Оптимално хостинг преглед

Ревидирани од: Џери Лоу. .
 • Преглед Ажуриран: Окт 24, 2018
Оптимален хостинг
План во преглед: Лајт
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Октомври 24, 2018
Резиме
* Важно: Во моментов не препорачуваме оптимално хостирање, бидејќи ние во моментов не можеме да контактираме со некој од компанијата. Ние ќе го ажурираме овој преглед доколку проблемот е решен.

Изборот на хостинг компанија може да биде застрашувачки дури и за искусен веб-сајт на сопственикот.

Освен ако не сте имале претходна врска со домаќинот на веб страната, тешко е да знаете само каков ќе биде услугата на купувачи или, ако честопати ќе доживеете неочекувани прекини во сервисот.

Впрочем, хостинг компанијата не е веројатно да се користи поплаки на нивните препораки страница. Наместо тоа, тие ќе ја претстават својата услуга во најдобро светло.

Затоа ги разгледуваме хостинг компаниите тука во WHSR и нудиме искрен и искрен поглед на она што работи, што не функционира и се трудиме да собереме колку што е можно повеќе информации за тоа што може да очекувате од тој одреден домаќин.

Важно ажурирање - Ве молиме прочитајте!

За жал, сега не можам да стапам во контакт со луѓе во Оптимал хостинг (разговорот во живо веќе не работи и не можам да допрам до лицето за контакт досега), така што засега не препорачувам оптимално хостинг. Можете да дознаете повеќе за проблемот на овој преглед подолу (под „Она што не ми се допаѓа“).

Постоечки корисници

За оптимално хостирање на постоечки корисници - некој ме испрати преку е-маил и информираше дека тој / таа можеше да ја поврати контролата на неговиот домен преку Секретарот за јавен домен (се чини дека компанијата го презеде OH). Дојдов до овие момци и се надевам дека ќе добијам некои јасни насоки за процесот. Останете со нас.

Алтернативи

За алтернативи, препорачувам InMotion хостинг - каде што оваа страница е хостирана, InterServer - добар VPS хостинг договор, BlueHost or Hostinger - ако барате буџетска опција.

Згора на тоа, можеби ќе сакате да проверите некои од нив VPS хостинг услуги наведени на оваа страница or мојот 10 најдобар хостинг зема.


Оптимален хостинг - Компанијата

Оптимална хостинг е основана во 2012. Тоа е нова услуга базирана на облак базирана во Обединетото Кралство.

Според нивните информации, тие поседуваат сопствена хардверска и мрежна опрема и работат од највисокиот центар за датуми во Велика Британија.

Компанијата во моментов има членови на тимот на 21 и тие се хостираат околу домените 36,000.

Тие нудат широк спектар на флексибилни хостинг планови, поддршка во домот и се погодни и за newbie или за моќниот корисник.

оптимална хостинг канцеларија

Оптимални Хостинг планови

Оптимална хостинг нуди четири главни планови - облак хостинг, облак сервери, хостинг на WordPress и менаџери.

Облак хостинг и WordPress хостинг се суштински исти. И двајцата користат CloudLinux за дистрибуирање на ресурсите на серверот и секој доаѓа во три нивоа - Lite, Professional или Business.

WordPress

 • Лајт: £ 5 / месец
 • Професионалец: £ 10 / месец
 • Бизнис: £ 20 / месец

Облак

 • Лајт: £ 17.50 / месец
 • Професионалец: £ 35.00 / месец
 • Бизнис: £ 70 / месец

Оптимален хостинг против други хостинг компании

Значи, како овие планови се складираат со други веб хостинг компании и нивните основни сајт или WordPress планови?

Оптимални хостинг планови за WordPress - екран заробен на март 6th, 2015. За најдобра точност ве молиме посетете Оптимална Хостинг преку http://www.optimalhosting.com.
Оптимални хостинг планови за WordPress - екран заробен на март 6th, 2015. За најдобра точност ве молиме посетете Оптимална Хостинг преку интернет http://www.optimalhosting.com.

Оптимален хостинг - план за лајт

Оптималниот Хостинг Лајт план за WordPress сајт вклучува:

 • 10 GB
 • 100 GB пропусен опсег
 • Способност да биде домаќин на една WP страница / домен

наспроти WP мотор

ВП мотор, всушност, нуди четири планови, но ние само ќе ги разгледаме првите три, бидејќи тие се споредливи со трите планови на Оптимал Хостинг.

Рамо до рамо, најосновниот план нуди сличен простор и пропусен опсег, но работи $ 29.00 / месец. Дури и конвертирање од килограми во американски долари, планот за лајт е под $ 8.00 US.

vs BlueHost

BlueHost, исто така, нуди хостинг на WordPress. Тие нудат и четири планови, но повторно ќе ги разгледаме првите три. Нивниот основен план е $ 24.99 / month, но добивате 30 GB складирање и до 100 милиони посети месечно. Можете исто така да имате до 5 WP сајтови, но само доменот 1. Исто така, добивате SiteLock CDN и некои други безбедносни карактеристики. Ако ви требаат повеќе простор поради видео-тешка или тешка содржина на слики, овој план може да работи подобро за вас.

vs InMotion хостинг

InMotion нуди заедничка хостинг, но не е специфична за WordPress. Нивните цени за нивниот основен пакет започнуваат од $ 4.89 / месец (во зависност од должината на обврската што ја плаќате). За таа стапка, ќе можете да користите две SQL бази на податоци и ќе добиете „неограничен“ простор на дискот и ширина на опсег. Е мора да направите инсталација со еден клик на WP, така ќе ви треба работно знаење за да станете и да одите, но ќе добиете пристап до некои функции на контролниот панел за заден дел, што може да ги најдете корисни подоцна.

Оптимален хостинг - професионален план

Професионалниот план на Optimal Hosting за WordPress вклучува:

 • 20 GB простор
 • 200 GB пропусен опсег
 • Домаќин колку што 20 WP сајтови

наспроти WP мотор

WP Engine нуди одреден број посети на локации секој месец за нивните WP пакети, што може да биде проблем ако вашиот сообраќај расте исклучително брзо. Тие наплатуваат $ 99 / месец за инсталации на 10 WP, со посета на 100,000 месечно, 20 GB и неограничен пропусен опсег.

vs BlueHost

BlueHost работи со 74.99 $ / месец за 60GB (домен 1) и до 300 милиони посети месечно. Ако имате повеќе посети од тоа, најверојатно нема да бидете претерано загрижени за трошоците, па лесно можете да ги надградите.

vs InMotion хостинг

InMotion наплатува 9.99 $ / месец за нивниот втор план. Запомнете дека нивните планови не се специфични за хостинг на WP. Getе добиете до бази на податоци 50 SQL, неограничен простор на дискот и складирање и до 6 различни веб-страници на таа една сметка.

Оптимален хостинг - Бизнис план

Бизнис планот за оптимален хостинг за WP-сајтовите вклучува:

 • 50 GB простор
 • 500 GB пропусен опсег
 • Неограничен број на WP-страници

наспроти WP мотор

За споредба, WPEngine нуди бизнис пакет за $ 249.00 месец. Нивниот пакет ги вклучува инсталациите на 25 WP, 400,000 посетува еден месец, 30 GB складирање и неограничен пропусен опсег.

vs BlueHost

Планот на BlueHost вклучува складирање на 120 GB за $ 119.99 / месец. Getе добиете и до 20 WP страници и 600 милиони посетители месечно. Запомнете дека ќе ја добиете предноста на Сителко ЦДН.

vs InMotion хостинг

Сличен пакет на InMotion (не специфичен за WP) работи $ 15.99 / month за "неограничен" простор и пропусен опсег. Можете исто така да имате "неограничен" број на веб-страници на вашата сметка. Друга перка е поддршка на ниво на ниво.

Она што ми се допаѓа за оптимален хостинг - Големи предности со оптимален хостинг

 • 100% uptime гаранција - Целата услуга на Optimal Hosting е поддржана од SLA - корисниците се покриени со 100% uptime гаранција. Тие, исто така, имаат 24 / 7 мониторинг на сервери.
 • cPanel табла - Плановите за хостинг на Оптимал за облак се CloudLinux и работат во вообичаената контролна табла cPanel. Ова едноставно значи дека лесно можете да преминете од стандарден деличен хостинг до облак-базиран хостинг.
 • Автоматски резервна копија - За хостинг корисници на облак, резервните копии се гарантираат на дневна основа; за cloud сервери планираат корисници, можете да направите целосна слика на вашиот облак сервери со само неколку кликања. Можете да ги поставите овие резервни копии за автоматски да работат за вас. Поставете ги дневно, неделно или месечно. Можете исто така да направите "слика" во секое време што го посакувате.
 • Приспособливост - Оптималниот хостинг обезбедува инстант вертикално скалирање - често без потреба од рестартирање според официјалните лица - одлична карактеристика за оние кои се загрижени за ненадејните сообраќајни шила.

Она што не ми се допаѓа за оптимален хостинг

 • Несигурен сервер - Укинувањето не беше толку големо колку што тврдат. Јас направив 99.9% ажурирање кога прв пат започнав во декември 2014 (за жал немам капа на екранот). Следното беше прилично ужасно - Оптималниот хостинг го достигна резултатот од време на време 93.05% во јануари 2015 и огромно ниско ниво од 52% во февруари 2015 (види преглед за време на време подолу).
 • Разговорот во живо не работи, не може да контактира со поддршка - (Ажурирање на март 27, 2015) За жал, не можам да контактирам со поддршка за оптимална хостинг преку разговор во живо и телефон *. Не сум сигурен што се случува, јас се обидувам да го достигнам Едвард Скеирс (лицето за контакт што го имам во Оптимален хостинг) за повеќе детали. Засега не препорачуваме оптимално хостинг.

Освен проблем со серверот - немам други главни поплаки за Optimal Hosting. Имајте на ум дека, сепак, не сум ја тестирал нивната корисничка поддршка досега. Генерално, нивните стапки изгледаат разумни и нивните карактеристики на целта за оваа цена опсег. Ова дефинитивно е сервер вреден да се обиде, ако сте на буџет и барате сигурен хостинг.

Понатамошните истражувања покажаа дека компанијата зад оптималниот хостинг има некои проблеми со нивните претходни веб-услуги за градење - можеби ќе сакате да ја прочитате овде и овде. Имајте на ум дека овие поплаки не се фокусираа на своите хостинг услуги.

* Кредит: Ричард Блејкли

Не бев свесен за проблемот на Optimal Hosting додека Ричард Блекели не ме контактираше. Следното е неговиот повратна информација за Оптимален хостинг -

Откако ќе ги прочитате прегледот на optimhosting.com и препораката за нивна употреба, можеби ќе сакате да го преиспитате ова, бидејќи навидум исчезнаа, оставајќи ги 1000 од МСП без веб-страници и губат….

... Па мојот сајт [доменот скриен], за кој тие се наменети да биде домаќин, повеќе не насочува кон мојата страница. Никој не одговара на телефонот, врската за разговор на интернет на нивното место веќе не работи и линкови за купување од нив веќе не се активни.

Регистраторот што го користат PDR, исто така, не одговара на моите барања, така што во моментот сум заглавен и немам можност да го одведам мојот домен на друг домаќин.

Оптимален Хостинг Uptime Преглед

Срамно е што ажурираниот рекорд во Оптимал хостинг не беше толку добар како што тврдат - тие ќе беа уште Xвезди на 5, ако перформансите на серверот беа подобри. Ве молиме, најдете подолу за подоцнежните резултати за 30-дневните резултати во текот на денот во јануари и март 2015.

Оптимален Хостинг Uptime рекорд (Дек 26 - Јан 27 2015)
Оптимален хостинг uptime рекорд (Dec 26 - Jan 27, 2015): 93.05%
Оптимално хостинг uptime (фев - Mac 2015)
Оптимално хостинг uptime (февруари 4 - Mac 5, 2015): 52.01% - Доживува чести 5 минути 500 сервер грешка на мојата демо сајт.

Bottomline - Треба да одите со Оптимално хостинг?

Јас не препорачувам оптимално хостинг засега бидејќи компанијата изгледа сега отиде во заспан режим. Демо-страницата хостирана на Оптимален хостинг сè уште е активна; но едноставно не можев да контактирам со момците во Оптимал повеќе.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.