95 до $ 79.95 месечно.

На нискиот крај, корисниците добиваат две процесорски јадра со 1 GB загарантирана меморија и ограничена месечна пренос на датотеки на 2,000 GB. На горниот крај на скалата, корисниците добиваат осум процесорски јадра, 8 GB загарантирана меморија и 150 GB простор на дискот. Меѓу обичните карактеристики се целосен пристап до рути, 24 / 7 поддршка, 100% uptime гаранција, бесплатен DNS хостинг, SSD напојува и бесплатна посветена IP адреса.

RoseHosting успеа VPS хостинг планови. Цените се базираат на една година претплата со 10% специјален попуст; сите планови доаѓаат со целосен пристап до root и бесплатен посветен IP адреса. Нарачајте тука.

посветен хостинг

RoseHosting нуди четири посветени хостинг планови, кои се движат од планот $ 269.10 месечно, кој вклучува хардвер за поддршка на 24 GB меморија, 500 GB диск и пренос на податоци 3,000 GB на планот $ 1079.10 месечно, кој вклучува 96 GB RAM, 2,000 GB диск, и непреметни преноси на податоци.

RoseHosting посветен хостинг планови доаѓаат во четири вкусови. Цени врз основа на една година претплата со 10% попуст (врз основа на 10% специјален попуст). Нарачајте тука.

Моето искуство со RoseHosting

Како што рековме, јас лично го тестирав заедничкиот 1000 план за хостинг на Роуз хостинг од ноември на 2013, и во тоа време, најдов многу добри и не многу лоши - реткост за мене и за хостинг светот воопшто.

На добрите: Што ми се допаѓа за RoseHosting?

1-Брз и сигурен хостинг

Како целина, Роуз Хостинг е многу добар веб-домаќин одржување извонреден uptime и сајт брзини; нејзиниот вкупен запис за uptime е 99.99%, додека максималното време на одговор на сајтот е 300 ms - за што не се потсмева. Во споредба со другите веб-домаќини што ги следев, време на одговор на страницата е прилично забележливо. Просечното време на одговор на моите други основни блогови на WordPress се движат од 1,500 до 2,000 ms - Спротивно на тоа, Роуз хостинг не е ништо срамежлив пет пати толку брзо!

Дополнително, иако лично не го тестирав системот за поддршка, не слушнав ништо друго освен добри работи во врска со поддршката на купувачите и по продажбата во целина. Повторно, импресивно - особено со оглед на тоа што луѓето, воопшто, имаат многу поголема веројатност да ги споделат лошите од доброто.

RoseHosting Uptime

Ние ги следиме активностите на RoseHosting од ноември 2013. Еве неколку неодамнешни резултати, кои ги собравме, користејќи алатки за следење на времето на трети лица.

роза - 201603
Резултати за забрзување на RoseHost за изминатите 30 дена (март 2016): 100%. Речиси е бесмислено да се објават овие екрани со највисоки оценки за RoseHosting бидејќи секогаш е 100% за изминатата година.
Роуз хостинг uptime резултати за минатите 30 дена (мај - јуни 2014)
RoseHosting резултати за uptime за минатите 30 дена (мај - јуни 2014): 100%

Роуз Хостинг Уптиминг рејтинг (март-април 2014): 99.97%
RoseHosting Uptime Score (март-април 2014): 99.97%

Тест на брзина на дожд

Неодамнешниот тест за брзина (May 2018) покажува сајт за тестирање хостиран на RoseHosting, се вчитува брзо (TTFB рејтинг = A).

2 - Мала разликата во цената по првиот мандат

За разлика од некои други хостинг компании, RoseHosting не ги зголемува нивните хостинг цени по првиот мандат.

Земете SSD бизнис на пример: стапка на регистрација = $ 9.95 / mo, стапка на обновување = $ 10.75 / mo на годишно платено плаќање. Разликата е минимална и разумна.

3 - Слободни миграции на страници за клиенти од прв пат

Зошто го истакнувате кога можете да ги споделите со добрите да ги направите сите работи за кревање тешки работи? Сите нови корисници добиваат бесплатна услуга за миграција на веб-страниците кога ќе се префрлат на хостинг на Роуз.

4-RV Site Builder Pro

Сите RoseHosting дели хостинг планови се во комплет со RV Site Builder Pro. Ова е огромна заштеда на време за лаик и нетехничко лице. Вие едноставно можете да изградите едноставно место без потреба од искуство за развој на веб или вештини за програмирање.

RV Site Builder Pro. Можете да се обидете уреди и изгради веб-сајт користејќи ја оваа демонстрација.

Конс: Она што не ми се допаѓа за RoseHosting

1-Очекувајте подобро заеднички хостинг функции

По цена од $ 10.35 / mo (четиригодишна просечна цена), би очекувал да добијам повеќе од мојот веб-домаќин.

RoseHosting SSD бизнис план дозволува само пет домени и бази на податоци 20. Посветен IP адреси, Cloud Flare CDN ($ 10 се наплаќа за надоместоци за поставување), дневните функции за резервни копии, итн. Се достапни само за корисници кои се подготвени да платат дополнително.

2 - локација на серверот само во САД

RoseHosting работи на свој центар за податоци во Сент Луис, Мисури, САД и не нуди други опции во терминот на локација на серверот. Може да има проблем при латентност ако повеќето од корисниците на вашето место се наоѓаат надвор од САД.

Разговаравме за латентност и објавивме неколку листи на веб-страници врз основа на латентната анализа. За да дознаете повеќе,

RoseHosting Преглед од проверени корисници

RoseHosting е околу повеќе од една деценија. Но, на мое изненадување - има толку малку кориснички осврти достапни онлајн.

Веб-домаќинот не е ни прикажан на повеќето од најпопуларните страници за преглед на хостинг. Во случај да барате повеќе значајни повратни информации за RoseHosting, еве еден од кого започнав со истражувањето. Оригиналниот преглед е објавен овде на веб хостинг разговор.

Време на започнување: декември 2010
Крајот на времето: јануари 2010
Причина за напуштање: Кривата на учење на Линукс беше превисока за алотирана временска рамка и нов клиент што го купив бара. NET хостинг; тоа немаше никаква врска со нивната поддршка или услуги.
Информации за серверот: Копирана од почетната е-пошта.

Цена: $ 34.99 http://www.rosehosting.com/virtserv-spec.html Оперативен систем: CentOS 5 простор на дискот: 45 GB (ова го вклучува и просторот преземен од оперативниот систем) Меморија: 1500 MB трансфер по месец: 1500 GB IP Адреса: 206.196.111.139 Физичко име на домаќин: vs1139.rosehosting.com (за да се користи пред да се пропагираат промените на DNS) DNS сервери (освен ако не сте нарачале свои DNS-сервери): ns1.rosehosting.com (216.114.78.148) ns2.rosehosting.com (216.114.78.155)

Краток преглед на: Го открив RoseHosting преку комбинација на пребарувања на Google и откако направив неколку часови истражување, мислев дека ќе им дадам снимка иако немам искуство со CentOS или Linux. Ја користев нивната услуга околу четири недели и за тоа време доживеав нула проблеми. Бидејќи Linux беше нов за мене, јас исто така поднесов половина дузина билети за биро за помош и неколкупати разговарав со нивната поддршка за разговор во живо. Секојпат кога зборував со некој, тие беа и познавања и корисни, билетите за биро за помош обично одговараа во рок од 2 часа.

Што се однесува до системот, јас поставив и имав три сервери 32 човек Team Fortress 2 кои работат на серверот заедно со три веб-страници. Имав неколку пријатели на Steam hop на серверите неколку пати и сите трчаа добро, вклучувајќи оптоварувања на додатоци, под 100ms пинг-времиња. Еве ја врската GameTracker до еден од серверите како дополнителен доказ. Не сум сигурен како би направиле под целосен стрес, но со околу истовремени корисници на 20 не видов промена. Тие исто така добро истрчаа повеќе контра-штрајк сервери.

Првичното поставување траеше околу 18 часови, но исто така и нарачав во врска со 3AM на Бадник. Јас испративме е-пошта за враќање во текот на викендот и го примив денес. Јас всушност се чувствувам лошо за да се вратам и да побарам враќање бидејќи ми помогнаа доста. Генерално, бев многу задоволен од нивната услуга и би им препорачал на сите таму да бараат евтин Линукс VPS од сигурна компанија.

Роуз Хостел алтернативи

Други слични хостинг услуги можеби ќе сакате да проверите:

Завиткување: Дали RoseHosting оди?

Краток одговор: Да.

На крајот од денот, најголема важност е одржувањето стабилност и брзина. И RoseHosting одлично се одржа во тој регион. Оттука, јас препорачувам Роуз Хостинг на организации или поединци кои бараат солидна хостинг решение со строги правила без надзор.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.