Президиум Хостинг Преглед

Ревидирани од: Џери Лоу. .
  • Преглед Ажуриран: април 18, 2020
Хостинг на Pressidium
План за преглед: Личен
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Април 18, 2020
Резиме
Почетокот на оваа година започнавме со тестирање и следење на Pressidium Hosting; и ние сме многу импресионирани од нивните услуги. Веб-домаќин е не прилично очекувано за оние кои бараат врвен WordPress хостинг (и не им пречи да платат малку повеќе). За да дознаете повеќе за Pressidium, прочитајте на.

Кога станува збор за тоа каде да биде домаќин на вашата WordPress веб-страница, сакате да бидете сигурни дека ќе одберете хостинг компанија која ќе го задржи вашиот сајт работи правилно на заднинската. Pressidium Хостинг беше лансиран од тим од искусни инженери и програмери. Тимот е составен од четири колеги кои започнале да работат заедно во една голема телекомуникациска и медиумска компанија. Тимот вклучува ИТ експерти, софтверски инженери и високи програмери.

Визијата за Pressidium е да понуди премија WordPress хостинг за секого. Со глобален фокус, тие имаат сервери лоцирани во Северна Америка, Европа, Јапонија и Југоисточна Азија и Океанија.

Планови за хостинг на Президиум

Pressidium нуди различни планови за задоволување на потребите на сите од почетник блогер до професионален сопственик на бизнис. Имајте на ум дека сите овие планови се високо скалабилни.

Лична

Личниот план нуди најмногу три инсталации на WordPress за 24.90 $ / месец. Додека ќе добиете неограничена ширина на опсег, вие сте ограничени на 30,000 посети / месец. Getе добиете и 10GB SSD простор, удвојувајќи го вашето складирање од микро планот. Дополнителни придобивки вклучуваат поддршка 24 / 7 преку систем на билети. Можете да додадете поддршка за CDN или SSL за дополнителни такси од $ 10 секој месец.

Професионална

Ако ви требаат повеќе од инсталации на 3 WordPress или сметате дека вашиот сообраќај ќе биде нагоре 30K, професионалниот план нуди до 10 инсталации на WordPress и неограничена ширина на опсег со најмногу 100,000 посети / месец. Професионалниот пакет работи 69.90 $ / месец и вклучува 20GB SSD простор. Getе добиете технологија за поддршка 24 / 7 и исто така можете да додадете планови за поддршка за SSL и CDN за секој 10 $ / месец секоја од нив.

Бизнис

Ако вашиот сајт расте како луд, $ 199.90 / месец Бизнис план може да ви биде најдобар избор. Овој пакет доаѓа со до инсталациите на 25 WordPress, неограничен пропусен опсег, посети на 500,000 / месец и 30 GB SSD простор. Со овој план, SSL и CDN поддршка се вклучени во месечната цена.

Микро

Овој план е насочен кон корисниците на влезно ниво кои штотуку започнаа со WordPress и немаат потреба од многу простор или добиваат многу сообраќај. Микро-планот има единечна инсталација на WordPress и до 10,000 посети месечно. Getе добиете простор за складирање 5GB, стандардна поддршка за само $ 17.90 месечно, и опција за додавање на CDN за 10 $ / месец. Микро-план без дополнителни extraвона или свирки е 17.90 $ / месец.

Во краток преглед…

плановиМикроЛичнаПрофесионалнаБизнис
Инсталирање WordPress131025
Посети / mo10,00030,000100,000500,000
Складирање (SSD)5 GB10 GB20 GB30 GB
Ајде да шифрираме+ $ 10 / moВклучениВклучениВклучени
CDN + HTTP / s+ $ 10 / moВклучениВклучениВклучени
Стадинг сајтовиДаДаДаДа
Автоматско ажурирањеДаДаДаДа
Цена (годишна претплата)21 $ / месечно42 $ / месечно125 $ / месечно250 $ / месечно

* Хостинг карактеристики и цена детали од Pressidium веб-сајт (март 2019) - ве молиме погледнете го службеници за повеќето точни информации.

Pressidium = новиот WP мотор?

Президиум хостинг планови работи на сличен модел како ВП мотор и Kinsta.

Двете хостинг компании се наплаќаат клиенти врз основа на посетите. На пример, најмалиот пакет на WP Engine, кој доаѓа во $ 30 / месец, се стега до личниот пакет со околу дозволени посети на 25,000 месечно и 10 GB меморија. Сепак, WP Engine не нуди помал, микро-големина пакет за почетници. WP Engine нуди поголеми пакети за оние сајтови кои примаат милиони посети месечно.

Што ми се допаѓа за хостинг на Придидиум

Морам да додадам дека се чувствував добар фактор кога се занимавав со основачот на Придидиум, Ендру Жорж. На пример, доживеав мал проблем кога прв пат го поставив местото за тестирање. Ендру беше многу брз да одговори на моите прашања и многу транспарентен со нивните прашања. Искреноста од веб хостинг компанија е од витално значење за добра комуникација помеѓу вас и техничка поддршка. Тоа оди долг пат кон решавање на сите основни прашања што може да имате со вашиот сајт.

Големи предности

Згора на ова, постојат неколку работи кои ги нашодовв импресивни за Придидиум, вклучувајќи:

  • Многу сигурни и брзи сервери 100% server uptime досега за нашата тест-страница. Складирањето на SSD го направи местото на тестирање екстра брзо - многу ниско време на одговор на нашата тест-локација (во просек 200ms).
  • Услуга поддржана од SLA - 95% достапноста на услугата Клиентите ќе добијат 5% од месечниот кредит на клиентот за секој час прекин на услугата во форма на SLA Credits, кои се применуваат на месечната претплата. Како и да е, мора да го направите вашето барање за кредити писмено во рок од 30 дена од инцидентот и сумата не може да биде повеќе од такси што клиентот ги плаќа. Моето искуство покажува дека ова не би било проблем, сепак.
  • Pinnacle платформа Вградените платформи за хостирање на Pressidium доаѓаат со сите видови на напредни карактеристики на WP - вклучувајќи автоматско ажурирање, поставување страници за развој на WP и автоматска резервна копија. Исто така, беше лесна за употреба нивната платформа и непречена транзиција досега - додавање на страница и конфигурирање беше лесно.
  • Разумна цена Цената на Pressidium е малку поевтина од слични хостинг компании кои нудат иста WordPress специфична услуга. Сите други работи се еднакви, заштеда на пари е убаво вино.

Поглед на инсајдерите на таблата со корисници на Pressidium

За ваша референца, тука се неколку капачиња од внатре:

pressidium-архитектура-2
Како функционира Pressidium - Брз поглед на архитектурата Pressidium.

Pressidium контролна табла - ова е местото каде што управувате со сајтови хостирани во Pressidium. Забележете дека Pressidium е хостинг фокусиран на WP, вашите примарни административни задачи се вршат на WP таблата.
Pressidium контролна табла - ова е местото каде што управувате со сајтови хостирани во Pressidium. Забележете дека Pressidium е хостинг фокусиран на WP, вашите примарни административни задачи се вршат на WP таблата.

Она што не ми се допаѓа -

Нула. Јас сум многу импресиониран од Pressidium досега и не најдов ништо што би фрлило црвено знаме за мене.

Важно е да се знае

1. Цена по посета

Сепак, важно е да се напомене дека Pressidium им наплаќа на корисниците врз основа на бројот на посети на страницата, слично на другите компании за хостинг специфични на WordPress, како што е WP Engine. Проблемот овде е што не постои начин да се знае како компанијата за веб хостинг ги пресметува тие посети. На пример, што ако посетата е од бот, а не од вистински посетител?

Коосновачот на Pressidium, Andrew Georges, не извести во едно интервју дека не ги брои ботови и дека нивната цел е да им помогне на бизнисите да успеат, па ако имате загриженост околу тоа како се бројат посетите, прво треба да го прочитате интервјуто . Ако сеуште имате прашања во врска со посетите, контактирајте со Pressidium директно со конкретни прашања.

WP Engine, кој го користи истиот концепт, е на добивањето на жалби од неколку блогери од висок профил кои сметаат дека се презаплатни. Дали истиот проблем ќе се појави со Придидиум? Прерано е да се каже. Само времето ќе покаже дали процесот на пресметување е праведен за сопствениците на веб-страниците.

2. Нема е-мејл хостинг

Забележете дека Pressidium не обезбедува е-мејл хостинг. Ако сакате е-мејл адреса завршува со вашиот домен име (нешто како [Email заштитени]), ќе треба да водите сопствена сметка за е-пошта. Со оглед на тоа што нивната насочена публика претежно се напредни корисници на Интернет и лекари - претпоставувам дека не треба да претставува проблем.

Само во случај да ви треба помош - јас се обидов неколку различни е-мејл решенија во минатото и имав напишано долга статија за тоа како да го надминете ова прашање - Што да направите кога вашиот веб-домаќин не обезбедува е-мејл хостинг услуги - Значи ... нема голема работа со тоа.

Претидиум хостинг Uptime преглед

Поставивме кукла на Придидиум рано 2015. Следново е резултат на uptime снимен со помош на трети лица за следење на услуги - Uptime Robot. Во иднина ќе објавуваме повеќе uptime рекорд.

Pressidium март 2016 Uptime рекорд - 100%

pressidium - 201603
Uptime Хостинг Pressidium за март, 2016 = 100%. Последниот снимен прекин беше 3 месеци (на декември 31, 2015), каде што нашата тест-страница излезе на кратка една минута.

Pressidium February 2016 Uptime Record - 100%

pressidium feb 2016 uptime
Хостинг на Pressidium хостинг за Jan 24 - февруари 23, 2016 = 100%. Последниот прекин се случи пред 2 месеци (на декември 31, 2015), нашата тест-страница излезе на кратка минута според нашиот запис.

Pressidium март 2015 Uptime рекорд - 100%

Хостинг на Pressidium хостинг за февруари 13 - март 12, 2015 = 100%.
Хостинг на Pressidium хостинг за февруари 13 - март 12, 2015 = 100%.

Тест на брзината на серверот Pressidium

Ние додадовме нов метод на тестирање на серверот во февруари 2016 и почнавме да ги следиме патиштата за одговор на тестот од различни локации на 8. Во февруари 2016, сајт за тестирање хостиран на Pressidium хит 135 и 76 милисекунди од серверите на Западот и Источниот брег на САД (не е лош резултат). Вкупниот рејтинг, во споредба со интернет-страниците на 10 милиони на Интернет, е "Б".

pressidium feb 2016 брзина на одговор
Резултатот од брзината на серверот Pressidium е резултат на различни локации на 8 (Feb 2016).

Крајна линија - Pressidium е добар веб-домаќин за однапред WP корисници

Иако Pressidium нуди микро пакет за newbies, платформата навистина не е добра за newbies поради голем број причини, вклучувајќи и дека новата веб-страница нема начин пресметување на трошоци за хостирање бидејќи посетителите можат да варираат во раните денови на новата страница.

Сепак, Pressidium е погоден за големи WordPress сајтови, кои добиваат многу сообраќај и сакаат сајт кој ги вчитува ултра-брзи. Ако не одлучите да му дадете на оваа веб-хостинг компанија да се обидете, размислете за една година посветеност како ќе добиете два месеца бесплатно со плаќање однапред. Овој попуст би можел да помогне со било какви мали иккупи, бидејќи компанијата за хостинг ќе го најде своето место и како ќе расте вашиот сајт.

Алтернативи и споредби

Ако Pressidium не е соодветно за вас, ВП мотор, Kinsta, и Siteground се неколку добри управувани веб-домаќини на WordPress што можете да ги земете предвид. Исто така, ако не ви пречи да имате помалку капацитет за хостирање, еве неколку поевтини алтернативи- InMotion хостинг, Hostgator, и GreenGeeks.

Ајде да погледнеме како Pressidium се справува со другите управувани услуги на WordPress:

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.