Медиумски храм Преглед

Ревидирани од: Џери Лоу. .
 • Преглед Ажуриран: Окт 21, 2020
Медиумите Храмот
Планирајте во преглед: Grid / Personal
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Октомври 21, 2020
Резиме
Media Temple е дефинитивно еден од најдобрите избори за искусни веб-развивачи и блогери на кои им треба дополнителна стабилност на серверот и приспособливост. Сепак, постојат многу поевтини опции за оние кои штотуку почнуваат, или едноставно имаат потреба од хостинг решение за хостинг.

Основан во 1998 и со седиште во Лос Анџелес, Калифорнија, Media Temple, исто така често познат како (mt), е веб-хостинг и провајдер на облак услуги препорачани од многумина. Компанијата ги нуди сите четири вида на хостинг услуги - мрежата (дели хостинг), DV (VPS хостинг), DV Enterprise (посветен хостинг) и Helix (облак хостинг).

Media Temple е еден од најпопуларните веб хостови меѓу програмерите и професионалните блогери, и таа позиција е добро заработена со повеќе од корисници на 125,000 со повеќе од 1,500,000 домени. Медиа Храмот великодушно ми даде бесплатна пробна сметка на грид и следново е мојот медиумски храм преглед врз основа на користење искуство.

Ажурирања и белешка на уредникот:

Компанијата Media Temple беше продаден на GoDaddy во 2013. Ние повеќе не ги следиме перформансите на Media Temple во ова време на пишување.

За оние кои бараат инвеститор-пријателски домаќин, препорачуваме Kinsta за и Siteground (двата врски укажуваат на моите критики). Ако барате поевтини алтернативи, проверете ја нашата листа на најдобрите евтини хостинг овде.


Воведување Медиумски Храм хостирање услуги

Како што споменавме, медиумскиот храм нуди широк спектар на веб хостинг услуги. Огромните избори може да бидат малку збунувачки за првите тајмери, особено кога Media Temple ги именуваше нивните хостинг планови врз основа на разни кратки форми.

Оттука, пред да се ископаме во месото од овој преглед, да разгледаме подетално што треба да понуди храмот Медија.

Media Temple Grid (Shared хостинг)

 • Кластер-базирани дели хостинг во Линукс околина
 • Оптимизиран за WordPress со 100GB складирање и 1TB пропусен опсег
 • Домаќин до адреси на е-пошта 1,000 и веб-страници на 100 по сметка
 • Цена: $ 20 / mo

Раководител и развивач на DV управуван од храмови со медиа храм (VPS хостинг)

За хостинг на VPS, корисниците на Медиа Храмот можат да изберат помеѓу не-управувана или управувана хостинг средина. Не-менаџираните VPS хостинг планови (DV Developer) обично се поевтини, но ќе морате да изградите сè, од основата. Од друга страна, корисниците кои се одлучат за управувачки VPS (DV Managed) ќе треба да платат малку повисока цена, но ќе почнете со хостинг-околина подготвена за одржување во Parallels Plesks 11.

 • Спецификации на серверот на ниво на ниво на RAM меморија, 1GB меморија и 30TB пропусен опсег
 • Цената започнува од $ 30 / mo за DV Developer; $ 50 за DV одржува
 • 99.999% управувано uptime гарантирано за DV одржува
 • Целосен SSH и root пристап достапен за планови за DV програмери
 • Инсталација со еден клик и контролен панел на Plesks 11 достапни за DV Управувани планови

ДВ претпријатија (Посветен хостинг)

Како Media Temple VPS хостинг планови, корисниците можат да избираат помеѓу управувани и не-управувани хостинг средини со различна цена од $ 500 / mo. Некои брзи спецификации за сервери за DV Enterprise договор.

 • 16-core Intel Xeon 2.13 GHz со 64GB DDR3 RAM меморија
 • 2.4 TB (8 x 300GB) SAS хард дискови
 • RAID-10, кеш за пишување со батерии, мрежен прекинувач 1GB

Моето искуство во Media Temple (досега)

Искуството на Моите медиуми во храмот (малку повеќе од еден месец во времето на пишување на овој преглед) досега беше многу позитивно. Јас сум особено импресиониран од тоа колку брзо Media Temple одговара на барањата на клиентите. Двајцата од моите барања за разговор во живо беа одговорени веднаш од помошниот член на Media Temple; и вработените кои ракуваат со Твитер профилот Медиа Храмот се ултра-активни. Tweets што содржат @mediatemple беа одговорени во рок од неколку часа.

Што е добро во храмот Медија

Накратко, тука се главните придобивки што ги добивате во Media Temple

Голема служба за корисници

Поддршката во Media Temple е 24 / 7 достапна по телефон, е-пошта, разговор во живо и Твитер. До сега контактирав со услугата на купувачи; нема никакви жалби.

CloudTech Premium Support

Можете да платите малку повеќе за да бидете разгалено од персоналот за поддршка на Media Temple. Компанијата ќе има овластени инженери да ги анализираат вашите веб-кодови, да инсталираат веб-апликации, да направат резервни копии и да ги обноват податоците, како и чистење на пробивање на вашата сметка.

Ултра брзи сервери

За целите на тестирање, Бев домаќин на неколку сајтови за глупости. Мојот храм на медиуми беше домаќин на кукла на страниците со 84/100 на Pingdom (побрзо од 73% од сите страници). Мојот кукла сајт хостиран на А2 хостинг (кој е еден од најбрзите), за споредба, беше 80/100 и побрз од 70% од сите страници. За ваша препорака, еве ги резултатите од споредбата што ги проверив користејќи ја алатката за тестирање на брзината на веб-страницата за пингдом.

Тест Мапа (хостирано на)Изведба одделениебарањаВреме на вчитувањеГолемина на страницаkb / секунди
Медиумите Храмот8411430ms480.9 KB1,118 kb / s
InMotion хостинг84564.13s1.6 MB396.7 kb / s
WebHostingHub83251.55s508.5 KB328 kb / s
A2 Хостинг8010522ms445.6 KB853.6 kb / s
FatCow80772.94s797.6 KB271.3 kb / s
Hostgator77311.32s721.7kb546.7 kb / s

* Сите резултати се базираат на тест од серверот во Амстердам, Холандија користејќи алатки за проверка на брзината на веб-страницата Pingdom.

Пропусен опсег подготвен за Reddit

Хостинг серверите во Media Temple се високо скалабилни. Системот за пропусниот опсег на мрежата и базата на податоци се разгрануваат со вашите веб-трафики.

Вредни дополнителни услуги на мрежата

медија храм табла

Media Temple нуди голем број на ретки (но многу корисна) надградби за корисниците на Grid кои имаат потреба од дополнителни перформанси на серверот. Да именуваме неколку - MySQL GridContainer (за скалабилна MySQL средина која гарантира перформанси) и CloudFlare со RailGun (за дополнителна безбедност на страницата).

Недостатоци на Медиумски храм мрежа хостинг план

Меѓутоа, постојат две мали проблеми со Media Temple.

Инсталацијата 1-click поддржува многу ограничен број на веб-апликации

WordPress, Друпал и Зен кошничката се единствените три веб апликации. Корисниците на мрежата може да инсталираат преку инсталација на 1-клик. Корисниците кои сакаат да користат други веб-апликации (како Joomla, OS Commerce и Gallery) ќе треба да направат рачна инсталација. Медиумите Храмот DV корисници, сепак, се да се инсталира преку 200 + веб апликации преку 1-клик инсталацијата функција.

Малку разочарувачки uptime рекорд

Мојот сајт беше намален за минути 19 во изминатиот месец, постигнувајќи 99.94% во uptime за последните 30 дена. Не е голема работа со 99.94%, но сигурно очекувам подобро за домаќин кој чини $ 20 / mo.

Медиумски храм Uptime Score

Повратни информации од медиумите храм клиенти на WHSR

Јас интервјуирав повеќе од 40 веб програмери и блогери во изминатите 30 денови. Погоди што? Од илјадници (ако не и повеќе) имиња на хостинг имиња, медиумскиот храм е еден од најреномираните имиња на брендови во моите интервјуа.

Повратните информации на Давид за хостинг во Медиумскиот храм

Јас сум апсолутно среќен со мојот тековен веб-домаќин. Медиумскиот храм беше таму кога ми беа потребни.

На пример, додаток на WordPress користен од мојот блог беше искористен и предизвика проблеми на мојот виртуелен сервер. Во тоа време бев во Бразил, па не можев да ги наречам. Јас ги твитнав и тие имаа нова машина подготвена за мене за кратко време. Тие беа главен спасувач и секогаш отскокнуваа за да им помогнат на секое време ми требаше.

- Цитат од Дејвид Волш Интервју (30)

Коментарот на effеф Стар за хостинг во Медиумскиот храм

Да, многу сум среќен со Media Temple. Се движи од домаќин до домаќин во текот на мојот 10 + години онлајн, го најдов Media Temple за да обезбеди прифатлива, одличен хостинг и одлична услуга за корисници.

Беше околу 2009 и јас бев домаќин на "Мали портокал" (на заеднички сервер) за неколку години. Серверите беа неконзистентни, а персоналот за поддршка (со исклучок или два) беше прилично ужасен, па конечно се налутив и одлучив да најдам нешто подобро. По многу истражувања конечно избра медиуми храм, бидејќи на нивните пријавени 1) конзистентност / uptime, 2) одлична служба за корисници, 3) не е премногу луда скапи цени. Значи во тоа време јас засили од просечни дели хостинг до VPS (dv) хостинг на Media Temple.

Оттогаш сум среќен.

- Цитат од Џеф Стар интервју (август 27, 2013)

Заклучок: Треба ли да бидеш домаќин во медиумскиот храм?

Мојот одговор е: Да и не.

Медиуми храмот е дефинитивно еден од најдобри веб хостинг избори за искусни веб-развивачи и блогери на кои им треба дополнителна стабилност на серверот и приспособливост. Сепак, постојат многу поевтини опции за оние кои штотуку почнуваат, или едноставно имаат потреба од хостинг решение за хостинг.

Нарачајте медиумски храм сега

За повеќе детали или да нарачате Media Temple, посетете https://www.mediatemple.net

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.