M3Server Review

Ревидирани од: Џери Лоу. .
  • Преглед Ажуриран: Окт 23, 2018
M3Server
План за преглед: VPS Pro
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Октомври 23, 2018
Резиме
Ние високо препорачуваме M3Server на луѓе кои сакаат перформанси, но не сакаат да се справат со техничката главоболка што ќе ја добијат со користење претпријатие-хостинг компанија. И покрај тоа што не е неопходно за некој што ќе добие неколку посетители месечно, тоа е одлична опција за блогерите и сопствениците на мали бизниси кои редовно добиваат многу сообраќај.

Основан во 1996, M3Server има над центри за податоци 10 во Мисури; Јута; Калифорнија; Вирџинија; Вашингтон; Лондон; и Амстердам. M3Server не е вообичаената хостинг компанија што ја гледате во нашата листа за преглед на домаќинот. Наместо тоа, тоа е високо-перформанси веб-хостинг провајдер со претпријатие-ниво технологија. Компанијата нуди виртуелни посветени, посветени и раководени сервери, заедно со широк спектар на веб сервиси, вклучувајќи Мрежа за испорака на содржина (M3Server CDN) и рекламни сервери (Adserver XS), како и резервна услуга надвор од локацијата (M3SafeVault).

Претпријатие на ниво на хостинг за индивидуални блогери?

Иако ова може да изгледа големо за просечниот блогер, компанијата се гордее со тоа што е достапна за секого. Како индивидуален блогер, моето искуство со хостинг на ниво на претпријатие е многу ограничено. Поради тоа, веројатно се прашувате зошто дури и го зедов времето за да го прегледате M3Server. Одговорот е прилично едноставен. M3Server нуди нешто што мислам дека блогерите / индивидуалните сопственици на сајтови со многу сообраќај го бараат. Таа обезбедува претпријатие ниво хостинг услуга која нуди мир на умот, без потреба од напредни ИТ вештини и знаења. Со други зборови, добивате моќ на решение на ниво на претпријатие без потреба од know-how. Материјал, сум тестирање на M3 v30 виртуелен сервер профил од пред два месеци без технички проблеми. Сега, кога го имаме тоа од патот, ајде да погледнеме што можете да очекувате со оваа компанија од гледна точка на блогерот, како и моето лично искуство со M3Server.

M3Сервери за хостирање и веб-услуги

VPS и Виртуелни SSD сервери

M3Server стандарден VPS хостинг (именуван како "со високи перформанси") четири пакети за избор, кои се движат од $ 20 до $ 100 месечно. Основниот пакет доаѓа со 30 GB простор на дискот, 512 MB RAM и две процесорски јадра. Врвниот пакет има огромен 300 GP простор на дискот. Исто така, има 4 GB RAM меморија и четири процесорски јадра. Од друга страна, M3Server SSD VPS хостинг (стандарден VPS со SSD хардвер за изведба) доаѓа во четири различни планови, се движат од 20 до 80 GB на SSD простор на дискот. Основниот план има 512 MB RAM и две процесорски јадра, додека горниот план има 6 GB RAM и шест процесорски јадра. Овие планови чинат $ 20 до $ 100 месечно. Без оглед на кој план ќе го одберете, ќе добиете бесплатна поставка, пренос на 5 TB, неограничени домени и пристап до контролниот панел M3 Admin. Овие виртуелни сервери се компатибилни со разни апликации за MySQL и PHP, вклучувајќи ги и Joomla, Drupal и WordPress.

Целосно се одржува WordPress хостинг

M3Server исто така нуди целосно воден WordPress хостинг, кој доаѓа со голем дел од дополнителни премиум функции вклучувајќи NGIX веб сервер за проследување на медиумите и закажани малициозни скенови. За целосно управувани WordPress хостинг, корисниците можат да изберат помеѓу четири пакети, во зависност од вашите потреби. Најнискиот план чини $ 20 месечно, а најскапиот план чини $ 100 месечно. Капацитетот на серверот се движи од 20 GB SSD простор на дискот, 1 GB RAM, и две процесорски јадра до 300 GB простор на дискот, 4 GB RAM и четири процесорски јадра. Сите планови вклучуваат бесплатно име на домен, неограничени домени, бесплатно поставување и автоматско отстранување на малициозниот софтвер.

Целосно одржувани сервери

За одржуваните сервери, плановите M3Server започнуваат со цена од $ 200 месечно и одат до $ 779 месечно. Капацитетот на серверот се движи од 1 TB простор на дискот, 16 GB RAM меморија, quad-core процесор до 8 TB простор на дискот, 64 GB RAM и двоен шест-јадрен процесор.

AdServer XS

AdServer XS е решение за рекламните сервери, кое им овозможува на корисниците да хостираат и следат ефикасноста на рекламните кампањи. AdServer XS доаѓа во пет пакети кои се движат од $ 29 месечно до $ 650 месечно. Основниот пакет доаѓа со 3 милиони впечатоци, додека горниот пакет вклучува 300 милиони впечатоци.

CDN услуги

CDN-сервисите на M3Server домаќин се статични слики, како и стриминг видеа. Ако одите со овој хостинг план, посетителите доаѓаат на вашата веб-страница и бараат CDN кеширана содржина. Потоа, CDN серверот ја обезбедува содржината. CDN услугите на M3Server чини $ 80 месечно.

Предности на M3Server

Претпријатие ниво хостинг за просечниот Џо: Лесен за користење + Достапна цена

Можеби е лесно да ги користите најголемите придобивки со M3Server. M3Server хостинг е лесно да се постави и да се користи (јас тоа го доживеав). Ако некогаш сте се обиделе да искористите претпријатие хостинг решенија пред, знаете дека може да биде навистина тешко. Тоа воопшто не е случај со плановите од M3Server. Не ви требаат напредни вештини или знаење. Вие не мора сами да ги конфигурирате серверите, за да можете едноставно да застанете и да почнете да работите на вашата веб-страница. Ова им дава можност на сите да имаат корист од претпријатието решенија.

M3Сервер контролна табла на корисникот
M3Сервер контролен панел во куќа: M3Admin v6.0.5

Јас сум, исто така, навистина импресиониран од цената. Со сите функции на серверот на ниво на серверот, M3Server може да се извлече со полнење доста повеќе од тоа. Наместо тоа, можете да добиете премиум-хостинг за само $ 20 месечно. Кога ќе го споредите со други хостинг компании кои нудат слични карактеристики, тоа е значително многу разумно.

Споредете го M3Server со други врвни класа на хостинг на WordPress

WordPress хостингM3ServerВП моторПредидиум
Планови во прегледVPS ProЛичнаЛична
Диск простор20 GB10 GB10 GB
SSD?ДаНеДа
пренос на податоци5 ТБНеограничено. Сепак, планирајте ги ограничувањата за посети на 25,000 / moНеограничено. Сепак, планирајте ги ограничувањата за посети на 30,000 / mo
Бесплатен домен1НеНе
Број на WP инсталиранеограничен13
Мапа на стопНеДаДа
CDNДодај $ 16 / moДодај $ 19.99 / moБесплатно до 100 GB
Заштита на малициозен софтверДаДаДа
Дневни бекапДодај $ 5 / moслободенслободен
Месечна цена15 $ / месечно29 $ / месечно49.9 $ / месечно

Ултра сигурен

Не е важно дали сте блогер или да работите со e-commerce веб-сајт, сигурноста на вашиот веб-домаќин е секогаш најголемата загриженост. Во овој аспект, M3Server обезбедува. Тест-страницата хостирана на M3Server никогаш не се појавила од почетокот на тестот (почетокот на јули 2016).

Тестот сајт беше домаќин на M3Server не слезе од почетокот на тестот (јули 2, 2016). Тоа преведува речиси 1,600 часа на работно време кога овој екран е заробен.

Понатамошните истражувања покажуваат дека M3Server не пречекорува; и ги следи сите перформанси на серверите 24 / 7.

Ние сме биле во хостинг бизнисот од 1996 и ги следиме серверите 24 / 7. Не е прифатливо ниту една од нашите VPS-домаќини машини да бидат преоптоварени и да преземеме итни мерки за решавање ако е така. Следејќи ги овие упатства му помогна на M3 да стане одлична компанија, каде што имаме меѓусебна почит кон нашите клиенти. - Рајан Weekley, M3Server АД менаџер за операции

Ажурирања - Повеќе податоци на M3 Server Uptime

Проверка на резултатите од тестирањата за последните 30 денови во февруари / март 2017. Не можевме да снимиме ниту еден прекин на M3Server досега.

One-stop хостинг решение

Исто така ми се допаѓа начинот на кој M3Server е вид на едно решение. Ако работите со блог со низок сообраќај, нема потреба од овие дополнителни функции. Меѓутоа, ако вашиот блог добива многу сообраќај, ќе бидете задоволни со веб-сајтот за следење, CDN и про-ниво резерви што M3Server обезбедува. Обезбедувањето и заштитата на вашите податоци, ефикасно секогаш се важни. M3Server ги олеснува двата процеса со своите CDN-сервисни услуги и резервни планови за резерви надвор од локацијата. Целосно управуваните служби за резерви надвор од локацијата, познати како M3SafeVault, вклучуваат 10 дена за враќање на поени. Можете да изберете датотеки, директориуми или системи за да ги вратите, доколку е потребно. Изберете од 10 GB целиот пат до 3 TB на резерви простор по цена од $ 5 месечно до $ 350 месечно.

Транспарентност / чисти упатства за употреба

Конечно, ми се допаѓа начинот на кој M3Server дава јасни насоки за користење на ресурсите на серверот. Вие не може да извршите просек од повеќе од 75% од вашиот капацитет на процесорот ако користите VPS-сервери. Вие исто така не можете да користите веб-пајаци или индекси на VPS-сервери. Покрај тоа, не можете да го стартувате софтверот што се меша со интернет-мрежа за разговор или учествува во активности за споделување на датотеки. Вие исто така не можете да користите игри сервери, bit torrent апликации или демони. Конечно, мора да ги следите правилата во врска со пропусниот опсег. Знаејќи го сето ова однапред ви овозможува да избегнете изненадувања кога ја користите услугата.

Цитирајќи M3Server TOS (прочитајте терминот 10 и 11)

Корисниците не можат:

  • Стартувајте повеќе од 75% од капацитетот на процесорот во просек на VPS-серверите. Бидете kindубезни кон вашите соседи. Ако ви треба максимален процесор, ви нудиме вистински посветени машини за кои сте овластени да користите 90% процесор 24 / 7, оставајќи мала количина за административни и мониторинг цели.
  • Стартувај самостојни, без надзор на серверот процеси во било кое време на серверот. Ова ги вклучува сите и сите демони, како што се IRCD.
  • Стартувај било кој тип на веб-пајакот или индексирачот (вклучувајќи Google Cash / AdSpy) на VPS-серверите.
  • Стартувај било кој софтвер кој се поврзува со мрежата на интернет-врска со интернет-врска.
  • Стартувај било која апликација за torrent, tracker или клиент. Може да се поврзете со легални торенти надвор од локацијата, но не може да ги хостирате или да ги складирате на нашите VPS-сервери.
  • Учествувајте во активности за споделување на датотеки / peer-to-peer
  • Стартувај било какви игри сервери како контра-штрајк, полу-живот, бојно поле1942, итн

Важно е да се знае: хостинг за возрасни

Покрај WordPress, M3 серверот поддржува широк спектар на хостинг на CMS - вклучувајќи Подигнување на X хостинг и Tube Scripts (две многу популарни возрасни CMS скрипти). Домаќинот е мора да се види за оние кои се радуваат да се кандидира за возрасни сајт или видео стриминг сајт.

Заврши

Силно препорачувам M3Server на луѓе кои сакаат перформанси, но не сакаат да се справат со техничката главоболка што ќе ја добијат со користење претпријатие-хостинг компанија. И покрај тоа што не е неопходно за некој што ќе добие неколку посетители месечно, тоа е одлична опција за блогерите и сопствениците на мали бизниси кои редовно добиваат многу сообраќај.

Посетете го M3Server онлајн: https://www.m3server.com/

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.