Преглед на Omnis мрежа

Ревидирани од: Кендис Морехаус. .
 • Преглед Ажуриран: Окт 23, 2018
Omnis мрежа
Планирајте во преглед: Linux Cloud
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Октомври 23, 2018
Резиме
Omnis мрежа е околу од 1999 да биде точно и тврдат дека служеле повеќе од 400,000 домените. Тоа не е најголемата веб хостинг компанија со какви било средства, ниту најмалата. Сакате да знаете дали Омнис е добро? Прочитајте за да дознаете повеќе.

Брзина, сигурност и силна моќ: вашата веб-страница на облак ... тоа е она што Omnis мрежа тврди дека ги нуди своите клиенти. Тие не се буџетска компанија за хостирање, но нивните цени се разумни - се додека не почнете да ги додавате сите карактеристики што навистина сакате и кои им се потребни (кои се вклучени во многу други хостинг компании). Тоа може да ја направи оваа компанија надвор од вашиот буџет за веб хостинг, но тие се уште имаат многу да понудат.

Сакате да дознаете повеќе? Продолжи да читаш.

* Забелешка: Ние веќе немаме веб хостинг профил со Omnis мрежа во моментов.

Omnis мрежа, компанијата

Мрежата Omnis веќе подолго време е присутна, бидејќи 1999 е точно. Тие тврдат дека служеле повеќе од имињата на домените и клиентите на 400,000 (дали тие би биле две различни фигури, бидејќи еден клиент би можел да има 50 домени?) Како и да е, тие не се најголемата компанија за хостирање на веб-сајтови со какви било средства, ниту најмали.

Кога беше основана во 1999, компанијата беше предводена од група луѓе запознаени со индустријата кои сакаа да обезбедат прифатлива веб хостинг и услуги за регистрација на домен. Така почнаа, иако денес продаваат посветени сервери и VPS-планови, како и заеднички хостинг-пакети.

Седиште на Омнис

Омнис има седиште во Торанс, Калифорнија, САД, каде се наоѓа одделот за техничка поддршка и административниот персонал. Нивниот центар за податоци е лоциран во One Wilshire ("најмногу поврзана зграда во светот") во Лос Анџелес, Калифорнија, како и многу други веб-хостинг провајдери со седиште во Калифорнија.

Кога станува збор за услуги на клиентите, можете да бидете сигурни дека Omnis мрежа ќе стори сé за да ве задоволи. Од 1999, тие се запишани во Програмата за сигурност на интернет за подобро биро за бизнис и одржуваат совршен рејтинг врз основа на одлични стандарди за услуги на клиентите.

Омнис исто така е високо награден од други организации. Тие добија бројни награди, претежно од 2006 до 2009, како што се "Најдобрите достапни хостинг", "Најдобра поддршка" и "#1 Budget Hosting". Меѓутоа, не можев да најдам нешто поново од пред неколку години.

Што се однесува до присутно присуство, Omnis Network промаши ознака. Нивниот корпоративен блог полека умира, со само пет натписи минатата година и ниту еден досега во 2013. Нивната Фејсбук страница се користи најчесто за повремени ажурирања (и мислам повремени, имаше само 14 надградби во сите 2012 и две досега оваа година). Нивните Твитер објави огледало на Фејсбук надградби и блог постови. Пред неколку години поставија неколку прилично информативни видеа на YouTube, но од тогаш не е објавено ништо ново. Умирањето онлајн присуство често укажува на компанија за умирање ...

Omnis Веб хостинг услуги

Omnis нуди два заеднички хостинг пакети: Linux Cloud Hosting за $ 5.95 / месец и Windows Cloud Hosting сметки за $ 7.95 / месец. Како можете да одлучите кој е најдобриот за вас? Ако сакате да користите скрипти PHP и Perl за динамички веб дизајн, профилот на Linux е подобар избор. Ако сакате да користите ASP или .NET апликации, тогаш одете со сметката за хостинг со седиште во Windows.

Надвор од овие разлики, сите облак хостинг пакети од Omnis вклучуваат следново:

 • Бесплатно име на домен
 • Немерен простор на дискот и пренос на податоци
 • Неограничени домени, псевдоними на домени и поддомени
 • Споделен SSL сертификат
 • Кредити за рекламирање пребарувач
 • Неограничени е-поштенски сандачиња (POP3 или IMAP4) и препраќање на алијаси

 • Webmail преку Roundcube, Horde или Squirrelmail
 • Повеќе FTP кориснички сметки (само за Линукс)
 • PHP, Zend Optimizer, Guard & Ioncube Loader, Python, Ruby scripting
 • 40 + CMS, вклучувајќи го и најпопуларниот, како што е WordPress
 • Неограничени MySQL бази на податоци
 • Динамички HTML, Javascript и AJAX датотечна поддршка

Постојат неколку опции достапни како дополнителни додатоци, за дополнителни трошоци. Тие вклучуваат посветена IP адреса, приватна SSL сертификат и градител на веб-страница за Про или Е-трговија (градителот на бесплатни сајтови само дозволува веб-страница со три страници). Ако ова е вашата прва веб-страница зграда искуство, можеби ќе сакате да најдете една од другите хостинг компании кои нудат целосна сајт градител бесплатно.

Иако Omnis ги рекламира нивните пакети вклучува неограничен простор, границата всушност е 1.7TB. Тоа е многу простор - но границата на 46,000-датотеките е контрадикторна со оваа изобилна меморија.

На светла страна, еден корисник пријавил никакви проблеми на сите правејќи пет истовремени FTP трансфери. Ако сакате да ја користите оваа форма на пренесување на датотеки преку модулот на контролниот панел, тоа ќе биде брзо.

Каква контролна табла дава понуда од Omnis?

Се чини дека индустрискиот стандард - барем од денес - за контролните панели е секогаш популарен cPanel. За жал, Омнис не го дава ова. Наместо тоа, тие обезбедуваат комерцијален контролен панел што го нарекуваат "Менаџер на сметки". Изгледот е убав и чист, но нема да има толку алатки за управување како што ќе најдете во cPanel или Plesk.

Бидејќи вие несомнено ќе трошите многу време на задниот дел на вашата веб-локација, контролниот панел е важен. Ако не сакате да научите нови системи или да го поставите вашето срце за користење cPanel, тогаш мрежата Omnis можеби не е најдобро одговара за вашите потреби.

Инфраструктура: Центар за податоци и сервери

Како и многу други американски веб хостинг компании, Омнис ја користи зградата Еден Вилшир во Лос Анџелес, Калифорнија за нивните мрежни врски. Исто така познат како "најтранспарентна зграда во светот" (или западниот брег, во зависност од тоа кој го прави тоа тврдење), еден Wilshire е местото каде што Tier-1 провајдерите на оптички влакна обезбедуваат поврзување со стотици компании.

Заедно со нивните административни канцеларии, центарот за податоци на Omnis Network се наоѓа во Torrance, Калифорнија. Omnis го користи Cisco за мрежен хардвер. Тие исто така обезбедуваат RAID низа со SSD (Solid State Drive) со двоен процесор, quad core, процесори со Intel Xeon со хипер навој за да обезбедат оптимална брзина. Omnis ова го нарекува "MySQL SSD RAID" за "ултра брзина".

Гаранција за Uptime - или не?

Дали целата таа брзина во мрежата го подобрува работењето на Omnis Network од другите компании? Тие гарантираат 99.9 процент на uptime за нивните клиенти, кој е достапен ако веб-страницата е намалена за 44 минути или повеќе, кумулативно, во кој било даден месец.

Додека оваа гаранција треба да биде смирувачка, тешко е да се разбере како може да одите за да заработите пари. Веб-страницата на компанијата и условите за користење не кажуваат ништо за спецификите, дури ни дали можете да очекувате да добиете поврат или кредит на вашата сметка.

Јас најдов неодамнешна статистика која покажува дека просечното време на работа на Омнис во текот на изминатите 8 години е 99.98 проценти со низок процент на 99.58 и висок процент на 100. Тоа се смета за одлично. Можеби никој не треба да ги замоли да направат добро за нивната гаранција за навремена работа?

Услуги на клиентите

Опциите за поддршка од Omnis се прилично стандардни: телефон, разговор во живо и е-пошта. Овие опции се обезбедени 24 / 7 и нивните специјалисти за поддршка се базирани во седиштето на компанијата Torrance, Калифорнија. Тие, исто така, обезбедуваат бази на знаење и библиотека на видео упатства онлајн.

Од преглед на онлајн кориснички коментари, Omnis техничките поддржувачи ги добиваат целокупните високи оценки за нивната брза, внимателна и познавачка помош. Многу клиенти, исто така, зависат од брзината и времето на работа на нивните веб-страници и подготвеноста на компанијата да работи со сопствениците на сајтови кои се соочуваат со големи скокови во сообраќајот што би можеле да ги предизвикаат преку границите на пропусниот опсег. Секако, има неколку негативни прегледи на оваа веб-страница хостинг компанија таму, но позитивни оние далеку поголеми од нив.

Брз повторување: треба да одите со Omnis?

Значи, дали можете да кажете дали Omnis Network е вистинскиот хостинг провајдер за вас? Ќе направам малку полесно да одлучувам со обезбедување листа на најдобри и најлоши карактеристики на услугите на оваа компанија.

Предности

 • Добар клиент сервис / техничка поддршка - ова е навистина корисно за newbies.
 • Брзина - страниците се вчитуваат брзо поради SSD RAID низата.
 • Сигурност - 99.9 процентот на uptime гаранција се чини дека е излишно, бидејќи тие уживаат во одлична просечна uptime статистика.
 • Onsite, американски технологии за поддршка - бонус ако за клиенти кои зборуваат англиски (но не мора да значи и за странски клиенти).

Недостатоци

 • Среден опсег цена - постојат неколку хостинг компании кои нудат поевтини пакети.
 • Контролен панел - cPanel не е достапен и нивниот контролен панел за сопственост изгледа недостасува одредена функционалност.
 • Додаток карактеристики - многу функции кои се бесплатни со други хостинг компании се достапни на дополнителни трошоци со Omnis.

Јас може внимателно да го препорачам Omnis за искусни корисници, но има и некои подобри алтернативи таму. За почетниците веб-дизајнер, мора да плаќаат екстра за напредни сајт градител едноставно нема смисла и ќе биде подобро со компанија како InMotion хостинг, InterServer, eHostили A2 Хостинг.

Нарачајте ја Omnis Сега

За повеќе детали или да нарачате Omnis, посетете (линкот се отвора во нов прозорец): http://www.omnis.com

За Кендис Морехаус