Преглед на LunarPages

Ревидирани од: Џери Лоу. .
  • Преглед Ажуриран: Јуни 22, 2020
LunarPages
План во преглед: Основни
Ревидирани од:
Рејтинг:
-
Прегледано ажурирано: Јуни 22, 2020
Резиме
Не држи ниту еден тест сајт хостиран на Lunarpages. Дојдете ако сте корисник на Lunarpages и сакате да го споделите вашето искуство.

LunarPages е роден од Add2Net во 2000 и компанијата напредува одлично под управата на Рон Ридл.

Порано бев голем fanубител на Lunarpages во 2004 / 2005. За жал, работите се претворија во грда неколку години наназад - поддршката на клиентот не можеше да се задржи, имаше премногу време во серверот LunarPages и компанијата се префрли од cPanel во програма за дома. Ја откажав мојата сметка на LunarPages во средината на 2010 и немам претстава како сега прави веб-домаќинот.

Гледајќи од надвор, постојат многу промени на LunarPages - ценовните структури и хостинг пакетите се сосема различни од минатото.

Веб хостинг услуги слично на LunarPages

Во случај да барате провајдери за хостирање на буџети како старите Lunarpages, еве неколку предлози.

Веб-домаќинКарактеристикиЦенаОценка на WHSR
iPage хостинг Домаќин неограничено веб-страници во една сметка
Избор за хостинг за најдобар буџет на WHSR #1
1.99 $ / месечноРејтинг на веб-домаќинХостинг Оценка на компанијатаВеб хостинг ОсвртиВеб хостинг рејтингХостинг ѕвезда рејтинг
Прочитај Преглед
eHost Домаќин неограничено веб-страници во една сметка
Слободен Мапа на Builder со 1,000 + теми
2.75 $ / месечноРејтинг на веб-домаќинХостинг Оценка на компанијатаВеб хостинг ОсвртиВеб хостинг рејтингХостинг ѕвезда рејтинг
Прочитај Преглед
Во движење 90 дена целосна гаранција за враќање на парите
Специјален попуст, зачувај го 40% на првата сметка
4.19 $ / месечноРејтинг на веб-домаќинХостинг Оценка на компанијатаВеб хостинг ОсвртиВеб хостинг рејтингХостинг ѕвезда рејтинг
Прочитај Преглед
BlueHost Домаќин неограничено веб-страници во една сметка
Слободен Мапа на Builder со 300 + теми
3.95 $ / месечноРејтинг на веб-домаќинХостинг Оценка на компанијатаВеб хостинг ОсвртиВеб хостинг ОсвртиХостинг ѕвезда рејтинг
Прочитај Преглед
A2 Хостинг Достапен + исклучително брзо SSD хостинг
Постојана безбедност со бесплатен HackScan
4.97 $ / месечноРејтинг на веб-домаќинХостинг Оценка на компанијатаВеб хостинг ОсвртиВеб хостинг рејтингХостинг ѕвезда рејтинг
Прочитај Преглед
Fatcow хостинг Домаќин неограничено веб-страници во една сметка
Бесплатна точка и кликнете на градител на веб-страница
3.15 $ / месечноРејтинг на веб-домаќинХостинг Оценка на компанијатаВеб хостинг ОсвртиВеб хостинг ОсвртиХостинг ѕвезда рејтинг
Прочитај Преглед
Hostgator Бесплатни бесплатни броеви и SSL за Biz план
Специјален попуст, купон „WHSR30“
3.71 $ / месечноРејтинг на веб-домаќинХостинг Оценка на компанијатаВеб хостинг ОсвртиВеб хостинг рејтингВеб Домаќинот Празна ѕвезда рејтинг
Прочитај Преглед
Хостинг на GreenGeeks 300% зелен хостинг
Домаќин неограничено веб-страници во една сметка
4.90 $ / месечноРејтинг на веб-домаќинХостинг Оценка на компанијатаВеб хостинг ОсвртиВеб хостинг рејтингХостинг ѕвезда рејтинг
Прочитај Преглед
Хостинг на WebHostingHub 90 дена целосна гаранција за враќање на парите
Специјален попуст, освен 60%; активирање на врската
1.99 $ / месечноРејтинг на веб-домаќинХостинг Оценка на компанијатаВеб хостинг ОсвртиВеб хостинг рејтингХостинг ѕвезда рејтинг
Прочитај Преглед
Arvixe хостинг Домаќин неограничено веб-страници во една сметка
60 дена целосна гаранција за враќање на парите
4.00 $ / месечноРејтинг на веб-домаќинХостинг Оценка на компанијатаВеб хостинг ОсвртиВеб хостинг рејтингХостинг ѕвезда рејтинг
Прочитај Преглед

Посетете LunarPages Online

За повеќе детали или да нарачате LunarPages, посетете (врската се отвора во нов прозорец): https://www.lunarpages.com

Lunarpages Корисници Осврти

Преглед од Денис Бадурина

Денис Бадурина, ака: Змеј.
Денис Бадурина

Следното е рејтинг МОЕ ЛИЧНО ИСКУСТВО со веб хостинг компанија наречена LunarPages.

Назад на декември 17th 2014, полн осум дена пред Божиќ, компанијата за хостинг на хостинг Lunarpages Internet Solutions испрати е-пошта во која се наведува дека тие го оневозможуваат мојот веб-сајт поради "висока употреба на ресурс", посебно користењето на процесорот во соседството на 17% - 26% на дневен просек.

Нема претходно известување. Нема комуникација. Едноставно оневозможување мојот онлајн продажен портал и испраќање на е-пошта.

Секако, јас се јавив да ги добијам деталите и морав да ги притискам доста тешко за да добијам било каков вид на конкретен одговор за тоа што е таванот за користење на процесорот на споделена хостинг-кутија.

Нивниот одговор ... не е дозволено повеќе од 2% од секојдневна употреба на процесорот. Па по ѓаволите, тоа не е потребно многу во начинот на обработка на податоци да ја погоди 2% употреба на процесорот.

Па јас ги прашав за нивното решение за да го искористат процесорот до она што го сметаат за прифатливо ниво. Ги спроведував нивните промени и сè уште можев да го смалам до 8% - 12%. Ве молам, за време на овој дебакл, веќе имав зграпчено нов домен и го поставив целосниот веб-сајт со друг домаќин како сигурен за да не се преселам во случај тоа да се случи повторно (мојот вебмастерот ме притискаше да ги оставам веќе подолго време Сега.) Буквално, во рамките на 24 часа (доцна вечер на Dec 18th), мојот вебмастерот и јас имавме уште една копија од местото и трчање, целосно обезбедено со шифрирање на битката 256, а стариот домен повторно е насочен кон новото име на домен.

Кога го направив малку истражување преку Google, се сопнав на многу хорор приказни во врска со LunarPages, и сите тие се врти околу луѓе кои имаат оневозможени веб-сајтови поради "висока употреба на ресурсите", со поправање (според нивните техники и продажни луѓе) за движење на хостинг план кој чини речиси $ 190 месечно. Тоа не беше опција што сигурно ќе се забавував. Понатаму, целата историја за Lunarpages беше дека не се јасни за тоа како тие го креираат нивниот заеднички хостинг. Се чини дека нивната идеја за Shared Hosting е нешто што се вика Cloud Linux. $ 190 месечно се занимава најверојатно ќе ви донесе вистинска решетка на серверот решетката, а не облак услуга.

Сега, за да ја тестирам мојата теорија дека проблемот не беше со мојот веб-сајт или веб-код, јас секојдневно ја следев мојата употреба на сајтот на новиот домаќин, кој е GoDaddy.

На GoDaddy, допрва треба да се пробие користењето на 1% процесорот, измерено на дневен просек, и допрва треба да го користите 35% MEM за дневен просек. На Lunarpages фолк ми кажуваше дека јас ги цицав 26% процесорот ресурси на 16-основни систем, но со користење на само 0.14% (помалку од една петтина од еден процент) на меморија. Колку што јас сум загрижен, тоа е проблем за конфигурација на нивниот крај, ако нивните кутии не можат правилно да ја користат меморијата наместо процесорот.

На GoDaddy, на вистински чесен сервер за ресивери, јас сум на quad-core дели кутија со 2 GB меморија доделена само за мојата употреба.

Користејќи ја истата codebase од резервна копија од мојата веб-страница, земени ИСТОТО ДЕН што LunarPages ме затвори, серверот потпевнува заедно со мојот веб-сајт кој сметки помалку од 1%% CPU, и 35% меморија на вкупната меморија 2GB доделена на мојот сајт.

Никогаш не сум бил обожавател на "облак", и ова само го зацврстува мојот отпор кон ништо "облак" врз основа.

И тука е кикот ... Lunarpages одбива да protraтира наплата за останатите пет месеци неискористено време. Се надевам дека ќе го видат ова и ќе го прочитаат ова: за помалку од половина од она што го плаќав LunarPages, јас сум на постабилна платформа, со 256 бит SSL сертификат (Lunarpages SSL беше само 128-битна енкрипција) со веб- е многу повеќе одговорен (оптоварување ПАЕ побрзо отколку што тоа го правеше преку LunaprPages).

Преглед од Денис Бадурина, Змеј кожа работи

Дајте ни го вашиот преглед!

Дали сте постоечки клиент на LunarPages? Кажете ни како е да се биде домаќин на LunarPages, Испратете ни го вашиот преглед преку овој формулар за контакт.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.