One.com Преглед

Ревидирани од: Џери Лоу. .
  • Преглед Ажуриран: Јуни 30, 2020
One.com
План за преглед: Стартер
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Јуни 30, 2020
Резиме
Сè на сè, One.com нуди добри хостинг услуги по пристапни цени. Веб-домаќин е добра способност за newbies кои се само почеток; но можеби не е најдобра опција за напредните блогери кои добиваат тони сообраќај.

Целта на One.com е да обезбеди едноставни, флексибилни и user-friendly хостинг услуги како на влезното ниво така и на професионално ниво, а компанијата се стреми да биде во состојба да ги задоволи потребите и барањата на разновидната група клиенти.

Моето искуство со One.com Хостинг

One.com освои значителна сума на признанија и награди во текот на изминатите неколку години. Беше прогласен за најдобар провајдер за веб-хостирање во Велика Британија од страна на Велика Британија веб-домаќин на директориумот во 2009, беше доделена на наградата за уредник од страна на PC Magazine Холандија и Белгија во 2009, и беше прогласена за најдобар провајдер на веб-домаќини во споредбата на Нетзигер со веб-домаќините во 2013 .

Добив бесплатна сметка од One.com минатата година и започнав да го тестирам хостинг сервисот во декември на 2015. Исклучи - буџетот домаќин не е лошо воопшто.

За One.com Хостинг

  • Седиште: Данска
  • Основана е: 2002
  • Услуги: Муабет, хостинг на WordPress, градител на вебсајт, e-commerce


Што има во овој преглед на One.com

Планови и цени на One.com

Пресуда и други брзи факти


Добрите од One.com

1-In-house градител на веб-страници со професионален дизајниран шаблон

Оваа функција е одлична за оние кои сакаат веб-сајт без кодирање, и прави градење на атрактивна, user-friendly веб-страница јасна и лесна.

Градител на веб-страници.

Шаблон на веб-страница.

2 - Буџет хостинг план со посветени ресурси

Со сите планови за хостирање на One.com, ќе добивате посветени ресурси за вашиот сервер.

Основниот План за почетници доаѓа со 1 процесорот кој вреди во 512MB RAM, додека пак Бизнис планот ви дава неверојатен 4GB RAM со 8 процесори.

Заеднички хостинг планови со посветени ресурси

3-Сигурен хостинг (100% uptime најмногу пати)

Почнав да го следам One.com uptime во декември 2015, но мојот дневник беше збркан (поради некои глупави грешки). Сепак, јас направив некои пребарување и дознав дека One.com беше избрана како #1 најсигурен во ноември 2015 и #3 најсигурни хостинг компанија во декември 2015 од Нет занает.

onecom - 2
Врска од Амстердам

onecom - 1
Врска од Лондон

One.com хостинг uptime записи

Бидејќи сите планови за хостирање на One.com доаѓаат со посветени ресурси - што значи и повеќе сигурен хостинг животната средина.

Ова е докажано дека е точно со мојот тест сајт хостиран на One.com - Добивам 100% uptime постојано. Можете да го видите времето на работа подолу.

еден uptime 072016
One.com повторно постигнува уште еден круг на 100% uptime во јуни / јули 2016.

еден - 201603
Тест-страницата која беше хостирана на One.com постигна 100% во март 2016 - прилично импресивен за домаќин кој чини помалку од $ 1 / mo.

* Забелешка: Ние повеќе не е домаќин на тест сајт на One.com серверот. За корисници кои сакаат да дознаат повеќе, препорачувам Извештај на NetCraft на оваа страница.

4 - Наменет за новинари и мали сајтови

Ако сте bieубимец кој штотуку започнува блог или веб-страница, One.com е дефинитивно одлична опција како што се нивните планови многу прифатлива и нека лесно да се надополни.

Можете да изберете да започнете со мал план - кој чини само $ 2.45 / mo за живот; и подоцна го надоградувате кога вашиот сајт ќе стане поголем.

Мал план, но многу прифатлив и практичен за newbies.

Кога станува збор за хостинг, One.com нуди голем број на решенија со посветени ресурси за хостирање барани веб-страници.

Тие исто така имаат план за градење на веб-страници, кој доаѓа со алатка за градење на веб-страници, која е преполна со професионални шаблони. Тие исто така имаат WordPress оптимизиран хостинг план и Webshops план кој ви овозможува да започнете онлајн продавница лесно користење на WordPress или нивниот веб-сајт градител.


Конс од One.com

1 - краток период на обид за враќање на парите - 15 дена

One.com не нуди гаранција за враќање на парите, но за жал, тоа е прилично краток само 15 дена. И ќе треба да платите за надоместоците за поставување ако одлучите да откажете, што изнесува $ 13.8 по сметка.

Веб-домаќинРегистрирај сеСудскиотпреглед
One.com2.45 $ / месечно15 денови
BlueHost3.95 $ / месечно30 деновипреглед
GoDaddy4.99 $ / месечно45 деновипреглед
HostMetro2.45 $ / месечно30 деновипреглед
InMotion хостинг2.95 $ / месечно90 деновипреглед
iPage1.99 $ / месечно30 деновипреглед
Siteground7.95 $ / месечно30 деновипреглед
TMD Хостинг6.85 $ / месечно60 деновипреглед
WebHostFace1.63 $ / месечно30 деновипреглед
WebHostingHub3.74 $ / месечно90 деновипреглед

* Сите цени се засноваат на планови за хостирање, слични на понудата на One.com со претплата 36 месеци. Цените на хостингот за движење и хостинг просторот се по ексклузивен попуст на СЗСР

2 - Процесот на нарачување беше збунувачки

Првиот чекор од процесот на нарачување беше доста збунувачки. Треба да барате домен, дури и ако префрлате постоечки домен во веб хостинг услугите. Потребен ви е и телефон за активирање на вашата нарачка, така што внесете валиден телефонски број кога нарачувате.

Сè на сè, процесот на нарачување можеше да биде полесен и поедноставен.

3- Дополнителен надомест за инсталација

Бидејќи One.com нуди разумна цена за своите планови, сметам дека е малку разочарувачки што наплаќаат дополнителен надомест за поставувања. За жал, се чини дека не можете да ја прескокнете цената и да ја направите сами рачно.

Theirе мора да платите дополнителен надомест за нивните планови за хостирање.


One.com план и цени

Планови за заеднички хостинг

КарактеристикиСтартерПрофесионалнаПрофесионална ПлусБизнис
Складирање25 GB100 GB200 GB500 GB
Процесорот1248
RAM меморија512 MB1 GB2 GB4 GB
Пропусен опсегнеограниченнеограниченнеограниченнеограничен
Домен11повеќеповеќе
База на податоци1повеќеповеќеповеќе
SSH
Резервна копија и обнова
PHP & FTP / SFTP
Цена за регистрација2.45 $ / месечно4.99 $ / месечно3.49 $ / месечно11.99 $ / месечно
Обновна цена2.45 $ / месечно4.99 $ / месечно6.99 $ / месечно11.99 $ / месечно

One.com нуди четири заеднички хостинг планови:

  • Стартер ($ 2.45 / месец): Планот за почеток - 25 GB складирање, 512 MB RAM меморија и единечен домен / база на податоци; е идеална опција за основни веб-страници, мали блогови и е-мејл хостинг.
  • Професионална ($ 4.99 / месец): Ако имате веб-сајт со динамична содржина или интерактивна содржина, ќе ви треба нешто повеќе од планот за почетници.
  • Професионална Плус ($ 3.49 / месец): Препорачан за било која WordPress страница, планот Professional Plus вклучува 200 GB на складирање, 2 GB RAM, повеќе бази на податоци, повеќе домени и SSH пристап.
  • Бизнис ($ 11.99 / месец): Бизнис планот е најнапреден од четирите планови, а исто така и најскап. Тоа е најдобра опција за веб-сајтови кои се големи и комплексни. Бизнис планот вклучува 500 GB складирање, 4 GB RAM, повеќе бази на податоци, повеќе домени, SSL, SSH и 8 x процесор.

Секој од овие четири планови исто така вклучува поддршка за разговор за 24 / 7, можности за анализа на посетители, функции за блог и галерија и функции за е-пошта, вклучувајќи лична е-адреса, адресар, вирус и спам филтер, веб-пошта и IMAP и POP3.

Изградувачот на веб-страници на One.com го олеснува дизајнирањето и ажурирањето на вашата веб-страница без никакво знаење за кодирање, додека понапредните корисници можат да користат PHP и MySQL.

WordPress хостинг планови

КарактеристикиПовеќеБизнисПремиум
Складирање200 GB500 GB500 GB
Пропусен опсег и сајтовинеограниченнеограниченнеограничен
RAM меморија2 GB4 GB4 GB
Процесорот488
SiteLock Find - скенер на малициозен софтвер
Оптимизатор на пребарувач
SSH / SFTP пристап
Цена за регистрација3.49 $ / месечно6.84 $ / месечно9.09 $ / месечно

Планови за веб-продавница

Карактеристикина вебсајт BuilderWordPress
Складирање25 GB200 GB
Пропусен опсегнеограниченнеограничен
RAM меморијаNA2 GB
ПроцесоротNA4
Безбедност со SSL
на вебсајт Builder
Веб-странициДо страници на 200Неограничени страници на WordPress
Цена за регистрација12.45 $ / месечно3.59 $ / месечно


Важни работи за One.com

1-градител на веб-страници доаѓа со ограничени страници

Важно е да се напомене дека сите создавачи на веб-страници на One.com имаат ограничен број страници што можете да ги објавите за вашата веб-страница.

Нивниот основен хостинг план ги ограничува само на страниците на 5, додека пак нивните градители на веб-страници планираат капи на страници од 200.

One.com drag-and-drop веб градител.

2- Суспензија на сметка

One.com го задржува правото да ја суспендира вашата сметка ако вашиот сообраќај ги нарушува своите други клиенти. Проблемот со ова, сепак, е дека тие не даваат никакви специфични ограничувања на пропусниот опсег или употреба на процесорот. Тоа значи дека немате начин да знаете дали вашата сметка е изложена на ризик од суспензија.


Пресуда: Дали One.com Хостинг е во право за вас?

Сè на сè, One.com нуди квалитетни хостинг услуги по поволни цени.

Сепак, One.com веројатно е најдобро прилагоден за новинарите кои штотуку почнуваат. Тоа можеби не е најдобра опција за понапредните блогери кои добиваат тони сообраќај.

Брз рекапс на One.com добрите и лошите страни

One.com се препорачува за:

  • Индивидуални блогери / сопственици на сајтови кои бараат буџетски веб-домаќин

One.com алтернативи

Веб хостинг услуги слични на One.com (кликнете за да го прочитате нашиот преглед):

Споредете One.com со другите


Нарачајте One.com сега

Кликни тука за да ја посетите One.com онлајн

(P / S: Линковите кои упатуваат на One.com на оваа страница се приклучни врски.Ако го купите преку овој линк, ќе ми признае како свој реферер.Ова е начинот на кој го чувам овој сајт жив речиси 8 години и можам да додадам повеќе бесплатни, корисни хостинг осврти.Кипење преку мојата врска не ве чини повеќе - всушност, ќе добиете дополнителен попуст од нашата врска.Вашата поддршка е високо ценета, благодарам!)

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.