Netmoly Review

Ревидирани од: Џери Лоу. .
  • Преглед Ажуриран: Јуни 30, 2020
Netmoly
Планирајте во преглед: подигнување
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Јуни 30, 2020
Резиме
Додека Netmoly има малку повисока цена од другите таму, квалитетот и одликите се на исто ниво, особено со заедничките хостинг планови. Препорачувам Netmoly бизниси и сериозни блогери. Ако сте во потрага за премиум хостинг и не им пречи плати малку повеќе, Netmoly е добар повик.

Наоѓање на вистинска веб хостинг платформа не е лесно. Со толку многу таму, како знаеш кој е вистински за тебе? Сето тоа се сведува на истражување на вашите опции и наоѓање на оној кој има карактеристики што ги сакате по цена што можете да си ги дозволите.

Имајќи го тоа на ум, јас ќе ги покривам многу повеќе веб хостови во 2016, вклучувајќи ги и малите и средните големини, па можете да добиете повеќе опции. Денес, ние ќе го разгледаме Netmoly.

Netmoly е приватна американска компанија основана од претприемач со технолошки познавања, Мина Ишак. Кога Netmoly започна во 2013, имаше амбициозна цел на ум. Сакаше да обезбеди беспрекорни веб хостинг услуги по пристапни цени. Ајде да видиме дали успева да ја постигне оваа цел.

За Netmoly, компанијата

  • Основан е 2013
  • Со седиште во Гранвил, Мичиген
  • Податоци центар се наоѓа во Орландо, Флорида.

Во овој преглед Netmoly

Пресудата


Прво, ајде да го провериме видови на планови за веб-домаќини понудено од Нетмоли.

Планови за заеднички хостинг

Netmoly нуди три заеднички хостинг планови. Можете да го добиете подигнување, бизнис или Бизнис Про.

Сите овие планови доаѓаат со cPanel пристап, SSL сертификат и неограничени сметки за е-пошта. Таму завршуваат сличностите.

Стандардниот план има 100 GB простор на дискот и пропусен опсег додека другите две се неограничени. Плановите за Делукс и Претпријатија исто така се неограничени во поглед на хостираните домени и MySQL бази на податоци, додека стандардниот план вклучува единствен домен и 25 MySQL бази на податоци.

Планови за хостинг на VPS

Ако преферирате виртуелен приватен сервер, проверете го VPS хостинг планови. Со Lite, Pro и Ultimate плановите, лесно е да се најде вистинскиот. Простор на дискот се движи од 60 GB до 140 GB, а меморијата се движи од 2 GB до 8 GB.

Покрај тоа, сите планови вклучуваат:

  • 2 IP адреси
  • cPanel / WHM
  • Бесплатно поставување
  • Брзина на врската 1,000 Mbps

Вашиот сервер ќе се напојува со процесори Intel Xeon и ќе имате SSH / root пристап. Вие исто така ќе имате доволно ресурси за сервери на располагање.

Посветен хостинг планови

Ако сакате да имате целосна контрола врз вашиот хостинг, одете со посветен хостинг план. Изберете го процесорот Intel Xeon што сакате и изберете од 4 до 20 јадра. Планови, исто така, доаѓаат со 8 GB до 32 GB Овен и дополнителни функции кои ви овозможуваат да го прилагодите вашето искуство.

Сите овие планови вклучуваат WHM за да можете да преземете целосна контрола на вашиот сервер. Тие исто така имаат вграден IPMI интерфејс за да можете далечински да управувате со серверот без да контактирате со Netmoly.

На добрите: Што ми се допаѓа за Netmoly

Сега, кога имате основен преглед на Netmoly, ајде да ги надминеме моите лични искуства со користење на услугата. Добив Стандардна сметка пред некое време и тестирав Netmoly два месеци пред да се објави овој преглед.

1. Премиум хостинг со разумна цена тагови

Една од моите први впечатоци за Netmoly: Ова изгледа како премиум хостинг сервис.

Во просек хостинг компанијата задолжен не повеќе од $ 5 / mo на нивниот најевтин хостинг план. Netmoly наплатува $ 8.95 / mo за годишна регистрација на нивниот Основен план.

Има 99.99% uptime запис (видете во продолжение за време на прегледот подолу за повеќе информации), и ги испорачува своите ветувања во врска со брзината. Јас вчитав место за тестирање на серверот и го тестирав во осум различни локации што ги користев Bitcatcha. Таа постигна "А" во времето за вчитување, без разлика дали се товареше во САД или Јапонија. Вчитувањето пати се движи од 64 ms до 1,319 ms. Спротивно на тоа, повеќето други споделени хостови имам тестирано резултат Б или Б +.

Тест брзина на Netmoly

Резултатите од брзината на тестот на тестот во март 2016. Импресивни резултати особено за
Резултати од тестот за брзина на тестот на страницата во март 2016 - Импресивни резултати.

Netmoly Dashboard

Можете да контролирате сè од вашата Netmoly табла - што е многу погодно.
Можете да контролирате сè од вашата Netmoly табла - што е многу погодно.

2. Посебна стапка на регистрација на Netmoly

Благодарение на Мина Ишак, основач и извршен директор на Нетмоли, имаме посебна зделка за сите посетители на СССР. Добијте 10% еднократен попуст на кој било план за хостирање на Netmoly со помош на нашиот специјален промо-код: WHSR.

Промо код: WHSR. дели хостинг цена започнува во $ 4.95 / mo по попуст. Кликни тука за да цел.

Нарачајте сега, посетете http://www.netmoly.com/

3. Uptime гаранција поддржан од SLA

Сакам хостинг компании со SLA - тоа покажува дека домаќинот е сериозен во исполнувањето на потребите на клиентите. И Нетмоли е еден од оние што ја поддржаа својата гаранција ултра јасни напишани термини. На кратко, ќе ги добиете парите назад ако Netmoly uptime резултат оди под 99.9%.

Netmoly гарантира 99.9% uptime на shared web hosting услуги. Во случај на прекини на услугата, може да добиете компензација од еден (1) месец на кредит на вашата сметка.

Netmoly хостинг uptime

Еден од клучните фактори во наоѓањето најдобар веб-домаќин е сигурност на серверот. За да ја измериме и разгледаме веродостојноста на домаќинот, следиме време на хостирање со употреба на алатки од трети страни. За Netmoly - ние користиме Uptime Robot за да ја следиме нашата страница за тестирање. Резултатите се прикажани во слики од екранот подолу.

Врз основа на неодамнешните (година 2018) податоци за тест за време и време за тестирање - безбедно е да се каже дека хостинг на Нетмоли е солиден и сигурен.

Netmoly Uptime (сеп / октомври 2018): 100%.
Netmoly Uptime (април / мај 2018): 100%. Тест-страницата не се појави за последните 1,300 + часа.
netmoly uptime 072016
Netmoly јуни / јули 2016 uptime score: 99.71%

Netmoly
Netmoly март 2016 Server Uptime Scores = 99.99%

4. Корисни алатки за повлекување и отстранување на сајтови

Јас, исто така, навистина ми се допаѓа компанијата Drag and Drop Site Builder. можев да креирајте сайт без кодирање. Има повеќе шаблони на 150 и претходно дизајнирани менија за навигација. Исто така, има различни копчиња и форми. Во основа, таа содржи се што ви треба за да изградите убаво место без знаење за кодирање.

О: Ве молам кажете ми повеќе за сопственикот на веб-страницата за одвлекување и пуштање објавени минатата година?

Одговор од Мина Ишак:

Изведувачот на страници за влечење и спуштање е софтвер од трети страни кој е интегриран во нашите сервери. Градителот им обезбедува на нашите клиенти целосна слобода и флексибилност во дизајнирањето на нивните веб-страници како што тие се замислуваат со едноставно влечење и спуштање елементи од огромен пакет на опции, од кои некои се: менија, копчиња, слики, видеа, текст, форми, табели, социјални додатоци, копчиња PayPal, мапи на Google и многу повеќе. Поддржува ознаки за оптимизација, преку 35 јазици, има повеќе од 170 обрасци и не бара знаење за кодирање.

Обрасци на обрасци

Постојат стотици претходно дизајнирани шаблони во Градителот на сајтови, тука се примероци од 6 во категоријата "Технологија".

netmoly drag and drop

Конс: Недостатоци на Netmoly

1. Ограничување на Netmoly Server Resources

Netmoly може да понуди неограничен хостинг, но како повеќето други неограничени хостинг провајдери, прекумерната употреба може да резултира со суспензија или престанок на сметката (видете ги термините наведени подолу).

Додека компанијата не поставува ограничување на простор на дискот и складирање, ги оценува потребите на сите, и ако вашиот сајт почнува да влијае на квалитетот на другите сајтови, компанијата ќе побара од вас да ги смените плановите. Ако тоа не функционира, можеби нема да можете да го користите сајтот повеќе.

Инозите се ограничени

Секоја заедничка сметка за хостинг има ограничување на inodes на 100K / 200K. Во случај ако вашата сметка надмине сто илјади (100,000) иноди, автоматски ќе ги одземете закажаните резервни услуги. Во случај ако вашата сметка надмине двесте илјади (200,000) иноди, ние ќе ви испратиме предупредување за да го намалите бројот на датотеки во вашата сметка. Ако не успеа да го стори тоа, по дискреционо право на Нетмоли, може да резултира во суспендирање или прекинување на споделената сметка за хостинг и бришење на целата нејзина содржина, вклучително, без ограничување, (Бази на податоци, датотеки, е-пошта и сите други податоци).

Граници на база на податоци и електронски пораки

Следниве ограничувања не треба да се надминат со заеднички хостинг сметки. Големината на базата на податоци не може да надмине една (1) GB GB по единствена база на податоци и / или две (2) GB како вкупна големина на сите бази на податоци под истата сметка. Појдовните пораки не можат да надминат двесте и педесет (250) е-пошта на час, тоа значи дека не можете да испраќате повеќе од 250-пораки на час. Листите на базата на податоци и е-поштата се укинати на VPS плановите и серверите.

2. Netmoly цените: Малку повисока од просекот

Споредете Netmoly Shared хостинг

Ако сте како повеќето луѓе, сакате да знаете за цената. Дели хостинг планови Netmoly се поскапи од плановите на конкурентите се.

хостинг компанијатаРегистрирај Цена *Обновна цена
Netmoly4.45 $ / месечно9.95 $ / месечно
Алтус домаќин4.95 $ / месечно4.95 $ / месечно
BlueHost4.95 $ / месечно8.99 $ / месечно
Hostgator8.95 $ / месечно13.95 $ / месечно
Hostinger3.49 $ / месечно8.84 $ / месечно
InMotion хостинг5.49 $ / месечно8.99 $ / месечно
InterServer4.25 $ / месечно5.00 $ / месечно
One.com3.49 $ / месечно6.99 $ / месечно
WebHostFace1.09 $ / месечно10.90 $ / месечно

* Сите цени засновани врз планови слични на деловниот план на Нетмоли. Цените проверени се точни на мај 2018.

Но, како и со повеќето нешта во животот, добивате она што го плаќате. Оваа хостинг компанија користи целосно скалабилни NGINX оптимизирани сервери кои се неверојатно моќни. Netmoly, исто така, наведува дека сите нејзини сервери имаат повеќе ресурси отколку што е потребно, така што не мора да се грижите за прекини со оваа компанија.

Со други зборови, може да платите повеќе, но тоа е со добра причина.

Повеќе за NGINX

Nginx дејствува како балансер на оптоварувања на датотеки за сервисирање на статички датотеки, работи заедно со Apache. Nginx служи зачудувачки брз статички датотеки, бидејќи може да се справи со илјадници истовремени барања без потреба од стартување на нови теми или процеси, а со тоа и користење на многу мала мемориска стапка која драматично ја зголемува брзината на оптоварување на веб-страницата и ги подобрува вкупните перформанси. Apache . Htaccess може да се користи нормално.

Споредете Netmoly VPS хостинг цена

Не треба да се изненади фактот што Netmoly исто така е оценет над конкуренцијата кога станува збор за VPS хостинг. Некои од дополнителните трошоци имаат врска со некои уникатни додатоци, како што се WHMXtra и Сребрена домен.

За разлика од споделените планови за хостирање, сепак, не можам да ја оправдам дополнителната цена со плановите на VPS. Стигнав до Нетмоли за да дознаам зошто толку наплаќаат за овие планови и еве го одговорот на Мина (извршниот директор на Нетмоли).

П: Во принцип, Netmoly, 30 - 50% е поскапо од другите VPS хостинг услуги. Како ја оправдуваме разликата во цената?

mi

Одговор од Мина Ишак:

Со цел да се обезбеди квалитетна услуга, подобри времиња на работа, навремени одговори на билети и напредно ниво на поддршка, додека обезбедуваат широк спектар на функции, треба да ги одржуваме цените на овој опсег. Сепак, ние често создаваме промоции во различни прилики во текот на годината. Нашиот модел на цените е едноставен: месечните надоместоци кои се прикажани на веб-страницата не се базираат на годишна претплата, туку плаќањата кои клиентот ги плаќа месечно. Клиентите на годишни и на годишни планови имаат корист од 15% и 25%, соодветно.

Што се однесува до VPSes, со услугата се управува што значи дека ние се справуваме со конфигурација на серверот и оптимизација за клиенти, оперативни инсталации повторно и инсталации на cPanel, како и ажурирања и амандмани на системот и кернелот, покрај лиценцата cPanel што е природно вклучена. За разлика од некои провајдери кои наплаќаат такси за управувани услуги и лиценца cPanel на почетокот на првичната такса. Ексклузивно, WHMCS и Softaculous лиценците се вклучени бесплатно со сите планови за VPS.

Крајна линија: Дали се препорачува Netmoly?

Брз рејтинг: Netmoly професионалци противспроти

Додека Netmoly има малку повисока цена од другите таму, квалитетот и одликите се на исто ниво, особено со заедничките хостинг планови. Плус, јас навистина ми се допаѓа претставници на услуги на клиентите. Тие се професионални и пријателски, што ги прави лесни за работа.

Силно препорачувам Netmoly за големи сајтови, како и сајтови за е-трговија. Ако ви треба премиум хостинг и не им пречи плата малку повеќе, ова е добра опција за вас.

Netmoly алтернативи

Види други веб-домаќини (слични на Netmoly) што ги разгледавме:

Споредете Нетмоли со други веб-домаќини


Нарачајте Netmoly по намалена цена

Користете промо код: WHSR за да добиете 10% попуст на вашата прва Netmoly сметка.

Промо код: WHSR. дели хостинг цена започнува во $ 4.95 / mo по попуст. Кликни тука за да цел.

Нарачајте сега, посетете https://www.netmoly.com/

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.