Преглед на мрежни решенија

Ревидирани од: Кендис Морехаус. .
 • Преглед Ажуриран: април 22, 2020
Мрежни решенија
План за преглед: NS Essential
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Април 22, 2020
Резиме
Мрежните решенија се користат како одличен едношалтерски оператор. За жал работите не прават добро откако Web.com ја презеде компанијата во 2011. Прочитајте за да ги научите нашите наоди.

Основан во 1979, мрежни решенија беше една од првите компании кои започнаа во DNS регистарскиот бизнис. Иако започна како технологија консултантска компанија фокусирана првенствено на системи за програмирање услуги, компанијата брзо се зголеми и прошири и во други области, IPO-ИНГ во 1997.

Со текот на годините, оваа метро област организација Вашингтон, DC издржа со бројни превземања, вклучувајќи ги и последните стекнување во 2011 од Web.com, преземање кое чини $ 405 милиони и 18 милион акции.

Алтернативи за мрежни решенија

Забелешка на Jerryери: Овој преглед на решенија за мрежи за прв пат е објавен во септември 2016. Ние веќе не поседуваме сметка, ниту ги следиме перформансите на мрежните решенија во 2018.

Мрежните решенија се оценети со ѕвезда 2 и не се препорачуваат од нас. Ако размислувате за мрежни решенија, тука се трите алтернативи што треба да ги проверите.

1. InMotion хостинг

Веб-страница: https://www.inmotionhosting.com

Клучни предности

 • Солидни перформанси на серверот + Одлична поддршка за разговор во живо
 • Бесплатна миграција на страници за клиенти кои првпат патуваат
 • 90 дена гаранција за враќање на парите (индустрија #1)
 • Споделениот хостинг започнува во $ 2.95 / mo (посебен договор, 50% исклучен)

2. SiteGround

Веб-страница: https://www.siteground.com

Клучни предности

 • Премиум хостинг решенија - 100% домаќин uptime
 • Официјално препорачани од Drupal.org и WordPress.org
 • Избор на локации на сервери на три континенти
 • Бесплатно да ги криптирате SSL со стандардни и WIld картички

3. A2 Хостинг

Веб-страница: https://www.a2hosting.com

Клучни предности

 • Па оптимизиран за најдобра брзина на изведба (нашата веб-локација беше оценета со TTFB <550ms)
 • Посебен попуст при регистрација + разумни стапки за обновување
 • Без ризик - клиентите можат да побараат наплата во секое време, кога сакаат
 • Избор на локации на сервери на четири континенти


Служба за мрежно решение на прв поглед

Иако Мрежните решенија се најпознати по своите услуги за регистрација на домен, организацијата исто така нуди и огромен број веб-сервиси, вклучувајќи развој на веб-страници, онлајн маркетинг услуги, е-мејл хостинг решенија, и веб хостинг услуги.

Регистрација на домен

Целокупната хостинг услуги обезбедуваат повеќе од 50 различни опции за проширување, вклучувајќи ги и стандардните .com, .net и. Biz екстензии, како и проширување на потеклото за специфични држави и земји.

Цената на скалабилни цени нуди регистрација на домен само за еденгодишен мандат со опции преку регистрација на 100-година - паузите за цени се дадени за подолги услови за регистрација. Некои екстензии, како што се. Biz, .com и .info се бесплатни со едногодишна регистрација со годишниот пакет, иако, се разбира, се поврзани и други такси и давачки.

Email решенија

Решенија за е-мејл решенија се навистина скалабилни за да ги задоволат потребите на секој од трговец поединец до корпоративното претпријатие и сите меѓусебно.

Најосновно ниво, nsMail ™, вклучува 1GB простор на сметка, заштита од спам и вирус, пристап преку интернет конекција и компатибилност со Outlook за цените на само $ 1.75 месечно. Опцијата за средината на ниво, nsMail ™ Pro, обезбедува 2 GB простор со споделени календари; задачи; и контакти, споделени документи за управување и без проблеми за управување со сервери за управување со мрежни решенија за само $ 4.99 по сандаче месечно. Планот со највисоко ниво, Microsoft® Hosted Exchange, почнува од $ 6.99 месечно по поштенско сандаче и поддржува комплетно искуство на Office Outlook®, ActiveSync® и BlackBerry® мобилноста, како и вграден континуитет во работењето и катастрофи.

Веб развој

Во развојот на веб-арената, мрежните решенија нудат две опции креирање и започнување на веб-страница во само моменти. Малиот план ($ 6.95 месечно) вклучува еден бесплатен сопствен домен, 5 GB простор за складирање и 10-мејл-кутии.

Наизменично, Големиот план ($ 9.95 / месец) вклучува еден бесплатен домен, 300 GB за складирање и повеќе од 50-мејл-кутии. Двете вклучуваат бесплатен веб-сајт градител со професионални шаблони за да се направи градење и отворање на сопствени веб-сајт лесно.

Веб маркетинг

Маркетинг услугите на мрежни решенија, наречени nsMarketing ™, вклучуваат различни услуги, вклучувајќи оптимизација, рекламирање на клик за клик, сервис за пишување на пораки, маркетинг по е-пошта, поддршка за присуство на Фејсбук и многу повеќе.

Веб хостинг

Но, како и секогаш, мојот главен интерес лежи во можностите на хостинг провајдерот. По слетувањето на веб-страницата на Мрежни решенија, јас веднаш се поздрави со чист интерфејс со лесно разбирање на цените со компатибилни решенија за лесно читање. Гледам три опции за хостинг: веб хостинг, веб-хостинг и маркетинг пакет, и веб-хостинг, маркетинг и продавница пакет. Не како што е забележливо се "напредни хостинг" и "VPS хостинг" опции кои се, се разбира, она што навистина ни е заинтересиран.

Напредно хостинг

мрежни решенија

Напредниот хостинг е достапен на три различни нивоа: Essential, Professional или Premium.

Суштински хостинг започнува со само $ 2.99 месечно и вклучува 300 GB простор на дискот со неограничени преноси на податоци. Вклучува 25 FTP сметки, 1,000 е-поштенски кутии со 1 GB складирање и три алијаси по кутија, и софтвер за статистика.

Професионалните цени започнуваат од $ 3.99 месечно и вклучува 500 GB простор на дискот со неограничени преноси на податоци. Исто така, обезбедува 50 FTP сметки и 2,500 е-поштенски кутии со 1 GB складирање и три алијаси по кутија - плус софтверот за статистика.

Premium започнува во $ 36.99 месечно и вклучува неограничен простор на дискот, неограничени преноси на податоци, неограничени е-поштенски кутии (истите параметри како и другите нивоа на услуги) и неограничени FTP сметки.

Сите нивоа на услуги вклучуваат бесплатен домен и совети за доменот на 100.

Што се однесува до она што вистински сервис обезбедува, мрежни решенија може да се пофали со 99.9% Unix® uptime со автоматски бекап. Таа, исто така, обезбедува 24 / 7 телефон и е-мејл служба за поддршка, лесен пристап до FTP, алатката за градители на веб-страници, поддршка на програмски јазици, инсталација на WordPress со еден клик и можност за користење на сопственото име на домен.

Виртуелен приватен сервер хостинг

Мрежно решение VPS хостинг

на VPS хостинг започнува од 40 УСД месечно за Есенцијалниот пакет или 80 УСД месечно за Професионалец и гарантира целосна контрола на ниво на корен, покрај поддршката на повеќето апликации, 512 MB гарантирана RAM меморија, 24/7 поддршка за вистинска личност, 10 GB или 50 GB простор на дискот, и 500 GB или 20,000 GB трансфери.

Мрежни решенија: Добро

Соба да расте; активација на инстант профил

Според мое мислење, Мрежните решенија се чини дека нудат многу од карактеристиките што организациите треба да ги одржуваат на своите веб-страници.

Инстант алатките за поставување се клучни за корисниците кои сакаат веднаш да имаат сметка за хостинг, без потреба да чекаат за верификации, валидации и други претходно поставени барања. Ми се допаѓа лесно приспособливост од основен хостинг до напреден или VPS хостинг во рамките на истиот провајдер.

Мрежни решенија: Не-толку-добро

Сепак, мрежните решенија едвај е буџетски хостинг провајдер - дека нискиот воведен трошок месечно за основниот хостинг е само за првиот месец - после тоа, годишната стапка започнува од $ 119.50 ($ 9.95 месечно).

Ужасно управување со серверот и услуги на клиентите

Дополнително, постојат некои клучни сервисни проблеми, почнувајќи од страшно управување со серверот - постои познато прашање со недостаток на бекап и надградба на серверот.

Покрај тоа, мрежни решенија се познати по надзор на домаќинот - иако сигурно не се единствените што го прават тоа. Организацијата, за жал, има многу лоша репутација за услуги на клиентите - пребарување на интернет и ќе најдете клиенти постојано се жалат на бавното време на одговор и неефективниот персонал за поддршка.

Неодамнешни повратни информации за услугите за хостинг на мрежни решенија - се чини дека работите не работат сосема веднаш зад сцената (Извор).
Неодамнешни повратни информации за услугите за хостинг на мрежни решенија - се чини дека работите не работат сосема веднаш зад сцената (извор).

Веб 2.0 преземање

Имено, за време на преземањето на Web.com во 2011, Web.com отпушти повеќе од половина од оригиналниот персонал на Network Solutions, кој објаснува зошто стаорците за жалби постојано се зголемија во текот на изминатите неколку години.

Тоа е несреќно, бидејќи постојат некои фактори за откуп на хостинг на мрежни решенија и други услуги - меѓутоа, во овој случај негативите ги надминуваат позитивните. Најважното нешто за успешно да ја извршите вашата веб-страница е успешно да го одржувате и одржувате сигурно, постојано и брзо - и, за жал, едноставно не се чувствувам уверен дека Network Solutions може да ги исполни тие барања.

Премногу преголеми

Иако се пофали со 99.9% uptime, услугите за корисници и overselling домаќинот се огромни проблеми што треба да ги адресира компанијата.

Што се случува во тој .01 процент на прекини доколку имате прашања?

Или ако алатката за креирање веб-страница не работи правилно и воопшто не можете да ја подигнете вашата страница - кој ќе ви помогне? Ти треба да побарајте провајдер за хостинг кој е во состојба да ги обезбеди истите одлични услуги на клиентите и времињата на одговор што очекуваат вашите клиенти од вас.

Мрежни решенија: Грдата

Апсурдна политика за откажување

Има еден многу, многу сериозен проблем со мрежните решенија. Ако го прочитате терминот на услугата на компанијата, ќе дојдете на ова на терминот #3:

Мрежни решенија ќе ви наплатат такса за обработка доколку го прекинете или откажете било кој пакет пред да завршите ограничен период за гаранција за враќање на парите за тој пакет или услуга ("Процена за обработка"). Процедурата за обработка на $ 34.99 ќе биде наплатена за откажување на било кој годишен хостинг, e-commerce или веб-дизајн пакет. Надоместоците за обработка за откажување на повеќегодишни пакети ќе бидат: $ 34.99 годишно за двегодишни пакети, $ 34.99 годишно за тригодишни пакети, $ 22.99 годишно за петгодишни пакети и $ 17.99 годишно за десетгодишни пакети, годишни пакети.

Имајте на ум дека надоместоците за откажување на мрежните решенија се пресметуваат на годишно ниво.

Ако го разбирам ова правилно, може да завршите со загуба на повеќе од 50 $ за да откажете двегодишна сметка (тоа чинеше вкупно 71.76 $). Зар не е ова апсурдно?

Повратни информации од корисниците

Следново е од посетителот на WHSR Бери Тубер. Бери има клиент чие место е хостирано на мрежни решенија, под IP 209.17.116.160, а следново е неговото име кое не е испратено на март 17, 2015.

Мрежните решенија ја скршија страницата на мојот клиент и нема / не можат да го поправат.

Снимање на екранот од билет во NS подрачје (испратено од Бери).
Снимање на екранот од билет во NS подрачје (испратено од Бери).

Мојот клиент, кој е непрофитен, имаше стара локација базирана на Front Page на заеднички домаќин на Windows во мрежни решенија, кои поради некоја причина платиле за хостинг хонорари 10 години однапред.

Ние ги изградивме нова веб-страница базирана на WordPress, и кога ги прашав Network Solutions дали тоа може да работи во ред на нивниот домаќин на Windows, тие рекоа „сигурни“, тогаш „можеби не“, потоа „испробајте го и видете“, тогаш „добро, вие „Подобро да се префрлиме во домаќин на Unix“, потоа „ќе ве ослободиме од тековниот план за хостирање“, потоа „нема да ве ослободиме од тековниот план за хостирање, но ќе ви овозможиме да ја префрлите 10 година кредит на планот на Unix “.

Па така, клиентот се согласи да добие Unix хостинг, ја копиравме старата локација и побаравме Мрежни решенија да превчитаат нешто во Unix. Тие рекоа дека ќе го направат тоа минатата среда, и тие го сменија нешто што ја остави страницата целосно недостапна (со грда страница за грешка на 403). Прво рекле дека ќе ги преземат 24-48 часовите за решавање на доменот, потоа велат дека нешто е прекинато со хостинг поставувањето и тие ќе ни се вратат во 24-48 часа. Сега е 6 дена подоцна и местото е сѐ уште скршено.

Последниот клиент пред овој кој беше домаќин на мрежни решенија имаше заеднички сервер да оди надолу со диск грешка. Веб-страницата беше намалена за неколку дена, и кога се врати, Network Solutions може само да го врати од стара резервна копија, така што клиентот изгуби повеќе од еден ден на платени трансакции што тие или мораа да ги реконструираат од активност со кредитна картичка, и копии на пораки, или во некои случаи целосно изгубени.

Јас не и никогаш нема да препорачаме кој било клиент да биде домаќин на нивната веб-страница на мрежни решенија.

Крајна линија: Дали препорачувам мрежни решенија хостинг?

Одговорот е НЕ - голем не. Грозни услуги на купувачи, несигурни хостинг сервери, апсурдна политика за откажување - мрежни решенија е типични хостинг компании сакате да се избегне да се заштитат себе си.

Алтернативи и споредби

Ако размислувате за мрежни решенија (како што го читате ова), тука се трите алтернативи што ги предлагаме.

Исто така, проверете:

За Кендис Морехаус