PowWeb Review

Ревидирани од: Кендис Морехаус. .
 • Преглед Ажуриран: април 30, 2020
PowWeb
План за преглед: еден план
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Април 30, 2020
Резиме
Ако барате буџетски веб хостинг, PowWeb нуди пакет "еден план, една цена" кој е достапен за секој буџет. Но, како што вели старата поговорка, дали "го добивате она што го плаќате" - во овој случај, не многу? Прочитајте го мојот преглед на PowWeb и одлучувајте за себе дали е вредно алтернатива за други хостинг компании во буџетската категорија.

Ако барате буџетски веб-хостинг, PowWeb нуди пакет "еден план, една цена" кој е достапен за секој буџет (со "специјална" цена која е ниска како $ 3.15 месечно). Но, како што вели старата поговорка, дали "го добивате она што го плаќате" - во овој случај, не многу?

Прочитајте го мојот преглед на PowWeb и одлучувајте за себе дали е вредно алтернатива други веб хостинг компании во буџетската категорија.

Кој е PowWeb?

Ако сето тоа го прочитавте "за нас" инфо на веб-страницата на PowWeb, ќе добиете впечаток дека оваа компанија користи најсовремена технологија и направи мисија од обезбедување одлична поддршка и услуга за клиентите.

Ниту едно од овие тврдења не е точно, бидејќи ќе дознаете со читање на остатокот од овој преглед.

Алтернативи на PowWeb

 • A2 Хостинг - Достапен и оптимизиран за брзина
 • Hostinger - Евтиниот хостинг започнува од 0.80 долари / месечно
 • InMotion хостинг - Екстремно сигурен и достапен


За компанијата, PowWeb

Компанијата се наоѓа во Масачусетс, САД, и е околу од 1999.

Ќе мислите дека во сите овие години би работеле за да ги направат работите во право, во смисла на нудење на одличен производ поддржан со голема поддршка. Сепак, тоа не е случај. По почетокот на како добар буџет хостинг алтернатива, нивното стекнување од страна на големите и моќни Меѓународна група за издржливост (сопственик на многу други веб хостинг услуги како што се iPage, BlueHost, и HostGator) во 2006 се чини дека го промени својот напредок.

PowWeb Online присуство

Всушност, онлајн присуството на PowWeb е повеќе како град на духови отколку пример на успешна компанија. Нивниот блог не е ажуриран уште од еден пост во август на 2008, а дизајнот е старо училиште, со линк до нивните Flickr слики (вкупно шест). Сметките на социјалните мрежи на PowWeb не се ажурираат често, со спорадични мислења насочени кон рекламирање, наместо пренесување вести. Корпоративната страница на Фејсбук има само допаѓања на 113 и нивниот Твитер профил е уште полошо, со само надградби на 30 и вкупно 48 следбеници.

Се добива чувство дека оваа компанија започнала да биде силна, но во изминатите неколку години е физички. Тоа не е охрабрувачки знак кога вработените престанат да блогираат и едноставно ги прифаќаат лошите перформанси на социјалните медиуми како нормални.

PowWeb заедничко хостирање

PowWeb создаде репутација базирана на нудење на едноставни, евтини услуги за хостинг. Нема избор на пакет; едноставно плаќате една ниска цена и добиете дели хостинг за датотеки на вашиот веб-сајт.

Забелешка: Услови за користење на интернет-услугите на PowWeb (TOS) ги споменува сметките на VPS, но нема можност да купите таков пакет на веб-страницата на PowWeb.

Буџетот споделен хостинг план доаѓа со следниве карактеристики:

 • Неограничен простор на дискот, пренос на податоци и пропусен опсег
 • Управување со DNS
 • Неограничени FTP сметки
 • Прилагодени страници со грешки
 • Дневни бекап со инстант клик и обновување на пристап
 • Сценарио Instant Installer - да инсталирате WordPress, phpBB, osCommerce, Галерија 2 и многу повеќе
 • Поддржува PHP4, PHP5, Perl5, Sendmail и Zend Оптимизатор

 • Поддржува Flash, Shockwave, midi и мултимедијални датотеки
 • Кредити за рекламирање пребарувач
 • MySQL и phpMyAdmin
 • Webalizer и AwStats
 • Неограничени сметки за е-пошта
 • Кошничка и заеднички SSL сертификат

Очигледно вие исто така добивате неограничени домени да бидат хостирани со вашата сметка, иако тоа не е лесно очигледно и не е вклучено во листата на карактеристики.

Услови на PowWeb сметка

Со цел да добиете најниска цена понудена, мора да се посветат на две-годишен мандат со PowWeb. Тоа навистина нема смисла, но ако додадете уште 12 месеци и се регистрирате за тригодишна сметка, вашата веб-хостинг услуга се нуди по истата цена. Зошто некој би се одлучил за тоа?

30-ден судењето со откажување такси

Како и многу други веб хостинг компании, PowWeb обезбедува 30-ден пробен период во текот на кој можете да го пробате услугата и ако не сте задоволни, побарајте враќање на парите. И, исто како и повеќето од нивните конкуренти, само хостинг хонорари се враќаат (не ви името на доменот или какви било додадени услуги).

Бидете свесни дека оваа 30-ден гаранција за враќање на парите се однесува само на сметките платени со кредитна картичка. Можете исто така да го откажете по првиот месец, но PowWeb ќе го одземе надоместокот за рано откажување од $ 35 за тоа.

Ограничувања на "Неограничен хостинг"

Друга работа е да се напомене е ограничувањата поставени на "неограничен" простор на дискот и пропусен опсег.

Ова е сосема вообичаено во индустријата и секој е погоден за тоа колку простор и пропусен опсег навистина можете да го користите за вашиот веб-сајт. Еден клиент тврди дека простор на дискови е всушност ограничен на 25GB и пропусен опсег до 7GB, но тоа може да биде само она што го доживеа со PowWeb.

Во текот на нивната веб-страница, не се споменува просечното време на работа (иако најдов статистички податоци од веб-сајт што се следи во текот на изминатите шест години што покажаа 99.8% - повеќе за ова подоцна) и не даваат никакви гаранции во врска со работното време на вашиот сајт.

Што вид на контролен панел не PowWeb услуга?

стариот контролен панел
Безбедносни белешки на серверот и обновување на услуги.

Назад во старите денови, корисниците на PowWeb беа опремени со контролен панел наречен OPS (види слика подолу). Не сега повеќе. Во времето на пишување, PowWeb нуди vDeck (во моментов на бета) на своите корисници - што е нешто слично како популарниот cPanel и многу подобро од оригиналниот OPS.

Новости од Џери Лоу

Од нашата PowWeb тест-сметка, се чини дека платформата vDeck моментално е на бета верзија. Но, како што повеќето EIG хостинг брендови користат VDeck, ние силно веруваме дека VDeck платформата е тука да остане.

Краток преглед на функциите vDeck:

 • FTP менаџмент
 • FileManager (веб-базирана алтернатива на FTP)
 • Едноставни скрипти - да ги инсталирате платформите за блогирање и други апликации
 • Mail Central
 • Резервирање на страници и обновување

 • Домен Централ
 • Прилагодено DNS (за да креирате сопствени записи на DNS)
 • MySQL менаџмент
 • Закажани работни места (за работа со cron - убава функција)
 • .htaccess уредник

Размена на е-пошта хостинг

Иако PowWeb не нуди никакви други видови хостинг пакети, тие обезбедуваат хостирани сметки за е-пошта на Microsoft Exchange. Според нивната веб-страница, Exchange е "најновата бизнис-класа за управување со е-пошта и соработка", што секако е застарена.

Постојат многу други можности за управување со електронска пошта и соработка (види го нашиот листа на препорачани е-мејл хостинг). Овие сметки не се сосема евтини, со стапки почнувајќи од околу $ 9 месечно (фактурирани или квартално) за 5GB поштенски сандачиња. Тоа е поскапо од веб хостинг!

Powac's Datacenter и сервер технологија

PowWeb се ​​гордее со рекламирањето на нивната "технологија на избалансиран хостинг" која обезбедува вистинска вишок од точка А до точката Б.

Тоа е само фантастичен начин да се каже дека товарот на нивните сервери е избалансиран и вашите датотеки можат да бидат лоцирани на повеќе од еден сервер, со цел да се одржи рамномерно распоредениот простор и да се обезбеди пристап во случај на неуспех на серверот. Тоа не е навистина многу посебно бидејќи скоро секоја веб хостинг компанија обезбедува некаков вишок и најмногу ги балансира оптоварувањата на нивните сервери.

Во нивниот центар за податоци, PowWeb ги користи Tier 1 провајдерите на 'рбетот, оптичките конекции, рутерите на Cisco и NetApp кластерите за складирање на мрежата. Нивните сервери се произведени од Dell и работат на оперативните системи на Линукс. Уште еднаш, ништо уникатно во врска со ова поставување и сигурно не е толку "state-of-the-art", како и нивната веб-страница ќе ве наведе да верувате.

Дали PowWeb навистина ги поддржува своите клиенти?

Претходно во овој преглед го споменав стресот на PowWeb за обезбедување на одлични услуги на клиентите и поддршка.

Да го испитаме ова малку повеќе.

Прашањата и проблемите може да се решат со користење на нивната онлајн База на знаење, упатство за корисникот, функција за разговор и видео упатства.

Клиентите исто така можат да постават телефонски повик за да стигнат до претставник за поддршка на корисниците. PowWeb има свој кориснички форум, кој е прилично активен со прашања и одговори од потрошувачите, но недостасува надградби од претставници на компаниите.

Добар допир е вклучувањето на генеричка форма онлајн која им овозможува на клиентите да доставуваат предлози до компанијата. Сепак, се чини дека не постои никаков вид на повратна информација по поднесувањето, па шансите се дека вашите предлози ќе завршат во "круг датотека" (ѓубрето) со никој не е помудар.

Јас направив некои истражувања на интернет за да утврдам што вистинските клиенти размислуваат за услугата на PowWeb. Повеќе од една личност се однесува на поддршката на PowWeb како "непостоечка" и спомена дека некои претставници за поддршка се наоѓаат надвор од САД. Исклучително е тешко да се најдат какви било позитивни коментари од корисниците во врска со поддршката и тоа е големо црвено знаме.

PowWeb Осврти на клиенти

Позитивни повратни информации: PowWeb е навистина добар!

Не знам какви искуства имаат другите луѓе, но имав само еден проблем со мојата услуга за поддршка помеѓу 2003 и 2013. Всушност, ако размислувам за моите прашања за поддршка пред да се „повичам“ (најчесто ја користам нивната поддршка за разговор), моите проблеми обично се грижат на првиот повик. Добри се во тоа што ги намалуваат работите до повисоки нивоа и одговорите брзо се ракуваат. Тие НИКОГАШ не се расположени за хостинг Неограничено сè и стапките се добри. Јас со овие луѓе немам говедско месо. Имам четири свои страници и управувам со 8 страници за клиенти. - LG Baines @ март 16, 2013.

Негативни повратни информации: Бидете внимателни со PowWeb

Јас користев прашкаста од 2004 и сè до последните 2 години нивната услуга беше задоволителна во најдобар случај. Ако барате простор за домаќин на статичко место и не сте загрижени за времето на оптоварување на страницата или ако не планирате да користите повеќе од 20 GB простор на дискот, треба да бидете во ред. Да ги разјасниме некои работи:

 • Тие НЕ нудат неограничен простор на дискот. (Откако ќе го погодите 25GB, тие се закануваат да ја суспендираат вашата сметка)
 • Тие НЕ нудат неограничен пропусен опсег. (Откако ќе го погодите 7GB тие се закануваат да ја суспендираат вашата сметка)
 • Нивните MySQL бази на податоци се во просек во најдобар случај и нудат само мал број на истовремени конекции. (Затоа, не користете powweb за форумски хостинг)
 • Нема надворешни врски со MySQL.
 • Нивната поддршка е непостоечка.
 • Тие ќе ги затворат сите домени на вашата сметка без никаква причина само за да ве поттикнат да ве продаваат на премиум поддршка и / или крстот да ве продадат на заклучување на страницата.
 • Тие автоматски ја обнови вашата сметка за над $ 200.00 дури и откако ќе го исклучите автоматското обновување, а потоа одбиете да ви дадете поврат.

Јас ќе предложи да се направи истражување прво пред да одам со powweb бидејќи откако ќе имате неколку домени и бази на податоци со нив, тие прават се што можат за да ве фатат со нив. РАН !! - Richard deChevigny @ Окт 23, 2012

Негативни повратни информации: Најлошо искуство со клиентите

Имав најлошо искуство со клиентите во мојот живот со Powweb. 17 часови по телефон и пребројување и никој не може да направи ништо. Секој има изговори и извинувања, но нема авторитет или знаење да стори ништо.

Јас мигрирам мојот бизнис надвор од нивните производи и одам на друго место. Ако размислувате да користите Powweb, не. Тие цицаат !!! Се надевам дека секој што го чита ова не ги користи. Поминав 17 1 / 2 часови на телефон со нив во текот на изминатите 72 часа и сè уште никој не може да ми помогне. Тие изгубија стотици мои е-пошта, ми наплаќаа пари за услуги што не ги обезбедувале и постојано му пренесувале префрлување на некој друг исто толку некомпетентен како и лицето пред нив. - J Khan @ Feb 12, 2012.

Дали е препорачано PowWeb Hosting?

Ајде да го повториме она што го научивме за PowWeb.

Предности на PowWeb

Следниве се некои од хостинг предностите на PowWeb:

 • Силен хостинг uptime
 • Ниска цена
 • Некои убави функции, како што се сопствени DNS и cron задачи

Конс од PowWeb

Но ... тоа е за тоа. Има повеќе негативи отколку позитиви со услугата за веб хостинг на PowWeb:

 • Нема друг избор за хостинг планови
 • 30-ден гаранција за враќање на парите се однесува само на плаќања со кредитни картички
 • Грозни услуги на клиентите
 • Застарена содржина на блогот и ретко ажурирана присуство на социјалните медиуми
 • Контролен панел Clunky OPS

PowWeb алтернативи

Јас едноставно не можам да го препорачам PowWeb врз основа на сите негативни работи што ги научив за оваа компанија. Ќе биде многу подобро да се одлучите за постабилна компанија со подобра услуга за клиентите.

Еве некои веб хостинг услуги да се разгледа:

За поголеми и посложени сајтови:

За поевтини EIG хостинг брендови:

Исто така, има повеќе предлози и сеопфатни хостинг карактеристики споредба во мојот Најдобрите веб хостинг зема - Одете си одјавување.

Како PowWeb се ​​снаоѓа со другите?

Еве како PowWeb се ​​споредува со другите услуги за веб хостинг:

Нарачај PowWeb Now

За повеќе детали или да нарачате PowWeb, посетете (врската се отвора во нов прозорец): https://www.powweb.com

За Кендис Морехаус