MightWeb преглед

Ревидирани од: Тимоти Шим
 • Преглед Ажуриран: Окт 23, 2018
MightWeb
План во преглед: Напредно
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Октомври 23, 2018
Резиме
MightWeb е мал, но добро, силен. Перформансите се високи на таблата и овој домаќин нуди традиционални производи во импресивен пакет. Единствената вистинска слабост (ако сакате да го наречете тоа) е веројатно недостатокот на одредени производи, како што се одржува Хостинг.

MightWeb е во сопственост на Групацијата Реландер и е релативно понова операција која започнала само во 2015.

Оттогаш компанијата се прошири малку делумно поради спојувањето со ImbaHost. Тоа можеби не е најстариот долгогодишен домаќин таму, но се чини дека компанијата има изградено прилично силен углед базиран на квалитет и транспарентност.

Иако тоа не може да биде најголемиот веб хостинг работа на пазарот, ниту пак најдолг стаж, овој хостинг провајдер има солидна придонес и во смисла на карактеристики, како и квалитетот на услугите. Дефинитивно еден да се одблизу.

За компанијата, Relander Group Inc.

 • Глава четвртина: Еверет, Вашингтон
 • Основана е: 2015
 • Услуги: Муабет, VPS, посветен и препродавач на хостинг

(Брзи линк) Преглед MightWeb хостинг во:

Вратете се на почетокот


MightWeb Хостинг ефикасност

Наше искуство и мисли:

Просечен хостинг uptime над 99.8%

Време до првиот бајт (TTFB) под 600ms

Номинален A + при тест на брзина на битката

Локација на серверот само во САД

MightWeb Uptime рекорди

Ние се пријавивме на MightWeb и почнавме да го следиме нашиот сајт за тестирање од јануари 2018. Резултатите беа убедливи досега - ние само снимивме еден прекин (кој траеше 7 минути) во март 29th.

* Кликнете на сликата подолу за да ја зголемите.

MightWeb хостинг uptime (август / септември 2018): 10%
MightWeb 30 денови на работното време (февруари / март 2018): 100%

MightWeb 30 денови на работното време (март / април 2018): 99.98%

MightWeb брзински тестови

Ја стартувате фер број на тестови на различни Силите пред, јас бев искрено малку изненаден што сервери MightWeb е изгледа да се живее до својата премиса на квалитетот на услугите. И исклучување повторно по повод, јас сум имал повторно да се кандидира на различни тестови (на еден или на друг) да се провери резултати, или понекогаш дури и да се обиде да се стабилизира чудат резултати.

Планот за хостинг на MightWeb наиде на силен и мазен, изведувајќи високи стандарди и покрај повторните тестови неколку пати. Ова дојде дури и кога се тестира од различни локации во САД и Азија. Се разбира, нивните брзини покажуваат најсилни резултати од локациите во САД, бидејќи нивниот единствен центар за податоци е во Чикаго.

BitCatcha Тест на брзина: A +

Брзина на одговор на серверот под 350ms ширум светот врз основа на Bitcatcha брзински тест.

WebPage Speed ​​Test - од Сингапур

Веб-страница Тест од Сингапур, ТТФБ: 591ms.

WebPage Speed ​​Test - од Далас, Тексас

Тест на веб-страница од Dellas, Тексас, TTFB: 220ms.

Uptime гаранција

Тоа е вреди да се забелешка на тоа MightWeb има рок hardcoded Договор за ниво на услуги за нивните uptime, нудејќи 99.9% uptime, тоа е фирма, или вашите пари назад.

Според нив Услови за Користење;

"MightWeb гарантира 99.9% uptime пресметано на месечна основа. Ако сметате дека вашиот uptime е помал од 99.9%, може да добиете кредит за престој. Кредитот е на дискреција на MightWeb. Секој случај на прекини е темелно испитан, така што сите интермитентни проблеми може да се фиксираат. Забележете дека мониторите за следење на трети лица не се сметаат за докази за прекини, бидејќи можат да пријават прекини поради лош рутирање или локални DNS проблеми. "

Тие, исто така, поседуваат и сопствена алатка која самостојно го надгледува нивниот статус во одборот, така што можете да ги проверите своите резултати.

Тоа може да биде корисна алатка од прва линија за да се види дали има дефект во работењето, пред да се јавите во службата за корисници за помош ако сметате дека вашата услуга е долу;

Овој панел со еден поглед е нешто што е лесно да се протолкува и користи, и е нешто што мислам дека многу други веб-домаќини можат да го имплементираат само за да им овозможат на своите клиенти да им бидат полесни.

Вратете се на почетокот


Карактеристики на планот на MightWeb и планови за хостирање

Наше искуство и мисли:

Домаќин до 500,000 inodes на Shared хостинг

Бесплатни миграциони услуги

Номинален A + при тест на брзина на битката

Локација на серверот само во САД

Ограничени сметки за е-пошта за Почеток и Напредни планови

Покрај плановите за хостирање на хостинг, MightWeb нуди речиси сè што може да го посакате од веб-домаќин. Од стандардниот дели хостинг планови целиот пат до посветен сервери, тие имаат сето тоа - во пристојни цени.

Плановите се прилично стандардни, со нискиот крај на таргетирање на индивидуалниот блогер / мал веб-сајт сопственик до она што тие го нарекуваат "Enterprise пакет", кој нуди она што се чини дека се неограничени количини на сè.

Сепак, ова треба да се земе со малку сол, бидејќи "неограничено" ресурси на веб-домаќин е речиси секогаш никогаш не е така. (Видете ја нашата статија: Вистината за неограничен хостинг)

Домаќин до 500,000 Inodes на заедничка сметка

Со оглед на тоа, Mightweb е исто така многу благ со условите за користење на ресурсите, па можеби вреди да се погледне одблизу:

Употребата на повеќе од 500,000 inodes на која било заедничка сметка може да резултира со прекинување на вашите услуги. Ако нема сериозно надминување на овој број, секогаш ќе добивате неколку предупредувања пред преземените дејства. Имајте на ум дека секоја датотека (една слика, една е-пошта, итн.) Се смета за еден inode.

Нормално, веб-домаќините кои дозволуваат повеќе од 250,000 inodes на споделени сметки веќе се сметаат за пристојни.

LiteSpeed ​​сервер

Меѓутоа, MightWeb нуди некои варијации од други хостинг компании, вклучувајќи го и фактот дека тие се една од растечките неколку веб-домаќини кои користат LiteSpeed ​​Web Server.

Растејќи се од скоро непостоечкиот удел на пазарот во почетокот на 2000, LiteSpeed ​​е замена за Apache-то што сега прерасна во четвртиот најпопуларен веб-серверски избор со 3% пазарен удел.

Слободни миграциски услуги

Тоа е исто така еден од ретките кои нудат бесплатни услуги за миграција, што може да биде феноменално важно во помагањето на процесот на борд за секој сопственик на веб-страница.

Значајни карактеристики на MightWeb - вклучувајќи бесплатна миграција на страница и ублажување на DDOS.

Ова е функција која често се занемарува од многумина кои бараат нов хостинг претпријатие и не треба да се потценуваат. Сум наиде на некои веб домаќини пред кои не го нудат ова бесплатно - и всушност сакаат да наплатат такси што почнуваат лесно од $ 100 и погоре, во зависност од сложеноста на страницата.

Ограничени сметки за е-пошта за започнати и напредни планови

Капацитетот на MightWeb за сметки за е-пошта е прилично ограничен.

Можете да ги хостирате сметките за е-пошта на 10 и 25 само во Стартер и Напреден пакет.

Стартер / Напреден пакет = Не е најдобра опција за е-мејл хостинг.

DDos заштита и други карактеристики

Други карактеристики од MightWeb се ​​повеќе или помалку стандардни понуди, но исто така е добро да се знае дека тие користат SSD-меморија дури и за заедничките веб-сметки на ниво на пристап. Со часовникот на само $ 3.95 месечно за тоа, тоа обезбедува повеќе поттик за заинтересираниот купувач.

Исто така, ако сте разгледале две работи - (1) дека MightWeb има DDoS ублажување и (2), нивните перформанси на серверот се брзи, ова е интересен парадокс.

Погледнете го нивниот дијаграм за движење на податоците од вашето право.

Графикон на проток на сообраќај на податоци MightWeb.

Централниот дел изгледа да биде внатрешен процес, наместо да се потпира на CDN како што е Cloudflare за ублажување на DDoS. Она што е интересно е дека овој процес не чини да ги попречи нивните перформанси на серверот, со што брзо се враќа TTFB. Меѓутоа, колку е ефективен токму овој систем ќе го ублажи вистинскиот DDoS е дискутабилен, бидејќи тие се напад со брутална сила дизајнирани да ги победат одбраните.

Сепак, тие, исто така, благодарно нудат солиден резервен екосистем со R1Soft - за сите сметки, дури и за најниско ниво споделени хостинг сметки. Резервните копии се извршуваат на RAID 6 низа на посебен сервер час со задржување на 24-час. Резервните копии се архивирани и се чуваат за 7 дена постепено.

Забелешка: Ако вашата веб-хостинг сметка се димензии до повеќе од 25GB, резервните копии се загарантирани, па затоа треба да земете предвид систем за резервна копија од претпријатието.

Вратете се на почетокот


Поддршка на купувачи

Наше искуство и мисли:

Просечно време за извршување на билет = минути 35

Солидни повратни информации на форуми

Без разговор во живо и телефонска поддршка.

Не е домаќин на кориснички форум.

MightWeb користи редовен систем за издавање на билети за поддршка на своите клиенти, но има добро време во исполнување. Генерално, тие изјавија дека се обидуваат да одговорат на сите билети во рок од еден час и да имаат просечно време на реализација на 35 минути за секој билет.

За жал, тоа се чини дека е степенот до нивните услуги за поддршка, без помош за разговор, телефон или форум. Додека ова би можело да биде пречка за некои од договорите, мислам дека превртувањето на билет за техничка поддршка на 35 е всушност поголемо од она што многумина го нудат, така што само по себе би било доволно добро.

Исто така, тие имаат доста цврсти повратни информации од корисниците, како на сајт, така и на други форуми.

Вратете се на почетокот


Цена: Дали е можно договор?

Наше искуство и мисли:

Разумни цени.

Муабет со хостирање започнува во $ 2.95 / mo (биенално претплата)

Флексибилен термин за претплата: Платете еден месец за почеток

- (Нема проблем во овој дел)

Почнувајќи од $ 3.95 и поминуваат до $ 8.95 месечно на заеднички планови, би рекол дека MightWeb се ​​цени како редовен буџетски веб-домаќин.

Цените се во согласност со она што се нуди и компанијата нуди солидна поддршка на клиентите.

Планови за заеднички хостинг

КарактеристикиСтартерНапредноПретпријатие
SSD чување5 GB10 GB25 GB
Пренос на податоцинеограниченнеограниченнеограничен
SQL бази на податоци5неограниченнеограничен
Addon домен1525
Слободна миграција
Бесплатен домен
3.95 $ / месечно5.95 $ / месечно8.95 $ / месечно

Цена на MightWeb VPS

Тие, исто така, имаат убаво нивоа VPS понуда која се движи од $ 6.95 месечно до $ 39.95 месечно што го проширува нивниот буџет дели хостинг простор.

Се разбира, за оние на кои им е потребна вистинска огнена моќ, можете да ги контактирате за вашите потреби за посветен сервер и тие ќе цитираат врз основа на вашите барања.

Флексибилни услови за претплата

Можете да се претплатите на MightWeb на месечна, квартална, полугодишна, годишна или биенална основа.

$ 3.45 / mo ако плаќате MightWeb годишно; $ 2.95 / mo ако двегодишно.

Вратете се на почетокот


Пресуда: Дали е препорачан MigthWeb?

Наше искуство и мисли:

Добрите

 • Одлична во брзината врз основа на нашите резултати од тестот.
 • Сигурен серверот-сервер само слезе еднаш за изминатите 3 месеци.
 • Разумна цена за заеднички и VPS хостинг.
 • Бесплатна миграција на сајтови.
 • Флексибилни претплати планови - само треба да плати $ 3.95 да започне.

Конс

 • Без разговор во живо и телефонска поддршка.
 • Локација на серверот само во САД
 • Ограничени сметки за е-пошта за Почеток и Напредни планови

Генерално, додека би рекле дека MightWeb се ​​чини дека е домаќин на веб-домаќин, ако читате помеѓу редови, сите најважни крлежи се во правилните квадратчиња, а потоа некои.

Лично, би помислил дека тие се погодени од вистинската мешавина на карактеристики и се концентрирани на клучните кои се навистина важни.

И покрај нивните ограничени локации на сервери, перформансите се чини дека се над и над она што многу веб-домаќини се способни за. Фактор во нивната стабилна SLA гаранција и не треба да се грижите за перформансите.

Исто така важно е нивната поддршка на корисниците. И покрај тоа што не правеа грандиозни гаранции и ветувања, тие понудија стандарден систем за издавање билети и го задржаа времето на пресврт до импресивен просек од 35-минути. Земете го од мене, тоа не е нешто што лесно ќе го најдете таму денес.

За мене, MightWeb е победник и ако сте на пазарот за веб-хостинг, ова е добро место за гледање.

Вратете се на почетокот


Нарачајте MightWeb хостинг

Кликни: https://mightweb.net/

За Тимоти Шим

Тимоти Шим е писател, уредник и технолог. Започнувајќи ја својата кариера во областа на информатичката технологија, тој брзо се најде во печатена форма и оттогаш работеше со меѓународни, регионални и домашни медиумски наслови, меѓу кои: ComputerWorld, PC.com, Business Today и The Asian Banker. Неговата експертиза лежи во полето на технологијата и од потрошувачите, така и од претпријатиските гледни точки.